Geloogd Massief Eiken WEINIG STEUN VOOR WIEGEL M Meubelfabriek Oisterwijk Narcotica- smokkelaar Paoksch in Limburg opgepakt GOUDEN TOEKOMST VOOR "HONDEBAAN" i2r de Meubelmakers uit het zuiden des lands „Koningschap van franje ontdoen,, Interpellatie over grondpolitiek Nu de griep om zie// heen grijpt Chefarine4 Minister wil geen vertegenwoordiger Fretilin ontvangen VRIJDAG 11 MAART 1977 BINNENLAND PAGINA 7, ADVERTENTIE Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/'m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 SIMPELVELD (SP) - Karl Pauksch, de beruchte Duitse narcoticasmokkelaar die even voor Kerstmis vorig jaar uit een Zweedse gevangenis ontsnapte, is in de nacht van woensdag op donderdag in het Limburgse Simpelveld gearresteerd. Hij zat in een nauwe kruipruimte onder een keldergat van een café dancing. Hij was ongewapend en pleegde bij zijn aanhouding geen verzet, aldus de politie gistera vond. De rijkspolitie van Simpelveld kreeg woensdagavond tegen middernacht een telefoontje van een inwoner van deze plaats die zei Pauksch in een auto te hebben gezien. Een uur later meldde een ander dat hij de Duitser met ie mand anders in een auto had zien rijden en dat de wagen later bij het café was geparkeerd. Terwijl het café was omsingeld door 24 politiemannen, deden enkele agenten een inval in de zaak. Aanvankelijk vond men geen spoor van Pauksch maar even daarna zag een van de agen ten iets bewegen in de krui pruimte. Een speurnond ont dekte daar Pauksch die opmerk te: "Ik kom eraan". Zweden beschouwt Pauksch als de grote leider van een internatio nale bende narcotica- smokkelaars die onder meer in Zuid-Limburg heeft geopereerd, waar Pauksch enige tijd heeft gewoond. Driejaar geleden werd hij daar gearresteerd wegens narcotica-smokkel en uitgele verd aan Zweden. Een Zweedse rechter veroordeelde hem tot acht jaar gevangenis straf. Pauksch ontsnapte voor Kerstmis toen hij mocht winke len. Terwijl hij in een restaurant zat gooide hij zijn bewakers pe per in de ogen en verdween. Pauksch kan in Nederland veroor deeld worden tot maximaal een half jaar. Wanneer hij deze straf heeft uitgezeten, zal hij waar schijnlijk weer aan Zweden wor den uitgeleverd. Daar wordt hij voor zijn ontvluchting niet be straft, maar zal de rest van zijn gevangenisstraf moeten uitzit ten. Het is nog een raadsel hoe Pauksch Zweden ongemerkt heeft kun nen verlaten. Pauksch weigert hierover ook maar iets los te la ten. Na langdurig beraad is woensdaga vond een oplossing gevonden: naast de gebruikswaarde krijgen de boeren ook een vergoeding voor de negatieve ontwikkelingsschade. Dat is de schade die grondbezitters lijden doordat zij in het zicht van de onteigening hun grond verwaarlo- Het zal nog een hele toer worden om dit juridisch in kannen en krui ken te krijgen. Daarom is het debat over de grondpolitiek gistermiddag in de Tweede Kamer voor de derde keer uitgesteld. Pas volgende week donderdag wordt het gevecht voortgezet. Dit schoot oppositieleider Wiegel in het verkeerde keelgat. Het was "onbetamelijk" zoals de regering met het parlement omsprong, vond hij. Op hoge toon eiste de WD- leider opheldering over wat woensdagavond is bekokstoofd. Dat kreeg hij niet van premier Den Uyl. Het kabinet heeft nog geen de finitief standpunt ingenomen. Wel beloofde de minister-president dat er "tijdig" opening van zaken aan de Tweede Kamer gegeven zal worden. CPN-fractieleider Bakker viel vooral minister Van Agt, de verde diger van de regeringsvoorstellen over de grond, aan. Hij vond het schandalig dat Van Agt drie keer geweigerd heeft om naar de Kamer te komen. Bakker: "Van Agt is de werkelijke leider van dit kabinet. Hij denkt dat hij z'n gang maar kan gaan". DEN HAAG (SP) - Het onaf hankelijke kamerlid Jac. Huij- sen wil het koningschap van alle franje ontdoen. In schtiftelijke vragen aan minister-president Den Uyl pleit hij voor alle "archaïsche formuleringen en traditionele instellingen rond de monarchie af te schaffen. Huijsen dringt er bij de premier op aan een commissie aan het werk te zetten die de grondwet sartikelen die in strijd zijn met de hedendaagse opvattingen over het koningschap gaat schrappen. Hij denkt aan artikel 25 van de grondwet, waarin staat dat de koningin haar eigen Huis naar eigen goeddunken mag inrich ten. Volgens hem staat dit arti kel op gespannen voet met de verantwoordelijkheid van de ministers voor het doen en laten van leden van het Koninklijk Huis. Ook wil Jac. Huijsen van de adel af. Gisteren heeft hij er bij de mi nister De Gaay Fortman (bin nenlandse zaken) op aange drongen verheffing, erkenning en inlijving in de adelstand voortaan achterwege te laten. Adelijke titels zijn volgens