"Schutterig beleid van de wethouder" Veel bruggen in Leiden zijn aan vernieuwing toe Buurt-enquête: Vreewijk moet veel veiliger Gemeente maakt nota over herstel bruggen ZATERDAG 5 MAART 1977 LEIDEN LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft n\et zijn „schutterig beleid" voor de Louise de Colignyscho- lengemeenschap primaire belan gen van deze school geschaad, deze school nodeloos veel narig heid bezorgd en vele ouders met vele vragen laten zitten. Tot deze conclusie komt de voorzit ter van de oudercommissie van de L. de Coligny Scholenge meenschap, F. Wormsbecher, in een open brief die namens de ou dercommissie is geschreven. De oudercommissie reageert hier mee op de recente ontwikkelin gen rondom de dependance vorming voor het voortgezet on derwijs in Leiderdorp. Wethou der Tesselaar had in een verga dering van de raadscommissie onderwijs twee weken geleden laten weten dat staatssecretaris K. de Jong (onderwijs) de dependance-vorming in Leider dorp wilde tegengaan. Dit met het oog op het dalende leerlin genbestand. De staatssecretaris vindt dat Leiden in de jaren tach tig schoolruimte genoeg heeft om de leerlingen van het voortgezet onderwijs op te vangen, zowel bij het prot. chr. als het r.k. en open baar onderwijs. Daarom zouden de scholengemeenschappen Bo- naventura (r.k.) en de L. de Co ligny Scholengemeenschap geen dependances mogen vormen in Leiderdorp en zou de prot. chr. scholengemeenschap Visser 't Hooft zich daar omstreeks 1979-80 moeten terugtrekken. Laatstgenoemde school zit er nu met 17 lokalen. Hoewel wethouder Tesselaar zich aanvankelijk had beijverd voor de bouw van een dependance voor de L. de Coligny Scholen gemeenschap in Leiderdorp, bleek hij het nu in principe met de staatssecretaris eens te zijn. Hij verbond er alleen de voor waarde aan dat dan ook geen van de drie zuilen in Leiderdorp een dependance zou krijgen. „Het zuilencriterium speelt een be- Oudercommissie L. de Coligny Scholengemeenschap: langrijke rol", zo zei de wethou der tijdens de commissieverga dering, waar hij nog eens benad rukte alleen voor de belangen van het openbaar onderwijs te willen opkomen. De oudercommissie van de L. de Coligny Scholengemeenschap voelt zich verontrust door deze „beleidsombuiging" van de we thouder en de staatssecretaris Veerman om voor alle drie zuilen dependances te bouwen in Lei derdorp. Dat betekende in de praktijk dat de L. de Coligny Scholengemeenschap in 1976 acht lokalen in Leiderdorp zou hebben. Bezuinigingsmaatrege- Jen van staatssecretaris De Jong staken daar echter een stokje voor- volgens een nieuwe norm zou de L. de Coligny niet acht lo kalen te weinig hebben, maar twee lokalen te veel. Al spoedig werden de bezuin igingsmaatregelen terugged raaid, maar inmiddels was er een aanzienlijke vertraging opgetre den en zou de L. de Coligny Scho lengemeenschap het schooljaar 1976/77 ingaan met negen lokalen te weinig. Gevolg: een ploegen- stelsel voor leerkrachten en leer lingen. Inmiddels heeft het bericht dat de L. de Coligny Scholengemeen schap in de toekomst gebruik zou moeten maken van haar be staande vestigingen aan de Ka- gerstraat en de Sumatrastraat grote beroering gewekt bij de schoolleiding, de leerkrachten en de ouders, aldus de oudercom missie. De oudercommissie vraagt zich dan ook af welke nieuwe feiten er nu ter tafel zijn gekomen die de plannen van de staatssecretaris en de wethouder rechtvaardigen. Ook wil de commissie weten waarom er geen vooroverleg is gepleegd mei de direct betrokkenen en of hel de school is aan te doen haar op nieuw in een „situatie van voor lopigheid" te storten. „Als één man door zijn ommezwaaien een scholenge meenschap van 1500 leerlingen en 2500 ouders tot in zijn grond vesten kan doen schudden, is een gemeente dan nog wel een goed instituut om bevoegd gezag te zijn van een school voor voortge zet onderwijs"?, zo vraagt de