Porsche komt met nieuwe sportwagen VOLVO 264 GLE Vraagtekens Europees streven auto- lawaai in te dammen Tweeliter Alfetta een dijk van een auto Paddentunnel Onder de Autobahn München- Garmisch-Partenkirchen bij Murnau wordt een tunnel aangelegd voor padden, zodat de diertjes zonder levensge vaar de plaats kunnen berei ken waar zij hun eieren plegen te leggen. De bouw geschiedt in opdracht van het Beierse ministerie van milieuzorg, kost ongeveer twee ton en zal binnenkort klaar zijn. Onder een secundaire Beierse ver keersweg bestaat reeds een dergelijke paddentunnel. De padden bij Murnau maken jaarlijks een trek naar de favo riete plaats voor het verwek ken van nakroost. Bij deze trek werden ze in 1975 op de Auto bahn in groten getale plat gere den, wat voor de "moorde naars" slippartijen tot gevolg had. De milieu-actiegroepen brach ten de padden vorig jaar in plastic wasteilen veilig naar de overkant. Mocht de trek dit jaar beginnen voor de tunnel klaar is dan gebeurt dat weer. Een van de vraagtekens van de laatste personenauto-RAI was de verschijning van Daihatsu, een nieuw Japans merk. In Japan zelf de kleinste autoproducent, die nauwe banden onderhoudt met Toyota. Dat kan men ook wel zien in de modellen, die door de Neder landse importeur (Utrecht Motors in Rotterdamop de show werden getoond. Het ziet er naar uit,dat in de loop van dit jaar enkele modellen zullen worden ui tgebrachtDe op de foto getoonde vïerdeurs Charmant, die dan 12.800 gulden zouden moe ten gaan kosten en verder nog een minibus en een jeep. '"Voorlopig gaan we echter eerst de markt peilen .Paktalles gunstig uit loopt de opbouw van een dealernet naar Wens en zeat de rijksdienst voor het wegverkeer "ja" dan gaan we zo snel mogelijk leveren", zei woordvoerder Brouwer van de Rot terdamse importfirma, die ook vrachtwagens levert. Weer een nieuw Japans merk dus. Als we de recente historie van Mit subishi in ons land nagaan, dan moeten we wel constaterendat er kennelijk nog voldoende elasticiteit in onze automarkt zit om nieuwko mers gretig te omhelzen. Enfin, we zullen wel zien. Voorlopig blijven de vraagtekens overheersen. ■k De komst van de 928 betekent het einde van de Porsche Carreradie na de zomervakantie uit produktie zal worden genomen Alle schakelaars en hendels zijn gemakkelijk te bedienen. De mogelijkheden tot individuele aanpassing zijn groot. De stoe len zijn verstelbaar, zowel zit ting als leuning. Desgewenst kan ook een verstelbaarheid in hoogte worden geleverd. Ook het stuur is verstelbaar, waarbij het instrumentenpaneel mee beweegt, zodat het zicht op de instrumenten steeds optimaal blijft. Uit veiligheidsoverwe gingen heeft afgezien van een axiale verstelling van het stuurwiel en gekozen voor ver stelbare pedalen en voetsteu nen voor de berijder. De ver snellingshendel is eveneens verstelbaar. Tal van nuttige voorzieningen zijn in de gestroomlijnde wa gen aangebracht. Zo is de rui tensproeier voorzien van een extra doseerpomp met tijdre- lais. In de watertank voor de ruitensproeier kan maar liefst acht liter. De via twee trappen verwarmbare achterruit wordt door een parallelgeleide wisser schoongehouden. Een geheel nieuw centraal waar schuwingssysteem waar schuwt de automobilist bij eventuele storingen. Dan flitst een lampje op het dashboard aan, waarna men op de mid denconsole kan zien om welke storing het gaat. Dit controlesysteem omvat twee groepen. Bij ernstige storingen (bijvoorbeeld verlies van rem- of motorolie) dan blijft het lampje constant branden en kan ook niet worden gedoofd. Gaat het flikkeren dan betekent het bijvoorbeeld, dat de tank van de ruitesproeier moet wor den bijgevuld. Men kan het lampje dan uitdoen. Het gaat opnieuw branden als er weer wordt gestart. Zo kan men nog wel even door gaan met het opnoemen van de snufjes aan deze grote sport wagen van Porsche. De kop lampen kunnen