liMTil DESNOODS VAL KABINET Bouw schepen voor Indonesië gaat door Kamerlid van PvdA houdt wekelijks spreekuur voorde middenstand Utrechtse politie rolt bende antiekdieven op Voorjaarsbeurs Winkel '77 Relatie'77 *>r> Heroinevangst ter waarde van f12 miljoen PvdA wil dat regering het onaanvaardbaar uitspreekt over wijzigingsvoorstellen CDA inzake grondpolitiek Bijdrage aan partijkas reden voor vervolging? VRIJDAG 4 MAART 1977„ 3 6 t/m do 10 maart beatrixgebouw gebruiksgoederen vakbeurs voor etalage- en winkelinrichting openingstijden: zo 6 maart 10-18 uur ma/di 10-21 uur overige dagen 9-18 uur DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG ma 7 t/m do 10 maart beatrlxgebouw-parterre beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen, premiums openingstijden: dagelijks van 9-18 uur t Nel Salomons DEN HAAG (SP) - Het Tweede Kamerlid Nora Salomons is één van de initiatiefnemers binnen de PvdA voor een we kelijks spreekuur voor mid denstanders. Samen met en kele collega-PvdA-leden zal zij elke maandag op de Am sterdamse PvdA-kantoor (Keizersgracht 648, telefoon 020-246619) de middenstand met raad en daad bijstaan. Waarom dit initiatief0 Midden standsdochter Nora Salo mons geeft een nadere ver klaring. „Er zitten zulke trieste gevallen bij. Het is soms één brok el lende. Sommige verdienen niet meer dan 9000 gulden per jaar. Het zijn vaak mensen die in de 30-er jaren een bedrijfje hebben gesticht omdat ze werkloos waren. Sindsdien hebben ze maar een beetje voortgemodderd". Nora Salomons wil deze men sen er op wijzen dat er tal van wettelijke bepalingen en re gelingen zijn om hun lot te verlichten. Men kan van een bedrijfsbeëindigingsregeling gebruik maken. Ook komt het vaak voor dat de eigenaar ar beidsongeschiktheid is. Daarvoor geldt sinds kort de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet, die alle inva lide Nederlanders recht geeft op uitkering. Voor midden standers betekent dit over igens niet dat ze hun bedrijf er aan zouden moeten geven. Volgende week Maandag orga niseert het gewest- Amsterdam van de PvdA een grote discussiebijeenkomst over het midden- en klein bedrijf in hotel Krasnapolsky. Behalve Nora Salomons zul len daar minister Duisenberg (Financien), staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) en Loe Lap het woord voeren. Oud-PvdA-kamerlid Gerda Brautigam (specialiste in consumentenzaken) is voor zitster. Nora Salomons zal op die bij eenkomst een uiteenzetting geven van wat het kabinet- Den Uyl de afgelopen jaren voor de middenstand heeft gedaan. Zij zal behalve op de invoering van de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet wijzen op het doorvoeren van de zelfstandigenaftrek, op be lastingfaciliteiten voor de ou- dedagvoorziening, verbete ring van de kredietmogelijk- heden, steunmaatregelen voor zelfstandigen in stads vernieuwingsgebieden, ver betering van de positie van meewerkende echtgenotes en maatregelen om oudere zelf standigen een aanvulling op hun inkomsten te geven. Voor Nora Salomons is dat alles nog niet genoeg. Zij zou het liefst zien dat de overheid ging deelnemen in plannen van zelfstandigen om een be drijf van de grond te krijgen. Zij benadrukt overigens dat de bijstand, die zij en haar colle ga's aan zelfstandigen willen geven, geen kwestie van so ciale zorg is. „Het gaat er om weer een gezond midden- en kleinbedrijf te krijgen. Het moet afgelopen zijn dat de „groten" de „kleintjes" op vreten. Het gaat om sociale problemen. Veel kleine zelf standigen behoren toch wel tot de zwakken in onze sa menleving. Ze werken tachtig uur per week. Hebben nauwe lijks tijd om in de krant te le zen wat hun rechten zijn. En sappelen zich dood". DEN HAAG (SP) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil het kabinet-Den Uyl desnoods laten vallen als het niet onverbiddelijk vasthoudt aan het voorstel voortaan bij onteigening van grond in beginsel de gebruikswaarde te vergoeden. De CDA-fracties van RVP, ARP en CHU hebben dit voorstel gistera vond vierkant van de hand gewe zen. "Het uitgangspunt van de re gering is dogmatisch en niet houd baar", zei CDA-woordvoerder Leo de Bekker. Deze geharnaste vertegenwoordi ger van het "groene front" zette zich in zijn laatste grote optreden in de Kamer schrap voor de belangen van de