Cor van Rijn sterk in goede film LA MARGE: BLOOT EN KIL Alle ingrediënten voor een thriller aanwezig Films deze week Joe Dallesandro en Sylvia Kristel VRIJDAG 4 MAART 1977 PAGINA 17 En wat hebt u? Véél plezier bijuwRedpoint winkelier! Blijvers LIDO 1: "Two minute war ning", een niet al te hoogdra vende, maar toch best span nende film. LIDO 2: "Silent Movie", lachen om een stomme film van Mei Brooks. LIDO 3: "Mr. Klein" met Alain Delon in een tamelijk bizar ver haal. STUDIO: "Novecento 2", Be- rtolucci weet het peil van deel 1 te handhaven. REX: "King Kong", een reuze naap met menselijke trekjes. Kindermatinee CAMERA: "Laurel en Hardy en de zeebonken". REX: "Sneeuwwitje". Nachtfilms CAMERA: "Le magnifique". REX: "Pornotoerin Bangkok". Goede films in andere steden "De huurder" van en met Ro man Polanski en Shelley Win ters en Isabelle Adjani, Calypso 2, Rotterdam. "The Gambler" van Karl Reisz met James Caan, 't Venster, Rotterdam. "Midnight cowboy" met Dustin Hoffman, Cineac, Amsterdam. "The front" van Woody Allen, Kriterion, Amsterdam. APOLLO 1: „Stad van geweld", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. APOLLO 2: „De verschrikke lijke man uit Saffie", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45,. 7.30 en 9.45 uur. 18 jaar. ASTA:,,Ryan's daughter", dag. 2.00 cn 7.30 uur. 14 jaar. BIJOU: „Cousin, cousine", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 jaar. CALYPSO: „Silent movie" dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur. AL. CAMERA: "A clockwork oran ge", dag. 2.15, 6.45, en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00, 6.45 en 9.30 uur. 18 jaar. CINEAC: „1001 nacht", dag. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, za., zo. en woe. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. CORSO: „Marathon man", dag. 2.00, 7.00 en 9.45 uur, zo. 1.30, 4.15, 7.00 en 9.45 uur. 18 jaar. DU MIDI: „Turks Fruit", dag. 8.15 uur, vr., za. en zo. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. EURO: "The great escape", dag. 1.45 en 7.45 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. METROPOLE 1: Sex o'clock USA", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur! 18 jaar. METROPOLE 2: "The pink panther strikes again", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00 4.30, 7.00 en 9.30 uur. AL. METROPOLE 3: The Ritz", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. METROPOLE 4: "Death in Venice", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.15, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. METROPOLE 5: „Marathon man", dag. 2.15,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.15, 6.45'en 9.30 uur. 18 jaar. ODEON 1: „Een stille liefde", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ODEON 2: „Bestemming Cas sandra", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. ODEON 3: „Silent movie", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. Al. ODEON/THE MOVIES: "The little girl who lives down the la ne", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. OLYMPIA "The way we we re", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. PASSAGE "Two minute war ning", dag. 2.00,7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. REX: ,,'n Burcht vol vrolijke ontucht", dag. 1.30, 4.00,7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. ROYAL'70: „Vrouwen die voor seks betalen", do. za. en zo. 2.00,7.00 en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL: „Wang Wu, de schrik van Peking", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, za. en zo. ook 4.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: „Reis naar het binnenste der aarde", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur (di. en ma. avond besloten). 14 jaar. DE UITKIJK: "Next stop Greenwich Village", dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 18 jaar. Een stille liefdeover een gescheiden vader Gigantische supertanker in het tiende In Murder by death Bond-spektakel LONDEN (SP) - Wie niet zo ver van Londen de strenge portier van de Pinewood Studio's weet te ver murwen, zal wellicht met enige verbijstering de activiteit gades laan die in de talrijke opnamehallen heerst. Het lijkt in flagrante tegen stelling met wat er over de Engelse filmindustrie doorgaans wordt be weerd. Een van de regelmatig terugke rende gasten is hier James Bond, de superheld en kasmagneet van de jaren zestig en zeventig op het witte doek, die in Pinewood zowel in de gestalte van Sean Connery als die van Roger Moore menige "thuis wedstrijd" heeft gespeeld. Voorzo ver het de binnenopnamen betreft dan, want de producenten van de 007-spektakels plegen voor het bui- tengebeuren de halve wereld af te reizen en