1 Kiezen als in de supermarkt Belgisch onderwijs is zo star als zijn open we's Het verschil tussen regeer akkoord en Regeerakkoord DONDERDAG 10 MAART 1977 PAG1 Dan was er nog dat oude meneertje, dat zich vorig jaar bij „de admini stratie" van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vervoegde met de mededeling dat wat hem betrof de KVP, ARP, CHU, WD, DS'70, SGP, GPV, RKPN en de Boerenpartij zich maar beter konden opheffen. En of hij de fractieleiders van die partijen, maar even te spreken kreeg: Andriessen, Aantjes, Koe koek, Kruisinga, en dat soort lui. De bejaarde gast wenste hun te zeggen dat de partijen, waarvoor zij in onze landelijke vergader zaal het woord voeren, waren geannexeerd: voortaan zouden ze deel uitmaken van een zojuist opgerichte nieuwe politieke par tij met brede basis: de Christe lijke Nationale Volkspartij. 't Is waar gebeurd en het kan alleen maar in Holland vindt men: in het, versplinterde land van evenveel zinnen als hoofden. Bij de Kiesraad, een bureau van het ministerie van Binnenlandse Za ken, beëindigde men vorige week de registtie van de politieke groeperiren, die in de gelegen heid wille zijn om mee te doen aan de koende verkiezingen. De lijst vane Kiesraad telde toen 73 partijnnen: van de Volkspar tij voor Vjheid en Democratie, die als nr. ngeschreven staat tot het Demoetisch Actie Centrum VrijzinnigDemocraten met nr. 191. Honddachttien partijen, zo rekenen wuit, hebben zich niet op de lystiten zetten, maar be stonden oc wel degelijk. Hollands... is er allicht een Anti-Belasng Partij. Of men kan zijn stem Krijt aan de Reforma torische Pctieke Federatie of de Practische utorijders en Volks belangen ode partij Republiek der Nederhden, de Monumen tenpartij, Vje Democraten, Ne derlandse rouwenpartij; keus genoeg voc wie het establish ment van OA, PvdA, VVD en zelfs de al ïenig dagje meelo pende Boer«partij, ontvluchten wil. Bij de invoering van een kiesd rempel zou ook de heer Koekoek in gevaar komen Een politieke apermarkt, die men elders in Euipa vergeefs zoeken zal. In England bijvoorbeeld wordt de petiek sinds jaar en dag beheersidoor slechts twee grootmachtei socialisten en conservatieve. Dat komt door het systeem \n de kiesdistricten (630), die ieer een vertegen woordiger in et Lagerhuis heb ben Verdriet Van een evenretge vertegenwoor diging, zoals i Nederland, kan dus geen sprae zijn. Vooral de liberalen heb'en daar verdriet van: tijdens ddaatste verkiezin gen haalden z<tien procent van het aantal stermen, maar slechts twee procent ran het aantal ze tels. Splinterpartijen naar Hollands model hebben r dus geen leven, al vindt men oq in Engeland ei gengereide groejes, die het toch maar proberen Toen bijvoor beeld eind vorie maand in het kiesdistrict vanie City of Lon den tussentijds en Lagerhuisaf gevaardigde moet worden geko zen, deden ook prtjtjes mee als het uiterst reotse National Front, New Britai», een groep die „Voor Christus, q Kroon en de Natie", wilde opkenen en een die Ook in West-Duitsland zijn er weinig splinters; hier weerhoudt de kiesdrempel de revolutionai ren en zonderlingen ervan om met een eigen lijst uit te komen; om tot de Bondsdag te worden toegelaten moet een partij min stens vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen hebben. Door die kiesdrempel is zelfs de aanvaarding van de liberale Duitse partij FDP (die naast CDU, CSU en SPD in de Bonds dag zit) steeds c beuren. Mogelijk Maar in Nederland hebben we die problemen niet; door het ontbre ken van een kiesdrempel is het mogelijk dat de 150 zetels in de Tweede