Brand legt woonhuis van boerderij in as Maatschappelijk werk is grootste zorg PUBLIEK Leiderdorp wint EHBO- wedstrijden IN HAZERSWOUDE Leimuiden kan muzikaal weer de "eigen boontjes doppen Drie vacatures bij Dienstverlening Bollenstreek Lenie v. d. Hoorn slaat goed figuur vlakbij Noordpool ZATERDAGAVOND PREMIERE VAN MAVILEO FERAUD EN SMARTI SPRINGEN ER UIT STREEK SASSENHEIM - Grootste zorg voor de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek, die deze maand haar eerste lustrum gaat vieren, is de sector maatschappelijk werk binnen deze instelling. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Een rendiervel voor Lenie TER AARSE SCHAATST 200 KM Dit weekeinde nog ploeterde ze op slechts 225 kilometer van de Noordpool moeizaam schaatsend voort op de stugge ijsvlakte van de Botnische Golf, nabij het middelgrote Finse stadje Oeloe. Ze is nu weer thuis in Ter Aar. Lenie van der Hoorn, erg lange afstand schaat- senrijdster, heeft nog maar nauwelijks de superzware ijsrit achter de rug of ze heeft de handen al weer vol aan het werk in de bloemenkas van haar man, al zijn de gedachten nog in Oeloe. Daar beet ze zich met ruim 360 andere deelnemers in het ijzige avontuur. Slechts vijftig bleven volhouden tot het bittere einde. Ook de Ter Aarse. Ze eindigde als 28ste. Als eerste dame op de langste afstand, de 200 km. "Als ik dat per sé had gewild was ik nog wel wat hoger geëindigd", zegt ze. Want de laatste tachtig kilometer reed ik samen met drie mannen die er een voor mijn maatstaven niet al te hoog tempo op na hielden. Zonder moeite had ik er vandoor kunnen gaan. Maar ik vond het te riskant om in mijn eentje over die onmete lijke ijsvlakte te gaan. Daarom ben ik maar bij ze blijven hangen" "Toch was het geen makkie dit jaar. Stug ijs met ontzettend veel scheuren. Dus veel keer vallen en opstaan. Mijn kniebeschermers zijn goed van pas gekomen. En dan die koude, 's Morgens bij het vertrek was het nog elf graden onder nill. Maar later op de dag zakte de temperatuur nog tien graden meer. Dan moet je jezelf erg goed in de gaten houden. Steeds controleren of alles nog goed functioneert. Zo ben ik even gestopt om naar mijn wangen te laten kijken. Maar gelukkig was er niets mee aan de hand. Er moest alleen wat rrteer vaseline opgesmeerd worden". De man van Lenie, die ook voor de 200 kilometer had ingeschreven, kwam niet verder dan een vijfde van het traject. Hij had toen zo'n last van een voetwrat dat hij het verder voor gezien hield. Na haar finish werd Lenie staande op het ijs van de Botnische Golf nog warm toegesproken ("ik snapte er niks van maar het zal wel goed zijn bedoeld") door een Fins vrouwencomité dat woorden van be wondering aan het adres van de taaie Ter Aarse, vergezeld liet gaan van een fraaie rendierhuid die nu een ere-plaatsje heeft gekregen in haar woning aan de Paradijsweg. KATWIJK - Bij een inbraak in de winkel van Haasnoot-woonvisie in Katwijk hebben de daders slechts 25 gulden buit kunnen maken. Men kwam vermoedelijk binnen door het gebruik van een valse sleutel. De stichting houdt zich met twee aspecten van schappelijke zorg bezig: gezins- bejaardenhulp (veelal huishoude lijke) en het maatschappelijk werk, en omvat behalve Sassenheim de plaatsen Hillegom, Warmond, Oegstgeest, en Lisse. Vijfjaar gele den ontsproot zij uit een fusie van allerlei plaatselijkekerkelijke en niet-ketkelijk gezinde dienstverle ningen ameliik een maatschappelijk werker op de maat- ®en bosten. Overigens is het aantal hulpaanvragen in de vijfjaar dat de stichting nu bestaat met veertig duizend gestegen naar 290.000 Het merendeel van de instellingen voor maatschappelijke dienstver leningen zijn, zoals "De Bollen streek", gecombineerd. Alleen in de grotere steden werken de stich ting gezinsverzorging en die voor maatschappelijk werk los van el- aatschannelnkp aprtnr kaar Wat de bejaardenzorg betreft aaiscnappeiijKe secior jt i „t nart.tjmo Wraoht«»n iamnï cSrMinï nn 3 mn^n wordt veel met Part-time krachten kampt de stichting op het moment „.Jl „„Men. HAZERSWOUDE - Een vuurzee heeft vanmorgen de boerderij ..Johanna- hoeve" van de familie W. J. van Velzen aan de Hoge Rijndijk 225 in Hazers- woude volledig in as gelegd. De schade, die de vlammen hebben aange- aidus de directeur, die zich richt, wordt voorzichtig geschat op enige tonnen. