Larsen op verjaardag in nadeel 'Het is verkeerd op schaatsen heen en weer te lanterfanten' Dick Anesz: Examenvrees kwijt dankzij judosport Spektakel in vierde partij De Groot trainer Lugdimum N.C.B.O. LFC-RAVA Rich ard Buddin g 19) over naar Feyenoord Arbiter Melero stopt Kunstrijder Kovalev vergroot voorsprong \i -V*-. ZATERDAG 5 MAART 1977 Het derde en laatste wereldkampioenschap van Eric Heiden binnen een bestek van drie weken (na het allround-kampioenschap, het juniorenkampioenschap, in Alkmaar het sprintkampioenschap) heeft dacht ik wel aangetoond dat de fout niet zozeer bij de voorbereiding of de kwaliteit van de Noren en de Nederlanders lag, maar bij de schepper, die door een slordige manipulatie een nieuw schaatsfenomeen installeerde in een Amerikaan, in plaats van zoals gebruikelijk in een Noor of Nederlander. Ik heb al de vergelijking gelezen met Jaap Eden, Hjalmar Andersen en Ard Schenk, maar ik geloof dat de vergelijking met Oscar Mathisen meer op zijn plaats is. Met alle respect natuurlijk, maar Jaap Eden staat een keer ingeboekt voor het wereldrecord op de 1500 meter, een keer voor het wereldrecord op de 5000 meter en twee keer op de 10.000 meter. Hjalmar Andersen begon pas mee te tellen op de 5000 meter, waarop hij maar een keer het wereldrecord verbeterde, en hij staat drie keer op de 10.000 meter vermeld. Andersen kan de vergelijking met Eric Heiden dus zeker niet doorstaan. Ard Schenk wel, die wereldrecords vestigde op de 1000 meter, de 1500 meter, de 3000 meter, de 5000 meter en de 10.000 meter, en ook Kees Verkerk biedt nog meer Tips voor opvolgers van Kleine en Van Helden vergelijkingsmogelijkheden met Heiden dan Andersen en Eden. De rijders die behalve Ard Schenk de meeste aanspraak op een vergelijking met Eric Heiden mogen maken zijn Peder Ostlund (never heard about) en vooral Oscar Mathisen - beiden Noren. Peder Ostlund verbeterde twee keer het wereldrecord op de 500 meter (in 1897 en in 1900), twee keer op de 1000 meter (in 1899 en 1900), vijf keer op de 1500 meter (tussen 1893 en 1900) en een keer op de 10.000 m. Maar het wijdste bereik had toch Oscar Mathisen in het verre verleden. Tussen 1912 en 1914 verbeterde hij vier keer het wereldrecord op de 500 meter, in 1909 een keer op de 1000 meter, tussen 1908 en 1914 vier keer op de 1500 meter, in 1914 en 1916 twee keer op de 5000 meter en in 1912 en 1913 drie keer op de 10.000 meter. Zijn naam ontbreekt alleen op de 3000-meterlijst, omdat de wereldrecords op deze afstand pas vanaf 1932 werden geregistreerd. Ondertussen staan wij, Nederlanders (u en ik dus) voor de zware taak de plotseling opgelopen achterstand op Eric Heiden in te halen. Het is duidelijk dat Leen Pfrommer vergeten is hoe je een wereldkampioen kweekt, dus daarorr lijkt het me verstandig even terug te grijpen naar onze eerste wereldkampioen, Jaap Eden, die min of meer gecoacht en in ieder geval sterk gestimuleerd werd door de legendarische Pim Muiier, importeur van alle Nederlandse sporten, en omstreeks 1893 schrijver van het boek „Wintersport". Hij geeft daarin een paar uitstekende tips voor de opvolgers van Hans van Helden en Piet Kleine, die ik graag doorgeef, in de hoop dat we op die manier de klappen van Heerenveen en Alkmaar weer te boven komen. Ik citeer nu even uit het hoofdstuk „aangaande het hard rijden en bijzonderheden daaromtrent": „Is iemand b.v. 15 jaar oud, dan is het beste, dat hij zich voorloopig