T afeltennisteam v n grote klasse Joop Rahder: 'Tweede moeten we kunnen worden' Direkt leverbaar: jubileum Alfasud ti. Met gratis schuifdak. Degradatiewolken boven Philidor Gijzeling in Tokio ten einde Surinaamse minister treedt af Akii Bna spreekt arrestatie tegen Neergestort VRIJDAG 4 MAART 1977 SPORT PAGINA 15 LSRG HEEFT NOG KAMPIOENSKANSEN IN RUGBY-EREKLASSE Door Walter Oomen LEIDEN - Het Leidse Studen- ten Rugbygezelschap heeft na de wedstrijd tegen het Haagse HRC (die afgelopen zondag in de zeldzame rugby-uitslag 0-0 eindigde) de kansen om lands kampioen te worden nog volop in eigen hand. In de kampioen spoule van de ereklasse, waarin ook de tweede Leidse rugby club DIOK speelt, staat het ge zelschap op een derde plaats met alleen AAC en Hilversum boven zich. En beide teams moet LSRG nog ontmoeten. Een prestatie van de Leidse studenten, die niet al te gering schattend moet worden beke ken. LSRG bestaat uit studen ten, die tijdens hun studietijd zijn gaan rugbyen. Mannen die nu pas zo'n drie jaar het spel met de opgeblazen varkens blaas beoefenen. Net als iedere andere studentenploeg mist ook LSRG een achterban, waarin de jeugd via een goede training voor de doorstroming naar de top zorgt. Aan de andere kant zijn het de steunpilaren van het vijftiental, die wanneer ze zijn afgestudeerd moeten verdwijnen. Want LSRG blijft een club voor studenten. Medicijnenstudent Joop Rah der speelt pas zo'n driejaar rug by, maar heeft zich in die korte tijd tot een van de betere rug byers van LSRG weten te ont wikkelen, wat hem een selectie in het Nederlands studenten team opleverde. Hoger is vol gens hem niet haalbaar. „Daar voor ben ik te oud (26) en daar voor is mijn ontwikkeling tot een echt goede rugbyspeler te kort geweest. In het Nederlands studenten team speelde ik tot dusverre twee wedstrijden. Beide wed strijden leverden een nederlaag op. De eerste tegen het Engelse Swansea en de tweede tegen het officieuze Nederlandse team, de Impala's", aldus Joop Rah der. Voorlopig heeft de scrum-half van LSRG andere problemen. Al geruime tijd kampt hij met een hardnekkige knie-blessure, die weinig haast maakt om te genezen. Enige tijd geleden is hij eraan geholpen door de Am sterdamse knie-specialist dok ter Kriek. Een fysiotherapeuti- sche behandeling, die werd voorgeschreven, scheen het grootste kwaad verholpen te hebben, maar de eerste wed- Joop Rahder,steun pilaar strijd daarna deed het vocht de knie weer zwellen. Rahder be perkt zich nu tot lichte oefenin gen tijdens de trainingen. Joop Rahder vertelt het met een on dertoon van somberheid. Be grijpelijk. De onzekerheid, dat hij niet aan eén van de belang rijkste sleutelwedstrijden kan deelnemen kwelt hem, vooral nu, LSRG er zo goed voorstaat. het Nederlands studententeam Hij zou het werk met LSRG graag afmaken. „We hebben inderdaad een kleine kans om landskampioen te worden. Maar", vervolgt Rahder, „persoonlijk ben ik al erg tevreden als we boven de gevestigdee clubs als AAG en HRC eindigen. En dat is echt geen onmogelijke opgave. We staan al boven HRC. Onlangs hebben we in een oefenwed strijd AAc bovendien mijt 36-6 gepakt, dus het moet allemaal wel lukken. Achter ons hebben wè in ieder geval een verschrik kelijk bekwame en enthou siaste trainer staan. Die man, Peter de Bruin, is helemaal gek van rugby en heeft daarbij de gave ook om dat op ons over te brengen." Als Joop Rahder's prognose uitkomt betekent dat, dat LSRG ook boven de tweede Leidse rugbyclub in de ere klasse zal eindigen. Voor de DIOK-aanhang wellicht een wat moeilijk te vertren zaak. Rahder zelf houdt zich daarmee niet bezig. Wel constateert hij dat de relatie tussen de beide Leidse rugbyclubs geen roze- geur en maneschijn meer is. Hij drukt het dan nog eufemistisch uit: „Er is een gezonde rivaliteit, die in het veld soms in onge zonde