LEIDSCH DAGBLAD CDA: nog geen voorkeur PvdA Weer amnestie voor Spaanse gevangenen Den Uyl nog „zorgen over de grondpolitiek oei! v.d.wiel vandaag Boete in plaats van celstraf Geen verklaring vóór verkiezingen weetalles van brillen en contactlenzen. musterring Meta Menten is boos over getuigenverhoor Kamerlid Dolman toch Prijzen stijgen minder dan vorige jaren op verkiesbare plaats Samenzwering ZATERDAG 12 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 3518S DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Patocka heeft hersenbloeding PRAAG (DPA) - Professor Jan Pa tocka (69) een van de woordvoer ders van de Tsjechoslowaakse be weging voor de mensenrechten achter het manifest Charta '77, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in een Praags ziekenhuis een hersenbloeding gekregen. Naar gisteren uit betrouwbare bron werd vernomen kan Patocka niet meer spreken en is hij gedeeltelijk ver lamd. Zijn toestand heet "uiterst ernstig" te zijn. DEN HAAG (SP) - De moeilijk heden over de grondpolitiek zijn de wereld nog niet uit. Premier Den Uyl heeft er nog steeds „grote zorgen" over, zo verzekerde hij gisteravond na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad. Er wordt op het ogenblik vol gens de minister-president „ij verig" gestudeerd op een com promis tussen PvdA en CDA. De regeringspartijen hebben onderling grote meningsver schillen over de onteigening. De socialisten willen bij ontei gening niet meer dan de (lage) gebruikswaarde van de grond vergoeden. Maar de christen democraten staan er op dat boe ren en tuinders een hogere schadevergoeding krijgen. Eén van de onderzochte tussen-oplossingen is om - naast de gebruikswaarde - ook een vergoeding voor de „nega tieve ontwikkelingsschade" aan de onteigende grondbezit ters te geven. Maar juridisch heeft dit nogal wat voeten in de aarde. Bijge staan door enkele adviseurs probeert justitieminister Van Agt die knoop te ontwarren. Op het Binnenhof was men daar gisteren niet pessimistisch over. Een ander probleem zijn de kosten die dit compromis waar schijnlijk mee zal brengen. Het kan volgens ingewijden in de miljoenen lopen. Premier Den Uyl zei dat de financiële conse quenties op dit moment onder zocht worden. Het kabinet werkt volgens de minister-president ook aan an dere tussenoplossingen. Welke dat waren wilde hij niet zeggen. Er zijn volgens hem „tientallen varianten" denkbaar. De komende dagen zal de rege ring over de kwestie van de grondpolitiek nog contact op nemen met PvdA en CDA. Donderdagmiddag zal het „gronddebat" in de Tweede Kamer worden voortgezet. UTRECHT - Het CDA heeft opnieuw uitgesproken geen voorkeur te heb ben voor een mogelijke coalitiepartner in een volgend kabinet. De lijsttrek ker van het CDA, de huidige minister van justitie, Van Agt, is de eerste CDA-kandidaat voor het premierschap. Dit is gisteravond in Utrecht vast gesteld op het topberaad van het Christendemocratisch Appel, waar de te volgen strategie van het CDA werd uitgezet voor de daarop volgende kabi netsformatie. Volgens de woordvoerder van het CDA heeft het algemeen bestuur van het CDA zich met grote zorg vuldigheid beraden op de vraag of het mogelijk is een intentieverkla ring af te geven. Daarbij heeft het bestuur het beraad - gelet op de samenstelling van het huidige ka binet - toegespitst op de Partij van de Arbeid. Het CDA-bestuur be treurt het echter, aldus de woord voerder, dat de congresresolutie van de PvdA het onmogelijk maakt tot beantwoordig van die vraag te komen. De woordvoerder zei des- Werkloosheid weer omlaag DEN HAAG (SP) - De werkloos heid is opnieuw minder geworden. In februari is het aantal werklozen gedaald van 225.000 naar 219.000. Premier Den Uyl heeft dit gistera vond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad meegedeeld. De ongunstige seizoensinvloeden niet meegerekend zit de werkloos heid nu nog op 191.000. Sinds eind augustus is het aantal werkloze mannen en vrouwen met 35.000 verminderd. Den Uyl was erg ingenomen met die ontwikke ling. "Dit is een vrij aanzienlijke da ling", meende hij. Maar toch is er volgens hem