Regering-Smith weer stevig in het zadel TOP TOT MISLUKKEN GEDOEMD "Ontspannings- politiek is niet in gevaar" RUSLAND LAAT DISSIDENT VRIJ De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs. Nieuwe wet in Rhodesië in Ulster Gabaro's stunt van de maand: meubelkeurzitparadijs De exklusieve Ford Fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. ZATERDAG 5 MAART 1977 BUITENLAND SALISBURY (Reuter) - Premier Ian Smith van Wppr mnnrn Rhodesiheeft de uiterste rechtervleugel van zijn rr cc# iiirsiJi m frontpartij gisteren in het stof doen bijten doordat hij de omstreden nieuwe wet op het grondbezit veilig door het parlement wist te loodsen. Dit gebeurde met de kleinst mogelijke meerder heid - 44 van de 66 stemmen. Desondanks menen waarnemers dat Smith zijn positie hiermee aan zienlijk heeft versterkt. BELFAST (UPI) - Een substituut- officier van justitie in de Noord- ierse graafschappen Armagh en Down, de 59-jarige Rory O'Kelly, is gisteren bezweken aan een schot in de borst dat een onbekende schut ter op hem loste, toen hij in Coalis- land een café binnenkwam. De da der wist te ontkomen. O'Kelly was de afgelopen vier jaar als openbare aanklager opgetreden in de processen tegen verscheidene leden van het verboden Ierse repu blikeinse leger (IRA). Hij betrad het café met enige vrienden na een be grafenis. Een onbekende bezoeker trok een revolver en schoot hem neer. O'Kelly overleed tijdens een spoedoperatie. ADVERTENTIE Gabaro recreatie de dealer van de duitse topmerken Tabbert - Karaat - Fendt - Dethleffs - Hetw heeft voor Ueen grandioze kollektie caravans in elke gewicht en prijsklasse. Dethleffs Toercaravans 3.30 mtr. geheel compleet, luxe afwerking f 5995,- Tevens uitvoering 3.90 mtr. nu voort 6995,- Een bezoek aan onze showroom is beslist de moeite waard (alleen zondag s gesloten). De thans geamendeerde „land te nure act" geeft de zwarten het recht zich vrijwel overal in Rhodesië te vestigen en grond te pachten. De oude wet verdeelde al het land half om half tussen de 270.000 blanken en de zes miljoen zwarten. Daarbij kwam nog, dat de blanken de profi tabele percelen (landbouw, delf stoffen) in exclusief beheer had den, terwijl de zwarten het met de „woeste gronden" moesten stellen. De geamendeerde wet brengt het exclusief blanke grondbezit terug tot minder dan een half procent van de 39 miljoen hectare die Rhodesië beslaat. Smith beschouwt deze nieuwe wet als een hefboom die hem in staat moet stellen tot een regeling van het Rhodes ische probleem met de zwarten die hij „gematigd" noemt. De blamke.premier wil via een „in terne" regeling komen tot een meerderheidsbewind van zwart en blank. Hij weigert - na het echec van de Geneefse conferentie - ver der te praten met de leiders van de diverse nationalistische bewegin gen die een guerrilla tegen zijn be wind voeren. Het heeft er dagen lang naar uit ge zien. dat Smith zijn wet niet door het parlement zou krijgen. Tegen standers binnen zijn eigen front- partij bedienden zich van het ar gument dat de wet desastreuze ge volgen zou hebben voor de (blanke) veiligheidssituatie in het land. Beïnvloeding Twaalf parlementsleden van de frontpartij, onder wie ook Smith' rechterhand Ted Sutton-pryce, kondigden aan dat zij tegen zouden stemmen. Smith' enige kans op de vereiste tweederde meerderheid kwam daardoor te liggen bij de 16 zwarte parlementsleden, voor de helft gekozen, voor de andere helft benoemd. Aanvankelijk kondigden 12 van de 16 zwarte MP's dat zij zich zouden onthouden omdat de wet niets aan de feitelijke situatie in het land zou veranderen. De regering deed echter een ge slaagde poging de stemming te beïnvloeden. Twee potentiële blancostemmers in het zwart kamp. Joel Mahlangu en Micah