Kamer door veertien partijen bezet worden. En dat nog een kleine zestig andere politieke groeperingen menen dat ook zij ooit aan de beurt ko men en zich derhdlve maar alvast bij de Kiesraad opgeven. Het zijn die kleine partijen, die zich boos maken als ze ervan horen dat een kiesdrempel ook in Nederland wenselijk ware. Kamervoorzitter Vondeling bij voorbeeld heeft er voor gepleit een drempel in tevoeren van drie procent; dat zou een eind maken aan de aanwezigheid in de Door Aad Wagenaar Tweede Kamer va dat soort va derlandse noodzakelijkheden als Gereform. Politiek Verbond, Staatkundig Geref. Partij, de radicalen van Bas de Gaay Fort man, de pacifisten, de heer Koekkoek en wellicht zou ook de CPN in gevaar komen. Maar bij de verkiezing van 25 mei aan staande is die belemmering er dus nog niet, zodat onder nr 189 van de Kiesraadlijst ook de Eu ropese Conservatieve Unie zich in de strijd kan storten. Een van de jongste partijen, de ECU, is in januari opgericht. „Gelijkheid is dwaasheid" is het motto der partij. De ECU keert zich tegen de „nieuw-linkse krachten", die in Nederland en daarbuiten nivellering nastreven. „De mens is niet gelijk, hij moet ei gen initiatief kunnen tonen", zegt secretaris F. B. Spaan ih Arnhem Iedere vier jaar verschijnen die pamfletten, waarin zoals in de boodschap van de ECU gezegd wordt dat vrijwel alle kerkge nootschappen zijn aangetast, evenals het hele maatschappe lijke en culturele leven. „Vernieuwers werden vernielers", verklaart hoofdbestuurslid Mos terd. „Het overhellen naar links schept een ernstig gevaar, name lijk van het ontstaan van een rechts-extremistische beweging, die het vacuum ter rechterzijde opvult maar tevens onze demo cratie bedreigt. Daarom is de Eu ropese Conservatieve Unie opge richt". Nr. 166 En zo is onder nr. 166 ook de partij „Rechten voor al wat leeft" in 1964 opgericht. Dat moet een ver zamelplaats zijn van maatschappij-kritische werk groepen, verenigingen, bonden; stichtingen, enkelingen, zo heeft de initiatiefneemster mevrouw Van Oosten-Poortman uit Raalte verklaard. „Wij willen los van elk politiek be lang tot een beter leefklimaat komen", zei ze, „een eind maken aan mens- en milieu ontwaarding. Om onze proble men direct kenbaar te maken aan de overheid moeten er een of meer Kamerzetels gehaald wor den om zitting te kunnen nemen in een vaste Kamercommissie voor dat soort zaken". Een lijst met 73 politieke groepe ringen... Maar helemaal bij de tijd blijkt hij toch niet. We bellen aan bij het adres Boerhaavestraat 55 te Tilburg. Volgens de Kiesraad moet hier de groepering „Sa menwerkingsvorm VROUW in het beleid" gevestigd zijn. Nr. 163. Een vrouw doet open. Geen publi citeit, roept ze als we haar naar het hoe en waarom van haar partij vragen: „De partij bestaat al lang niet meer!" De Samenwerkingsvorm VROUW bestond uit een groot aantal vrouwen, vertelt ze dan toch, na enig aandringen. Maar wat de let ters VROUW betekenden, kan ze zich nauwelijks nog herinneren. VR stond voor Vrouwelijke Ratio. En de laatste twee letters bete kenden zoiets als Uitvoering Wet telijke bepalingen. „Maar wat be tekende die middelste O. nu toch..., nee ik weet 't niet meer". Jammer. Toch moet in dat huis in Tilburg ooit het elan van aanpak ken en de bezem door de vader landse politiek hebben geheerst, dat nu aangetroffen wordt bij partij nr. 190: het Verbond tegen Ambtelijke Willekeur. Rooie Reus Leider is Dirk de Vroome uit Ne- derweert, de man die bekend is als De Rooie Reus. Hij gaat met zijn partij in alle achttien kies kringen deelnemen aan de par