Geen woningbouw bij Vrouwenweg Strijd rond plannen Haver- en Gortbuurt PSP AKTIEFESTIVAL "Absoluut geen gevaar radioactieve straling" Kwaliteit bij automatisering narcose voorop GROOT SWINGFEEST! Wachten op nota-Vlietpark Onrast onder omwonenden over apparaten M Nederland Onderzoek longziekten Nu de griep om z ich heen grijpt Chefahne4 VRIJDAG 4 MAART 1977 LEIDEN j LEIDEN - Met uitzondering van de CDA- vertegenwoordigers besloot de gemeentelijke commissie voor de ruimtelijke ordening gisteravond dat voorlopig nog geen „groen licht" zal worden gegeven aan het Voorscho- tense bouwbedrijf Niersma BV om op een terrein tussen Europaweg en Vrouwenweg 123 woningen te bouwen. De beslissing of op die plaats wo ningen gebouwd kunnen worden en hoeveel, zal beslist worden bij de behandeling van dé nota Vlietpark, die de komende maand zal worden uitgebracht. In die nota wordt aangegeven welke ideeën de gemeente heeft over het gebied dat ligt tussen de spoorlijn Leiden-Alphen en het recreatiegebied Vlietland dat in voorbereiding is. Uit eerdere be richten is al gebleken, dat het ge bied waarvan onder meer de KLeine Cronesteinse en de Oost- vlietpolder deel uitmaken, voor een belangrijk deel gereserveerd zullen worden voor de recreatie. CDA-er Ham zei gisteravond: „Ik zit ook niet te gillen om op het stukje tussen Europaweg^ en Vrouwenweg woningen te bou wen, maar we moeten wel een duidelijke beslissing nemen. Dan j weet Niersman ook waar hij aan toe is". Waarop wethouder Waal repliceerde: „Het is niet zo, dat wanneer iemand vrij speculatief J. L. de Bil directeur van Leidse school adviesdienst LEIDEN - De Leidse Schoolad viesdienst krijgt waarschijnlijk per 1 juni een nieuwe directeur. Het is de 38-jarige J. L. de Bil, thans hoofd van de afdeling voortgezet onder wijs bij de schooladviesdienst in Rotterdam. De heer De Bil moet nog medisch gekeurd worden en B. en W. moeten de benoeming nog formeel bekrachtigen. De heer De Bil - getrouwd, drie dochters, woonachtig in Papend- recht - is vijfjaar chef-monteur ge weest bij een garagebedrijf in Goes. Vervolgens was hij twee jaar als le raar werkzaam bij een lts in Zierik- zee en daarna vijf jaar als leraar maatschappijleer en mechanische techniek conflictvrije het lager be roepsonderwijs in Papendrecht. Bij de schooladviesdienst in Rot terdam is hij nu vier jaar werkzaam. LEIDEN - Leiden en Leiderdorp voeren op het ogenblik besprekin gen om te komen tot een gezamen lijk beleid bij de afstelling van ver keerslichten. Op het ogenblik han teren beide gemeenten andere normen, waardoor de weggebrui kers in verwarring gebracht zouden kunnen worden en de veiligheid in gevaar wordt gebracht. Het ver schil zit met name in het feit, dat Leiden de verkeerslichten zo af stelt, dat er een sonflictvrije ver keersafwikkeling ontstaat. Op kruispunten krijgen weggebrui kers, die elkaar kunnen kruisen, nooit tegelijk groen licht. In Lei derdorp is dat wel het geval bij voorbeeld op het kruispunt van Persant Snoep weg en Van de Valk Boumanweg. ADVERTENTIE gronden koopt, wij als gemeente dan maar direct moeten meehol- len. Zelfs als we van mening zou den zijn dat er woningen kunnen komen, dan is nog de vraag welke prioriteit er aan toegekend moet worden. Welke bouwplannen in de gemeente zijn het meest ur gent, welke grond moet het eerst bouwrijp gemaakt worden". Geïsoleerd Beijen (PPR/D'66) noemde het een „zeer moeilijke kwestie", hij vond dat de woningen