Maertens superieur „Het is zo'n fijn gevoel alles te geven Joop Siera geeft LZ'86 goede kans in derby tegen De Zijl Smit komt centimeters tekort LDWS-Celeritas BELGIË-NEDERLAND LARSEN VECHT TEGEN ACHTERSTAND ZATERDAG 12 MAART 1977 Ton Rueck na volbrenging van de alternatieve Elfstedentocht: LEIDEN - Midden in een maagdelijk wit sneeuw- en ijs- landschap gleed Ton Kueck uit Wassenaar en werkzaam bü het AZC op de bevroren Botnische Golf na ruim elf uur schaatsen onder het stijf gevroren finishdoek door. In het Finse Oulu, gelegen in de Scandinavische oksel, die Zwe den en Finland vormen en een kleine tweehonderd kilo meter onder de poolcirkel, bond Rück de strijd tegen zichzelf en meer dan tweehonderd andere schaatsers aan. Door Walter Oomen Daar zette het organisatie-comité van de alternatieve Elf stedentocht in samenwerking met de Finse luchtvaart maatschappij tot verbazing van de autochtone bevolking een 40 kilometer lang traject uit. 's Morgens om acht uur met een temperatuur van 20 graden onder nul stonden de wedstrijdschaatsers als gekken te dringen achter de grote klaparmen van de wagen (een die normaliter bij de start van draverijen wordt gebruikt), die er voor moest 2orgen dat de start zo rechtvaardig mogelijk geschiedde. Rueck weet zich in het gedrang bij de start overeind te houden en kan ongeschonden aan de martelgang van bijna een half etmaal beginnen. Het parcours moet vijfmaal gereden worden: tweehonderd kilometer, een lijdensweg onder deze omstandigheden. Mede ook door de paar fouten die het organisatiecomité maakte. Bij de ravitailleringspos- ten zijn de schijven sinaasappel en de broodjes kaas kei hard bevroren. De schaatsenrijders laten ze dan ook in die toestand. Alleen de warme thee, de chocolademelk en de soep gaan er in als zachte koek. De eerste honderd kilome ter legt Ton Rueck eenzaam en dolend alleen af. Alleen een paar schaatsers ontmoet hij op zijn weg. Zonder een woord te zeggen glijdt hij hen voorbij, of zij hem. Niet het finishdoek heeft hij voor ogen, maar het lekkere, warme bad in zijn hotelkamer. Onzichtbaar vóór hem neemt Jan-Roelof Kruithof op grootse wijze revanche op zijn concurrenten, die hem nooit serieus genomen hebben. Kruithof zet ze voor schut. Als hij met bevroren tranen uiteindelijk in de armen van de wedstrijdcommissarissen valt heeft hij 22 minuten voorsprong genomen op zijn rivalen. De wraak van Kruithof is ijskoud. Een kleine twee uur later vecht Ton Rueck zich als 48ste over de finish. De tijd stelt hem teleur. Achteraf zegt hij: "Ik had gedacht dat ik er tien uur over zou doen. Maar in de derde ronde kreeg ik een tegenslag te verwerken. De wind was stevig komen opzetten. Desalniettemin ben ik erg tevreden over mijn prestatie". De 37-jarige Rueck con stateert ook dat zijn 10 uur training in de week vruchten hebben afgeworpen. "Vorig jaar ben ik begonnen met de training. Tweemaal in de week schaatsen en op zondag een veldloop. Eerst een uur hardlopen, dan een uur fiet sen, vervolgens een uur schaatsen en tot slot nog een uur fietsen". Een optimale voorbereiding van de 37-jarige Rueck, (die voor de derde maal de alternatieve Elfsteden tocht meereed) voor deze monsterrit. "Je moet wel over een goede conditie beschikken. Niet alleen, omdat je die rit wil beëindigen, maar ook omdat je bij een gebrek aan conditie regelmatig op het ijs valt, met alle gevolgen van dien. Het is ook een van de redenen waarom ik alleen wil schaatsen. Als je achter iemand schaatst, die valt weetje nooit waar zijn ijzers terecht komen. Vooral als je dicht achter hem schaatst heb je een grote kans dat die schaat sen dan in je gezicht komen. Een andere reden waarom ik alleen schaats is dat je je inzinking zelf kan overwinnen. Als je bij een ander blijft rijden heb je kans dat het over winnen van die inzinking op een geforceerde manier gaat. Daarnaast