elektrisch worden bediend. Maar ook bij ingeklapte stand liggen de gla zen vrij, zodat ze gemakkelijk kunnen worden schoonge maakt. Maar belangrijker misschien dan al die bijzonderheden is voor velen de machtige motor, die niet alleen goed is voor een hoge top, maar door zijn gun stig koppel ook bij lagere toe rentallen al over vol vermogen beschikt. Dankzij de goede ge wichtverdeling laat dit vermo gen zich probleemloos gebruik ken. Dus snel hoge prestaties bij relatief gering motorgeluid en bovendien moeiteloos rij den onder alle omstandighe den. Ook in de stad en in de bergen. Een wagen, die dus wel als een sportauto wordt aangekon digd, maar zich daarnaast ook goed leent voor het alledaags gebruik. Al is hij daar mis schien wat te duur voor. Niet alleen door het verbruik (vol gens de DIN-norm 13 liter op 100 kilometer - normale be nzine dan wel) maar meer door de pittige aanschaffingsprijs. Hoeveel die precies zal worden is nog niet bekend, maar im porteur Pon liet nu alvast we ten, dat deze Porsche 928 als een uitbreiding van het pro gramma naar boven in een wat hogere prijsklasse zal worden geplaatst dan de 911-sene. En de 911 Targa kost al bijna zes tigduizend gulden. Men rekent dus op zo n 75.000 gulden. Airconditioning en elektrisch bedienbaar schuifdak dan nog op aanvraag. De Europese Gemeenschap streeft er naar het lawaai van automoto ren in te perken. Vandaar dat er een Europese richtlijn is goedge keurd die onder meer zegt dat van 1 april 1980 af motorvoertui gen in de Gemeenschap - afhan kelijk van het type - niet meer dan een geluid van 80 tot 86 deci bels mogen voortbrengen. Thans varieert dat toegestane maxi mum nog van 82 tot 91 decibels. De vermindering met 2 tot 7 deci bels betekent in de praktijk een aanzienlijke "afbraak" van het lawaai. De bepalingen zijn het strengst voor autobussen. Het ge luidsniveau daarvan moet met 7 decibels verminderen. Het lawaai dat zij produceren (en dat voor namelijk wordt voortgebracht in steden en agglomeraties) wordt in het algemeen als zeer hinder lijk ervaren. Autocars, die meestal gebruikt worden voor het personenver voer over langere afstanden moe ten het geluid dat ze produceren terugbrengen met 5 decibels. Die verplichting gaat echter pas in op 1 april 1982. Dat uitstel van twee jaar is gegeven vanwege de tech nische moeilijkheden die zich voordoen bij het reduceren van het geluidsniveau van deze cate gorie. De lidstaten van de Europese Ge meenschap en de Europese commissie bekijken of het moge lijk is om, in de toekomst, de ge luidshinder die door motorvoer tuigen wordt veroorzaakt, nog verder te verminderen. Alfa Romeo ging bepaald niet ge bukt onder bescheidenheid, toen het 1 taliaanse merk de tweeliter Alfetta introduceerde onder het motto "hel absolute maximum". Aan het einde van de volgende maand zal het autorijdend publiek in Nederland zelf kunnen zien wat Alfa Romeo als toppunt beschouwt. Dan wordt deze derde Alfetta na melijk in ons land uitgebracht. Hij heeft nog enkele dagen op de on langs gesloten RAI gestaan, maar dat was een kort vooruitlopen op de dingen, die eind april moeten ko- Deze tweeliter Alfetta moet de be staande serie van 1600- en 1800- uitvoeringen completeren. Hij is iets langer en iets breder en biedt de inzittenden ook wat meer ruimte. De motor van 1962 cc inhoud zorgt met een vermogen van 140 DIN-pk voor een topsnelheid, die (volgens de fabriek) in de buurt van de 185 kilometer per uur moet liggen. De fabriek geeft verder op, dat de wa gen bij een snelheid van 100 kilome ter per uur niet meer verbruikt dan één liter benzine op 11.5 kilometer. Verdere technische bijzonderheden: achterwielaandrijving, rembe- krachtiging en een De Dion- achteras. En dat alles moet 22.990 gulden gaan opbrengen. Porsche gaat in het najaar zijn programma op de Nederlandse markt uitbreiden met een nieuwe grote