Gandhi in last do haar zoon jC Protest in Europees parlement Twee ond- ministers terecht staan Waarom zo menselijk, Henk? C BITTERHEID LEIDDE TOT GIJZELINGEN Diiekt leverbaar; jubileum Alfosud ti. Met gratis li Mschuifdak. vloerbedekking TEGEN AFWEZIGHEID EG OP TOPCONFERENTIE Zaire door huurlingen aangevallen VRIJDAG 11 MAART 197 ADVERTENTIE STRAATSBURG (ANP) - In het Europees parlement heeft het Tweede Kamerlid Schelto Patijn (PvdA) gisteren het initiatief ge nomen voor een protest in de na tionale parlementen van de vijf kleine EG-landen tegen de afwe zigheid van de Europese Ge meenschap op de westelijke top conferentie die op 7 mei in Lon den wordt gehouden. Zijn initiatief volgt op het verzoek van het Tweede-Kamerlid Hans van Mierlo (D'66), de Neder landse regering volgende week aan de tand te mogen voelen over deze conferentie. Parlementariërs uit Belgie, Luxemburg, Denemarken en Ier land zullen de komende dagen in hun eigen parlementen de afwe zigheid van vertegenwoordigers van de EG-ministerraad en de Europese commissie, het dage lijks bestuur van de gemeen schappen op de top van Londen aan de orde stellen. Zoals bekend zullen, behalve de Verenigde Sta ten en Japan, Frankrijk, Enge land, West-Duitsland en Italië aan de Londense conferentie deelnemen. Patijn verklaarde gisteren in Straatsburg dat de regeringslei ders van de vijf kleine EG-landen er op moeten aandringen dat de Londense conferentie op de agenda komt van de Europese topconferentie die tegen het einde van de maand in Rome wordt gehouden. Zouden de Staats- en regeringsleiders van de grote vier dit weigeren, dan zou den hun collega's uit de kleine vijf moeten besluiten niet naar Rome te gaan. In Londen zal o.a. worden gespro ken over de zgn. noord-zuid dia loog, het gesprek tussen negen tien arme en acht rijke landen over economische samenwer king. Aan deze dialoog neemt de gemeenschap als zodanig deel. en het is volgens Patijn onaan vaardbaar dat de grote vier, in Londen, bij afwezigheid van de kleine vijf besluiten De parlementariërs die zich bij het initiatief Van Mierlo/Patijn heb ben aangesloten zijn de Deense liberaal Niels Anker Kofoed, de Belgische christen-democraat Alfred Bertrand, de Luxem burgse socialist Frankie Leopold Hansen en de Ierse christen democraat Gerald l'Estrange. Het Tweede-Kamerlid Cees Be rkhouwer (VVD) zal de EG- ministerraad op de volgende bij eenkomst van het Europees par lement. in april vragen of de Lon dense conferentie. ..een herha ling van de conferenties van Rambouillet en Puerto Rico, niet schadelijk is voor de ontwikke ling van de solidariteit binnen de EG". Mr Berkhouwer heeft ook, in schriftelijke vragen aan minister Van der Stoel, geïnformeerd naar het regeringsstandpunt over de afwezigheid van de gemeen schappen en de kleine vijf, en ge vraagd of de regering, tijdens de jongste zitting van de EG-raad, haar misnoegen heeft laten blij ken. Tenslotte vraagt hij wat de rege ring. eventueel in Benelux- verband en met Denemarken en Ierland, denkt te doen tegen „de voortzetting van dit afkeurens waardige kwartetspel van de (quasi) grote vier binnen de ge meenschap." XWegens annulering order hotelaccommodatie te Lei-\ den. voor minder dan de halve prijs (het tapijt is niet versneden) ntertest zuiver scheerwol tapijt voor zwaar gebruik 400 cm breed, in bruin gem beige berber van 249 - per strekkende meter Louis de Poortere zuiver scheerwol tapijt. 2 cm hoge pool, 400 cm breed, in bruin berber, linde, licht beige van 455 - nu per strekkende meter Keizer Bonaparte zuiver wollen zwaar bouclé, 400 cm breed, in 4 verschillende kleuren, van 279.