DRIE GIJZELINGEN IN WASHINGTON Oppositie woedend na stap Tindemans Afro-Arabische top een succes Kwestie van wraak wiïm Balans aardbeving: ruim 1300 doden DONDERDAG 1» MAART 1977 BUITENLAND PAGINA 9 A Een gewapende politieman houdt een oogje in het zeil bij de is lamitische moskee in Washington. WASHINGTON (UPI) - De gijzeling door gewa pende leden van een islamitische sekte, waarbij gisteren in Washington het stadhuis, het hoofd kwartier van de Amerikaans-joodse organisatie B'nai B'rith en een mohammedaanse moskee werden bezet, geschiedde kennelijk uit wraak. Abdoel Chaalis. de leider van de Hanafï-sekte, die de gijzeling uit wraak op touw heeft gezet. Twee doden bij bankroof in Milaan MILAAN (DPA) - Gisteren zijn bij een bankberoving in Milaan die leidde tot een vuurgevecht tussen de daders en politie, een 19-jarige agent en een vrouw doodgescho- Drie bandieten die een filiaal van de Banco di Roma hadden overvallen, werden op de vlucht door de politie verrast. Zij openden het vuur op de agenten, die er niettemin in slaag den twee mannen te overmeeste- De derde man vluchtte een woning binnen en greep een vrouw om zich bij zijn aftocht te dekken. Bij de schotenwisseling die ontstond werden de vrouw en een agent zo zwaar gewond, dat zij beiden kort na aankomst in een ziekenhuis overleden. De man is gepakt. In 1973 werden zeven leden van de Hanafi-sekte, een moslim groepering, om het leven gebracht door een rivaliserende moslim- groepering. De rrian, die de gijzelingen in Was hington leidt en zich Chalifa Ha- ma'as Abdoel Chalis noemt, is de leider van deze Hanafi-sekte. aan vankelijk behoorde hij tot de zwarte moslims, maar in 1968 brak hij met deze beweging. Abdoel Chalis richtte toen de sekte van de Hanafiten op, die zegt de soennitische tak van de islam te zijn toegedaan. Een van de bekendste bekeerlingen van Chalis was de honkbalster Karem Abdoel Jabbar. Hij steunde de sekte officieel. In zijn huis vond de moord op zeven leden van de familie van Abdoel Chalis plaats. Dode Bij de gijzelingsactie is bij het stad huis een dode gevallen, de 22-jarige Maurice Williams, die werkte voor het radiostation van de Howard- universiteit in Washington. Terwijl de politie de omgeving van de gebouwen waar de gijzelingen plaatsvinden had afgegrendeld en de verdere gebeurtenissen af wachtte was de situatie rond mid dernacht (onze tijd) als volgt: In het vlakbij het Witte Huis gele gen stadhuis houden'twee mannen een onbekend aantal mensen vast. Daar werd de journalist van een plaatselijk radiostation doodge schoten toen hij het gebouw wilde binnengaan. Een gemeenteraadslid kreeg een schotwond en verkeert in levensgevaar. Twee anderen zijn met schotwonden in een zieken huis opgenomen. Burgemeester Walter Washington, die verschei dene uren in zijn kantoor opgeslo ten zat, is inmiddels in veiligheid. Er is geen contact tussen overval lers en de politie. Honderd man In B'nai B'rith houden vier overval lers meer dan honderd mensen in gijzeling. In de loop van de dag lie ten zij een aantal gijzelaars vrij. Hier vielen vijf gewonden. Allen zijn in een ziekenhuis, een van hen is er ernstig aan toe. In het nationaal islamitisch cen trum, een moskee, zitten een of twee overvallers met vijftien gijze laars. Hier zijn geen gewonden ge vallen. De overvallers zijn gewapend met geweren, pistolen en automatische wapens. Zij hebben geen tijdslimiet gesteld. Ze riepen de politie toe "alle tijd van de wereld" te hebben. In een telefoongesprek met een verslaggever van de Washington Post zeiden ze bereid te zijn drie vrouwen te laten gaan als de bur gemeester van Washington zich als gijzelaar zou melden. st-Aie WÊÊSm&mJgPfci 7V? - WARRENSVILLE HEIGHST De gewapende man, die sinds maandag een politieman gegijzeld hield in de Amerikaanse stad Warrensville Heights in de staat Ohio, heeft zich gistermiddag over gegeven, nadat de Amerikaanse presiden Carter had beloofd met hem te zullen praten. Cory Mooore wilde dat alle blanken van de aardbodem zouden verdwijnen. Volgens Sadat: een miljoen gülden aan prijzen ic "V 621 üluii M Skol bier.elke week een feestelijke prijs: 26 cartons a 24 blikken ter waarde van 542,88. Feest met Skol in blik. Uit en thuis - Skol. Thuis bezorgd door SKOL Brouwerijen N.V. Breda. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven CAIRO (AFP/Reuter/UPI) - In de Egyptische hoofdstad Cairo is gisteren de eerste Afrikaans- Arabische topconferentie beëin digd. Op deze laatste dag onder tekenden de staatshoofden e geringsleiders van de 60 deelne mende landen een aantal verkla ringen die maandag en dinsdag waren opgesteld. De verklaringen hebben alle be trekking op een betere onder linge samenwerking op vele ter reinen. Ook was er een verklaring waarin de Afrikaanse en Arabi sche landen hun veroordeling uitspreken over imperialisme, kolonialisme, neo-kolonialisme, zionisme, apartheid en alle an dere vormen van discriminatie op grond van geloof of ras. Voorts is overeengekomen dat de ministers van Buitenlandse Za ken van de deelnemende landen elke 18 maanden bijeen zullen komen en de staatshoofden elke drie jaar. In zijn slottoespraak zei de Egypti sche president Anwar Sadat dat de topconferentie een volledig succes is geworden en "de hoop van onze volkeren in Afrika en de Arabische wereld, heeft gereali seerd". Volgens Sadat is de conferentie erin geslaagd een grote stap voorwaarts te doen door solidari teit te vervangen door saamho righeid. Volgens Sadat is de conferentie BOEKAREST (UPI) - Roemenie heeft gisteren bekendgemaakt dat de aardbeving, die delen van de hoofdstad Boekarest en de omgeving vol ledig verwoestte, aan meer dan 1300 mensen het leven heeft gekost. Meer dan 10.000 mensen zijn gewond geraakt. De totale schade wordt op ongeveer 1 miljard dollar gesteld. De bekendmaking van de regering in Boekarest werd gisteravond door de Roemeense televisie verspreid. Eerder op de dag hadden de Verenigde Staten gewaarschuwd dat Roemenië, mogelijk al binnen enkele dagen, kan worden getroffen door een nieuwe aardbeving van dezelfde sterkte als die van afgelopen vrijdag. Volgens de regeringsaankondiging zijn door de aardbeving 20.000 gebou wen verwoest, hetgeen betekent dat ongeveer 80.000 mensen dakloos zijn geraakt. Verder zijn 196 grote industriële bedrijven met de grond gelijk gemaakt. Het officiële dodencijfer wordt in de bekendmaking gesteld op 1357, daarnaast zijn er 10396 gewonden, van wie er zich 2236 in ziekenhuizen bevinden. BRUSSEL (SP) - „De kamers zon dermeer naar huis sturen betekent immers dat wij nog jaren opge scheept zitten met een verrot en ondoelmatig staatsapparaat, met zwakke cultuurraden, machteloze gewestraden, een belachelijke wirwar van andere raden en een explosieve ontevredenheid aan beide zijden van de taalgrens en in de hoofdstad. Aldus eindigde gisteren een com mentaar in de met de CVP, de partij van premier Tindemans, sympathi serende Brusselse krant Stand aard. Op het moment dat die krant te koop laag maakte de premier van het christelijk-liberale kabinet, Leo Tindemans, bekend dat hij de ka mers toch zonder meer naar huis had gestuurd. Zoals gemeld deed hij eind vorige week hetzelfde met twee ministers. België valt pardoes in verkiezingen die al over vijf we ken gehouden worden. Het zonder nadere afspraken wegsturen van de volksvertegenwoordiging maakt het vrijwel onmogelijk om de ko mende jaren verder te werken aan de zo nodige herziening van het Belgische staatsbestel. Op dat terrein lossen de verkiezin gen dus niets op. „Het volgende parlement zal een doodgeboren kind zijn", zo valt in Brussel te be luisteren. De verkiezingen leiden bovendien tot hernieuwd uitstel van een reeks economische maat regelen. Hoewel de regering in eer ste instantie - weinig origineel - op de gevolgen van de taalkwestie is gestuit, zijn het de grote economi sche en sociale problemen die~de werkelijke aanleiding vormen van de crisis. Het land ging vandaag driejaar ge leden naar de stembus. Christen democraten en Liberalen vormden vervolgens in de lente van 1974 een minderheidskabinet dat later werd aangevuld met mensen van het Rassenblement Wallon. Dat is een Waalse taaipartij die vorig jaar naar uiterst links is afgezwenkt en daarom sedertdien niet thuishoor den in het gematigd rechtse kabinet-Tindeman. Waalse staat Het Rassenblement Wallon heeft steeds op de wip gezeten. Toen het donderdag uitstel eiste van de stemmingen over de begroting van Economische Zaken, sloeg premier Tindemans toe en pleegde aldus harakiri. Want door de ministers van deze regering weg te jagen, was het kabinet volledig aangewezen op CVP en PVV en die twee hebben tesamen geen meerderheid. Zoals bekent wordt in België al ja ren gewerkt - nou ja gedacht - aan een verdeling van het land in een zelfstandig Vlaamse, een Waals en mogelijk een Brussels gewest. Om die in de grondwet van 1970 vastge legde verdeling te realiseren was het Rassenblement tot de regering toegetreden. De afgelopen maan den kwam het overleg eindelijk op gang. De dialoog tussen Frans- en Nederlandstaligen leerde snel dat de grote partijen de gewestvorming zoveel mogelijk blijven remmen. Het kernprobleem van de Belgi sche politiek ligt bij het verschijn sel taalgroepering. In Brussel krijgt een liberaal gekleurde partij toe nemende aanhang. In het rode Wal lonië probeert het RW dat en in Vlaanderen opereert de Volks Unie. Zonder deze vaak gerucht makende groepen kan er haast geen kabinet meer geformeerd worden. Ongrondwettig „Ongebruikelijk, maar net niet grondwettig", aldus het taar van staatsrechtdeskundigen. De