lementsverkiezingen. Voor de kring Den Haag heeft hij als lijst trekker aangewezen de heer Joost van Steenis, een werkloze wiskundeleraar. „Ik heb veel ervaring als actievoer der", zegt Van Steenis, „ik ben ook wel eens gearresteerd ge weest, vorig jaar bij een actie tegen een huurverhoging in Delft". Het programma van het VAW kent maar een punt, zegt Van Steenis in navolging van de Rooie Reus: er moet een eind gemaakt wor den tegen iedere vorm van amb telijke willekeur, waar en door wie ook. „Het moet zo worden dat de ambtenaar gaat doen wat zijn plicht is: de burger steunen en- behoeden". De verkiezingscampagne van het Verbond tegen Ambtelijke Wil lekeur zal er een van veel stunt werk zijn, belooft Van Steenis. Meningen op deze pagina weergegeven zij voor rekening van de auteurs De Nederlandse kiezer heeft 't voor het uitzoeken. Hij kan ook te recht bij de Anti Misdaad Partij. „We hebben nu tachtig leden", verklaarde initiatiefnemer P. C. Roozendaal uit Amsterdam bij de oprichting van de party, „maar dat worden er vast wel een mil joen, want tachtig procent van het Nederlandse volk is het- met me eens". De misdaad in Nederland moet worden uitgebannen, vindt de partij: „Voordat ik doodga", zegt de heer Roozendaal, „wil ik er voor zorgen dat we weer veilig door het centrum van Amster dam, Rotterdam en Den Haag kunnen lopen, zonder doodges token, beroofd of mishandeld te worden". Dertien miljoen oliebollen, zei Wim Kan eens, sprekend over de be volking van Nederland. Eens in de vier jaar bakken we ze erg- bruin. Als straks de affiches weer achter de ramen verschijnen blijkt weer eens hoe verschillend we over poli tiek denken. door Jan Werts BRUSSEL - „Een kind moet op school gelukkig zijn. Dat is voor mij de norm. De familiale cel en de schoolcel komen op die manier tot een huwelijk dat ik persoonlijk een noodzaak vind. De ouders hebben ook medezeggenschapmet alle voor- en nadelen vandien". Dit verhaal van het Brusselse hoofd der school Gilbert van Waeijen- berghe stond op 4 januari 1972 in een Belgische krant. Vanuit Neder landse ervaringen bezien, is het on derwijs bij de Belgen achtergeble ven. Wat het schoolhoofd vertelde was dan ook opmerkelijk. Betreden we de speelplaats vaneen willekeurige lagere school in de buurt van Brussel. Er hangt een niet helemaal onbestemde lucht. Open WC's sluiten de achterzijde van het terrein af. De wind heeft vrij spel rond de closetpotten. De deu ren zijn boven en onder open, wat vooral in deze tijd van het jaar voor de kinderen geen pretje is. Geen te keningen of andere scheppingen op de enorme speelplaats. Kaalheid is troef. De onderste rij raampjes van het schoolgebouw is geblindeerd; en kele vernielde raampjes zitten met karton dicht. Wie de vensterbanken beklimt om eens binnen te gluren, heeft na deze aankomst natuurlijk geen hoge verwachtingen. Dat is maar goed ook, want het valt nog aardig tegen daar binnen. Een serie totaal versleten bankjes hangt in een halve cirkel tegen elkaar. Aan de muren wat platen. Er is er een bij met de originele en hier wel pas sende aanbeveling: „Lach elke dag". Middeleeuws Belgie telt twee ministers van on derwijs, een voor de Walen en een voor de Vlamingen. Op papier heb ben die bewindslieden en hun voorgangers het goed voor met de onderwijsvernieuwing. Maar in de praktijk var het lager onderwijs, waartoe we ens hier beperken, valt het allemaal bitter tegen. Veertig jaar nadat indit land serieus werd geluisterd mar pleidooien voor vernieuwingtn, zijn er in het Vlaamse landzegge en schrijve ne gen scholen de experimenteren. De