Pleidooi voor betere aanpak drugprobleem Achtste titel is binnen bereik LKV Spartaan Eisen voor personeel bibliotheek Projectgroep: meer armslag voor consultatiebureau en GG en GD MERCASOL LEIDEN Éi c)m LSG-speler Kuypers stap dichterbij kampioenschap LSB Bestuursleden van AEK verkochten kaarten te dnnr VRIJDAG 11 MAART 1977 VARIA PAGINA 17 LEIDEN - De bouw van de nieuwe school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen „Dé Weerklank" aan de Robijnstraat in de Morskwartier vordert gestaag. Als alles volgens plan verloopt zal de school in de eerste week van juni worden overgedragen aan de ge meente en een week later aan het schoolbestuur. Het hoofd van de school, de heer R. S. v. d. Veen hoopt dan nog voor het einde van 'De Weerklank' waarschijnlijk in juni klaar de cursus te verhuizen van de Vrouwenkerkhof, waar de school nu gehuisvest is, naar de Mors. De school is een ontwerp van de ge meentearchitect F. A. Temme en kost ongeveer acht miljoen. In het complex voor maximaal 168 leer lingen, komen veertien lokalen, een vaklokaal, een gymnastieklokaal, een gemeenschapsruimte en een aantal vertrekken voor de specialis ten en leerkrachten die aan de school verbonden zijn. ABVA: werksfeer verbeteren LEIDEN - Het hoofdbestuur van de ABVA, de algemene bond van ambtenaren, gaat het bestuur van de openbare bibliotheek Leiden een brief sturen, waarin een aantal minimumeisen van het personeel wordt geformuleerd om de werk sfeer te verbeteren. Dit als gevolg van het conflict dat enige weken ge leden tussen het personeel en het bestuur ontstond en waarna het personeel het vertrouwen in de lei ding had opgezegd. Belangrijkste eisen die nu worden gesteld zijn een redelijke verte genwoordiging van het personeel in zowel het dagelijks als het alge meen bestuur en een grotere verte genwoordiging van de gemeente. Ook wordt het stichten van een personeelscommissie, een soort ondernemingsraad, met bevoegd heden gewenst geacht. Hoofdbestuurslid L. Geraerts van de ABVA stelt dat het hier niet om „vrijblijvende" eisen gaat, maar dat de gevraagde veranderingen ook moeten leiden tot een wijziging van de statuten van de openbare biblio theek. LEIDEN - Ter bestrijding van het drugprobleem moet het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs in Leiden in de gelegenheid worden gesteld om de spreekuren uit te brei den, gerichter te werken bij de behandeling van verslaaf den en in samenwerking met de GG en GD aan voorlichting (o.a. op scholen) en preventie doen. Het is noodzakelijk dat het Bureau dan zal beschikken over een ruimte in de bin nenstad en meer personeel. Er is volgens Geraerts onder het personeel nog een duidelijke on vrede tegenover het bestuur. Als de genoemde eisen echter worden in gewilligd, zo vermoedt hij, zal er een betere sfeer ontstaan, waarin door gepraat kan worden over de toekomst van de bibliotheek. De ABVA heeft de wensen ven per soneel al aj besproken met een de legatie van het dagelijks bestuur van de bibliotheek. Het ligt in de bedoeling dat de brief op een geza menlijke vergadering van alge meen en dagelijks bestuur, op 23 maart a.s. aan de orde komt. Dit zijn een paar aanbevelingen die de projectgroep druggebruik heeft gedaan aan het college van B. en W. Deze projectgroep is door het col lege destijds ingesteld naar aanlei ding van een verzoek van de ge meenteraad. De gemeenteraad sprak bij de begrotingsbehande ling in 1976 de wens uit dat het col lege een nota