"WAO—clubs" gedijen goed inBollenstreek EERSTE ANTIEKBEURS IN ALPHEN AL MUDVOL Piet Florisdal moet toch dicht "Bolle Piet" (200 kilo) wil voor twee tellen PAGINA 4 STAD EN RAND DINSDAG 8 MAART 1977 Wassenaarse dikzak in moeilijkheden H Tips voor deze rubriek kunt U elke H morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. "Er komen nog steeds telefoontjes binnen "Bolle Piet Groeneveld (30) in zijn volle 200 kilo: „Alleen de kapper kost mij hetzelfde ALPHEN AAN DEN RIJN - Op 19 maart aanstaande organiseert de Alphense antiekverzamelaar A. Noppeneij in de benedenzaal van Avifauna een antiek beurs. Klokken WASSENAAR - „Ik hoop dat ze voor mij een uitzon dering maken op de bij standswet en me niet langer als één, maar als twee per sonen beschouwen". Was senaarse „Bolle Piet" Groe neveld (30) is ten einde raad. Zijn WAO-uitkering werd gehalveerd. „En nu heb ik geen schoenen meer om aan te trekken". Door Hans Meijer Piet kreeg ruzie met de Wasse naarse sociale dienst toen hij de aangepaste auto, die hij via de dienst had gekregen, verkocht. „En die moet ik nu terug betalen, met vijfhonderd gulden per maand. Maar ik kreeg er tot nu toe maar duizend. Zodoende moet ik nu van vijfhonderd gul den - of eigenlijk zevenhonderd, want de wethouder heeft er giste ren wat bij gedaan - rond zien te komen". Volgens de meer dan tweehonderd kilo zware Piet is dat een onmo gelijke zaak: „Een kostuum voor mij kost tweeduizend gulden, een broek bijna vierhonderd". Van daar dat hij gisteren ten einde raad naar de sociale dienst stapte en het hoofd van die dienst, de heer J. Bemelmans, om maatre gelen vroeg. „Ik ben daar gewoon gaan zitten en heb gevraagd wat er gedaan kon worden. Ik heb zelfs gezegd dat ik niet eerder weg zou gaan dan dat er wat zou gebeuren". Daarop volgde een gesprek met we thouder A. J. van der Klauw en Bemelmans. „Ik kreeg er twee honderd gulden per maand bij plus een nieuwe broek. Maar wat moet ik met een broek. Ik heb al lemaal nieuwe kleding nodig. Het gaat gewoon niet langer zo". Hoog tijd Piet vindt dat het hoog tijd wordt dat de sociale verzekeringswet ten mèer rekening gaan houden met extreem zware mensen. Hij zelf werd arbeidsongeschikt ver klaard vanwege zijn omvang en geniet sindsdien een WAO- uitkering. „Maar je krijgt het- "Verdwaalde" Italiaan stopt op rijksweg HAARLEMMERMEER - Groot was de ravage die ontstond toen maandagmiddag omstreeks kwart over vier een personenauto, bestuurd door een Italiaan, plotse ling stopte midden op één van de rijbanen van rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag). Een ach terop komende personenauto kon niet op tijd tot stilstand worden gebracht en schoot in volle vaart tegen de stilstaande auto op. Een file van 4 kilometer was tenslotte het resultaat. Het ongeval liep overigens goed af, want de Ita liaan liep alleen een gebroken neus op. De blikschade was echter zeer groot. De beide auto's werden totaal vernield. De Italiaan had zijn auto tot stilstand gebracht omdat hij dacht de weg kwijt te zijn geraakt. Hij zocht naar Schiphol-oost en reed nu ter hoogte van Schiphol-centrum. centrum. De Alphenaar over het waarom van die beurs: "het is met het verzamelen van antiek al net als met postzegels, je krijgt "dubbele". Bij postzegels kwi je gaan ruilenmaar antiek moet je verkopen. Zo kom je dan op antiekbeurzen terecht en daar wordt je op een be paald moment gevraagd eens iets in Alphen