Recreatiepark bij Zuidsingel Ooievaar leeft nog! Aanklacht tegen 'psycholoog'Henk Lapré Huurders van 36 op slooplijst staande garages op oorlogspad TOCH TEMPELTJE VOOR DE HORTUS Foto's in De Waag Wandelpadspeelruimtetrapveld en bloemenwei „WERKGEMEENSCHAP NIEUW KATWIJK" ZAL ER NOOIT KOMEN Hazerswoude kan Bettine Vriesekoop feliciteren CARLSBERG IN MIDAS PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 4 MAART 19771 door Herman van Amsterdam Ze zijn nogal wat van plan: die 36 Koudekerkers die een huurgarage hebben aan de Achterom. Of ze stallen voor een tijdje hun vierwielers pal voor de deur van het ge meentehuis, óf ze bezetten de garage van de burge meester van hun dorp, óf ze laten zich op kosten van de gemeenschap met een taxi door Koudekerk toeren.... En zo hebben ze nog wel wat "ver rassingen" in petto. Tenminste, als de gemeente voet bij stuk houdt en ongewijzigd het plan doorzet om in het kader van de sanering a**." i A koudekerksemiddengebied aÏÏê 36 D« Koudekerkse garages (midden op de foto) waarover 36 huur- huurgarages per 1 juli a.s. met de ders nu "°P oorlogspad" zijn grond gelijk te maken zodat er ter omdat er een opzeggingstermijn is één van de garagehuurders meldt plaatse een nieuw stukje Koude- van drie maanden. in het bezit te zijn van een contract, kerk kan herrijzen. waaruit zou blijken dat zijn garage Sinds de 36 zijn gaan beseffen dat tot 1 januari 1978 aan hem is ver- Aa.n£6kocht ze 20 £oe<* ze^er zonder garage huurd. Met bovendien de gebruike- komen te zitten zijn ze "op oorlog- lijke opzegtermijn van drie maan- De garageboxen maken onderdeel spad" gegaan. Vooral ook omdat de den. uit van het transportbedrijf Van der eigenaar van het transportbedrijf Zehebbennietstilgezetendus.de Meyden, dat kortgeleden door de hen over de transactie met het ge- garagehuurders, maar of het zoden gemeente is aangekocht. Althans, meentebestuur niet inlichtte, aan de dijk zal zetten... Het ziet er de raad heeft ingestemd met de Daarom staken ze de (verhitte) nog niet naar uit. De sloop van de aankoop van het complex en Ge- koppen bij elkaar. garages gaat in elk geval door, ver- deputeerde Staten moet dat for- Een handtekeningenactie werd op telde mij gisteren burgemeester meel nog goedkeuren. Zodra de touw gezet en recentelijk ging er Swaan. toestemming er is za\ aan de 36 richting college en gemeenteraad "De vorige eigenaar heeft mij ver huurders de huur worden opge- ook een uitgebreide brief van oud- zekerd dat alle huurcontracten per zegd. In elk geval vóór 1 april a.s., raadslid Dorrepaal, waarin deze als drie maanden opzegbaar zijn. Zou achteraf toch blijken dat De eenzame ooievaar die oktober vorig jaar diverse keren werd gesignaleerd nabij de Valkenburgse zan- dafgraving is de winter heelhuids doorgekomen. Wandelaars die mij in de afgelopen dagen opbelden, hebben de ooievaar gezond en wel zien rondstappen achter de camping Maaldrift, vlakbij de zandafgraving. Dat de ooievaar nog in leven is, is waarschijnlijk te danken ge weest aan de vrij zachte winter. die pas later opzegbaar is, dan zijn er twee mogelijkheden. Of we laten van die 36 garages er één staan - maar dat is natuurlijk een illusie - of er wordt met de betrokken per soon een schadevergoedingsrege ling getroffen". "Ik kan me al dat ongenoegen rond die afbraak van huurgarages over igens best voorstellen". Maar hetgaat in dit geval nu eenmaal om het afwegen van een groot belang tegenover een klein belang. Al jaren wordt door Koudeker kers geklaagd over de aanwe zigheid van dat transportbed rijf midden in de bebouwde kom. Nu we daar iets aan kunnen doen moeten we dat ook doorzetten, hoe jammer dat ook is voor die garage- huurders "Dat wil overigens niet zeggen dat we ze zo maar in de kou laten staan. Vandaag of mor gen krijgen ze een brief thuis bezorgd, waarin we ze vragen ons mee te delen waar ze hun garage voor gebruiken. Ik verwacht zo dat er onder hen monteurs zijn die in hun ga rage dure apparatuur bewa ren of vertegenwoordigers, die