Aardappels dit jaar glaziger Molenaarsgilde wil oud ambacht redden Garnalen IEDER VOORJAAR Knip speciaal voor de grote maten Marielle ZATERDAG 5 MAART 1977 EXTRA PAGINA 21 Brillat-Savarin (1755-1826) schreef in zijn thans klassiek geworden boek „Physiologie du gout", dat gastheer-zijn is: het zich bekomme ren om het geluk van de gast, zo lang deze zich onder het dak van de gastheer bevindt. Deze woorden gaan nog altijd op in de huidige hotellerie. Jean Goulet in Honfleur is zo'n voortreffelijke gastheer. In zijn beroemde Ferme Saint Simeon aan de monding van de Seine drijft hij - gesteund door een aantal familieleden-een uiterst luxueus hotel en restaurant. Slechts weinig herinnert in die Ferme nog aan de dagen dat de schilders Jongkind, Monet, Manet en Pisarro hier logeerden. Wel han gen er nog schilderijen van hen waarmee zij hun rekeningen vol deden. Tegenwoordig is de Ferme Saint Simeon (gebouwd op de grond waar eens een pesthuis stond) een oord waar de visliefheb- bers zich laten verwennen. Geen wonder dat op de kaart van het res taurant het aantal visschotels en die van de schaal- en schelpdieren het aantal vleesgerechten vele malen overtreft. Bij die gerechten behoort ook een voorgerechtje waarin men bij voorkeur de kleine garnalen- soort verwerkt. Die garnalen - „onze Noordzee gar nalen" moet ik schrijven - zijn de laatste tijd wat in prijs gezakt en het loont wellicht nu de moeite om met een paar ons van die garnalen een voorgerechtje a la Saint Simeon- Met de garnaal is het bij ons in het taalgebruik wat vreemd gesteld. Goed, we kennen allemaal de Noordzeegarnaal die zo'n 5 tot 8 centimeter lang is. Dat garnaaltje moet ongeveer drie minuten ge kookt worden en krijgt dan de bleek-roze kleur. Ze zijn moeilijk zelf te pellen en we geven er mees tal de voorkeur aan ze reeds gepeld te kopen. Alle garnalen die in ons land gepeld verkocht worden zijn behandeld met een conserver ingsmiddel en daardoor hebben- ze aan smaak wat ingeboet. Versgekookte en gepelde garnalen zijn het lekkerst en wie zich daar aan wil wagen moet - als hij geen geroutineerde peller is - rekenen dat hij van een kilogram verse gar nalen slechts twee ons gepelde gar nalen overhoudt. Dan toch maar de reeds gepelde garnalen kopen en het kleine smaakverlies voor lief- De Noordzee-garnalen zijn dan al tijd nog smakelijker dan de Noorse garnalen die hier vrijwel altijd diepgevroren worden aangevoerd. Die Noorse garnalen zijn meestal goedkoper want die laten zich vrij gemakkelijk machinaal pellen. De Steurgarnaal die eveneens vaak in de diepvrieskist van de vishande laar kan worden aangetroffen is weer wat groter dan zijn, Noorse zusje en heeft ook een wat betere smaak. Onenigheid En dan is er de shrimp. Daarover bestaat - ook in vakkringen - nogal wat onenigheid. Het is de naam die staat voor een grote garnaal doch in ons land worden vaak de scampi onder die naam verkocht en dat is eigenlijk onjuist want die scampi zijn eigenlijk kleine zeekreeftjes. Een ander zeekreeftje is het Noorse kreeftje dat hier meestal verkocht wordt onder de naam Langoustine en dat in Engeland als scampi en ook als reuze shrimp verkocht- wordt. Nu terug naar Honfleur voor het re cept van de met verse garnalen ge vulde avocado's. Voor vier perso nen dient u te rekenen op twee zeer rijpe avocado's (vraag uw leveran cier vooral naar de rijpe vruchten en haal niet zomaar enkele avoca do's uit de bak of kist in de super markt weg), 200 gram garnalen,- twee eetlepels zonnebloemolie, een eetlepel citroensap, een klein uitje dat u ragfijn dient te hakken, een eetlepel verse gehakte peterselie, wat witte peper uit de molen en eventueel wat zout naar smaak. Snijd de avocado's overdwars door, verwijder de pit, Lepel het moes uit de vrucht en besprenkel het - om het verkleuren tegen te gaan - direct met het citroensap. Wrijf het vruch tenmoes glad met de olie. Voeg er daarna de peterselie, de ui en de garnalen bij. Breng de massa op smaak met wat peper uit de molen en eventueel wat zoutVul de vruch thelften met deze massa en zet ze ge durende een half uurtje in de koel kast. Geef er geroosterd brood bij. Een ander garnalenrecept uit Hon fleur is nog eenvoudiger. U