bestaat er een kans dat je een veel te laag tempo gaat rijden. De tweede helft van de tocht heb ik wel steeds iemand bij me gehad. Ik bleef echter wel het grootste gedeelte het kop werk doen. Dat wilde ik. Ook omdat je als eerste rijder beter de scheuren in het üs kan zien". En al die tijd probeerde Ton Rueck zijn concentratie op het ijs te houden. Ruim elf uur lang dacht hij over niets anders dan schaatsen. Soms moest hij zijn gedachtengang ook wel een andere wending geven. "Je moet tijdens de rit ook niet teveel èn te diep over dat schaatsen gaan denken, anders ga je je afvragen waar je mee bezig bent. En dan die pijn die je overal voelt. Daar moet je niet al te lang bij stilstaan, want dan is de eerste de beste controlepost het eindpunt. Zoals voor die mannen die met bevriezingsver schijnselen de strijd moeten staken of voor hen die geen goede bril tegen de snijdende wind en de verblindende sneeuw op hebben. Daar heb ik echter weinig hinder van ondervonden. Ik kon me dus ongestoord concentreren op de voorlaatste ronde en het overheerlijke warme bad". Ton Rueck begint over zijn motivatie om deel te nemen aan deze bizarre tocht. Een tocht die ruim vier maanden hard trainen eist. Een tocht waarin een tijdsbestek van elf uur allerlei ontberingen moeten worden doorstaan en die hem na afloop in het rijtje anoniemen op de ranglijst klas seert, achter de eerste drie. Want alleen die plaatsen tellen. Over het bevroren finishdoek, waarop de wind geen vat kan krijgen geen uitbundige hulde-blijken, alleen een wedstrijdcommissaris die zijn wedstrijdformulier af stempelt. "Ik vind het zalig om me in een sport helemaal te geven. Kijken tot hoever je sportief kunt gaan. Dat heb ik uit mijn tijd bij de commando's overgehouden. Daar was het afzien. In Oulu ook. Op het moment dat ik onder het finishdoek doorglij moet ik het gevoel hebben alles gege ven te hebben. Zó dat ik kan zeggen: ik had geen drie seconden harder kunnen rijden. Dat geeft me een goed gevoel. Je begint eraan en na afloop als je er dan op terug kijkt vraag je je af of je dat wezenlijk allemaal zelf gedaan hebt. Dat kun je dan niet voorstellen". De rust was na de ontmaagding van het witte landschap voor Ton Rueck en een groot aantal andere schaatsers kort. De volgende dag moest hij in het grote stadspark van Oulu aantreden om het andere onderdeel van het Hol landklassement tot een goed einde te brengen. In het park moest hij een 7,5 kilometer lang "langlauf-traject" zo snel mogelijk afleggen. Die skitocht, aanmerkelijk korter en minder kommervol dan het schaatsen, bracht uiteindelijk twee ereplaatsen voor Rueck op. Ofschoon veel te snel van start gegaan wist hij toch een tweede plaats te bemachti gen achter Duindam, maar vóór de onblusbare Kruithof. In het Hollandklassement werd hij derde. Kruithof werd uiteraard eerste en Uitham tweede. In oktober begint hij weer met de intensieve voorberei dingen voor de volgende alternatieve Elfstedentocht. "Mijn grootste wens is, om ook eens een keer aan de Wasa- loop in Zweden mee te doen. Aan die loop zit bijna een zelfde geschiedenis vast als aan de marathon. Het is een langlauf-wed strijd over 85 kilometer. De langste ter we reld. Maar in ieder geval ben ik er volgend jaar in Finland weer bij". Ton Rueck: "Op het moment dat ik het finish doek onder door glij moet ik alles gegeven hebben". NUIT-SAINT-GEORGES - In het eerste gedeelte van de eerste etappe van Parijs-Nice naar 'auxerre, lag het tempo zeer laag. Er waren slechts heel eventjes wat aanvallen van onder andere Jos Schippers en Jan Aling en er heerste ook even paniek, omdat de ploegleiderswa gens niet onder een spoorweg kon den doorrijden, maar verder ge beurde er niets. Behalve dan dat het behalve water ook lekke banden regende. De ploeg van Frisol ver- 1 wisselde bijvoorbeeld 18 wielen, Peugeot zelfs 26. Dit