er voor de veiligheid elke avond hun wagen met mate- riaal in stallen. Niet zeker Mogelijk dat we in zulk soort gevallen voor vervangende ruimte kunnen zorgen. Maar dat is lang niet zeker. We zijn nu wel druk aan het zoeken naar leegstaande ruimten. Misschien hebben we evenveel geluk als een paar jaar geleden. Toen zaten we ook in ons maag met zeven gevallen die moesten worden opgelost. We hebben ze alle maal aan een garage kunnen helpen. Maar nu zijn het er 36. Misschien zullen we alleen de meest urgente gevallen kun nen helpen." Dorrepaal: „Ik denk niet dat er velen blij zullen zijn met die oplossing. Want je kunt dan wel een garage toegewezen krijgen, maar als die ver uit de buurt ligt schiet je daar nog niet veel mee op. Het heeft geen zin om elke morgen een kilometer naar je auto te moe ten lopen. Tips voor deze rubriek kunt elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. Bulldozer Ik zie er nog wel van komen, dat sommige huurders op 1 juli, als de bulldozers komen, uit protest hun auto in de box la ten staan, zelfs al zou dat tot gevolg kunnen hebben dat die auto dan total-loss raakt Het touwtrekken tussen ge meente en garagehuurders zal zich nog wel even voort zetten. ■k Het tempeltje: iets kleiner dan bedoeld, maar toch in de Hortus „Drie■dimensionaal" ontwerp Leidenaar Hanz ("met een "Z") Arkelveld heeft dan toch een beetje zijn zin gekregen. De driedimensionale tempel die hij ontwierp ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit, staat eindelijk op de plaats waar hij hem wilde hebben: in de Hortus Botanicus. Al zal men er in de universitaire plantentuin tevergeefs naar zoeken Schaalmodel De tempel is namelijk terecht gekomen in de werkkamer van hortula- nis Bruinsma. Het is een klein schaalmodel. Een grotere zal er nooit komen De Hortusraad besliste dat voor een tempel van die afmetingen zoals Arkelveld die in gedachten had (1.80 meter hoog en dito breed en diep) in de toch al krappe plantentuin geen plaats meer ts. Ondanks die afwijzing heeft Arkelveld in de afgelopen maanden toch hardnekkig geprobeerd in elk geval de maquette van de tempel (be doeld als meditatieplaats voor Hortus-bezoekers) aan de Hortus te mogen schenken. Dat is nu gelukt. LEIDEN - De leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening kregen gisteravond twee ontwerpen voorgeschoteld voor de in richting van het terrein aan de Zuidsingel, dat na de sloop van de Grofsmederij is beschik baar gekomen. Het ene plan, gemaakt door de gemeentelijke Plantsoenendienst voorziet in de aanleg van een niet al te hoge dijk langs de waterkant, waarop een wandelpad kan wor den aangelegd Verder voorziet het plan in een uitgebreide speelruimte, een trapveldje voor de jeugd en een bloemenwei. Ter herinnering aan het feit dan op die plaats ooit fabrieken hebben gestaan, wil de Plant soenendienst de schoorsteen, die er nu nog staat handhaven. Voor de uitvoering van dit plan is inmiddels een subsidie in het vooruit zicht gesteld van 75 procent van de kosten, die geraamd worden op ongeveer 540.000 gulden. Een veel ambitieuzer, maar daardoor ook veel kostbaarder, plan is gemaakt door de afdeling Monumentenzorg van de gemeente. De heer Veldhuyzen, van die afdeling, heeft een ont werp gemaakt, waarbij gepoogd is in het ter rein een vestwal te maken, zoals die vroeger aan de stadsgrachten (nu singels) te vinden zijn geweest. Ook dat plan zou volgens de ontwerpers een recreatieve functie kunnen vervullen maar tegelijk ook een historische. De heer Barendregt becijferde gisteravond dat het plan van Monumentenzorg globaal één miljoen meer zal gaan kosten dan het plan van de Plantsoenendienst. Die hogere kosten worden onder meer veroorzaakt door het feit dat langs de singel nieuwe walmuren aange legd zullen moeten worden. De vestwal zal namelijk een hoogte krijgen van zes meter aan het uiteinde. Deze omvangrijke hoeveel heid grond zal zo'n druk uitoefenen, dat men bang is dat de walkanten zullen gaan schui ven. Bovendien