Ruim duizend doden in Roemenië geborgen Arabieren leveren Afrika Zittende partij van Bhoetto aan winnende hand Westduitser Kohl opnieuw voorzitter van de CDU ALS GEVOLG AARDBEVING "In VS nog tientallen oorlogmisdadigers ongestraft onder dak' Ond-minister van Hitier overleden Gokken in Spanje mag weer Voor financiering ontwikkelingsprojecten DINSDAG 8 MAART 1977 GENÈVE, BOEKAREST (UPI/DPA/Reuter) - De Roemeense autoriteiten hebben gisteren meegedeeld dat er nu 1.034 slachtoffers van de aardbevingsramp van vrijdag zijn geborgen. On der de doden is de dichter Anatol Baconsky, die in het Westen bekend is geworden door zijn ro man "De zwarte kerk", die in Roemenië was ver boden. Na de hevige aardbeving in de Roemeense hoofdstad heeft se) speurhonden ingezet bij het zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen. Simon Wiesenthal Het Roemeense Rode Kruis heeft gisteren om internationale hulp voor de slachtoffers van de ramp gevraagd. Van alle kanten wordt die hulp geboden. Het Westduitse Rode Kruis meldde gisteren dat ongeveer 15.000 men sen in Boekarest zijn gewond en dat er zeker 25.000 dakloos zijn. In Londen is vernomen dat een kernenergiecentrale beschadigd is, maar dat er geen stralingsgevaar is voor de Roemeense bevolking om dat de fabriek nog in aanbouw was. Bulgarije De aardbeving blijkt in Bulgarije 50 (Zwitser- doden te hebben geëist maar de reddingsoperaties zijn daar nog niet voltooid. Alleen in Svisjtov in het noorden zijn al 47 lijken gebor gen, er worden nog 75 mensen ver mist. Vooral het noorden van Bul garije heeft van de aardbeving te lijden gehad. In Joegoslavië, in het oosten van Servië, is volgens Tanjoeng, het persbureau van dat land, veel schade aangericht. Van slachtof fers wordt hier geen melding ge maakt. zeker 8.300 woningen totaal of ge deeltelijk verwoest zijn terwijl 18 middelgrote bedrijven de produk- tie hebben moeten staken. Volgens bewoners van het stadje moet re kening worden gehouden met min stens 1.000 doden in Craiova alleen. In een textielfabriek zouden nog 200 a 300 vrouwen begraven liggen onder puinhopen terwijl in een in ternaat 20 meisjes de dood zouden hebben gevonden bij de beving. De Roemeense regering heeft gis teren een miljard lei (500 miljoen gulden) vrijgemaakt voor hulp aan de zwaarst getroffenen en voor de wederopbouw van verwoeste wo ningen. Na drie dagen bedolven te zijn geweest onder de puinhopen van het restau rant, waar deze vrouw op het moment van de aardbeving als dienster werkte, werd zij gisteren door reddingsploegen bevrijd. WASHINGTON (SP) - Simon Wie senthal, de niet aflatende jager op nazi-oorlogsmisdadigers, zegt te weten dat de Verenigde Staten on derdak bieden aan zestig tot tachtig mannen en vrouwen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Europa verantwoordelijk zijn geweest voor de moord op duizenden mensen. Onder deze oorlogsmisdadigers zouden maar twee of drie Duitsers zijn. De overigen waren vrijwillige handlangers van de nazi's uit de Baltische landen, Hongarije, Slo wakije, Roemenie en Joegoslavië. Wiesenthal, die op het ogenblik in Amerika is om te proberen de uit wijzing van deze misdadigers uit de Verenigde Staten te bewerkstelli gen, verklaarde dit in een uitzen ding van het televi: weest van misdadige organisaties en zijn in Europa wegens oorlogs misdrijven veroordeeld. Zij hebben bij hun aanmelding deze feiten ver zwegen en dat alleen al is een wet tige grond om hen uit te wijzen", aldus Simon Wiesenthal. Hij heeft reeds in 1964 en 1965 aan de Amerikaanse immigratie autoriteiten twee vrouwen aange wezen, die met een zwaar belast oorlogsverleden uit Europa naar de Verenigde Staten zijn gekomen. Zij wonen nog steeds in Amerika; hun zaken zijn nog in onderzoek. Wie senthal wilde met deze voorbeel den aantonen, dat de onderzoeks commissie van de immigratie dienst zelf weinig macht heeft. De nieuwsprogramma „Good Morning werkelijke zeggenschap