Bhebe, herzagen toen hun stand punt. Smith moest alle zeilen bijzetten om aan zijn 44 stemmen te komen. Twee blanke parlementsleden, die allebei herstellen van een hartaan val, werden van hun ziekbed ge plukt om mee te kunnen stemmen. Toen minister van mijnbouw Ian Dillon en Jack Christie, deze laatste in een rolstoel, hun entree maakten in het parlement klonken er stor- i bijval op. De 12 blanke „rebellen" zaten bij elkaar achterin de zaal. Volgens waarnemers moet het nog worden afgewacht of deze groep onderling hecht genoeg is om als zodanig in de oppositie te gaan. De nieuwe wet moet nu nog naar de senaat alvorens zij van kracht kan worden. Ook in hethogerhuis is een tweederde meerderheid vereist, maar volgens waarnemers is die al op voorhand zeker. Amerikaanse minister Vance: MOSKOU (AFP) - De Russische dissident Wladimir Borisow is gis teren vrijgelaten uit de psychiatri sche inrichting te Leningrad waar hij meer dan twee maanden heeft vertoefd, zo is van dissidenten ver- Borisow heeft in een telefoonge sprek meegedeeld dat hij "onvoor waardelijk" in vrijheid is gesteld. Nog geen twee weken geleden had het persbureau Tass gemeld, dat Nieuw bestuur in Chinese provincies PEKING (Reuter) - In twee Chi nese provincies waarvan er een ligt aan de gevoelige Chinees- Russische grens, zijn nieuwe lei ders aangesteld, zo is gisteren ge bleken uit plaatselijke radioberich ten. De benoemingen vergroten het aantal nieuwe provincieleiders in nog geen maand tot vier. In de noordelijke provincie Hei- loengkiang, toneel van gevechten tussen Sowjetrussische en Chinese soldaten in 1969,isLioeKoeang-tao aangesteld tot zowel secretaris van de provinciale revolutionaire comi té. Tieh Jing is in gelijke functies aan gesteld in de oostelijke provincie Tsjekiang, die 36 miljoen heeft. een commissie van psychiaters na een onderzoek tot de conclusie was gekomen, dat hij wegens een "ver ergering van zijn psychishe kwaal" in de inrichting moest blijven. De directeur van de kliniek gaf toen echter als zijn mening dan de kan sen op herstel goed waren, mits Bo risow zich "volkomen rustig" zou houden. De regering in Moskou beschouwt de ontmoeting van de Amerikaanse president. Jimmy Carter, met de Sowjetrussische dissident Wladi mir Boekowski overigens als een "demonstratieve inmenging" in de binnenlandse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. Dit blijkt uit meldingen van het Sowjetrussi sche persagentschap Tass van gis teren. Bovendien is de Sowjet-Unie van mening, dat de bescherming van dergelijke "uitgestotenen" zoals Boekowski en Andrei Amalrik in strijd is met letter en geest van de slotacte van de Europese veilig- heidsconferentie van Helsinki. Zonder Carter met name te noemen schreef Tass in een commentaar dat de ondertekenaars van de slotacte van Helsinki zich er toe verplicht hadden zich niet in de binnen landse aangelegenheden en de rechtspraak van andere landen te mengen. De pogingen van enigen in het Westen dergelijke lieden in bescherming te nemen die tegen het socialistische stelsel en de wet ten van de Sowjet-Unie ingingen, moeten derhalve als inmenging en een uiting van een gebrek aan ach ting opgevat worden. - Barones Spencer-Chnrchili de 91-jarige weduwe van Sir Winston Churchill kan. finan cieel gezien, weer wat ruimer ademhalenTekort aan geld noopte haar tot verkoop van het door haar man geschilderde doek "Mimizan'\ Het bracht gisteren bij Christies in Londen ongeveer twee ton op. Vier andere schilderijen van de hand van Churchill leverden gezamelijk nog eens anderhalve ton op. Tsjech Patocka opgenomen in ziekenhuis WASHINGTON (UPI/AFP/Reuter) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, acht de Oost-West ontspanning niet in gevaar gebracht