LEIDSCH DAGBLAD Zware aardschok treft Roemenië Milj oenenz wendel met valse zegels Leeman weg bij de Tros v.d.wiel Enorme schade en nog onbekend aantal doden in Boekarest Nu zeker vervroegde verkiezingen in België N.C.B.O. weetalles van brillen en contactlenzen. musterring Schade: tien miljoen gulden ZATERDAG 5 MAART 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35182 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Drs. Leeman HILVERSUM (ANP) - Tussen het bestuur van de TROS en directeur drs. L. J. Leeman zijn verschil len gerezen omtrent de taken en de inhoud van de directeursfunctie. In verband met deze kwestie zijn besprekingen gaande om tot beëindiging van de arbeidsverhouding met Leeman te komen. Een woordvoerder van de TROS heeft dit gister middag namens het bestuur meegedeeld. Leeman, die vakantie had opgenomen van 28 februari tot 14 maart, heeft zich op 2 maart volgens de normale regels ziek gemeld, aldus de woordvoerder. Na zijn herstel zal hij echter zijn werkzaamheden bij de TROS hervatten, totdat de besprekingen tot zijn heengaan hebben geleid. Het TROS-bestuur heeft gistermiddag de onder nemingsraad van de TROS van de situatie op de hoogte gesteld. BELGRADO/WENEN/DEN HAAG - Een zware aardbeving heeft gistera vond het zuidoosten van Roemenië getroffen. Vooral in de hoofdstad Boe karest is de materiële schade, die werd aangericht enorm en heeft de aard schok een nog onbekend aantal slachtoffers geëist. Voor het hele grondge bied van Roemenië is de noodtoestand afgekondigd. Het epicentrum van de aardbeving lag in Transsylvanië, ongeveerd honderd kilometer ten noorden van Boekarest. De aardbeving werd tot ver buiten Roemenië gevoeld: van Moskou tot Napels en van Wenen tot Istanboel. De aardbeving had een kracht van 7,2 op de schaal van Richter. Daar mee is het de zwaarste aardbeving die Europa deze eeuw heeft getrof fen, na die van 1940, die eveneens in Transsylvanië ontstond en grote schade aanrichtte in Oost-Europa. Uit de vanochtend nog schaarse be richten uit Roemenië valt af te lei den dat de beving een grote ravage heeft aangericht, en dat er mogelijk veel doden zijn gevallen. Het stads beeld van Boekarest wordt be heerst door ziekenauto's en af en aan rijdende zware vrachtwagens met reddingsploegen. Het leger is in staat van paraatheid gebracht en ook de burgerwacht is ingescha keld bij het reddingswerk. Het Roemeense persbureau Agerpress meldde dat alle werknemers zijn opgeroepen om zich op hun werk te melden. Dit om de water- en voed selvoorzieningen van de bevolking te waarborgen. De hele bevolking wordt aangespoord om deel te ne men aan het opruimen van puin. De verbindingen met Boekarest, die na de aardbeving uitvielen, zijn in de loop van de nacht gedeeltelijk hersteld. Telefoonverkeer met sommige ambassades bleek na middernacht mogelijk. Een woordvoerder van de Britse am bassade vertelde dat er in het stads centrum grote schade is aangericht. De Amerikaanse ambassade meldde dat er zeker tien gebouwen in de omtrek waren ingestort. Van De eerste foto die vanochtend, uit het getroffen Roemenië binnenkwam: een moeder in Boekarest die in paniek met haar kind de straar opvluchtte het aantal slachtoffers had men geen idee. "Er waren grote paniek toestanden", aldus de woordvoer der. Een medewerker van de Oosten rijkse ambassade zei dat hij "reek sen ingestorte gebouwen heeft ge zien. De straten liggen vol puin. Er moeten honderden slachtoffers zijn". Radio-berichten uit Roeme nië duiden ook op schade in de in dustriestad Brasov, en in de steden Bazau en Focsani. Het district Vrancea, ten noorden van de hoofdstad, zou het zwaarst getrof fen zijn. Radio-Boekarest, die anderhalf uur na het tijdstip van de aardbeving (gisteravond tien voor half negen) weer in de lucht kwam, meldde dat water- en elektriciteitsvoorzienin gen door de aardbeving waren af gesneden. De Roemeense president en partij leider Ceausescu, die vanochtend na een bezoek aan enkele Afri kaanse landen terugkeerde in Boe karest, stelde zich onmiddellijk op de hoogte van de verwoestingen. Hij bracht een bezoek aan de ge troffen wijken van de hoofdstad. Volgens ooggetuigen zijn daar flat gebouwen van 12 verdiepingen in elkaar gestort, waardoor honder den mensen om het leven zouden zijn gekomen. Mensen die erin waren geslaagd onder het puin vandaan te komen riepen wanhopig naar anderen die nog zaten ingesloten. Een aantal gebouwen is na de schok in brand gevlogen. Om de branden te be strijden en andere explosies te voorkomen is de