grondbezitters. "Ik huiver", zei De Bekker, "bij de gedachte dat in Nederland een on teigeningswet zou komen die door de burgers als onrechtvaardig zal worden ervaren." De Bekker zei verder: "Onteigend worden en waardoor je buurt, je boerderij, je huis. je land te moeten verlaten is bepaald geen sinecure. Maar onteigend te worden tegen een lagere dan de reële waarde is niet te verteren." "Niet eerlijk" De KVP-ministers Van Agt (Justi tie) en Van der Stee (Landbouw), die het voorstel namens de regering verdedigen, kregen van De Bekker te horen dat het "niet eerlijk" en "onrechtvaardig" is. Het CDA wil, dat de waarde van de grond wordt begroot op de grondslag van de prijs die daarvoor in het vrije ver keer tussen een redelijk hande lende verkoper en een redelijk handelende koper kan worden be dongen. Wel is het CDA bereid op de uitein delijke priis het volgende in min dering te brengen a de waarde die uitgaat van over- heidswerken, die in verband met de bestemming zijn of zullen worden uitgevoerd b. de onevenredige waardestijging als gevolg van planologische over- heidsbeslissingen. Woordvoerder Ko Wierenga van de PvdA noemde de voorstellen van het CDA "volledig in strijd met het in de regeringsverklaring van het kabinet geformuleerde uitgangs punt: bij onteigening van grond in beginsel de gebruikswaarde daar van vergoeden". Het wijzigingsvoorstel van het CDA moet volgens Wierenga voor het kabinet "onaanvaardbaar" zijn. Dit betekent, dat de PvdA ervan uit gaat, dat het kabinet met aftreden Agent bekent wurgpoging SNEEK (ANP) - De 25-jarige politie-agent D.K. heeft gisteren na zijn arrestatie in Sneek bekend dat hij dinsdagmorgen geprobeerd heeft een 48-jarige vrouw in Leeu warden te wurgen. De vrouw, die in de Aert van der Neerstraat in Leeuwarden woont, was op zolder aan het werk toen een man, die via de achterdeur was binnengeko men, haar onder bedreiging met een pistool trachtte te wurgen. Doordat de vrouw enorm begon te gillen, sloeg de overvaller op de vlucht. Dankzij een goed signale ment en doordat omstanders een autonummer hadden genoteerd, wist de Leeuwarder politie giateren hun Sneker collega aan te houden. Volgens de officier van justitie, mr. H. W. Kuipers in Leeuwarden, is de Sneker agent ernstig in de war ge weest door moeilijkheiden. Het motief van zijn daad is vooralsnog een raadsel. dreigt als het CDA aan haar voor stellen vasthoudt. Vandaag zal de ministerraad de zaak bespreken. Volgende week dinsdag zal de regering haar opstel ling tegenover het CDA bekend- maken. Schade Overigens is de Pvd A-fractie er wel voor om de schade die burgers kunnen ondervinden van planolo gische beslissingen van de over heid te vergoeden. Met nadruk vroeg Wierenga de toezegging van de regering om met een aparte wet telijke regeling te komen. De Pvd A-fractie ziet dit als een uiterste tegemoetkoming aan de CDA- fracties. De PvdA ziet het voorstel over de gebruikswaarde als toetssteen voor de mogelijkheid van een voortge zette regeringssamenwerking tus sen CDA en progressieven. Wie renga: "Wij vragen het CDA: steun dit wetsontwerp van dit kabinet en blaas de brug niet op." De grootste oppositiepartij, de WD, heeft geen goed woord over voor het voorstel, woordvoerder ir D. S. Tuijnman zei: "De regering hoeft er niet aan te twijfelen dat de grondeigenaren een waardering op basis van de gebruikswaarde als een onrecht zullen zien. Populair gezegd voelen deze mensen het zo aan. dat zij door de overheid een poot worden uitgedraaid. Zij voe len het als een ingreep in hun rech ten." Overleg tussen minister Van Agt en Kamerlid De Bekker die namt CDA het woord voerde tijdens de behandeling van het wetsvoorstel c grondpolitiek. UITLAAT MONTAGE klaar terwijl U wacht! ROTTERDAM (SP) - In de Rot terdamse haven heeft de douane een record- hoeveelheid heroine opge spoord: 122 kilo. Voor zover bekend is het de grootste partij ooit in een ontvangend land onderschept. De heroine, ruim 12 miljoen dollar waard, is woensdag ontdekt in een container, die door een schip uit Thailand was gelost. Gisteren volgden de eerste twee arrestaties in verband met de vangst. Vooral omdat de politie op korte termijn tot meer arres tatie hoopt over te gaan, is zij vooralsnog uiterst karig met informatie over de spectacu laire