niet met Noorsche schaatsen op de baan vertoone in een tricot a la Donoghue of een muts a la Pander of Eden, doch zich tot zijn 18e, beter nog tot zijn 19e jaar toelegge op het verkrijgen van een perfecten „streek": krabbelen en oudere mannen een ogenblik voorbij rijden, brengt ze meer voor- dan achteruit. Laat dus het 15-jarige jongmensch zich uitsluitend toeleggen op het perfectioneeren van zijn slag. Vindt hij op zijn 17e of 18e jaar volmaakt te zijn, laat hij die gedachte dan zo schielijk moogelijk weer laten varen en zich op niets dan op een afgewerkten zuiveren hardrijdersstreek toeleggen. Zeer gunstig is de uitwerking van kunstrijden op de beenspieren. Daarom schaffe hij zich een paar kunstschaatsen aan". „Verkeerd is het een gehelen dag op een baan te hangen, met de schaatsen aan heen en weer te lanterfanten in en om de tent en slechts als er een goede rijder gaat oefenen, hem een kwart baantje bij te houden of zelfs om de beste rijders voortdurend den loef af te steken, ook al kan men dat. Zelfs is het goed, wanneer hij zich in aanzetten of spurten oefent, iets wat hij tot zijn 18e jaar gevoegelijk achterwege kan laten, dit te beproeven „met de handen op den rug". „Doch het gewone „rijden" is niet voldoende. Er zijn nog 2 zaken waarmede men later rekening moet houden. In de eerste plaats, het vaststaan op moeilijk ijs, want dit is de hoofdzaak voor het hoeken nemen. Een hoek van tegenwoordige banen (Engelsche banen zijn geen banen) is een halve circel van ongeveer 60 meter. Het is onnodig zoveel keren over te stappen. Men rijde den bocht zo hard mogelijk in en stappe 2 maal over, dan rijde men weer gewoon een 4-, 5- a 6-tal streken en herhale dan weer dezelfde beweging 2 a 3 maal. Bij een goede vaart is men dan reeds door den bocht heen en ligt de rechte baan met de eindpost al weer voor u". ROTTERDAM - De vierde partij tussen Bent Larsen en Lajos Portisch is gisteren in Rotterdam een sensationeel spektakelstuk geworden. De Deense schaakgrootmeester, die zijn 42ste verjaardag vierde, probeerde het feest com pleet tfe maken door zijn Hongaarse rivaal met een serie offers van het bord te vagen. Dat lukte niet en bij het afbre ken zit Larsen met een materiaal nadeel, dat wel eens fataal zou kunnen worden: twee pionnen tegen een paard. Van middag om 1 uur wordt de partij in de Rotterdamse Doelen vervolgd. De experts geven niet veel voor de kansen van de jarige Bent. (De stand in de schaaktweekamp is nu 1 '/s-l'/O Het was een bijzondere dag in de Doelen. Niet alleen door Larsens veijaardag, maar ook door de vreemde omstandigheden waar ronder werd gespeeld. De rustige dakfoyer, waar normaal onder het oog van de tv-camera's de zetten worden gewisseld, werd „onveilig" bevonden, omdat elders in de Doe len een conferentie werd gehou den, die mogelijk teveel lawaai zou veroorzaken. Het meest rustige plekje was daarom het po dium in de immens grote zaal van de Doelen. De stoelen waarop plaats is voor 2200 bezoekers, ble ven leeg. In de hermetisch afgeslo ten zaal zaten slechts de twee grootmeesters met de wedstrijdlei ding. Het was een onwerkelijk schouwspel, maar de rust en de stilte in het „heiligste der heiligen" inspireerde de spelers wel tot een „Tour de force". Portisch en Larsen kozen dezelfde openingsvariant als in de tweede partij die zo vredig in remise was geëindigd. De Hongaar was niet van zins Larsen een verjaardagsca deautje aan te bieden. Hij