KERKDAG IN DE MORS Het kabinet wil minder adviseurs 'Maak diesel goedkoper' Slepend conflict tussen Leiden en garagehouder „Ontmoeting met de ander is ook godsdienst Delftse bijbel herdrukt na vijf eeuwen WERELDMISSIEDAG EN KERKBALANS: SUCCES verdronken Koudekerks jongetje (1) Verkeers lichten op hoek van nieuwe weg Reis Voorzitter Spilt en secretaris Van den Heuvel van de hervormde sy node vertrekken morgen voor een reis van tien dagen naar Kameroen (Afrika). Zij brengen dat bezoek op uitnodiging van de sinds 1957 zelf standige Evangelische Kerk van Kameroen (EEC), waarmee de Hervormde Kerk betrekkingen onderhoudt. Ds. Spilt en dr. Van den Heuvel maken de herdenking mee van 20 jaar onafhankelijke kerk en de fees telijke opening van een kerk in Foumban, een van de vier centra in het westen van het vroegere Franse deel van Kameroen (Cameroun). Zij zullen ook een synodezitting bijwonen en contact hebben met een aantal medewerkers die via de hervormde Raad voor de Zending in dit land werkzaam zijn. Heiden Student van de rk pedagogische akademie "De Vossenberg" in Ou denbosch (Brabant): "Je kunt beter een heiden voor de klas zetten die een persoonlijkheid is en die liefde voor de kinderen heeft dan een con formistische sleur-katholiek" (in terview in "De Tijd"). Ds. J. de Vos, hervormd predi kant in Katwijk aan zee, die vorige maand 65 jaar geworden is, is met ingang van 1 mei emeriaat ver leend. Op zondag 24 april hoopt hij afscheid te nemen. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor R.dam P.Roos Harderwijk. Geref. Kerken: beroepen te Delft L. Krol Vlaardingen. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Apeldoorn A. Moerkerken Nieuw-Beyerland, voor Borssele, Melissant en Zaan dam H. Ligtenberg Terwolde, voor Oud-Beyerland J. Mijnders Rid derkerk. Geref. Gem. in Ned.: be dankt voor Alblasserdam en Leer dam J. de Groot Rijssen. Oud-Geref Gemeenten: aangenomen naar 01- debroek H.A. Vosman Rijssen. Baptistengemeenten: beroepen te Haarlem J.A. Brandsma Gronin gen. In het stadhuis van Delft zijn gis termorgen de eerste exemplaren aangeboden van de herdruk van de "Delftse Bijbel". Deze bijbel werd voor het eerst gedrukt in 1477, wat dit jaar dus precies 500 jaar geleden is, en hij was de eerste die in de taal van het volk, het Nederlands, ver scheen. De Leidse hoogleraar (nu emeritus) C. C. de Bruin was het die het initiatief tot de herdruk nam. De herdruk bevat 1500 exeplaren, maar de belanstelling is zo groot, dat er waarschijnlijk nog een tweede druk komt. Ook had in Delft de aanbieding plaats door de directeur-generaal van de PTT, de heer Ph. Leenman, van een speciale herdenkingspost zegel. De zegel toont een fragment uit de bijbel en de letters a en b uit de begintijd van de boekdrukkunst plus de letter a zoals die tegen woordig langs elektronische weg wordt geproduceerd. Op 18 mei wórdt in de Oude Kerk te Delft een herdenkingsbijeenkomst gehouden en van die dag af is er tot 7 augustus een tentoonstelling in het Prinsenhof. Bollenstreek Een onderzoek in de bollen streek door het rk Sociaal Kerkelijk Instituut heeft bevestigd, dat rooms-katholieken geregeld naar de kerk gaan of helemaal niet, of misschien nog alleen op hoogtijda gen. Met een zekere regelmaat naar de kerk gaan, bijvoorbeeld eens per maand, komt nauwelijks van Ge ring is het aantal dat geregeld een andere kerkgelegenheid bezoekt. Gemiddeld gaat 30 procent van de rk in de bollenstreek geregeld naar de kerk. (Over dit rapport dinsdag in onze krant meer.) Drs. W. C. van Dam, tot voor kort hervormd predikant in Vlaardin gen, hoopt op 31 maart in Gronin gen te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid. Ds. Var; dam kwam de laatste tijd enkele keren in het