"Andere" Den Hertog wil zich waarmaken als knecht Spasski leidt tegen Hort De Wolf stopt: "Ik hou de eer aan mezelf Lezers schrijven Vrij "Ik heb als kopman vaak black-outs gehad Tsjech verliest door tijdnood VRIJDAG 4 MAART 1977 SPORT PAGINA 13 ■kJoopde Wolf (links): verplichtingen gaan z\ LEIDEN - Joop de Wolf, huidig oefenmeester van zaterdag- viefde-klasser Randstad Sport uit Voorschoten, zal aan het eind van dit seizoen een punt achter zijn trainer sactiviteiten zetten. De Wolf, die twee jaar geleden bij zijn overstap van LDWS naar Randstad al aankondigde, dat Voorschoten zijn laatste standplaats als trainer zou zijn, hangt dus inderdaad de lier aan de wilgen. Daarmee verdwijnt één van de meest markante Leidse sportfigu- ren uit het actieve wedstrijd- gebeuren. Joop de Wolf, voormalig (prof)speler van UVS en als zodanig een exponent van de zogenaamde "Kantebeendoc- trine", motiveert zijn besluit als volgt: "Ik ben vijfenvijftig, het is nu wel eens welletjes geweest. Je kan tenslotte niet eeuwig doorgaan. In ieder ge val wil ik voorkomen, dat ze straks tegen je zeggen: 'gaat u maar, uw leeftijd begint een woordje mee te spreken'. Dat zie ik niet zitten, ik hou liever de eer aan mezelf' Zwaar Tijdgebrek én de zin om nu eens te doen en laten wat hij zelf wil, zijn andere overwegingen geweest die De Wolf hebben doen besluiten de pijp aan Maarten te geven. "Inder daad, die verplichtingen gaan op den duur toch wel zwaar wegen. Ik heb een drukke baan en als je daarnaast ook nog eens drie keer per week op het veld moet staan blijft er weinig tijd over voor je gezin. Om die reden ben ik er al eens eerder een tijdje tussenuit geweest. Na lang wikken en wegen heb ik toen de draad weer opgepakt. Dat zal nu niet meer gebeuren". De Wolf doelt op de periode na Lugdunum. LDWS kreeg hem echter zo ver zijn tas weer in te pakken. De Vliet- bewoners kregen bepaald geen spijt van hun overre dingspogingen, want onder supervisie van De Wolf stootte LDWS door van de vierde- naar de tweede klasse. De naar verhouding met de klassering veel te slechte ac commodatie was voor Joop de Wolf aanleiding om declub uit Zuid West te verruilen voor het veel beter geoutil leerde Randstad Sport. Dat overigens momenteel een be denkelijke positie in de vierde klasse inneemt. "Dat wordt mijn laatste wapen feit", zegt De Wolf, "Randstad behoeden voor degradatie. Door allerlei problemen (ver jonging. schorsingen, studie) is de selectiegroep in de loop van dit seizoen flink uitge dund. Desalniettemin is er genoeg kwaliteit om op KNVB-niveau te voetballen. Onze eindsprint moet een goede zijn". AD VAN KAAM Afwachten De huidige trainer van Rijns- burgse Bovs heeft zich ook bij de kandidaten geschaard, die het komende seizoen bij een nieuwe werkgever aan de slag willen. Frans van der Zeeuw heeft momenteel wel moge lijkheden om weer aan de slag te komen, maar houdt een (andere) slag om de arm, om alles eens in alle rust te over denken. "Ik heb nog nergens "ja" gezegd. Er is een aantal clubs naar me toe gekomen, maar ik wacht wel af hoe dat zich allemaal verder ontwik kelt. Belangrijkste is momen teel Rijnsburgse Boys uit de verkeerde hoek te halen". Dat Rijnsburgse