KAAS BIJ DE BORREL >0+\ "Van cosmetica wordt vrouw niet stralend mooi PALET PALET KNUT WULFF, DIRECTEUR VAN PIERRE ROBERT: Horloges van de toekomst radiografisch gelijk gezet Receptenfolder Zuivelbureau Kaasmerken v\ DONDERDAG 10 MAART 197' In de cosmeticafabriek van Pierre Robert in het Zweedse Malmo is hetja" of „nee" van Mai-Britt Osterberg van groot belang. Zij is de bacteriologe in het laboratorium en verantwoordelijk voor ieder produkt dat de deur uitgaat. Al het ruwe materiaal dat wordt gebruikt voor cremes, lotions, laits en make-up artikelen wordt door haar op bacterieen onderzocht. Zegt MaiBritt Osterberg „nee" tegen het materiaal, wat gemiddeld 5 a 6 keer per jaar gebeurt, dan wordt het onmiddellijk door de Firma ver nietigd. Nadat de materialen in de artikelen zijn verwerkt is er nog een extra controle en dan weer hangt het van haar toestemming af of het artikel geschikt is voor de ver koop. „Het kost veel geld", zegt Mai-Britt Oster berg, „maar je hebt je verantwoording tegenover de klanten. Deze bacteriologi sche onderzoeken zijn belangrijk. Gebeurt dat niet, dan zouden vrouwen huidirrita ties of ooginfecties kunnen oplopen. In Zweden wordt binnen drie jaar een wet verwacht die deze controle eist. Ook in verschillende andere Europese landen is men daarmee bezig". Knut Wulff (63) alias Pierre Robert. Een kleine, elegant geklede man, had nooit verwacht dat zijn enthousiasme voor cos metica zou resulteren in een concern, dat jaarlijks vast een miljoen gulden omzet in de Scandinavische landen. Er is een ex port naar alle Arabische landen. Een fa briek in Oostenrijk. In Nederland is men sinds drie jaar bezig. Kapper De vader van Knut Wulff opende om streeks 1913 een kapsalon in Malmo. Tot de clientele behoorde koning Gustav V, voor wie hij speciale haartonics samen stelde. Knut werd door zijn vader naar Duitsland en Parijs gestuurd om het kap persvak te leren. Toen hij achttien was werd zijn vader ernstig ziek en Knut- nam de zaak over. In 1936 ontmoette Wulff tijdens een be zoek aan Parijs Pierre Robert, die daar een kapperszaak had en (wat toen gebruikelijk was) in de winkel produkten zoals cremes en tonics maakte. Wulff deed snel zaken met Pierre Robert. Kocht zijn naam en de formules van zijn hele cosmeticaproduktie en vertrok weer naar Zweden. Pierre Ro bert stierf tijdens de oorlog. Pas in oktober 1945 kon Knut Wulff met het samenstellen van cosmetica- produkten beginnen. Gedurende de oor logsjaren waren er geen materialen ver krijgbaar. De kelder onder zijn huis werd het laboratorium. Hij werkte daar, na slui tingstijd van de kapsalon, samen met een chemicus, tot diep in de nacht. Iedere avond weer. Binnen het jaar groeide het aantal medewerkers in de kelder tot tien. De produkten werden uitsluitend ge bruikt in Knut Wulffs kapsalons. Later verkocht hii ze ook aan andere zaken in Zweden. De kelder werd te klein en Wulff verhuisde met zijn handel naar een grotere ruimte in Malmo. Zes jaar geleden opende hij zijn nieuwe fabriek, een complex van 12.000 vierkante meters. De export naar andere Scandinavische landen startte in 1952. In de Rue du Fau bourg St Honore, de sjieke modestraat in Parijs, opende Wulff in 1960 het „Institut de beaute Scandinave". Knut Wulff: „Parijs was toen nog toonaan gevend op modegebied. Het was voor een Zweedse cosmeticafirma goed om bij dat modegebeuren betrokken te zijn". Twee maal per jaar als de shows werden gehou den, verzorgde Pierre Robert de nieuwe make-up voor modehuizen als: Chanel, Maggy Rouff, Nina Ricci en Louis Feraud. Er zijn inmiddels drie scholen in Zweden, waar meisjes worden opgeleid voor de verkoop van Pierre Robert's artikelen en waar ze cursussen in huidverzorging krij gen. Creatief