"Nog maar een schram in het ijs gezet...." PLAN VOOR SKI-PISTE HOOFDDORP BROERS SLAAN „GOUDEN AANBOD AF... Paar uur na brand al weer bij het kalveren... FLATS NU EINDELIJK BEWOONBAAR AVOND MET ZUIDMOLUKKERS m PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 11 MAART 1977 Perebomen aan Noordwijks Boulevard ALPHEN AAN DEN RIJN - „Het vertrouwen bij de Mo- lukkers ten opzichte van de Nederlandse bevolking zit on voorstelbaar diep. We dachten vorig jaar met „Ontmoeting '76" in de Rijnstreekhal het ijs te breken. Nou, we hebben nog maar een schram in het ijs gezet. Het is veel moeilijker dan we dachten". Woordvoerder E. Krijgsman van de werkgroep „Ontmoeting '76" heeft het afgelopen jaar veel geleerd. Het heeft de werkgroep echter niet be let om ook dit jaar weer een ont- Aanleg van zoetwater kanaal start wellicht volgend jaar WADDINXVEEN - Met de aanleg van het zoetwaterkanaal van Voorburg naar Waddinxveen zal waarschijnlijk in de loop van vol gend jaar een begin worden ge maakt. Dit heeft het hoogheemraadschap van meegedeeld Rijnland tijdens een gesprek dat het heeft gevoerd met burgemeester en wethouders van Waddinxveen. In dit overleg werd vooral aandacht besteed aan de gevolgen die de aanleg van het kanaal zullen hebben voor Wad dinxveen. Onderzocht zal worden of het ka naal van het sportpark De Sniep, nog veertig meter in noord oostelijke richting kan worden verlegd. De breedte van het ka naal met bijkomende werken is ongeveer negentig meter. Dodelijk ongeluk bij Leimuiderbrug NIEUW VENNEP - De 45-jarige B. Snaterse uit Nieuw Vennep is vanmorgen dodelijk verongelukt op de kruising Weteringweg/Lei- muiderbrug in Haarlemmermeer doordat hij door een rood stoplicht reed. Uit de richting Alphen na derde de automobilist A.V. uit Bo degraven die door het groene licht reed en in bo.tsing kwam met de Venneper, die op slag dood was. De Bodegraver moest met verwondin gen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Door de botsing werd ook een vrachtwagen geramd. De bestuurder liep geen letsel op. Ontsluiting ALKEMADE - Progressief Alke made (PvdA, PPR en PSP) wil dat er een ontsluiting komt vanaf de geplande parkeerplaats bij de te bouwen sporthal in de richting van de Rembrandt van Rijnsingel voor gemotoriseerd verkeer. Daarom heeft deze progressieve groepering bezwaar aangetekend tegen een wijziging van het be stemmingsplan De Gogh. Zoals de situatie nu is zal het gemotoriseerd verkeer de combinatie spor thal/zwembad slechts via de Lucas ven Leijdenlaan kunnen bereiken. Als er vanaf de Rembrandt van Rijnsingel een ontsluitingsweg wordt aangelegd kan veel verkeer van de randweg worden geweerd. Rijnsburger dronk door zenuwen RIJNSBURG - Vanwege de zenu wen was een negentienjarige bouwvakker uit Rijnsburg, J.S., stevig aan de sterke drank geweest. Toen hij met de door hem be stuurde auto over de Katwijkse Tooropstraat reed kwam hij in bot sing met een andere auto, waardoor een schade van vijftienduizend gulden werd aangericht. Het liep verder allemaal zonder persoonlijk letsel af, maar de bloedproef wees later een alcoholpromilage uit van 1,11. De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank eiste tegen de Rtjnsburger een week gevangenis straf waarvan een week voorwaar delijk en zes maanden voorwaarde lijke intrekking van het rijbewijs. moetingsavond te organiseren voor alle bevolkingsgroepen van Alp hen, met het doel de verhouding tussen die groepen onderling te verbeteren. Tekort Ondanks het feit dat de avond in de rijnstreekhal op 29 april vorigjaar een tekort van f 10.000,- oplever de. Weliswaar namen het Juliana- fonds en de Lionsclub resp f 3000 en f 500 van dat tekort voor hun rekening, het reste rende bedrag van f 6500,- moest door drie leden van de werkgroep uit eigen zak worden bijbetaald. „We hopen het dit jaar wat beter te doen", vertelt mede organisator Krijgsman. De contactavond, dit keer op vrij dagavond 6 mei in De Bron, is wat bescheidener. Beliepen de uitga ven vorig jaar een bedrag van ruim f 20.000,-, dit jaar is de avond begroot op f 8500.