door de kritiek die Washington oefent op de be handeling van dissidenten in de Sowjet-Unie en andere Oosteuro- pese landen. Op zijn persconferentie van giste ren zei Vance dat Washington met deze kritiek zal doorgaan. „Zorg voor de mensenrechten is een van de fundamentele waarden in ons land en zal als een rode draad door onze buitenlandse politiek lopen", zei Vance. Hij erkende dat deze politiek (steunbetuigingen voor Sacharow en andere dissidenten, een ont vangst op het Witte Huis van Boe kowski) in Moskou een serie nega tieve reacties heeft losgemaakt. Desondanks was Vance niet be ducht voor een remmende werking op belangrijke Amerikaans- Russische besprekingen, zoals het Salt-2 ontwapeningsoverleg. Vance gaat eind maart naar Moskou om te proberen dit overleg uit zijn hui dige impasse te halen. Het Kremlin, zei Vance, „heeft blijk gegeven van een wezenlijke en duurzame belangstelling voor ont wapeningsvraagstukken." Ook op andere belangrijke punten binnen de ontspanning tussen Oost en West heeft Vance niets gemerkt van verkilling in de betrekkingen. Volgens Vance moet Amerikaanse kritiek op het stuk van de mensen rechten mogelijk zijn binnen „de regels van het spel". „De ontspanning is bezig zijn eigen fundamentele spelregels te krijgen, die wederzijdse wedijver hand in hand laten gaan met de regeling van hangende vraagstukken. Toe passing van die spelregels is geen eenvoudige zaak", aldus Vance. Hij verwacht niet dat zijn bezoek aan Moskou eensgezindheid brengt over die „fundamentele spelre gels". maar hoopt dat beide partijen ADVERTENTIE SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage kollektie echt Braziliaans leren prijzen, meubelen staat te kijk en te koop Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer Showroom Scheveningen: Gevers Deynootweg 83 Schevenmgen Telefoon (070) 553086 (100 meter vanaf het Kurhaus) Openingstijden: Dagelijks van 10-18 uur Donderdagavond koopavond tot 21 uur BOVENDIEN iedere zondag geopend van 10-17 uu eikaars bedoelingen beter gaan be grijpen. Vance' bezoek, thans gepland voor 27 en 28 maart, is van verkennende aard. Hij neemt concrete Ameri kaanse voorstellen mee die de be doeling hebben een Salt-2 akkoord (over de verdere beperking van strategische wapens) binnen bereik te brengen. Vance zei niet wat die voorstellen precies zullen behel- Aanhouding op verdenking van spionage BONN (DPA)- De 54-jarige fractie- secretaresse van de CDU-SCU- oppositie Hanneliese Reggentin is gisteren in hechtenis genomen op verdenking van spionage. Frau Reggentin, voormalig secretaresse van de vroegere CDU-CSU- fractieleider in de Bondsdag, Rainer Barzel, werkte laatstelijk voor de CDU-afgevaardigde Man fred Abelein. Mevrouw Regggentin wordt ervan verdacht dat zij aan haar man do cumenten heeft gegeven die zij had weggenomen uit het kantoor van Barzel, toen zij diens secretaresse Rudolf Reggentin, die 51 jaar isl is sinds 4 februari spoorloos verdwe nen. Hij wordt communistische partij als voorzitter van het provin ciale ervan verdacht spionage voor de DDR te hebben bedreven Hij is uit Oost-Duitsland afkomstig. Naar de woordvoerder van de CDU-CSU, Eduard Ackermann, gisteren meedeelde is mevrouw Reggentin meer dan eens op haar betrouwbaarheid getoetst, maar is nooit iets in haar nadeel gevonden. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen PRAAG (AFP) - Jan Patocka. een woordvoerder van Charta '77. is gis teren opgenomen in een Praags ziekenhuis. Zijn hart zou niet meer voldoende werken Donderdag werd Patocka 10 uur lang door de politie verhoord. Afgelopen dins dag had de woordvoerder van het Manifest, dat zich inzet voor de mensenrechten in Tsjecho- Slowakije, een onderhoud met de Nederlandse minister van buiten landse zaken, Van der Stoel. De 70-jarige filosoof werd donder dagavond vrijgelaten, nadat hij verhoord was over het onderhoud met de Nederlandse minister. Zijn familie deelde mee dat hij een slechte nacht had doorgemaakt en dat hij gisteren naar een ziekenhuis werd overgebracht. De professor heeft zijn familie ver teld dat hij op een "onaangename manier" werd verhoord. De politie deelde hem mee dat de Russische minister van binnenlandse zaken Nicolai Tjstolokow op het ogenblik voor een officieel bezoek in de Tsjechoslowaakse hoofdstad, spe ciaal voor zijn zaak gekomen is. Volgens hen zou een dochter van Patocka mee hebben geholpen het onderhoud van haar vader met Van der Stoel te organiseren. Volgens goed ingelichte kringen zou de politie woensdag een uit reisvisum voor West-Duitsland aan Patocka hebben overhandigd. Hij heeft dit echter geweigerd en ge zegd dat hij in zijn vaderland wil blijven. Gisteren heeft de pers in Tsjechos- lowakije haar aanvallen tegen de ondertekenaars van Charta '77 voortgezet. sterke, soepele motor va 45 DIN pk Met zeer luxueuze bekleding binnenin Perlekt gevormde stoelen en veilige hoofd- Door tegeTistrijdige belangen Arabieren en Afrikanen Komt ,,ke CAIRO (Reuter) - De Afrikaans- Arabische topconferentie die vol gende week in Cairo wordt gehou den brengt de leiders van ongeveer 300 miljoen mensen bijeen van zo verschillende pluimage en soms tegenstrijdige belangen dat men er niet op hoeft te rekenen dat zij het ergens eens over worden, aldus di plomaten en analisten. Ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAU) en de Arabische Liga hebben in Cairo de koppen al bij elkaar gestoken om een agenda op te stellen voor de topconferen tie, die maandag begint. Diplomaten vinden het echter al een prestatie op zich dat de top, de eerste van die soort, werkelijk ge houden wordt na het voortdurend gebakkelei over de vraag of er een Afrikaanse of een Arabische hoofd stad voor in aanmerking zou ko- Wanneer de meer dan 60 landen die in Cairo bijeenkomen het politiek en economisch eens zouden zijn zouden zij een formidabele macht vormen. Zij produceren een groot deel van de grondstoffen en olie die de wereld nodig heeft. Hoofddoel van de conferentie is dan ook te komen tot politieke en economische samenwerking, het laatste in de grond van de zaak een mooi woord voor de verwachting van de Afrikaanse landen dat de rijke Arabische olielanden hun meer hulp zullen verlenen. „Men moet niet teveel van de con ferentie verwachten", zei een Afri kaanse diplomaat onlangs in Bei roet. „Maar jullie in het Westen kunnen beter niet giechelen wan neer op de vergadering wrijvingen, onenigheid en rivaliteit aan het licht komen. Per slot van rekening, hoe lang hebben jullie nodig gehad om tot de EG tekomen? En hoe di kwijls liggen jullie nog met elkaar overhoop?" De economische samenwerking tussen Afrika en de Arabische lan den staat nog in de kinderschoe nen, maar de Arabieren hebben in feite al een fonds van 200 miljoen Amerikaanse dollar gesticht om de gevolgen van de stijging van de olieprijzen na de Arabisch-Israeli- sche oorlog van 1973 teniet te doen. In veel Afrikaanse hoofdsteden wordt deze hulp echter als schrij nend onvoldoende ervaren. Hoe groter de kloof is tussen de Afri kaanse hoop en de Arabische be reidheid, de oliedollars te verdelen, 'werd nog eens onderstreept op een recente voorbereidende vergader ing voor de top in Loesaka, de hoofdstad van Zambia. In Addis Abeba, de hoofdzetel van de OAU, werd gezegd dat de Afri kanen een gedetailleerd voorstel hebben ingediend bij de landen van de Arabische liga, voor de 48 landen van de OAU de komende vier jaren vier miljard dollar beschikbaar te stellen. Hoe dat geld