ontdekking. Zowel over de exacte plaats, waar de container is achter gelaten, als over de indenti- teit van de twee arrestanten hult de politie zich in stil- DEN HAAG (SP) - Wilton-Feijenoord kan voorlopig door gaan met de bouw van drie korvetten voor de Indonesische marine. De massamoorden op Oost-Timor zijn voor de Tweede Kamer nu nog geen reden orrt de levering van de oorlogsschepen aan Indonesië te verbieden De PvdA, de WD en het CDA zijn het eens met minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) en minister Lubbers (economische zaken) dat de exportvergunning voor de kor vetten niet moet worden ingetrok ken. Een poging van de PSP om een stokje te steken voor de leverantie van de marineschepen aan Indone sië mislukte. De pacifisten kregen alleen de steun van de CPN en de PPR. Dit betekent nog niet dat Indonesië de korvetten ook inderdaad krijgt ROTTERDAM - Het baggerschip De Maasmond heeft gisteravond tij- Minister Van der Stoel somde gis- dens baggerwerk in de Waalhaven in Rotterdam een twee meter lange teren in de Kamer drie „zwaarwich- Duitse vliegtuigbom naar boven gehaald. Het projectiel heeft een explo- tige redenen" op die er toe kunnen sieve lading van 750 kilogram leiden dat de vergunning over Onder het wakend oog van de Explosieven Opruimingsdienst EOD) werd enige tijd alsnog wordt ingetrok- derlandse regering veroordeelt elke schending van de mensen rechten." De PSP beweerde dat Van der Stoel „doof en blind" is voor de In donesische gruweldaden op Oost- Timor. De vertegenwoordiger van de bevrijdingsbeweging voor Ti- mor, Jose Ramos-Horta, verweet de minister dat hij wel opkomt voor eén dissident in Tsjecho-Slowakije, maar de duizenden moorden in Oost-Timor vergeet. Zorgen het gevaarte overgetakeld op een ander schip dat naa r de Maasvlakte v In de loop van vandaag zou de bom daar door de EOD worden geden UTRECHT (SP) - Na ruim een half jaar speurwerk heeft de Utrechtse recherche een bende antiekdieven onschadelijk gemaakt die in onge veer één jaar tijd voor miljoenen guldens aan buit had vergaard. Tot nu toe zijn twaalf mensen gear resteerd. De hoofddaders zijn de 26-jarige autohandelaar H.O.R. uit Veenendaal, zijn 63-jarige in Utrecht wonende moeder - zij is gepakt wegens heling - de 25-jarige A.K.D uit Veenendaal, de 35-jarige timmerman J.D.V. ui tutrecht en de evenoude koopman T.A.S. uit Bilthoven. De politie verwacht binnenkort in totaal nog ruim twintig mensen aan te houden, voornamelijk wat kleinere helers. Ook in Los Angeles in de Verenigde Staten zitten twee Nederlanders in verband met deze zaak in de cel. De bendeleden hadden het vooral gemunt op antieke klokken, zoals Friese staartklokken en stoeltjes- klokken, schilderijen, sieraden, zil verwerk, Perzische tapijten, bont jassen, en foto- en filmapparatuur. Zij braken hoofdzakelijk in bij par ticulieren maar ook enkele super markten kregen bezoek van de be nde. De politie heeft tot nu toe voor een miljoen aan gestolen waar achter haald. Daaronder is een schilderij dat aan Rembrandt wordt toege schreven (Josef met de vrouw van Potifar), een Nicolaes Maes, een Coenen en een doek van B. C. Koe koek. Ook konden onder meer elf kostbare oude klokken in beslag worden genomen. Voordat de bendeleden tot inbraak overgingen legden zij het adres nauwkeurig af om te weten wat er allemaal te halen viel. Dagenlang hielden ze dan een soort buurton derzoek, maar ook snuffelden zij in bladen van verzamelaars om er ach ter te komen waar ze het best hun slag konden slaan. En passant werd niet alleen antiek gestolen, maar deed men opk nog Volgens de politie werkten de be ndeleden zeer professioneel. Het zijn allen goede bekenden van de justitie. ken: als de Veiligheid verbiedt nog langer wapens aan Indonesië te leveren. als Indonesië een ander land aanvalt. als de strijd rond Oost-Timor zo hoog oplaait dat de korvetten in gezet zullen worden. Feijenoord moeten worden opge leverd. De mogelijkheid bestaat dat dan alsnog de levering verhinderd wordt, zo maakte minister Van der Stoel duidelijk. Ook minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking die grote be zwaren heeft tegen de levering van de korvetten aan Indonesië, schaarde zich uitdrukkelijk achter het standpunt van minister Van der Stoel. Meedogenloos De „meedogenloze