vereist de aanleg van een his torisch bolwerk een extra uitgave aan grond van drie ton. Van de zijde van de Plantsoenendienst werd als bezwaar aangevoerd, dat de taluds zeer styl zijn, en erg veel onderhoud vergen. Daartegenover plaatsten de vertegenwoordi gers van Monumentenzorg de constatering, dat in ons land identieke voorbeelden be staan. Bijvoorbeeld in Den Briel en Heusden. Gezien de onzekerheid of voor het tweede plan subsidie kan worden verkregen via de Rijkssienst voor de Monumentenzorg, werd besloten in eerste instantie het plan van de Plantsoenendienst uit te voeren. Wel zal gepoogd worden het ontwerp zo aan te passen, dat wanneer er in de toekomst geld voor beschikbaar komt, toch nog een histori sche vestwal kan worden aangelegd. HAZERSWOUDE - Aanstaande zondag, tussen half vijf en half zes bestaat er voor iedereen gelegen heid in het clubhuis van de Ha- zerswoudse tafeltennisvereniging Avanti Bettine Vriesekoop te feli citeren met haar nationale titel. De vijftienjarige scholiere werd, zoals bekend, afgelopen zondag in de Utrechtse Catharijnehal kam pioene bij het enkelspel en bij het dubbelspel (samen met Scyllas- peelster Sandra de Kruif. Met Lei denaar Rob van der Zeeuw werd ze tweede bij het gemengd dubbel spel. Mijn leven, door T^jeerd Bottema. Uitgever Lykele Jansma, Buiten post. f 35,-; na de boekenweek f 49,50. Cézanne. 48 reprodukties in kleur met tekst van Fritz Novotny. Serie Kunst in kleur. Uitgeverij Else vier, Amsterdam, f 14,90. Velazquez. 48 reprodukties in kleur met tekst van Xavier de Salas. Serie kunst in kleur. Elsevier, f 14,90. De schilderkunst in de gouden eeuw. 48 reprodukties in kleur met tekst van Herbert Wiesner. Serie Kunst in kleur. Elsevier, f 14,90. De helft van de tijd, De memoires van een beruchte kraker, door Frans de Kleerkast. Elsevier. De kellnerin en andere verhalen, door H. P. de Boer. Elsevier. LEIDEN - In het Waaggebouw wordt van 5 tot en met 19 maart een fototentoonstelling gegeven door de Leidse Amateur Fotografiever eniging. Werk van eigen leden en van de provinciale expositie „Boerderijen in Zuid-Holland" zal worden geëxposeerd. De tentoon stelling is op werkdagen geopend, van twaalf tot vijf uur. KATWIJK "Mijn grote wens is: samen méns zijn. Het moet zo wor den dat je elkaar in vertrouwen te gemoet kan treden. Het wantrou wen onder de mensen is tegen woordig erg grootje moet constant op je quivive zijn; je huis moet op slot als je weggaat. Die argwaan, het egoisme en de concurrentie, hè. Mijn wens is dat die allemaal gaan verdwijnen en onze werkgemeen schap kan daar een bijdrage toe le veren Met deze roerende woorden kon digde de toen nog in Katwijk woonachtige "psycholoog" Henk Lapré nu bijna een jaar geleden de oprichting aan van de "Werkge meenschap Nieuw Katwijk". Hij dacht toen ongeveer een jaar nodig te hebben om die organisatie van de grond te krijgen. Op zoek naar een geschikt pand zou de werkgemeen schap voorlopig onderdak krijgen in de garage van de riante drive- in-woning van Lapré aan de Schou thof in de wijk Hoornes. Een jaar verder blijkt er echter niets meer van "Nieuw Katwijk" te be speuren. Lapré heeft zijn huis in Katwijk verkocht nu de Neder landse justitie achter hem aan zit. De tweede man waarmee wij inder tijd spraken, Jan Swagerman die bij clubhuis 't Trefpunt werkt als cultureel werker, staat op het punt te worden ontslagen wegens een reorganisatie daar. Swagerman had zich trouwens al eerder losgemaakt van de "Nieuw Katwijk"-groep, vooral ook omdat hij zo zijn vraag tekens ging zetten achter de finan ciële integriteit van Lapré. AANKLACHT Inmiddels loopt er een strafrechter lijke en gaat er wellicht een civiele zaak lopen tegen de zich psycho loog noemende Lapré. Het Neder lands Instituut van Psychologen (NIP) in Amsterdam - dat al een ja renlange strijd voert voor de be scherming van de titel psycholoog - heeft een aanklacht tegen hem in gediend vanwege diens optreden als zielenarts zonder daarvoor de benodigde diploma's te