Schermerborn was traditionele politici ver vooruit Litouwse volk wil godsdienstvrijheid Doopsgezinden 'proefpolder De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. UITGEWEKEN RUSSIN IN WENEN: Wiilebrands waarschuwt Raad kerken 7.5 De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. VRIJDAG -11 MAART 1977 WENEN - De uitgeweken Russin Ludmila Alexejewa, lid van het Moskouse "Helsinki-comité", heeft in Wenen gezegd dat de Li touwse rooms-katholieken er steeds sterker bij de Sowjet-autoriteiten op aan dringen hun verbannen bis schoppen in ere te herstel len. Voor haar vertrek uit de Sowjet- Unie sprak mevrouw Alexejewa met de bisschoppen, zowel over hun persoonlijke situatie als over de situatie van de katholieke kerk in Litouwen. Het is de bisschoppen Steponavicius en Sladkevicius al meer dan tien jaar verboden hun ambt uit te oefenen, zonder dat zij een proces hebben gehad. De bis schoppen weigeren onder meer met hun ministerie voor religieuze zaken samen te werken. Dissidenten Kenmerkend voor Litouwen is dat de niet gelovigen het katholieke ge loof erkennen als het streven naar nationale indentiteit van het Li touwse volk. De strijd om gods dienstvrijheid steunt dan ook op een brede laag van de bevolking, aldus Ludmila Alexejewa. In an dere delen van de Sowjet-Unie zijn ook verstrengelingen waar te ne men van gelovigen die zich voor de godsdienstvrijheid inzetten en po litieke dissidenten.Ludmila zei dat steeds meer intellectuelen zich wenden tot de kerk. In het Mos kouse "Helsinki-comité" was vooral de kort geleden gearres teerde Alexander Ginsberg ver antwoordelijk voor de kontakten met gelovigen. Andersom zijn ook veel priesters en katholieken leken lid van het Litouwse „Helsinki- comité". Mevrouw Alexejewa, die zelf niet gelovig is, was onder de indruk van de trouw aan geloof en kerk bij de Litouwse katholieken. De kerken zijn, volgens haar, vol, niet allen met ouderen, zoals bij de Orthodoxe Kerk het geval is, maar met mensen van alle leeftijden. Overeenkomst Inmiddels maakte het hoofd van het regeringsbureau voor reli gieuze zaken in Litouwen, Trume- nas, vorig jaar november bekend, dat er mogelijk een overeenkomst met het Vaticaan zou komen over Open gemeenten nodig De Dom van Riga (Let land) de benoeming van nieuwe bis schoppen. Litouwen, dat sinds de Tweede Wereldoorlog een socialis tische Sowjet-republiek is, heeft samen met Estland en Letland 2,5 miljoen rooms-katholieken. De Lu therse kerk is op een na de grootste in Litouwen. Naast de twee Litouwse bisschop pen zijn er in Oost-Europa nog acht bisschoppen, die hun ambt niet mogen uitoefenen: in Letland, Tsjechoslowakije, Hongarije en Albanië. De andere Oost-Europese landen kennen geen bisschoppen "in ballingschap". In Letland is bisschop Dulbinskis van het aartsbisdom Riga van zijn ambtsuitoefening uitgesloten Tsje choslowakije heeft drie bisschop pen "in ballingschap", de wijbis schop van Praag, Matousek, bis schop Otcenasek, die apostolisch administrateur van het bisdom Koeniggraetz is, en bisschop Hlad. Hongarije heeft er één door Paus Johannes XXIII benoemde Bellon uit het aartsbisdom Kalocca. Bis schop Bellon is tot nu toe niet er kend door de overheid en heeft nog niet de bisschopswijding kunnen ontvangen. Albanië is een zaak apart. De bis- Duidelijker schoppen (Albanië heeft er in totaal drie) leven allemaal in balling schap, omdat sinds vorig jaar een nieuwe grondwet van kracht is, die godsdienst onwettig maakt. De drie Albanese bisschoppen