dient daarbij op 3ij4 ons garnalen per persoon te rekenen. De garnalen dient u op op een mooi slabiad en. pas aan tafel giet u er een vinai grette over die u als volgt maakt: vermeng al kloppende drie delen zonnebloemolie met twee delen kruidazijn. Hak een stukje ui met wat peterselie en selderij-groen ragfijn en roer (jat door de olie - en azijnmengsel. Wanneer u het lekker vindt mag er best nog een gehakt augurkje uit het zoet-zuur en wat dille bij. Goed mengen is een voor waarde bij dit sausje want olie en azijn hebben de neiging elkaar af te stoten. Breng het sausje op smaak met weinig zout en veel witte pepe- r uit de molen. HANS BELTERMAN Het begon op een zaterdagmiddag, een paar weken geleden. Om kwart over v\jf. Niet eens als een verrassingsaanval, maar naar later zou blijken als een lafhartig besluipen. Daarom had ik ook geen We zaten zoals dat heet „genoeglijk een glaasje sherry te drinken". De blik dus wat wazig, maar schuin omhoog. „Kijk eens naar het plafond", zei ze alsof het om een vrijblijvend advies ging. „Tja". Eerst dacht ik dat we de zaak daarmee wel tot op de bodem hadden uitgepraat; later leek het me toch wat mager, zodat ik nog bedacht Jk zal je glas even bijvullen". Maar het was al te laat. „Dat komt allemaal door dat roken Nu kwam me dat niet helemaal onbekend voor, want betrekkelijk regelmatig wordt me verweten dat mijn aanwezigheid de vitrage bedoezelt. Daar heb ik me nooit vee van aangetrokken. Zelfs al zou Den Uyl in zijn ondoorgrondelijke wijsheid het roken verbieden, thuis ga ik mijn verwoestende gang. Thuis ben ik de baas. Hoewel.Ik weet het niet meer zo zeker, want in de dagen die volgden werden schijn en werkelijkheid verweven tot een koord waaraan ik me nu en dan overwoog op te knopen. „Kijk eens naar de verwarmingsbuizen". „Kijk eens achter de bloembak". „Kyk eens naar die richels langs de Ik wist niet dat er in een zo simpel ingericht huis als het onze zoveel te kijken was. En overal was het vuil, stoffig of dichtgegroeid met spinrag. Eerlijkheidshalve: er ging ook wel eens een dag voorbij zonder dat ik ergens moest kijken. Maar het gif deed zijn werk. Wie weet wat voor enge beesten er op dit moment op de bodem van de koekepan scharrelen, want het keukenkastje zal ook wel niet deugen. Wie weet wat er ongezien in de koffie dwarrelt omdat het raam op een En op een dag was het zover. Met heet water stond ik een theelepeltje af te spoelen omdat ik het had laten vallen. Toen beging ze een blunder met de woorden „Bij mij thuis gebeurde het ieder voorjaar. Dat was heel gewoon. En we wonen hier al meer dan drie jaar". Die kans greep ik. „Best. In het voorjaar. Maar dan wil ik er de komende maanden ook geen woord Eigenlijk best een goede afspraak. Tegen die tijd zien we wel verder. Tenslotte bloeien dan de narcissen weer... De vogeltjes, de zon... Het was in die toestand van zelfgenoegzaam dagdromen dat ik aanbood buiten de ramen te zemen. Even later viel jet januarilicht door wat een venster bleek te zyn. Alsof je staat te toveren. En nog even later lazerde ik met trap en emmer water en spons en zeem tussen de struikrozen. M'n gezicht geschaafd, knie open, geen hond die je verhaal gelooft en rozen schijnen niet zo dol te zyn op bemesting met zeepsop en spiritus. Maar toen was dat van de grote schoonmaak al afgesproken. En ik heb wel eens gehoord datje zo'n «plafond eerst moet afnemen Met ammoniak. OLST - Het laatste restje korenmolenaars in ons land heeft de handen ineen geslagen. AMSTERDAM - Deze maand is van Knip een speciale uitgave ver schenen, helemaal gewijd aan de grote maten (44 t/m 54). Van alle in het blad afgebeelde modellen zijn patronen op het raderblad en in het blad is een goede werkbeschrij ving. Voor 5,75 kunt u, als u han dig bent, een hele garderobe sa menstellen van sportief tot zeer ge kleed voor de avond. Deze Knip is verkrijgbaar in de boek- en tijd- schriftenhandel. Het typisch Hollandse ambacht dreigt te verdwijnen. Ons land telt nog slechts een kleine vijftig vak bekwame korenmolenaars en als niet snel.de kennis en de vaardig heid aan' jong talent kan worden overgedragen, weet over twintig jaar niemand meer hoe met behulp van windkracht