Actievoerders eisen medisch onderzoek Bizar beeld uit de Kooi eidse agenda LEIDSE KABEL-TV LATEN BEHEREN DOOR COMMISIE CPN: Samenwerken in SCHOOLTURNEN GESLAAGD Voorstel werkgroep: SUBLIEME "BOHEME" HONDEN IN MERENWUK VERGIFTIGD STAD EN RAND ZATERDAG 5 MAART 1077 Van omwonenden asbest fabriek LEIDERDORP - Een petitie met ruim 1400 handtekeningen werd gisteravond in het gemeentehuis overhandigd aan burgemeester van der Have en wethouder Gordijn. De handtekeningen werden in de afge lopen weken verzameld bij de be woners in de omgeving van de as- bestfabriek van de Gebrs. Kruyt. Namens de initiatiefnemers, de vereniging „Voorkomen is Beter", verwoordde Fred Rohde de eisen die de petitie vergezelde. Allereerst dringt de VIB er op aan een jaarlijks onderzoek te laten plaatsvinden bij bewoners in de omgeving van het bedrijf en de werknemers van Kruyt op aanwezigheid van de zo genaamde „blauwe asbest". Ten tweede wil men openbaarheid van het rapport dat is samengesteld door de rijksinspectie aangaande de vermeende aanwezigheid van asbestdeeltjes. In de laatste plaats wil VIB een onderzoek naar de pe riode waarover asbestlozingen hebben plaatsgevonden. „De op merking van minister Vorrink dat de lozingen enkele weken op een dergelijke wijze zijn gedaan is in tegenstelling tot de waarneming van de omwonenden", aldus „VIB". Tevens moet hierbij bezien worden in hoeverre er nog asbest- stof aanwezig is in de directe omge ving van het bedrijf. Een van de aanwezigen, een bewoner, merkte daarover op dat er nog steeds „zak ken vol asbeststof' worden afge voerd in de nabijheid van de af voerpijp. Op de vraag welke toe zeggingen de gemeente kon doen naar aanleiding van de eisen merkte burgemeester Van der Have op dat de zaak het college niet loslaat en dat de uiterste inspan ning getroost zal worden het op te lossen. Naar de mening van VIB is het ge vaar trouwens nog niet geheel ver dwenen. Fred Rohde: „Het trans porteren van platen asbest vindt nog steeds plaats op het terrein van het bedrijf. Bij die handelingen is het beslist niet uitgesloten dat daar stofdeeltjes bij vrij komen. Wij vin den dat ook daar naar een onder zoek dient te worden ingesteld. Tenslotte merkte een bewoner op „We hebben in het verleden prettig kunnen wonen en we willen er pret tig blijvi Burgemeester Van der Have (links) neemt de lijst handtekeningen in ontvangst LEIDEN - De gisteren in de Vijf Meihal gehouden schoolturnwedstrijden zijn bijzonder geslaagd. Aan deze wedstrijden namen 84 ploegen deel, die voor 600 deelnemers van Leidse scholen zorgden. De winnaars zijn: kast: meisjes 12-15 jaar: 1. Stedelijk Gymnasium. Jon gens 12-15 jaar 1. Stedelijk Gymnasium. Meisjes 16 jaar en ouder: 1. Stedelijk Gymnasium. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Sgs. Zuid-West. mini-trampoline: Meisjes 12-15 jaar: 1. Nieuwe Vaart. Jongens 12-15 jaar: 1. Nieuwe Vaart. Meisjes 16 jaar en ouder: 1. Stedelijk Gymnasium. Jon gens 16 jaar en ouder: 1. Stedelijk Gymnasium. Lange mat: Meisjes 12-15 jaar: 1. Louise de Colignyschool. Mini-trampoline met paard: Meisjes 12-15 jaar: 1. Sgs. Zuid-West: Jon gens 12-15 jaar: 1. Stedelijk Gymnasium. Jongens 16 jaar en ouder: 1. Stedelijk Gymnasium. Bij het volksdansen en de jazzgvmnastiek waar geen prijzen werden uitge reikt maakten de Louise de Colignvscholengemeenschap. de Agnesscho- lengemeenschap en het Rembrandtlyceum Burggravenlaan een goede indruk. MAANDAG Wijk 17 Hoge Morsweg, Mors weg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg), Mors- laan, dr. Lelylaan, Granaathof, Diamantlaan, Onyxhof, Amethis thof, Smaragdlaan, Robijnstraat, Parelstraat, Topaaslaan. Aquama