berust bij America". Deze nazi-misdadigers zijn Ame rika binnengekomen rond de jaren zestig, toen de koude oorlog tussen Oost en West een hoogtepunt be leefde. Zij dienden zich aan als op gejaagde vluchtelingen, die in de landen achter het IJzeren Gordijn op grond van hun politieke of godsdienstige overtuiging werden vervolgd. het ministerie van justitie, i der de immigratiedienst ressor teert. Volgens de Oostenrijkse r zouden de Verenigde Staten deze hanglangers van de hakenkruister- reur uit het land kunnen zetten op grond van het feit, dat zij bij hun binnenkomst valse verklaringen hebben afgelegd tegenover de immigratie-dienst. „Zij zijn lid ge- Wiesenthal sprak de hoop uit, dat nieuwe acties van twee Democrati sche Congresleden ertoe zullen bij dragen dat de Amerikaanse rege ring actiever gaat optreden. Zowel Elizabeth Holtzman, lid van het Huis van Afgevaardigden voor de staat New York, als senator Dick Stone van Florida is bezig met een wetsontwerp, dat de uitwijzing van -jager deze handlangers van Hitiers Derde Rijk mogelijk moet maken. Ploesti In Boekarest zijn nog steeds 100.000 mensen bezig met het be rgen van slachtoffers. In Ploesti is de schade aan olieraffinaderijen groot. De meeste oliebronnen wer ken weer, maar veel opslagtanks en leidingen zijn beschadigd. In Boekarest zijn minstens 15 grote fabrieken vernield. Provincie Een Oostenrijkse verslaggeefster was gisteren de eerste die gedetail leerde informatie uit de provincie verstrekte. Vanuit het provinciestadje Craiova in Roemenië berichtte zij dat daar SEEWALD (AFP) - Graaf Lutz Schwerin von Krosigk, oud- minister van financiën van Adolf Hitler, is vorige week vrijdag op 89- jarige leeftijd in Seewald in Baden-Württemberg overleden zo is gisteren bekendgemaakt. Op het proces van Neurenberg was Schwerin veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, maar hij werd vrijgelaten in 1951. Enkele dagen voor zijn dood heeft Graaf Schwe rin zijn herinneringen gepubli ceerd. MADRID (Reuter) - Spanje heeft na meer dan 50 jaar het gokspelen in casino's gelegali seerd teneinde het toerisme te stimuleren en de stagnerende te verbeteren. Verwacht wordt dat daardoor per jaar een bedrag van (omge rekend) 1.3 miljard gulden van buitenlanders zal toestromen en het grote tekort op de beta lingsbalans kan worden ver minderd. Een koninklijk besluit erkende dat het verbod dat in 1924 werd opgelegd voor gokspelen an ders dan de staatsloterij voet balpools en een loterij voor de blinden geen eind had kunnen maken aan het gokken. Verklaard werd dat het verbod „herhaaldelijk gefaald had zijn morele doeleinden te bereiken en geleid had tot situaties van klandestien gokken op grote schaal, met grotere gevaren dan die welke men had willen voor komen." Deskundigen berekenen dat Spanjaarden zeker (omgere kend) 25 miljoen gulden in Franse casino's vergokken. Nog geen negen jaar geleden werd het regeringsstandpunt door de toenmalige minister van voorlichting en toerisme, Manuel Fraga, als volgt uiteen gezet: „gokken is als het verko pen van je ziel aan de duivel". Volgens het besluit van gisteren zullen casino's die per jaar meer dan (omgerekend) twee miljard vangen, de helft van de op brengst aan belasting moeten betalen. Casino-eigenaars die optreden zonder vergunning, kunnen maximaal zes maanden gevan genisstraf en een boete tot (om gerekend) 80.000 gulden krij gen. Verwacht wordt dat regering het aantal casino's te vestigen in Madrid en de de belangrijkste toeristenplaatsen, zal beperken tot zes a zeven. DUSSELDORP DPA) - De West duitse christendemocratische partij CDU heeft gisteren op haar jaarvergadering in Dusseldorp de 46-jarige Helmut Kohl met grote meerderheid voor twee jaar her kozen als partijvoorzitter. Van de 810 afgevaardigden stem den 767 op Kohl, 27 tegen en 16 onthielden zich. Kohl, die van 1969 tot 1976 premier van de deelstaat Rijnland-Palts is geweest, heeft het ledental van