dingen uitmondt. Daar zijn natuurlijk wel een aantal factoren voor aan te wijzen, die ik zelf heel goed kan begrijpen. DIOK heeft als burgervereni ging altijd al in de schaduw van LSRG moeten staan. Daarbij komt dan het feit, dat die jon gens nog nooit van een studen tenteam hebben kunnen win nen. Problemen die de relatie kunnen beïnvloeden". Een geheel ander chapiter is, gezien de prestaties van de Leidse studenten deze competi tie, of LSRG met het probleem te maken gaat krijgen, waar zo veel verenigingen de laatste tijd mee hebben te kampen. Het di- lema: kiezen voor een gezellig heidsclub óf kiezen voor een club die naar prestaties hun kert. Joop Rahder heeft zijn antwoord al klaar: „Het is on mogelijk te_ kiezen tussen die twee grootheden. Het één is het gevolg van het anderen het één kan niet zonder het ander. LSRG houdt van gezelligheid, maar zodra we in het veld ko men, spelen we voor de presta tie. Als er buiten het veld geen gezellige sfeer hangt heeft het dat automatisch zijn weerslag op het spel in het veld. Je kunt gewoonweg niet tussen die twee dingen kiezen." Voor LSRG dus geen proble men. De gezelligheid gaat hand in hand met het behalen van prestaties. Joop Rahder heeft tot slot nog een wens: „Voor het rugby hoop ik één ding: dat het spel op het veld xiet dezelfde kant op gaat als nu op de verschillende voetbalvelden. Ik hoop dat rugby niet zo hard wordt." Promotie naar super-divisie is een feit NEUVILLE-EN-CONDROZ - Terwijl het Wilhelmus als mixed-dubbel Van der Helm/Vrie- een soort eerbetoon door de sportzaal schalde werde utie°°0Vnog toe alle^had"^^; champagnefles in de Nederlandse kleedkamer ontkurkt. was voortreffelijk op dreef. In de Spelers en coach van het nationale tafeltennisteam vierden beste wedstrijd van de avond moes- feest. Dooreen moeiteloze 7-0 zege op België verzekerde de ,en Van' de Walle en Germiat in Oranje-formatie zich immers van promotie naar de super- Nederilnd^us'voïgend jaar in de divisie. En dat impliceert dat Nederland na tien jaar op het superdivisie Bondscoach Bert tweede niveau te hebben gespeeld zich volgend jaar mag Schoofs: "Natuurlijk wordt het gaan meten met de absolute top van Europa. niet z En terecht. De pupillen van bonds coach Bert Schoofs toonden zich tijdens de wedstrijden in de eerste divisie de meest constante ploeg. Alleen van Polen (dat gisteravond Italië met 5-2 klopte) werd met 4-3 verloren, maar alle andere tegen standers moesten met ruim ver schil buigen. "Holland promoveert terecht", gaf de Belgische interna tional Norbert van de Wallee eerlijk toe. "Zoals het vanavond acteerde was grote klasse." Nederland speelde in het dorpje BOEDAPEST - Hogari je heeft gis teren voor de derde maal de Euro pese competitie voor tafeltennis landenteams gewonnen. In Boe dapest zegevierden de Hongaren voor 3.000 toeschouwers met 4-3 over Tsjecho-Slowakije. Ook in 1971 en in 1974 waren de Hongaren het meest succesvol in deze com petitie. Door een nederlaag van 3-4 tegen Engeland in Munster is West- Duitsland gedegradeerd uit de eredivisie van de Europese tafel- tenniscompetitie. West-Duitsland kwam in zeven wedstrijden slechts tot één overwinning. Ne derland neemt volgend seizoen de plaats in van de Duitsers. De overige uitslagen zijn: Hongarije-Tsjecho-slowakije 4-3, Sowjet-Unie-Frankrijk 3-4, Zwe- den-Joegoslavié 3-4. Lotto en Toto Lotto 9: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto f307.516,- ontvangen. Tweede prijs: 16 winnaars, die elk bruto f 10.982,- ontvangen. Derde prijs: 244 winnaars, die elk bruto f 1.080,- ontvangen. Vierde prijs: 10.766 winnaars, die elk f34,- ont vangen. Vijfde pi ijs: 9.819 win naars, die elk f34,- ontvangen. Toto no. 9: In deze toto vielen 5.782 prijzen. In leg: f717.610,-. Prijzenbedrag: f340.864,75. Eerste prijs: 8 winnaars, die elk bruto f 