hebben. Directeur H. Stuily de Lange van het NIP vertelt ons naar aanleiding van die aanklacht: "Sinds 1945 hebben wij geijverd voor de bescherming van onze titel met het oog op de geestelijke volksgezondheid en om beunhaze rij te voorkomen. In '71 werd onze strijd bekroond met een wettelijke regeling en toen bleek dat die eerst een paar jaar moest doorwerken eer iedereen ervan wist. Tegen de hardnekkige beunhazen treden wij nu op door ze te waarschuwen als ze als psycholoog naar buiten treden en nu ook door de aanklacht tegen Lapré. Dat is voor het eerst en daarom een uniek feit. Wij hebben nog in studie - onder meer door het doorlezen van beroepengidsen - hoeveel van dergelijke mensen er in totaal zijn." De klacht is ingediend bij de hoofdofficier van justitie in Den Haag. Deze heeft de zaak in handen gegeven van de Katwijkse politie die momenteel, ter voorbereiding van het opstellen van een proces verbaal, bezig is met het vooron- „Psycholoog" Henk Lapré derzoek in de zaak-Laprè. Adju dant J. Westhoek van de Katwijkse politie daarover "We hebben nu drie mensen gehoord, van wie we de namen nog niet kunnen noemen omdat het onderzoek nog niet is af gesloten. Het onderzoek spitst zich nu toe op Lapré zelf. Maar we heb ben in ieder geval al genoeg mate riaal tegen hem verzameld om hier een rechtszaak van te maken." De heer Westbroek, die stelt dat men het vooronderzoek zo snel mogelijk hoopt af te maken, maakt duidelijk dat dat momenteel stokt omdat men het adres van Lapré nog altijd niet heeft kunnen achterha len. Met dat laatste punt hebben wij ons de afgelopen weken ook onle dig gehouden. Na rnet een groot aantal mensen en instellingen daarover contact te hebben gehad - Door Jos van der Meer de gemeente Katwijk waar hij niet is uitgeschreven, de nieuwe bewo ners van zijn huis die alleen een postbusnummer konden geven, al lerlei psychologische instituten en dergelijke - hebben wij via de PTT uiteindelijk zijn adres ontdekt. De adjudant is dan ook zeer verheugd als hij hoort van onze ontdekking: Lapré woont aan de Ohmstraat 105 in Den Haag. LENING Gisteren, de dag van onze ontdek king, vervoegen wij ons bij Lapré om hem een reactie te vragen op de aanklacht en op de civiele zaak die tegen hem in het vat zit. De tegen partij in die laatste zaak is de advo caat mr. M. Steinz van de Boule vard 100 in Katwijk aan Zee. Hij vertelt "Lapré heeft enige tijd te rug bij ons in huis gewoond en kan toor gevoerd. In die tijd ben ik bij hem kort in behandeling geweest, waarbij de consulten altijd heel prettig verliepen. Mijn klachten over Lapré betreffen dan ook het punt dat hij 10.000 gulden van mijn vrouw heeft geleend en zich niet heeft gehouden aan de afspraken over terugbetaling. Een civiele zaak dus. We hebben nog geprobeerd zijn adres te achterhalen, maar dat is ons tot op heden nog niet gelukt." De straat waar Lapré nu in Den Haag woont is oud en smal. Hij blijKt niet thuis te zijn. Een buur meisje van de familie G. J. Sloot weg bevestigt dat er op nummer 105 een man woont die aan de be schrijving van het signalement van Lapré voldoet. Zijn adres hebben wij van de afdeling "postbussen" van de PTT in Den Haag. Men was daar ook bereid te kijken of ons schriftelijk aan Lapré gerichte ver zoek zich met het LD in verbinding te stellen, nog in diens postbox lag. Het was weg, waaruit mag worden afgeleid dat de "psycholoog" er niet al te happig op is met ons in contact te treden. Wij hebben ons verzoek aan hem gisteren herhaald en wij zullen onze lezers op de hoogte stel len van eventuele nieuwe ontwik kelingen. In Katwijk hebben eind vorig jaar leiding en werkgeefster - dat is de Stichting Sociaal Cultureel Werk Katwijk (SSK) - van clubhuis 't Trefpunt direct met Lapré te ma ken gehad. Het clubhuis zou name lijk een cursus "psychodrama" houden onder diens leiding. Op het laatste moment stak het SSK- bestuur daar een stokje voor toen het hoorde dat Lapré niet bevoegd SSK-voorzitter S. A. van der Duim daarover: "Tja, als die