oppositie eist dat de kroonraad bijeen wordt geroepen. De koning zelf (voorzitter) plus alle ministers zouden zich over een mogelijke schending moeten beraden. „Het kabinet blijft aan om de infla tie te bestrijden en ervoor te zorgen dat er in de crisisperiode geen on verantwoorde uitgaven gedaan woorden. Wanneer wij zouden af treden controleren we de gebeur tenissen in dit land niet meer". Tin demans onthulde tenslotte nog een poging gedaan te hebben om de BSP (grote socialistische opposi tiepartij) tijdelijk in de regering op te nemen. Christen-democraten, socialisten en liberalen zouden dan komende lente tezamen een grondwetsherziening hebben voorbereid. teit te vervangen door saamho righeid. Het Engelstalige dagblad The Egyptian Gazette uit Cairo, liet zich gisteren wat sceptischer uit over het succes van de conferen tie. "Het is interessant om na te gaan hoevelen nog weten wat precies gezegd is in de indru kwekkende retorische oefenin gen wanneer zij thuis komen", zo vroeg het blad zich af. Wel werd daar aan toegevoegd dat de conferentie te boek zal blijven staan als een mijlpaal langs de weg naar de volledige Afrikaans-Arabische integratie. In de verklaring over politieke sa menwerking veroordelen de deelnemers Zuid-Afrika en Rho- desië wegens hun agressie tegen Angola, Botswana, Lesotho, Mo zambique en Zambia. Israël krijgt een veeg uit de pan wegens een soortgelijk beleid tegen Egypte, Jordanië, Syrië en Liba- De Afrikaanse en Arabische landen bevestigden nog eens hun voor keur voor een niet-gebonden be leid dat een belangrijke factor zou zijn in de strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Ook spra ken zij zich uit voor vrede in de hele wereld en voor de democra tisering van de internationale be trekkingen. De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda zei gisteren dat de con ferentie een onverwacht succes is geworden. Desondanks moeten de deelnemende landen op hun hoede blijven voor de slechte be doelingen van mensen zoals de imperialisten, zo zei hij. "Deze vijanden zijn net zo boos over ons succes als wij verheugd. Zij blijven (daarom) plannen en Complotten smeden", aldus Kaoenda. m de voorgestelde verbetering van de samenwerking ook te doen slagen, heeft de conferentie een motie aangenomen om commissies in te stellen die de samenwerking moeten bewerk stelligen. Voorts is een globaal programma opgesteld dat als richtlijn moet dienen voor de economische en financiële sa menwerking. YN-commissie veroordeelt bewind Chili GENEVE (DPA) - Met een grote meerderheid heeft de commissie van de mensenrechten van de Ver enigde Naties een resolutie aange nomen waarin de voortdurende schending van de mensenrechten in Chili veroordeeld wordt. In het besluit wordt aangedrongen op snelle hulp om een einde aan de si tuatie te maken. Van de 32 leden stemde alleen Uruguay tegen, ter wijl vijf landen zich van stemming onthielden, te weten Costa Rica, Ecuador, Panama, Peru en Jorda- De Chileense waarnemer bij de betreurde de resolutie si dat deze tot stand was geko- door "valse informatie". Het fascinerende Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiësta's. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen van Maya's en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer -en geen zeeën van tijd. Vliegtarief van b.v. 13 dagen Curacao alleen reis en logies vanaf f 1495,-. 16 Daagse Mexico-reis logies en ontbijt vanaf f 1975,-. Meer over zulke reizen wordt u verteld tijdens de KLM breedschermshow "De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis". In de Stadsgehoorzaal te Leiden vrijdag 11 maart 20.00 uur Toegangskaarten f5,-. Telefonisch plaatsbespreken bij VVV Leiden; 071 - 146846 U-KLIWI Thuis in de lucht Moorden op Kennedy en King: samenzwering Een gewonde en vier andere gegijzelden verlaten B'nai B'rith in Washington, na door de overvallers te zijn vrijgela- WASHINGTON (Reutert - Een onderzoek van het Huis van Afgevaardigden heeft aanwij zingen opgeleverd dat de moorden op president Ken nedy en negerleider Martin Luther King het gevolg van samenzweringen geweest zijn. De commissie heeft echter nog niet de volledige waarheid kunnen vaststellen. De aanwijzingen zijn verschaft door getuigen die niet eerder door de Warren-commissie voor de Kennedymoord waren ondervraagd en van de King- zaak eveneens. James Early Ray, die tot 99 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens moord op King is onlangs voor de com missie verschenen en zei daar van mening te zijn dat er geen samenzwering geweest was tegen King, De Warren- commissie kwam tot de con clusie dat in de Kennedy-zaak geen sprake was van een sa menzwering en dat Lee Harvey Oswald de enige moordenaar geweest was.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9