zou presenteren, waarin een beter beleid voor de be strijding van druggebruik aange geven zou worden. In de project groep, die hiervoor door B en W was ingesteld, hebben deskundigen op het gebied van de drugsbestrijding en behandeling van verslaafden zit ting, alsmede enkele raadsleden en ambtenaren. De projectgroep vindt dat niet al leen met Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs een ruimere armslag moet krijgen, maar ook de gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Die zou met name de financiële mogelijkheden moeten krijgen om tot een integrale aanpak van het drugprobleem te komen en meer kunnen doen aan preventie en voorlichting. Afbreuk tussen de 250 en 300 personen aan drugs zijn verslaafd. Volgens de projectgroep is de Leidse politie er in geslaagd om aan de handel in hard drugs in Leiden afbreuk te doen. Daarmee is het druggebruik niet aan banden gelegd; tenslotte liggen Den Haag, Amsterdam en Utrecht in de buurt. Belangrijk is dat in Leiden de huisartsen geen methadon verstrekken. Dat wordt alleen gedaan door de GG en GD, op aanwijzing van het Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs. De beperkte verstrekking van metha don in Leiden is overigens geen al gemene zaak; in de randgemeenten is het anders geregeld. In dit ver band acht de projectgroep inscha keling van de Inspectie voor de Volksgezondheid gewenst. Dat het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs in Leiden alleen spreekuur houdt, wordt door de projectgroep als onvoldoende be schouwd. Zij wil dat het bureau in Leiden ook zg. pre-introductie en introductie programma's opzet. Hieronder^ wordt verstaan een korte observatieperiode, waarna vastgesteld kan worden op welke wijze de verslaafde vervolgens be handeld moet worden. Daarnaast moet in Leiden meer ge daan worden aan preventie, het voorkomen van druggebruik. De GG en GD en het consultatiebu reau zullen afspraken maken over het geven van meer voorlichting, waarbij de GG en GD meer alge mene informatie zal verstrekken en het consultatiebureau meer gespe cialiseerde. Verder ligt het voor de hand, aldus de projectgroep, dat de GG en GD voorlichting aan de schooljeugd zal verzorgen. Ge dacht wordt aan de leeftijdsgroep van 13 tot 15 jaar; de jaarlijkse kos ten van het geven van voorlichting op scholen voor de gemeente wor den door de projectgroep op 8600 gulden geraamd. Integratie De projectgroep acht het niet nodig dat er in Leiden voorzieningen ko men voor het geven van dagbehan delingen, 24-uursbehandelingen en het volgen van een zg. terugkeer programma voor verslaafden. Het probleem is daarvoor in Leiden niet groot genoeg; volstaan kan worden met de voorzieningen die er op dit punt in Den Haag zijn (zoals de Emiliehoeve). Wel vindt de pro jectgroep het nodig dat er een be tere integratie tot stand komt van het behandelingssysteem van ver slaafden. Het consultatiebureau houdt zich in hoofdzaak bezig met de behandeling van de symptomen van het druggebruik; daarnaast is het ook van belang, aldus de pro jectgroep, dat de factoren die tot de verslaving hebben geleid, in ogen schouw worden genomen. Een dergelijke aanpak kan taken bevat ten, die niet direct op het terrein van het consultatiebureau liggen. Er zullen hierover contacten plaatsvinden tussen de GG en GD, het consultatiebureau en eventueel andere instanties. Zo hoopt de pro jectgroep te komen tqt een geïnte greerde aanpak van het probleem, hetgeen zou kunnen