Knut Wulffs hobby is nog altijd: cosmeti ca. Zegt dat voor hem het creeren en de ideeen verwerken nummer een is. Het za ken doen komt op de tweede plaats. Vond het beter, omdat de firma zo groeide, het concern te verkopen aan Unilever, dat de firma op dezelfde wijze laat werken. „Ik ben directeur gebleven. Voor hoelang? Dat is moeilijk te voorspellen. Zoals ik me nu voel zeg ik nog jaren, maar het kan best gebeuren dat ik over twee, drie jaar het rustiger aan wil doen. Ik hoop dat dan mijn zoon Robbert mij opvolgt. de beroemde Parijse kapper Alexandre het vak. Keerde terug naar Zweden en kreeg de leiding over de kapsalons van zijn vader. Maar er kwam een aanbieding' uit Amerika. Robbert liet de firma Pierre Ro bert voor wat hij was en vertrok. Bleef an derhalf jaar in de Verenigde Staten, maar ging snel naar Zweden terug toen hij ont dekte dat hij in Amerika in militaire- dienst moest. Robbert Wulff vertelt dat Pierre Robert op de pret-a-porter in Parijs, waar tweemaal per jaar de nieuwe modecollecties worden getoond, de nieuwe make-up lanceert „De haute-couture is voorbij. Op de pret-a- porter worden de betaalbare kleren ge- Robbert Wulff: een veertiger, Vlotte pra ter, draagt het goed gesneden pak. De jonge ondernemer. Vertelt dat hij met haartonics in plaats van melk werd opge voed. Vond het moeilijk met een geves tigde naam te beginnen. „Eerder een na deel dan een voordeel". Robbert leerde bij showd en dat i 5 interessant" Knut Wulff: „Ik vind het een verkeerde reclame als men artikelen aanprijst en be weert dat de vrouw daar stralend mooi door wordt. Het is wel zo dat cosmetica even belangrijk is als een medicijn. Voor iedere vrouw. Transpiratie vlekken in leren jasje Loek S. heeft een cognackleurig le ren jasje gekocht voor bijna vier honderd gulden. Niet zomaar een jasje uit de grote hoop van een wa renhuis. Nee, het komt uit een beetje sjieke winkel. Een zaak die een wapen (met een leeuw, kasteel en adelaar) in zijn briefhoofd voert. Daar mag je toch iets goeds van verwachten. Loek gaat met een paar kennissen een pilsje drinken. Heeft het jasje aan, voor het eerst in feite. Hij doet die avond verder niets bijzonders. Probeert niet de vierdaagse te lo pen. Of het wereldrecord touwtje springen te verbeteren. Hij doet niets waarvan je zou kunnen zeg gen: daar ga je verschrikkelijk van zweten. Toch zitten er aan het eind van de avond heel grote rode en oranje transpiratievlekken onder de mouwen. "Zo erg", zegt hij, "ik kon dat jasje echt met goed fatsoen niet Dus gaat hij maar weer terug naar de winkel. Daar blijft het jasje voor onderzoek. De volgende dag komt er een telefoontje van een verkoper. "Wij kunnen niets voor u doen. Het moet aan uw transpiratie liggen". Alsof die van een heel bijzondere soort is. Daarna waagt Loek nog een po ging. Hij schrijft een brief aan de directeur van de zaak, een man die Wie werkelijk op de seconde wil le ven kan dat straks doen zonder zelf de wijzers van het uurwerk te ver zetten. Het horloge of de klok is voorzien van een soeciaal knopje. Bij een lichte druk daarop komt er uit een centrale, vele kilometers verder, radiografisch een impuls en op dat zelfde moment wordt het uurwerk tot op de honderdste van een seconde gelijk gesteld. Dat is geen science fiction. In Zwitser land, nog altijd Mekka van het uurwerk, wordt op het ogenblik gewerkt aan deze uitvinding. Proe ven in Neuchatel hebben al bewe zen dat het op de markt komen van dit soort uurwerken letterlijk een kwestie van tijd is RIJSWIJK - Voor twee gulden kunt u in het bezit komen van een serie receptenfolders die "het Ne derlands Zuivelbureau op de markt heeft gebracht. De serie omvat Tegenwicht voor Overwicht, Vege tarische Variaties, Zuivel