Mecking lijkt zenuwinstorting weer te boven Godyla niet verder dan gelijkspel: BS Leiden op zoek naar een nieuwe geldschieter Hunt wil goede brandweerlieden JEBEEÖB TC Koopmans-Minter om Europese titel Schaakbond wil ledental opschroeven Kortsjnoj vraagt uitstel DINSDAG 8 MAART 1977 PAGINA 9 Kallenberg niet pessimistisch LEIDEN - De Leidse basketballiefhebbers hebben deze week niet te klagen over het wedstrijdaanbod, zowel morgenavond als zaterdag staan er bijzonder aantrek kelijke wedstrijden op het programma van de Vijf Meihal. Die wedstrijden zijn morgenavond Luba-VAK Stars en Mer- casol Leiden - Arke Reizen/Twente en zaterdag tijdens een soort mini- basketbalgala SC Antilope 2-Redeoss (rolstoelbasketbal) en Leiden-Delta Lloyd/Amsterda m. Voor (BS) Leiden breken er spanner.ae tijden aan. Het staat nu wel vast dat sponsor Perquin het komende seizoen zijn handen van het eerste team zal af trekken. Dat betekent dat er een nieuwe geldschieter moet komen willen de Lei- denaars in de eredivisie kunnen blijven. IJsbaandirecteur Ton Menken had bouwplannen voor een basketbalhal naast zijn ijsbaan en in combinatie daarmee zou er een link ontstaan met zijn (oude) club. Die plannen lijken ech ter alweer van de baan. Via een reclamebureau heeft (BS) Leiden momenteel contact met een groep spon sorkandidaten aan wie men zich zater dag in een besloten bijeenkomst met vi deobeelden e.d. moet "verkopen". Ook tijdens de wedstrijd tegen DL Amster dam wordt de Leidse club bekeken. Volgens basketbalinsider Mart Smeets staat het voor 80% vast dat Leiden een nieuwe geldschieter krijgt, maar bij de club is men terecht wat terughoudender. De Leidenaars zullen in ieder geval in de komende wedstrijden moeten bewijzen van eredivisie-gehalte te zijn, waarbij al leen overwinningen tellen. Het zal mor genavond tegen AR Twente zeker niet gemakkelijk worden, de Twentenaren waren dit seizoen al driemaal te sterk voor Leiden. Bij Twente is de Ameri kaan Pete Harris onlangs ontslagen (hij zou kandidaat zijn om volgend jaar bij V/Stars te gaan spelen) en zijn plaats wordt nu ingenomen door trainer/coach Lace Strong. Of dat een verzwakking is moet worden betwijfeld. Vijf Meihal 20.45 uur Derby Door omstandigheden heeft het bijna een heel seizoen moeten duren voordat de twee Leidse ploegen in de tweede divisie D elkaar in een rechtstreeks treffen ontmoeten. V/Stars voert vanaf de eerste ronde de ranglijst ongeslagen aan en is vrijwel zeker van de titel en de daaraan verbonden promotie naar de eerste divi sie. De Leidenaars spelen zelfs met de gedachte zich direct in te kopen in de eredivisie. Nadat V/Stars zijn laatste concurrent, Spakenburg, had afgeschud uitte train er/coach Rudy van Eijck de vrees dat zijn spelers in de volgende wedstrijden niet meer te motiveren zouden zijn. De praktijk heeft inmiddels al anders uit gewezen, naast het kampioenschap hebben de spelers zich een nieuw doel gecreëerd: ongeslagen blijven. De stadsderby tegen Luba lijkt de gelegen heid bij uitstek om dat streven nog eens te onderstrepen. V/Stars zal willen laten zien, juist nu er veel publiek te verwach ten valt, dat het inderdaad de sterkste ploeg van de tweede divisie is. Desondanks is Luba/coach Kallenberg niet pessimistisch: "We spelen dit sei zoen nog twee keer tegen VAK, dat be tekent dat we twee kansen hebben om te winnen. De kans is natuurlijk niet zo groot, maar dat betekent niet