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog totaal in het duister. De technische recherche is vandaag begonnen met hiernaar een onderzoek in te stellen. Op het moment dat het vuur al hoog oplaaide was boer Van Velzen in de stal, die direct aan het woonhuis was gebouwd, al druk in de weer om zijn éénendertig koeien te mel ken. Voorbijgangers moesten hem er op attent maken dat er vlammen uit de woning omhoog schoten. In allerijl is Van Velzen daarop naar binnen gedraafd en heeft hij zijn vrouw, die op de benedenverdie ping lag te slapen en zijn vièr kinde ren, die boven nog allen in diepe rust waren, uit bed geschreeuwd. Tussen het fel oplaaiende vuur door konden zij zich ternauwer nood in veiligheid stellen. Zij zijn voorlopig bij buren ondergebracht. daarin administratie en een kastje met wat kletsnatte spulletjes waren de enige attributen, die in veilig heid konden worden gebracht. De politie kon vanmorgen niet met definitieve zekerheid zeggen of de familie Van Velzen voldoende ver zekerd is. met drie vacatures: staffunctionaris, twee voor maat schappelijk werkers. In die vacatu res kan niet worden voorzien om dat het maximum aantal subsi diabele uren in de sector al is be reikt. Zoals bekend heeft staatsse cretaris Hendriks allerhande uit breidingen in de gezondheidszorg een halt toegeroepen en moet er zo veel mogelijk op worden bezuin igd. Binnenkort zal de stichting wier hoofdkantoor in Sassenheim is gevestigd terwijl er in elke plaats die zij omvat dependances zijn, overgaan tot het aanstellen van één maatschappelijk werker ter vervul ling van de vacatures. Die werker zal de stichting dan uit eigen zak moeten betalen zodat het moeilijk wordt hem een vaste aanstelling te geven. Wat de gezins- en bejaardenhulp betreft kan de stichting nog aan de hulpaanvragen voldoen. Nog, want het einde daarvan is volgens direc teur A. A. Klaassen wel in zicht. "Ik verwacht dat wé nog dit jaar aan de grens van het aantal toelaatbare werkuren komen, bii deze toename van hulpaanvragen. Wel kunnen wij leiders of leidsters in deze sec tor nog zonder meer vervangen.. igens afvraagt of het nog verant woord is om de dependances aan te houden als men moet inkrimpen. "Die panden zijn wel subsidiabel, maar ze moeten wel in verhouding staan ten opzichte van het perso neel Klaassen verwacht wel te korten op het maatschappelijk werk, mede door de aanstelling van gewerkt die minimaal drie ochten den per week werken; de maat schappelijk werkers houden zich veelal met gezins- en huwelijk sproblematiek bezig. Klaassen ziet in laatstgenoemde categorie een veel grotere drempelvrees als voor de gezins- en bejaardenverzorging. Dat komt volgens hem doordat bij de meer praktisch ingerichte gezins- en bejaardenhulp het resul taat goed zichtbaar is terwijl bij het maatschappelijk werk die resulta ten misschien pas na enige tijd te zien zijn. De stichting besloot iets aan die drempelvrees te doen door een permanente werkgroep in het leven te roepen die als opdracht heeft om zoveel mogelijk voorlich ting te geven aan de bevolking en anderzijds, een weg te zoeken voor een beleid dat zoveel mogelijk aan sluit bij wat de bevolking van de betreffende dorpen ervan ver wacht. Een begin van die voorlich ting is ook de viering van het lus trum, op 22 maart in het Dienstver leningscentrum Eikenhorst, (Ei kenlaan 2 in Lisse) die in het teken staat van de verhoudingen tussen overheid en particulieren in het ka der van de decentralisatie van het welzijnswerk. Verder wil de werkgroep door middel van folders en het organise ren van open dagen