koren tot meel te malen. Het ambachtelijk korenmole- naarsgilde, dat door dit laatste restje vaklieden in het leven is ge roepen, wil het molenaarsvak voor uitsterven behoeden. Onlangs kwamen de molenaars feestelijk bijeen in de stellingmolen van vak broeder Hendrik Bokkers in Olst, aan de boorden van de IJssel. Het gilde, in de meer eigentijdse vorm van een stichting, is een feit en het zendingswerk kan worden begon nen. Aan twintig molens, verspreid over Nederland, zal een schild wor-, den bevestigd, dat het uiterlijk kenmerk is van het lidmaatschap van het gilde. Het eerste schild, dat de pui siert van de Bokkers Molle in Olst, werd onthuld door Gerrit Ee- renberg, die voor zijn zondagoch tendprogramma „Weer of geen weer" heel wat kennis ontleent aan de molenaar. Bruin Een aantal jaren geleden hadden broodbakkers moedeloos naar het hoofd gegrepen bij het horen van dit initiatief. Want welke bakker zou nu zijn broodmeel betrekken van de molenaar, terwijl de klant schreeuwt om witter-dan-wit- brood, dat alleen maar te vervaar digen is van in de fabriek (kapot) gemalen meel. Maar onze smaak is aan verandering onderhevig en de vraag naar eerlijk, bruin tarwe- of roggebrood is de laatste jaren weer aanzienlijk te noemen. Het is deze hernieuwde belangstel ling voor werkelijk voedzaam brood, dat de molenaars weer hoop geeft voor de toekomst. Er zijn op dit moment al enkele korenmolens in ons land, die zich al van een rede lijke markt van „echte bakkers", hebben verzekerd. Zo maalt de mo len De Vrijheid in Schiedam op pure windkracht wekelijks 260 ba len volkorenmeel vol, goed voor een flinke groep ambachtelijke bakkers. Andere goeddraaiende molens zijn: De Vier Winden in Vragender, De Arend in Terhey- den, Het Rode Hert in Alkmaar en De Hoop in Wolphaertsdijk. Door Paul Sneijder De Eendracht in Alphen aan den Rijn Het is slechts een kleine greep uit de 450 korenmolens in ons land,* waarvan (vrijwel) de rest in have loze of misschien zelfs keurig ge restaureerde staat werkeloos over het land staat te staren. Want er ii een zaak, die men over het hoofd heeft gezien, toen in de jaren zestig de restauratie van het molenbes tand ter hand werd genomen: een molen zonder molenaar is geen molen. Billen Het gilde heeft niet de illusie, dat alle Nederlandse korenmolens ooit nog eens in vol bedrijf zullen zijn. Daar is het vak molenaar al te moei lijk voor. Molenaar Hendrik Bokkers vertelt daarover „Veel mensen denken dat je molenaar bent, als je de wie ken kunt laten draaien of de kap 'De stellingmolen Bokkers Molle in het Overijsselse Olst: een aoeddraaiend molenaarsbedrijf. Molenvriend Gerrit Eerenberg (1) onthulde samen met molenaar Hendrik Bokkers het eerste schild van het ambachtelijk korenmolenaarsgilde, dat binnenkort op zeker twintig Nederlandse korenmolens zal prijken. kunt kruien, maar het allermoei- na een paar jaar „afkijken" van een Met nostalgische gevoelens alleen lijkste van het molenaarsvak is het meester-molenaar onder de knie kom je er niet, verzekert Hendrik „billen" van de molenstenen ofte- kan krijgen." Bokkers, „Het is verdomd hard wel het aanbrengen van de voor het Maar wie molenaar wil worden, zal werken. Van 's morgens vroeg tot malen zo belangrijke groeven in de geen moeite teveel zijn om dit vak 's avonds laat en dat zeven dagen in stenen. Dat is een kunst, die je pas meester te worden. de week." Regenjacks in felgekleurd spinnaker- of parachutedoek geïnspireerd op de parachute. Er zijn dit jaar meer glazige aardap pelen dan anders. Dat is een gevolg van de hete zomer. Vooral de aar: dappelen uit het zuidwesten van Nederland hebben last van glazig heid. In het noorden van het land is het minder en met de rode aardap pelen de rassen Irene en furore) valt het ook wel mee. Maar met het veel gegeten bintje is het niet zo best. Het bintje is nogal gevoelig voor „glas" (zoals dat heet) en dat is op het ogenblik goed te merken. Wat is er gebeurd? Door de droogte en de warmte zijn de aardappelen op een gegeven moment met groeien gestopt. Toen het uiteindelijk ging regenen, zijn ze gaan kiemen en nieuwe knollen gaan vormen. Die nieuwe knollen Zo worden aardappels glazig: nieuw gevormde