rijnstraat, Bothastraat, H. Coster- straat, Morskade, Rhijnhofweg, Agaathlaan, Saffierstraat, Tur kooislaan, Berylstraat, Carneool- straat, Barnsteenpad, Kristalstraat, Toermalijnstraat, Opaalstraat. Wijk 19 Lage Morsweg, P. C. Hooftlaan, Vondellaan, van Baerlestraat, Ja cob Catslaan, Gerard Brandstraat, Coornhertstraat, C. Huygenslaan, Brederostraat, Spieghelstraat, R. Visscherstraat, Tesselschadestraat, Leeghwaterstraat, St. Buysingh- straat, Calandstraat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijkstraat, Stuw- straat, Sluisstraat, Duikerstraat, Damlaan, Haagsestraatweg, Mui- derkring Cruquiuslaan. WOENSDAG Wijk 18 Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v. d. Waalsplein, van Bemmelenstraat, Lorentzkade, Zeemanlaan, van 't Hoffstraat, Bakhuis Roozenboomstraat. Wijk 22 M. Treublaan. Stieltjensstraat, Franchimontlaan. v. d. Hoeven- straat. Kanaalweg (van v. Vollen- hovenplein tot spoorlijn), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerinck- laan, Temminckstraat, Suringar- straat, Burggravenlaan, Asser straat, Scholtenstraat, Modder manstraat, Oppenheimstraat. DONDERDAG WIJK 21 21 Havenplein, Haarlemmerstraat (van Haven tot Mare), Donkersteeg. Kuipersteeg, Dullebakkersteeg Hooglandsekerksteeg, Pelikaan straat, Koestraat, Lege Werfstraat Bouwelouwensteeg, Duizendd raadsteeg. van der Werfstraat Meermanshof, Druckerstraat, Ma redorpsedwarsstraat, Greven straat, Voldersgracht, Noord- en Zuid Rundersteeg, Janvossen- LEIDEN - De gemeentelijke werkgroep kabeltelevisie zal aan het college van B en W adviseren om het beheer van het Leidse kabelnet in handen te geven van een zogenaamde functionele commissie. Daarin zullen gemeenteraadsleden en vertegenwoordigers van belan gengroeperingen plaatsnemen. Deze commissie zal als „tak van dienst" financiële zelfstandigheid moeten hebben. Een driemanschap uit de werk groep heeft de voor- en nadelen van de mogelijke beheersvormen op een rijtje gezet. Het driemanschap was geformeerd na eerdere heftige discussies waarin geen overeen stemming was bereikt. De Stich ting Kabelnet Merenwijk (die in de LEIDEN - In de serie van het Residentie-Orkest is de Stadsge hoorzaal dit seizoen nooit zo slecht bezet geweest als gisteravond. Mochten de thuisblijvers zijn ge motiveerd door het programma, dan hebben zij ten enenmale onge lijk gehad. De Hagenaars begonnen met de Serenade voor strijkorkest, waarin Tsjaikowski weliswaar niet geheel bevredigend het gemis aan blazers en slagwerk heeft pogen te omzeilen, maar toch ook ook een vaak wonderschone melodiek heeft geschapen. Hoewel het werk - door zijn intieme sfeer - wel door een kamerorkest uitgevoerd pleegt te worden, heeft de dirigent Hans Vonk m.i. terecht gekozen vooreen grote bezetting. Ondanks de grote accuratesse van de musici zou een wat diepgaander nuancering deze serenade meer sfeer hebben kun nen geven. Uitermate boeiend was de concer tuitvoering van de laatste twee ac- ten van de opera La Bohème van Leoncavallo. Het gelijknamige werk van diens tijdgenoot Puccini heeft weliswaar een grotere „popu lariteit" verworven, Leoncavallo is beduidend minder oppervlakkig te werk gegaan. De vocalisten, in al fabetische volgorde Robert Chris- tesen, Adrienne Csengery, Mauri- zio Frusoni, Andrea Snarsky en Anita Terzian, waren zonder uit zondering voor hun „rol" geknipt, zij het dat de een kennelijk meer moeite had met de concertuitvoer ingspraktijk dan de ander. Niemand viel echter zozeer uit de toon, dat aan deze uitvoering het predicaat „subliem" zou kunnen worden onthouden. Zo men al enig kwalitatief onderscheid zou willen maken: de sopraan en de bas- bariton waren hier de primi inter pares. Deze volkomen prestaties zouden niet mogelijk zijn geweest