Leiden ontvangt 10 miljoen extra Maredorp„ staat te popelen om met wijk ver betering te beginnen Groenoord nog niet aan de beurt Voor stadsvernieuwing Occasionshow trekt veel belangstelling m VRIJDAG 11 MAART 1977 Staatssecretaris Schaefer Wethouder Waal LEIDEN - Ze stonden er weer. Zo'n tweehonderdenvijftig gebruikte auto's in de Groenoordhal. Opge poetst en wel. Als trekpleister voor een veelkoppig publiek. Gistera vond op de eerste dag van het drie daagse "Bovag-occasionshow" - zoals deze markt officiéél heet - was er heel wat belangstellingEr ston den buiten nog veel meer auto's dan binnen. En het publiek kwam beslist niet alleen kijken. Ook om te kopen. De show was nog maar twee uur oud, toen de dertigste verkochte wagen al werd aangekondigdEn toen een uur later de deuren dicht gingen moesten er in totaal 48 au to's worden omgeruild. Dat, terwijl ADVERTENTIE LEIDEN - Voor de stadsvernieuwing krijgt Leiden tien miljoen extra van het rijk. Lei den is een van de zes steden die in aanmer king komen voor een nieuwe subsidierege ling waarmee dit jaar voor het eerst een proef wordt genomen: de "interim- saldoregeling stadsvernieuwing". Uit deze nieuwe subsidiepot van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening krijgt Amsterdam het meest: 25 miljoen: Rotterdam en Den Haag krijgen 20 miljoen elk, Utrecht 15 miljoen en Leiden en Gro ningen 10 miljoen. Onder stadsvernieuwing moet worden ver staan het opknappen van oude stadswijken, zoals dat bijvoorbeeld in Leiden-noord ge beurt en in binnenstadswijken als Mare- dorp. De al geldende subsidieregelingen blijven bestaan naast de nu aangekondigde saldoregeling. De saldoregeling is bedoeld als stimulans voor stadsvernieuwing. Het is de bedoeling dat eenderde van de tien mil joen die Leiden nu gekregen heeft ook dit jaar besteed wordt. Voor de rest van het bedrag moet de gemeente in ieder geval fi- naciële verplichtingen aangaan. Daarmee wordt dan vastgelegd waaraan het reste rende geld besteed wordt en in welke jaren. Er moet een bepaald gebied in de stad uit gekozen worden waarvoorde saldoregeling gaat gelden. Dit is het resultaat van een gesprek dat de wethouders Verboom en Waal en enkele ambtenaren gisterochtend met staatssecre taris Schaefer hebben gehad, deelde Waal zeer verheugd mee, gistermiddag tijdens een persconferentie in het Stadhuis. "Met de saldoregeling verplicht het rijk zich de gemeente een bepaald bedrag te betalen, en de gemeente verplicht zich een bepaald werk uit te voeren", merkte Waal op. Er wordt nu een ambtelijke werkgroep sa mengesteld waarin rijk, provincie en ge meente vertegenwoordigd ?ijn. In deze werkgroep zal worden voorbereid aan welk gebied het geld van' de saldoregeling zal worden uitgegeven. De gemeenteraad neemt daar uiteindelijk een beslissing over. Waal hoopt dat dit raadsbesluit nog voor de zomer genomen kan worden. Welk gebied in aanmerking zal komen voor de saldore geling kon Waal nu nog niet overzien. Het zal een wijk zijn waarvoor de plannen al ver uitgewerkt zijn en die hoog in het investe ringsschema van de gemeente staat. "Het is niet dat deze wijk dan voorrang krijgt boven andere stadsdelen. Doordat er meer financiële ruimte komt voor stadsvernieu wing kan het heel gunstig zijn voor andere wijken die anders net niet aan de beurt kwamen", verklaarde de wethouder. Waal zette uiteen dat de saldoregeling een proef is van het ministerie, maar dat het ministerie er veel aan gelegen is om de proef te laten slagen. Dan is de subsidie van tien miljoen geen eenmalig bedrag, maar is er kans op een meerjarenplan waarin elk jaar steeds een bedrag beschikbaar is. Het geld zal in ieder geval aan concrete pro jecten worden besteed, zoals vernieuwing van de bestrating, de riolering of het opzet ten van een clubhuis, vertelde Waal. De werkgroep die zal worden ingesteld zal een "brievenbusfunctie" krijgen. Dat wil zeggen dat elke subsidieaanvraag van het stadsdeel waar de saldoregeling betrekking op heeft het "verbeteringsgebied" bij de werkgroep terechtkomt. De verwachting is dat dan veel sneller dan tot nu toe deze sub sidieaanvraag door provincie en rijk be handeld kan worden. De tien miljoen van de saldoregeling is een forse meevaller voor de gemeente. In de sector "wonen", waaronder stadsvernieu wing valt, had de gemeente dit jaar zeven miljoen te besteden met daarbij nog het wisselend percentage subsidies dat voor al lerlei zaken te verkrijgen is. Waal hoopt dat ook het psychologisch effect groot zal zijn, dat iedereen zich met her nieuwd enthousiasme op de stadsvernieu wing zal toeleggen nu Leiden van het rijk deze uitzonderingspositie gekregen heeft. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepgn zijkant 170.- Dlt model met briljant 245.- Met 2 orujanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service.. Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - "Het is moeilijk c te zeggen, maar u bent nog niet aan de beurt". Deze weinig bemoedi gende uitspraak deed wethouder Verboom (huisvesting) toen de in groten getale opgekomen bewo ners van Groenoord vroegen wat er aan de vele noden van hun wijk wordt gedaan. Als schrale troost mochten ze bij de gemeente een "verlanglijstje" indienen met een aantal noodmaatregelen. Groenoord is een wat vergeten wijkje in Leiden-Noord langs de Haarlemmertrekvaart. Op uitnodi ging van het buurtcomitë hebben de wethouders Verboom en Waal (stadsontwikkeling) er gisteravond rondgewandeld, waarna in het clubhuis aan de Musschenbroek- straat een discussie met bewoners gevoerd werd. Wat is de gemeente van plan met Groenoord? In de wijk leeft de angst dat de merendeels zeer oude huizen afgebroken zullen worden. Dat zal de eerstkomende jaren ze ker niet gebeuren, antwoordde straatverlichting zouden verbeterd Verboom: "Ik kan me de weelde moeten worden, er zou meer groen niet permitteren om een wijk af te moeten komen. De suggestie kwam breken". De plannen voor Groe- naar voren om op het braakliggend noord zouden vastgelegd moeten terrein tussen de vuilverbranding worden in een bestemmingsplan, en de Groenoordhal een speelter- Maar de gemeente, zo maakten reintje aan te leggen. Er werd ge beide wethouders duidelijk, heeft vraagd waarom de gemeente zo- daar de nodige ambtenaren niet lang wacht met het opkopen van de voor omdat er elders al zoveel werk voormalige Olga-fabriek tot dade- verzet moet worden. Wethouder lijk natuurlijk weer een projec- Waal wees op d'Oude Morsch: een tontwikkelaar het in handen krijgt, wijk die zonder hulp van ambtena- Waal antwoordde dat de gemeente ren er aardig in geslaagd is de grote geprobeerd heeft tachtig procent lijnen voor een bestemmingsplan subsidie bij het rijk los te krijgen op papier te zetten. Hij vroeg of er in om het complex te kunnen aanko pen. Het rijk is daar toen niet op ingegaan omdat de toekomst van Groenoord nog zo onzeker was. Groenoord niet een paar wonen die "zoiets kunnen doen Voor het maken van een bestem mingsplan is er allereerst een kwa liteitskaart nodig die de toestand Daarop volgde protest van de woningen aangeeft. Dan zal blijken wat er in de wijk moet ge beuren. Van de kant van de bewoners kwamen allerlei grieven naar voren. De bestrating i de be- zij hebben zich duidelijk uitgesproken over de toekomst van hun wijk en hebben indertijd nog plannen gemaakt voor toekomstig gebruik van het Olgacomplex. Op veel wensen of suggesties kon den de beide wethouders niet of nauwelijks ingaan wijzend op het gebrek aan mankracht om alles te gelijk te doen. "Alles wordt op de lange baan geschoven wanneer we met kleine plannetjes aankomen, want er moet eerst een bestem mingsplan komen", reageerde een bewoner daarop. Wethouder Verboom wilde wel met de natte vinger een schatting wa gen dat over drie jaar een bestem mingsplan gemaakt kon zijn. Hij raadde de bewoners aan intussen een verlanglijstje in te dienen. "Ja- ja, dat blijft toch liggen", reageer den de bewoners wrevëlig. Maar meer dan dat de wethouders zich na dit bezoek in zouden zetten voor de verlangens van de wijl^ konden beide gemeentebestuur ders niet toezeggen. De buurt zal nu proberen een verkeersplannetje op te zetten om het sluipverkeer te we ren en zal verder een plannetje in dienen om een aantal drempels in de wijk te leggen zodat het verkeer veiliger wordt voor spelende kin deren. die werden aangebo den,niet goedkoop waren. Stijf aan de prijs zelfs. Goed van kwaliteit, maar met behoorlijke zware prijs kaartjes. Slechts twee auto's moes ten bij de controle tevoren worden teruggestuurd. Die voldeden niet aan de normen. De hogere prijzen correspondeerden wel met de erva ringen kortgeleden in