nieuws door zijn actie voor de uitdrijving van boze geesten. Zo probeerde hij in zijn pastorie een vrouw van een boze geest te bevrij den, hetgeen hem enige tijd ver hinderde 2ijn gewone werk te doen. Ds. Van Dam nam begin dit jaar af scheid in Vlaardingen om zich ge heel te kunnen wijden aan het werk van de stichting Oase in Rotterdam, die zich onder meer op duiveluit- banning toelegt. Geref. Gemeenten: bedankt voor Zwolle F. Harinck Den Haag, voor Sioux Centre (Ver. St.) L. Blok Ca- pelle. Baptistengemeenten: be roepen te A'dam-West F. v. d. Werf Winschoten. Ds. Koolstra: "We moeten toch maar eens ophouden met klagen over die kerk". Elke leeftijd Het hele Maranatha-centrum (Lage Morsweg) is zondag in gebruik. Om 10 uur begint de morgen dienst, waarin mevrouw ds. M.H. Everdingen (die de herstellende ds. Van Achterberg vervangt) en ds. Koolstra voorgaan en waar aan de kinderkerk en het Marana- thakoor meewerken. Wie wil weten wat de kerk zoal doet, kan daarover in de bijruim ten alle mogelijke inlichtingen krijgen. Over jeugd- en bejaar den werk kerkorganisaties, we- relddiakonaat en zending, Am nestie International, ontwikke lingssamenwerking en wat dies meer zij. Bij elk onderwerp staan die toelichtingen kun- geven. Wordt het een "zware" dag? Ds Koolstra: "Absoluut niet. We hebben van het begin af gezegd, dat er iets gezelligs in moet zitten. Het hangt ook van de sfeer af, of we er samen iets van maken". S.J. de Groot Het plan om een nationale com missie "voorlichting en bewust wording veiligheidsvraagstukken" op te richten mag volledig rekenen op steun van de rk vredesbeweging Pax Christi, waarvan kardinaal Al- frink de internationale president is Gisteravond sprak hij voor hel Haags Cultureel Trefpunt ovei vrede in de wereld. Het gevaar van een nieuwe wereld brand is, volgens Alfrink, geen angstdroom van pessimisten, maai een reëel gevaar, waarvoor de mensheid permanent op haai hoede moet zijn. Bovendien zijn ei nog altijd regimes die zich met ge weld handhaven. De kardinaal meent, dat de kerken aandacht moeten vragen Voor de feitelijke situatie. Er zijn al vele kerkelijke oproepen en uitspraken geweest, maar bewustwording is een lange weg, want het herzien van gevestigde opvattingen stuit vaak op apathie en weerstand. Pax Christi is betrokken bij de op richting van de nationale commis sie. Verscheidene kerken hebben al positief gereageerd. De commissie moet projecten ter hand nemen om de belangstelling voor en de dis cussie over de veiligheidsproble matiek wezenlijk te bevorderen. De uitvoering zal, volgens de kardi naal, afhangen van de politieke be reidheid. In het onderwijs constateerde hij een toenemende belangstelling, maar, zei hij, toch blijven het nog uitzonderingen en lopen initiatie ven niet zelden vast op een aarze lende of zelfs afwijzende houding van leerkrachten, schoolbesturen en ouderraden. Tijdens het koffiedrinken om half 12 krijgen de deelnemers in kleine groepjes enkele vragen voorgelegd over het thema "Ge meenschap", naar aanleiding van Genesis 11 (torenbouw van Ba- bel) en hetslot van Handelingen 2. Elke groep notuleert haar con clusies. Om 1 uur is de maaltijd (broodjes en soep) en daarna wordt er naar believen gezongen. Ook de kinderen komen aan hun trekken. Voor elke leeftijd zijn er in verschillende ruimten activi teiten. Ze voeren in de kerk een spel op over de derde wereld en in de kelder worden leuke filmpjes ^a een filmvertoning in kerk (om 3 uur), met het vraagstuk van de discriminatie als thema, wordt weer koffie aangeboden. Tegen vier uur geeft iemand een samen vatting van de dag en deze wordt daarna besloten met een kort avondgebed. Een blokfluitgroep zorgt tussen alle bedrijven door voor muzikale