zijn:Tros- hani, Coba en Fishta. Het is niet be kend waar zij de laatste tijd wonen en wat zij doen. „Wil onze Broederschap trouw blijven aan haar uitgangspunt, een toe komstperspectief voor zich zien, dan zullen haar gemeenten open ge meenten moeten worden, gekenmerkt door vrije organisatie, vrije belij denis, vrije doop en vrije doopformule". Aldus de doopsgezinde emeritus-predikant L. D. G. Knipscheer in het Doopsgezind Jaarboekje 1977. Slinkend ledental Het ledental van de doopsgezinde gemeente slinkt vrijwel overal zo con stateert hij. Het aantal dorpelingen neemt steeds meer af. In tal van plaatsen is al vele jaren geen doop meer bediend. Daar komt nog bij dat door de vele oecumenische contacten men vaak het verschil met de andere kerken niet meer is blijven voelen. Ds. Knipscheer heeft boven zijn verhaal de vraag „Waarheen met onze Broederschap?" gezet. Hij pleit dan voor een „eenvoudig christendom", zoals ook de doopsgezinde pioniers hebben gewild, maar niet in de zin van een krampachtig vasthouden aan oude vormen en gedachten. Aan de hand van de evangeliën komt ds. Knipscheer tot de conclusie, dat de mensen die Jezus om zich heen verzamelde geen organisatie waren maar een open groep vormden waarin plaats was voor allen die in zijn geest wilden leven en samenleven. Die openheid bracht een veelkleu righeid mee, die de kracht en de zwakheid van die beweging zou blijken te zijn. Dat Jezus' leerlingen dat voelden als een gevaar, laat zich denken. Ook dat zij al gauw probeerden een eind aan die openheid te maken. Jezus neemt echter zijn volgelingen hun uitsluitingsdrang kwalijk. Geen dwang Vrijheid, geen dwang is kenmerkend voor het jonge christendom, ook als het gaat om de doop. Die is dan nog geen sacrament, geen onmisbaar bovennatuurlijk genademiddel, maar een symbool dat waardevol is voor wie het begeert. Van een kinderdoop kan dan, aldus ds. Knip scheer, geen sprake zijn. Nodig was de doop niet om een christen te zijn. Het ging om een beweging van bewogen mensen. Ambrosius kan nog bisschop van Milaan worden terwijl hij nog niet gedoopt was. Anders wordt het als de keizer zich met de kerk gaat bemoeien. Dan is het gedaan met de vrijheid van belijdenis. Dan komen er dogma's en sacra menten, autoriteiten en nog hogere autoriteiten en een vaste doopfor mule en krijgt Petrus tenslotte de kroon op het hoofd. Met recht spreekt men, aldus ds. Knipscheer, over de „zondeval van het christendom". De predikant spreekt zich uit voor herstel van de open gemeente. Onder de doopsgezinde zegt hij, kan geen sprake zijn van een kerkregering of een geestelijke stand, evenmin van sacramenten: doop en avondmaal zijn geen bovennatuurlijk genademiddelen maar symbolen, tekenen van verlangen naar reinheid en levensvolheid, van verbondenheid met el kaar en met Hem die ons voorging op de weg naar het ware leven. Evenmin kunnen wij, aldus ds. Knipscheer, zweren bij één bepaalde doopformule; als iemand, om welke reden ook, bezwaar heeft tegen de traditionele, dan kunnen en mogen wij teruggrijpen naar de oorspronke lijke vrijheid die ook de apostelen hebben genoten. Wanneer onze Broederschap, zo besluit de predikant, zich in deze zin ontwikkelt zal zij niet, zoals sommigen wellicht zullen vrezen, gaan lijden aan vervaging en verwatering, maar een duidelijker gezicht kun nen krijgen dan nu. Dan zal zij aantrekkingskracht kunnen uitoefenen op velen die nu niet recht v/eten wat zij aan ons hebben. Dan zal zij. kunnen fungeren als een proefpolder