op die plaats wel erg geïsoleerd komen te liggen tussen de weilanden. „Misschien is het mogelijk", zo zei hij, „wanneer er in de Oost- vlietpolder woningen gebouwd zouden kunnen worden, om een wat breder draagvlak te krijgen. Daarom wil ik nu geen beslissing afwachten, maar pas als de nota Vlietpark er is". WD-er Kuijers zei toch wel bezwa ren te zien in de woningbouw op die plaats en de PvdA- vertegenwoordigers Bordewijk, Van der Horst en Koning voelden er op dit ogenblik niets voor. De heer Niersman, die gisteravond bij de behandeling aanwezig was, deelde mee, dat hij sinds eind 1972 eigenaar is van het terrein. Volgens het toen - en ook nog - geldende bestemmingsplan zou den er 36 landhuizen gebouwd kunnen worden, elk met 2000 tot 3000 m2 grond. „In overleg met de gemeente begin '73 heeft men laten blijken niet helemaal afwij zend te staan tegenover het ma ken van nieuwe bouwplannen", aldus de heer Niersman, die op merkte dat er ook toen al werd gesproken over de nota Vliet park. Premiekoop September vorig jaar diende Niersman BV bij B en W het plan in voor de bouw van 123 wonin gen. Dat zouden 63 premiekoop woningen worden met een prijs van ongeveer 150.000,-, 44 vrije sector-woningen van 250.^00,- en 16 vrije sector-woningen van boven de drie ton. Het bou- wrijpmaken en het leggen van de rioleringen zou volgens de heer Niersman iets minder dan zeven miljoen gulden kosten. Wethouder Waal twijfelde of op dat terrein premie-koopwoningen gebouwd zouden kunnen wor den. "Dat moet ik eerst nog zien. Want met alle voorbereidingen mee zou het nog zeker vijf a zes jaar duren voordat daar gebouwd kan worden". Tenslotte bleken de CDA- vertegenwoordigers bereid om een eventuele beslissing over het plan uit te stellen tot het bekeken kan worden in het kader van de nota "Vlietpark". "Maar dan moet ik wel de zekerheid hebben dat die nota in april aan de orde komt", aldus CDA-raadslid Ham. LEIDEN - „Absoluut ongevaar lijk", zo noemden gisteravond vertegenwoordigers van 3M Ne derland BV en van de Leidse brandweer de zg. static elimina tors, waarvoor het bedrijf aan de Rooseveltstraat onlangs een ver gunning heeft aangevraagd inge volge de Kernenergiewet. Static eliminators, die radio-actieve deeltjes bevatten, worden ge bruikt om statische elektriciteit te laten verdwijnen. In verband met de aanvraag had 3M Nederland gisteravond in de kantine van het bedrijf een hoor zitting georganiseerd voor de di rect omwonenden. In de buurt was namelijk onrust ontstaan nadat de gemeente Leiden een of ficiële bekendmaking over de aanvraag had rondgestuurd (d.d. 14 februari). Twee bewoners hebben inmiddels binnen de ge stelde termijn (drie weken na de bekendmaking) een bezwaar schrift ingediend tegen het even tueel verlenen van een vergun ning. De static eliminators, die bij 3M zouden moeten worden opgesla gen en gedemonstreerd - het be drijf verhandelt de apparaten - worden vooral gebruikt in be drijven waar met kunststoffen wordt gewerkt. In dat soort be drijven komt statische elektrici teit veel voor. Door die statische elektriciteit kan niet alleen brand ontstaan (door een vonk die over springt), maar kan ook het pro- duktieproces worden verstoord (als bijv. plastic goederen aan el kaar gaan kleven). Een medewerker van 3M vertelde gisteravond aan zo'n kleine der tig buurtbewoners dat de static eliminators zg. alpha-straling be- vatten. Dat is radioactieve stra ling van een doorgaans zeer