uitmonden in een beleidsplan voor de drugop- vang in Leiden. Randgemeenten De projectgroep beveelt verder aan om een overleg tot stand te brengen tussen Leiden en de randgemeen ten over een betere opzet van de crisisopvang en een billijke verde ling van de lasten hiervan. Zij wil zelf twee maal per jaar bijeen blij ven komen, om de ontwikkelingen te bespreken en eventuele nieuwe aanbevelingen aan B. en W. en de gemeenteraad te doen. De project groep bestaat uit dr. F. Hiddema (GG en GD), mevrouw M. C. Zwart-Feenstra (GG en GD), drs. J. Breugem (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs), F. B. Kruis (huisarts), H. W. van Voorden (politie-commissaris), mevrouw C. J. Kramp-Heiting (CDA-raadslid), drs. A. P. J. Höppener (PvdA- raadslid), mr. Chr. de Jong (ambte naar), mr. G. N. Lavaleije (ambte naar) en als waarnemer mr. C. van Steenderen, officier van justitie. TENNIS - In een wedstrijd om de vijfde plaats in het tennistoernooi om de Koning Gustaafbeker heeft Frankrijk te Karlovac gisteren Joe goslavië met 3-0 verslagen. IJSHOCKEY - Oost-Duitsland, de favoriet voor het wereldkampioen schap ijshockey in de B-groep, is gisteren in Tokio uitstekend be gonnen. De Oostduitsers versloe gen Oostenrijk gisteren met 7-1. LEIDEN - Als alles naar wens verloopt mag LKV De Spartaan zich morgen voor de achtste keer kampioen van de geweste lijke afdeling gewichtheffen noemen. Met nog twee wed strijden voor de boeg heeft de Leidse ploeg een voorsprong van vier punten op de concur rentie. Morgen komt belang rijkste rivaal Hercules Dord recht op bezoek en bij een overwinning is het kampioen schap een feit. LKV De Spartaan kan over igens zonder zenuwen aan de krachtmeting beginnen, want zelfs al zou verloren worden van Dordrecht dan nog is er niets aan de hand, omdat het onder maatse Simson Den Haag de laatste tegenstander is, zodat dan alsnog beslag gelegd kan worden op de titel. Zover willen de Leidenaars het echter niet la ten komen. Hoewel Dordrecht zich in voorgaande jaren een uiterst gevaarlijke opponent toonde, lijkt Hercules dit jaar aan kracht én interesse inge boet te hebben. De overwinning die het nietige Sneek op de voormalige groot macht boekte spreekt, wat dat laatste betreft, boekdelen. Her cules achtte het niet nodig om met vijf man de reis naar het hoge Noorden te maken, maar kreeg daarvoor wel de rekening gepresenteerd. Door die volstrekt onnodige nederlaag schakelde Dordrecht zichzelf praktisch uit voor de ti tel, omdat eerder al van LKV werd verloren en de ploeg nu dus, met nog twee competitie wedstrijden te gaan, vier pun ten achterstaat. LKV-begeleider Thomas Brandt is overigens vastbeslo ten Hercules geen duimbreed toe te geven aangaande het eventueel verkrijgen van een theoretische kans op het kam pioenschap. "We pakken wie we pakken kunnen", zegt hij ongemeen fel. "En omdat we de lui kunnen hebben, zullen we ze krijgen ook. Fred Marijt is we liswaar geblesseerd, maar we hebben een uitstekende ver vanger in de persoon van routi nier Theo Sanders. We zullen morgenmiddag om drie uur dan ook in onze sterkste opstelling verschijnen en ik twijfel geen moment aan de goede afloop," aldus de fanatieke Brandt. Als de 'grootste en sterkste' ge wichthefclub van Nederland (zoals LKV De Spartaan zich graag betitelt) morgen inder daad voor de achtste maal ge westelijk kampioen wordt be tekent dit een unieke prestatie van de Leidse vereniging. Te vens kwalificeert De Spartaan zich