nog geen reden om te juichen. Want in de komende maanden wordt een lichte stijging van de werkloosheid verwacht. De daling in februari was al kleiner dan in de tijd daarvoor. gevraagd dat het CDA wel altijd be reid is om na de verkiezingen als eerste met de PVDA te praten. Het CDA handhaaft haar standpunt met betrekking tot de intentiever klaring zoals dat in augustus vorig jaar is bekend geworden. Toen stelde het CDA dat er ruimte be staat om voor de tweede kamerverkiezingen op basis van programvergelijking en wederke righeid een intentieverklaring af te geven omtrent de gewenste kabi netssamenstelling na de verkiezin gen. Een intentieverklaring bete kent volgens het CDA echter niet het aangeven van een blijvende verwantschap, evenmin het uitslui ten van andere constructieve par tijen. En verder stelde het CDA toen dat bij de op te stellen inten tieverklaring uiteraard de bij een kabinetsformatie te hanteren doe leinden een rol spelen. Als forma tiecriteria geeft het CDA-bestuur het eigen program en de verwezen lijking daarvan, de verkiezingsuit slag, de wenselijkheid van een par lementair meerderheidskabinet en de actuele politieke situatie. Premier Bij de besprekingen tijdens het topberaad in Utrecht over de toe komstige minister-president heeft het algemeen bestuur van het CDA vastgesteld dat de verkiezingen er in de eerste plaats zijn om de leden van de Tweede Kamer te kiezen en niet de minister-president. In de samenstellling van het later te for meren kabinet moet dan de verkie zingsuitslag tot zijn recht komen. De vraag of ook de lijsttrekker van een partij die niet de grootste coali tiepartner is, minister-president zou kunnen worden, is ten aanzien van de Partij van de Arbeid niet aan de orde, aldus de woordvoerder, aangezien deze partij blijkens haar congresresolutie in dat geval kiest voor de oppositie. exclusieve meubelen bij ikterieurverzorqing VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 WASHINGTON - Met een per manente lijfwacht voor de deur van het hoofkwartier van de Hanafi-moslims. praat de leider van de gisteren beëindigde gij zelingsactie in Washington, Hamaas Abdoel Chaalis met een politieagent over eem bommelding die kort na zijn vrijlating werd gedaan. Het alarm bleek vals. Chaalis werd vrijgelaten omdat dat één van de voorwaarden was van de Hanafi-moslims tot overgave. Een andere eis van de terroris- Bewaking voor leider van gijzelingen ten. het verbieden van de verto ning van de film "Mohammed: boodschapper van God", werd overigens vandaag al 'overtre den'. In de Amerikaanse bio scopen werd de film weer ge toond. President Carter toonde zich zeer verheugd over de afloop van de drie gijzelingen. Hij zei erg dankbaar te zijn dat er geen onbezonnen acties zijn onder nomen. De Amerikaanse presi dent bedankte speciaal de am bassadeurs van Iran, Pakistan en Egypte, die de daders konder overreden tot overgave. "Ik denk dat zij een groot bloedbad hebben voorkomen", aldus Carter. De Belgische wielervedette Freddy Maertens, die het vo rig jaar een uitstekend sei zoen bekroonde het het we reldkampioenschap, toont zich in de eeste wielerklas sieker van dit seizoen, Parijs-Nice, onbetwist de sterkste. Nadat hij donder dag de proloog al op zijn naam schreef, ging hij giste ren ook tweemaal als eerste over de streep. PAGINA 11 Kiki Dee wil aan haar eigen carrière werken PAGINA 5 Meer bos in de Randstad PAGINA 7 Onrust in Pakistan PAGINA 9 Pater Van der Salm blijft in Oeganda, tenzij hij er vier kant wordt uitgezet PAGINA 15 „Voor Boekowski willen ze alles doen, voor ons niets" PAGINA 17 Monstermetropool Tokio (13 miljoen mensen) verrassend netjes PAGINA 21 Voorstel Van Agt DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt van Justitie wil korte gevange nisstraffen zoveel mogelijk uitban- Het kabinet-Den Uyl is gisteren akkoord gegaan met zijn voorstel om het opleggen van geldboetes voor elke overtreding en misdrijf mogelijk te maken. BLARICUM - Mevrouw Meta Men ten, echtgenote van de van oor logsmisdaden verdachte Blari- cummer Pieter Menten, is veront waardigd over de gang van zaken rond