Rotterdam, waar bij een dergelijke show na af loop bleek, dat de gemiddelde prijs in vergelijking met de vorige ten toonstelling met niet minder dan 1800 gulden was gestegen. Organi sator A. AKamsteeg verwacht niet, dat het zo ver zal komen dezer da gen in Leiden, maar hij geeft grif toe dat de grote vraag naar nieuwe auto's de prijs van de occasions ook heeft opgejaagd. Vandaag tot 22 uur en morgen van 10 tot 17 uur kan men in de Groenoordhal nog bij de 32 garagisten uit het "Leidse" rayon van de Bovag terecht. „WEGWIJZER,, VOOR LEIDEN LEIDEN - Bij de uitgeverij Teer huis en Klinkenberg in Amstelveen is dezer dagen de nieuwe "Wegwij zer voor Leiden" verschenen. Deze uitgave, die eenmaal per twee jaar verschijnt bevat een schat aan ad- ressenmateriaal in Leiden. In het boekje, dat 104 pagina's telt is te vens als losse bijlage opgenomen een plattegrond en alfabetische stratenlijst van Leiden. De "Weg wijzer voor Leiden" bevat adressen van gemeentelijke instellingen, het hoogheemraadschap van Rijnland, Rijksdiensten, bank- en kredietin stellingen, handel en industrie, on derwijs, gezondheidszorg, kerkge nootschappen en van vakorganisa ties. Verder is het een handige gids voor diegene, die meer informatie wil over muziek, zang, toneel en ontspanningsverenigingen. Het adressenmateriaal is verluchtigd met tal van foto's. "Wegwijzer voor Leiden" is voor een bedrag van vier gulden te koop bij de afdeling Voor lichting van het Leidse stadhuis, het VW-kantoor aan het Statio nsplein en bij verschillende boek handelaren in de stad. ADVERTENTIE Na de rondwandeling door Groenoord bestempelde wethouder Verboom de bekeken woningen als etalages met als decor een opgeknapte woning. Tijdens de rondwandeling werd flink in deze etalages geneusd. In Groe noord knappen veel particulieren hun huizen op maar van een verbetering van de hele buurt zal voorlopig nog geen sprake zijn. DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 krot- De Mirakelsteeg: nu niet meer dan wat opslagruimten en braakliggende percelenStraks een aantrekkelijk woongebiedje, waar 20 tot 25 woningen voor de lagere inkomens staan. ADVERTENTIE Bent u al wezen schaatsen deze winter? Kom naar de Ton Menken ijsbaan In Leiden. Openingstijden dagelijks van 7 M tot 12 uur, van 13.30 tot 17.00 uur B en van 19.00 tot 22.00 uur. fl T/m. 15 mei geopend. 1§ ^COÏl ïiMciKêfïWl U*3AAijf Voor alle soorten schaatsen (ook voor noren). Tel. 071-769344 Vondellaan 4 Elke dinsdag- en donderdagmorgen damestrimmen. Elke vrijdagavond vanaf 22.30 uur marathonschaatsen. Elke zaterdagavond schaatsen met disco-light show. LEIDEN - Na een uitgebreide inspraakprocedure, waarin iedereen de gelegenheid heeft gehad om zijn zegje te doen, heeft de projectgroep Maredorp gisteren de definitieve nota "Maredorp in de steigers" gepubliceerd. De nota bevat een attractief plan tot verbetering van dat deel van de Leidse binnenstad, dat wordt begrensd door Oude Vest, Haven plein, Oude Rijn, Stille Mare en Lange Mare. tie van 101 huizen van Werkmans woningen en het al genoemde bouwplan voor de Mirakelsteeg voor. Al deze plannen zullen uiter lijk in 1980 uitgevoerd moeten zijn. Teneinde beschermende maatrege len in de wijk te kunnen nemen wordt er op het ogenblik hard ge werkt aan het ontwerp- bestemmingsplan. Verwacht wordt dat dit plan over enkele maanden gereed zal zyn. De wijzigingen die in het plan zijn aangebracht via de inspraakproce dure hebben onder meer betrek king op de Scheluwebrug over de Oude Rijn nabij het Havenplein. Deze oude brug zou aanvankelijk worden afgebroken, in verband met de slechte conditie waarin hij verkeerde. Nu zal de brug hersteld en gehandhaafd blijven. Daardoor kon de brug die ter hoogte van de Koestraat over de Oude Rijn zou worden gebouwd, vervallen. Wel zal de Scheluwebrug volgens de nota in de toekomst afgesloten moeten worden voor het autover keer. Datzelfde geldt voor het Ha venplein, waarvan Maredorp zegt dat het met eenvoudige verkeers maatregelen te realiseren is. Ter Een van de belangrijkste uitgangs punten van het plan is de woon functie in deze wijk te versterken en het leefmilieu te verbeteren. Dat wil men enerzijds bereiken door de groei van winkels, café's en pak huizen in de wijk af te anderzijds door renovatie dere woningen, afbraak v; ten en het verlevendigen