dan wederom voor de fi nale van de strijd om de Neder landse clubtitel, die ook al zes maal behaald werd. In de strijd om de hoogste eer zal LKV De Spartaan overigens dit jaar zeer zware tegenstand kunnen ver wachten van Helios Simpel- veld. Deze vereniging uit het zuiden des lands kreeg dit sei zoen belangrijke versterking in de persoon van Dokter, de na tionale kampioen in het zwaar gewicht. Voor het zover is moet LKV De Spartaan zich morgen eerst echter nog waarmaken tegen Hercules Dordrecht. De wed strijd wordt gehouden in het clublokaal in de Groenesteeg en begint om 15.00 uur. De opstel ling van LKV De Spartaan: Arie Swagers, Theo Sanders, John ten Brinke, Herman Filippo en Dirk van 't Riet. AD VAN KAAM ADVERTENTIE gesterkt door wéér een overwinning wil aanstaande zaterdag 12 maart in de Vijf Meihal (Boshuizerkade, Leiden) even laten zien hoe zij nu eigenlijk denkt over een totale basketball- O happening. Coach Q Henny Blom en zijn spelers zullen er alles aan doen om Delta-Lloyd voor de derde keer dit jaar aan de zegekar te binden. En de organisatie doet bij MERCASOL - DELTA LLOYD de rest. En dat is niet mis .een rolstoelbasketbal demon stratie Antilope-Redeoss, de boerenkapel 't Zeugje, het voor stellen van de door de gehele Leidse bevolking gesponsorde ploeg van De Sleutels en - als speciale attraktie - Neerlands hitzangeres nummer één PATRICIA PAAY. Overgevlogen vanuit Zandvoort, wellicht om het duet uit De Parelvissers te zingen met kapper Nico Bosman. De happening begint om 18.30 uur, de wedstrijd om 21.15 uur en we gaan door tot 2 uur. Alles voor vier gulden of minder in de voorverkoop bij Bosman, Churchilllaan 3. Bowling en Fun Center ra Leiden: Haagsche Schouwweg 10 t*OT'L IF-M Tel. 071-769310 Marja van Reeuwijk 1751 Holiday Inns aangesloten per Early Bird op Holidex reserveringssysteem. LEIDEN - LSG'er Charles Kuypers is gisteravond wederom een stapje dichter bij de Leidse schaaktitel gekomen, nu hij ook in de 5e ronde een vol punt scoorde. Kuypers bouwde in de kantine van Clos en Leembrugge zijn stelling tegen de Britse Alphenaar Moon op rustige wijze op. Moon deed het zelfde met de zwarte stukken; hij wenste blijkbaar genoegen te nemen met een half punt. Die hoop was echter van korte duur want toen Kuypers de nodige activiteiten begon te ontplooien was het snel gebeurd met Moon. Met nog 2 ronden te spe len behoudt de Rotterdammer hiermee zijn volle punt voorsprong op zijn enig overgebleven achter volger, Rinie Kuyf die ten koste van clubgenoot v. Ofwegen zijn 4de punt vergaarde. Pols of Geertsma kunnen zich nog naast Kuyf voe gen, maar dan moeten er wel ver rassende dingen geschieden in de remiseachtige onderlinge partij. Spectaculair waren de fraaie "blitz" zeges van Ad v. d. Berg en Wim Heemskerk. V. d. Poel bleef dankzij een vlotte zege koploper in de 2e klasse. Met een half punt achter stand is Kuiper zijn naaste belager. De uitslagen van de Ie klasse: C. Kuypers-G. Moon 1-0; L. v. Ofwegen-R. Kuyf 0-1; F. Geertsma-L. Pols afg.; A. v. d. Berg-W. D. Wiebes 1-0; J. Bakker-L. Barendse 1-0; Th. Piket-G. Haas noot uitg.; H. Oei-A. Lommerse 0-1 H. v. Osnabrugge-J. Kamps 1-0; J. Bey sr.-L. Verburg Va-Vz; W. Heemskerk-J. v. Dijk 1-0; J. Lambooy-R. Dobbelaar 0-1; R. v. d. Aardweg-P. Zwetsloot 1-0; G. v. Dijk-A. Koppers 1-0. Ilde klasse: A. v. d. Poel-A. Geyer 1-0; J. Borst-A. Kuiper 0-1; C. Oosterom-E. Newton 1-0; J. Koet-C. Verbiest 1-0; K. v. Es-Th. v. d. Berg Va-'/a; J. Bey jr.