gaslevering on middellijk afgesloten. Volgens het KMNI in de Bilt, waar de schok ook werd geregistreerd, begon de schok op een diepte van 150 kilometer. Dat betekent, dat de kracht al aanzienlijk is afgezwakt voor de schok het aardoppervlak bereikt. Vanochtend om zeven uur slaagde men erin via de telex een verbin ding tot stand te brengen met de Nederlandse ambassade in Boeka rest. Er bleek op dat ogenblik nie mand in het gebouw. Eerdere po gingen om telefonisch contact te krijgen mislukten. BRUSSEL (ANP) - Er komen vrij wel zeker vervroegde parlements verkiezingen in België. Dat is dui delijk geworden uit wat de voorzit ter van de (Vlaamse) Christelijke Volkspartij, Wilfried Martens, gis teravond na afloop van een verga dering van zijn partijbureau mee deelde. Vervroegde verkiezingen zijn onvermijdelijk, zo verklaarde CVP-voorman Martens, de voor naamste man achter de rege- ring-Tindemans. Het al lang sluimerende conflict binnen de Belgische regering kwam donderdagmiddag in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers plotseling tot een uitbarsting. Premier Tindemans eiste toen het ontslag van de twee ministers die behoorden tot de kleinste van de drie coalitiepart ners, het Franstalige Rassemble- Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: in de loop van de dag toenemende bewol king met tijdelijk enige regen, vooral In het noorden van het land. Krachtige tot hard toenemende wind uit westelijke richting. Maximum temperatuur 10 graden Celcius. (Opgemaakt om 9.30 uur) 6 maart Zon op: 7.15 uur; onder: 18.28 uur Maan op: 19.45 uur; onder: 7.09 uur Hoogwater te Katwijk om 3.40 en 15.54 uur, laagwater om 11.53 uur. ment Wallon. Koning Boudewijn zette deze ministers gisterochtend aan de dijk. Dat was de definitieve breuk binnen een regering die be stond uit Frans- en Nederlandsta lige katholieken, Frans- en Neder landstalige liberalen en Franstali- gen (de Franse "taaipartij" het ras- semblement Wallon). In een mededeling van CVP- voorzitter Martens heet het dat het land "absoluut een regering nodig heeft om de sociaal-economische situatie niet te laten ontaarden en om het volgende parlement in de gelegenheid te stellen een diep gaande en duurzame oplossing voor de gemeenschapsproblemen uit te werken". In politieke kringen in Brussel leidt men daaruit af dat Tindemans, met een minderheidsregering, nog even door zal regeren om de verkiezin gen en om een grondwetswijziging voor te bereiden. Het komende par lement moet een constituante zijn om de gewestvorming en de staats hervorming in België te kunnen bewerkstelligen. Dat betekent dat men in België re kening houdt met verkiezingen in de maand april. Tindemans zal vermoedelijk volgende week dins dag een eind aan alle speculaties maken. Hij legt dan een verklaring af in het parlement. De twee ontslagen ministers zijn Pierre Bertrand, onderminister voor Economische Zaken, en Ro bert Moreau, minister voor Pen sioenen en staatssecretaris voor Sociale Zaken in Franstalig België. PAGINA'S De regering van Ian Smith zit weer vast in het zadel nu met een tamelijk krappe meerderheid de nieuwe wet op het grondbezit in Rhodesië is goedgekeurd PAGINA 9 Van Thijn: onheil dreigt als onenigheid over grondpo- litiek voortduurt PAGINA 7 Piet Jongeling (GPV) vindt niets erger dan een lui le- PAGINA 13 Een avondje Boudewijn de Groot in de gymzaal van het Vlaamse Poperinge PAGINA 15 Schoonvader Irene zou zijn ontvoerd MADRID (AFP) - De 88-jarige prins Xavier de Bourbon Parma, vader van carlistenleider prins Carlos Hugo en schoonvader van prinses Irene, is volgens de carlis- tische partij-afdeling in Madrid een week geleden spoorloos ver dwenen uit zijn Parijse woning. Zoals de Madrileense carlisten gis teravond meldden zou de hoog bejaarde prins zijn ontvoerd door een andere zoon, prins Sixtus. Deze leidt een ultra-rechtse af splitsing van de carlistische be weging die zich onder Carlos Hugo heeft omgevormd tot een partij voor "socialistisch zelfbes tuur". Volgens de Madrileense afdeling heeft Carlos Hugo zelf bevestigd dat zijn vader is ontvoerd. Sixtus zou daarbij zijn geholpen door een andere ultra-rechtse bewe ging en een medewerker van het Amerikaanse bedrijf "Stralem and Company" dat in de Spaanse hoofdstad is gevestigd. Volgens de carlisten is de hele ope ratie geleid door de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst CIA. De dissidente carlisten van Sixtus raakten vorig jaar op de berg Montejurra, de "heilige plaats" van de beweging, slaags met de aanhangers