"Dorp en Hoge Rijndijk dichter bijeen brengen eidse agenda Scholier geslagen Leen van der Post over 700 jaren Zoeterwoude: 99 Lezers schrijven OEGSTGEEST GAAT PROBLEMEN ROND VERKEER AANPAKKEN Toch vertegenwoordiger raad in bestuur van gezondheidscentrum ZOETERWOUDE - "We wilden eigenlijk in Zoeterwoude een groot feest organiseren", zegt Leen van der Post, één van de initiatiefnemers en tevens voorzitter van de coördinatie-commissie 700 jaren Zoeterwoude. "Dat was in het vroege voorjaar van 1975," gaat hij verder. "Jan van de Geest, Jan van Gent, Jan Winkelaar en ik kwamen op een avond bij el kaar. Onder een borreltje werd het idee geboren een week lang festiviteiten op touw te zetten in ons dorp". "Na deze bewuste avond is er eigenlijk een tijd niet meer over gesproken. Tot het mo ment dat één van ons op de proppen kwam met het feit dat op 1 september 1975 Zoe terwoude 700 jaar bestond. Er was namelijk een publicatie verschenen in „Suetan", het maandblad van de vereniging Oud-Zoeterwoude, dat het ambacht Zoeterwoude op 1 september 1276 was verleend aan Dirk van Santhorst". "Uiteindelijk resulteerde dit in een bijeenkomst met ons vie ren bij mij thuis, waar wij na veel praten besloten initiatief te nemen en te proberen on der de noemer "700 jaren Zoe terwoude", een aantal festivi teiten te organiseren". Enthousiast "Allereerst hebbèn we alle ver enigingen, clubs en groepen uitgenodigd bij elkaar te ko men. Wij wilden eerst peilen, of er van verenigingszijde in teresse was, of men mee wilde werken. Veel verenigingen gaven aan onze oproep ge hoor. Iedereen was vrijwel di rect enthousiast, hetgeen voor ons reden was op de in geslagen weg door te gaan," aldus van der Post. "Wij hebben een comité ge vormd," zo vervolgt hij, "be staande uit mensen van de Hoge Rijndijk en uit het dorp. We hebben daarbij ook duide lijk vastgesteld dat we een coördinatie-commissie zijn. De organisatie berust bij de verenigingen, de clubs en groepen zelf'. "Ons doel is eigenlijk om be paalde zaken en festiviteiten dichter bij de mensen te brengen en zodoende de band tussen de bewoners van de Hoge Rijndijk en het dorp te verstevigen". Organisatorisch bleek het niet meer mogelijk het feest in 1976 op touw te zetten. De tijd was daarvoor te kort. We heb ben daarom gekozen voor mei/juni 1977. In deze periode zijn er tal van vaste activitei ten, zoals de sterrit en de kermis. En wat ook belang rijk is, we zitten nog juist voor de vakanties". Wel een Maand "Voor de coördinatie en de or ganisatie rond waren, hebben we nog tal van problemen te verwerken gehad. Een voor beeld daarvan is de vraag wat je met bepaalde aktiviteiten doet als het regent. Het zich positief opstellende Zoeter- woudse bedrijfsleven gaat ons hier waarschijnlijk uit de nood helpen door een hal ter beschikking te stellen". Door Kees Verzaal "Wat ook frappant is. dat we verzoeken overal uit het land. ja zelfs uit het buitenland hebben gehad, om mee te mogen doen aan bepaalde festiviteiten, zoals bijvoor beeld de braderie en de rom melmarkt. Indien we op al deze reakties waren ingegaan, hadden we wel een maand kunnen feestvieren". ,.Om wat reclame te maken hebben we stickers laten drukken. Het is de bedoeling, dat de mensen deze stickers, die bij alle middenstanders verkrijgbaar zijn, achter op hun auto's plakken. Er zullen ook T-shirts gemaakt wor den". "Ook gaan we in samenwerking met Oud-Zoeterwoude teke ningen ontwerpen voor oude klederdrachten. Het zou erg leuk zijn als de Zoeterwoudse bevolking ter gelegenheid van het feest, ook in kleder- Leen van der Post: Als het i een geweldig feest". dracht de straat opgaat". Als het weer ook nog een beetje meewerkt wordt het een r een beetje meewerkt wordt het grandioos feest voor de ge hele Zoeterwoudse gemeenschap". VRIJDAG 