ge ringe sterkte (in dit geval maxi maal 250 millicurie), die tot op tien centimeter afstand eventueel schade kan aanrichten bij de mens. Dat kan bijvoorbeeld als men een alpha-deeltje (miniscuul klein) inademt of inslikt of als zo'n deeltje in het bloed komt. Volgens de bedrijfsmedewerker en twee vertegenwoordigers van de Leidse brandweer is het echter vrijwel uitgesloten dat er straling vrijkomt, omdat de radioactieve deeltjes ziin ingekapseld in een stevig afgesloten capsule van de static eliminator. „Je kunt die apparaten van tien meter hoogte laten vallen en dan zijn ze nog niet kapot", aldus de bedrijfsme dewerker. Een van de brandweerlieden verklaarde dat er bovendien on mogelijk vuur bij de apparaten kan komen omdat ze worden op geslagen in een betonnen kist in een speciale ruimte. Ook het ver voer zou geen problemen geven, omdat de apparaten in stevige dozen zijn verpakt. Een woord voerder van 3M voegde daar nog aan toe dat als er desondanks toch straling zou vrijkomen, het gevaar voor de mens uiterst ge ring is. Dit omdat de alpha- deeltjes van de static eliminator in nikkelen bolletjes zijn gevat. Inademen van de deeltjes is dan al onmogelijk en evenmin kun nen de deeltjes vrijkomen door brand, omdat het smeltpunt van nikkel aanmerkelijk hoger ligt dan de maximale temperatuur die bereikt wordt bij een brand. Een andere medewerker van het bedrijf vertelde dat men al jaren bezig is om de opslag van de sta tic eliminators te kunnen realise ren. Dit in verband met de strenge voorschriften die daar voor gelden. Hij zei dat inmiddels aan alle normen en eisen van de Kernfysische dienst (rijk), de In spectie voor de Volksgezondheid en de Arbeidsinspectie is vol daan. Vraag van een bewoner „Als het dan allemaal zo simpel is, waarom dan deze hoorzitting?". Public relations manager van 3M* „Omdat wij niet hadden ver wacht dat er onrust zou zijn. We Hadden eigenlijk moeten besef fen dat de gemeente een officiële bekendmaking zou rondsturen. En daarvóór zouden wij u dan al hebben moeten uitnodigen. Onze excuses dat dat niet gebeurd is." LEIDEN - Op dinsdag 15 maart be gint in Leiden het elfde bevol kingsonderzoek op tuberculose en andere longziekten. Inwoners van veertig jaar en ouder kunnen zich dan op vijf verschillende plaatsen in de stad laten onderzoeken. Zij krijgen vooraf een oproep thuisges tuurd. De onderzoekposten zijn in gericht in de Bevrijdingskerk (Montgomerystraat), Zuiderkerk (Lammenschansweg), Petrakerk (Surinamestraat), Maranathakerk (Lage Morsweg) en het Hooglandse Huys (Morriaansteeg). Ook jongeren van vijftien jaar en ouder kunnen aan dit onderzoek meedoen. Zij krijgen geen oproep, maar moeten zich aan één van de onderzoeklokalen melden. Zij worden dan direct onderzocht. De stichting „Fonds tot opsporing tuberculose Leiden", die dit onder zoek organiseert, richt zich vooral op inwoners van veertig jaar en ou der. Onderzoeken hebben namelijk uitgewezen dat de kans op longaf wijkingen vanaf het veertigste jaar duidelijk toeneemt. DEALER BOUSSAC GORDIJNEN PI OFfi TAPIJT ILUCU GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 ADVERTENTIE WantChefarine 4 is viervoudig aktief bij pijn en griep:, 1. Pijnverdrijvend. en je voelt je sne/weerbeter LEIDEN - "Onfatsoenlijk", "ontoelaatbaar" en "droe vig". Dat waren de kritische woorden, die de leden van de commissie ruimtelijke ordening gisteravond richt ten aan het adres van de Provinciale Planologische