Freddy M aertens "Ik ben nergens meer bang voor" Bent Larsen wil hoofd niet buigen Muziek, show én basketbal in Vijf Meihal ATLEET JANSEN GESTRAFT Winnaar proloog Parijs-Nice VRIJDAG 11 MAART 1977 PAGINA 15 AULNAUE-SUR-BOIS - Gisteravond ging in Uitstekend Aulnaye-sur-Bois bij Parijs de eerste belangrijke etappewedstrijd van het wielerseizoen van start met een overwinning van Fraddy Maertens. De wereldkampioen was - haast vanzelfsprekend - de beste tij drij der in de proloog van 6,5 kilometer. Maertens won vorig jaar dezelfde tijdrit op precies het zelfde par koers ook. Het enige verschil was dat er gisteravond onder duidelijk betere weersomstandigheden werd gereden. Gelijk aan vorig jaar was echter de uitslag: 1. Maertens, 2. Thurau. Verschil telkens twee se conden. De tijd van de Belg was deze keer duidelijk beten 7.52,3 tegen 8.32,5 in 1976. Het was helemaal geen verrassing. Maertens draaide een fantastisch gemiddelde ven 49.545 kilometer per uur. Dietrich Thurau bena derde dat moyenne Eddie Merckx kon er echter niet aan tippen. Op het korte afstandje van 6,5 kilome ter over prima geasfalteerde wegen bleef de voormalige „kannibaal" niet rriinder dan achttien seconden achter bij zijn troonopvolger. Merckx, vierde moest zelfs Jan Raas laten voorgaan. De Neder landse kampioen reed voor zijn doen uitstekend. Het bewijs lag in de negen seconden in zijn voordeel ten opzichte van Eddy Merckx, die een gewone meerijder lijkt te zijn geworden. Een gewezen kampioen, die in Aulnaye-sur-Bois zei dat hij dit jaar alles op de Ronde van Frankrijk zet. In deze Parijs-Nice zullen de derdejaars profs Raas en Thurau Maertens eerder kunnen bedreigen dan de gewezen absolute heerser. Jan Raas zei: „We zullen wel zien hoe het gaat. Ik voel me uitstekend in ik zal blijven aanvallen". Dat zal ook Thurau doen, als kopman in de ploeg van Peter Post. .Hennie Kui per, die vorig jaar op het nippertje de eindzege in Parijs-Nice ver speelde, zal - net als in Andalusië - als knecht assisteren. Kuiper was een week ziek en gisteren nog steeds niet in vorm. Kuiper: „dat zal wel een tijdje duren, maar het sei zoen duurt lang. Dat moet eigenlijk nog goed beginnen. Hier kan ik weer in vorm komen en ik zal Thu rau natuurlijk steunen". RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys heeft deze week hard en goed toegeslagen. Gisteren kwam het bestuur onderling overeen een verbintenis met niemand minder dan Atte Bouma (foto) aan te gaan. Vo rige week en. afgelopen woens dag werden de contacten ge legd tussen Bouma en Rijns burgse Boys. Bouma, de ex- trainer van SC Cambuur, die momenteel het oostelijke CEC traint, voelt erg veel voor een verbintenis bij de Boys. Enige voorwaarde die hij echter nog stelt voordat hij het contract ac cepteert, is dat hij het complex van de Rijnsburgse Boys wil zien en het spelersmateriaal wil bekijken. Volgens RBB'- bestuurslid Gerard van Zuylen is dat echter nog slechts een formaliteit. Atte Bouma zal in: 'full-time dienst van Rijnsburgse Boys komen, wat inhoudt, dat hij de senioren A- en B-selectie zal gaan trainen, de junioren en de pupillen. Financieel is dit voor Rijnsburgse Boys een lucratie vere zaak, dan het in dienst hebben van een hoofdtrainer en een hulptrainer. Voorbereiding Jan Raas dus de beste Nedeerlan- der, beter ook dan Joop Zoeter- melk, die rustig naar de Tour toe- rijdt. Zoetermelk won Parijs-Nice in 1974 en 1975. Over deze rit naar de zon zei hij: „Als het een beetje meezit, zal ik voor de overwinning rijden, al is het parkoers niet zo zwaar meer. Anders is dit een goede