het verhoren van getuigen tegen haar man. Volgens mevr. Menten hebben belangrijke getui gen voor het afleggen van verkla ringen met elkaar contact gehad over kwesties uit Rusland. Wat regen Zon op: 7.02 uur, onder: 18.39 uui Maan op: 2.02 uur, onder: 10.48 u Hoogwater te Katwijk te 7.55 en uur, laagwater te 3.34 en 16.05 ui 13 MAART Zon op: 6.59 uur; onder: 18.41 uu Maan op: 3.00 uur; onder: 11.48 u Hoogwater te Katwijk te 9.00 er uur; laagwater te 4.25 en 17.05 u Het zou gaan om getuige Michael Hauptmann, die wordt beschouwd als kroongetuige in de zaak-Menten omdat hij ooggetuige zou zijn ge weest. Verder zou het gaan om de Israëlische journalist Chaviv Ka- naan. Deze laatste heeft volgens mevr. Menten verklaringen onder ogen gekregen die uit Rusland af komstig zijn (het betrokken ge deelte van het vroegere Polen ligt thans in de Sowjet-Unie red.). Eén dag later kreeg Hauptmann de ver klaringen te zien. Maar volgens mevr. Menten (en Mentens advo caat Van Heijningen) hebben Ka- naan en Hauptmann tevoren met elkaar gesproken tijdens een diner waaraan ook de journalist Hans Knoop aanzat. Volgens mr. Van Heijningen is het diner vermeld in het proces-verbaal dat van Hauptmanns verhoor is op gemaakt. Verdere mededelingen wilde mr. Van Heijningen niet doen. Hij liet echter merken dat hij deze gang van zaken bedenkelijk vindt. De boetes zullen wel fors verhoogd worden. Hoe ernstiger de overtre ding is, des te hoger de boete wordt. Er kan bij zware misdrijven zelfs een geldboete van één miljoen gul den opgelegd worden. De minimum-boete wordt opge trokken van vijftig cent naar vijf gulden. Mensen met een smalle beurs wor den ontzien. De rechter zal volgens het voorstel van minister Van Agt een boete van méér dan 500 gulden alleen mogen opleggen als de draagkracht van de veroordeelde dit toelaat. Oneerlijk verkregen voordeel kan door de rechter worden "wegbe- boet". Dat wil zeggen dat een dief van duizend gulden een boete van duizend gulden opgelegd kan krij gen. De officier van justitie krijgt de be voegdheid om - zonder tussen komst van de rechter - alle straf bare feiten waarop minder dan maximaal zes jaar gevangenisstraf staat te "schikken". Feyenoord op tv? HILVERSUM (SP) - Als het aan de NOS ligt zal de UEFA Cup wedstrijd RWD Molenbeek- Feyenoord woensdagavond recht streeks worden uitgezonden. De BRT en de Belgische Voetbalbond stribbelen echter vooralsnog tegen. Gistermiddag zouden de Belgen al een definitieve beslissing nemen, maar om diverse redenen is deze beslissing opgeschoven naar dins dagmorgen. Het probleem voor de BRT is dat woensdag drie Belgische clubs in Europese bekerwedstrijden uit komen. MADRID (UPI) - De Spaanse rege ring heeft gisteren bekendgemaakt dat zij de politieke gevangenen zal vrijlaten of laatstgenoemde von nissen zal verzachten. Er zijn nog 170 politieke gevangenen in Span je. Politieke gevangenen die niet rechtstreeks betrokken zijn bij ge weld tegen personen zullen worden vrijgelaten. Zij die veroordeeld zijn wegens het doden, verwonden of ontvoeren om politieke redenen, zullen hun straf fen met een vierde deel bekort zien. Wat laatstgeneomde gevallen be treft heeft de regering zich het recht voorbehouden elk individueel ge val te bestuderen tenijinde de straf eventueel verder te verzachten of de gevangene vrij te laten. De regering zei te hipen dat deze nieuwe amnestie - de derde sedert de dood van de dictator Franco 16 maanden geleden - zou leiden tot een „ware verzoening" en er toe zou bijdragen „de huidige spanningen en problemen te overwinnen." Het is nog niet direct bekend hoe veel gevangenen zullen worden vrijgelaten. De grote meerderheid van hen wordt bedchuldigd van of zijn veroordeeld wegens misdaden van geweld en velen van hen zijn Basken. De decreten waren een uitbreiding van een koninklijke amnestie die koning Juan Carlos in juli vorig jaar afkondigde volgens welke de mees ten van de toen ca. 700 teneinde ge vangenen geleidelijk werden vrij gelaten. DEN HAAG (SP) - De prijsstijging valt "ietsje" mee. Van midden ja nuari tot midden februari zijn de prijzen gemiddeld met 0,8 