Boys maakt binnenkort ook bekend met wie er het volgend seizoen in zee zal worden gegaan. "Er zijn twee serieuze gegadig den. Afgelopen zaterdag hoorde ik het gerucht dat Noordwijk-trainer Eelman weg zou gaan. Ik heb hem toen meteen opgebeld, maar het bleek een loos gerucht te zijn. Met Eelman zag ik het wel zitten", aldus RBB's be stuurslid Gerard Van Zuylen. De scheidende trainer van Lugdunum wil het hogerop zoeken. Huub Lenz heeft momenteel een sollicitatie bij Fc WV lopen om als hulp trainer in dienst te komen. Verder heeft hij nog wat con tacten met de Amsterdamse eersteklasser DCG. In ieder geval probeert de ex-DWS voetbalprof zoveel mogelijk profijt te trekken van zijn B-diploma. "Mijn ambities gaan uit naar een betaalde club. Daar zou ik dolgraag het C-team willen trainen. Voor lopig solliciteer ik dan ook maar op dat soort adverten ties en wacht af wat daar uit komt", zegt Huub Lenz. Rond Hans Verkuylen, die de zater dag tweede klasser Katwijk gaat verlaten is ook praktisch rond met zijn nieuwe club. Veel wil hij er voorlopig niet over kwijt. Wel is zeker dat het een vierde klasser in Lei den betreft. Zijn huidige voetbalwerkgever Katwijk is nog hard bezig een opvolger voor hem te vinden. Bij monde van secretaris Gil- lebaart deelt Katwijk mee: "We hebben nog geen se rieuze kandidaten, veel een aantal contacten. Ik heb ech ter vertrouwen in de goede af loop. Het enige waar we mee zitten, is dat we voor de jeugd geen trainer kunnen vinden". Het werk van Herbert Zuma bij LDWS zal door Theo de Jong overgenomen worden. Voorwaarde is echter wel dat De Jong zijn C-diploma bin nenkort moet halen. Leo de Jong heeft er wat betreft geen zwaar hoofd in: "Ik ga er van uit dat ik slaag en mocht dat niet lukken, dan kunnen we altijd nog dispensatie aanvra gen". Als belangrijkste taak ziet Leo de Jong het komend seizoen het zorgen voor een goede be geleiding van de jeugd: "Ko mend seizoen moet er wat aan de begeleiding van onze jeugd gedaan worden. We moeten een goede doorstro ming van jeugdig talent krij gen". Namens de vv Katwijk wil ik reage ren op de slotalinea van het verslag van de wedstrijd Quick Boys-CSVB. Hierin doet de trainer, de heer Per- dijk, het voorkomen, alsof de w Katwijk de boot heeft gemist door ni«t ijlings deze trainer (Perdijk) te contracteren. Iets dergelijks liet hij verschillende verslaggevers note ren, waarbij hij wtelt dat Katwijk verzuimd heeft hem op te bellen. De feiten zijn echter dat Perdijk ondergetekende zelf heeft opge beld, met de vraag of hij kon sollici teren. Toen deze vraag bevestigend werd beantwoord, zei hij een brief te zullen sturen. GENT - Na het wapengekletter rond de Middellandse Zee, waar traditiegetrouw het wielerpeloton op gang komt, wordt morgen het zo belangrijke Belgische wielerseizoen geopend met de Omloop Het Volk. De eerste grote confrontatie tussen de vedetten. Van de belangrijkste Nederlandse professionals ontbreken Joop Zoe temelk en ex- wereldkampioen Hennie Kuiper op de startlijst. Zoe temelk gaf zijn voorkeur aan de Ronde van Corsica, die vandaag werd afgesloten, zodat hij niet tij dig in Gent aanwezig kan zijn, ter wijl Hennie Kuiper, die vorig jaar een fraaie tweede