11 MAART 1977 Asbest (3) De reactie van de vereniging "Voorkomen Is Beter" (VIB) nood zaakt mij tot het maken van enkele kanttekeningen. De actievoerders gaan namelijk voorbij aan de strekking van mijn ingezonden stuk. Het onderzoek is geen gewoon onderzoek geweest, zoals in de reactie wordt gesugge reerd. Het is wel degelijk een "ge richt" onderzoek geweest, dat niets heeft opgeleverd bij werknemers, die gedurende twintig of dertig jaar met asbest-cement stof in aanra king zijn geweest. Dag-in dag-uit! VIB pretendeert het beter te weten, dan de heren medici van de inspec tie volksgezondheid, welk rapport niet openbaar is en ook niet open baar wordt gemaakt. Waar haalt deze vereniging de gegevens van daan? Opnieuw wordt gesuggereerd, dat jarenlang stoflozing heeft plaatsge vonden. Dit is pertinent onwaar. De afzuiginstallatie heeft door de jaren heen goed gefunctioneerd, totdat een defect ontstond. Er is in de loop der jaren meerdere malen gecon troleerd door de arbeidsinspectie. Duidelijk is nu gemaakt, waar VIB van afstamt en weten we nu ook uit welke hoek de wind waait. Leden van een linkse beweging als de So cialistische Partij zouden zich toch moeten realiseren wat voor pro blemen werknemers te verwerken krijgen, als zij ten gevolge van der gelijke acties hun betrekking ver liezen. Tenslotte wil ik opmerken, dat geen enkel personeelslid van Gebr. Kruyt zich heeft ingelaten met de acties van omwonenden en VIB. Namens hen wil ik duidelijk stel len, dat zij zich distantiëren van deze vereniging en verzoeken zij de actievoerders zich niet aan te mati gen namens het personeel te spre ken. D. H. v. d. BERG "boekhouder" Gebr. Kruyt BV Ridderhof 3 Leiderdorp De leerlingen van alle lagere en kleuterscholen in Leiderdorp zul len de komende maanden „ontrui mingsoefeningen" houden, die erop gericht zijn de kinderen te le ren wat zij moeten doen in geval van brand in de school. De com mandant en onder-commandant van de Leiderdorpse vrijwillige brandweer bezoeken daarvoor de komende maanden de scholen om aan kinderen en personeel instruc tie te geven. De oefeningen zullen in het vervolg steeds aan het begin van het schooljaar worden her haald. Op 15 maart komt de begelei dingscommissie Buitenhof, die zich met de ontwikkeling van dit laatste grote uitbreidingsplan van Leiderdorp bezighoudt, opnieuw bijeen. Plaats van handeling is het Dorpshuis aan de Hoofdstraat in Leiderdorp, aanvang acht uur. De leiderdorpse commissie voor beroep- en bezwaarschriften be handelt op 16 maart een bezwaar tegen de plannen van B en W om aan de Persant Snoepweg een woonwagencentrum voor acht wa gens in te richten. De commissie vergadert om acht uur in het ge meentehuis. Op 17 maart gaat de Leider dorpse gemeenteraad zich opnieuw bezig houden met het geven van prioriteitswaarden aan toekom stige projecten. Dit om de beleid splannen aan te passen aan de nieuwe situatie. Aanvang van deze raadsvergadering is acht uur. Commissie stelt voorwaarden LEIDERDORP - De Leiderdorpse gemeenteraad moet toch een verte genwoordiger krijgen in het be stuur van de stichting die het nieuwe gezondheidscentrum in "Winkelhof' gaat beheren. Dat is de mening van de Leiderdorpse commissie van financiën, die de benoeming van een dergelijke ver tegenwoordiger als voorwaarde stelde voor het geven van een ga rantie voor een geldlening. In totaal is er voor de bouw van het gezondheidscentrum, dat wordt opgezet door de Leiderdorpse maatschap van artsen, de kruisver eniging en de stichting voor maat schappelijke dienstverlening "Midden-Rijnland", een bedrag van 1,2 miljoen gulden nodig. De drie deelnemers dragen elk een ton van de kosten, de overige acht zul len worden geleend. De heer Duynstee, vertegenwoor diger voor „Midden Rijnland" in het bestuur van de stichting