van de wijk door groenvoorzieningen, pleintjes en verkeersbeperkende maatregelen. Volgens het schema dat door de projectgroep is opge steld zal via een voorbereiding in de komende twee jaar, in 1979 begon nen kunnen worden met het eerste omvangrijke verbeteringsplan in Maredorp: het realiseren van het bouwplan voor de Mirakelsteeg. "Maar", zoals project-coördinator Abel de Jong, gistermiddag zei, "we zouden in staat zijn om een stroomversnelling in de plannen aan te brengen, zodat er eerder be gonnen kan worden". Veel zal daarbij afhangen van de vraag of de gemeente over voldoende gelden beschikt om de uitvoering van de ambitieuze plannen mogelijk te maken. In dat verband ziet de pro jectgroep gunstige perspectieven nu de gemeente Leiden een uitke ring ontvangt van het ryk volgens de interim saldo-regeling stadsver nieuwing. "In steigers" "Maredorp in de steigers", dat gis teren werd gepresenteerd, wijkt slechts op een beperkt aantal pun ten af van het concept dat in okto ber van het vorig jaar werd open baar gemaakt. Wel is er een schema aan toegevoegd, waarin is aangege ven wanneer bepaalde onderdelen gerealiseerd moeten worden. Op dat schema komen onder meer de aanleg van het Runderplein, de bouwplannen voor de Hekken- steeg en Pelikaanstraat, de verhoging van de aantrekkelijk heid van het plein zouden er terras sen gemaakt kunnen worden en enige aanlegsteigers voor de water- recreatie. De bestrating zou aange past moeten worden en er zouden ook bomen geplaatst moeten wor den. Marktkramen Om er voor te zorgen dat de winkels in het gedeelte van de Haarlem merstraat tussen Havenplein en Pe likaanstraat tot het Leidse winkel centrum blijven behoren en niet geïsoleerd komen te liggen wordt de mogelijkheid geopperd om op het Havenplein de plaatsing van een aantal marktkramen of het houden van een rommelmarkt toe te staan. Waar de nota wat al te ambitieus was, is dat teruggeschroefd. Zo was de mogelijkheid geopperd om de bevoorrading van de winkels te la ten verlopen met een mini-treintje. Erkend wordt nu dat een dergelijk plan pas op langere termijn uitge voerd kan worden. Ook ziet men vooralsnog geen mogelijkheden voor de oprichting van een bejaar- densocieteit of peuterspeelplaats, gezierr het toch niet al te grote aan tal bewoners van de wijk. Was in het concept-plan de ver dwijning van de kleuterschool Clara Dozy opgenomen, nu is ervan uitgegaan dat de school gehand haafd blijft. Verder is er in de opzet ruimte geschapen voor een uitbrei ding van de Hema aan de westzijde van de Janvossensteeg Gehand haafd in het plan is het idee om de Lange en de Stille Mare te zijner tijd weer open te graven. Projectcoör dinator Abel de Jong: "We hadden verwacht, dat er tijdens de in spraakprocedure nogal wat bezwa ren tegen ditonderdeel zouden zijn. Het tegendeel was waar we kregen vele enthousiaste reacties. Wanneer het werk uitgevoerd zou kunnen worden is moeilijk te schatten. Alles zal afhangen van de subsidiemogelijkheden. Sneller te realiseren is waarschijnlijk de bouw van woningen in de sociale sector op het Kaalslaggebied bij de Mirakelsteeg. Er zijn twee varian ten ontworpen door de project groep die elk voorzien in de bouw van 20 tot 25 woningen. Als alles volgens plan verloopt zou eind vol gend jaar met de bouw begonnen kunnen worden. Renovatie Het complex woningwetwoningen aan de Grevenstraat en Drucker- straat zal in de komende jaren wor den gerenoveerd. Binnenkort zal er een bewonerscommissie worden benoemd die de plannen moet gaan voorbereiden. Gezien de goede conditie waarin de woningen zijn, is projectcoördinator De Jong er van overtuigd dat het opknappen van deze woningen tegen een rede lijke prijs mogelijk is. Een schetstekening uit de nota "Maredorp in de steigers". Op de tekening is de nieuwe voetgangersbrug te zien die in de toekomst aaiisluitiiig moet geven op de wandelroute naar De Burcht. Andere plannen voor Maredoi zijn: opknappen speelterrein aan Vé der Werfstraat. vervangen pakhuizen aan He' kensteeg door woningen. maken van verkeersdrempels e woonerven. bebouwing van de oostrand van de Pelikaanstraat met woningen boven kantoren en showrooms. by een eventuele verdwijning van zwembad "De Overdekte" ook op die plaats woningbouw, even tueel met winkels.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3