honderdei andere instellingen hanteren tot o) vandaag een in onze ogen middelfcuws puntenstelsel. Iedere leerlingkrijgt regelmatig te horen of hij in le minstens zes jaar durende maration als 1ste, 18de of 28ste genoteefl is. Vergelijk het maar met de T>ur de France waar iedereen met en rugnummer is gemerkt. Het Ind dat zes jaar of langer op de orierste helft van de algemene rangahikking hangt, zal Onderwijsministc De Croo zijn leven lang moeta beseffen dat hij een dommerik i waarvan de samenleving weinig erwacht. Kakelbont Gilbert van Waeijenbrghe was in 1972 hoofd van de igere school nummer 53 van de geieente Brus sel. Het krante-artike lokte dertig naar onderwijs verreuwing zoe kende ouders uit het Irusselse ge bied naar de wijk Laen waar het schooltje is gelegen.De meesten van hen waren blij eirlelijk een in stelling met een zekeriprogressivi- teit te hebben ontdekUodat ze hun kinderen dagelijks vle kilome ters naar Laken brachïn. In december '72 besliten school hoofd, ouders en fiancierende gemeente Brussel de shool om te bouwen tot het central van voor zichtige vernieuwing Moderne scholen in Amsterdam n elders die men heeft bezocht, staa model. Er wordt voortaan minde klassikaal gewerkt in tafelgroepeivan onge veer vijf kinderen, een reer indivi duele benadering van ht kind on der Van Waeijenbergbs motto: „Een kind moet gelukig zijn op school. Dat is voor mijie norm". Hij gaat er van uit dat wi het geluk van het kind primair std, later zal merken dat het, naar geing de ca paciteiten dat toelaten, vnzelf gaat studeren. Een derde van de Belgishe jeugd blijft op de basisschool ens of va ker zitten, maar op de vernieuwde nummer 53 zal dat niet meer gebeu ren. In plaats van zes klassen lopen de leerlingen voor de echte leer vakken rekenen en taal volgens ei gen tempo twaalf trappen op. Voor iedere stap omhoog is een proef voorzien, zodat controle op de vor deringen niet wegvalt. De ouders werken zo actief mee dat het veel ruimte zou vragen om er hier ver slag van te doen. Voorbij In het begin geven zowel de ge meente Brussel als de liberale on derwijsminister De Croo alle steun. „Het zijn enkele nieuwe hefboomp jes waarmee wij hopen het groote onderwijsblok in beweging te brengen", aldus de minister spre kend over dergelijke experimen ten. De combinatie ouders- kinderen-onderwijzers doopt de school van „Nummer 53" om tot Kakelbontschool. Het ministerie stuurt excursies uit het buitenland;* is duidelijk een beetje trots op wat wordt aangeduid als „het Brussels modeschooltje". Dat is nu allemaal voorbij. Er is plotseling een nieuw hoofd be noemd, dat de langdurig zieke me neer Van Waeijenberghe vervangt en totaal niets op heeft met de doorgevoerde vernieuwingen. In zijn beperkingen is hij al zo ver ge gaan om de ouders in principe de toegang tot de school te ontzeggen. De naam Kakelbontschool is ver wijderd, de actieve oudervereni ging lamgelegd. Ten einde raad heeft een aantal ou ders deze week via grote adverten ties in de media de hulp ingeroepen minister De Croo. „Excellentie, we zijn het beu", zo luidt de kop. Tegêlijk verschijnt een zestig pagi na's dik witboek - Kakelbont school, een verslag van vier jaar strijd voor-een stukje vernieuwd onderwijs. Dwepers Volgens de ouders heeft de stad Brussel de ziekte van vernieuwer Van Waeijenberghe aangegrepen om het hele experiment de grond in te werken. De nieuwe schooldirec teur zou opdracht hebben dit kar wei te klaren. Hij zou daarin kun nen slagen omdat de minister van onderwijs niets weet van praktij ken die ver van hem