Commissie. Aanleiding voor die ongemeen felle kri tiek zijn de kanttekeningen die de PPC heeft gemaakt bij het ontwerpbestem- mingsplan voor de Haver en Gortbuurt. Opmerkingen, die in het verkeerde keelgat geschoten zijn, omdat ze het plan voor die Leidse buurt, die hard aan een opknapbeurt toe is, nogal overhoop halen. En dat terwijl het plan na moeizaam overleg tussen gemeente en be woners van Haver en Gort tot stand gekomen is. De opmerkingen van de Provin ciale Planologische Gommissie betreffen met name de toekom stige bestemming van de grón den die liggen aan de noordzijde van de Gortestraat tussen Kraaierstraat en Pakhuisstraat. In het ontwerp- bestemmingsplan zijn die gron den aangewezen voor de bouw van eengezinswoningen. De PPC vindt dat op die plaats geen wo ningen gebouwd moeten wor den, maar dat de grond gebruikt moet worden om de achtertuinen van de woningen aan het Leven daal te vergroten. Eventueel zou den er opslagruimten e gebouwd kunnen worden. In de war PPR/D'66-raadslid Beijen noemde het een droevige ontwikkeling dat het ontwerp- bestemmingsplan zo op losse schroeven is gezet door de PPC. Hij was het eens met de inmid dels gevormde projectgroep voor de Haver- en Gortbuurt, die on verkort wil vasthouden aan de uitgangspunten, PvdA-raadslid Marie-Anne Koning vond het on gepast dat de PPC zich in dit sta dium zo intensief bemoeit met details van een plan. Zij vond dat de zaak desnoods tot in de hoog ste instantie bevochten zou moe ten worden. Kuijers (WD) constateerde, dat de PPC met haar optreden de hele inspraak-procedure in de war stuurt door in een dergelijk laat stadium met opmerkingen te komen. Hij vond dat de plannen uitgevoerd moeten worden zoals ze nu op papier staan. "Anders weet je straks in andere wijken ook niet waar je aan toe bent." CDA-er Ham noemde de inter ventie van de PPC „onfatsoen lijk". Wethouder Waal zei het geen taak van de provincie te vinden om dit soort details te re gelen. "Laten ze de suburbanisa tie (de uittocht van de grotere steden naar het „platteland" red), maar beter in de hand hou den." Hekjeswoningen In de commissie kwam gisteravond ook de renovatie van de hekjes woningen tussen de Gortestraat en de Haverstraat aan de orde. Het plan was om deze 38 wonin gen, die rug-aan-rug gebouwd zijn, te verhelen tot 19 grotere woningen. Door het aannemers bedrijf Du Prie is becijferd dat de kosten ongeveer 90.000 gulden per woning zullen bedragen. Het zou betekenen dat de gereno veerde woningen een huur gaan doen van rond de 500 gulden per maand. De hoofd-ingenieur- directeur van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, met wie de renovatie plannen zijn besproken, heeft inmiddels laten weten, dat hij de minister negatief zal adviseren. Gezien de subsidie van het rijk, die voor uitvoering van de plan nen noodzakelijk is, betekent het, dat een andere oplossing gevon den zal moeten worden. Vanmiddag zou de projectgroep voor de Haver- en Gortbuurt de gerezen problemen bespreken en beslissen wat er nu moet gebeu- LEIDEN - Bij een kleine brand gisteren in de Kolf- makersteeg is een schade ontstaan van 7500 gulden. In de daar gevestigde kaar senfabriek raakten enkele dozen met kaarsen in brand die dicht bij een brandende oven stonden. De schade aan het gebouw bleef beperkt tot 500 gulden, maar aan kaar sen ging er zo'n 7000 gulden verloren. De brandweer die gistermiddag om tien over zes uitrukte was de brand vijf