week op de 10de zet af, rocheerde lang en begon met een pionnenstormloop op de koningsvleugel. Dat was niet de stijl, die men van de rustige posi tiespeler Portisch gewend is, maar als het^zijn bedoeling was de grote tactische Larsen uit zijn tent te lok ken, dan lukte hem dat wonderwel. LEIDEN - RCL-verdediger Ruud de Groot wordt trainer van Lug- dunum. De groot, die in het bezit is van het trainersdiploma B, heeft voor één jaar getekend bij de Leidse club. De voetballer zal zijn actieve loopbaan beèindigen nu hij bij Lugdunum Huub Lenz gaat opvolgen. Overigens kwamen het bestuur van de Leidse club en de Groot gisteravond snel tot over eenstemming. Binnen anderhalf uur was de zaak al beklonken. ADVERTENTIE ledenvergadering In één der zalen van de Bevrij dingskerk, Montgomerystraat te Lelden (Z.W.). Larsen stond sterk en stevig, de aanval van Portisch zag er niet al te dreigend uit en dat verleidde de Deen tot een spectaculaire actie tegen de witte koning, waarbij hij eerst op e4 een pion offerde, ver volgens op b3 een loper en drie zet ten later op d7 nog eens een paard. In de perskamer van de Doelen werden de meest flonkerende combinaties op de borden geto verd, maar Portisch deed het heel wat beter. Op tijd gaf hij één van zijn extra-stukken terug, om tegen de tijdcontrole af te wikkelen naar en gunstig eindspel, waarbij hij Larsen ook nog ontdeed van een uiterst gevaarlijke b-pion. Overigens ging tussen de bedrijven door de veijaardag van Larsen niet onopgemerkt voorbij. Ofschoon de Deen er niet veel zin m had („ik vier mijn veijaardag nooit") en hij zeker geen belangstelling had in festivi teiten voor de partij begon, moest hij er om 6 uur na het afbreken van de partij toch aan geloven. Er kwam een reusachtige taart aan te pas, hij kreeg geschenken van verschil lende kanten en de fotografen kon den na vijf uur wachten eindelijk hun hart ophalen. Larsen schikte zich gewillig in zijn lot. En Portisch bleef er ook speciaal even voor wachten. De Rus Poloegajevski won de tweede partij in de tweekamp tegen Mecking, gisteravond in Luzern uitgespeeld. Mecking, die met wit speelde, gaf na de 63ste zet op. De stand is 1 'fe-'/s in het voordeel van Poloegajevski. Partijen Wit: Portisch zwart: Larsen. 1. c2-c4 pg8-f6, 2. Pbl-c3 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. d2-d4 Pb8-d7, 5.C4xd5 e6xd5, 6. Lcl-g5 Lf8-e7, 7. e2-e3 0-0,8. Lfl-d3 c7-c6,9. Ddl-c2 Tf8-e8,10. h2-h3 Pd7-f8,11. Lg5-f4 Pf8-g6, 12. Lf4-h2 Le7-d6, 13. Lh2xd6 Dd8xd6, 14. O-O-O Dd6-«7, 15. g2-g4 Lc8-e6, 16. g4-g5 Pf6-e4, 17. Ld3xe4 d5xe4, 18. Dc2xe4 b7-b5, 19. h3-h4 b5-b4, 20. Pc3-a4 De7-d6, 21. h4-h5 Le6-d5, 22. De4-g4 Pg6-f8, 23. b2-b3 Dd6-e6, 24. Dg4-f4 Pf8-d7, 25. Thl-el Ld5xb3, 26. a2xb3 De6xb3, 27. Pa4-b2 Db3-a2,28. Df4-fo c6-c5,29. Df5xd7 c5xd4, 30. Tdlxd4 Ta8-c8 schaak, 31. Td4-c4 Tc8xc4 schaak, 32. Pb2xc4 Da2xc4 schaak, 33. Kcl-d2 Dc4-a2 schaak, 34. Kd2-dl Te8-f8, 35. Dd7-d2 Da2-a5, 36. Kdl-e2 Tf8-d8, 37. Pf3-d4 Da5xg5, 38. Dd3xb4 Dg5xh5 schaak, 39. Pd4-f3 h7-h6, 40. Tel-al Td8-c8. De afgebroken stelling luidt: wit: Ke2, Db4Tal Pf3 Pi.f2 ene3. Zwart: Kg8 Dh5 Tc8 pi. a7, f7 g7 en h6. ADVERTENTIE' Zondag a.s. de belangrijke wedstrijd Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. ROTTERDAM - Feyenoord heeft gisteren de 19-jarige aan valler Richard Budding (foto boven), die voor Wageningen uitkomt, tot 30 juni 1978 aan zich verbonden. Nadat ook Wa geningen en Feyenoord