precies zou moeten worden verdeeld over de OAU- landen, waarvan er enkele ook lid zijn van de Arabische Liga, werd niet vermeld. De Arabieren kwamen met een tegenvoorstel van net 10 procent van de gevraagde som en hadden bezwaar tegen het plan, het geld over de Afrikaanse Ontwikke lingsbank te laten lopen. Ondanks officiële tegenspraak van beide kanten was de Arabische hulp die de laatste vier jaar is ver leend in feite een beloning voor het Afrikaanse besluit, de diploma tieke banden met Israël te verbre ken en de Arabische zaak in de V.N. te steunen. Israël, dat eens buitengewoon ac tief geweest is in verscheidene Af rikaanse landen, probeert nu verlo ren gegaan terrein terug te winnen - en dat versterkt misschien de on derhandelingspositie van de Afri kanen. De verrassende ontmoeting van de Israëlische premier, Yitzhak Rabin, vorige maand in Genève, met pre sident Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust, een van de weinige Afrikaanse landen waar Israël nog enige invloed heeft, wekte de ach terdocht van de Arabische landen. Israël onderhoudt echter nauwe en vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Afrika,-een land met een politiek die verscheidene landen zoals, bijvoorbeeld, marxistisch Guinea en het pro-westerse Zaïre tegen de haren in strijkt. Mag er dan weinig politieke een heid zijn, zowel in de OAU als in de Arabische Liga. de mogelijkheid voor economische samenwerking is aanmerkelijk groot. De moeilijk heid is de verwezenlijking omdat beide partijen de kennis en erva ring missen. Uitvoer van voedingsmiddelen van nu nog braak liggend landbouwge bied in Afrika naar de droge gebie den in het Midden-Oosten zou de Arabieren minder afhankelijk ma ken van het Westen, en de Afrika nen van hun voormalige koloniale overheersers die in de meeste ge vallen nog steeds hun handelspart ners zijn. Wanneer zij gebruik maken van buitenlandse deskundigen om dit doel te bereiken zou dat opnieuw uitlopen op afhankelijkheid van het Westen en daar hebben zowel de Afrikanen als de Arabieren zo hun bedenkingen tegen. Dat men geen grote doorbraak hoeft te verwachten wordt nog eens duidelijk door een ontwerp- verklaring inzake economische samenwerking die voorziet in de vorming van een organisatie die de mogelijkheid van handel tussen de Afrikaanse en Arabische landen moet gaan onderzoeken. Dergelijke studie-opdrachten nemen gewoon lijk heel wat jaren in beslag. Een politieke verklaring van enige betekenis zit er evenmin in. „Ze zul len druk zoeken naar de kleinste gemene deler, en dat is niet zo ge makkelijk", aldus een Arabische functionaris. Het zou verrassend zijn wanneer er iets meer uit komt dan een routine-veroordeling van de apart heid of misschien het zionisme. Soedan ligt openlijk overhoop met zijn buurland Ethiopië, Oeganda kijft met Kenia, Libië moet niets hebben van Egypte en Soedan. Irak beschouwt Syrië als een vijand. Saoedi-Arabië vindt de linkse be vrijdingsbewegingen in Afrika maar verdacht en Marokko krijgt de schuld van de recente invasie van huurlingen in Benin. Enkele dagen voor de opening van de top was het nog niet duidelijk hoeveel Afrikaanse staatshoofden liever thuis blijven, uit angst dat zij tijdens hun afwezigheid misschien zouden worden afgezet. Lang niet denkbeeldig, de laatste keer dat dit gebeurde was met generaal Yakoe- boe Gowon, die gewipt werd toen hij in 1975 een topconferentie van de OAU bijwoonde. Het is zelfs nog de vraag of de voor zitter van de OAU, veldmaarschalk fdi Amin. aanwezig zal zijn, of de enige Afrikaanse leider die een nog hogere titel heeft, keizer Bokassa de Eerste van het Centraal- Afnkaanse Keizerrijk. i durft Idi Amin weg?

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9