zijn partij zien stijgen van onge veer 450.000 naar 650.000. Met 48.6 procent van de stemmen haalden de CDU en haar zuster partij CSU bij de verkiezingen op 3 oktober vorig jaar net niet de meerderheid. In plaats van de algemeen secreta ris, Kurt Biedenkopf, die niet meer kandidaat stond, is de 47- jarige Heinrich Geissler gekozen. Geissler is jarenlang minister van sociale zaken van Rijnland-Paltz geweest. Tot plaatsvervangend voorzitters zijn herkozen Gerhard Stolten- berg. Hans Filbinger, Hans Kat- zer en Heinrich Koepller. Dr. R. J. H. Kruisinga, vice-voorzitter van de Unie van Christendemocrati sche partijen in Europa (EUCD), zei in een groet van het CDA op het congres, dat de situatie van de rechten van de mens in Europa niet is verbeterd, maar in tegen deel verslechterd. Dr. Kruisinga deed een beroep op de christendemocratische par tijen in Europa ten aanzien van deze situatie niet langer te zwij gen. Meer dan ooit is gemeen schappelijk optreden ten gunste van de mensenrechten noodzake lijk. In Pakistan WASHONGTON (Reuter) - President Carter heeft bij de ontvangst van premier Rabin van Israël (Min.) gisteren ge zegd dat hij dit jaar een grote stap naar duurzame vrede in het Midden-Oosten verwacht. Rabin is in Washington voor be sprekingen met de V.S. ove eventuele hervatting van d vredesconferentie in Genève. ISLAMABAD (AFP/Reuter) - De van de 181 kiesdistricten. De natio- Pakistaanse volkspartij PPP premier Zoelfikar Ali Bhoetto lijkt de verkiezingen winnen. Vier uur na de sluiting de stembussen leidde de PPP i: Gouverneur New-York tegen de Concorde NEW YORK (Reuter) - Hugh Carey, gouverneur van de staat New York, heeft president Car ter laten weten dat hij niet wil dat het Brits-Franse verkeers vliegtuig Concorde in New York landt, zo is door een woordvoerder van de gouver neur meegedeeld. Verwacht wordt dat het stand punt van Carey de beslissing zal beïnvloeden van de twaalf ver tegenwoordigers van de Ne- wyorkse havenraad, die don derdag vergaderen over het ver lenen, bij wijze van proef, van landingsrechten aan de Con corde. Zes van de vertegen woordigers worden door gou verneur Carey benoemd en als zij voor verlening van landings rechten in New York stemmen, kan hij zijn veto tegen hun be sluit uitspreken. Dat zou de zaak voor de rechter brengen en de Amerikaanse be trekkingen met Frankrijk en Engeland ongunstig beïnvloe den. CAIRO (AFP/Reuter/UPI) Saoedi-Arabië heeft gisteren meegedeeld, dat het een miljard doller beschikbaar stelt voor de financiering van economische en sociale ontwikkelingsprojekten in Afrika. De mededeling werd gedaan door de Saoediarabische minister van buitenlandse zaken prins Saoed Al-Feisal op de avondbijeen komst van de Afrikaans- Arabische topconferentie in Caï- President Idi Amin van Oeganda zei dat zijn land de laatste jaren het hoofd heeft moeten bieden aan zeven invasiepogingen, al leen maar er verder niets over zeggen "in het belang van de Af rikaanse eenheid, de Arabische eenheid en de wereldvrede". Amin. gekleed in een grijs-blauw uniform van de luchtmachtf rij kelijk voorzien van onderschei dingstekenen, maakte van de ge legenheid gebruik om zijn be wind te verdedigen. "Er zijn geen gevangenissen in Oeganda. We leven allemaal in vrede en veilig heid. Oeganda is schoon en zijn bevolking welvarend", ver klaarde hij. De Palestijnse guerrillaleider Jas- ser Arafat zei dat hij bereid is een "rechtvaardige" regeling van het Arabisch-Israëlische geschil te aanvaarden, waarbij de Pales tijnse rechten worden erkend. "Ons Palestijnse volk, dat gewe ren draagt en strijd voert, zoekt allen naar vrede", zei hij. Arafat beschuldigde Israël van agressie tegen het zuidelijk deel van Li banon". Het Eritrese bevrijdingsfront (ELF) wil dat de Afro-Arabische top conferentie een speciale com missie belast met het zoeken naar een politieke oplossing voor zijn conflict met de centrale Ethiopi sche regering. Het ELF