-E. Revet Va-Va; B. Daanen-J. Oudshoorn 0-1; J. Verkuyl-R. Laven 1-0. KREFELD - Ook in de tweede ronde van het biljarttoemooi om het Euro pees kampioenschap vijfkamp in Krefeld moesten Piet Vet en Christ van der Smissen (foto) een nederlaag incasseren. Vet verloor met 4-6 van de Fransman Dufetelle en van der Smissen moest met de zelfde cijfers zijn meerdere erkennen in de Belg Dielis. Titelhouder Raymond Ceulemans kwam ook in zijn tweede wedstrijd tot winst: hij versloeg de Oostenrijker Stenzei met 6-4. Door de resultaten van de tweede ronde bleven vier spelers - CeulemansDufetelleMuller en Dielis - ongeslagen De uitslagen van ontmoetingen voor de tweede ronde zijn: Ceulemans (Bel.)-Stenzel (Oos.) 6-4: Dufetelle (Fra.j-Vet (Ned) 6-4Muller (WdlhHose (Wal) 8-2: Dielis (Bel)-Van der Smissen (Ned) 6^i. De stand is: 1Ceulemans 4 wedstrijdpunten (partijensaldo 16-4:2. Dufetelle 4 (15-5):3. Miiller 4 (14-6): 4. Dielis 4 (12-8); 5. Van der Smissen 0 (8-12); 6. Hose 0 (6-14); 7. Stenzei 0 (5-15); 8. Vet 0 (4-16). Monsterzege Brazilië: 6-0 RIO DE JANEIRO - In een wed strijd in de voorronde (Zuidameri- kaanse groep) van het toernooi om het wereldkampioenschap heeft Brazilië gisteren in Rio de Janeiro Columbia met 6-0 verslagen. De doelpunten werden gescoord door Reoberto (15 en 31e minuut), Zico (25), Marinho (41 en 55) en Rivelino (89). In het Maracanastadion waren 200.000 toeschouwers. In groep één van de Zuidamerikaanse groep leidt Brazilië met 3 punten (6-0) met Paraguay, dat echter een slechter saldo heeft (2-1). De eerste ontmoe ting tussen Columbia en Brazilië was geëindigd in een doelpuntloos gelijk spel. ATHENE - De openbare aanklager in Athene heeft gisteren de secreta ris en de penningmeester van AEK beschuldigd kaarten voor de wed strijd AEK-Queen's Park Rangers te verkopen voor een te hoge prijs. De secretaris, Alekos Anastassia- des, en penningmeester Gregorion Dedis werden gearresteerd door de politie nadat zij waren betrapt bij het verkopen van kaarten tegen een hogere prijs dan door de minister van sport is vastgesteld. De twee bestuurders van AEK leg den bedragen tussen de drie en een halve- en zeven gulden boven de prijs, maakte een zegsman van de openbare aanklager bekend. Er is in Athene een enorme vraag naar kaarten voor de tweede wed strijd tussen AEK en Queen's Park Rangers uit de kwart-finales van het toernooi om de UEFA-beker. QPR had in Londen de eerste ont moeting met 3-0 gewonnen. De twee beschuldigden werden la ter op de dag in vrijheid gesteld, maar zij zullen op 11 mei voor de rechter dienen te verschijnen. VOETBAL-Israël heeft gisteren in Tel Aviv ook de tweede wedstrijd in de voorronde van het wereldkam pioenschap voetbal tegen Japan gewonnen. De Israëli wonnen met 2-0. Op 20 maart zal Zuid-Korea in Seoel aantreden tegen Israël. ADVERTENTIE Nieuwe trainer voor Valencia RIO DE JANAIRO - De Joegosla vische voetbaltrainer Blagoje Vidi- nic heeft in Rio de Janeiro voor de laatste keer de Columbiaanse na tionale ploeg, die in het Maracana stadion met 0-6 van Brazilië ver loor, begeleid. Vidinic namelijk is door de Spaanse eerste divisieclub Valencia, waar onder andere Johnny Rep speelt, aangezocht als opvolger van de onlangs ontslagen Paraguees Heriberto Herrera. De Joegoslavische trainer is gisteren naar Valencia gegaan. I ^ll HTIMT i STADIONWEG 31 TEL: 010-321455 (tussen Brienenoordbrug en stadion)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17