Geschil over grondpolitiek blijft bestaan Philips: geen socioloog voor 'gewone baan' Ongerustheid over bedrijf in Boreulo Nog dagelijks acties tegen topfiguren uit farmacie V. d. Stoel praat weer over uc-project in Almelo Veel vragen rond dood jonge Duitser I Pennypacker DINSDAG 8 MAART 1977 Gebruiks waarde voor CDA niet in elke vorm onaan vaardbaar UTRECHT (ANP) - Volgens de industriebond NVV heeft Philips een 34-jarige socioloog in zijn proefperiode ontslagen omdat de man bij zijn sollicitatie naar een baan in de produktiesector niet had gemeld dat hij afgestudeerd socioloog is. „De man in kwestie kwam als so cioloog niet aan de slag en toen heeft hij zich uiteindelijk by Phi lips in Doetinchem aangemeld om in de ploegendienst aan de produktielijn te gaan staan", al dus een woordvoerder van de In dustriebond. „En nou staat hij weer op straat". De socioloog die het werkloos zijn op een gegeven moment beu was geworden wilde eerst in de landbouw gaan maar toen dat niet lukte probeerde hij van alles, aldus de Industriebond. Maar bij zijn sollicitaties merkte hij dat werkgevers niet graag voor „ge wone banen" iemand in dienst nemen die z'n doctoraal sociolo gie achter de rug heeft. Wellicht vrezen ze met dit soort mensen oproerkraaiers in het bedrijf te halen, vermoedt de Industrie bond NVV. „Maar de man in kwestie wilde Philips niet op z'n kop zetten, hij wilde alleen maar werken". Van daar dat hij toen hij bij Philips in Doetinchem solliciteerde maar niet vermeldde dat hij afgestu deerd socioloog was. Met het averechts effect van dien. Philips heeft volgens de bond tegenover de desbetreffende be drijfsvereniging verklaard dat men er ook niet over gepiekerd zou hebben de man voor de ploe gendienst aan te nemen als men wel tevoren geweten zou hebben dat hij socioloog was. Dat past niet in het aannemingsbeleid van Philips, zou de bedrijfsvereni ging te horen hebben gekregen. De Industriebond NVV noemt het in een commentaar „bescha mend" dat een werknemer zyn vooropleiding moet verzwijgen om aan de slag te kunnen gaan. „Philips heeft in elk geval het recht verloren om zich te scharen in het koor van ondernemers die klagen over werklozen die zo kieskeurig doen over nieuwe ba- DEN HAAG (ANP) - Diverse oplossingen kwamen gisteren boven water tijdens het overleg dat minister Van Agt van Justitie over de grondpolitiek voerde met de fractievoorzitters van PvdA en KVP in de Tweede Kamer, Van Thijn en Andriessen en de specialisten van andere partijen die de wetsontwerpen inzake de grondpolitiek in de Kamer behandelen. Verder waren aanwezig de twee andere ministers die met Van Agt de wetsontwer pen ondertekenden: Gruijters van Volkshuisvesting en Van der Stee van Landbouw. Tot een oplossing kwam het geschil niet. Na afloop bleven PvdA en CDA nog evenver van elkaar te staan als vorige week in het Ka merdebat. De PvdA-fractie houdt vast aan de gebruikswaarde voor te onteigenen onroerend goed, het SCHIPHOL (ANP) - Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft gistermiddag in Londen op nieuw besprekingen gevoerd over de problemen rond de uitbreiding van de uraniumfabriek -in Almelo. Ir dit project nemen, naast Neder land, ook Engeland en Duitsland deel. Minister Van der Stoel verklaarde gisteravond na zijn aankomst uit Londen op Schiphol dat hij "slechts een kort gesprek met mi nister Owen van buitenlandse za ken heeft gevoerd, waarbij wat in drukken uitgewisseld werden". Minister Van der Stoel was gister morgen van Schiphol naar Londen vertrokken om in de Engelse hoofdstad de herdenkingsdienst bij te wonen ter nagedachtenis van de kortgeleden overleden Engelse minister