-. Ook over het te verwachten aantal bezoekers is men wat minder op timistisch. Rekende men vorig jaar op 1000 bezoekers (we kwa men er 500), dit jaar rekent men op 300 bezoekers. De grote bo venzaal van De Bron kan maxi maal 500 bezoekers herbergen. De artiesten die voor deze avond zijn geëngageerd zijn echter ze ker niet „tweederangs". Naar Alphen komen: Wieteke van Dort, Albert West, Spooky Sue en de Blue Diamonds. Het trio Teun Doets (vaste begeleider van Rita Hovink) zorgt voor de begeleiding van de artiesten. De Blue Diamonds van vroeger, op 6 m "ontmoetingsavond" met Zuidmolukkers Het programma wordt verder opge luisterd door de in Molukse krin gen zeer bekende folkloristische dansgroep Bunga Tandjong. De Alphense muziekgroep Pemuda Moluku zorgt voor de muzikale omlijsting. En verder zullen er evenals vorig jaar ook weer di verse hapjes en drankjes te krij gen zijn. Dit jaar zal de werkgroep - die bin nenkort een stichting hoopt te worden en nauwe samenwer- kingsbanden heeft aangeknoopt met de Captain Jonkerstichting - wél subsidie aan vragen bij de gemeente Alphen Vorig jaar werden daarvoor niet de juiste wegen bewandeld. Hoewel de werkgroep er naar streeft een sluitende begroting te maken is er nog een financiële „gat" van f 1500,-. „We hopen dat aan te vullen met een loterij", al dus Alphenaar Krijgsman. Als dat niet lukt zullen we de ge meente vragen het resterende te kort te dekken." FERDY IN NIEUW-VENNEP NIEUW-VENNEP - De Belgische zanger Will Ferdy zal morgenavond een twee en een half uur durende one-man show brengen in de Rus tende Jager in Nieuw Vennep. De Vlaming, die woensdag 50 jaar werd, geeft dan een voorproefje van zijn grote jubileumtournee die in Antwerpen in première zal gaan. Ferdy staat nu 30 jaar op de planken en vond in Nieuw Vennep zijn „tweede thuis" De show begint morgen om tien uur 's avonds. NOORDWIJK - De badplaats Noordwijk heeft een primeur pe rebomen aan de boulevard. Sinds enkele dagen staan er op de Konin gin Wilhelmina Boulevard, ter hoogte van de Beach Club, vijf pe rebomen oftewel "vijf exemplaren van de variëteit Pyrus coleryana Chanti Cleer" in de officiële termi nologie. Dit experiment wordt be schouwd als een tegemoetkoming aan de vaak gehoorde wens om de badplaats wat groener te makep. Om de kustplaats van groen te voorzien moeten de gewassen be stand zijn tegen het zeeklimaat en dergelijke gewassen zijn er niet veel, aldus chef van de plantsoe nendienst in Noordwijk de heer Schoenmaker. Eén van zijn rela ties, de Koninklijke Boomkweke rijen van Alphons van der Bom uit Oudenbosch tipte hem dat er een Amerikaans kweekprodukt op de markt was gekomen: namelijk een kruising van enkele peresoorten waarmee men de ervaring had op gedaan dat de boom zout en zee wind kon verdragen. Schoenmaker vond het de moeite waard om met deze bomen aan de Koningin Wil helmina Boulevard een proef te De pereboom bloeit, als het goed is, omstreeks half april en heeft dan een witte bloesem. Gratis peren plukken zal er voor de Noordwij- kers echter niet bij zijn. De vruch ten van de Pyrus coleryana zijn namelijk niet eetbaar. En nu maar afwachten of de bomen het doen, want behalve de besten digheid tegen het zeeklimaat zijn er nog meer factoren van belang. Zo is de vraag of er in het land van her komst evenveel water aan de bo dem wordt onttrokken als in -Ne derland waar de regen in minder dan geen tijd via het riool wordt af- miwnnwiÉiü deze hond daar dankbaar Plantsoenchef Schoenmaker hoopt vurig dat de Noordwijkse burgerij en haar gasten voor het welzijn van de bodem in de gemeente zullen waken. Er wordt namelijk nog steeds