van twaalf tot twee, Voor de knusse uurtjes, Rendez vous met grill en barbecue, Fondue-avontuur, Lek kernijen uit eigen bakkerij, Weg wijzer voor kwark en sour cream, Seep op met kaas, Dranken met melk, lekker voor elk, Fyn uit 't vuistje, Kaas en wijn unieke metge zellen, (D)roomgerechten, Gerech ten voor en na het fondue- avontuur. Iedere folder bevat zeker zo'n twintig recepten. U kunt een zakje folders bestellen door over maken van de twee piek op giro 349731 t.n.v. Nederlands Zuivelbu reau onder vermelding van "Re ceptenfolders". zich gedurende het hele conflict niet had laten zien. Een kopie gaal naar de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt. Het antwoord van de directeur. "Geachte heer S., het moet u be kend zijn dat transpiratie vlekken veroorzaakt zowel in textiel als in leerNu u echter zelf reeds contact hebt opgenomen met Konsumen ten Kontakt, achten wij het juist het oordeel van deze instantie af te wachten." Konsumenten Kontakt adviseert het jasje te laten testen door TNO. En het oordeel van TNO is vernieti gend: "Het lederen jasje bevat te veel niet of slecht gebonden anili- nekleurstof, welke vooral door transpiratievocht wordt opgelost. Hierdoor ontstaan droogranden, waarin deze kleurstof zich ophoopt. Een dergelijke fout mag bij leder, dat voor kleding wordt gebruikt, niet voorkomen". Dit onderzoek kost Loek 88 gulden, plas ongeveer 10 gulden voor het versturen van het jasje. Dat is veel geld, maar hij weet nu in ieder geval zeker dat er iets aan het jasje man keert, en niet iets aan hem, de zeur derige klant, die geen verstand van leer heeft Met de uitslag gaat hij naar de win kel. Geeft de TNO-brief aan een verkoper, die ermee naar de direc teur stapt. Twintig minuten wach ten, en danDan mag Loek een nieuw jasje uitzoeken. Nee, zijn geld kan hij niet terugkrijgen, dat doen ze niet. Wil de zaak eventueel die 88 gulden vergoeden? O, nee, geen sprake van. Het nieuwe jasje dat hij kiest (hij wil natuurlijk niet hetzelfde merk terug) is 40 gulden duurder dan het oude. Neemt de winkel die kosten misschien voor zijn rekening, als spijtbetuiging na zoveel ongerief? Nee, Nee. Nee. 5,85. Drie verstevigers (voor vet, normaal en slap haar) 125 ml. 5,85 en een balsam vitami nespoeling flacon van 200 ml. 6,25. Om uw huid een stapje in de goede richting te laten maken heeft Lancóme de crème pro- grès ontwikkeld. Een crème die zowel voor 's nachts als overdag gebruikt kan worden. Een pot van 60 ml kost 49,75. De crème is geschikt voor ieder huidtype. Wat de kleuren voor dit voor jaar betreft heeft Lancóme ook voor het exotische gekozen. De nieuwe make-up voor dit voor jaar heet dan ook rouges loin- tains (rood van ver). De nieuwe kleuren blusher, nagellak en flanboyat (fel rood, zoals de An tilliaanse bloemen) en een fris roze. Prijs van de nagellak in nieuwe flesjes 9.95. Voor de droge en gevoelige huid heeft Lancóme een nieuwe vloeibaar make-up ontworpen "maquisatin". Deze komt op de markt in 5 kleuren. Prijs tube van 40 ml. 23,50. Het huis Chanel heeft zich ook op het pad van de schoon heidsmiddelen gegeven. Tij dens de haute coutureshows in Parijs is de serie geïntrodu ceerd. Deze omvat verzorgings- en make-up artikelen en zal deze maand in de parfumerie zaken te koop zijn. In een heel klein blauw doosje brengt Dior kleuren oogschaduw. Tien doosjes, een handje-vol actuele kleuren voor deze zomer en waarschijnlijk nog wel langer. Prijs van deze kleurtjes 13,75 per doosje. Ook van Dior is de make-up- crème teint-express. Een make-up-crème die bijzonder soepel is in het opbrengen en daarom mooi egaal over het ge zicht kan worden verdeeld. Door het gemakkelijk opbren gen is het doosje ook zuinig in gebruik, de 27,- ten