ou dercommissie zich af. Ten slotte wil de oudercommissie ook van wethouder Tesselaar weten of de gereserveerde grond in Leider dorp voor de L. de Coligny Scho lengemeenschap beschikbaar blijft, voor het geval dat Visser 't Hooft niet uit Leiderdorp zal ver trekken. Kerkpleinbrug: leuningen eraf gereden. Al meer dan een jaar geleden heeft de Dienst Gemeente werken een rapport gemaakt waaruit blijkt dat een groot aantal bruggen in Leiden aan vervanging of reparatie toe is. Bovenaan een voorlopige urgentielijst met negen bruggen staat de vervanging van de Turfmarktsbrug, waarvoor de plannen in een vergevorderd stadium zijn. Verder is het gemeentebestuur van plan per jaar minstens één brug on der handen te nemen; daar is 1 miljoen per jaar voor be schikbaar. Over ongeveer een maand zal een nota gepresen teerd worden waarin de financiële mogelijkheden worden uiteengezet en waarin de problemen in verband met omlei ding van het verkeer aan de orde komen. LEIDEN - Naar aanleiding van de onverwachte sluiting van de Turf marktsbrug, in verband met de zeer slechte staat van deze brug, heeft wethouder Waal een onderzoek la ten instellen naar de toestand van alle ongeveer 150 bruggen in Lei den. Het bleek dat veel van de 75 bruggen in de binnenstad gebreken vertonen. Jarenlang zijn de brug gen slecht onderhouden in verband met de moeilijke financiële positie van de stad. Behalve daaraan wijt Waal het grote verval ook aan het huidige verkeer waar de oude bruggen niet op berekend zijn. Sinds het eerste algemene onder zoek in januari 1976 wordt nu re gelmatig de toestand bekeken. Besteksgereed Voor vier bruggen is ooit al een be stek gemaakt voor reparatie of ver nieuwing. Voor twee bruggen is er zelfs al eens krediet beschikbaar gesteld door de raad. De vernieu wing van een gammel bruggetje in de Vlietweg vond geen doorgang omdat op het laatste moment gron deigenaren bij dit bruggetje een beweegbare brug eisten. Het wach ten is op de oplossing van dit juri dische probleem. Voor de Nonnenbrug over het Ra penburg hoopte men op rijkssub sidie. Die subsidie is niet gekomen, wel kwam er onverwacht in plaats daarvan subsidie voor de bouw van de Sumatrabrug en de aanleg van de busbanen op de Rijnsburger- weg. Ook voor de Doelenbrug over het Rapenburg is er al een bestek, waarbij gelijk een gedeelte van de walmuur vernieuwd kan worden. Al tien jaar geleden heeft men een bestek gemaakt voor vervanging van de Scheluwbrug (bij de Heren gracht over de Oude Rijn). Er werd toen echter besloten dat andere za ken belangrijker waren. De staal constructie van deze brug is zo door roest aangetast dat die niet meer te repareren is. Voorrang De afsluiting van de Turfmarkt- brug heeft nogal wat verkeerspro blemen veroorzaakt. Waal hoopt dat bij de vernieuwing van de bruggen ingespeeld kan worden op het verkeersplan dat voor heel Lei den gemaakt gaat worden. Voor rang krijgt het vernieuwen van die bruggen die het meest van het ver keer te verduren hebben. Na de Turfmarktsbrug staat de Warmonderbrug op de urgentie- lijst. Vernieuwing op korte termijn is nodig, de kosten worden op 1 mil joen geraamd. Tegelijk met de reconstructie van de hele Breestraat (na de komende proefreconstructie) zal waarschijn lijk de overkluizing van het Kort Rapenburg aangepakt moeten worden. Deze overwelving stamt uit 1900. In 1914 en 1948 zijn er nog versterkingen aangebracht. De toe stand is nu zo slecht volgens Ge meentewerken dat de oorspronke lijke constructie het door eigen ge wicht kan begeven. De Nonnenbrug is inmiddels al enige tijd voor verkeer gesloten. De gewelven van deze brug vertonen scheuren. De Kleine Havenbrug, nummer vijf op de urgentielijst, is versleten. Deze brug, over de Haven aan de zijde van de Kalvermarkt, zal mee genomen worden in de opbouw van het gebied Herengracht/Zijlsingel. De laatste plaatsen van de voorlo pige urgentielijst