heel wat vernield. HAARLEMMERMEER - Als de plannen doorgaan zal vol gend jaar kunnen worden geskied in Hoofddorp. Bart Baayens. directeur van een groothandel in ski benodigdheden en ski-reparatie-inrichting, heeft een plan ingediend bij de gemeente voor een borstel-skipiste van 22 meter hoog en 75% meter lang. De piste zal rond de f 500.000 kosten. "Het ligt er aan wat de-gemeente gaat berekenen voor de grondprijs etc. Wordt uitgegaan van de zelfde prijs als berekend wordt voor industrieterreinen dan kan het plan in de prulle- bak, want dan wordt de investering veel te groot. Het is dan absoluut geen haalbare kaart". Aldus Baayens. De gemeente heeft er in ieder geval wel oren naar, want enkele wethouders zijn naar België geweest om een skibaan van borstels te bezichtigen. Baayens verwacht een grote belangstelling, omdat de bestaande ski- borstelbanen in ons land - in totaal vijf - enorme lange wachttijden hebben van adspirant ski-leerlingen. door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Het leven gaat door. Nog maar een paar uur nadat het woongedeelte van zijn Zuidhollandse veeboerderij in vlammen was opgegaan en zijn vrouw en twee zoons zich daarbij ternauwernood in veiligheid hadden kunnen stel len, verleende Willem van Velsen, boer aan de Hoge Rijndijk in Hazers- woude, alweer assitentie bii het kalveren van een koe. In de stal, waarvan alleen een klein gedeelte van het rieten dak brandschade had opge lopen, kwam op het ver moeide gezicht van boer Van Velsen toch nog een glimlach toen een jong kalf ter wereld kwam. De dag die zo triest was begonnen had ook wat vreugde gebracht. "Zo'n brand gaat je niet in de koude kleren zitten", zei de boer mij, toen we door de ge sprongen voorruiten een blik wierpen op het tot de laatste stoelpoot zwartgeblakerde huiskamerinterieur, "maar toch was ik er vry nuchter onder. Niks geen paniek". "Toen gistermorgen iemand de stal binnenrende met de me dedeling dat de boerderij in brand stond, reageerde alleen mijn zoon Frans direct. Ik ben eerst nog even doorgegaan met melken. Even later drong het pas goed tot mij door. Waarschijnlijk omdat je altijd hebt gedacht dat alleen een ander zoiets overkomt. Maar nu gebeurt het ook bij mij. Gelukkig ben ik goed verze kerd. Misschien daarom dat ik nu zo'n rustige indruk maak. De reactie zal nog wel komen". Dat de brand zich gisteren be perkte tot de woonkamer en de bovenliggende slaapka mers is volgens Van Velsen te danken geweest aan de dikke brandmuur tussen woonge deelte en stal. "Anders waren moedt dat de gevelkachel de oorzaak is geweest. De politie is nog niet klaar met haar on derzoek. Voor alle zekerheid zijn gistermorgen vroeg foto's gemaakt van de nieuwsgieri gen die de vuurzee op een af standje hebben gadegesla gen. Het gezin Van Velsen, van de negen kinderen zijn er nog drie thuis, gaat voorlopig wo nen in het naast de boerderij staande zomerhuisje dat was verhuurd aan een vrijgezellen vrouw. Toen de brand was geblust bood zij direct aan haar huisje te zullen ontrui men, hoewel ze een huurcon tract had. Van de gemeente (burgemeester Ten Heuvel hof kwam ook een kijkje ne men bij de brandblussing) heeft ze vervangende ruimte aangeboden gekregen. Het uitgebrande woongedeelte .van de boerderij zal worden herbouwd. Niet alleen de Ha- de brand gisteren. De zerswoudse brandweer is uit gerukt voor de boerderij- brand. Uok een paar collega's uit Kou dekerk moesten er op uit. Zij werden gedirigeerd naar de Lage Waard, waar ook wat boerderijen staan. Zij moes ten er op toe zien dat de over de Rijn waaiende vonkenre gen van de in brandstaande "Joanna hoeve" niet de an dere boerderijen aanstak. De nieuwe flat aan de Konin ginneweg in Lisse kan einde lijk bewoond gaan worden. Vorig jaar kwam bij de ople vering aan het licht dat er iets mis was met de monolie ten plafonds van de