over eenstemming hadden bereikt over de vergoeding die de Rot terdamse club moet betalen stond niets een transfer van Budding meer in de weg. Bud ding kwam het vorig seizoen voor het eerst voor Wageningen uit. De Maastrichtse eerste divi sieclub MVV heeft Johan Der- ksen gecontracteerd. Derksen, die het vorig seizoen voor Haar lem uitkwam, was sinds augus tus alleen nog actief in het mini-voetbal, omdat hij zijn sportjournalistike loopbaan voorrang gaf. De 28-jarige ver dediger, die voorlopig is gecon tracteerd tot aan het einde van het seizoen, komt bij M W in de plaats van John Webb. Deze Brit gaat in April naar de Ver enigde Staten om daar zijn con tract bij de Chicago Sting uit te dienen. Verder heeft MW een andere Brit, de negentienjarige Jim Kelly een contract gegeven voor de rest van het seizoen. Kelly is afkomstig van Man chester United en trainde al en kele maanden bij MVV. Van de MW-hoofdmacht hebben Ge rry Schrijnemakers en Jo Qua- den hun contract met één jaar verlengd en heeft doelman Chrit Baetsen voor driejaar bij getekend. De eerstw divisieclub PEC contracteerde de 25-jarige Deense middenvelder Niels Soerensen. Soerensen, die voor FC Amsterdam uitkwam, speelde acht maal in het Deense B-elftal. Hij heeft een verbinte nis tot het einde van het seizoen. Het uit vijftien personen be staande hoofdbestuur van de Westduitse voetbalbond heeft gisteren tijdens een vergader ing in Frankfort besloten de spelers, die betrokken waren bij het zogenaamde „omkoop schandaal" in de Bundesliga, weer toe te laten tot de nationale ploeg. De spelers, die aanvanke lijk van twee jaar tot levenslang van de voetbalvelden verban nen waren, zijn overigens al enige tijd gepardonneerd. Voor de topscorer van Schalke '04, Klaus Fischer, is de weg naar het Westduitse elftal nu Leiderdorper Zuidhollands jeugdkampioen LEIDEN - "Ik vecht niet gauw hoor. Ik probeer eerst de zaak uit te praten en lukt dat niet, dan zien we wel", Vredelievende woorden van Leiderdorper Dick Anesz. Woor den die echter alleen betrekking hebben op al hetgeen buiten een judomat gebeurt. Want op de mat is Dick Anesz praktisch iedere dag te vinden en dan niet met een derge lijke instelling. Dan moet er ge wonnen worden. Ook aan dat prin cipe probeert hij zich zo conse quent mogelijk te houden. Niet zonder succes overigens. Afgelo pen zondag wist hij zich moeiteloos in de klasse halfzwaargewicht bij de aspiranten naar de eerste plaats van het Zuidhollands kampioen schap te vechten. Vijf partijen won hij daar bij. Overwinningen die hem de kracht moeten geven om volgende week zondag tijdens het Nederlands kampioenschap judo in Zevenbergen hoge ogen te gooien. Zelf beseft hij dat ook. "Ik zie de Nederlandse kampioen schappen hoopvol tegemoet. Ik dacht dat een derde plaats toch ze ker haalbaar moest zijn. Als je kampioen van Zuid-Holland bent dan heb je al een goede kans op een hoge klassering, omdat Zuid- Holland in feite het sterkste judo district van Nederland is, ofschoon je van Limburg toch ook wel het een of ander kunt verwachten", al dus de bijzonder spraakzame Dick Anesz. Hij neemt even later een klad blaadje in zijn hand. Op school heeft hij wat aantekeningen ge maakt over datgene wat hij alle maal kwijt wil tijdens het vraagge sprek, opdat hij zo weinig mogelijk vergeet. "Ik moet zeggen dat ik het ook tot Zuidhollands kampioen gebracht heb door de stimulerende en bezielende begeleiding van