worden ingeno men door de Scheluwbrug, het bruggetje in de Vlietweg, de Noordeindsbrug en de Doelen- brug. Kapotgereden Veel bruggen kunnen voorlopig voor verder verval behoed worden door het zware verkeer te weren. Een aantal eigenlijk al versleten bruggen kan nog wel dienst doen voor voetgangers en fietsers, zoals de Kraaierbrug over de Nieuwe Rijn. Rond het gebied Herengracht/zijl singel moeten veel bruggen ver nieuwd worden. Het is de bedoe ling dat dat werk meegenomen wordt in de exploitatie-opzet van dat gebied. Behalve voor dit gebied geldt ook in het algemeen: hoe meer subsidie beschikbaar is, des te meer bruggen kunnen worden aangepakt. Herstel van de Herenbrug (over de' Herengracht langs de Nieuwe Rijn) is hoogst urgent. Van deze brug wijken de front- en vleugelmuren. Van de Kerkpleinbrug zijn de leu ningen afgereden; noodzaak tot af sluiting dreigt volgens Gemeente werken. Deze brug (over de Heren gracht) is van belang voor het openbaar vervoer. De Oranjebrug (bij de Nieuwe Rijn over de Oranje gracht) is kapotge reden, rrteldt Gemeentewerken. Een plan tot herstel is in voorberei ding. Deze brug is al afgesloten voor verkeer. Trekvliet De toekomst van de Wouterenbrug is afhankelijk van het werk aan de Trekvliet. In hoeverre zal de Trek vliet opengegraven worden? Wat zal de functie van de Wouterenbrug zijn in de toekomst? Als er alleen fietsers en voetgangers overheen zullen gaan is de situatie minder urgent dan wanneer ook auto's van de brug gebruik zullen maken. De landhoofden zijn zo verzwakt, stelt Gemeentewerken, dat afsluiting nu noodzakelijk is. Wouterenbrug: afsluiting noodzakelijk. Oranjebrug: scheuren. Geen hogere prijs bij meer waterverbruik LEIDEN - Het college van B. en W. is niet enthousiast om de ta rieven voor het drinkwater in Leiden zo te wijzigen, dat de kubieke-meter-prijs hoger wordt naarmate men meer wa ter gebruikt. De PPR/D'66- raadsleden F. van Oosten en L. Beijen hadden in schriftelijke vragen om een dergelijke tarief- sopbouw gevraagd. In antwoord op deze vragen zegt het Leids college dat bijna alle Leidse huishoudens vallen onder de categorie die jaarlijks tussen de 0 en 1000 kubieke me ter gebruikt. Voor deze catego rie geldt eenzelfde prijs per ku bieke meter. Volgens B. en W. is het water verbruik in deze categorie niet alleen afhankelijk van draag kracht, maar eerder van de grootte van het gezin en de om standigheden waaronder men leeft. Men verwacht dan ook niet dat een zogenaamd "pro gressief tarief' uit een oogpunt van waterbesparing veel zal op leveren. Lezers schrijven Willemstraat e.o. "Verhelderend gesprek met het buurtcomité Willemstraat e.o." Dat stond in de krant van donderdag 3 maart en was gebaseerd op mede delingen, die wethouder Verboom verstrekte in de PvdA- fractievergadering. Er is inderdaad een gesprek ge weest op het stadhuis: met de we thouder van volkshuisvesting, de heer Verboom, twee ambtenaren van deze afdeling, de heren Lek en Akse, een vertegenwoordiger van de Welzijnsraad, de heer Beemer, twee leden van het wijkcomité, de heren Vervoorn en Steenbergen en ten slotte wij, de ondergetekenden. Het gesprek zou, zo dachten wij, gaan over wat er is misgegaan met de voorlichting over het toekom stige bestemmingsplan in onze straten en om in het vervolg te ko men tot een betere samenwerking. Wij waren niet uitgenodigd, maar toen we ervan hoorden, dachten we, laten wij er ook naar toe gaan, want over de mislukte voorlichting weten wij genoeg. Zo zijn we er gekomen, min of meer bij toeval, volkomen op zijn initia tief en in ieder geval niet als afge vaardigden van een buurtcomité. Dat is wat ons ergert in het artikel. Een buurtcomité is er nog niet en de wethouder was dat duidelijk verteld. Het buurtcomité heeft dus niet met de wethouder een verhel derend gesprek gehad! O ja, ver helderend. Wij hebben duidelijk gezegd dat wij van het