17.043,- ontvangen. Tweede prijs: 420 winnaars, die elk f202,- ontvangen. Derde prijs: 5354 win naars, die elk f22,- ontvangen. Neuville-en-Condroz, vlak bij Luik (de ploeg dwaalde twee uur rond voor het de sportzaal had gevon den) inderdaad erg overtuigend. Al moet daarbij worden aangetekend dat de Belgen beslist niet in hun sterkste opstelling achter de tafel verschenen. Zo ontbrak bijvoor beeld titelhouder Daniel Massaux. Hij gaf er de voorkeur aan om als sportman van de provincie Namen aanwezig te zijn bij een receptie. Van der Walle somber "Het is te kenend voor de mentaliteit in het Belgische tafeltenniswereldje." ontzettend moeilijk handhaven. Maar dat i langrijk. Het is al mooi dat we nu eindelijk tegen de Europese top kunnen spelen. Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Betinne Vrie- zekoop hebben dat dubbel en dwars verdiend." De gedetailleerde uitslagen: Nor- bert van der Walle (Bel.)-Bert van der Helm (Ned) 11-21, 13-21. Ro land Frisque (Bel)-Nico van Slobbe (Ned) 10-21, 13-21. Marie France- Germiat (Bel)-Bettine Vriezekoop (Ned) 12-21, 14-21. Lambert Be- lien/Frisque (Bel>-Van der Helm/Van Slobbe 8-21, 19-21. Ge- rmiat/Van de Walle (Bel)-Vrieze- koop/Van der Helm (Ned) 13-21 18-21. Slobbe (Ned) 14-21, 21-17, 10-21. Frisque (Bel)-Van der Helm (Ned) 11-21, 15-21. Omdat ook enkele andere toppers verstek lieten gaan moesten vol komen onervaren spelers als Ro land Frisque en Lambert Belièr tegen Nederland aantreden. Dat neemt niet weg dat een België op zijn sterkst waarschijnlijk ook niet opgewassen was geweest tegen Bert van der Helm, Nico van Slobbe en Bettine Vriezekoop. Het drietal liet voor slechts 250 toe schouwers zien dat de strijd tegen Europese toplanden als Hongarije, Zweden, Rusland en Tsjecho- Slowakije met het nodige vertrou wen tegemoet kan worden gezien. Van der Helm was ronduit supe rieur. Hij gaf in de belangrijke ope ningspartij de 36-jarige Van der Walle geen schijn van kans en kon zich in de slotwedstrijd tegen Fris que zelfs permitteren om er een showtje van te maken. Nico van Slobbe deed weinig voor hem on- der. De Schiedammer speelde in Door deze nederlaag tegenstelling tot de Nederlandse 4,(l overwjn„ing kampioenschappen nu wel met bij zonder veel lef en overtuiging. Al leen tegen Van de Walle moest hij een game afstaan. Een blijde Van Slobee: "Norbert blijft een lastige opponent. In de tweede game liet ik me verrassen door zijn grappen en grollen, maar gelukkig was ik daarna weer optimaal geconcen treerd." NAIROBI - John Akii Bua heeft gisteren tegen een verslaggever van het persbureau Reuter tegenge sproken dat hij zou zijn gearres teerd en, zoals via de radio was ge meld, zou zijn overgebracht naar de militaire gevangenis "Makindye" in Nairobi. De voormalige wereldrecordhou der 400 meter horden en Olympisch kampioen van 1972 op deze specia liteit zei telefonisch: "Ik begrijp niet waarom dergelijke berichten gepubliceerd worden zonder dat men gecontroleerd.heeft of ze juist zijn". Hij verklaarde in training te zijn en liet voorts weten dat hij alles in het werk zal stellen om zijn wereldre cord terug te krijgen. Handbalteam weggespeeld LINZ - De terugslag is gekomen. Nederland heeft gisteravond in de laatste wedstrijd voor het wereld kampioenschap handbal in groep b, een duidelijke nederlaag geleden tegen IJsland. De Nederlanders werden weggespeeld. IJsland won met 26-20. Zes doelpunten verschil lijkt redelijk, de waarheid is anders. Nederland speelde namelijk bijna een kwart van de wedstrijd met één man meer. Die numerieke meer derheid en de vermoeidheid van de IJslanders, die in de periode van een man minder in het veld enorm veel werk moesten verzetten, le verde voor de Nederlanders een grote serie schietkansen op. De ploeg schoot gisteravond echter txJijsre. njet met scherp, zodat de IJslan- Irina