- nu per strekkende meter Velours moquette, prachtige uni-tinten, 400 cm inlichtingen en stalen: Zaterdag 12 maart van 10-16 uur. ANT0NIUS CLUBHUIS Sint Mare 43, Leiden 109.- ROME (Reuter) - Het Italiaanse parlement heeft gisteren beslo ten dat de twee oud-ministers van Defensie de christendemo craat Luigi Gui en de sociaal democraat Mario Tanassi voor het constitutionele hof moeten terecht staan wegens hun aan deel in het Lockheed-schandaal in Italië. De stemming was 487 voor en 451 tegen wat senator Gui be treft en 513 voor en 425 tegen voor afgevaardigde Tanassi. Zij worden er met negen ande ren van beschuldigd in 1970 de aankoop van 14 Lockheed Hercules-vliegtuigen te hebben bewerkstelligd tegen betaling van steekpenningen voor min stens 1,6 miljoen dollar. Aan de stemming is een maan denlang parlementair onder zoek en een debat voorafge gaan, dat woensdag eindigde met een sterk pleidooi voor de twee politici door oud-premier Aldo Moro. Politici verwachten dat deze uitslag tot de val van het wan kele kabinet Giulio Andreotti, nieuwe verkiezingen en het kelderen van de lire zal leiden. Tanassi was niet aanwezig, Gui liep met een grimmig gezicht weg toen de uitslag werd voor gelezen. Een groepje mensen dat buiten stond begroette hem met de kreet "dief". NEW DELHI (SP) - Als de verkiezingen in India volgende week uitlopen op de eerste nederlaag in de geschiedenis van de regerende Congrespartij - en dat is niet uitgesloten - kan premier Indira Gandhi dat in niet geringe mate wijten aan haar 30-jarige zoon Sanjay. Sinds de instelling van de noodtoe- tooide en weinig aantrekkelijke stand in juni 1975 is Sanjav, direc- kampementen buiten de stad. De teur van een autofabriek bij Delhi, premier heeft in haar verkiezings een politiek fenomeen van groot toespraken moeten toegeven dat er belang in de Indiase politiek ge- bij de sterilisstie-campagne ontoe- worden. Hij hervormde de ruim vijf laatbare dwang is uitgeoefend en niljoen leden tellende jongeren- heeft daarover spijt betuigd. De ge- Unctad-congres GENÈVE (DPA) - Een congres van deskundigen van de VN- conferentie voor handel en ont wikkeling (Unctad), dat aanstaande maandag in Genève zou beginnen, is vobrlopig uitgesteld wegens de omstreden deelname van Israël. Vooral enkele Arabische staten hebben bezwaren tegen de deel- jTame^an^sraël^^^^^y^^^^^ beweging van de Congrespartij een weinig Sanjay organisatie tot een strijdbare beweging en lan ceerde een eigen actieprogramma, met onder meer als punten geboor tebeperking, afschaffing van kas tensysteem en de bruidsschattradi tie, bestrijding en herbebossing. Sanjay's optreden veroorzaakte echter een weerstand, die voor zijn moeder en haar partij grote pro blemen opleverde. Een van ae belangrijkste gebeurte nissen tijdens de verkiezingscam pagne, het uittreden van Gandhi's partijgenoot en minister Jagjivan Ram, een man met nationaal pres tige kan mede op rekening van San jay geschreven worden Ram heeft er nooit zijn ergernis over de verheerlijking van Sonja Ram heeft er nooit een geheim van gemaakt van zijn ergernis over de verheerlijking van Sonja en over macht. Premier Gandhi is in de campagne in de verdediging gedreven op twee punten die stokpaarden van haar zoon zijn: de terilisatie-campagne en de gedwongen verhuizing van honderduizenden krotbewoners uit Delhi naar nog nauwelijks vol- ADVERTENTIE dwongen krot-opruiming in Delhi - in april vielen er zes doden bij ver zet daartegen - heeft het stadspro- letariaat tegen de Congrespartij opgezet. In de deelstaat West- Bengalen is zelfs binnen de con grespartij een splitsing ontstaan in analfabetisme pro- en