sportwagen: de Porsche 928. De produktie be gint in mei. De fabriek hoopt er dit jaar vijfduizend af te leve ren. Deze Porsche zal zijn uitgerust met een 4,5 liter acht cilinder motor van licht metaal, die een vermogen van 240 DIN-pk kan leveren. Deze voorin gebouwde motor is via het transaxle- systeem verbonden met de achterin geplaatste versnel lingsbak met differentieel. Dit ook bij de Porsche 924 gehan teerde systeem zorgt voor een gelijkmatige gewichtsverde- ling (de helft voor en de helft achter) en een krachtige aan drijving van de achterwielen. Volgens de fabriek is de trillings- vrije sterke motor goed voor een acceleratie van 0 tot 100 ki lometer per uur binnen de ze ven seconden. Zijn topsnelheid zou ruim 230 kilometer per uur bedragen. De 928 - die voorzien is van een geheel nieuw ont wikkeld onderstel - is naar keuze verkrijgbaar met een vijf-versnellingsbak of een au tomatische transmissie. De 2+2 coupé-carrosserie is van verzinkt plaatstaal (zes jaar ge garandeerd) en volledig afge stemd op een maximale reis- en bedieningscomfort. Nooit heeft Porsche zich bij de vorm geving van zijn modellen laten leiden door modeverschijnse len. Ook bij deze 928 niet. Ex treme stijlelementen zal men er dan ook niet aan ontdekken. Overal is gebruik gemaakt van een rustige lijnvoering en van niet reflecterende oppervlak ken om de aandacht van de be stuurder niet af te leiden. De wagen is 4.44 m lang, 1.83 m breed, 1.31 hoog en weegt leeg 1450 kilo. Het dashboard van de nieuwe Porsche 928. Alles erg overzichtelijk en gemakkelijk afleesbaar. Met waarschuwingslichtjes voor al of niet ernstige storingen. De ruimte achterin in deze 928 is verre van overweldigend. Men kan er twee passagiers meenemenmaar ze zitten knap ingepakt. Dat is de eeuwige tol, die men voor zo'n echte coupe moet betalen. Volvo Nederland heeft de werk plaats in het hoofdkwartier te Beesd (ten zuiden van Utrecht) voor drie weken moeten stilleg gen. Iedereen en alles is ingezet om nieuwe wagens voor aflever ing gereed te maken. Anders kan men de vraag niet bijhouden. Die is de laatste tijd zo overweldigend groot, dat men de hele zaak heeft moeten mobiliseren om te voor komen dat men net als bij andere merken met lange levertijden te kampen zou krijgen. Wat is de oorzaak van die plotseling sterk toegenomen vraag? Mis schien het feit, dat de concurrent wel met die levertijd zit? Nie mand kan een afdoende ant woord geven. Een feit is echter, dat Volvo in deze weken twee maal zoveel grote wagens heeft verkocht als men normaal had verwacht. Het gaat inderdaad alleen om de grotere modellen van Volvo. De verkoop van de van DAF afkom stige modellen (zoals de 66) kab belt heel normaal rustig voort. En hoewel de 343 in prijs inmiddels een tikkeltje is bijgekomen (de andere merken gingen omhoog, maar deze wagen niet) is het prijskaartje nog steeds te zwaar. Ze gaan nog niet in grote aantal len over de toonbank. Wellicht zal dat aanstonds beter worden als ditzelfde model met handschake ling op de markt komt. Dat ge beurt in de naaste toekomst. En dat model wordt natuurlijk goedkoper en dus ook beter con currerend in die drukbeklante middenklasse. De uitschieters van dit moment bij Volvo zijn derhalve de grotere modellen. De 240- en 260-series. Wagens van 22 tot 44 mille. Dus bepaald geen goedkope karre tjes. En dan toch zo'n grote vraag. Geen wonder dat men in Beesd toch met een flink aantal vraag tekens zit. Hoewei men bliksem- goed weet een ïjzersterk produkt in handen te hebben. Dat kunnen wij rustig zeggen nadat we weer eens een week in zo'n grote Volvo hebber^ rondgere den. In de allergrootste en ook de allerduurste. In het vlaggeschip van de huidige Volvo-vloot de 264 GLE. Een wagen, waarin zo wat alles zit wat men zich op het gebied van comfort maar kan wensen. Een dijk van een auto! Niet iedereen houdt van dat stoere, dat massieve, dat