voert al jarenlang een separatistische guerrilla in de Ethiopische Rode Zeeprovincie. "Sommigen zeggen dat de Afro- Arabische top zich niet moet bui gen over randproblemen", ver klaarde ELF-woordvoerder in Beiroet, "Maar het Eritrese vraagstuk is geen randprobleem, doch het belangrijkste in Afrika". "Er moet dus een speciale commis sie komen die gaat zoeken naar een politieke oplossing. Wij we ten dat Soedan het vraagstuk op de conferentie zal aansnijden", aldus de ELF-zegsman. Het ELF verwacht geen Afro- Arabische militaire tussenkomst, maar wel dat de voorgestelde commissie "het vraagstuk Eri trea ter sprake brengt in de Ver enigde Naties of in de organisa ties van Afrikaanse eenheid (OAU)" Sinds 1962 zijn in Eritrea tienduizend mensen bij gevech ten gesneuveld. Bijna 100.G00 van de 2 miljoen Eritreërs zijn als vluchtelingen naar het buurland Soedan uitgeweken. Ethiopië weigert de provincie on afhankelijkheid te geven omdat het daardoor zijn enige verbin ding met de Rode Zee zou kwij traken. Volgens de twee grote Eritrese guerrillabewegingen - het ELF en het volksbevrijdingsfront - buit Addis Abeba het gebied als een wingewest uit en is volledige on afhankelijkheid de enige oplos sing. Addis Abeba, dat blijk geeft de guerrilla's niet te kunnen vers laan, is maximaal bereid tot het toestaan van regionaal zelfbes tuur. De ELF-zegsman was opti mistisch over de krijgskansen van deze beweging. Idi Amin, rijkelijk gedecoreerd, luistert naar de openingsrede vat sident Sadat op de eerste dag van de Afro-Arabische topconferentie Egyptische hoofdstad. "De Eritrese oorlog breidt zich uit", zei hij "Het Ethiopische leger wordt in acht steden belegerd. Ze worden per luchtbrug bevoor raad. Onze positie is sterk". nale Pakistaanse alliantie (PNA), de negen partijen van de Pakistan te gaan oppositie verenigd zijn, had slechts in 17 districten een voorsprong. De verkiezingen zijn zeer onrustig verlopen. Minstens vier mensen kwamen om het leven, terwijl zeker 500 personen gewond raakten. In de grootste stad van het land, kara- chi, waar vier miljoen mensen wo nen, werden twee mannen dood ge schoten. Legereenheden patrouil leerden door de straten van de stad om de orde te handhaven. De poli tie maakte gebruik van traangas om samengestroomde menigten uit el kaar te drijven Samenscholingen van meer dan vier personen werden verboden. Volgens waarnemers was de op komst veel groter dan bij de vorige algemene verkiezingen, toen slechts 58 procent van de stemge rechtigden van hun recht gebruik maakten. In alle vroegte verdron gen zich gisteren duizenden Pakis- tanen voor de deuren van de stem lokalen. De kiezers, van wie de meesten analfabeet zijn, konden hun stem uit brengen door te kiezen tussen verschillende symbolen, een van de PPP en een van PNA. Woordvoer ders van de oppositie lieten al vroeg op de dag weten dat de regerende PPP met de uitslagen had ge knoeid. In enkele plaatsen boycotte de PNA zelfs de verkiezingen. Als de partij van premier Bhoetto de overwinning zal binnenhalen, is het voor de eerste keer dat een zit tende premier aan het langste eind trek. Waarnemers menen dat Bhoetto vooral heeft geprofiteerd van het feit dat hij is ingegaan op de kritiek van de oppositie, die erop neerkwam dat er een grotere vrijheid moest komen en proble- trea, dat de zuidelijke toegang tot men op economisch terrein krach- de Rode Zee beheerst, en be- tiger moesten worden aangepakt, schuldigde de Ethiopische rege- De oppositie was ook van mening ring ervan dat zij om Cubaanse dat de corruptie in het regeerappa- militaire interventie heeft ver- raat in de ban moest worden ge zocht. De Ethiopische minister daan. De premier heeft de afgelo- van defensie is volgens ELF op pen weken gezegd dat hij belang- het ogenblik in Havanna om over rijke veranderingen voorstond in Cubaanse hulp te praten. de binnenlandse politiek.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13