de mensen over de werkzaamheden van de stich ting informeren. Het werk voor wat de maatschap pelijke sector betreft kan wel wor den vergeleken met dat van de bu reaus voor levens- en gezinsmoei lijkheden die de laatste jaren de LEIDERDORP - Een team uit Lei derdorp is in de "pvramide" van het verpleegtehuis Leijthenrode win naar geworden van de kringwed strijden van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. De ploeg bestond uit de dames: C. E. Schrama-Slingerland en T. Beider en de heer S. C. Slin gerland. Zij zullen door deze over winning deelnemen aan de dis trictswedstrijden, die op 26 maart in Ter Aar gehouden zullen wor den. Aan de kringwedstrijden werd deelgenomen door tien ploegen. Er werd gestreden in twee poules. In poule A werd Leiderdorp eerste, gevolgd door Sassenheim, Alphen, Oegstgeest en Rijnsburg. In poule B won Lisse met Katwijk als twee de, Voorschoten als derde. Het tweede team van Lisse werd vierde en Valkenburg vijfde. De twee pou lewinnaars streden ten slotte om de wisselbeker die door het gemeen tebestuur van Leiderdorp beschik baar was gesteld. Wethouder C. Gordijn kon die beker aan het slot van de avond uitreiken aan zijn plaatsgenoten. LAND IN Met behulp van toegeschoten men sen, werden de ééndertig koeien het land in gejaagd. De dieren wa ren daar allemmal al toen de brandweer arriveerde. Niet één van de koeien hield nadelige gevolgen over aan de brand. De brand greep zo snel om zich heen (het rieten dak op het woon huis brandde als een fakkel, aldus eén van de brandweerlieden), dat er van de inboedel niets meer kon worden gered. Een laadje, met bloeiende vereniging, die men de MAVILEO mavileo heeft ge geven.In anderhalf jaar uit de grond gestampt. Aan unifor men en instrumenten gaat er voor in totaal zo'n 75.000 gulden de straat op. Op de aanschaf van uniformen is veel geld besp aard. Alleen die van de drum band (65) zijn rechtstreeks van de fabriek gekocht maar de 61 voor de mini- en majorettes zijn eigen maak. Hoofdzakelijk is dat het werk geweest van de dames Van Zwol en Wesselius. Soms met hulp van anderen zijn die maanden achtereen, elke dag weer, in de weer geweest om alle uniformen voor de pre miere van a.s. zaterdag gereed te krijgen. In de afgelopen we ken is er eens een gewerkt tot drie uur 's nachts. En steeds op zolder bij kapper Van Zwol. Daar werden ook stuk voor stuk de mini- en majorettes naar toe gedirigeerd om zich de uni- formmaat te laten opnemen. Alle kostuums passen nu en zijn overgebracht naar het Groene Kruis gebouw waar ze tot zater dag achter slot en grendel blij ven. Want het bestuur wil nog ge heim gehouden in wat voor kleuren en uniformen de splin ternieuwe vereniging zal ko men opdraven. De premiere van MAVILEO moet zaterdag een groots dorpsfestijn worden. Iri het Spant 't Spant wordt op extra veel toeschouwers gere kend. Men heeft voor deze gele genheid speciale noodtribunes laten aanrukken zodat er in to taal 600 personen de presentatie op de voet kunnen volgen. Zondagmiddag wil men het spektakel herhalen. Ook Spant 't Spant. Om de verenigingskas wat aan te vullen (ondanks alle subsidies, schenkingen en ver enigingsactiviteiten staat MA VILEO voor 5000 gulden in de rode cijfers) zal er een grote ver loting worden georganiseerd. De jongste minirette wordt in het nieuw gestoken Opknapbeurt molen Kaageiland De enige molen die het bracht dat de nog lopig 20.000 Kaageiland rijk is, een dienst doende molen gulden. Gemeente Al- uit 1720 daterende wa- (bemaalt de 100 hec- kemade, CRM. ANWB terwipmolen, zal zo tare grote Kaagerpol- en polder zullen dit snel mogelijk worden der) hoognodig aan bedrag gezamelijk op gerestaureerd. Een een opknapbeurt toe tafel brengen, dezer dagen verricht is. Met name moet er In de zomer wil Van onderzoek van de Val- nogal opgeknapt wor- der Vegte aan de slag kenburgse molenma- den opgknapt aan de gaan. Het karwei gaat ker Van der Vegte bovenkap. ongeveer vier weken heeft