plaatsvinden. In dat verband valt de naam van de inspectrice van het onderwijs in de stad Brussel, mevr. Van Straelen. Zij zegt: „Wij hebben een heel an dere visie dan die progressieve ou ders. De stad Brussel laat geen ex perimenten in het onderwijs toe. Het nieuwe schoolhoofd moet er ook niets van hebben. Op onze scholen heerst nog rust en orde, meneer. Daar wordt gewerkt. Dat kun je van de moderne scholen in Nederland niet vaak beweren. Het zieke schoolhoofd meneer Van Waeijenberghe is kapot gegaan aan de progressieve ouders. Hij wil niet eens terug. Die ouders hebben zich maar te schikken naar de nieuwe directeur. Ik zal hun eis om een meer progressief iemand in te schakelen niet inwilligen", aldus de inspectrice. Zij besluit met er op te wijzen dat het in Belgie uitgesloten is oudèrs inspraak te geven bij de benoeming van een directeur van een school. De minister wil dat niet. Hij heeft gelijk ook. Het is zelfs onmogelijk om voor een progressief getinte school een passend hoofd te zoe ken. De inspectrice: „De nieuwe di recteur, de heer Van den Bossche, voelt niet zoveel voor vernieuwin gen. Maar hij was aan de beurt om benoemd te worden. Wij zetten geen advertentie zoals in Neder land". Het nieuw benoemde schoolhoofd heeft inmiddels een nieuwe schoolvereniging gesticht met een bestuur dat uitsluitend door hem is gekozen. Ouders zitten daar tot nu toe niet in. Willen die lid worden, dan moeten zij eerst bewijzen er ge schikt voor te zijn. Artikel 7 van deze vereniging van ouders eist van de leden te aanvaarden dat zij „geen club van dwepers is die zich geroe pen achten de school en desnoods het ganse onderwijs op de kop te- moeten zetten". Door Til Garden iers, lid 2de Kamer KVP Dit weekeinde zijn de partijraden van PPR en PvdA akkoord ge gaan met de 15 kernpunten van het "regeerakkoord" tussen beide partijen. Wat heeft beide partijen gedreven tot dit "regeerakkoord" voort komend uit de aanvaarde resolu tie? Volgens de lijsttrekker van de PvdA Den Uyl - die het eerste tumult over de concept-resolutie in oktober daarmee bedaarde - is de grondgedachte voor resolutie en daarmee regeerakkoord om duidelijkheid te verschaffen aan de kiezer. Hij verwees daarbij naar studies, ook van de huidige CD A-partners, opstelling D'66 en voorstellen van de staatscommissie-Donner uit de zestiger jaren. Inderdaad werd ook toen het regeerakkoord, de z.g. afspraken vooraf door poli tieke partijen die tezamen na de verkiezingen willen regeren, aanbevolen. Er is echter geen twijfel aan, dat daar telkens be doeld werd, een werkelijk re geerakkoord. Daaronder te ver staan: programma-afspraken tussen partijen, die tezamen ook een regering kunnen vormen en daarvoor de parlementaire meer derheid kunnen opbrengen. Het gebruik van het woord "re geerakkoord" voor de programma-afspraken tussen PvdA en PPR met de verwijzing naar discussies en studies uit de jaren dertig is m.i. niet juist. Men trachtte destijds de stem van de kiezer naast of door zijn partij keuze bij de stemming, tevens bepalend te laten zijn voor een regeerprogramma én bij voor keur ook voor de personen die dit zouden uitvoeren. Het z.g. scha duwkabinet was voor velen een essentiëel onderdeel van de dui delijkheid. Afspraak Met het "regeerakkoord "van PvdA en PPR is niet meer - maar ook niet minder - aangeboden, dan een afspraak tussen twee par tijen. Zou men werkelijk de me ning van de kiezer over die af spraak willen weten, dan kan dat wellicht via een enquête, maar door de uitslag van de verkiezingen daartoe als maatstaf te gebruiken. Het regeerakkoord