te organise ren". Er is op het gebied van antiek in de Alphense regio nauwelijks iets te beleven. De dichtstbijzijnde antiekbeurs is in Gouda, terwijl de antie kliefhebber in Leiden althans wat beurzen betreft) nauwe lijks aan zijn trekken kan komen. Antiek verzamelaar Noppeneij is ervan overtuigd dat de beurs in Alphen een succes zal worden. Zeker wanneer je de nog jonge bevolking van Alp hen (Ridderveld) in aanmer king neemt. Het is bekend dat 70% van de omzet van antiek wordt bepaald door mensen die jonger zijn dan 40. "De be langstelling moet naar ons idee vreselijk groot zijn", ver telt initiatiefnemer Noppe neij. Dat is dan ook de reden dat hij nu alvast de zaal in Avifauna heeft gereserveerd voor 5 november en 17 decem ber van dit jaar en voor 18 fe bruari volgend jaar. De Alphense antiekverzamelaar en beurs-organisator Noppenij bekijkt met zijn vrouw een tinnen vaas In totaal zullen aan de beurs dertig antiquairs uit heel Ne derland deelnemen. Dat had den er naar de mening van Alphenaar Noppeneij best meer kunnen zijn, maar de ruimte - nu al mudvol - laat een grotere deelname niet toe. "We hebben een dubbel zo groot aantal vragen gehad. Nog steeds krijg ik telefoontjes van mensen om een plaats en daar wordt zelfs geld voor ge boden. Daar zijn we echter niet gevoelig voor. Ons enige criterium is geweest een kwa litatief goede collectie antiek te brengen van een zo groot mogelijke verscheidenheid", aldus organisator Noppeneij. Op de beurs zullen onder meer te zien zijn: meubels, klokken, aardewerk, kristal, zilver, koper, tin, antieke poppen en speelgoed, munten etc. Evoor wie denkt dat antiek al leen is weggelegd voor weiges- telden: de prijzen van de arti kelen die op de beurs te koop zijn variëren van f25 tot on geveer f 3500. 'Voor f 25 is er vreselijk veel te koop. Je hoeft echt niet met f 500 op zak te komen", verze kert Alphenaar Noppeneij, die er aan toevoegt bereid te zijn bezoekers, zo ze dat willen te adviseren bij eventuele aankopen. Kinderen hoeven deze zaterdag - "Ik had er graag de zondag bij willen' hebben, maar de gemeente verleende geen me- Een 200 jaar oud kastje: op 19 maart in Avifauna te koop dewerking- geen beletsel te vormen voor een bezoek aan de beurs. De toegang tot het vogelpark en de speeltuin is voor bezoekers van de beurs (10.00 tot 18.00 uur) vrij. Van der Meij directeur v. d. Berghstichting NOORD WIJK - De heer M. van der Meij is met ingang van deze maand benoemd tot directeur algemene zaken van de Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting in Noordwijk-Binnen.' Tot op heden was de heer Van der Meij bij deze stichting werkzaam als econo misch adjunct-directeur. Behalve de heer Van der Meij bestaat de di rectie vanaf heden ook uit me vrouw T. Pouwels, geneesheer directeur. zelfde als ieder ander en daar kun je niet van rond komen. Je Alles is duurder, kleding, je meubelen, je eet meer. Alleen de kapper kost voor mij hetzelfde als voor andere Justitie „Bolle Piet" meent dat hij, doordat zijn uitkering achter blijft bij zijn behoeften, in een verkeerd milieu terecht komt. „Ik heb geld nodig en werken kan ik niet, want daarvoor ben ik li chamelijk ongeschikt. Tóch moet je wat anders en zo komt het dat ik een aantal malen met de offi cier van justitie in aanraking ben gekomen. Soms voor heling, soms wegens medeplichtigheid, maar wat moet ik dan. Ik moet toch ergens van leven". J. Bemelmans, hoofd