volle waard dus. Op basis van anatto, kleurstof verkregen uit een Zuidameri- kaanse plant (ook gebruikt voor het kleuren van levensmidde len o.m. kaas), maakt Guerlain een crème die er voor zorgt dat u zomer en winter met een ge bruinde huid kunt rondlopen. De crème kleurt niet alleen maar beschermt ook, zij het een beetje, tegen de inwerking van de felle zon. Alleen mensen met een droge of gevoelige huid zul len er een beschermende basis onder moeten gebruiken. Het product is volgens Guerlain tegen water bestand. Denk niet dat het er nu nooit meer afgaat. Met water en zeep en eventueel met reinigingsmelk en lotion is het weg te wassen. De teint creole, zoals het nieuwe pro duct heet, kost 20,50 per tube en zal in april in de handel ko- Dralle komt binnenkort op de markt met een serie haarver- zorgingsproducten. Vier sham- po's (voor droog, vet, normaal en slap haar) 100 ml 4,25. Een föhnlotion, flacon van 125 ml Kaas is een geliefd borrelhapje, maar kent u alle Nederlandse ka zen? Misschien niet. Daarom heb ben we ze voor u op een rij gezetMet een korte beschHjvinghet percen tage vet en de prijs erbijDe prijzen hebben we genoteerd bij een groot filiaalbedrijf in kaas.Ze zijn alleen maar bedoeld om u een indruk te geven. In andere winkels kan de kaas duurder, of juist goedkoper zijn. De voorverpakte kazenzoals je die in de supermarkt kunt kopen, staan niet in dit overzicht. Daar is geen beginnen aan. Er staat soms niet eens op wat voor soort kaas het is, maar kreten als "Nederlandse na- tuurkaas" of "dit is een stuk Jan sen" (als Jansen de naam van de fabriek is). Mag je raden of het Goudse, Edammer of nog weer wat anders is. Kaas smaakt bij et heleboel drankjes. Goudse kaas: volvet, Dat betekent dat er minstens 48 procent vet zit in de droge stof van de kaas. De droge stof is wat je overhoudt als je al het vocht eruit zou halen. Je zou het misschien niet denken, maar zo'n kaas bestaat voor 40 procent uit vocht. In de praktijk is de kaas (en vooral de Boeren Goudse) altijd nog wat ter dan 48 procent. De smaak daardoor „vol" en „romig" en de kaas zelf wordt „smedig" genoemd. Dat betekent dat hij stevig maar niet droog of brokkelig is.. De prijs: jonge Goudse 70 cent per ons, jong belegen 80 cent en bele gen ook 80 cent. Boeren Goudse: 48 Wordt niet in de fabriek, maar op de boerderij gemaakt. Hij is pikanter van smaak dan de gewone Goudse en bovendien kunnen boerenkazen onderling nogal van smaak ver schillen. Dat hangt af^van wat de koe eet en van de tijd van het jaar. De smaak van de Boeren Goudse is ook anders, omdat de boerin voor het kazen rauwe melk gebruikt. De fabriek maakt kaas met gepastueri- seerde melk, en het pasteuriseren doodt smaakstoffen. Aan het keurmerk kunt u zien of u echt met een boerenkaas te doen hebt het heeft de vorm van een ton. Het fa brieksmerk is rond. Prijs: 98 cent per ons. Baby Goudse of Lunchkaas: 48 Een jonge kaas, die snel wordt ge geten, namelijk drie weken na de bereiding. Je kunt hem niet lang la ten liggen. Hij wordt soms ten on rechte als „roomkaas" verkocht, maar de echte roomkaas is veel vet ter, namelijk 60 Dat percentage staat op het kaasmerk. Daaraan kunt u dus zien wat u koopt. De Baby Goudse is altijd in rood cello faan verpakt. De prijs: 3.75 per stuk, gewicht 400 gram. Goudse met komijn: 48 Altijd jong en zachter van smaak dan de Leidse komijne kaas. Niet overal verkrijgbaar. De prijs: Amsterdamse kaas: 48 Is eigenlijk een Goudse kaas, maar er zit meer vocht in. Daardoor is hij zachter van structuur en milder van smaak. De prijs: 68 cent per ons. Edammer kaas: 40 Dus minder vet dan de Goudse. De smaak is hartiger en de Edammer is al jong droog van structuur, en soms een beetje bros. Hij is