aparte locaties te vinden. Voor de tiende James Bond-film die nu in produktie is, "The Spy who loved me" is het alweer niet anders gegaan. Ditmaal is Curt Jurgens de machtsbezeten rijkaard die ten koste van- alles de wereldheer schappij wil veroveren. Hiertoe laat hij met zijn supertanker Liparus atoomduikboten van de grote mo gendheden opslokken, een opera tie die hij leidt vanuit zijn luxueuze onderwaterstad Atlantis. Die supertanker meet maar liefst zo'n 600.000 ton en ontwerper Ken Adam heeft zichzelf overtroffen met het kolossale interieurbouw sel, dat hiervoor op de terreinen van Pinewood werd opgericht. In een enorme hal kan men nu nog het onttakelde décor aanschouwen: een enorm waterbassin, 120 meter lang, dertig meter breed en met een gecompliceerde wirwar van stalen trappen en loopbruggen, die 15 me ter hoog reikt. In de Golf van Biscéye werden de buitenopnamen gemaakt, die slechts een fractie kostten van wat hier op stapel werd gezet. Produ cent Albert Broccoli doet er achte loos over: er waren zo'n slordige vier miljoen gulden mee Rene van Nie heeft zijn draai blijk baar gevonden in een sociaal ge tint filmgenre, direct geput uit het volle leven van vandaag. „Kind van de zon" als het beeld van een schizofreen meisje, dat in de grote stad verdwaalt, sloeg bij een omvangrijk publiek aan. En dat zal bij Van Nie's „Een stille aefde", als de voortekenen niet bedriegen, ook lukken, want het verhaal over een gescheiden va der, die met zijn zoontje vlucht, heeft met veel levenswarmte een standpunt gekozen van een na voelbare werkelijkheid. Bovendien is het voor regisseur Van Nie een flinke stap voor waarts. Zijn benadering van een onderwerp, dat in ons leven een niet geringe rol speelt, is hechter en met meer helderheid tot stand gekomen vergeleken met „Kiad van de zon", waar vaak op eeh rommelige manier symboliek doorheen was gestrooid. Er is nu veel meer samenhang bereikt in een eenvoudige geschiedenis van alledag, die niettemin ruim an derhalf uur het gemoed van de toeschouwer met mededogen weet te bespelen. Authentiek Een Nederlandse film, die weer eens de moeite waard is, ook om- dat die iets heeft te vertellen en zaken verduidelijkt die om ons heen spelen. In het uiteenzetten van het conflict tussen geschei den ouders wordt een authen tieke sfeer bereikt. Hoe Rene van Nie geslaagd is mag blijken uit de poging, die de Franse acteur Ge rard Blain met „Le pelican" als regisseur ondernam over het zelfde onderwerp, een poging die aanmerkelijk minder ver kwam. Men ziet hoe Cor van Rijn (als de gescheiden vader) zijn zoon, een jonge gymnasiast, uit school op pikt en er met hem vandoor gaat. Eerst geeft het tweetal zich in Nederland over aan allerlei va kantiegenoegens. Als de moeder (na advies van enkele vriendin nen) een aanklacht indient bij de politie en er op de vluchtelingen wordt gejaagd, wijken die uit naar Belgie om hun ook daar al spoedig bedreigd samenzijn voort te zetten. De vader is een wat onbestemde persoonlijkheid zonder verantwoordelijkheids besef, zoals zijn haai%ge ex- echtgenote stelt. Er zijn moei zame telefoongesprekken van ver tussen de twee kemphanen, maar een zinnige overeenstem ming blijkt niet mogelijk. Het jongetje, het feitelijke slachtoffer van de situatie, brengt de meeste nuchterheid op in een hachelijke Zelf heeft ze nbg niet zo lang gele den in een interview geventileerd dat van haar dat bloot niet meer hoeft. Helaas, ik vrees dat het daar toch wel op zal blijven uitdraaien, want zodra Sylvia een camisol aan trekt, zijn er beslist indrukwek kender actrices te vinden. Na deze inleiding zal het duidelijk zijn dat "La Marge" weer bol staat van de erotiek. Hoofdfiguur is Si- gismond (Joe Dallesandro), een man met een prachtige vrouw, een leuk kind, een toegewijde gedien stige, een schitterend huis in een magnifieke omgeving in Frankrijk. Hij heeft het kennelijk wat te goed getroffen. Er zijn grenzen aan de Met "La Marge" weet ik niet goed weg. De breed geëtaleerde erotiek leidt naar iets in de Emmanuelle- sfeer en blokkeert een wezenlijke verdieping van verhaal en persona ges. Wat doet Sigismond eigenlijk in de uren dat hij niet met de prosti- tuée manoeuvreert? Het is allemaal bloot en kil en ziel togend. Als regisseur Borowczyk dat heeft nagestreefd, is hij aardig geslaagd. Joe Dallesandro heb ik onder Andy Warhol bepaald wel eens beter ge zien. Sylvia Kristel is zoals ze in al haar andere films is. RUUD PAAUW Sem de Jong en Cot van Rijn in "Een stille liefde". toestand. Het gaat in wezen om een lange vlucht, die ondertussen goed gebruikt is om de partijen tot wat meer wijsheid te bren- Ongekunsteld Dat „Een stille liefde" zo weet te raken, is in niet geringe