dat we er niet voor zullen vechten. Een derby is altijd een rare wedstrijd, er kan van alles gebeuren. We zijn geen favoriet, maar daarom hebben we nog niet verloren". Luba heeft zich het afgelopen weekend veilig gesteld van degradatie, dat over igens niet direct dreigde. De spelers zijn zeer gebrand om als eerste de ongesla gen stadsgenoot te kloppen, zodat er veel van het duel verwacht kan worden. (19.15 Vijf Meihal). mum adv/ocaat is bezig mer EEN NIÊUÜ EISBl w PAKKET war vang JU W joutj club' DUS IK ZE6 7B5QJ 'T BE'STGuR.' D/£ mA£ #OTC£X/7£M A/AAA /AT Af'A/ l/£7E£S- A/O6 d A//£T MST M M 120.000 W[ BELGISCHE PKAklkEN.. ft NOÊV/EEL PESETAS IS Wr' VU F MILLE-7 £E/J FÖO/ weinig IK VEUK ALLEEN IH ^(^WDWLLARS (- H MAG 1 (K EVfiN DE PW PA' HKAAS?j Tom Pryce overleed zaterdag toen hij met zijn wagen een aanrijding kreeg met een brandweerman, waarna de auto van Pryce een vanghëk door boorde. "We moeten het ijzer smeden wanneer het heet is", aldus Hunt, "Ik zal een campagne voeren om tot de oprichting te komen van een profes sionele groep van brandweerlieden, die alle grote prijzen dient bij te wo nen om de plaatselijke brandweerlieden degelijk voor te bereiden". ROTTERDAM Rudi Koop- mans, de nog ongeslagen Ne derlandse middengewicht, zal op maandag 9 mei in het Rot terdamse sportpaleis Ahoy in een gevecht om het Europees kampioenschap in het mid dengewicht uitkomen tegen de Engelsman Alan Minter. Gis teren bereikten vertegen woordigers van het sportpa leis Ahoy, dat sinds kort over een eigen promotorslicentie beschikt, een overeenkomst met de manager van Minter, zijn schoonvader Doug Bid- well. Vorige week waren in Londen de eerste contacten gelegd. Het zal de eerste keer worden dat Minter, die enkele weken gele den de Italiaan Valsecchi als Europees kampioen onttroon de, zijn titel verdedigt. De con tracten voor de partij om het Europees kampioenschap worden waarschijnlijk vrij dag in Rotterdam getekend. Met het gevecht Koopma'ns- Minter wordt er voor het eerst sinds ruim 25 jaar weer een partij om een kampioenschap in Nederland gehouden.De laatste maal was in het begin van de vijftiger jaren toen Bep van Klaveren in de oude Ahoy-hai ft n Rotterdam uit kwam tegende Fransman Id- resse Dione. DEN HAAG - Een verdrievoudi ging van het ledenaantal in vijf jaar, is de voornaamste - ambi tieuze - doelstelling van de beleids nota Schaak '80, die de bondsraad van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond op 23 april krijgt voorgelegd. Tijdens deze vergader ing zal het bestuur van de KNSB. aftreden. Het zittende bestuur is van mening, dat de nieuwe (uitge breide) bondsraad in staat moet worden gesteld een nieuw bestuur te kiezen. Hiervoor zal zich overigens een aantal leden van het zittende bestuur herkiesbaar stellen. De uitbreiding van de bondsraad is overigens geen gevolg van de be leidsnota Schaak '80, maar van de enkele jaren geleden met uiterst kleine meerderheid, aangenomen structuurnota. Inplaats van één vertegenwoordiger krijgen de der tien onderbonden nu vier afge vaardigden in het hoogste college van de KNS.B. Weliswaar worden ook in de nieuwe structuur de afge- vaardigden van de clubs niet recht streeks in de bondsraad gekozen, maar door het aantal afgevaar digden te verviervoudigen, hoopt men toch tot een zekere democrati sering te komen en in ieder geval tot een betere taakverdeling. De beleidsnota '80 die de beleidslij