allereerste begin van gemeentelijke plannen' op de hoogte willen worden gesteld en mee willen denken en beslissen in deze plannen. Dat is de wethou der al eerder verteld in een vorig overleg (met plm. twintig bewo ners, ondersteund door ruim hon derd handtekeningen van andere bewoners), een overleg dat volgens het artikel in een sfeer verliep, die om op te schieten was. Het is ook al verteld op de buurtvergadering met meer dan honderd bewoners vorige week donderdag, waarvoor de gemeente het overigens niet no dig vond om op te verschijnen. Nu we het weer verteld hebben, is het blijkbaar tot de wethouder doorgedrongen. Het gesprek was dus verhelderend. Waarom schrijven wij deze brief? Twee bewoners, die in de bedoelde buurt hun best doen om van deze buurt samen met vele andere be woners wat te maken, worden als "een niet-bestaand buurtcomité" bestempeld. Wat moeten de andere bewoners van ons denken? Het is niet de eerste keer. In een voorlich- tingsbrief van de gemeente, die trouwens drie maanden te laat ver scheen, werd ook al een adres van. een van ons genoemd, zonder dat we dat wisten. Als men iets meer wilde weten van gemeentelijke plannen, kon men daar naar toe gaan, zo stond in deze brief. Wij we ten niets. Daarom protesteren we juist. Voor de tweede keer doet de ge meente het voorkomen, alsof zij al vergevorderde voorlichting heeft gegeven aan een aantal bewoners van deze straten. Met nadruk willen we erop wijzen dat wij - en met ons de andere bewoners - er geen flauw idee van hebben wat er met onze buurt gaat gebeuren. M. OVERDUIN Willemstraat 8 Leiden H. J. VAN DER MEY Willemstraat 27 Leiden Conflict openbare bibliotheek Hoewel ik in principe liever niet reageer op ingezonden stukken - om niet in de "welles-nietes" sfeer te geraken - meen ik er goed aan te doen nu hiervan af te wijken. In het ingezonden stuk van het ex- personeelslid Ad van der Waals dat Uw redactie gisteravond plaatste stelde hij dat de bibliotheek tien iaar door het gemeentebestuur aan net lijntje is gehouden, waarna het zittende (bibliotheek)bestuur heeft bereikt dat de plannen voor een nieuwe centrale bibliotheek einde lijk gerealiseerd kunnen worden. Voorts stelt Van der Waals dat de wijze waarop de aanwijzing van het Heerenlogement als vestiging voor de bibliotheek heeft plaatsgevon den, nadat in zeer korte tijd ver schillende mogelijkheden even vlot werden gesuggereerd als weer ingetrokken niet direct een toon beeld van een slagvaardig gemeen telijk beleid gericht op het realise ren van een goede bibliotheekvoor ziening was. Beide opmerkingen zijn zowel on juist als tendentieus. Toen ik in sep tember 1974 met de zaken van de bibliotheek te maken kreeg was er een plan om de centrale bibliotheek aan de Ir. Driessenstraat te vestigen boven een parkeergarage. De plaats van vestiging was misschien nog acceptabel, maar naar mijn mening - en die van anderen - niet het feit van de situering op de parkeerga rage. Ten eerste meen ik dat een bibliotheek om verschillende re denen op de begane grond thuis hoort, en ten tweede kon de biblio theek niet gebouwd worden zonder garage, waarbij het gevaar niet denkbeeldig was dat de bibliotheek zou moeten opdraaien voor even tuele exploitatie-verliezen die de garage - zeker in de eerste jaren - zou lijden. Dit plan was nog steeds in het sta dium van onderhandelingen toen in het voorjaar 1975 de vaste ka mercommissie voor CRM Leiden bezocht. Het gezelschap, waarbij ook de heer Bardet van de Rijks dienst voor Monumentenzorg was, werd in de Burcht ontvangen waarbij ik, uitkijkend op het ver waarloosde Heerenlogement aan Ir. Bardet vroeg of hij akkoord kon gaan met de vestiging van de bi bliotheek in het Heerenlogement- complex waardoor eindelek weer een tunktie aan dit belangrijke deel van de binnenstad kon worden ge geven. Hij zei hartgrondig: ja, laat de gemeente mét het bestuur van de