voorbereiding op de Ardennen- klassiekers, de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik. Pas dan moet ik echt in vorm zijn". Parijs-Nice wordt een wedstrijd van de jeugd zo te zien, met Freddy Maertens als de grote favoriet. Vo rig jaar won hij de proloog en daarna nog vijf etappes, maar de eindzege ging naar de outsider Mi chel Laurent. Nu ligt het allemaal anders, omdat de wereldkampioen nu ook zelf het gevoel heeft dat hij niet te kloppen is. Maertens: „Ik ben nu nergens meer bang voor". De uitslag van „het voorspel" van de koers naar de zon is: 1. Maertens (Bel), 6500 meter in in 7 minuten 52,3 seconden; 2. Thurau (Wdl) 7.54,0; 3. Raas (Ned) 8.01,0; 4. Merckx (Bel) 8.10,3; 5. Salm (Zwi) 8.11; 6. Knetemann 8.11; 7. The- venet 8.11. De tijden van de proloog tellen mee voor het algemeen klassement. Zoetemelk reed de 6500 meter in 8.34, Kuiper maakte een tijd van 8.47. Gold-race De twaalfde Amstel Gold race krijgt sterkste deelnemersveld Or ganisator Herman Krott was giste ravond in Aubrage-zur-bois, waar Parijs-Nice van start ging, om Ed die Merckx en Freddy Maertens als laatste vedetten te contracteren., Beiden zegden toe paaszaterdag in Heerlen van start te gaan. Naast Merckx en de wereldkampioen nemen Gibi Baronchelli, Francesco Moser (90 procent zeker), Roger de Vlaemink, Hennie Kuiper, Joop Zoetermelk, Dietrich Thurau, Jan Raas en Luis Ocana deel als kop mannen van ploegen. Herman Krott was er trots op dat hij dit had weten te bereiken. Hij zei: „Het scheelt natuurlijk wel dat nu de Gold race tot de officiële klassie kers gerekend wordt. Ik kan ook nog wel Thevenet en Bitossi halen, maar die presteren bij ons nooit iets en kosten handen vol geld, omdat ze met een ploeg van veertien man aan de start verschijnen". DEN HAAG - Marathonloper Geert Jansen is door de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie (KNAU) een jaar voorwaardelijk geschorst met een proeftijd van driejaar. Met de voorwaardelijke schorsing van Jansen is voor de KNAU een einde gekomen aan de affaire Jansen-Steylen, een langslepend conflict dat vorig jaar juni bij de marathon van Riehen in Zwitserland tot een explosie kwam. Bij de wedstrijd in Riehen, die op 5 juni werd gehouden, zou bonds coach Aad Steylen Jansen hal verwege de wedstrijd hebben toegeroepen „Zal ik jou eens la ten struikelen". Bij de volgende doorkomst toen Steylen weer op het parkoers stond had Jansen de bondscoach een zet gegeven. Geert Jansen diende na afloop een officieel protest in bij de wed strijdleiding. Steylen beklaagde zich later bij het bestuur van de KNAU. Daaruit volgde een straf zaak, waarin ook werd betrokken dat Jansen in een interview Stey len een slechte trainer had ge noemd. Jansen werd door de strafcommis- sie van de KNAU berispt. De Amsterdamse marathonloper te kende tegen deze straf beroep aan. Deze week heeft de commis sie van beroep de aanvankelijk uitgesproken straf van een beris ping vernietigd en Jansen een voorwaardelijke schorsing van een jaar met een proeftijd van drie jaar opgelegd. Jansen mag in deze drie jaar zich niet schuldig maken aan het schaden van de belangen van de KNAU, het zich onbehoorlijk ge dragen ten opzichte van functio narissen van de Unie en aan on behoorlijk gedrag tijdens wed strijden. Het onbehoorlijk gedrag geldt voor de direct of indirect bij de affaire Jansen-Steylen betrokken per sonen. Training van De Sleutels. Binnenkort speelt een team in de lande lijke competitie. Maertens: vanzelfsprekend winnaar. ROTTERDAM - De vijfde partij tussen Bent Larsen en Lajos Por- tisch is