in op richting, toonde zich gisteravond verbaasd over de opmerking in de commissie. Naar zijn mening is Leiderdorp tot nu toe "niet zo hap pig geweest op een vertegenwoor diger in het stichtingsbestuur". Hij deelde echter mee dat het huidige bestuur geen bezwaar heeft tegen toetreding van een gemeentelijke vertegenwoordiger. PvdA-er J. Bezemer stelde gistera vond verder als voorwaarde voor de garantie dat de gemeente Leider dorp invloed krijgt op de aanbeste ding van het gebouw. De verwach ting is dat het Leiderdorpse ge zondheidscentrum nog dit jaar ge realiseerd zal worden. OEGSTGEEST - Uit handen van de Belgische ambassadeur J. Lodewijk heeft directeur A.A. Verhoef van de Leidse Wolspin nerij gisteren de versierselen ontvangenbehorend bij zijn benoeming tot officier in de kroonorde van België. Dat ge beurde tijdens een bijeenkomst bij de heer Verhoef thuis, waar naast familieleden en verte genwoordigers uit het bedrijfs leven ook buremeester Van Ey- singa van Oegstgeest aanwezig De heer Verhoef kreeg de Belgi sche onderscheiding wegens zijn verdiensten voor de indus triële betrekkingen binnen de Benelux. De Leidse Wolspinne rij heeft in België twee vestigin gen Nevada in Lookeren,waar driehonderd man werken en Si- cla in Brussel waar zestig men sen in dienst zijn. Het bedrijf houdt zich in Nederland en Bel gië voornamelijk bezig met de produktie en verkoop van brei- wol en tapijtwol. In 1956 werd de eerste Belgische vestiging geopend, nadat de heer Verhoef al in 1936 directeur was gewor den. De heer Verhoef is al eerder be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. OEGSTGEEST - Na maanden lange discussies is de eerste con crete stap gezet op weg naar een verkeerscirculatieplan voor Oegst geest. Gisteravond is de Oegstgees- ter verkeerscommissie akkoord gegaan met de uitgangspunten van het plan, dat er in hoofdzaak op neer komt dat de gemeente Oegst geest de verkeersstromen binnen de gemeente in betere banen wil leiden - zonder daarbij voorbij te gaan aan de situatie in de omlig gende gemeenten. Er moet vooral gelet worden op de veiligheid van kwetsbare groepen in het verkeer, als bijvoorbeeld be jaarden, kinderen, voetgangers en fietsers. In de tweede plaats moet het openbaar vervoer zoveel moge lijk de ruimte krijgen. Tenslotte wil men een "betere op voeding van de verkeersdeelne mers in Oegstgeest". Men wil in Oegstgeest vooral het sluipverkeer aanpakken door sommige straten helemaal af te sluiten en het leggen van ver keersdrempels. Ook de inwoners van Oegstgeest krijgen een kans om mee te praten over het ver keerscirculatieplan. Vanaf 21 maart zal het plan een maand lang ter visie Gevallen met bromfiets LEIDEN - De 16-jarige Voorscho tenaar R. P. V. kreeg een kniefrac tuur toen hij gistermiddag met zijn brommer op het fietspad langs het Korte Vlietkanaal nabij het Hooghkamerpark kwam te vallen. De jongen raakte in een flauwe bocht van het fietspad in een slip, waardoor hij zijn evenwicht ver loor. Hij is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. Een 74-jarige Leidenaar is gis termiddag in het warenhuis van V en D van de roltrap gevallen. De bejaarde man kreeg een wond aan het achterhoofd en moest door de EHD voor onderzoek naar het Aca demisch Ziekenhuis worden over gebracht. liggen, waarna van de binnenge komen reacties een nota wordt sa mengesteld. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnen stad tot Cityring en Groenoord): M. J. H. van Tol, De Sitterlaan 80, tel. 142427 (van zaterdag 10 uur tot zon dag 8 uur); J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412 (van zondag 8 uur tot zondag 24 uur); Wijk II (Kooi en Merenwijk): P. L. Tan, De Sitterlaan 57, tel. 132227; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobet- straat 43, tel. 130177; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115 (van zaterdag 10 uur tot zon dag 8 uur); F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347 (van zondag 8 uur tot zondag 24 uur). Leiderdorp - V. d. Leeden, Hoofd straat 8, tel. 122208 (zaterdag); Van Beek, Hoofdstraat 8, tel. 122208 (zondag) (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13.00 uur). Oegstgeest - H. A. Reterink, Ter- weeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - F. Koopmans, Wag- nerlaan 69, tel. 6352 (zaterdag); A. Tromp, Lohmanplantsoen 33, tel. 081-762159 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zater dag en zondag). Warmond -F. Walenkamp, Dorps straat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 11 tot 18 maart, door Apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond -Zr. M. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522-12485. Provincie ongevoelig voor bezwaren Ockenrode '75 DEN HAAG (SP) - Evenals tegen het bestemmingsplan Ockenrode heeft een aantal inwoners van Lei derdorp nu ook bij het dagelijks be stuur van de provincie bezwaar gemaakt tegen het plan Ockenrode '75. In het laatstgenoemde plan is rekening gehouden met de bezwa ren die GS hadden tegen het eerste. De door de Leiderdorpers inge diende bezwaren zijn dezelfde als die zij destijds tegen het plan Oc kenrode te berde brachten, maar die toen niet door GS zijn overge nomen. De provinciale planologische commissie, die GS in deze zaken van advies dient, is dan ook van mening dat het bezwaarschrift tegen het plan Ockenrode '75 geen aanleiding geeft om dat plan niet goed te keuren. Lampival Onderwijs Inhet gebouw van Catena aan de Kolfmakersteeg zal zon dagmiddag a.s. van af vier uur 's-middags het tweede "Lam pival" worden gehouden. Op het "Lampival", een initiatief van de Leidse "straatmuzi kant" Lampi, zullen o.a. ver schijnen Werner van Es, Virga, Secret Service, Kees Ouwejan, Chester Mixed Up, Ilail, de an tipopgroep "Moeras" en Lampi zelf. Het Lampival zal in principe twaalf uur duren. Na één uur 's-nachts zullen echter geen bezoekers meer worden toege laten. Voor wie honger krijgt zijn er pannekoeken, voor wie dorstig is diverse dranken. "Hoe gaat dat nou, na de lagere school?" Goed, dat U die vraag stelt. Een forum probeert er dinsdagavond in de Montes- sori school in Oegstgeest ant woord op te geven. Tien oud leerlingen van deze school ver tellen hun ervaringen en ver der werken mee A.A. Link, conrector van Rijnlands Ly ceum, mevrouw A. M.v. d. Hoeven conrectrix van de Louise de Coligny scholenge meenschap, A.Kraaijerzank, rector van het Haags Montes- sori Lyceum en de staf van de Montessori school zelf. Ge spreksleider is A. Kohlbeck, conrector van de Agnes Scho lengemeenschap. De discussie duurt van zeven tot negen uur Kamerplanten Donderdagavond 24 maart or ganiseert K&O in haar ge bouw. Oude Vest 45 in Leiden een bijeenkomst, waarop de verzorging van kamerplanten aan de orde komt. Bloemiste Cobi Segaar uit Voorschoten zal de meest voorkomende problemen behandelen en praktische aanwijzingen ge ven. Stekken, snoeien, ocule ren, verpotten, het komt alle maal aan bod. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij K&O, telefoon 14114). Pleegezinnen Attentie, attentie. Er is grote behoefte aan vakantie pleeg ezinnen, die bereid zijn om kinderen, die anders nooit op vakantie gaan enkele weken onder te brengen. Belangstel lenden kunnen zich wenden tot Ricky Kuster, Van Swieten- straat 24 in Zoeterwoude, die altijd vriendelijk is. Telefoon 01715-1743. Het gaat vooral om kinderen uit Frankrijk en Duitsland. "Nog maar een jaar aanzien OEGSTGEEST - "Ik heb geen be grip voor de uitspraak van de mi nister en vind het principieel een onjuiste beslissing". Deze reactie plaatste het CDA-raadslid Kake- beecke