en zullen andere geloofsgemeen schappen kunnen zien hoe men christen kan zijn in deze eeuw en ge stalte kan geven aan een boodschap van 2000 jaar geleden. <- .N%u, éik.i jEIDEN - De donderdag op 82- jarige leeftijd overleden ir. Wil lem Schermerhorn heeft in de Nederlandse politiek van 'her stel en vernieuwing' na de Tweede Wereldoorlog een kortstondige, maar zeer be langrijke rol gespeeld. Daarbij zijn drie grote onderling ver bonden blokken van activiteit te herkennen: Schermerhorns premierschap van het eerste naoorlogse kabinet, zijn be moeienissen met de Neder landse Volksbeweging en zijn rol bij de afbouw van ons kolo niale rijk overzee. n elk van die drie politieke clus ters is het samengaan van on verdacht idealisme met grote praktische zin de motor van Schermerhorns handelen ge weest. Toen bijvoorbeeld al spoedig bleek dat het partijpo litieke spectrum van voor de oorlog, enigszins bijgesteld, na de oorlog weer ging functione ren en dat daarbinnen de Ne derlandse Volksbeweging haar plaats niet zou kunnen vinden, heeft Schermerhorn, samen met dominee Banning de grote motor, zich niet gekwetst te- ruggetrokken. Dp zichzelf was die Nederlands Volksbeweging pretentieus genoeg. Het was de weerslag van een idee die in de gijze lingskampen, waarbinnen Schermerhorn ook lange tijd doorbracht, was geboren. De beweging streefde naar een ra- dikale vernieuwing van het po litieke en maatschappelijke le ven in Nederland, verwierp de antithese van de klassenstrijd (waardoor de SDAP zich liet leiden) en wilde toe naar een grote progressieve volkspartij, waarbinnen zich katholieken, protestanten, humanisten en onkerkelijken thuis zouden kunnen voelen. Deze Schermerhorniaanse ge dachte van persoonlijk socia lisme met een sterke notie van eigen verantwoordelijkheid is sindsdien nooit helemaal meer verdwenen uit het politieke denken in onze dreven. Bij Vondeling komt men hem tegen en ook in onze dagen ver toont de PvdA als actiepartij zonder starre dogmatiek trek ken van progressief denken als gesteldheid. Willem Schermerhorn mag dan maar kort en zonder traditio nele bagage zich door de Ne derlandse politiek hebben be wogen, maar een grote kennis van zaken van mondelinge vraagstukken gaf hem een voorsprong op de meeste van zijn mede- en tegenstanders. Als wetenschapper genoot hij al vroeg grote faam. Hij stu deerde aan de Delftse T.H. voor civiel ingenieur en werd een invloedrijk deskundige op het gebied van de landmeetkunde. Hij introduceerde de luchtfo- togrammetrie in Nederland en was op 32-jarige leeftijd hoog leraar in de geodesie en land meetkunde in Delft. Zijn des kundigheid voerde hem naar vele windstreken. Zo kreeg hij in 1936 de leiding van het luchtkarteringswerk op Nieuw-Guinea. Die periode in het overzeese rijk is zeer be langrijk geweest voor zijn ver dere politieke handelen. Als premier zag Schermerhom zich geplaatst voor een veel heid van problemen in een leeggeroofd, ontredderd land. Hij had geen mandaat op grond van verkiezingen; dié vonden pas plaats tegen het einde van de kabinetsperiode, voorjaar 1946. Fouten, verkeerd inschat ten, ongelukkig manoeuvreren zijn ook hem niet gespaard ge bleven. Zo hebben bepaalde uitspraken en acties rond zui vering en bijzondere recht spleging nogal wat verwarring gezaaid. Menige maatregel stond op voet van oorlog met wat een land Een foto uit de zomer van 1945. De zojuist als pre mier van het eerste naoorlogse kabinet opge treden prof. ir. W. Scher merhorn richt zich via