aan het licht ge- De restauratie is voor- in beslag nemen. Toen ruim een jaar geleden in Leimuiden met veel muzikaal tam-tam het nieuwe voetbal veld van de voetbalvereniging Kickers in gebruik werd geno men, stond één van de toe schouwers, Rob Blom. zich da nig over dat schouwspel op te winden. Niet vanwege de kwali teit van de drie optredende mu ziekkorpsen, die was prima in orde. Maar waar hij zich wel over opwond was het feit dat Leimuiden voor de muzikale omlijsting van de feestelijke gebeurtenis was aangewezen op muziekverenigingen van buiten. Toen Blom zijn ongenoegen bekend maakte aan de naast hem staande voorzitter van een andere plaatselijke vereniging, kreeg hij als commentaar. „Nou, als je daar over in zit, zet je toch zelf zo'n muziekvereni ging op poten". Die uitdaging heeft de in het verenigingsleven doorkneden Leimuidenaar toen aangenomen. Met als re sultaat dat a.s. zaterdag, ander half jaar later, hij zijn dorpsge noten een 144 leden tellend tamboer-, trompetter en majo- rettenkorps kan presenteren, Daarvan zijn er 126 die al actief tijdens een uitvoering kunnen meedraaien. De animo is ongekend groot. Waarschijnlijk ook omdat Lei muiden wat betreft een mu ziekvereniging al sedert het einde van de veertiger jaren „droog staat", Toen werd bij gebrek aan belangstelling de plaatselijke fanfare „Kunst na Arbeid" Arbeid" opgeheven. Sindsdien hebben Leimuide- naren noodgedwongen hun muzikale driften privé moeten botvieren in de beslotenheid van huis- en zolderkamers. Eigen werk Maar nu is er weer een LEIDEN - In de veertig jaar dat Modehuis De Groot nu bestaat heeft het de klantenkring goed le ren kennen. Niet meer zo piepjonge vrouwen die toch modieus gekleed willen gaan en daar ook wel wat geld voor over kunnen hebben. Vandaar bijvoorbeeld veel goed ge sneden mantelpakjes, die naar de tendenzen dit jaar voorschrijven plooirokken of wat ruimere rokken en een jasje met ceintuur hadden. Hoewel De Groot veel bekende merken brengt zoals Delmod, Ara, Mondi en Hanro sprongen de mo dellen vn Louis Feraud er onmid dellijk uit. Zoals het beeldschone mantelpak in marine blauw met iets gerende rok, jasje met ruime rug en geheel afgewerkt met satij nen biezen (f720). Het witte soepel vallende jurkje van dezelfde ont werper met het boothesje, ruime rok met steekzakjes in de zijnaden en "opengeknipte" klokkende mouwtjes (f 430.-) Ook erg mooi. en dat bleek wel omdat het na de show van gisterochtend al uitverkocht was, vond ik een witte plooirok met doorgestikt jasje afgezet met mar rine blauw band 379). Voor de wat jongere vrouwen kocht De Groot uit de serie van Betty Barclay enige modellen geïnspireerd op de safari-stijl. Een heel gelukkige keuze was ook de folklore van Smarti. Wat bij deze kleding opviel was het geraffineerde gebruik van kleuren waardoor de modellen he lemaal niet leken op de folklore die je al een tijdje in de winkels ziet. De prijs was er dan ook wel na. Onder de f 400,- voor een totaal folkiore- kostuum komt u niet klaar. Maar dan heeft u ook echt iets aparts. Henriëtte v.d. Hoeven grond uit schieten. Directeur Klaassen vraagt zich ook af, in hoe verre deze nog apart moeten wer ken, en volgens hem zijn er ook wel tendensen te bespeuren om beide instellingen samen te voegen, maar daar zijn nog geen besprekingen over gaande. Klaassen: "Ik zou er een voorstander van zijn omdat het niet in het belang van de cliënt is, doorverwezen te worden. Het zou drempelverlagend kunnen wer ken". Klaassen heeft na vijfjaar wel het idee dat de stichting Maatschappe lijke Dienstverlening een begrip aan het worden is. "We hebben zelf ook meer inzicht gekregen in de streek. Bovendien is er een verheu gende groei te constateren in het overleg tussen huisartsen, maat schappelijk werk, wijkverpleeg kundigen en onze stichting". MIEP DE GRAAFF Uit de confectie-collectie van Louis Feraud kocht de Groot deze zonnejurk

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4