strijd" die In donesische troepen voeren op Oost-Timor zou volgens de PSP'er Van der Spek aanleiding moeten zijn om de bouw van de drie korvet ten terstond te stoppen. „Op dit ei land zijn al honderdduizend men sen vermoord", meende hij. Minister Van der Stoel deed wat schouderophalend over al die ver halen over gruwelen. De regering heeft volgens hem nog géén nauw keurige gegevens voorhanden over wat zich op Oost-Timor afspeeld. „Maar", zo zei de minister, „de Ne- De toestand in de voormalige Por tugese kolonie baart de Tweede Kamer grote zorgen.Zowel het CDA-kamerlid Scholten als de PvdA'er Van der Hek had geen goed woord over voor de „agressie" van Indonesië. Maar toch wilde de Kamermeerderheid - in het voet spoor van minister Van der Stoel - de „gevoelige" betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië niet schaden. Wel is de Tweede Kamer het eens met het PSP-voorstel om een inter nationale onderzoekscommissie en het Rode Kruis tot Oost-Timor toe te laten. De Nederlandse regering moet zich daarvoor inspannen, vond de Kamermeerderheid. zwijgen. Evenmin is duide lijk hoe men de partij op het spoor is gekomen. Volgens douanebeambten werd de container woensdag aan een routine-onderzoek onderworpen. Aanvankelijk leverde dat niets op. Pas na dat de douane een nadere blik op de container wierp vond ze de heroine die was verborgen in zakken. De zakken waren verspreid tus sen de rest van de lading. Officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaiere, in de Maasstad belast met zaken op het terrein van de verdo vende middelen, toonde zich zowel verheugd als bijzon der verontrust over de vangst. „Natuurlijk is het bijzonder plezierig dat een dergelijke partij aan het verkeer is onttrokken, maar aan de andere kant is het beangstigend als je je reali seert hoe zeer de internatio nale handel zich uitbreidt. Helaas begint Rotterdam daarin een steeds mere plaats ir Mr. de Saint Aulaiere, die een keiharde aanpak van de heroine-handel voorstaat, bevestigde dat Rotterdam de laatste maanden aanzienlijk aan belangstelling van heroine-verspreiders heeft „gewonnen". „Mensen, die zich hiermee inhouden, zoe ken telkens weer naar nieuwe wegen. Rotterdam met uitgestrekt havengebied is voor hen kennelijk inte ressant". Nadat gedurende enkele jaren de heroine via Chinese koe riers van Amsterdam naar Rotterdam -is getranspor teerd, maakten recente ar restaties duidelijk, dat in ternationale handelaren nieuwe lijnen rechtstreeks naar de Maasstad hadden uitgelegd. Enige weken te rug werd een lijn vanuit Ko penhagen afgesneden terwijl het afgelopen weekeinde in het Britse Cardiff een partij geroine ter waarde van 7,5 miljoen gulden werd onder schept. Ook deze heroïne was bestemd voor Rotterdam. „We zullen zonder twijfel hard optreden tegen deze crimi nele figuren", aldus de offi cier van justitie, die zegt „bepaald niet de illusie te hebben, dat de recente vangst het einde is van de el lende". De recordvangst komt juist op het moment, dat in Bangkok het proces op gang is geko men tegen de twee Neder landers die daar vorig jaar werden betrapt met 138 kilo heroine. Zij hadden het spul, verstopt in olievaten per vliegtuig Nederland willen binnensmokkelen. DEN HAAG (ANP) - De kans is niet uitgesloten dat het Openbaar ministe rie in het afleggen van de zuiverheidseed door leden van een politieke partij, die uitsluitend omdat zij in een openbare functie zijn of worden benoemd of gekozen een bijdrage aan de partijkas hebben afgestaan of toegezegd, aanleiding zou kunnen zijn tot strafvervolging over te gaan. De uiteindelijke beslissing ligt bij de rechter. Dit schrijft de minister van binnenlandse zaken in antwoord op een schrif telijke vraag van het bestuur van de Partij van de Arbeid of het betalen van een bijdrage op grond van het huishoudelijk reglement van de PvdA geacht kan worden met de zuiveringseed. Een politieke partij - aldus de minister - mag geen misbruik maken van de machtspositie door personen een deel van de beloning, die zij door het bekleden van een openbaar ambt ontvangen, te ontnemen. Er ontstaat dan een bijzondere financiële band tussen de partij en de gekozene c.q. benoemde, die niet aanwezig is tussen de partij en andere leden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7