had ten gevolg dat de renners onder aanvoering van massasprintwinnaar Freddy Maertens een uur te laat in Auxerre arriveerde. Daardoor kon er ook nooit meer op tijd gestart worden voor het tweede deel, in het 45 ki lometer zuidelijker gelegen Noyers. Onmiddellijk na de massasprint werden de renners in bussen ge duwd en naar Noyers gereden. Roy Schuiten kankerde: "We konden niet eens even douchen. We zagen er toch zeker uit als slijkduivels? In de bus kregen we allemaal een stukje kip en twee kleine broodjes. Wat een toestanden". En Fedor den Hertog: "Dit heeft niets met wiel rennen te maken. Aan de coureurs wordt nooit gedacht. Als de bazen maar geld kunnen verdienen". Toch ondergingen de 130 dapperen hun lot. Het was nog niet alles na de finish van het tweede gedeelte werden ze opnieuw op transport gezet. Nu naar hun hotels, 75 kilo meter verderop in Chalons-sur- Saone. Daar konden ze eindelijk behoorlijk eten en rond een uur of OEGSTGEEST-Hetjeugdteam van Altior (zie foto) uit Ter Aar heeft gisteravond in een overvolle kantine van de Oegstgeestse voetbalvereniging inde finale van de spelre gelwedstrijd de eerste prijs weten weg te slepen. In deze wedstrijd, die georganiseerd werd door de COVS afdeling Leiden scheidsrechtersin samenwerking met het LeidschlAlphens Dagblad eindigde Altior ver voor de over igefinalisten. Woubrugge slaagde er niet in de wisselbeker, die door de voorzitter van de KNVB afd. Leiden Ad Dusée werd uitge reikt, voor de derde en definitieve keer te winnen. Sterker de ploeg eindigde in de finale op de laatste plaats. Altior, die behalve de wisselbeker ook nog een beker van het Leidschl Alphens Dagblad kreeg, mag op kosten van dit dagblad ook naar een wedstrijd uit het betaald voetbal naar keuze. Uitslag: 1. Altior 601 pnt.; 2. ASC 527 pnt.; 3. DOCOS 476 pnt.; 4 MVKV 458 pnt; 5. Woubrugge 442 pnt. ZONDAG a s. AANVANG 14.00 UUR. LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" ZONDAG AS. 14.00 UUR LUGDUNUM - TEYLINGEN tien gaan slapen. Ze maakten alle maal een werkdag van zo'n 15 uur. Wie doet dat nog in deze moderne maatschappij? Vooral als men weet dat er in totaal slechts 30.000 gulden te verdienen is. Van die 30.000 gulden gaat Freddy Maertens een fors deel opeisen. De wereldkampioen boekte na zijn zege in de proloog gisteren een dubbele overwinning. In twee mas sasprints was hij de snelste. De an deren hebben nog niets, terwijl Maertens zijn voorsprong via boni ficaties vergroot. Wie hem dit keer moet kloppen? Waarschijnlijk is niemand er toe in staat. Vooral niet omdat de echte cols als de Faron en de Turbie uit het schema verdwe nen zijn. Maertens heeft nu al drie overwinningen te pakken en gaat er beslist nog meer behalen. Mis schien wordt hij wel een keer ver slagen in een massasprint. Dat moet dan gebeuren door Theo Smit. De pijlsnelle Amsterdammer, die twee jaar geleden in de Ronde van Frankrijk furore maakte door de beste sprinters te verslaan en ADVERTENTIE Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar de belangrijke voetbalwedstrijd in "de hel van Deurne" op zaterdag 26 maart. Het Leidsch/Alphens Dagblad organiseert touringcar-reizen naar deze wedstrijd, belangrijk voor de wereldkampioen schappen 1978 in Argentinië. Wij kunnen u deze reis aanbieden voor 45.