zonder het volmaakte aandeel van Hans Vonk en het Residentie- Orkest. RON HARMS Merenwijk al een net exploiteert), de Federatie van Woningbouwver enigingen en de vertegenwoordiger van de verenigde wijkorganen hielden vast aan de stichting als beheersvorm. Daar tegenover zag met name een aantal raadsleden meer in een functionele commissie. Het driemanschap is tot de conclu sie gekomen dat zowel op het punt van de financiering als dat van de mocratische controle een functio nele commissie beter is dan een stichting. Huurders De werkgroep kon zich moeiteloos achter deze conclusie scharen. De vertegenwoordiger van de wijkor ganen de heer Werter maakte wel de kanttekening dat hij meer waar borgen wilde hebben dat niemand gedwongen zou worden een aan sluiting te nemen. Uit het stuk bleek namelijk dat de huurders die nu al op een gemeenschappelijke antenne zijn aangesloten niet indi vidueel zullen kunnen beslissen over aansluiting op het toekom stige kabelnet, dat in heel Leiden voor kabeltelevisie gelegd zal wor den. Of alle deelnemers aan de be staande gemeenschappelijke an tenne moeten zich aansluiten op het kabelnet of geen van allen. Na advies van de werkgroep zullen B en W een voorstel doen aan de gemeenteraad. De gemeenteraad beslist uiteindelijk over de gewen ste beheersvorm. Dit bizarre beeld biedt op het ogenblik een gedeelte van de Kooi. In de omgeving van de Driftstraat moeten namelijk 58 huizen van de woningbouwvereniging „Eensgezindheid" plaats maken voor 48 nieuwbouwwoningen. De afbraak van de oude woningen aan de Driftstraat, de Formosastraat, de Javastraat en de Lombok straat is op het ogenblik in volle gang.De foto werd genomen in de Formosastraat. LEIDEN - „Er moeten samenwerkingsvormen komen van strijdbare werkers in de gezondheidszorg om de bezuin igingen die worden toegepast te lijf te gaan. De werkers moeten zich mobiliseren". Aldus het tweede-kamerlid André de Leeuw (CPN) gisteravond op een bijeenkomst van de afdeling Leiden van de CPN in het Antho- nius Clubhuis. Centraal op deze bijeenkomst stond de ontwikke ling van de gezondheidszorg in Nederland. De Leeuw, zelf huisarts, betoogde dat het beleid van de regering in zake de gezondheidszorg meer moet worden afgestemd op de werkers. „De hoge kwaliteit in de gezondheidszorg blijft niet sta biel", zei hij. „Die moet elke dag opnieuw geschapen worden en is sterk afhankelijk van de wer kers". Het kamerlid ging tekeer tegen de algehele bezuinigingen in de ge zondheidszorg en ook in de ge zinsverzorging en bejaarden hulp. Als voorbeeld noemde hij o.m. de hartchirurgie, die te kampen heeft met onvoldoende faciliteiten. „Er wordt daar nu ge selecteerd op andere dan medis che criteria. En dat is onaan vaardbaar. Ieder mens is immers gelijk". De Leeuw vond het onlogisch dat er zowel in de eerste lijns ge zondheidszorg (huisartsen, wijk verpleegkundigen, gezinshulp) als in de sfeer van de ziekenhui zen bezuinigd wordt. „Omdat er in de eerste lijn bezuinigd wordt, doet men een groter beroep op ziekenhuisbedden, terwijl daar eveneens wordt bezuinigd. Dat is onlogisch, paradoxaal en brengt grote gevaren met zich mee". De Leeuw vond dat er op die manier „o.p nogal gemakkelijke wijze gemorreld wordt" aan de verzor ging van zieken. Kritiek had het kamerlid ook op de één-procents operatie van het kabinet, die hij voor de gezond heidszorg zeer gevaarlijk noemde als die zou worden doorgezet. „Het zou betekenen een daling van het niveau in de gezond heidszorg en het niet meer voor handen zijn van voldoende be dden. En wie worden daar de dupe van? Dat zijn vooral de ou deren, de bejaarden", aldus De Leeuw. De Leeuw hield in zijn inleiding een pleidooi voor een