mate het gevolg van de uitstekende spel- prestatie, die Cor van Rijn weet bij te dragen. Hij blijkt een per fecte filmacteur en het is alleen maar verwonderlijk dat hij nog niet eerder als zodanig werd ont dekt. Zijn kleine tochtgenoot, Sem de Jong komt trouwens ook zeer ongekunsteld over. De vrouwenrollen van Marielle Fio- let, Dore Smit, Mary Smithuysen en Chris Lomme tekenen zich eveneens in een goed naturel uit. Maar de sympathie is in het film verhaal als thema wel sterk aan de kant van de onbestemde avon turier; in het objectiveren van het probleem komen de vrouwen er zeker te bekaaid af, ook in de aandacht van de camera. Frans Bromet heeft op 16 mm, dat heel bevredigend werd opgeblazen, aantrekkelijke, lenige beelden geschoten. Enfin, er zijn wel wat aanmerkingen te maken op „Een stille liefde", maar dat neemt niet weg dat het een film met adem geworden is en dat kan men valt veel Nederlandse films niet zeg gen. Er is nogal fors met gemoedsmu- ziek gekwast, de oorspronkelijk andere scenario-opzet heeft op enkele plaatsen de continu%teit onder druk gezet; zo ^s ook de to- taalduur van de film iets te lang. Maar dat een simpele verhaald raad zo bezighoudend werd uit gerold blijft het markantste punt van „Een stille liefde". „Levenswarem film over een ge scheiden vader" Cor van Rijn en Sem de Jong als vader en zoon in „Een stille lief de". (Trianon-theater) door Sylvia Kristel toeschouwers als het ware in de keuken van de spannende film komt te staan. In „Murder by death" komen vijf wereldboeroemde detectives op een door mistflarden omgeven kas teel bijeen voor een diner des doods. De kasteelheer is nadrukke lijk aanwezig in de vorm van loe rende elanden aan de muur en kni pogende schilderijen. Maar echt te zien krijgen de gasten hem pas la ter, als hij een verrassing opdist. En dan krijg je de malle poppen aan het dansen. Laat dat maar aan Peter Sellers, David Niven en niet te ver geten Alec Guinness over. Peter Falk komt ook nog om de hoek kij ken als een rauwe Amerikaan. Nemen we dan nog een dove keu kenmeid, die met de blinde butler noet samenwerken, dan is de chaos compleet. Als er dan tenslotte nog met allerlei maskers gemeten gaat worden, is er aan de toch al verwar rende situatie nauwelijks nog een touw vast te knopen. Maar leuk blijft het allemaal wel. Van begin tot eind. En daar is het tenslotte om te doen geweest. Een film die dus zeker de moeite waard is. Gecom pliceerd als hij is geeft hij een avondje ongecompliceerd genoe gen. Een amusant geval deze „Murder by death" door de vaak bi zarre effecten. ANNEMIEK RUYGROK Titel: "La Marge" (Op de rand van alles) - in de hoofdrollen Sylvia Kristel en Joe Dallesandro - regie Walerian Borowczvk - Theater: LUXOR. Zodra de naam van Sylvia Kristel in zicht komt, weetje tamelijk nauw keurig omlijnd watje krijgt voorge zet: nogal bloedarm acteerwerk, maar een weelde aan schermutse lingen bezuiden de navelsector, waarvoor minister Van Agt niet gaarne meer dan vijftig stoelen bij- eengeschoven ziet. Persoonlijk wil ik wel even kwijt dat Sylvia Kristel niet behoort tot de vrouwen voor wie mijn neus vleugels gaan trillen, zodat haar films soms een hele zit zijn. Maar gelukkig denken zeer velen daar anders over. Het liefdespaar wordt gespeeld Titel: „Murder by death"; regie: Robert Moore; hoofdrollen: Peter Sellers, Peter Falk en David Ni ven; theater: Camera; alle leeftij den. Alec Guinness (links) als de death". butler en Peter Falk in "Murder öy Wie alle ingrediënten, dubbele bo dems en verwarrende situaties die bij een echte thriller horen, wil zien moet eens naar „Murder bij death" gaan kijken. Dan kan men nog la chen ook. Want Neil Simon, die het scenario voor deze komische thril ler schreef, heeft wel zijn beste ge daan om alles zoveel mogelijk te la ten „thrillen". Geestig is de manier, waarop regis seur Moore de thriller-effecten doorzichtig laat zijn, waardoor de hoeveelheid geluk die een mens kan consumeren. Vandaar mis schien dat hij, voor zaken in Parijs, de rosse buurt intrekt en daar aan de slag gaat met de allure versprei dende prostituée Diana (Sylvia Kristel). ivort daarna bereikt hem een brief van de gedienstige, waarin staat dat zijn echtgenote zelfmoord heeft gepleegd. Een paar dagen achte reen bezoekt hij, wat verdoofd, Diana, die steeds meer haar profes sionele koelheid laat varen. In de sexuele sfeer wordt dan ook danig aangepakt, zonder dat er zoiets als een relatie ontstaat. Diana maakt zich, min of meer op last van haar souteneur, los van Sigismond. Als dat gebeurd is, leest hij de rampza lige brief eens goed door en daarna neemt de totale eenzaamheid bezit van hem.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17