contra-Sanjay-kampen, met als gevolg dat enkele Congresleden nu als onafhankelijken tegen de of ficiële kandidaten van de Congres- partij in het veld zullen treden. Het lijkt erop dat Indira Gandhi onder druk van de oude veteranen in de partij-top die ook niet dol op Sanjay zijn, haar zoon wat naar de achtergrond heeft geschoven. Op merkelijk was in ieder geval dat in het verkiezingsprogramma van de Congrespartij met veel te vinden was van de punten waarmee Sanjay het land doorgetrokken is. En op de kandidatenlijst van de partij komt maar een handjevol aanhangers van de jongerenbeweging voor. Dat de Congrespartij vrijwel alleen staat volgende week tegenover een opmerkelijk eensgezinde en ge bundelde oppositie is gedeeltelijk terug te voeren op de aanvallen van Sanjay op de oude bondgenoot van de Congrespartij, de Moskou- gezinde communistische partij (CPI). Aanvankelijk negeerden de communisten die aanvallen en ble ven zij Indira Gandhi trouw. Maar die kwam op voor haar zoon; de communisten slaagden er niet in een wig te drijven tussen moeder en Nu werkt de CPI nog maar in en kele gebieden met de Congrespartij samen Straks komt 't nieuwe weekblad Privé. Privé voor u Van Henk van der Meyden en zijn mensen. Privé wordt liefde op 't eerste gezicht. Daarom krijgen de snelle beslissers de twee nummers die in maart verschijnen gratis. En een welkomstattentie: een Privé button en een serie Privé stickers. Met de kans op een Privé-diner voor twee in de Club Privé in Amsterdam Vul de voor-intekenbon in. Dan zit u straks op de eerste rij. Privé. Privé is voor mij liefde op 't eerste gezicht Ik neem daarom een kwartaalabonnement a f 15, halfjaarabonnement af 30,— jaarabonnement a f 60,— en krijg de nummers van maart gratis, en het welkomstcadeautje met kans op 'n Privé-diner voor twee. Naam; Straat: Plaats:Prov Ik wacht met betalen op de acceptgirokaart. In open enveloppe zonder postzegel sturen aan Weekblad Privé, Antwoordnummer 1980, Amsterdam. KINSJASSA (Reuter) - Zaire is de afgelopen 48 uur binnengevallen door verscheidene groepen huur lingen die vanuit Angola opereren, zo is gisteren bekendgemaakt door het Zairese persbureau. De rege ring van Zaire heeft de secretaris generaal v^n de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. op de hoogte ge steld van deze "daad van agressie tegen Zaïre door huurlingen uit Angola". "De huurlingen die door de Angolese regering betaald wor den, kwamen Zaire binnen via de provincie Sjaba. Zij vielen Dilolo binnen en het mijnbouwcentrum Kisengi", aldus het persbureau. De Zairese president Mobuto Sese Seko zal het volk via radio en tele visie toespreken over de situatie. De provincie Sjaba ligt in het zuiden van Zaire. Dilolo ligt aan de grens tussen Zaire en Angola, op ongeveer 1.000 kilometer ten zuid oosten van Kinsjassa. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Kinsjassa be vestigde, dat verscheidene duizen den zwaarbewapende militairen Zaïre uit Angola zijn binnenge trokken. -A- De bokser Mohammed Ali.die weigerde zich met de vandaag geëindigde bezettingen in Washington te bemoeienging welnaar de film 'Mohammed; boodschapper van God'. Hij gaf na afloop zijn handtekening aan Johnny Sekka, die een rol speelt in deze film (foto boven). Op de onderste foto komt de schoonzoon van Khaalis, de leider van Hayiafi-Moslims. met een voedselpakket uit het zwaar bewaakte hoofd kwartier van de sekte WASHINGTON (SP) - De stu wende kracht achter de gijze lingen in Washington Hamaas Abdoel Khaalis schreef in de cember 1972 een brief naar de 57 tempels van het Volk van de Is lam, de vroegere Zwarte Mos lims. Als