Moiseva en Andrei Minenkov uit de Sovjet-Unie zijn vrijwel zeker ders zich niet al teveel hoefden in te van de wereldtitel ijsdansen. De Rus Kovalev leidt na de verplichte figuren spannen om de zege binnen te ha- bij de heren voor Europees kampioen Jan Hoffmann. len. TOKIO- De Amerikaanse Linda Fratianne (foto boven) is gisteren in Tokio wereldkampioene kunstrijden gewordenDe 16-jarige Amerikaanse kampioene uit North Ridgt (Califomië) kreeg na net vrije rijden het plaatscijfer 10 en behaalde 189.26 punten. Tweede werd de Oostduitse Anett Poetzsch (plaatscijfer 22 punten 185.8) en derde de Westduitse Dag- Lurz (43-182 A Linda Fratianne begon haar vrije kürmete val bij het uitvoeren v Van de Walle (Bel)Van dTievoudi9 salchov. Zij herstelde zich echter op bewonderenswaardig, LEIDEN - De nederlaag van Philidor/Leiden tegen D/Watergraafsmeer in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie is gro ter uitgevallen dan algemeen werd ver wacht. Weliswaar hield John van der Wiel zich keurig aan de prognose door het tore neindspel tegen Paul van der Sterren in sneltreinvaart te winnen, maar Theo Piket slaagde er niet in de remise-prognose in de hangpartij tegen Rob Witt waar te maken. Hij verloor en daardoor bepaalde hij de eindstand van dez match op 3-7 winst voor de Amsterdammers. de verrassende 5lM overwinning van Eindhoven op HD/VAS/ASC zijn er enige degradatie wolkjes boven het Leidse team verschenen. Het is de vraag of HD/VAS/ASC zich thuis in de morgen te spelen zevende ronde door de Leidenaars zal laten verschalken. Eind hoven gaat morgen bij rode lantaarndrager Utrecht op bezoek. Bij winst voor het team uit de Lichtstad en verlies voor de ploeg uit de Sleutelstad zakt Philidor onder de rode streep. De definitieve beslissing betref fende de beide degradatieplaatsen valt ech ter pas en de beide laatste ronden, want dan staan de duels Philidor-Utrecht en Eindhoven-Philidor op het programma. V/Rotterdam is nu al bijna landskampioen door de vernietigende 2-8 zege op PLhili- dor/Leeuwarden. Alleen D/Watergraaf- smeer kan de Rotterdammers in de laatste ronde nog doen struikelen. Philidor II/Leiden houdt er in de klasse I B een eigenaardig principe op na: thuis ver liezen en uit winnen. In de derby tegen LSG I had een thuisspelend Philidor II bijna tegen dit principe gezondigd. In de eerste zitting kwam het op winst te staan, maar grove blunders van Philidor II in de tijd noodfase hebben LSG toch nog een ruime 3ll2-6llz zege opgeleverd. Zonderverder spe len gaf Visser zijn hopeloze stelling, ont staan na zo'n blunder, tegen Kuijpers op. De fout van Smit in de tijdnoodfase was min der opvallend. Het kwam echter niet tot een tweede zitting, want beide spelers tekenden voor remise. Barkema leek bij het afbreken op het eerste gezicht tegen Dobbelaar op winst te staan. Nauwkeurige analyses toonden echter remise aan. Toch had Bar kema in de tweede zitting een paard kun nen winnen en vervolgens nog winstpogin gen kunnen ondernemen, maar hij koos voor een eeuwig schaak- variant en dus re- Morgen wacht LSG I de zware taak koploper DD I te verslaan. Bij winst voor de Hage naars staat dit team reeds met eén been in de hoofdklasse, want het team heeft dan vier matchpunten voorsprong op de Leide- Philidor II reist naar Utrecht voor het treffen met Paul Keres I. Het is een uitwedstrijd, dus maar het team uit de Domstad is echter de laatste tijd uitstekend in vorm. Voorschoten I kan morgen zijn positie in de kopgroep van klasse II C versterken door thuis Overschie II te verslaan. Koploper Het Witte Paard I kan morgen al kampioen worden door Het Oosten I te kloppen. Dat was ook Betinne Vriezekoop in haar enkelpartij tegen Marie- France Germiat. De Hazerswoudse bracht tegen de taaie verdedigster het nodige geduld op om op de juiste momenten te scoren, haar coach