bibliotheek zo snel mogelijk een aanvraag voor het plan indienen. Het bestuur van de bibliotheek ging na kort overleg akkoord met de plaats van vestiging; er werd een werkgroep in het leven geroepen waarin alle partijen zitting namen, er werden onderhandelingen geopend over de aankoop van het v. d. Heide-complex en de procedures werden gestart om zo spoedig mo gelijk gezamenlijk de nieuwe cen trale van de grond te krijgen. Het is mogelijk dat deze gang van zaken sommige mensen nog niet vlug genoeg is gegaan, maar ik zou niet weten welk gemeentebestuur deze zaak slagvaardiger had kun nen aanpakken. Tenslotte over het vermeende ver schil in beleid tussen bibliotheek- bestuur en gemeente het volgende: er is helemaal geen verschil in be leid - beide instanties streven op timale bibliotheekvoorzieningen voor deze gemeente na. Er was slechts verschil van mening over de wijze waarop vrijkomende fondsen van de panden Breestraat en Plan tage besteed zouden worden. In het compromis van aankoop van de vestiging Merenwijk met deze gelden hebben wij elkaar gevon den. B. D. OOSTERMAN wethouder sektor Welzijn Voor nog een ander ingezonden stuk over het conflict bjj de biblio theek, zie pagina "Meningen". LEIDEN - De bewoners van Vreewijk ervaren het verkeer in hun wijk als onveilig, zo blijkt uit een van de wijk gehouden enquête. Het wijkcomité heeft op grond van de uitslag van de enquête aan het gemeentebestuur maatregelen voorgesteld om het doorgaand ver keer te weren, de veiligheid te ver groten en parkeeroverlast tegen te gaan. Vreewijk is gelegen tussen de Witte Singel, de Jan van Goyenkade en de Rijn- en Schiekade. Van de 650 verspreide enquêteformulieren is iets minder dan de helft (306) inge vuld terugontvangen. De antwoor den waren zeer positief: 91% was het eens met de beperking van de parkeeroverlast, 93% wenste snel- heidsbeperkende maatregelen, 83% wilde sluipverkeer tegengaan en 88% wilde doorgaand vracht verkeer weren. Op grond van deze uitslag stelt het wijkcomité dat er grote behoefte is aan verbetering van de verkeerssi tuatie. Voorgesteld wordt om tegen te gaan dat verkeer uit Zuid-West via Vreewijk naar de Witte Singel riidt. De sluiproutes zouden ge blokkeerd kunnen worden door af sluiting van de Wouterenbrug en het sluiten van de rij paaltjes op het kruispunt Rij- en Schiekade/Tel- derskade. Eventueel kan het sluip verkeer ook tegengegaan worden door het nemen van afdoende snel- heidsbeperkende maatregelen. Vreemdparkeerders moeten uit de buurt geweerd worden; het contro leren daarvan is een groot pro bleem, onderkent het wijkcomité. Als van de straten in de wijk woon erven worden gemaakt zijn spe ciale regelingen voor het parkeren mogelijk. In overleg met het insti tuut van de juridische faculteit in de Hugo de Grootstraat wil men de parkeeroverlast rond <iit instituut tot een oplossing brengen door en kele nieuwe parkeerplaatsen te creëren. Door drempels zou de snelheid van het verkeer beperkt kunnen wor den. Zolang de Witte Singel nog een be perkte functie heeft als doorgaande route moeten maatregelen geno men worden om de veiligheid te vergroten en de overlast te beper ken. Met steun van leraren en ouders van leerlingen van de technische school aan de Haagweg wordt ver zocht ter hoogte van deze school een verplichte zebra aan te bren gen. De weg zou ter plaatse ver smald moeten worden. Bent u al wezen schaatsen deze winter? Kom naar de Ton Menken ijsbaan in Lelden. Openingstijden dagelijks van 7 j tot 12 uur, van 13.30 tot 17.00 uur I en van 19.00 tot 22.00 uur. T/m. 15 mei geopend. s fïon filciKEnB L U33AAiif Voor alle soorten schaatsen (ook voor noren). Tel. 071-769344 Vondellaan 4 Elke dinsdag- en donderdagmorgen damestrimmen. Elke vrijdagavond vanaf 22.30 uur marathonschaatsen. Elke zaterdagavond schaatsen met disco-light show.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3