minuten later meester. Daarna heeft men nog enige tijd nodig gehad om buta- gasflessen die zich in het pand bevonden af te koelen om exploderen te voorko men. Om kwart voor zeven rukte de brandweer weer in. LEIDEN - Het onderzoekproject van het academisch ziekenhuis in Leiden en de Technische Hoge school Eindhoven over mogelijke automatisering van de narcose tij dens operaties is in de eerste plaats gericht op kwaliteitsverbetering. Dat zei gisteren prof. dr. Joh. Spierdijk, hoogleraar anesthesio logie in het AZL, op een persconfe rentie over het onderzoekproject. Hij ontkende dat het project er in eerste plaats op gericht zou zijn het al jaren bestaande tekort aan anes thesisten te ondervangen. Het onderzoekproject, dat nu 2Y2 jaar loopt en over 4 jaar zal worden afgesloten, betreft de mogelijke au tomatisering van een deel van de narcose tijdens operaties. Een aan tal routine-handelingen zouden wellicht met behulp van speciale regel-apparatuur kunnen worden uitgevoerd, terwijl misschien ook beter voorspeld zou kunnen wor den hoe de patiënt in het verloop van de operatie reageert. Het gaat daarbij met name om het meten van zg. para-meters, zoals bloeddruk, hartslag, temperatuur, koolzuur- gehalte bij uitademing etc. De mogelijkheden daartoe worden op het ogenblik onderzocht door de afdeling anesthesie van het AZL en de vakgroep Meten en Regelen van de afdeling Elektrotechniek van de TH Eindhoven. Het onderzoek wordt gesteund door het preventie fonds en Philips Medical Systems. Nu is al komen vast te staan dat bij een bepaald onderdeel van de nar cose een plotselinge stoornis door middel van een computer in een kwart van de oorspronkelijke tijd zou kunnen worden opgespoord. Als blijkt dat het mogelijk is de nar cose voor een deel te automatise ren, kan de anesthesist tijdens de operatie aanzienlijk worden ont last. Hij kan zich dan nog meer con centreren op de aanpassing van de narcose aan het verloop van de ope ratie. Op het ogenblik houdt het onderzoeksteam zich bezig met zg. deelonderzoeken om na te gaan of het inderdaad mogelijk is de pa tiënt via automatisering in een goede toestand te houden. Over igens zal, als alles goed gaat, het onderzoek eerst worden uitgepro beerd op proefdieren. Over het tekort aan anesthesisten in Nederland zei prof. Spierdijk dat de gezamenlijke hoogleraren anes thesiologie zich onlangs met een adres tot de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen heb ben gewend. In dat adres wordt pleit voor verbetering van de derwijsmogelijkheden voor ar thesisten. Zo zou de opleidings duur veranderd moeten worden van 3V2 jaar in 5 jaar en zouden er ook meer opleidingsplaatsen moeten komen. Collecte Liba non: f 3.269,17 LEIDEN - De straatcollecte van 19 februari ten bate van de medische hulp aan oorlogsslachtoffers in Li banon heeft een bedrag van 3.269,17 opgeleverd. Het geld zal zo spoedig mogelijk worden besteed aan medicamenten, die naar de Pa lestijnse medische organisatie PRHM in Libanon zullen worden gezonden, aldus het Medisch Ko- mitee Palestina. Bijdragen kunnen alsnog worden gestort op gironr. 3168300 t.n.v. Medisch Komitee Pa lestina. Utrecht. ADVERTENTIE BEZOEK A.S. ZATERDAG 5 MAART HET LANDELIJK Met sprekers, film, muziek en theater! 's Avonds en 's nachts een M.M.V. „Billy and The Bulldozers" Alles in het Vrije tijd Centrum, Breestraat 66 Aanvang: 11.30 uur, toegang 5,-.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3