Huijsen helemaal uit de tijd. De heer De Letterbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Politie hond Vereniging, met een bewakingshond. DEN HAAG (ANP) - Morgen middag om één uur zal een aan tal honden op het sportterrein De Bilderberg in Oosterbeek laten zien wat er allemaal komt kijken voor het verkrijgen van het nieuwste vakdiploma in de hondenwereld: het certificaat objectbewakingshond. Voor hun baas een begerenswaardig document, want de hond die dit papiertje heeft behaald, is op slag twee tot drie duizend gul den waard - ras of geen ras. Bo vendien is het certificaat voor de baas de bekroning van een periode van geduldig africhten van zijn hond. Het hoofdbestuur van de Konin klijke Nederlandse Politie hond Vereniging (KNPV) heeft het certificaat „objectbewa kingshond" sinds kort inge steld. Er bleek namelijk be hoefte te bestaan aan een toets steen voor honden wier taak het zal worden de mens be hulpzaam te zijn bij het bewa ken van een fabriek, een utili- teitsbedrijf, een vliegveld of een terrein, waar men liever geen ongenode gasten heeft. De grote vraag naar bewa kingshonden, komt van de zijde van particuliere bewa kingsdiensten, maar ook van overheidsinstanties. Dit alles vertelt de heer J. de Let ter te Rosmalen bij Den Bosch, hoofdbestuurslid van de sinds 1910 bestaande KNPV met ruim 7.000 leden. Het doel van die vereniging is „het africhten van honden voor speur-, politie-, reddings- of bewa kingsdiensten en eventueel andere diensten en taken, als mede het toekennen van certi ficaten voor deze honden die aan gestelde eisen voldoen". Het gaat de liefhebbers van deze honden dus niet om de schoonheid of raszuiverheid van het dier, maar zij hebben er plezier in de hond af te richten om hem daarna te verkopen en met een andere hond weer van voren af aan te beginnen. Tot dusver was de opleiding van de honden toegespitst op politie werk. Dit omvat onder andere sprong een een haag en over water, opzoeken en apporteren van voorwerpen, voorwerp bewaken, tot staan brengen van vluchtende man, die zich op een gegeven ogenblik ver weert. Voor het nu ingestelde certificaat objectbewakingshond zijn de eisen meer toegespitst op deze specifieke taak. De eisen zijn opgesteld in overleg met men sen uit de praktijk van het be- wakingswerk. De hond, aange lijnd aan een lijn van plm vijf meter lengte, moet twee voor werpen op een route van 150 meter lengte opzoeken. Dat zijn zaterdag bij de demonstratie twee tassen. In de praktijk zul len dit gestolen voorwerpen, een op de vlucht weggegooid voorwerp of een tijdbom zijn. Ook die tijdbom is ontleend aan de praktijk, aldus de heer De Letter. Verder moet de hond een man vinden, die zich goed heeft verstopt achter struiken. Meer op de praktijk geënt is de overval op de geleider van de bewakingshond. De hond zal indien de geleider onverhoeds wordt overvallen, zonder daar toe het bevel te krijgen zijn baas te hulp schieten. De be wakingshond behoort zich niet te laten afschrikken, wanneer de 'boef met een vuurwapen schiet, met voorwerpen gooit of zich met een stok verweert. Vele honderden honden zijn reeds ingeschakeld bij de be waking van objecten van parti culieren en overheid. Echter niet al deze honden hebben een gedegen opleiding tot bewa kingshond gevolgd, weet de heer De Letter te vertellen. Een dergelijke hond kan in de prak tijk bijvoorbeeld niet goed be velen van zijn geleider opvol gen, en een verdachte niet al leen staande houden, maar bij wijze van spreken 'opvreten'. De bewakingsdienst die zo'n gevaarlijke hond heeft, zou op zijn beurt wel eens met de justi tie in aanraking kunnen ko- Vandaar, dat de vereniging die zich beijvert goede politiehon den op te leiden, niets liever zou zien, dat alle bewakings diensten van overheidswege de verplichting zou worden opge legd, uitsluitend honden met certificaat in dienst te hebben. „Een hond tnag geen wapen zijn", aldus de heer De Letter, die als opperwachtmeester van de rijkspolitie verscheidene po litiehonden heeft afgericht. Een hond is een hulpmiddel. Wij moeten streven naar een verantwoord gebruik van de hond. In de voorschriften van de politie wordt de hond als wapen beschouwd. Het gebruik van een politiehond is aan strenge regels gebonden. Maar, vervolgt De Letter, het merkwaardige is, dat dit niet het geval is voor de bewa kingsdiensten, die op zich weer wel „onder de wet" vallen. Hij voorziet dan ook dat de over heid in de toekomst wettelijke bepalingen zal moeten opstel len voor het gebruik van hon den bij bewakingsdiensten. Wellicht zal het straks alleen zijn toegestaan bewakings honden te gebruiken die een (door de overheid uitgegeven?) certificaat hebben behaald. Volgens