plaats bevocht, wegens griep moet afzeggen, Kui per is waarschijnlijk weer hersteld voor de eerste belangrijke etappe- Comeback Karstens in België wedstrijd: Parijs-N icedie vol gende week donderdag begint. Terug in het peloton is Gerben Kar stens, die na zijn van in de zes daagse van Bremen waar hij een sleutelbeen brak, zijn eerste wed strijd rijdt. De Fransman Bernard Thevenet heeft gisteren het eerste gedeelte van de derde etappe van de Ronde van Corsica een tijdrit over 12 ki lometer rond Ajaccio, gewonnen, Hij legde de afstand af in 10 minu ten 46 seconden. Zijn landgeno- tenRegis Ovion (die leider werd in het algemeen landgenoten Regis en Michel Laurant werden resp. tweede en derde. Roy Schuiten eindigde als vierde, Cees Bal als achtste. Het tweede gedeelte van de derde etappe werd gewonnen door de Fransman Dominique Sanders. Cees Bal eindigde als vijfde. Na de derde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Regis Ovion (Fra.) 13.49.40; 2. Patrick Beon (Fra.) 13.30.16. 3. Christian Muselet (Fra.) 13.30.26; 8.Cees Bal (Ned.) 14.00.03. DILSEN - Zijn vroege overwinningen in het voorjaarsach tige Antibes zou te maken kunnen hebben met de gedaan tewisseling, die Fedor den Hertog in de laatste seizoen maanden van 1976 reeds onderging. Den Hertog zelf remt de optimisten enigszins af. Meent dat er wel een andere Den Hertog aan zijn vierde profjaar begint, maar dat het teleur stellende begin bij de broodrijders nu niet zal omslaan in een niet te stuiten successenreeks. „Je moet een klein beetje geluk Me waarmaken als een knecht. Het hebben", relativeert de 30-jarige Fedor den Hartog, nadat hij op z'n gezellige hoeve een mekkerende geit vakkundig van zijn melk heeft verlost. „Noem het toeval. Want nadat er enig geduvel was geweest, zat ik voorin toen Herman van Springel wegsprong. Voor mij werd het een prachtige is maar aan weinigen gegeven een vedetterol te spelen. Als knecht moet je in het begin jezelf wel pijn doen. Angsten zien te overwinnen, omdat je bang bent dat na enkele krachtsinspannende momenten om ploeggenoten in het peloton te laten terugkomen, jezelf niet meer kan. Maar je moet door kunnen Juist gaan, alsof er niets aan de hand i ning, waar ik erg blij r op de dag dat het gebeurde werd thuis een geitje geboren. Lilian en ik hebben 'm nu „Antiepje" ge noemd". Met gepaste trots overziet hij zijn kleine, maar bont geschakeerde veestapel. Zegt dan: „Eigenlijk is alles afhankelijk van je eigen ik. Nu ben ik me bewust, dat ik in voor gaande jaren de verkeerde weg heb Trainde ik in m'n eigen tempo geweest. Dat is de knechtenrol, die ik zelf nog niet zo goed vervul, maar ik hoop het wel te leren". Alleen „Het ontbreekt me aan een gedegen intervaltraining, om de steeds weer terugkerende krachtsinspanning te doen. Vroeger deed ik dat nooit. bewandeld. Het was vechten tegen de bierkaai. Noem het ook luiïg- heid, want met dezelfde energie had ik vroeger ook voorin het pelo ton kunnen rijden. Maar ik moet bekennen, dat ik vaak black-outs had. Het is echterfijn.dat ik dat van mezelf weet". Bekwaam Fedor den Hertog als een vedette in het profmilieu binnengebracht, rijdt dit seizoen in de nabijheid van Frisol-kopman