de radio tot het Nederlandse volk. De verbindingen in het totaal ontredderde land waren allerbelab berdst. De radio, voor de oorlog door de meeste po litici met de grootste argwaan bekeken, bracht uitkomst. Pro bleem was dat ook toen vaak slecht geluisterd werd. Zo ontstond in au gustus 1945 grote opwin ding, omdat men uit een radiotoespraak van Schermerhorn meende te moeten opmaken dat de regering het grootste deel van de politieke gevan genen wilde vrijlaten. met een democratische tradi tie, ontregeld of niet, zou be hoeven. Daarbij was de demo cratische intentie van Scher merhom zelf overigens nim mer in het geding. Hoogstens valt te zeggen dat die eerste naoorlogse periode bij meni geen autoritaire trekken de vrije teugel liet, geïnspireerd als ze vaak waren door gedach ten van afrekening en wraak over het gebeuren in vijf bezet tingsjaren. In elk geval voerde Schermer hom een radikaal-anti- koloniale politiek, die hem niet in dank door de meerderheid van de traditionele politici werd afgenomen. De regering-Beel benoemde hem tot voorzitter van de commissie-generaal voor Nederlands-Indiè. In die func tie parafeerde Schermerhom op 15 november 1946, samen met Sutan Sjahrir het akkoord van Linggadjatti, dat het gezag van de Republiek Java en Su matra erkende en dat een schoksgewijze, soms bloedige ontwikkeling inleidde tot de drie jaar later plaatsvindende soevereiniteitsoverdracht. Het Dagboek van Schermerhom (in 1970 uitgegeven door dr. C. Smit) draagt een schat van in formaties aan over de vaak uit erst abjecte tegenwerking die hij ondervond als voorzitter van de commissie-generaal. Beschuldigingen van gebrek aan vaderlandsliefde cn zelfs verraad waren niet van de lucht en er waren zelfs gerenom meerde politici, die niet verder dan de schuilkelders van het gebombardeerde Londen had den gekeken, die Schermer hom het liefst nog voor de rech ter hadden gesleept. Het is kenmerkend dat Scher merhorn na 1947 geen politieke rol meer van betekenis heeft gespeeld ofschoon hij tot 1963 nog lid is geweest van de Tweede en later de Eerste Ka mer. Hij pakte zijn weten schappelijke arbeid weer op, ging ook weer doceren en maakte als adviseur voor karte ring met name veel reizen naar de Derde Wereld. Gekwetst is Schermerhom niet door de politiek. Teleurgesteld wel. Dat verklaart mede zijn kortstondig optreden. De tra giek, als we dat grote woord mogen bezigen, is dat hij vanuit een door intelligentie en leven servaring gesmede visie, ont wikkelingen in de naoorlogse wereld voorzag, waaraan de doorsnee-Nederlandse politi cus in zijn deftige betimmerde vergaderkamers nog lang niet toe v H. MULDER AMERSFOORT - In de eerste ver gadering van de Raad van Kerken die hij als nieuw lid bijwoonde heeft kardinaal Wiilebrands de raad gewaarschuwd voor het gevaar dat deze zou kunnen uitgroeien tot een superinstituut dat ver van de men sen staat. De raad mag, zo zei hij, de interkerkelijke gesprekken over geloofsvragen wel bevorderen maar niet leiden. Het gereformeerde lid van de raad, ds. C. Mak, voorzitter van de gere formeerde synode, en de her vormde dr. A. van den Heuvel stel den de kwestie van de prioriteiten in het beleid van de raad aan de or de. De vergaderingen van de raad worden steeds gekenmerkt door een waslijst van onderwerpen, en toch moeten er snelle beslissingen worden genomen. Voorzitter prof. H. Berkhof concludeerde, dat de kwestie van de prioriteiten op nieuw besproken moet worden. Zondag vliegen de Wilde ganzen van het