alleen kan niet het regeerprogramma zijn, zelfs als de PvdA en PPR samen als getals gelijkwaardige groepering tegenover het CDA of andere combinatie uit de verkiezing te voorschijn komt. Welke rege ringspartner met PvdA en PPR ook wil regeren, altijd zal er een bespreking moeten komen over het werkelijke Regeerakkoord en dat dan nu maar eens met een hoofdletter geschreven. Dat Re geerakkoord is het programma waarop de coalitie tot stand komt. Wij hebben in Nederland nog steeds een parlementaire democratie, waarbij iedere stem telt. Die studies en discussies door lijst trekker Den Uyl aangehaald, welke in de jaren zestig als de Haarlemmerolie voor de ver stopte politiek werden aanbevo len, zijn niet door iedereen als dé oplossing van de eeuw ervaren. De toenmalige politieke leider van de KVP, fractievoorzitter Romme, was er zeker geen voor stander van en m.i. terecht. In een regeerakkoord af te sluiten vóór de verkiezingen krijgen de kiezers van de vorige keer n.b. meer zeggenschap dan de nieuwe kiezers! Het akkoord, bevestigt toch de bestaande getalsverhou dingen, die bij de vorige verkie zingen ontstonden. Als men wer kelijk overgaat tot in lengte van dagen afsluiten van regeer akkoorden fixeert men op dat moment in grote mate de par- tijomvang. Dat een schaduwkabinet niet direct een eenvoudige zaak is, en ver moedelijk alleen de eerste keer wervend werkt (als je vanuit de oppositie een kabinet presen teert) lijkt wel duidelijk. Reactie Het onjuiste gebruik van het woord "regeerakkoord" voor de programma-afspraken tussen PvdA en PPR neemt niet weg, dat de programma-afspraken óp zichzelf voor de potentiële kie zers van deze partijen belangrijk zijn. Hoe zal nu echter de situatie worden na de verkiezingen. Stel dat, evenals vorige keer, de PPR grote winst maakt - toen van 2 naar 7 zetels, nu b.v. van 7 naar 10 of 12 zetels. De zo bijzonder na tuurlijke reactie van Bas de Gaay Fortmann op 30 november 1972 op de grote winst was: "Nu moet het Keerpuntprogramma bijgesteld worden". Natuurlijk, dan hadden de nieuwe kiezers wat gezegd. Of had hij het juist mis, waren zijn nieuwe kiezers juist degenen, die vonden dat het zo fijn was, dat de PPR al vooraf bepaalde eigen punten had inge leverd M.i. zal de uitslag van mei a.s. zo'n winst niet geven. Ik denk inderdaad dat de PPR meer de tol a la D'66 zal moeten betalen. Dat de lijsttrekker van de PPR dit ziet, bewijst haar uitspraak, zoals de Volkskrant die op 7 maart bracht nl. het risico dat de PPR wordt doodgedrukt, maar dat zij, Ria Beckers, kiest voor samen werking met de PvdA, met het risico van identiteitsverlies om "de P.v.d.A. in beweging te hou den". Een nieuwe vorm van de ontploffingstheorie van Hans van Mierlo. Maar vanuit hun ontstaan en bestaan liggen er werelden van verschil tussen de PPR en D'66. Er ligt ook een tijdsverschil tussen, al is dat niet groot. De verkiezingen zullen aantonen of de kiezer, de duidelijkheid voor een kleine partij meer waardeert in een eigen opstelling en profile ring, dan wel in het bij voorbaat inleveren van eigen punten, en zich daaraan vooraf binden gedu rende een regeringsperiode. Deze vraag stel ik niet voor de PvdA omdat in de kernpunten door deze partij niets is ingeleverd. Het standpunt over het buiten lands beleid kan men, zoals Ter louw stelt, inderdaad niet als on dersteuning van het beleid van minister v. d. Stoel zien, maar daarentegen wel als de bevesti ging van het congres Vrede en Veiligheid van de PvdA, al was dat in het eerste regeringsjaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11