van Carlos Hugo. ledenvergadering in één der zalen van de Bevrij dingskerk, Montgomerystraat te Leiden (Z.W.). exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 LEIDEN - Een sieraad als huwe lijkscadeau, binnengebracht per nijlpaard. Dat overkwam gistera vond Els van der Zwaan (22), die in het huwelijk trad met Simon Kemp (28). Simon, eigenaar van een transportbedrijf, vervoerde het nijlpaard twee jaar geleden voor circus Boltini uit Kenia. En Boltini op zijn beurt liet het dier nog even zien in Holiday Inn in Leiden Amfetamine lab ontdekt RUINEN (ANP) - De rijkspolitie heeft gisteren in een recreatieboer derijtje in Stuifzand (gem. Ruinen) een laboratorium ontdekt waar am fetamine werd vervaardigd. Vijf tien ons vermoedelijk reeds zuivere amfetamine, dertig kilo zoge naamde bruine olie uit de op één na laatste fase van de vervaardiging en rond 300 kilo grondstof werden in beslag genomen. Ook werd in het boerderijtje een pistool met muni tie gevonden. Twee mannen zijn aangehouden. 4t/ml3 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f 4,- AMSTERDAM ral Trein-Toegang-biljetten-bij NS-stations DORDRECHT (ANP) - De re cherche van de rijkspolitie in Dordrecht heeft een einde ge maakt aan een miljoenenzwen- del van valse vakantiezegels van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid. De politie heeft dertien verdachten aan gehouden. De schade, die het rijk, het sociaal fonds en de be drijfsvereniging hebben gele den bedraagt ongeveer tien mil joen gulden. Het onderzoek begon vorig jaar juni toen er bij banken in Gouda en Den Briel, die optraden als correspondenten van het so ciaal fonds, op valse aanvraag formulieren vakantiezegels wa ren gekocht. Enige tijd later werd er bij een bank in Oud- Beijerland vakantiezegels ge kocht op valse aanvraagformu lieren. In de auto van een van de da ders vond de politie voor 200.000 gulden aan valse zegels, een adresseermachine, pon splaatjes en afschriften van valse formulieren. Dit was aan leiding voor de politie om een grootscheeps onderzoek in te stellen, temeer daar inmiddels in vele plaatsen in het land valse vakantiezegels ter verzilvering werden aangeboden. De valse aanvraagformulieren bleken gedrukt te zijn in een drukkerij in Schiedam. In een andere drukkerij in Rotterdam trof de politie in februari van dit jaar voor drie ton aan valse ze gels aan, 450 vervalste horeca- diploma's en paspoorten en rij bewijzen, waaraan was ge knoeid. Voor het onderzoek verhoorde de politie 350 personen in ze ventig plaatsen in Nederland. Hiervan werden er dertien gear resteerd. Als hoofddaders wor den verdacht de Vlaardinger F. A., de Rotterdammer A. de B. en diens stadgenoten J. M. en A. S. De politie vermoedt dat de laat ste het brein achter de organisa tie is. ,,Dat is nog maar het topje van de ijsberg", meent opper- wachtweester B. W. Klop, coör dinatorvan hetonderzoek. ,,Het is heel goed mogelijk, dat de schade veel en veel aanzienlij ker is". Het onderzoek, waarbij in totaal 350 bouwvakarbeiders zijn verhoord, spitste zich toe op de praktijken van enige koppelbazen, opererend in Rot terdam en omgeving. De opzienbarende resultaten van het onderzoek versterken de kritiek van politiezijde op de wetgeving met betrekking tot de koppelbaas-activiteiten. „De wetgeving is zo lek als een mandje. Het is zo een hopeloze situatie. De BV's schieten de grond uit, maken een hoop schuld en verdwijnen weer even gemakkelijk". Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid, dat voor zo'n vier mil joen gulden bij de neus is ge nomen hoopt, dat spoedig de aansprakelijkheidsstelling zal komen te liggen bij de hoofd aannemer, waardoor de moge lijkheden voor koppelbazen aanzienlijk verminderd wor den. Driessenv. Duynb.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatiè van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Apartê afd. antieke meubelen. Breestr. 89, Leiden, tel. 123313 Beter Leven droomprijzen Er liggen nog maar enkele weken tussen puzzel 24 van vandaag en puzzel 28, de laatste opgave in de actie ten bate van het Nationaal Fonds "Beter Leven". In die tijd gaat er droom aan prijzen de deur uit. Zoals de honderddui zend en een reis naar Indonesië. Zo snel mogelijk dus de oplossing van de puzzel inzenden op een brief kaart met tenminste 1,25 aan ex tra postzegels of via de giro. De to tale opbrengst is nu 3.115.543,29. De oplossing van puzzel 22: "Alles voor Rheumafonds in touw". Zie Xerder de puzzelpagina.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1