van buitenlandse zaken Crossland. Deze dienst vond plaats in de beroemde Westminster Ab bey. Minister Van der Stoel ge bruikte ,de lunch in de ambtswo ning van de Engelse premier Cal- laghan in Downingstreet 10. Bij dit lunchgesprek was ook minister Owen, de opvolger van minister Crossland, aanwezig. Volgens mi nister Van der Stoel nam aan het gesprek minister Genscher van buitenlandse zaken van Duitsland geen deel. Het gesprek met zijn Engelse ambtgenoot betrof volgens minis ter Van der Stoel ook de reis van de Nederlandse minister aan Brazilië. In deze Zuidamerikaanse staat heeft minister Van der Stoel een week geleden ook gesprekken ge voerd over de leveranties van ver rijkt uranium aan Brazilië. De Ne derlandse minister, die na zijn aan komst uit Brazilië verklaard had dat hij mogelijk aan het einde van deze maand een beslissing over de Almelose fabriek zou nemen, kon niet meedelen hoe vaak hij, of een van zijn staatssecretarissen, nog voor overleg over dit onderwerp naar Londen zou reizen. Campagne Inmiddels is in het Gelderse plaatsje Dodewaard, waar een kerncentrale staat, gisteravond een internationale campagne tegen kernenergie gestart. De actie, die duurt tot en met 18 maart, is geor ganiseerd door de PPR in samen werking met Engelse, Duitse en Belgische milieugroepen. In tal van plaatsen zijn bijeenkom sten belegd, waarop vertegen woordigers van de groepen uitleg gen waarom het noodzakelijk is dat de aanpak tegen kernenergie inter nationaal gecoördineerd is. CDA geeft de voorkeur aan de verkeers- of marktwaarde. De ge bruikswaarde staat in het voorstel van de regering, de verkeerswaarde in een door het CDA ingediend amendement. Uit de woorden van KVP- fractievoorzitter Andriessen, die optrad als CDA-fractievoorzitter, kon evenwel na afloop van het over leg worden afgeleid dat de ge bruikswaarde niet in elke vorm voor het CDA onaanvaardbaar zal zijn. Maar dan zal wel aan een aantal voorwaarden voldaan moeten wor den. Niet zo geslaagd vond Andriessen het voorstel van PvdA-zijde om de negatieve ontwikkelingsschade als „wisselgeld" op te voeren. „Het voorstel om daarover een afspraak in een motie vast te leggen lijkt niet de juiste oplossing. In de gedachtengang van de socia listen wordt niet tegemoet geko men aan de specifieke problemen die de negatieve ontwikkelings schade meebrengt". Volgens And riessen kan het begrip gebruiks waarde op verschillende wijze worden uitgewerkt. Wij hebben een aantal varianten aangegeven. Mi nister Van Agt gaat daarmee naar het kabinet. Het woord is nu aan de regering, als partijen niet bereid zijn elkaar tegemoet te komen komt er geen oplossing", aldus Andriessen. Monniksgier Van Thijn zei onverkort vast te houden aan de gebruikswaarde en een dergelijke houding ook van minister Van Agt te verwachten, die op dit punt immers gebonden is aan de bij de kabinetsformatie ge maakte afspraak. Fractie-voorzitter Wiegel van de WD zei gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Leer dam dat het door het CDA inge diende amendement zo principieel is dat de WD-fractie zich er deze week uitvoerig en nauwgezet op zal beraden. Als het er dan tenminste nog is, want na de heldere opstel ling van PvdA,CD A en WD, vorige week in de Kamer, zijn in het wee keinde door Partij van de Arbeid en CDA de rookgordijnen gelegd. BRAKEL - Een koe van boer Steven van Wijgerden in Brakel heeft onlangs het leven geschonken aan een kalf met twee staarten. Een van de staarten zit op de geëigende plaats terwijl de andere halverwege de rug zit. Boer Van Wijgerden is van plan het tweede staartje weg te laten halen, hoewel het gezien de vele