van de Was senaarse sociale dienst, ontkent dat er sprake is geweest van een bezetting. „Piet is alleen hier ge komen en heeft om een gesprek met de wethouder gevraagd. Daarop heb ik de wethouder ge beld en een afspraak voor hem gemaakt. Dat gesprek heeft gis termorgen, dezelfde ochtend dus nog, om elf uur plaatsgehad. Maar er is geen sprake van een bezetting". Afwachten Bemelmans zegt het te betreuren dat de zaak op deze manier in de publiciteit is gekomen: „Vooral voor diegenen die een bijstand suitkering genieten. Want die mensen vragen zich af waarom zo'n jongen als Piet wel een uit kering krijgt en een ander niet. Moet je dan eerst een gebouw gaan bezetten, hoor je soms zeg gen". „Bolle Piet" heeft intussen nog niet besloten wat hij verder gaat doen: „Ik wacht eerst even af wat er nu voor reacties binnenkomen. Maar dat er wat moet gebeuren is duidelijk". "Nummer 15" wordt volgens de regels afgevoerd De Noordwijkse honderd EHBO'ers op herhalingsoefening hebben het er gisteravond goed van afge bracht bij de gefingeerde hotelbrand op het terrein van de psychiatrische inrichting Sancta Maria. In ijltempo (tien minuten sneller dan was gepland)werden de slachtoffers uit hun benarde posities bevrijd en veilig onder dak gebracht, ook al waren het er meer dan twintig waarover in het draaiboek voor deze brand, werd gesproken. Maar dat was één van de addertjes die coördinator en ontwerper van deze grootscheepse oefening, de Noordwijkse politieman Huybers onder het EHBO-gras had gestoken. Ook niet aangekondigd was een tekort aan brancards, maar dat werd door de EHBO 'ers handig opgelost door gebruik te maken van brandweerladders. Een magere voldoende kregen de hulpverleners op het onderdeel "patiënt benadering"Huybers: "Toen ze zo met een man of honderd het brandende hotel introkken merkte je al duidelijk dat ze die eerste minuten niet zo best raad wisten met al die gillende slachtoffers. Ze waren even zelf in paniek. Maar voor de rest hebben ze zich er geweldig door heen geslagen". De camping Piet Floris dal in de boswachterij Noordwijk moet dicht. Staatsbosbe heer heeft dat gisteren en vandaag de vaste kampeerders per brief laten weten. De slui tingsdatum is echter niet vastgesteld op 1 april maar verschoven naar 1 november van dit jaar. Met die uitstel van exe cutie wil Staatsbos beheer tegemoet ko men aan die kam peerders die min of meer al hun vakantie plannen hadden afge stemd op een verblijf plaats in de Noord wijkse duinen". Voor die groep", zo staat in de brief', „zou tussen nu en 1 april te weinig tijd overschieten om nog een redelijk alter natief te zoeken". Als reden voor de slui ting geeft Staatsbos beheer het huidige door de overheid op gelegde beleid, dat er op is gericht om in het betrokken duinge bied alleen dag recreatie toe te laten en geen verblijfsre- creatie. Bovendien stelt Staatsbosbeheer zich op het standpunt dat hij als staatsinstel ling particuliere on dernemers geen con currentie mag aan doen." „Daarom exploiteert Staatsbosbeheer in de toekomst in beginsel alleen voorzieningen als het particulier in itiatief laat afweten. In Noordwijk is dat niet het geval." De vaste kampeerders die vorige week in deze rubriek fel van leer trokken tegen de sluitingsplannen, zijn een beetje overdon derd door de in vol zinnen aangedragen argumentatie ,van de centrale directie van Staatsbosbeheer. Leiderdorper Van El- burg, woordvoerder