ook in een broodvorm te krijgen en is dan wat smeuiger dan de gewone Edammer. De prijs: 78 cent per ons. Baby Edammer: 40 Wat minder hartig dan de gewone Edammer. Soms met komjjn te krijgen. Altijd jong. De prijs: 7.45 per stuk. Gewicht 7 a 8 ons. Leidse kaas: 20 Er zit altijd komijn in. Het is een vrij harde kaas, brokkelig en behoorlijk pikant („scherp" zeggen sommige mensen) van smaak. Leidse is dro ger en sterker gepekeld dan Goud- De prijs: jonge Leidse 76 cent per ons, belegen 88 cent en oude 1.10. Boeren Leidse: 30 Wordt net als Boeren Goudse van rauwe melk gemaakt en is uitge sprokener van smaak dan de fa- brieks Leidse. Er zit een onofficieel rood keurmerk op, met twee ge kruiste sleutels en het 30 teken. De prijs: gemiddeld 98 cent per ons. Friese nagelkaas Er zitten kruidnagels en komijn in Hij wordt nooit jong gegeten. Na zes maanden is de geur en de smaak op zijn best. Het is dan een droge, zeer pikante kaas. Hij wordt vaak met toevoeging van verse karne melk gemaakt. De prijs: 98 cent per Roomkaas: 60 Wordt jong gegeten en is heel mild van smaak. Er wordt extra room aan toegevoegd en daarom is hij heel zacht van structuur. De prijs: 92 cent per ons. Kemheim: 60 Wordt gemaakt van melk met een verhoogd vetgehalte. Deze kaas is zo zacht dat je hem eigenlijk niet goed kunt snijden. Hij heet daarom „meshanger". Hij is romig, maar in tegenstelling tot de roomkaas, zit er een heel speciale smaak aan, die ontstaat door een bepaalde bacte riewerking. De prijs: 1.55 per ons. Subenhara: 48 Een zachte kaas met een verhoogd vochtgehalte. Er zitten kruiden in als peterselie, selderij, kervel en knoflook. Prijs: 1.45 per ons. Bluefort: 50 Een Nederlandse blauwgeaderde kaas, gemaakt met een schimmel- cultuur. Veel scherper en zouter dan andere Nederlandse kazen. Je moet ervan houden. Prijs: 1.50 per ons. Limburgse kaas: 48 Wordt door Limburgse boeren ge maakt in kleine gewichten. Bacte riewerking geeft er een zeer sterke geur en smaak aan. Sommige men sen vinden hem zo stinken, dat ze niet aan eten toekomen. Anderen zijn er juist gek op. Prijs 1.65 per pakje van 100 gram. Mon Chou: 73 Heel zachte kaas met een beschei den zachtzure smaak. Geschikt om op toostjes te eten. Is smeerbaar. Prijs/ 1.55 per pakje van 100 gram. Cottage Cheese: 40 Een soort kwark. Er zijn mensen die dit bij de borrel lekker vinden op crisp-bread. Prijs: 1.25 per bakje van 200 gram. Rookkaas: 48 Een rol smeltkaas met een lichte rooksmaak. Smeltkaas wordt ge maakt van kaas die niet in de win kel verkocht kan worden, bijvoor beeld door een lichte beschadiging. Zulke kaas wordt gesmolten en daarna weer verwerkt onder meer ook tot smeerkaas, of korstloze kaas. Prijs: 90 cent per ons. Dit is een kaasmerk. Als u persé kaas van de boerderij wilt, hebben moet u er op letten dat er een tonvormige vignet op staat. Alle andere kaas (dus ook bijvoorbeeld de Edammer, of de roomkaas) komt uit de fabriek en heeft een rond merk. De aanduiding 40+ en 48+ slaan op het vet in de kaas. Er zit dan 40 of 48 procent vet in en vaak zelfs nog wat meer. /E O A M\ HOLLAND Gouden vingerhoed voor Cardin PARIJS - Negentien modecritici uit de hele wereld hebben in Parijs de ÏM "gouden vingerhoed" voor de haute couture aan de ontwerper Pierre Car- din toegekend voor de creativiteit waarvan hij getuigde in zijn collectie voorjaar-zomer 1977. Het was de eerste Franse prijs voor Cardin, die al prijzen won in de V.S., Japan, West-Duitsland en Italië. De "gouden naald" ging naar Paco Rabanne voor de origineelste van collecties die in de afgelopen maand in Parijs zijn getoond. Samenstelling Henriette van der Hoeven INSTITUUT VOOR LEDER EN SCHOENEN TNO

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21