Luis Oomna een andere koers. „Dat kopmanschap werd mij indertijd opgelegd. Ik had ook veel liever mezelf eerst waar willen maken. Ik verdiende goed geld, maar was er niet bekwaam genoeg voor. Als je daar van door drongen ben is de stap terug niet groot". In het Belgische, op een steenworp afstand van de Nederlandse grens palmt Fedor den Hertog zich be wust andere ideeën in. „Ik moet me inzetten voor Ocana en de anderen. had dan voldoening, als ik afgemat thuiskwam. Afgelopen winter heb ik me voor het eerst echt op inter valtraining toegelegd. Onder lei ding van een politieagent, hier in het dorp, huurden we met wat jon gens de sporthal af en konden voor 20 frank ons een avond uitleven. Door kracht- en circuittraining ben ik nu met weinig extra gewicht aan hetnieuwe seizoen begonnen. Maar zoiets deed ik vroeger nooit. Ik ging wel eens naar Papendal voor de centrale training van bondscoach Mahn, maar dan deed ik het voor het overnachten en de gezelligheid met de jongens, want ik was toch maar alleen". Het afgezworen kluizenaarsbes taan is mede van invloed op de prestatiedrang van Fedor den Her tog, die met zijn Valkenburgse Li lian in 1975 het Belgische boerderij tje kocht en het gezin vorig jaar zag uitgebreid met de nu vier maanden oude Tanja. Fedor met enige vol doening: „Ik heb me helemaal om moeten turnen. Maar als je zo'n le ven als ik heb meegemaakt, dan is dit het einde. Dan leer je dit ook waarderen. De dankbaarheid die je toont geeft je moed om verder te gaan. Ook als de ene belastingaans lag de andere volgt. Deze verwor venheid heeft me ook zo nuchter gemaakt. Ik moet in m'n levenson derhoud Karig De verantwoordelijkheid als ge zinshoofd is Fedor den Hertog niet ontgaan. „Vroeger gaf ik alles weg, als ik wist dat ik iemand blij kon maken. Nu ben ik bewust egocen trisch gaan leven. Je moet je schaapjes op het droge hebben, an ders ga je er onderdoor. Zo is het ook op de fiets. Ik heb een heel ka rig contractje. Er moeten prestaties worden geleverd, individueel of in ploegverband, dat maakt niet uit. Tenslotte word je naar waarde uit betaald". De andere Fedor den Hertog. De glanzende Mercedes van vroeger heeft plaats gemaakt voor een eco nomisch betere lelijke eend. Hij is niet als electricien in West- Duitsland gaan werken, zoals hij het zich vorig jaar voorstelde. Het voor afbraak bestemde boerderijtje heeft hij omgetoverd tot een rustige oase. Voor dit en zijn gezin knokt nu de andere Den Hertog. Na al z'n grote amateurtriomfen en de ver nedering van een tegenvallende profloopbaan ook zelfs als knecht HANS COOLEGEM Boris Spasski REYKJAVIK - Spasski heeft de derde partij in de twee kamp tegen Hort gewonnen. De Rus heeft nu de leiding met 2-1. Het was een bijzonder opwindende partij. Spasski koos voor de Engelse opening. Na de 18e zet had hij een iets betere stelling bereikt. Maar na een combinatie in het cen trum leek het op de 27e zet dat Hort zou gaan winnen. In tijdnood raakte de Tsjech echter tegenspel had kunnen het spoor bijster. Na de 40e zet van Spasski viel de vlag van Hort. Op dat moment stond zwart minder, maar had toch nog remisekansen. De vierde partij wordt zondagmid dag gespeeld. Na 86 zetten heeft