kolossaal aan doende uiterlijk van de grote Volvo's. Een kwestie van smaak. Maar ze hebben in elk geval zowel de inzittenden als hun bagage een macht aan ruimte te bieden. En een maximum aan ingebouwde veiligheid. Nauwelijks nog iets bijzonders. Alleen heeft dit Zweed/e merk wat dat betreft een faam op te houden. Een pio nier op dit gebied. En natuurlijk vindt men alles, wat in de loop der jaren is ontwikkeld terug in dit topmodel. Een veilig heidsstuurinrichting, schokab- sorberende zones voor en achter, een sterke kooiconstructie, zware opgevulde bumpers, gelaagde voorruit, een veilige plaatsing van de benzinetank en nog meer. Zoals naast maar liefst vier rol- gordels nog een heupgordel voor de middenpassagier op de ach terbank. Maar veiligheid is niet slechts een kwestie van genoeg voorzienin gen. Veiligheid is onverbrekelijk verbonden met bedieningsge mak, rust en comfort. Dat voor komt vermoeienis. Vooral be langrijk op de lange afstanden, waarvoor deze wagen in feite is geschapen. De stuurbekrachti ging maakt dat men zelfs met deze "grote bak" moeiteloos kan manoeuvreren. De rembekrach- tiging geeft de bestuurder de ze kerheid. dat hij ook onverwachte situaties in het verkeer de baas kan blijven. En het voortreffelijk onderstel zorgt voor een veilig en duidelijk weggedrag, al heeft de achterkant de neiging bij snel ge nomen bochten wat uitte breken. Een neiging, die echter heel ge makkelijk kan worden gecorri geerd. De zes cilinder motor heeft een in houd van 2664 cc. Kan een ver mogen leveren van 140 DIN-pk. waarmee een topsnelheid van om en nabij de 180 kilometer per uur kan worden bereikt. Maar hoe sterk de motor ook is en hoe hoog de top ook ligt, het is in feite van ondergeschikt belang bij een auto als deze Volvo 264 GLE, die meer is gericht op het rustig en comfortabel overbruggen van af standen. Het liefst lange afstan den. Alles is gericht op gemak. Ook de vele extra luxueuze attributen, die deze wagen naar een prijs van 43.300 gulden hebben getild. Zoals het feit, dat de stevige mo tor - die ondanks zijn kracht het werk met een minimum aan ge luid verricht - wordt gedirigeerd door een soepel functionerende automatische versnellingsbak. Men kan deze auto niet eens met een handgeschakelde bak krij gen. De voortreffelijke (verwarmde) stoelen zijn voorzien van een plu che bekleding. Standaard vindt men verder in de wagen air conditioning en een schuifdak. Voorts een flink aantal knopjes, waarmee tal van zaken elektrisch kunnen worden bediend. Niet al leen de zijruiten voor en achter, maar ook de zijspiegels en de an tenne. Merkwaardig genoeg gaat men bij zoveel luxe zich zelfs verwonde ren over het feit, dat het schuif dak niet elektrisch kan worden bediend. Die moet men heel ge woon opendraaien. Maar nog verbaasder waren wij te ontdek ken, dat er voor zo'n prijs niet eens een intervalschakelaar op de ruitenwisser af kon. Maar dat was dan ook wel alles, wat we er niet in hebben kunnen ontdekken. De rest zat er allemaal wel in. Zelfs hoofdsteunen achter en oprol bare zonneschermpjes voor de achterruit. We stoppen met het opsommen van bijzonderheden. Want men zal inmiddels wel hebben begrepen, dat het een verschrikkelijk com pleet rij-ijzer is. Voor een ver schrikkelijke prijs. Want zo'n dikke 43.000 gulden voor een auto is een machtig kapitaal. Maar men krijgt er inderdaad een machtige auto voor die ons in zijn verbruik niet eens tegenviel. We kwamen op benzineverbruiken van 1 op 8 en 1 op 8V2. Maar we moeten toegeven, dat we ditmaal slechts zelden het onderste uit de kan hebben gehaald. Het is geen wagen, die de bestuurder noodt tot wat wel "sportief rijden" wordt genoemd. Voor alles biedt hij de inzittenden comfortabel vervoer over de lange afstand. En dan is het voor de bestuurder nog erg prettig sturen ook.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23