gisteravond tijdens de ver gadering van de verkeerscommis- Aanleiding was de mededeling dat het ministerie afwijzend heeft be schikt over de aanleg van voetgan- gersoversteeklichten op het kruis punt van het Appolloplein. Enige tijd geleden was hierop aan gedrongen omdat men van mening was dat wanneer het busbanenplan uitgevoerd zou zijn, er levensge vaarlijke situaties zouden ontstaan bij het oversteken. Het ministerie overwoog dat subsidiëring niet paste in het kader van het project, daar het de bevordering van het openbaar vervoer niet ten goede zou komen. Kakebeecke meende dat wanneer er door zo'n plan voor de gemeente niet te aanvaarden verkeersrisico's ontstaan, het wel degelijk bij het totaalplan behoort. Ook andere leden van de commis sie achtten voetgangersoversteek- lichten noodzakelijk en de heer Westerduin vroeg zich dan ook af of er niet andere wegen te bewande len zijn om alsnog subsidie te ver krijgen. Wethouder Thorn antwoordde dat alle mogelijkheden waren bezien en gaf ter overweging "het eerst maar eens een jaartje aan te zien" en dan te beslissen. De voetgangerso- versteeklichten kosten ongeveer 100.000 gulden. Tenslotte kon een der aanwezigen zich wel verplaatsen in de gedach- tengang van het ministerie: "Je gaat toch niet eerst drie miljoen uitgeven om het openbaar Vervoer drie minuten sneller te laten rijden om daarna 100.000 gulden uit te ge ven voor verkeerslichten waardoor er weer drie minuten vertraging zal optreden?". LEIDEN - De 17-jarige scholier D. Z. heeft bij de Leidse politie aan gifte van mishandeling gedaan. De scholier verklaarde gistermiddag omstreeks twaalf uur in de Leidse Hout zonder enige aanleiding be wusteloos te zijn geslagen door een groep oudere jongens. Toen een 16-jarige Rijnsburgse schoolkame raad daarover een opmerking maakte, zou zijn Fiets door de jon gens in elkaar zijn getrapt. De vechtjassen zijn tot nog toe onbe kend gebleven. Vrijdag Herenstraat '45, gebouw Staalwijk, jeugdsoos Time. 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensoos Humanitas, 2-4.30 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem.. 8.15 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 v 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands/En gels, 2-4 uur nam.; sport (sportzaal Lammenschanspark) 6.30-8 uur nam.; open-soos avond, 8-2 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, toneel groep Imperium met „S.O.S. spreekt u maar", 8.30 uur nam. Zuiderkerk, Lammenschansweg, Gos pel - evenement '77, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, „Amoroso" het Zwarte Theater uit Praag met mime, bal let en poppenspel, 8.15 uur nam. Doezastraat 34, tentoonstelling „Gastar beid", 7-10 uur nam. GroenoQrdhal, BOVAG-occasion show, 4-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, „Zo maar een'vrijdagavond", 8 uur nam. Stadsgehoorzaal, KLM film- en diashow „De Ned. Antillen, Mexico en Guatema la, 'n nieuwe belevenis", 8 uur nam. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 's mor gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksociëteit 11-15 jaar, 3-5 uur Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, vanaf 9 Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat 1, con cert door het Leids Kamerkoor en het Leids Barokensemble, 8.15 uur nam. Microtheater, Vestestraat 40, toneel groep Imperium met „S.O.S. spreekut u LAK-Theater, Levendaal 150, optreden van de Italiaanse gitarist Gasbarroni Gasbarromi, 8.15 uur nam. Groenoordhal, BOVAG-Occasion show, 10 i 1.-5 i Doezastraat 34, tentoonstelling „Gastar beid", 10 uur vm.-6 uur nam. Clubgebouw Stichting Zijlwijk, Regen boogpad, open-huis, 3-5 uur nam. Zalencentrum 't Kabinet, Maria Gijzen- steeg, start Sleutelstadwandeltocht, 9 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2