Larsen zijn derde partij tegen Portisch gewon nen. De stand in deze kandidaten- match om het wereldkampioen schap schaken is daardoor H/ï-l'/s geworden. De strijd heeft gisteren nog ruim vijf uur geduurd zodat de gehele partij meer dan negen uur in beslag heeft genomen. Het was niet zeker dat Larsen bij het beste ook achteraf twijfelde de Deense grootmeester daaraan. Hij wist de positie in het vreselijk moeilijke to reneindspel van zijn tegenstander echtersteeds onder druk te houden en tenslotte een duidelijk gewon nen positie te bereiken. Met "une petite combinaison" sloot Larsen de partij af. Dat betekende voor hem het wegwerken van zijn punt achterstand. De afgebroken stelling was (wit: Larsen, zwart: Portisch) Wit: Kf2, Td2 en e3, pi. a2, b3 en g3. Zwart Kg8, Tc5 en g5, pi. a5 en g7. 41...,Tg5-g4; 42. Td2d8t, Kg8-h7; 43. a2-a3, Tg4-g5; 44. Td8-d4, Tg5-f5|; 45. Kf2-e2, Tf5-g5; 46. Td4-h4f, Kh7-g8; 47. Th4-c4, Tc5-d5; 48 Tc4- f4, Td5-d6; 49. Tf4-e4, Td6-g6: 50. Ke2-f2, Tg6-f6t; 51. Te3-f3, Tf6-b6; 52. Kf2-e2, Tg5-b5: 53. Te4-e3, Tb5- d5; 54. Te3-d3, Td5-h5; 55. Ke2-e3, Tb6-e6t; 56. Ke3-d2. Te6-c6: 57 Td3-c3, Tc6- d6t58. Tf3-d3, Td6-b6; 59. Tc3-c8, Kg8-h7; 60. Tc8-c4, Th5-g5; 61. Tc4-h4t, Kh7-g8; 62. Td3-d8t, Kg8-f7; 63. Th4-f4|, Kf7- g6; 64. Td8-d3, Kg6-h7; 65. g3-g4, Tg5-b5; 66. Kd2-c2, Kh7-g6; 67. Tf4-d4, Kg6-g5; 68. a3-a4, Tb5-c5t; 69. Kc2-b2, Tb6-c6: 70. Td3-h3, g7- g6; 71. Th3-h8. Tc5-c2t; 72. Kb2-a3, Tc6-c5; 73. Th8-b8, Kg5-h4; 74. Tb8-b5, g6-g5; 75. Td4-d5, Tc5xd5; 76. Tb5xd5, Kh4xg4; 77. Td5xa5, Tc2-c8; 78. Ta5-d5, Kg5-f4; 79. a4-a5, g5-g4; 80. Td5-dl, g4-g3; 81. b3-b4, g3-g2; 82. b4-b5, Kf4-e5; 83. b5-'b6, Tc8-d8; 84. b6-b7, Td8xdl; 85. b7- b8Dt, Ke5-e4; 86. Db8-e8t Zwart geeft op. De tweede partij in de schaakt weekamp van het kandidatentoer nooi te Luzern tussen de Braziliaan Henrique Mecking en de Rus Lev Poloegajevski, die woensdag werd afgebroken, kon gisteren niet uit gespeeld worden. Het hervatten van de afgebroken party zou alleen mogelijk zijn geweest wanneer naar een andere speelruimte zou zijn uitgeweken, aangezien in het concertgebouw in Luzern, waar ge speeld wordt, gisteravond een reeds lang van tevoren vastgesteld concert zal plaatsvinden. Mecking en Poloegajevski zijn overeenge komen hun tweede party vandaag uit te spelen. Poloegajevski heeft - volgens experts - in de afgebroken stelling een gering voordeel. De eerste partij eindigde in remise. tweede is het normaal, dat sollicitanten worden opgeroepen deze schriftelijk reage ren en dat daarna een onderhoud plaatsvindt. Ten derde, om in de stijl van Perdijk te blijven, (zonder ons op de borst te kloppen ook de heer Perdijk weet wat de w Kat wijk is. Hij zal heus wel kwaliteiten als trainer hebben, als het materiaal er niet is, bereikt ook de beste trainer niets. Gelukkig voor deze trainer vond hij dat bij zijn huidige werkgever. Daarom gunnen wij onze zustervereniging van harte dat deze trainer met het materiaal de kampioenstitel zal veroveren. rARME sjoks! JE VERLOOR IM ££N KLAP DR/£ SPITSSPELERS' JA IK DACHT ER AL OVER OM MAAR M'M OUDE BAAMTJE WEER OP TE <3AAM PAKKEH ALS LUCHT- MAARSCHALK

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13