Gerard Bakker: "Dat geeft vertrouwen voor de toekomst. In de super-divisie wacht haar ook klasse-verdedigsters als Jill Hammersley, Maria Alexandru en Wiebke Hendriksen." Maar niet alleen de enkelspelen verliepen vlot vanavond. Ook na de dubbelpartijen is Nederland niet in gevaar geweest. Met name het ADVERTENTIE A.s. zaterdag Aanvang 19.30 uur waterpolowedstrijd De Zijl LGB-AZ en PC Alfa Romeo Nederland bestaat lOjaar. En dat wordt gevierd met een speciale Alfa Romeo Alfasud ti. Extra: een iïollandia Skysight schuifdak ter waarde van f750,-. Dat hoeft u overigens niet te betalen want we bieden deze jubileum Alfasud ti aan voor de normale prijs van f 15.190,-.* Maar dan moet u erwel snel bij zijn: de voorraad is beperkt. (af importeur Amsterdam) Alphen a/d Rijn: Autobedr. Do. van Nielen BV.. IpiflPn- BV' Autom- lmP- H A' Maasland. Wilhelminalaan 13-17. tel. 01720-91291/72884. *-cluC"- Voorschoterweg 17. Valkenburg (ZH), tel. 01718-13900/16275. TOKIO (AFP) - De Japanse po litie is er gisteravond in ge slaagd vier mannen te arreste ren die eerder die dag waren binnengedrongen in een kan toor van de Japanse fedratie van economische organisaties (Keiandren) waar zij een aantal gijzelaars maakten. De vier rechts-extremisten ga ven zich na ruim 10 uur aan de politie over op voorwaarde dat camera-mensen uit de buurt gehouden zouden worden. Twee van de overvallers zeiden oud-leden te zijn van „Tateno- Kai" (genootschap van het schild), een privé-leger dat ge vormd was door de extreem rechtse schrijver Jukio Misji- ma. Deze pleegde in 1970 hari- kiri (rituele zelfmoord) nadat hij tevergeefs het Japanse zelfver- dedigingsleger had opgeroepen een staatsgreep te plegen. De vier eisten van de Keiandren dat deze zich „openbaar zouden verantwoorden" voor hun da den uit het verleden. Zij beschuldigden de industrie ervan honderden mensen met haar afval te hebben vergiftigd en het Japanse landschap te hebben vernietigd. De vier extremisten hadden in eerste instantie 12 gijzelaars gemaakt van wie zij er eerst acht vrijlieten en later nog eens twee. De overige gevangenen werden vrijgelaten toen de extremisten zich overgaven. Volgens onbe vestigde berichten zouden de gijzelnemers ook als eis hebben gesteld dat zij na hun overgave niet met de handboeien om zouden worden weggeleid. f»m PARAMARIBO (SNA) - Een woordvoerder van de Suri naamse regering heeft gisteren bevestigd, dat premier Arron zijn minister voor Landbouw en Visserij Soemita heeft verzocht af te treden. Naar verwachting zal Soemita (foto) vandaag zijn portefeuille ter beschikking stellen. laam van de minister is ge noemd in een steekpenningen affaire betreffende de uitgifte van landbouwgronden in het district Nickerie. Premier Arron van Suriname, zo is van officiële zijde in Para maribo vernomen, zou Soemita woensdag al geadviseerd heb ben zijn portefeuille ter be schikking te stellen. Daarvoor was Arron over de smeergeld zaak ingelicht door de minister van Justitie Hoost en de procureur-generaal in Parama ribo. Soemita is ook voorzitter van de Javaanse partij KTPI. Vorige maand werde de ondervoorzit ter van deze partij gearresteerd in verband met de steekpenningen-affaire. In to taal zijn vier arrestaties ver richt, maar volgens de politie is het aantal verdachten veel gro ter. Het Surinaamse persbureau Informa heeft gemeld, dat in to taal voor een bedrag van f 825.000 aan steekpenningen zou zijn ontvangen. BUITENPOST (ANP) - Een Duitse Starfighter is gisteren neeergestort bij Stroobos. De piloot is de 24-jarige Peter Kornmann. Hij is licht gewond overgebracht naar het Bonifatius-ziekenhuis in Leeuwarden. Het toestel stortte in het Kolonelsdiep bij Stroob os. De piloot wist zich te redden met de schietstoel en werd op gepikt door een binnenschip-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15