lastige vliegen in de zomer misschien best handig is een tweede staart te hebben. Geluidsoverlast en poederuitstoot BORCULO (ANP) - Nog einde van deze maand worden in het plaatsje Boreulo in de Achter- HOEK (SP) - Op een bouwland bij hoek in opdracht van het gemeen- het Zeeuwse Hoek is gisteren een tebestuur metingen verricht naar monniksgier gesignaleerd. De geluidsoverlast en poederuitstoot enige keer dat deze vogel in Neder- door de "coöperatieve weiproduk- land is gezien was in 1948. tenfabriek Boreulo". De monniksgier is een meter hoog Het bedrijf is een jaar geleden uit en heeft een vleugel wijdte van twee gebreid en produceert onder an- en een halve meter. Spanje en het dere melkeiwitten, een grondstof derwetvergunning overdag 45 de- zuidoosten van de Balkan zijn de voor diervoermiddelen en baby- enige plaatsen in Europa waar hij voeding. Volgens PvdA- leeft. fractieleider H. Buursink hebben het veel inwoners van Boreulo bij de gemeente geklaagd over poeder aanslag op ramen en auto's. De ge luidshinder die het bedrijf volgens hem met zich meebrengt, is ver bo ven het toelaatbare. "Door geheel Boreulo is een hinderlijke fluittoon te horen, die op een kleine kilome ter afstand nog zeker een sterkte heeft van 70 decibel, terwijl de hin- ir HILVERSUM-Tom Mandersjr.de maker van de film ,JDe Peetmoeder", die vandaag in première gaat, is gisteren in Hilversum getrouwd met hartderesultaten Desiree te Nuyl. cibel toestaat", aldus de heer Buur sink. Het bedrijf stoot volgens de directie 50 tot 100 kg poeder per uur de lucht in. Het stof komt vrij bij het zogenaamde sproeidrogen, een proces waarbij geconcentreerde wei wordt gedroogd. Het raadslid zegt al een jaar lang bij iedere raadsvergadering vragen te stellen over de toepassing van de hinder wetvergunning op het bedrijf. Vol gens de hinderwet mag maar de helft worden uitgestoten van de hoeveelheid die nu vrij komt. "Er is al een aantal malen beloofd voor zieningen aan te brengen, maar er gebeurt niets", aldus het gemeente raadslid Buursink. In een schrijven aan het gemeente bestuur stelt een inwoner van Bor eulo, drs. D. de Hoop, dat het be drijf schadelijk is voor de volksge zondheid. Het uitgestoten eiwit poeder is een "prachtige voedings bodem" voor ziektekiemen, zo schrijft hij. De poederuitstoot is volgens hem de oorzaak van bron- chitisachtige aandoeningen die hij bij plaats- en huisgenoten heeft waargenomen. Het geluid wat het bedrijf produceert zou volgens drs. De Hoop blijvende schade toe brengen aan de gehoororganen van zuigelingen. Hij dringt er bij de ge meente op aan de overlast te laten stoppen of de bezwaren te ontze nuwen. Directeur J. Ybema van het wei- produktenbedrijf noemde de be schuldigingen "uitingen die kant nog wal raken". "Het is erg moeilijk om antwoord te geven op zo'n on samenhangend betoog". Volgens hem hebben onderzoekingen in ei gen laboratorium aangetoond dat de uitstoot geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. De heer Ybema zei verder met een gerust het komende onderzoek af te wachten. "Volgens opgave van het GAK is het ziekte verzuim in ons bedrijf lager dan het landelijk gemiddelde en zelfs lager dan in onze bedrijfstak, de zuive lindustrie", zo zei hij. "Ik wil niet beweren dat we helemaal aan de hinderwet voldoen, maar ons stre ven is daar wel op gericht. Technici zijn er al maanden mee bezig. Op de oude droogtorens zjn nu alle voor zieningen aangebracht, alleen op de drie nieuwe nog niet. Ik ver wacht binnen een paar maanden beneden de hinderweteisen te zit ten", zo zei hij. SOEST (SP) - Nog steeds wordt een aantal topfunctionarissen uit de farmaceutische