arbeid- sproduktiviteitsverhoging in de gezondheidszorg, mede om de werkloosheid te verlichten, en voor democratisering. Over de door hem gehekelde kostenbe heersing van staatssecretaris Hendriks zei De Leeuw: „Echte kostenbeheersing is pas mogelijk als je tot een echte beheersing steeg, Koddesteeg., Clarasteeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Oude Vest (van Havenplein tot Mare), Lange Zandstraat, Vol molengracht, Oostdwarsgracht, Koolstraat, Emmastraat, Baat- straat. Wijk 23 Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare), Stille Rijn, Apothekers- dijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade. Turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt. Nieuwe Beestenmarkt, Kort Gal gewater, Morsstraat, Smidsteeg, Narmstraat. Kruisstraat. Ie en 2e Binnenvestgracht. St. Aagten- straat, Lammermarkt. Marktsteeg, Lange Scheistraat, Nieuwe Mare, Oude Singel (van Mare tot Turf- marktbrug), Fokkestraat, Oude Vest, (van Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoorsteeg, Dolhuis- steeg, Sionshof, St. Ursulasteeg, Caeciliastraat, Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Ag- nietenstraat, Spijkerboorsteeg, Vestwal, 3e Binnenvestgracht, Reineveststeeg. Langegracht, Vre dehof. Houtmarkt, Noorderstraat, Hendrikstraat. VRIJDAG Wijk 20 Van Vollenhovenkade en plein, Snouck Hurgronjestraat, Huizin- gastraat. Uhlenbeckkade. Colen- branderstraat, Meyerskade, Duy- vendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot van Vollenho- venplein). Rijndijkstraat, Kanaals traat, Dozystraat, de Goejestraat, Cosijnstraat. Hartmanstraat, Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. brug tot Wil helminabrug), Catharinastraat, Rijnstroomstraat. Wijk 26 Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad (beide van Wilhelminabrug tot Rhijnvreugd), Rhijnvreugd, Brug- gestraat, Besjeslaan, Park "Die Leythe", Roomburgerweg, Aar- straat. Meerburgerkade en straat. Gouwestraat. Amstelstraat, Leed estraat. Wierickestraat, IJsselkade, Kasteelhof Vliststraat. Zaanstraat, Maasstraat, Merwedestraat, Drechtstraat. Lingestraat. Spaar- nestraat. Lekstraat, Castellumweg. Projectgroep houdt vast aan plan LEIDEN - De uit bewoners en ambtenaren bestaande project groep voor het herstel Van de Haver- en Gortbuurt houdt vast aan het ontwerp-bestemmingsplan, zoals dat vastgesteld is. Dat wil zeggen dat de projectgroep van mening blijft dat in de Eerste Gor testraat ruimte moet blijven voor pakhuizen e.d„ in de Tweede Gor testraat woningen zouden moeten komen en in de Derde Gortestraat ook. Daarmee blijft de projectgroep zich stellen tegenover de visie van de Provinciale Planologische Com missie, die meende dat er in de Tweede Gortestraat ruimte moest komen voor een achterbebouwing ten behoeve van de huizen aan het Levendaal. Wel wil de projectgroep aan de wensen van de PPC tege moet komen, door de geprojec teerde woningen aan de noordzijde van de Tweede Gortestraat breder en minder diep te maken, waardoor de voorgevel wat verder naar achte ren zou kunnen worden geplaatst. Iets soortgelijks staat de project groep voor de Derde Gortestraat (eveneens noordzijde) voor ogen. Ambtenaren van de gemeente zul len in contact treden met de PPC om over deze wijzigingen overleg te plegen. In een vergadering van de projectgroep, gistermiddag op het stadhuis, kwam de vraag naar vo ren: „Hoe machtig is in Nederland de PPC?" Het antwoord daarop luidde dat de PPC het provinciale college van Gedeputeerde Staten van advies dient, alvorens dit col lege het bestemmingsplan, dat eerst door de gemeenteraad moet worden vastgesteld, goedkeurt. Ook sprak de projectgroep zich gis termiddag uit voor sloop van de school aan de Gortestraat. Wanneer ook de renovatie van de woningen aan de zuidzijde van de Gortestraat (de z.g. hekjeswoningen) definitief afketst, ontstaat er zo meer ruimte voor nieuwbouw. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802 Café „De twee spieghels", muziekpro gramma. 3 uur nam. Volkshuis, zondagochtend byeenkomst over de Hortus Botanicus, 10.30 uur vm. LAK-Theater. Levendaal 150. kinder theater door theatergroep Spektakel, 3 Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i 't Breehuys. open-huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2 ad viescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam Stadhuis, vergadering commissie alge mene en bestuurlijke aangelegenheden, Vrijetijdscentrum, breestraat 66, tafel tennis, sport en spel, improvisatie- theater, fotocursus, boetseren en Go, alle groepen vanaf 8 uur nam Gemeentehuis Oegstgeest, openbare werken en sport, 7.30 u Gemeentehuis Voorschoten. financiën en bedrijven, 8 uu Gemeentehuis Wassenaar, technische diensten, 8 uur n Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddiest van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961Wijk II (Kooi en Merenwijk): Groeneveld, Argusvlinder 10. tel. 141373: Wijk III (Waard, Professoren- wijk en Tuinstadwijk): A.R. Tegelaard, Burggravenlaan 14, tel. 134092: Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A.R. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp F.O.A.M. Kemme, Merel- straat 184a, tel. 893139 (zaterdag): Van Wyk. praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (zondag) (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Wilhelmi- napark 2, tel. 155666. Voorschoten - B.R. van Beusekom, P. Heijnlaan 6. tel. 071-763551 (zaterdag); W.I.M. van Dam, Palegtrinalaan 29, tel. 3960 (zondag); S.M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag) Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, tel. 12522-12665. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 4 tot 11 maart, door Zuiderapotheek, Lammerschansweg 7, tel. 123553 en Apotheek v. Breest Smal- lenburg, Loewestein 6, Leiderdorp, tel.890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezonheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641: Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. C.J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Gezinsverzorging Leiden - Stichting Gezinsverzorging Leiden, aanvragen hulp voor bejaarden, zieken- en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t7m vrijdag van 9-10 en 13-14 uur). SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202 Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. kan komen van ziekmakende fac toren Een kostenbeheersing door middel van afbouw van zieken huisbedden is wel simpel, maar niet bepaald optimaal". Ook het gemeenteraadslid voor de CPN, Dries Hoeven, die de bij eenkomst voorzat, protesteerde tegen de bezuinigingen. Uit de zaal kwamen vervolgens sugges ties om de werkers in de gezond heidszorg beter te organiseren via de vakbonden. „Want de wer kers in de ziekenhuizen hebben een zeer lage organisatiegraad", aldus een toehoorder. LEIDEN - Tenminste zeven honden zijn in de afgelopen dagen in de Merenwijk aan vergiftigingsverschijnselen overleden. Hondenbezit ters worden daarom gewaarschuwd hun dieren voorlopig niet los te laten lopen. Hun werd vanochtend door middel van geluids wagens van de politie aangeraden de dieren op straat aangelijnd te houden. Het vermoeden bestaat dat het hier om strychninevergiftiging gaat. Een dierenarts heeft de maaginhoud van de omgekomen honden voor nader onderzoek opgestuurd naar het laboratorium. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2