gistermiddag in De Doe len weer niet tot een beslissing gekomen. Na een strijd van vier uur werd de partij voor de tweede keer afgebroken en zal morgen middag worden uitgespeeld. Voor vandaag staat de zesde par tij op het programma. Komt die ook niet direct tot een einde dan worden morgen achtereenvol gens de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde ge speeld. Larsen had zich woensdag - tijdens de rustdag - grondig voorbereid op het uitspelen van een partij, die hem wel degelijk een winst kansje gaf. De gehele dag boog hij zich met Hans Böhm over de problematiek van het zeer moei lijke paardeindspel, dat door de meeste spelers zonder meer re mise zou zijn gegeven. Larsen echter is een vechter met een bewonderenswaardige men taliteit. Hij wilde het hoofd niet buigen voor het onvermijdelijke. Portisch, op zijn beurt, had zich met zijn secondant Forintos niet druk gemaakt over de afgebro ken partij. Hij ontwierp een plan en ging er verder vanuit dat de stelling op het bord hem de weg wel zou wijzen naar remise. Dit lukte hem voortreffelijk. Hij ruilde een paar pionnen en met selde de stelling behoedzaam dicht. Hij liet het Larsen over een aanvalsidee te vinden dat tot re sultaat kon leiden. Na 74 zetten - het punt waarop de partij opnieuw werd afgebroken - staat de Deen nog steeds voor die taak. Hij twijfelt aan zijn kan sen, maar wil het morgen nog even proberen. Uitputten van een tegenstander is ook een wapen in een langdurige tweekamp. Remise De zesde partij uit de tweekamp tussen Hort (Tsj) en Spasski (Sov) is gisteravond te Reykjavik in remise geëindigd. Spasski be hield daardoor zijn voorsprong van één punt, de stand is 3V2-2V2. In een evenwichtige partij (dame gambiet) veroverde Vlastimil Hort een pion, maar het over wicht was zo minimaal dat- de beide grootmeesters na de 44e zet van Hort (wit) besloten tot deling van het punt. Karpov In de vierde ronde van het interna tionale schaaktoernooi in Bad Lauterberg hebben Jan Timman en Genna Sosonko remise ge speeld. Timman deelde het punt met de IJslandse grootmeester Olafsson en Sosonko kwam re mise overeen met de Israëliër Li- berzon. Wereldkampioen Anatoli Karpov liep verder uit op de concurren tie. Hij versloeg de Westduitser Wockenfuss. Karpov heeft nu 3,5 punten. Hij heeft een punt voor sprong op vijf deelnemers, onder wie Sosonko; De uitslagen van de partijen voor de vierde ronde zijn: Timman (Ned)-Olafsson (IJsl) V2-V2; Csom (Hon)-Miles (Gbr) 1-0; Gligoric (Jsl)-Andersson (Zwe) V2-V2; Hermann (Wdl)-Keene (Gbr) - Va-'A; Torre (Phi)-Hübner (Wdl) Va-Va; Sosonko (Ned)-LibeFZon (Isr) Va-Vi; Karpov (Sov)- Wockenfuss (Wdl) 1-0; Foerman (Sov)-Gerusel (Wdl) afgebroken. De stand na vier ronden is: 1. Kar pov 3,5 punten, 2. Hübner, Liber- zon, Olafsson, Sosonko en Csom 2,5, 7. Foerman 2 en 1 afg., 8. Gli goric, Hermann, Keene, Timman en Torre 2,13. Andersson 1,5, 14. Miles 1, 15. Wockenfuss 0,5, 16. Gerusel 0 en 1 afg. ,.\<PP£L LCS15Y IfJ \/Akl ZiJG BEFAAMDE" DOfiJDERSPeeCHES LEIDEN - Een verdwaalde wandelaar zal morgena vond bij het binnenlopen van de Leidse Vijf Meihal denken dat Mercasol een landskampioenschap te vieren heeft. Niets is minder waar, maar desondanks staat basketbalminnend Leiden morgen een unieke avond te wachten, waarin veel basketbal te zien valt, afgewisseld door show en muziek. Uit dank namelijk voor het slagen van de actie „Rolstoelen voor de gehandicapte sporter" hebben G.S.V. „De Sleutels" en Mercasol een soort basketbalgala op touw gezet, dat ruim 7 uur in beslag zal Muziek, zang en basketbal, een wat curieuze