industrie lastig gevallen door de anoniem hande lende actiegroep „Helder van geest - schoon van lichaam". Via het wapen van laster en terreur tracht deze in het duister wer kende actiegroep invloed op deze mensen uit te oefenen om het middel largactil waarmee psy chiatrische patiënten worden behandeld van de farmaceuti sche markt te krijgen. Er is echter kans dat deze geheim zinnige actie, die zich nu al een jaar voortsleept, uit zijn impasse raakt. Die voorspelling doet al thans dr. Thom de Booy, een pro fessionele actievoerder uit Soest, die zich heeft opgeworpen als bemiddelaar tussen „Helder van Geest - schoon van lichaam (HGSL) en de buitenwereld. „Ik heb namelijk opnieuw contact gekregen met HGSL", zegt De Booy. „Ze hebben mij het vol gende voorstel gedaan. Alle we tenschappelijke kennis over het platspuiten van psychiatrische patiënten moet gebundeld wor den door een aantal onafhanke lijke deskundigen die daarover een rapport uitbrengen. Dit zou dan als analyse kunnen dienen voor een latere discussie". De Booy heeft goede hoop dat de bedreigingen dan ophouden aan de farmaceutische topfunctiona rissen en recentelijk ooi aan de redactie van de „Gekkenkrant", de actiegerichte spreekbuis van patiënten en verplegers uit de geestelijke gezondheidszorg. Deze „Gekkenkrant", nu zal de bijeengegaarde informatie over largactil en soortgelijke midde len en de behandeling ermee op nemen, zo is De Booy met de re dactie van dit blad overeenge komen. De Booy hoopt voorts te bereiken dat het probleem van het plat spuiten van patiënten door mid del van deze informatie interesse van politici zal wekken. „En als zij er niets aan doen, dan is er nog altijd het Verbond tegen Ambte lijke Willekeur", aldus De Booy, die zelf een van de lijsttrekkers van deze nieuwe partij is. Intussen worden de door HGSL geïntimideerde personen nog vrijwel dagelijks met anonieme telefoontjes, telegrammen en an- derssoortige bedreigingen en plagerijen lastiggevallen. Een van hen, directeur P. Slagmul der, van het farmaceutische be drijf Rhodia Nederland BV in Amstelveen, verbaast zich er niet over dat er weer wat beweging in de zaal is gekomen. „Ik had al gemerkt dat de activiteiten van de actiegroep de laatste dagen weer wat waren toegenomen. En dan gebeurt er meestal wel iets". De heer Slagmulder zegt bereid te zijn heel ver te gaan om deze af faire tot een eind te brengen. „Ik zou nu wel eens vreselijk graag van deze ellende af willen. Als deze mensen een beetje lef heb ben, dan maken ze zich kenbaar. Wij zijn bereid om met hen om de tafel te gaan zitten om over het produkt te praten, als zij openlijk met hun kritiek voor de dag ko men. Alleen de overheid kan ech ter gebieden bepaalde medicij nen uit de markt te nemen". „Ik begrijp trouwens niet waarom zij zich richten op largactil en op HARSKAMP (SP) - Is de 23- jarige Peter Nitsche overleden aan een overdosis heroïne? Of is hij het slachtoffer geworden van een geraffineerde moord? Om die vraag te beantwoorden is een team van tien recher cheurs van de Koninklijke Ma rechaussee ingezet. Het nage noeg ontbonden lichaam van de jonge Duitser werd zaterdaga vond in een haast ontoeganke lijk gebied van het Infanterie Schietkamp te Harskamp op de Veluwe gevonden. Het lijk moet er al zo'n halfjaar hebben gelegen. De vondst werd ge daan door enkele jagers die het terrein tijdens de weekeinden hebben gepacht. Naast het lijk lagen identiteitspapieren op naam van Peter Nitsche. Ook vond men er enkele spuiten waarmee heroïne wordt geïn jecteerd. Of dat inderdaad is gebeurd wordt onderzocht in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Daar heeft