procent omhoog gegaan. Dit is 0,1 procent minder dan het Centraal Planbureau enige tijd ge leden voorspelde. "Maar", zo zei premier Den Uyl gis teravond, "het is ook weer niet ver rassen^ laag". Het kabinet mikt er op om de prijsstijging tot april te beperken tot 2,5 procent. Vorige maand gingen de kosten van leven sonderhoud met 0,2 procent om hoog. Over de hele linie genomen stijgen de prijzen momenteel minder hard dan in voorgaande jaren. In januari en februari werden vooral brood, koek; gebak, verse groenten, chocolade, koffie, thee, vlees, melk, kleding en schoenen duurder. Goedkoper werden vooral aardappelen. Puzzelactie Met het oplossen van deze op gave en het tellen van het juiste aantal letters O van puzzel 21 tot en met die van nu hebt u een dubbele kans op een prijs. Niet alleen de periodeprijzen, maar zoals altijd gaan ook de hoofd weekend prijzen eruit en die zijn niet om te versmaden. Kijk maar op de puzzelpagina en u ziet meteen dat oplossingen moeten worden ingezonden per briefkaart (tenminste f 1,25 ex tra aan postzegels plakken of via een giro-overschrijving van f 1,25 (meer mag ook). Inmiddels is de stand voor de actie „Beter leven" opgelopen tot f 3.223.962.80. In de extra- duizendpot zit nu f 8.694,98. De oplossing van puzzel 23 luidde: „Geld kan veel leed verminde ren". (zie verder Puzzelpagina) (Van een verslaggever) LEIDEN - De kansen dat het hui dige tweede-kamerlid voor de PvdA, Dick Dolman, bij de ko mende verkiezingen toch recht streeks in het parlement wordt ge kozen zijn na gisteravond weer ge stegen. De kieskring Leiden be sloot tijdens een vergadering in Waddinxveen een lijstverbinding aan te gaan met de kieskring Rot terdam, een verbinding waartoe laatstgenoemde kieskring al eerder bereid bleek.. Onlangs onstond er binnen de PvdA enige deining omdat Dol man, een zeer gerespecteerd ka merlid, zowel op de verkiezingslijst van de kieskring Leiden als van de kieskring Dordrecht op een onver kiesbare plaats belandde. Vooral binnen de afdeling Leiden van de Pvd A wekte dit veel wrevel op. Van die zijde werd nog een vergeefse poging gedaan Dolman ten koste van Van der Hek aan een verkies bare plaats in de kieskring Leiden te helpen. Ook een poging om een lijstverbinding tussen de kieskrin gen Leiden en Dordrecht te be werkstelligen liep op niets uit. De kieskring Rotterdam met vier verkiesbare plaatsen heeft zich echter wel akkoord verklaard met een lijstverbinding met de kies kring Leiden, die twee verkiesbare plaatsen telt. De gezamenlijke lijst ziet er als volgt uit: 1. Den Uyl (hij wordt gekozen in de kieskring Am sterdam), 2. Meinie Epema-Brug- man, 3. v. d. Hek, 4. Kombrink, 5. v.d. Stoel, 6. Laban, 7. Dolman. Leo Meyer, fractieleider van de PvdA in de Leidse gemeenteraad, toonde zich gisteravond erg tevre den met de lijstverbinding: "Als Afdeling Leiden zijn we erg geluk kig met deze oplossing. Die vierde verkiesbare plaats in Rotterdam was nog wat onzeker maar juist dankzij die lijstverbinding zit die vierde plaats er nu wel duidelijk in. De kansen van Dolman zijn dus flink gestegen". in Chili? LjZJIóMI <8> TOYOTA it 60a. tel 01720 73344 SANTIAGO (Reuter) - De Chi leense regering heeft gisteren mee gedeeld dat zij een samenzwering heeft ontdekt van de christende mocratische partij om het militaire bewind van generaal Pinochet om ver te werpen. De christendemocraten zouden van plan zijn geweest zich te ver enigen met marxistische groepe ringen, waarbij de verboden com munistische partij. Pinochets bewind verdreef in 1973 de marxistische regering van Sal vador Allende, die bij de strijd de dood vond. De christendemocraten waren poli tieke tegenstanders van Allende. Pinochet heeft gisteren gezegd dat zijn bewind nooit meer politieke partijen zal toelaten. In een toe spraak voor leiders van het 'natio nale jeugdfront' zei Pinochet dat politieke partijen "het belangrijk ste infiltratiemiddel zijn van het marxisme". Te koop gevraagd schilderijen aquarellen van C. v.d. Windt ol A. J. van Driesten. Br. onder nr. 21248 bur. van dit blad

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1