knollen halen voedsel ofwel zetmeel uit de oude aardappel. zuigen het zetmeel (voedsel) uit de „moederaardappel", en die wordt daar glazig van. Tekening De groei van nieuwe knollen heet „doorwas". Op de tekening kunt u bekijken hoe „doorwas" er uit ziet. Bij A is het „kind" (2'/2 aan de „moeder" (1 ll* vastgegroeid. Er ontstaat dan een sort flesvormige knol. Iedereen die wel eens aar dappels schilt, kent zo'n vreemd gevormde aardappel wel. Bij B is de oude aardappel (l'/a gaan spruiten en aan die spruit is een nieuwe (21/a ontstaan. Bij C is de kiem naar boven gegroeid en maakt boven de grond een nieuwe aar dappelplant. Gebeurd Overigens worden aardappelen ge keurd. Dat gebeurt door de alge mene inspectie dienst van het mi nisterie van landbouw, die ook op glazigheid let. De inspectie neemt monsters van aardappelen die voor de verkoop klaar liggen. Aan de buitenkant is natuurlijk niet te zien of aardappe len van binnen glazig zijn. Daarom snijden de inspecteurs ze doormid den. Er is trouwens nog een andere ma nier om aardappels te controleren. Daarvoor worden ze in een zoutbad gedaan. De glazige aardappels, die iets lichter zijn dan de exemplaren niets mankeert, gaan dan drijven. Op die manier wordt er 1U' tot 20 procent uitgehaald en afge voerd als veevoer. Deze wijze van sorteren gebeurt al bij de bedrijven die de aardappels kopen, maar alleen als ze vrijwel zeker weten dat er veel „glas" in de aardappels zit. Partijen aardappe len, waarvan men veronderstelt dat het wel meevalt met de glazigheid, mogen gewoon in de verkoop Meer mag Er mogen dit jaar meer glazige aar dappelen in voorkomen dan an ders. Dat heeft het produktschap voor aardappelen zo geregeld. In een normaal seizoen mogen mon sters aardappelen 5 procent gebre ken vertonen, waarvan 1 procent glazigheid. Deze winter mag er (vanwege die droge zomer) 9 pro cent slechte kwaliteit in voorko men, maar dat moet dan wel voor namelijk glazigheid zijn. Het pro duktschap staat niet toe, dat er meer „rot" en „groen" in zit. Bewaren Aardappelen kunnen ook bij u thuis groen worden, als u ze op een te lichte plek bewaart. In die groene „plekken zit een gftige stof, die so- lanine heet. Ook de „pitten" bevat ten solanine. Daarom moeten en pitten enn groene plekken worden weggesneden. Het bewaren van aardappelen is nogal lastig, als je geen geschikte plek hebt. Het moet er donker zijn, Pas bij het doorsnijden merk je of e goed geventileerd en 4 tot 6 graden Celcius. Als het er te warm is, gaan ze spuiten. Is het te koud, dan wor den ze zoet. Glazige aardappelen gaan snel rotten en steken ook goede exemplaren aan. Aardappe len zijn dus op het ogenblik niet zo geschikt om te bewaren. Wie dat Het produktschap 1 wacht dat er de komende maanden langzamerhand betere aardappels in de winkels komen, omdat de slechtste partijen het eerst zijn- verkocht. De wijde a-symmetrische stroken jurk en de blouse zijn beide ge maakt van een zalmkleurige katoe nen zeer dunne voile. De wijde rok is van zalm en ecrukleurige katoen verwerkt met lurex. AMSTERDAM - Van heel dunne atoen maakt de Amsterdamse confectieontwerpster Marielle Bolier lange wijde strokenjur- kenmet een Griekse halslijn,dat wil zeggen jurken met een mouw en een schouder. Die jurken zijn eigenlijk met de overalls met korte en lange pijpen en heel wijde blousons van parachute doek de aardigste modellen uit de nieuwe collectie. Marielle Bo lier haakt in op de nieuwe mo detendensen, zonder daar nu echt iets origineels aan toe te voegen. Wat materialen betreft gebruikt ze hoofdzakelijk ka toen en parachutedoek. Daar maakte ze ook leuke regenjasjes van, die als het helemaal bar en boos weer is van onder met een koordje kunnen worden dicht getrokken, ideaal als je op de brommer zit. Wat de badkleding betreft is het jjeer een minimum aan stof. Zoals het "badpak" dat niet meer dan een schaamlapje met bretels is. De badkleding wordt meestal wel gecompleteerd door wikkelrokken, wijde blousons en blousonachtige mini-jurkjes. Dat soort jurkjes maakte ze ook in een lurexmateriaal en liet daaronder goudkleurige bale- rina's dragen. Henriëtte v.d. Hoeven

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21