afwissseling. Gezellig Voor de gereformeerden in de bin nenstad staat na morgendienst in de Oude-Vest-kerk een bus klaar om hen naar de Lage Morsweg te brengen. Dr. Vlijm, de voorgan- De interkerkelijke geldwervingsactie Kerkbalans zal dit jaar, naar verwacht wordt, tien procent meer opbrengen. Dat is een voorlopige raming op basis van peilingen bij 200 hervormde kerkvoogdijen. Ook bij de Geref. Kerken valt een hogere opbrengst van die grootte waar te nemen. De RK Kerk kan nog geen mededelingen doen. Ds. W.H. dan Ouden (Rotterdam), voorzitter van de gemeenschappelijke commissie: "Wij blijven de inflatie voor". Ter gelegenheid van de 50ste Wereldmissiedag heeft het Nationaal Bu reau van de Pauselijke Missiewerken 3,2 miljoen ontvangen, 25 pro cent meer dan in 1975. De 85 nationale afdelingen die de Missiewerken tellen plegen deze maanden overleg over de feitelijke besteding. LEIDEN - "De gemeente zou wat meer een beweging moe ten worden. Van een statische kerk naar een dynamische gemeenschap. Zodat ook de omgeving merkt, dat er een gemeente van Jezus is. Ze moet het hoekje van de zondag om, naar de maandag". de maandag ende herhaling die eens mag overgaan in het ongestoord geluk van een eeuwig hiernamaals. Er zijn ook heel wat kerkmensen die zich heel concreet van uit hun geloof verantwoordelijk weten voor kerk en samenleving nü. Tot het instrumentarium van de kerk in de Mors behoren buiten de zondags kerkdiensten onder meer het jeugdwerk, de ge spreksgroepen voor ouderen en jongeren, bijbelkringen, een mu ziekgroep en de huisvrouwenca techisatie. Stuk voor stuk midde len om de gemeenteleden toe te rusten tot een bewust christen- zijn, zowel persoonlijk als samen. Optelsom En daar komt dan nu een kerkdag bij. Geen modieus idee van een paar aardsgerichte dominees, Klagers over de kerk hebben stof te over om gewillige hoorders uren lang bezig te houden. Ds. Kool stra ziet daarin weinig heil, al wil hij positieve kritiek graag s "We moeten toch maar eens op houden met klagen over die kerk en haar afnemende invloed. Als je ziet hoeveel mensen, alleen al in ons land, nog regelmatig naar die kerk toegaan, dan is er toch geen reden om te wanhopen. Trou wens, dat is er nooit zolang je als persoon en als gemeente de stem van de Heer wilt vernemen. Het is eigenlijk een wonder, dat het nog zó doorgaat. Aan de kille conclu sies van de statistici hebben we niets. Maar wat doén we daar nu mee. Ik zie zo'n kerkdag vooral in het perspectief van het tweede ge bod: het liefhebben van de naas ten. En dat gebod is gelijk aan het eerste: het liefhebben van God. Ontmoeting met de ander is ook godsdienst". Aandrang van Kamerleden HAZERSWOUDE - De bijna twee jaar oude Rick van Velzen uit Koudekerk is gistermiddag in een sloot tussen de Hazerswoudse Rijndijk en de Vondellaan ver dronken. De moeder, die met het kind op visite was bij zijn oma, miste het en waarschuwde meteen de politie. Na gezocht te hebben in het water van Je Van Lennepkade vonden kikvorsmannen het jochie later in de sloot langs de Rijdijk. Het jongetje werd nog naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht maar daar kon al leen de dood worden geconsta teerd. DEN HAAG (SP) - Het rijden in au to's met dieselmotoren moet goed koper worden, omdat de uitlaat gassen van deze wagens het milieu minder vervuilen. De Tweede Kamerleden Van de Ven en Keja (beiden WD) hebben daarop aangedrongen bij ministers Vorrink (milieu) en staatssecretaris Van Rooijen (financiën). De twee Kamerleden willen dat het duurdere tarief voor de motorrij tuigenbelasting van dieselauto's ten opzichte van auto's die rijden op benzine verdwijnt. De Kamerleden laten bij hun vra gen auto's die rijden op het nog sehonere lpg-gas buiten beschou wing, hoewel ook de berijders daarvan aanzienlijk meer belasting moeten betalen. 