van de groep en vorige week nog dag en nacht in touw om ka merleden te interesse ren voor de problema tiek rond Piet Floris- dal, is blij met het uit stel maar toch niet voldaan. „Zo op het eerste ge zicht lijkt er geen speld tussen te krij gen. Met hun argu mentatie staan ze ü- zersterk. Toch geef ik de strijd niet op. Ik zie nog mogelijkheden om Piet Florisdal van de ondergang te red den. Ook al is die kans erg klein." Voor velen is drempelvrees nu weg...." Met als doel arbeidson geschikten de mogelijk heid te bieden uit hun isolement te geraken wordt momenteel in bijna alle Bollenstreek gemeenten gesleuteld aan een zgn. "toevlucht soord" waar WAO-ers met elkaar wat van hun verplichte vrije uurtjes kunnen doorbrengen. In Hillegom, Voorhout, Sas- senheim en Noordwijk is al een dergelijke voorziening gerealiseerd, in Lisse zijn vergevorderde plannen en in Noordwijkerhout wil men er binnenkort ook mee van start gaan. Taalcursus De activiteiten zijn nog beperkt en liggen hoofdzakelijk in de recreatieve sfeer. Voorlopig zijn het nog de bekende "zoe thoudertjes" sjoelen, klaver jassen, biljarten, bingo, bloemschikken en hande narbeid Maar er zit voor de arbeidsongeschikten meer in 't vat. Vertegenwoordigers van WAO-clubs zijn kortgeleden voor de eerste maal bijeen geweest om te bespreken of er in Bollenstreek-verband ook op ander terrein wat valt te organiseren. Taalcursussen bijvoorbeeld. Sassenheim is het verst gevor derd in de opvang van WAO- ers. Vier maal per maand wordt daar nu het één en an der georganiseerd, tegen één mak. Ze raken ook geïsoleerd omdat het contact met colle ga's van vroeger verloren gaat. Als ze pas arbeidsonge schikt zijn verklaard valt dat nog wel mee. Dan komen ze nog wel bij elkaar over de vloer. Maar dat verflauwt snel." Drempelvrees De Sassenheimse WAO-club De Kring draait nu een paar maanden. "Met zichtbaar succes", zegt mevrouw Wit- teman. "Vroeger kwam je hier in het dorp overdag nooit WAO-ers op straat tegen. Die bleven liever thuis. Voor ve len is die drempelvrees nu weg. Ze laten zich makkelijker zien. Ze generen zich niet zo. Al thans, de ouderen. Jonge WAO-ers hebben die drem pelvrees nog wel. Maar onze club draait pas een half jaar. Waarschijnlijk trekt dat nog wel bij." /Weduwen De WAO-clubs (in Sassenheim staat de deur ook open voor weduwen en gescheiden vrouwen) zijn een voortvloei sel uit Herwonnen Leven skracht, een zijtak van het NKV (voormalige Arbeider sbond). Aanvankelijk met als taak de begeleiding van TBC-patiënten, in later jaren meer gericht op de begelei ding van bejaarden en zieken. De WAO-clubs zijn inmud- dels een zelfstandig leven gaan leiden, los van de vak centrale. Mevrouw Witteman - .zichtbaar succes maal per maand in de andere plaatsen. „We zijn er inderdaad energiek tegenaan gegaan", zei mij mevrouw Witteman, be stuurslid en organisatrice van alles-en-nog-wat. "Dat moet ook wel want de nood is gro ter dan men over het alge meen denkt. Hoeveel WAO- ers zullen er niet rondlopen die het contact met de maat schappij zijn kwijtgeraakt? In de Bollenstreek zijn dat er heel wat." "Velen gaan maar sporadisch de straat op. Bang dat ze met de nek worden aangekeken. Vooral bij oud-landarbeiders is dat gevoel sterk. Hebben al- tiid hard moeten werken. Nu ze niet meer kunnen schamen ze zich voor anderen. Voelen ze zich niet meer op hun ge-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4