zeer orthodoxe mo hammedaan beschuldigde hij de leider van deze Islamitische sekte Elijah Nuhammad van ontrouw aan de waardigheid van het geloof. Hij noemde hem een "liegende verrader, die de mensen voor de gek hield en bedroog, hen van hun geld be roofde en er oorzaak van was dat ze tot de hel waren ge doemd". Toen Hamaas Khaalis een maand later thuiskwam van het boodschappen doen vond hij zijn gezin uitgemoord. Twee vrouwen waren van vlakbij door het hoofd geschoten, vijf kinderen waren verdronken in de keukengootsteen. De jongste was een baby van negen dagen. Woensdag bezette Ha maas Khaalis met zijn aanhan gers, die zich de Hanafï- moslims noemen drie punten in de Amerikaanse hoofdstad Washington, waaronder het hoofdkwartier van B'nai B'rith, een joodse organisatie die op komt voor de mensenrechten. Khaalis, wiens Amerikaanse naam Ernest Timothy McGee is. was niet altijd zo agressief als nu. Hij is 54 jaar, die als zijn hobby en broodwinning als drummer in een jazzband opgaf om een gewetensvolle leidende figuur té worden in de bewe ging van de moslims. Hij hing de strenge sekte van de Hanafï aan. die onder de 700 miljoen Islamieten, die de wereld telt, vrij invloedrijk is, maar in Ame rika slechts rond de duizend le den heeft, waarvan er hoog stens honderd in Washington Khaalis was een leider vol barmhartigheid. In 1972 schreef hij in een brochure, dat Islamie ten niet zinloos andersdenken den mogen vermoorden. Hij preekte geweldloosheid en broederschap, zei dat Amerika geen land mocht zijn waar de macht van de huidslkeur en de vuurwapenen heerst, christe nen, joden, boeddhisten en moslims waren hier in de eerste plaats Amerikanen, alle men sen waren broeders. Maar in de loop van datzelfde jaar werd Hamaas Abdoel Khaalis met de dag verbitterder tegenover de zwarte moslims waarvan hij eens een aanhanger was geweest, omdat deze in zijn ogen het ware geloof steeds meer verzwakten. In december schreef hij zijn brief vol harde grieven naar de toenmalige lei der van deze inmiddels tot Volk van de Islam omgedoopte sek te. Een maand later vond hij in zijn huis twee jonge vrouwen afgeslacht, zijn vijf kinderen verdronken. In het langste proces, dat ooit in Washington is gevoerd - het duurde dertien weken - werd een van de verdachten ontsla an rechtsvervolging om- i kroongetuige, die wel in mplot had gezeten maar as gedagvaard, weigerde een verklaring af te leggen. Deze man is later in een gevan genis in Philadelphia ver moord. waar hij gevangen zat met andere Zwarte Moslims. Vijf verdachten, allen lid van de Zwarte Moslim-beweging, werden tenslotte elk tot 40 jaar veroordeeld.-Rechter Leonard Braman weigerde zich uit het proces terug te trekken nadat de beklaagden hierop hadden aangedrongen omdat deze rechter als jood niet onpartijdig zou kunnen zijn. Die beschul diging kwam nadat Braman niet was ingegaan op een eis om het proces ongeldig te verkla ren toen Khaalis in aanwezig heid van de jury de verdachten in de rechtzaal toeschreeuwde: "Jullie hebben mijn babies vermoord en mijn vrouwen doodgeschoten". gen ADVERTENTIE Alfa Romeo Nederland bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid daarvan een speciale Alfasud ti met als extra een Hollandia Skysiglit schuifdak ter «aarde van f750.-voor de normale prijs af importeur Amsterdam w van f 15.190,-,incl. 13TVV. i De voorraad is beperkt. Itl DL)cM ~ia nun AUT0BE0R. 00 VAN NIELEN B.V. ALPHEN a/d RIJN: w.lheim.nalaan 13-17. Tel 01720-91291/72884 LEIDEN: B.V. AUT0M. IMP. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17. Valkenburg (ZH) Tel 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9