inmiddels de gerechtsarts dr. J. Zelden- rust sectie verricht op de lij- kresten. Hij heeft de doodsoor zaak niet kunnen achterhalen. "Eigenlijk lijkt het ons allemaal te mooi, te opgelegd, die papie ren en die injectiespuiten. We houden er dan ook rekening mee dat het om een ander gaat dan om Peter Nitsche", vertelde ons kapitein W. van Dijk van de marechaussee. Hij leidt het on derzoek. De marechaussee heeft het onderzoek in deze zaak omdat het lijk gevonden werd op militair terrein.Als het inderdaad om Peter Nitsche gaat, gaat het om een jongeman die op 2 augustus vorig jaar door zijn ouders bij de politie in Frankfurt als vermist werd op- gegeven.Inmiddels zijn twee marechaussees naar Frankfurt vertrokken. Zij hebben enkele voorwerpen bij zich die bij het lichaam zijn gevonden, zoals een vrij afwijkende zakkam. Ook hebben ze bij zich de ge bitsformule van het slachtof fers. Omdat confontratie met het slachtoffer niet meer moge lijk is, hoopt men aan de hand van die formule vast te stelllen, via een bezoek aan zijn tandarts, of de dode inderdaad Peter Nit sche is. ons speciaal. Largactil is maar een van de vele van dit soort mid delen, die door doktoren worden toegediend. En het wordt door talloze bedrijven op de markt ge bracht". Met de heer Slagmulder vragen ook de andere geterroriseerden zich nog steeds af of Thom de Booy niet zelf Helder van geest - schoon van lichaam vormt. ADVERTENTIE Straight Bourbon I Whiskey uitdeusA. Jv E:g WExklusief voor Deleave}^ Zes jaar gerijpt. Fruitig en enigszins zoet. Met een volkomen I eigen karakter. L Onder f,11. de zestien gulden (ijs te koop bij 600 J:;:],,DELCAVE"slijters[ wijnhandelaren, herkenbaar aan het vignet op de deur Bankovervallers spoorloos EIJSDEN (SP) - De politie heeft nog geen spoor gevonden van de twee gemaskerde mannen die gis termorgen het grenswisselkantoor in het Limburgse Eijsden overvie len en er met 58.000 gulden vandoor gingen. De overvallers hadden zich voor openingstijd in het gebouw ver stopt. Toen de kantoorhoudster binnenkwam, doken de twee man nen, van wie er een met een pistool was gewapend, achter een muurtje op en dwongen haar de sleutels van de kluis te geven. Nadat ze het geld daaruit hadden genomen, sloten ze de vrouw in de kluis op. De overval werd ontdekt door een collega uit het grenswisselkantoor aan de overkant van de autoweg Maastricht-Luik. Zoals gebruike lijk belde hij naar de overkant om te horen hoe de zaken gingen. Toen hij geen gehoor kreeg, waar schuwde hij de politie. Bankrover hoort 3'A jaar tegen zich eisen AMSTERDAM (SP) - De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. H. G. van Everdingen, heeft gisteren tegen de 41-jarige bankrover Evert C. uit de hoofdstad 3'/2 jaar gevangenisstraf geëist. C. was door de rechtbank voor twee gewapende roofoverval len op banken en twee grote inbra ken tot dezelfde straf veroordeeld. Hij had de misdrijven in 1974 ge pleegd, maar kon niet eerder wor den berecht, omdat hij ruim twee en een halfjaar in een Belgische cel had doorgebracht, eveneens we gens bankovervallen. Evert gaf gis teren alles toe. Hij was alleen in ho ger beroep gegaan, omdat hij vond dat hij te zwaar was gestraft. Er is geen rekening gehouden met mijn Belgische veroordeling, waarin de in Nederland gepleegde feiten al waren betrokken, meende hij. Mr. Van Everdingen vond dat de rechtbank wel rekening had ge houden met zijn straf in België en dat ook tot uitdrukking had ge bracht in wat hij "een zeer mild vonnis" noemde. Uitspraak 21 maart. ADVERTENTIE fóSSSós Chemische Fabr.'Schiedam' 010-26.47.56

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7