nen uitzet voor de jaren 1977 tot 1982,vormt in feite het vervolg op de beleidsnota '70, het eerste meerja renplan van de KNS.B. De doelstellingen van deze eerste nota zijn in grote lijnen verwezen lijkt. De nieuwe nota legt de priori teit bij de ledenvergadering Doel stelling is het ledenaantal op te vij zelen van 23.000 naar 71.000. Dat zal vooral dienen te gebeuren in de sectoren van het recreatie- en jeugdschaak. Veelbetekenend is de zinsnede uit de beleidsnota dat het streven om van de schaakbond een middelgrote sportbond te maken, veel problemen, met name financië le, zal oplossen. Voorts besteedt de nota aandacht aan de maatschap pelijke begeleiding van de topscha- ker. De samenstellers gaan ervan uit, dat met de komst van het Interpolis-toernooi in 19 77 de "markt" voor wat betreft de grote toernooien zo ongeveer verzadigd is en richten de aandacht meer op werkgelegenheidvoor top (en aankomende top)schakers in twee kampen en simultaanseances. De derde matchpartij Poloegaje- vski-Mecking had het volgende verloop: wit: Poloegajevski, zwart Mecking 1. d2-d4 pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 c7-c5, 4. d4-d5 e6xd 5. c4xd5 5 d7-d6 6. Pbl-c3 g7-g6, 7. e2-e4 LfB-g7, 8. Lfl-e2 0-0, 9. 0-0 Tf8-e8, 10. Pf3-d2 Pb8-d7, 11. Ddl-c2 Pd7-b6, 12. Le2-b5 Lc8-d7, 13. a2-a4 Ld7xb5,14. Pc3xb5 a7-a6, 15. pb5-c3 Pf6-d7,16. a4-a5 Pb6-c8,17. b2-b3 Pc8-a7, 18. Lcl-b2 Pa7-b5, 19. Pc3xb5 Lg7xb2, 20. Dc2xb2 a6xb5, 21. Db2-c3 b5-b4, 22. Dc3-g3 Pd7-f6. 23. Tfl-el Pf6- h5, 24. Dg3-f3 Ta8xa5, 25. Talxa5 Dd8xa5, 26. g2-g4 da5-d8, 27. Tel-e3 Ph5-f6, 28. Df3-f4 Dd8-e7, 29. Pd2-c4 Te8-d8, 30. Df4-g5 Kg8-g7, 31. e4-e5 d6xe5, 32. Te3xe5 Td8xd5, 33. te5xe7 Td5xg5, 34. h2-h3 h7-h5, 35. Pc4-d6 Kg7-g8, 36. Pd6xf7 Tg5-d5, 37. Pf7-h6 schaak Kg8-h8, 38. Ph6-f7 schaak Kh8- g7, 39. Pf7-e5 schaak Kg7-g8, 40. g4-g5 Pfd-h7. Comaneci gaat niet naar VS NEW YORK - De Roemeense Olympische turnkampioene Nadia Comaneci zal niet naar de Ver enigde Staten gaan om de prijs, ter waarde van 10.000 dollar in ont vangst te nemen, die behoort bij haar verkiezing tot sportster van het jaar. De Roemeense turnster heeft daarvan afgezien vanwege de aardbeving die haar land vorige week heeft getroffen. De gehele Roemeense turnploeg heeft om die reden trouwens besloten niet deel te nemen aan de zogenaamde "World Cup Meet" op 12 en 13 maart in New York. LUZERN - Het lijkt niet waarschijnlijk dat Hen rique'Mecking zijn in de tweede partij opgelopen achterstand tegen de Rus Lev Poloegajevski in de derde partij ongedaan zal kunnen maken. Bij het afbreken, na de veertigste zet van zwart, heeft de Rus zelfs een betere stelling. Mecking bezit daar entegen een pion meer. Het is de zevende maal dat de beide grootmeesters elkaar ontmoeten, Mecking heeft geen enkele winstpartij kunnen boeken. De Braziliaan leek gisteren redelijk hersteld, nadat hij het afgelopen weekeinde dicht bij een zenu winstorting moet zjjn geweest. Ook de problemen met zijn se condant Sergio Mariotti, die door Mecking wegens verschil in visie wend ontslagen, leken voorbij. Als meest waarschijnlijke opvol ger van Mariotti wordt de jeug dige Zwitser Werner Hug ge noemd, die in 1971 jeugdwereld kampioen was. De nederlaag in de tweede partij wytte Mecking overigens uitslui tend aan eigen falen: "Ik miste de winnende voortzetting", aldus Mecking. Poloegajevski speelde in de derde partij in de opening een Ben Oni. Mecking