- inclusief vervoer en een onoverdekte zitplaats in het stadion. Vertrek zaterdag 26 maart: 16.00 vanaf kantoor Alphens Dagblad - Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn 16.00 uur vanaf kantoor Leldsch Dagblad - Witte Singel 1Leiden 16.30 uur vanaf kantoor Leidsch Dagblad - Badstraat 9, Katwijk aan Zee Boekingen: Kantoor Alphens Dagblad - Julianastraat 19, Alphen a/d Rijn Kantoor Leidsch Dagblad - Witte Singel 1Leiden Kantoor Leidsch Dagblad - Badstraat 9, Katwijk aan Zee twee etappes te winnen, maar daarna maandenlang sukkelde met een wat mysterieuze knieblessure, lijkt meer in vorm te komen. Gis termorgen sprintte hij tegen een heuvel op - dat is zijn specialiteit helemaal niet - naar een zevende plaats. Gisteravond in het in don ker gehulde Nuits-Saint-Georges ging het al veel beter. Maertens klopte hem slechts met een paar centimeter. De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe is: 1. Maertens (Bel) 120 kilometer in 3 uur, 41 minuten en 15 seconden, 2. Leman (Bel) z.t., 3. Raas (Ned) z.t. De uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe van Parijs- Nice is: 1. Maertens (Bel), 70 kilo meter in 1 uur 45 minuten en 17 se conden, met tijdsvergoeding 1.45.14., 2. Smit (Ned) 1.45.17, met tijdsvergoeding 1.45.15, 3. Ongenae (Bel) 1.45.17, met tijdsvergoeding 1.45.16. Algemeen klassement 1. Maertens (Bel) 5 uur 34 minuten en 18 secon den, 2. Thurau (Wdl.) 5.34.26, 3. Raas (Ned) 5.34.32, 4. Merckx (Bel) 5.34.42, 5. Salm (Zwi), Thevenet (Fra.) en Knetemann (Ned) 5.34.43. LEIDEN - Derby's zijn de laatste tijd schaars in de hoogste waterpolo-afdelingen. In de meeste steden schijnt er maar plaats te zijn voor hooguit één goede polover eniging. Dit jaar is Leiden de enige plaats met twee clubs in de hoofd klasse. Vandaag is er in zwembad De Zijl weer een onvervalste derby te zien, want dan speelt LZ'86 "thuis" tegen De Zijl/LGB. Voor LZ'86, dat vorig jaar achter Nereus aan naar de hoofdklasse promoveerde, is een spannende fase van de competitie aangebro ken. Het gaat erom de tweede de gradatieplaats te ontlopen. LZ heeft op dit moment 8 punten, en staat daarmee voorlaatste, maar de achterstand op PSV en Nereus be draagt slechts één punt. De Leidse debutant zal dus in de zes nog te spelen ronden knokken voor elk punt. De Zijl/LGB, al jaren een so lide hoofdklasser, hoeft zich over degradatie in ieder geval geen zor gen te maken: met 14 punten staan de rood-witten ruimschoots veilig. De afstand tot de bovenste vier is echter groter dan men had gehoopt. Het draait bij De Zijl/LGB de laat ste tijd niet zo best, ook niet nu de ploeg weer op volle oorlogsterkte Joop Siera is al sinds het samen gaan van LZC en Sleutelstad (in '71) vaste keus in het zevental van de fusieclub, LZ'86. Het debuut in de hoofdklasse is hem meegevallen: "We hadden gedacht dat we er kansloos weer uit zouden vliegen, maar vooral de laatste tijd hoeven we maar voor weinig ploegen ondér te doen. We hebben nu acht punten, dat had ik nooit verwacht. Boven dien zit het er dik in dat we er nog wel wat bij halen. In 't begin von den we het niet erg als we zouden degraderen, maar nu blijkt dat we goed mee kunnen komen en daarom zou het wel vervelend zijn als we er toch nog uit gingen. Maar volgens mij hebben we een goede kans om er in te blijven Wat er volgend jaar gebeurt moeten we afwachten. Wat er volgend jaar ge beurt moet n we afwachten. Er zul len waarschijnlijk een paar spelers in dienst moeten, en het is maar de vraag of die volop mee kunnen blij ven doen. Aan de andere kant is het zo, dat we nog wel wat jeugd achter de hand hebben, en bovendien gaan we bijna met de week beter spelen. Als dat zo doorgaat zal ons niveau volgend jaar duidelijk hoger liggen". "De wedstrijd tegen De Zijl/LGB geeft toch wel meer spanning dan die tegen een willekeurige andere club. Ik zou het erg leuk vinden als we zaterdag wonnen. Toch moetje niet denken dat de rivaliteit tussen de clubs zo sterk is. Ik heb het met de jongens van De Zijl altijd goed kunnen vinden, en de verstand houding tussen de spelers is over het algemeen uitstekend. Wat het vandaag gaat worden zal sterk afhangen van de vorm van de dag. De vorige keer had ik er niet veel vertrouwen in en het ver baasde me ook niet dat we met 8-5 verloren. Maar ik zie ons niet zo maar verlie- Eén van de zeer geroutineerde spe lers van De Zijl/LGB is Leo On derwater, die vorige week met een zuivere