de heer De Letter is er bij overheidsdiensten een stij gende belangstelling voor het gebruik van honden, onder an dere bij de mobiele eenheden van de politie en bij sommige legeronderdelen. In dit laatste geval niet alleen voor bewaking, maar als hulp bij gevechtshandelingen. Reeds zijn er NAVO- bondgenoten, die organiek ge bruik maken van honden, on der andere voor het opzoeken van landmijnen en voor vijan delijke soldaten, dan wel voor het achterhalen van ontvluchte krijgsgevangenen. Tot dusver gebruiken de Nederlandse strijdkrachten honden alleen voor bewakingsdiensten. Deze worden deels afgericht „in eigen beheer", deels gekocht van leden van de KNPV. Er is zo'n grote vraag naar afgerichte honden, dat er eigenlijk con stant een tekort aan is, aldus de heer De Letter. Hij acht het dan ook niet uitgesloten, dat het rijk in de toekomst een eigen school voor politiehonden zal oprichten (voor speurhonden bestaan al overheidsscholen). Honden met een fors postuur, een goede neus en met vol doende capaciteiten om de (ge peperde) opleiding tot bewa kingshond te willen volgen, kunnen dus verzekerd zijn van een hondebaan met gouden toekomst. DEN HAAG (SP) - Premier Den Uyl heeft aanvallen van oppositieleider Hans Wiegel van de VVD over het "gescharrel" met de grondpolitiek afgeslagen. Gistermiddag maakte de VVD-voorman er in de Tweede Kamer veel misbaar over dat de moeilijkheden tussen PvdA en CDA over onteigening niet in het parlement, maar in "de achterkamertjes van het Catshuis" waren uitgevochten. ADVERTENTIE Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij pijn en griep: 1. Pijnverdrijvend. 2. Koortsverlagend. 3. Opwekkend. «1. Snelwerkend. Een geruststellend idee. Den Uyl wees dit verwijt af. "De handelwijze van de regering was onvermijdelijk. Ik zie niet in dat er incorrect gehandeld zou zijn", zei hij. "Het is niet beschamend als de regering voorsteilen waar zij grote waarde aan hecht probeert te red den". UTRECHT (SP) - Jongeren tot en met 19 jaar kunnen dit jaar voor het eerst ook in de paasvakantie met een tienertoerkaart onbeperkt met de trein door Nederland reizen. De kaart kost 25 gulden, is te koop van 2 tot en met 9 april en is vier dagen geldig. Sinds 1969 kunnen tienertoerkaarten alleen in de zo mer worden gebruikt. Vorig jaar werden ze voor het eerst ook in de herfst ingevoerd. De Nederlandse - Spoorwegen gaan nu bekijken aan Hans Wiegel bij de interruptie-microfoon tijdens de interpellatie gis- welke periode de jongeren de voor- termiddag in de Tweede Kamer over de grondpolitiek. keur geven, het voor- of het najaar. DEN HAAG (SP) - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) weigert hardnekkig José Ramos Horta, vertegenwoordiger van de bevrijdingsbe weging Fretilin van Oost-Timor, te ontvangen. Dit zou, zo verklaarde de minister gistermiddag in de Tweede Kamer, de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ernstig schaden. Ramos Horta is de minister van de Democratische Replubliek Oost- Timor.Het is volgens minister Van der Stoel onmogelijk hem te ontvan gen. Want dat zou erkenning door Nederland van die republiek zijn. Oost-Timor - een voormalige Portugese kolonie - is door Indonesië inge lijfd. Het Fretilin verbette zich tegen de Indonesische annexatie en riep de (omafhankelijke) Democratische Republiek Oost-Timor uit. "Zelf praten met Ramos Horta zou Nederland in een moeilijke positie brengen", zei minister Van der Stoel tegen het PvdA-kamerlid Van der Hek die om opheldering had gevraagd. Voor minister Ramos is het wel mogelijk om om met een ambtenaar van buitenlandse zaken te praten. Het is volgens premier Den Uyl ge bruikelijk dat dreigende crises in •onderonsjes worden bezworen. "Ook onder vorige kabinetten is dat veelvuldig voorgekomen", meende hij. Politiek topberaad tussen mi nisters en leiders van regeringspar tijen onder dit kabinet is volgens hem een uitzondering. Aan het overleg van woensdagavond was "niks geheimzinnig". Wiegel kreeg geen voet aan de grond. Alleen DS'70-fractieleider Drees, ds. Abma van de SGP en "boer" Koekoek vielen hem bij. De progressieve voormannen Van Thijn (PvdA) en De Gaaij Fortman (PPR) vonden dat Wiegel's be schuldigingen nergens op sloegen. De CDA-leiders Andriessen en Aantjes hielden angstvallig hun mond. Tussen PvdA en CDA bestaan grote meningsverschillen over de prijs die boeren en tuinders voor hun onteigende grond moeten krij gen. De socialisten willen dat de (lage) gebruikswaarde vergoed wordt. Maar de christen democraten staan er op dat de boe ren de marktwaarde voor hun grond krijgen. en je welt je snel weer beter Tienertoerkaart in paasvakantie

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7