cursus toen was doorgegaan terwijl in de aan kondigingen stond dat Lapré psy choloog was, dan was hij daar on middellijk op gepakt. Toen ons bleek dat we geen voldoende waar borgen konden krijgen dat er geen sprake was van knoeierij, hebben ALPHEN AAN DEN RIJN - In Mi- das treedt morgenavond de pop groep CARLSBERG op. De groep hanteert niet alleen de traditionele gitaren maar brengt ook de dwars fluit en de saxofoon mee. Rob Kruiman die deze instrumen ten voor zijn rekening neemt speelde vroeger in zeer bekende groepen zoals Ekseption, Panda en de Bintangs. Nieuw in Carlsberg is bassist Ge rard van Doorn die in de plaats is gekomen voor twee andere groe pleden. Ook bij deze formatie is het kennelijk komen en gaan. Toch mag wel iets verwacht worden van Carlsberg. Op de radio is de groep regelmatig te horen met de nieuwe single "Rock On". De eerste single Sweet Louise heeft het goed ge daan. Jammer is echter dat dit nummer gezien de beperkingen van een live-optreden niet "live" kan worden gespeeld. we die cursus niet laten doorgaan. Ik heb contact opgenomen met het NIP en dat bleek een heel dossier van Lapré te hebben: diens werk is inderdaad niet zo zuiver." (Wij heb ben bij het NIP aangeklopt om in zage te krijgen in het dossier-Lapré. Men wil daar echter mee wachten tot er een proces-verbaal tegen hem is opgesteld). Jan Swagerman vertelt: "Ik heb niet zo'n zin om nou hele harde din gen tegen Lapré te gaan zeggen. Ik geloof best in zo'n cursus in Kat wijk en ik dacht aanvavkelijk dat Lapré daar wel de man voor was: hij heeft een opleiding gehad bij de In ternationale Faculteit in Haarlem die niet door Nederlandse maar wel door Duitse universiteiten wordt erkend. Achter de integriteit van Lapré zet ik echter veel vraagte kens, niet vanwege zijn al dan niet gediplomeerd-zijn maar om zijn geldzaken. Om de manier waarop hij zijn huis in Katwijk koopt en verkoopt, om de leningen die hij sluit, om de schulden die hij maakt." Lapré's geldzaken. Tot slot nog een kleine ontdekking van ons die die aardig typeren. Via voorlichter J. Pethow van de Haagse politie ko men wij te weten dat er in 1975 een klacht is ingediend tegen het Cu- riëntief Psychologisch Instituut - Lapré's éénmansbedrijfje in Den Haag, dat niet bij de Kamer van Koophandel aldaar staat inge schreven - omdat iemand die stopte met een cursus zijn 75 gul den lesgeld ook na lang aandringen niet terug kreeg Programma werkbezoek Mr. Vrolijk Valkenburg VALKENBURG - Tijdens het be zoek, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr. M. Vrolijk, maandag aan Valkenburg brengt zal hij onder meer het nieuwe gemeentehuis bezichtigen. Op het programma voor het werk bezoek staat een begroeting bij de christelijke kleuterschool aan de Oosterleestraat, "Kleuterburcht" geheten, om half drie 's middags. Vervolgens gaat de stoet naar het gemeentehuis aan 't Boonrak waar men om drie uur hoopt aan te ko men. Na de bezichtiging van het nog maar een half jaar oude ge meentehuis is er een besloten B en W-vergadering met de commissaris tot vier uur. Tijdens deze vergader ing zal de algemene problematiek van Valkenburg aan de orde ko men, zoals de uitbreiding van het dorp en de perikelen rond de Pro vinciale Weg. Om twintig over vier volgt een rondrit door de gemeente en een bezoek aan de sportvelden van "Valken '68" aan de Duifrak- laan. Om vijf uur komt men dan bij woninginrichting Home Center aan de Voorschoterweg waarna de commissaris en het gevolg om zes uur terug zijn bij gemeentehuis. Daar zal ook de maaltijd worden gebruikt. Om acht uur 's avonds vindt er nog een informeel gesprek plaats met B en W van Valkenburg, de commis saris en de raadsleden. Ook deze in formele bijeenkomst is besloten. De commissaris neemt bij dit werkbezoek zijn vrouw mee, die tijdens de B en W-vergadering bij mevrouw Van 't Wout, de echtge note van de burgemeester, ontvan gen zal worden. Commissaris Vrolijk komt maandag naar Valkenburg

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4