oecumenisch omroep- werelddiakonaat voor het door een aardbeving getroffen Roemenië. De besteding van het geld gebeurt in overleg met de Wereldraad van Kerken en het Rode Kruis. Een woordvoerder van het Al gemeen diakonaal Bureau van de Geref. Kerken in Leusden heeft de beschuldiging van de Evangeli sche Omroep aan het adres van de Swapo, de bevrijdingsbeweging in Namibië (Zuid-West-afrika), dat deze kerkelijke bijdragen op priveé-rekening stort of er wapens voor koopt van de hand gewezen. - Het bureau geeft dit jaar 40.000 aan een projekt voor Namibische vluchtelingen in Zambia, dat onder leiding staat van de Swapo in sa menwerking met de Raad van Ker ken in Zambia en het hoge com missariaat voor de vluchtelingen van de Ver. Naties. Er bestaan ga ranties dat dit geld komt waar het moet zijn. De woordvoerder van het diakonale bureau, die er nog op wijst, dat de in Namibië sterke lu therse kerk achter de Swapo staat, vindt dat vage beschuldigingen nu maar eens met feitenmateriaal moeten worden hard gemaakt. Bezetting De Franse traditionalisten die een parochiekerk in Parijs bezet houden hebben verklaard, zolang te blijven tot kardinaal Marty van Parijs hun een kerk geeft voor mis viering volgens de afgeschafte ri tus. Een aangrenzende kapel ge bruiken zij nu als slaapzaal. De kardinaal is niet van plan, aan hun eis te voldoen. Het gaat volgens hem niet om de bewuste mis alleen, maar om de zuiverheid van het ge loof. een verzoening is mogelijk als de traditionalisten, die door de ge- f schorste aartsbisschop Lefebvre worden gesteund, aan vijf voor- waarden voldoen:: aanvaarding van het kerkgeloof, het conciliege- zag, de pastorale en leerstellige functie van de paus en de huidige eucharistische gebeden en herstel van de gemeenschap met de eigen aartsbisschop. Er worden geen pogingen gedaan de bezetters te verwijderen, wel om een gesprek met hen te beginnen. De Romeinse curie gaat op het ogenblik na, hoe in Rome seminaristen-oude-stijl en priester- - studenten van mgr. Lefebvre die hem hebben verlaten kunnen wor den opgevangen. Hun aantal kan gesteld worden op ruim 300. De Geref. Zendingsbond in de Hervormde Kerk gaat dit jaar 4 procent meer uitgeven dan in 1976: f 4,2 miljoen in totaal. Het werk in Kenia vraagt het meest. In de diensten van de hervormde gemeente Oudshoorn-Ridderveld (Alphen aan den Rijn) van ko mende zondagmorgen wordt een inzameling gehouden voor de slachtoffers van de aardbeving in Roemenië. Het betreft de diensten van 9 uur in De Bron en van half 11 in de Goede Herderkerk. Beroepingswerk: Herv. Kerk - aangenomen naar Meeuwen kand. B. de Jong Woerden, naar Adorp en Wetsinge (Gr.) kand. J. Koornstra aldaar. Geref. Gemeenten: bedankt voor Kortgene P. Blok Dirksland, voor Gorinchem J. Karens Op- heusden, voor Herkingen A. Bac Boskoop. Baptistengemeenten: bedankt voor Haarlem J. A. Brandsma Groningen. Prof. dr. Jürgen Moltmann, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Tubingen (West- Duitsland), is gekozen tot voorzit ter van de Maatschappij voor Pro testantse Theologie in dit land. Deze organisatie werd in 1940 op gericht door de zogeheten "Belij dende Kerk". Ze heeft ten doel, re laties te leggen tussen de theologi sche wetenschap en de praktijk. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen LITER PER 100 km staalgordel radiaalbanden weghgging Uitgerust met o gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veihgheidsgordels. €2^

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21