combinatie die over igens in de Verenigde Staten heel gewoon is. Het feestelijke pro gramma is opgebouwd rond de eredivisieontmoeting tussen Lei den en Delta Lloyd Amsterdam, die ongeveer om kwart over negen moet beginnen. In de rust van de wedstrijd is er een optreden van de Nederlandse zangeres Patricia Paay en na de wedstrijd is er tot twee uur 's nachts een disco in de kantine van de sporthal. ROLSTOELBASKETBAL De avond begint al vroeg, want na een openingswoord van Sleutels- voorzitter Martin Menken begint om kwart voor zeven een compe titiewedstrijd rolstoel-basketbal tussen SC Antilope en Redeoss. Een wedstrijd die het Leidse sportpubliek wat meer vertrouwd moet maken met het rolstoelbasketbal. Tijdens de rust treedt de Wassenaarse boerenkapel 't Zeugje op en na de wedstrijd geeft de Leidse turn- en gymnastiekvereniging Ex> celsior een wervelende demonstratie. Voordat er dan eindelijk weer gebasketbald wordt worden de spelers van het eerste Leidse rolstoel-basketbalteam nog voorgesteld aan het publiek. Met dit programma in de hand en na de uitstekende prestatie tegen AR Twente afgelopen woensdag kan Mercasol (en „de Sleutels") rekenen op een extra grote belangstelling voor de twee basketbal duels. Om dat bezoek nog een beetje te stimuleren is de toegangs prijs van 0 tot 19-jarige verlaagd tot één gulden (normaal drie of vier gulden). Veel publiek kan de Leidse eredivisionist ook om andere dan financiële redenen goed gebruiken. Amsterdam Morgen moet Leiden zich via een reclamebureau presenteren aan sponsorkandidaten, die 's avonds hun object komen bekijken. DL Amsterdam werd dit seizoen reeds tweemaal in een spectaculaire wedstrijd verslagen en publieke steun bij de derde poging (die dus ook als visite-kaartje belangrijk is) is hard nodig. Leiden heeft door de winst op Twente (85-80) weer wat zelfvertrouwen gekregen en dat kon, wanneer de Nederlandse spelers goed voor de dag komen, wel eens doorslaggevend blijken te zijn. Het damesteam van Leiden staat eveneens voor een belangrijke opgave. Volgend seizoen kan er wel eens een tussen-divisie wor den gevormd uit de laagst geplaatste teams uit de eredivisie en de sterkste ploegen uit de eerste divisie. Het is daarom zaak voor de Leidse dames bij de eerste vier in de eerste divisie te eindigen, een positie die op dit moment al bezet wordt, maar die door een over winning op Olympia (derde) in Groningen belangrijk verstevigd kan worden. De tweede divisieploegen Lisse en VAK/Stars krijgen het niet mak kelijk. Lisse speelt morgenavond in Castricum tegen het gelijk geplaatste Sea Devils met als inzet de vierde plaats in V/Stars zal opnieuw een aanval op zijn ongeslagen leidersplaats moeten pare ren (Univ. sporthal 20.30 uur). Luba heeft een zwakke tegenstan der, het in feite al gedegradeerde Lakers. Bij de regionale jeugd krijgt Leiden het bijzonder zwaar in de thuiswedstrijd tegen ROS Forcial. De Leidenaars moeten nog minstens 2 wedstrijden win nen om degradatie te ontlopen (Univ. sporthal 19.00 uur). Luba speelt tegen lijstaanvoerder DDRZ en Leiderdorp reist naar Markt in Utrecht. Beker De Leidse districts basketbalploeg Nijssen Trotters ontmoet in de halve finale van de strijd om de Nederlandse basketbalbeker (B) de tweede divisionist Hoofddorp. De andere wedstrijd in de halve finale gaat tussen A.P./Haarlem Cardinals en de winnaar van de duels tussen Sea Devils en De Germaan, beide ploegen uit de tweede divisie C. De wedstrijden moeten bij voorkeur in de loop van de volgende week worden afgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15