flatwo ningen. Het erin verwerkte ijzeren vlechtwerk ver toonde roestneigingen. Een euvel dat in heel wat flats en woningen in Nederland op dook. In de afgelopen maanden is in de meeste plafonds een nieuwe bewapening aange bracht, zodat eind maart een deel van de kopers van een flatwoning zich kan gaan in stalleren. Sommigen van hen hebben vanaf oktober vorig jaar gebivakkeerd in een aantal naast de flat staande caravans, omdat ze hun woning al hadden ver kocht toen het mankement aan de flatplafonds werd ontdekt. Eind juli hoopt men alle pla fonds in de flat weer "veilig" te hebben. Hij snapt er niks van, de Warmondse miljonair Men- ten. Doet 'ie een genereus bod van een half miljoen op een slechts vier hectare groot stuk polderland en dan nog hapt de eigenaar niet toe. Het stukje weiland in de Kin- kenbergpolder, vlak tegen de snelweg Amsterdam-Den Haag, is inderdaad niet te koop. Voor geen goud. De twee Katwijkse broers Van Dijk willen het niet kwijt. Want ze hebben er zelf plannen mee. Al een paar weken lang is een grote dragline er aan het diepdelven. Zo wordt deze hoek polderland, al meer dan zestig jaar familiebezit, ge schikt gemaakt voor de groente- en bloembollenteelt. Het gewapper met briefjes van duizend heeft op de broers geen indruk gemaakt. Hun 4 hectare hebben ze niet uit handen gegeven. Als Menten c.q de exploitatie maatschappij Voorhof dat wel zou zijn gelukt, zou hij ei genaar zijn geworden i bijna 100 hectare groot ge bied, dat ligt ingesloten tussen de spoorlijn Amsterdam- Rotterdam, De Warmondse Poel en de Haarlemmertrek- "Die weigering was wel tegen het zere been", vertelde Men ten mij. "Want ik had er een beetje mijn zinnen op gezet. Als zakenman snap ik die Katwijkers niet. Het is daar het slechtste polderland datje je maar kunt indenken en toch willen ze er op gaan telen. Bovendien, zo heb ik me laten vertellen, kost het diepdelven daar zo'n 40.000 gulden per hectare. Ze hadden beter die half miljoen kunnen pakken Dan hadden ze niks geen on kosten hoeven maken". "Het is een gouden aanbod. Want de handelswaarde is misschien maar 150.000 gul den. Maaar aan de andere kant zeg ik, gelukkig maar dat er nog zulke mensen zijn. Die wijken niet voor het kapi taal. Ergens kan ik dat wel waarderen" Dc twee Katwijkse gebroeders Van Dijk zijn ook door ande ren benaderd. Bijvoorbeeld door boeren die hun land heb ben moeten verkopen ten be hoeve van de aanleg van de Schiphollijn. Maar ook zij kregen nul op rekest. Van Dijk: "Geld vinden wij niet belangrijk, al bieden ze er een miljoen voor. Die lap grond, al is het maar vier hectare, is onze toekomst. In Katwijk hebben we onze grond moeten verkopen aan de gemeente. In de Klinkenbergpolder gaan we nu opnieuw aan de slag". Dat bollenteelt op die plek een roekeloos avontuur zou zijn, zoals hen door vakmensen is verteld, wijzen ze van de hand. "Want" zeggen ze, "de grond is goedgekeurd voor die teelt, bovendien ligt het land gunstig in de luwte van de ho ger gelegen snelweg en er is geen bollenland in de buurt dat ons bollenland kan be smetten". De voorzitter van het Klinken bergpolderbestuur, Warmon- der Heijl (voor een bevriende boer bracht hij een bod uit van een ton) is ook verbaasd over hei feit dat de Katwijkers nee hebben gezegd tegen zoveel geld "Voor de prijs die ze er van Men ten voor konden krijgen had den ze in de Bollenstreek aan een prachtstuk kunnen ko men. Ik ben nog voor ze op zoek gegaan en ik heb ook goede grond gevondenMaar ze wilden er niet aan. Jam mer. Want als in de toekomst de nieuwe onteigeninsweg van kracht wordt zullen ze waarschijnlijk met een heel wat minder bod genoegen moeten nemen". Dit bewerkte stuk polder (op de achtergrond) was miljonair Menten een half miljoen waard. Maar de broers Van Dijk waren niet onder de indruk

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4