mijn trainer Karei Cappel. Echt, die man zet zich helemaal in voor de jeugd. Daarom blijf ik zeker bij sportzaal Van Houdt trainen. En als ze mij vragen of ik op landelijk niveau wil komen trainen of op landelijk of Europees niveau wedstrijden wil judoën, dan denk ik dat ik daarvoor bedank. Ten eerste zie ik erg tegen dat reizen op en ten tweede zit ik nog zo'n anderhalf jaar op het athe neum. En dat gaat voor tot ik het examen in mijn zak heb. Daarna zie ik wel wat er gebeurt". Voor Dick Anesz is dan het mo ment gekomen om een uitvoerig pleidooi te houden voor de judos port. Zonder hapering of onder breking, af en toe in telegramstijl, leest hij de punten van zijn klad blaadje af. "Judo is een geculti veerde gevechtssport, die in banen is geleid door een puntensysteem en een stel arbiters. Een individuele sport, zodat je van niemand afhan kelijk bent en zelf voor de resulta ten, goed of slecht, kunt opdraaien. Het is bovendien een sport die niet aan een seizoen gebonden is. De ju dosport is ook niet hard of zo. Laatst stond er in het judoblad, dat er bij het judo de minste overtre dingen voorkomen van alle spor ten. Wat ik bijvoorbeeld heel erg plezierig van het judo vind, is datje er een brok agressie in kwijt kunt. Je kan je tijdens het gevecht hele maal uitleven. Wat dat betreft heb ik het tijdens die districtskam pioenschappen erg naar mijn zin gehad. En daar mijn examenvrees, hè. Sinds ik regelmatig aan wed strijden mee doe, is die bijna geheel verdwenen. Dat is toch ook een be hoorlijk voordeel, niet?" WALTER OOMEN Dick Anesz: "Derde plaats moet haalbaar zijn" MADRID - Ricardo Melero, de scheidsrechter, die de vorige maand Johan Cruijff tijdens een competitiewedstrijd met zijn club FC Barcelona uit het veld stuurde, heeft gisteravond bekend ge maakt te stoppen met fluiten. Me lero ontving na het gebeurde en kele dreigbrieven en was genood zaakt met zijn gezin naar een ge heim adres te vluchten. De scheidsrechter uit Madrid had na de wedstrijd op 6 februari ver scheidene rake klappen opgelopen van boze Barcelona-fans. Cruijff werd voor drie wedstrijden ge schorst en Barcelona kreeg een boete opgelegd. ADVERTENTIE TOKIO - Vladimir Kovalev heeft gisteren zijn voorsprong bij het we reldkampioenschappen kunstrij den in Tokio vergroot. De 24-jarige Rus, die bij de grote toernooien meestal opvalt door op het beslis sende moment te vallen, reed dit maal een vrijwel perfecte korte kür. Hij werd in puntenaantal alleen overtroffen door de huidige Euro pese titelhouder Jan Hoffmann, die de enig overgebleven concurrent de eindzege is. De Fin Pekka Leskinen, die na de verplichte figu ren op de derde plaats stond, viel door een mislukte sprong- combinatie terug naar de zevende plaats. De Amerikaan Tickner is nu derde. Met een puntenwaardering van veertienmaal 5.9 en viermaal 5,8 voor hun vrije dans, zijn de Mos- kouse studenten Irina Moisewa en Andrei Minenkov wereldkampioe nen ijsdansen geworden. Het Rus sische paar, dat vorig jaar tweede werd bij de Olympische Spelen, toonde overduidelijk aan, dat nie mand anders gerechtigd was de te ruggetreden Pachmova/Gorsjkov als kampioenspaar op te volgen. Uitslag: 1. Irina Moisewa en Andrei Minenkov (Sov) 9 207.82, 2. Janet Thompson en Warren Maxwell (GB) 24 201.66.3. Natalia Linitsjoek en Gennadi Karponosov (Sov) 28 199.92. -'..WA/Jr MET WIL IK D£ au. WEI INJ TEöÊW

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11