werd gedwongen een loper voor een pion in te leveren, maar volgens de experts in Lu- zern redde hij zich daarna - met een torenaanval door het cen trum - in het middenspel uitste kend. Eenmaal in tijdnood ge komen, ruilden de spelers de da mes en enkele andere stukken. Op een gegeven moment ver- "kreeg Mecking zelfs een voordeel van twee pionnen. Na het afbreken kon Poloegajevski rustig gaan slapen - zijn secon danten nemen het werk dan van hem over - maar Mecking moet de stelling zelf analyseren. En dat is, volgens de naaste vriend en adviseur van Mecking - Abaete Valverde - "een ongelijke situa tie, die van Mecking veel energie vergt". Mecking en Valverde hopen bin nen 24 uur een nieuwe secondant gekozen te hebben. Uitstel De vijfde partij tussen Bent Larsen en Lajos Portisch, die gisteren werd uitgesteld, zal definitief vanmiddag worden gespeeld in de dakfoyer van De Doelen, aan vang één uur. De besprekingen, die gisteren zijn gevoerd, hebben geleid tot het opstellen van een geheel nieuw speelschema, dat echter nog dooi de spelers zelf goedgekeurd dient te worden. De directie van De Doelen benad rukt dat zij gistermorgen tot het veranderen van de speelruimte besloot "om geluidsoverlast te vermijden", maar dat zij daarbij "niet op de hoogte was van de problemen die de verlichting in de kleine zaal zaterdagmiddag had gegeven. Mogelijk was het een onjuiste beslissing, aldus de directie. Dé repetitie, waar alles om draaide, was een normale repetitie van het Rotterdèms Philharmonisch or kest. Elders in het gebouw was er niets of nauwelijks iets van te ho ren. Overigens werd gisteren tot wijziging van het speelschema besloten zonder voorafgaand overleg met de wedstrijdleiding. Laatstgenoemden waren even min op de hoogte van het feit, dat de directie van De Doelen de spe lers - eerder - telefonisch had verzekerd dat het schema vol gens plan zou worden afgewerkt. "Indien wij hadden geweten van alle problemen, die de schaak- strijd met zich mee zou brengen, dan hadden wij het gebouw (De Doelen) nooit aangeboden als speelruimte", verzuchtte één van de staffunctionarissen van het Rotterdamse cultuurcentrum, "Maar nu wij eenmaal zover zijn zullen wij alles doen om overlast te vermijden". Daartegen kunnen de organisato ren van de schaakmatch weer aanvoeren dat het doorlopend verhuizen van de ene ruimte naar de andere evenveel overlast ver oorzaakt voor de spelers als het muzikale geruis. Ziek Ook in de andere schaaktweekam pen voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi verloopt niet alles volgens plan. Viktor Kortsj noj heeft gisteren uitstel ge vraagd voor het spelen van zijn vierde partij tegen Tigran Petros- jan in II Ciocco. Volgens de offi ciële mededelingen is Kortsjnoj ziek. Officieuze berichten melden dat Kortsjnoj, na de teleurstellende remisepartij van vrijdag, naar Florence is afgereisd om daar van zijn ontgoocheling te bekomen. De vierde partij tussen Kortsjnoj en Petrosjan begint morgenmiddag om drie uur. Viktor Kortsjnoj vroeg gisteren om uitstel van zijn partij tegen Petros jan. LONDEN - James Hunt, wereldkampioen bij de formule één-coureurs, heeft gisteren in Londen gezegd dat de dood van Tom Pryce - tijdens de wedstrijd om de grote prijs van Zuid-Afrika in het afgelopen weekeinde absoluut onnodig is geweest. Hunt deed een beroep om tot de oprichting van een professionele groep van brandweerlieden te komen, die