hattrick een belangrijk aandeel had in de 6-5 overwinning van zijn ploeg op AZPC. De terugval van De Zijl/LGB is vol gens Leo Onderwater moeilijk te verklaren. "Als een ploeg aan vormverlies lijdt kun je nooit pre cies zeggen waar het door komt. Alle spelers zijn nu weer fit, dus daar kan het niet aan liggen. Je moet trouwens de oorzaak van ons minder goede spel van de laatste tijd niet alleen zoeken in de blessu res die we gehad hebben. Er hapert gewoon wat in ons spel. Wat me wel opvalt, is dat onze tegenstanders onze tactiek nu beter door hebben. We proberen dit jaar een ander systeem te spelen, met meer beweging in de aanval. Dat had in het begin succes, maar de meeste ploegen schijnen er nu een antwoord op gevonden te hebben". Ook Leo Onderwater denkt dat het zaterdag voor De Zijl/LGB moeilij ker wordt dan in de eerste wed strijd tegen LZ'86. "LZ gaat steeds beter draaien en bij ons wil het op het moment niet lukken, dus ik verwacht in ieder geval een span nende wedstrijd. Na de minder goede resultaten van de laatste tijd willen wij zaterdag graag weer eens goed voor de dag komen, en bij een derby ga je toch altijd met een an dere instelling het water in dan bij een gewone wedstrijd. Persoonlijk geloof ik wel dat we twee punten halen, maar je weet het natuurlijk nooit. Wat ik nog wel even wil opmerken, is dat de verhouding tussen de Leidse zwemclubs duidelijk beter is geworden. Van de sfeer van haat en nijd die je vroeger had is er weinig meer ovér, waarschijnlijk doordat er in de leiding van de clubs langzamerhand een andere generatie naar voren komt". De wedstrijd LZ'86-De Zijl/LGB begint zaterdag om 19.30 uur. ROTTERDAM - De zesde partij tussen Lajos Portisch en Bent Lar- sen is gisteravond in Rotterdam af gebroken. Na een middag vol ver bazingwekkende gebeurtenissen is het duel na 42 zetten verdaagd in een stelling die geen enkele voor spelling verantwoord maakt. Zeker is slechts dat Portisch in een mo ment van onbezonnenheid een stel ling die glad gewonnen scheen, om zeep hielp. Pas bij het uitspelen zal blijken hoe groot de kansen zijn die Larsen volledig onverwacht in de schoot geworpen kreeg. Het was allemaal heel rustig be gonnen.. De spelers volgden nauw gezet de opening van hun tweede Rotterdamse krachtmeting, tot Portisch (wit) al eerste afweek van het voorbeeld. De Hongaarse grootmeester begon, druk te ont wikkelen tegen de zwarte dame vleugel, maar behaalde geen op zienbarende vorderingen in dit streven. De remise leek voor beiden dichterbij te komen, tot de Deense grootmeester op de 23e zet werd bevangen door een vlaag van abso lute schaakblindheid. Hij gaf een belangrijke centrumpion weg, zonder er ook maar de geringste compensatie voor te krijgen. De zesde partij was daarmee feite lijk ten einde en in wezen ook de gehele tweekamp. Larsen die na vijf partijen een achterstand had van een punt (IV2-2V2 plus een af gebroken partij) zou zijn tweede nederlaag krijgen en hoe zou hij dan in de resterende zes partijen nog een achterstand van twee pun ten goed kunnen maken? Portisch wist echter een paardoffer van Lar sen niet te beantwoorden en de hoofdscheidsrechter brak de partij toen maar teneinde raad af. In de drie andere kandidatensteden is gisteren niet gespeeld. Henrique Mecking heeft een nieuwe secon dant. De Braziliaan, die de Ita liaanse grootmeester Sergio Ma- rotü de laan uitstuurde, wordt op gevolgd door de Spaanse meester Juan Bellon. HIER ZIEN JULLIE" EEN CARICATUUI2 UIT IC)5/4... COPP00E £0 ZSA/ fiOP£\ DO/VEIS M V0 001S0 OEU/WE ZD WOEMDe MEN "TOEN HET STAD/ON VAM ANT- WERFEN.MAflR die tjd is LAN6 VCDRgJ OF MAAKT DE /CO/CA/0/. F/0? 0EF IFAG/Sf/zjó? ST JOB IN 'T GOOR WELAAN MANNE NES, L, "CAN MU BEL6ENMOP MUMMER 3&2A,. LUISTERT- 'T /S ZO, £AT Tk/FS BFl- G00 '0 P//S/C0 1/A7T0A/ STAM/000

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11