'Het WD-Kamerlid Keja: "Mis schien kunnen we dat in een later stadium er bij betrekken. Nu rich ten we ons alleen op diesel-auto's, omdat er daar veel meer van rij den." LEIDEN - In de eerstvolgende ver gadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening zullen de leden zich buigen over een sle pend conflict tussen de gemeente Leiden en de garagehouder A. Kempeneers, die aan de Lange- straat een bedrijf heeft. Dat conflict is zo hoog gelopen, dat de garage houder de gemeente eind vorig jaar voor de arrondissementsrechtbank heeft gedagvaard. Bij die gelegen heid is er door de garagehouder Kempeneers een eis om schade vergoeding ingediend. De schade is veroorzaakt door het feit, dat de garagehouder eind 1971/begin 1972 heeft ingestemd met het verzoek van de gemeente om af te zien van de bouw van een nieuw garage-complex aan de Lan- gestraat. In plaats daarvoor zou de gemeente hem een ander terrein ter beschikking stellen, waar dan een garage-complex gebouwd zou kunnen worden gebouwd. Van die laatste toezegging is tot dusver nog niets terechtgekomen. Daarnaast speelt nog de kwestie dat garage Kempeneers een bedrijf wil openen langs de Gooimeerlaan, de nieuwe verbindingsweg van de Merenwijk die op het ogenblik wordt aangelegd. WD-ër Nico Langerak zei gisteravond dat hij al leen akkoord wenste te gaan met het verweer dat de gemeente wil voeren .wanneer binnen één maand de grona aan de Gooimeerlaan ter beschikking wordt gesteld van de heer Kempeneers. "Want" zo zei hij, "de schadeclaim en de grondo- verdracht zijn twee heel aparte za ken." Wethouder Waal zei dat onmogelijk op het verzoek van Langerak zou kunnen worden ingegaan, omdat toch in elk geval onderhandeld zal moeten worden onder welke voor waarden de gemeente de grond aan de Gooimeerlaan wil afstaan. Be sloten werd dat Kempeneers in elk geval binnen een maand een reële aanbieding zal worden gedaan. Over het voeren van een gerechte lijk verweer tegen de eis van Kem peneers zal over veertien dagen verder worden gepraat. maar een oprechte poging om de gemeente op een directe manier met zichzelf en haar opdracht te confronteren. Ds. Koolstra: "Met de gewone kerkdienst alleen red je het niet meer, gemeente te zijn. Daar zijn we niet veel meer dan een optel som van individualistjes. Socio logisch vormen we ook geen een heid meer. Het is nodig, dat wij als gemeenteleden met elkaar weer in contact komen, bekend worden met elkaar en op basis van het geloof in de ene Heer de vragen die op ons afkomen door praten. Halverwege vorig jaar is het plan om samen een kerkdag te gaan houden opgekomen. De beide wijkraden - hervormd en gere formeerd - reageerden enthou siast. We doen hier zoveel moge lijk samen. Een werkgroep van gemeenteleden heeft de dag, die van 10 uur tot half 5 gaat duren, voorbereid. Als er de hele dag door zo'n 150 a 200 mensen in het Maranathacen- trum zijn, dan beschouw ik het gebeuren als geslaagd. Het pro gramma is zo opgezet, dat men ook een deel van de dag kan meemaken". Wonder DEN HAAG (SP) - De regering wordt voortdurend ter zijde ge staan door 9.082 adviseurs-van buiten, die in 402 adviescolleges zyn ondergebracht. Dit blijkt uit onderzoekingen van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Vooral de laatste jaren komen er steeds meer adviesorganen bij. Iets minder dan de helft is sinds 1967 ingesteld. Langzamerhand is er een ondoordringbaar en onoverzichte lijk oerwoud van adviesorganen ontstaan. Maar nu wordt het ook de regering wel een klein beetje te gortig. Het kabinet-Den Uyl gaat de bezem door het stofnest van de advie scommissies halen. In de eerste plaats worden de "slapende" orga nen opgedoekt. De Wetenschappelijke raad heeft 36 adviesorganen ontdekt die al ja renlang niets meer uitspoken. En kele daarvan zijn: de commissie van overleg met het bedrijfsleven inzake het alcoholvraagstuk, de na tionale raad voor handelsbevorder ing, de commissie voor orkesten, de commissie van advies voor de ge bouwen die bestemd zijn voor het houden van openbare bezinnings bijeenkomsten. Ook wil het kabinet ambtenaren uit adviesorganen weren. Zij zullen géén stemhebbende leden meer mogen zijn. Het lidmaatschap van ambtenaren staat openbaarmaking van de adviezen in de weg. Alle permanente adviesorganen samen hebben tussen 1973 en 1975 in totaal zo'n 1800 adviezen uitge bracht. Daarvan nemen belangrijke adviseurs als de Raad van State en de Sociaal-Economische Raad het grootste deel voor hun rekening. De adviescommissies zijn nog niet "geëmancipeerd". Ze worden gro tendeels door mannen bemand. Slechts vijf procent van de advi seurs is vrouw. Bijna driekwart van de leden van de dviescolleges komt uit de Randstad. Over de kosten van de advisering is volgens de Wetenschappelijke Raad weinig bekend. Maar grote sommen gelds zijn er niet mee ge moeid. Wat dominee R.J. Koolstra (48) hier zegt, is een motief achter de ge meenschappelijke kerkdag die gereformeerden en hervormden in de Leidse Morswijk zondag houden. Wat de gereformeerden betreft ook het stuk van de bin nenstad, dat op de kerk aan de Oude Vest is aangewezen. Ds. Koolstra is blij dat het na maan den voorbereiding nu zover is. Om dat proces van star genoot schap naar levende gemeenschap te bevorderen, beschikt de kerk over verschillende mogelijkhe den. Het is niet waar, dat alle ker kleden zich individualistisch ge dragen en na de wekelijkse tradi tie of sleur van de kerkgang huns weegs gaan, in een voortdein- Kerk moet het hoekje van zondag om, naar LEIDEN - De Leidse gemeente lijke commissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met de aanschaffing van een verkeerslichtinstallatie, die in de toekomst een plaats zal krij gen op het kruispunt van Willem de Zwijgerlaan en Gooimeer laan. Het wordt een verkeersaf- hankelijke installatie, wat wil zeggen dat bij de "groentijden' rekening wordt gehouden met het verkeersaanbod in een be paalde richting. VVD-er Kuijers vroeg zich af oj de verkeerslichten geleverd zijn wanneer de Gooimeerlaan - de tweede verbindingsweg van de Merenwijk met het centrum - in gebruik kan worden genomen. Waal zei te vrezen, dat de lever ing van de installatie niet hele maal parallel zal lopen met het gereedkomen van de Gooimeer laan. In dat geval zullen er noodmaatregelen getroffen moeten worden. Over de wijze waarop de lichten straks zullen worden afgesteld zal in de commissie later nog een robbertje moeten worden ge vochten. Bei jen (PPRID'66) vond dat de voetgangers en de fietsers in de gelegenheid zou den moeten zijn om in één keer de weg over te steken zonder lange wachttijden en onderbre kingen. Wethouder Waal stelde daartegenover dat rekening ge houden moet worden met de aard van de weg. Hij vreesde voor het gebruik van sluiprou tes wanneer het autoverkeer op de Willem de Zwijgerlaan al te veel geblokkeerd zou worden door de verkeerslichteninstalla tie. Overigens verwacht men dat veel wielrijders en voetgangers die de Willem de Zwijgerlaan willen oversteken in de toekomst gebruik zullen gaan maken van een tunnel die onder de Willem de Zwijgerlaan zal worden aangelegd ter hoogte van de MarnixstraatDeze tunnel zal de verkeerslichtinstallatie die daar nu staat overbodig maken. Bovendien behoeft er geen af stemming met de installatie ter hoogte van de Gooimeerlaan plaats te vinden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19