alle grote prijzen af zullen gaan. ARNHEM - Godyla United is giste ren in Arnhem in het eerste duel om de Nederlandse zaalvoetbalbeker niet verder gekomen dan een ge lijkspel: 2-2. Meerdere malen lag de zege voor het grijpen voor de zaal voetballers uit Lisse, die onlangs beslag legden op de districtsbeker van West II en daardoor het recht kregen een slag te slaan naar de Nederlandse beker. Godyla United liet tegen het Arnhemse DG een uitstekende indruk achter. Met zeer goed zaalvoetbal werd de tegen stander onder druk gezet. De Arn hemmers lieten zich echter niet zonder meer overspelen, vooral doordat DG het eigen doelgebied met man en macht verdedigde en met snelle counters zyn slag pro beerde te slaan. Die opzet lukte aanvankelijk uitmuntend. DG be reikte zelfs in de loop van de strijd een wat geflatteerde 2-0 voor sprong. Ton Roelofs schoot na 5 minuten in de eerste helft 1-0 ach ter Godyla-doelman Van Hars kamp en na de doelwisseling was het al snel 2-0 door een goal van Andries Engelbert. De beste speler van DG stond evenwel onder de lat. Goalie Willem Bram speelde de wedstrijd van zijn leven en brak alle goed opgezette aanvallen van Go dyla voortijdig af, daarbij geholpen door een grote portie keepersfor tuin. Het duurde tot de 40e minuut voordat .Godyla United het over wicht ook in een doelpunt kon uit drukken. Theo Godyla werd bin nen het strafschopgebied onregle mentair afgestopt en Harry v.d. ^vet passeerde doelman Willem Bram vanaf de stip voor de eerste keer 2-1. Weer zette Godyla alles Harry van der Zwet: twee goals op de aanval. Zelfs doelman Willem van Harskamp schroomde niet zijn frontlinie te steunen. Enkele se conden voor het eindsignaal was het zover Na een combinatie met Johan Elfering verscheen Harry v.d. Zwet alleen voor de Arnhemse doelman, die zijn inzet aanvanke lijk nog wist te stoppen, maar in de herkansing door Godyla's topsco rer werd gepasseerd: 2-2. Het Leidse elftal van 15-16- jarigen heeft gisteren onder toe ziend oog van bondscoach Ron Groenewoud en Afdelingsvoorzit ter Ad Dusée, met 2-2 gelijkges peeld tegen de Haagse jeugd. Op het veld van LFC nam Leiden al na vijf minuten een voorsprong toen Huug Aandewiel (Quick Boys) kei hard raakschoot De tweede Leidse treffer werd gescoord door Marcel Blom (UVS) na fraai aangeven van Lugdunum-speler Henk Mink, die op Groenewoud een erg goede in druk maakte. De doelpunten van Den Haag werden gescoord door De Ruiter (VUG) en Bekooy (RVC). Morgenavond gaat voor de 26ste maal het Zilveren Molentoernooi van LFC van Start. Het toernooi wordt geopend met de wedstrijd Quick Boys-LDWS. Oorspronke lijk zou eerst bekerhouder RCL in het veld komen, maar de Leider dorpers hadden reeds verplichtin gen elders. Voor de zaalvoetbalcompetitie werd gisteren in Katwijk het duel tussen BMW van der Plas en LDWS gespeeld. De wedstrijd eindigde in een 2-2 gelijkspel. De Leidenaars namen in de eerste minuut de lei ding via Bart van der Weiden. Door Gert Pluimgraaff, invaller voor Sis Thu Pan, kwam BMW voor rust op gelijke hoogte. Na de hervatting nam LDWS opnieuw, nu via Ger de Roode, de leiding, maar toen deze speler voor twee minuten naar de kant moest zagen de Katwijkers hun kans schoon en scoorden via Wim van der Plas de gelijkmaker. De teams, die de punten hard nodig hadden, toonden zich na afloop te vreden met dit gelijkspel.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9