„Huidige aanpak prostitutie voldoet van ABN Graag regelmatig willen sparen, zonder moeite. Wij helpen. Vijfmaanden gevangenis geëist voor exploiteren van jongens NAAST HET NIEUWS Nu ook akkoord de zuivel bereikt in Senaat is tegen anti-porno-actie Commissie vindt verscherping niet nodig Hechtenis van Menten voorlopig verlengd Huren definitief omhoog WOENSDAG 2 MAART 1977 DEN HAAG (SP) - Een 47-jarige Hagenaar heeft gisteren ter zit ting van de Haagse rechtbank vijf maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen terzake van het beroepsmatig exploiteren van minderjarige jongens, die hij on tucht liet plegen met mannen. Naast deze straf eiste officier van justitie mr. R. A. Schimmel dat ook een in 1975 voorwaardelijk opgelegde straf van vijf maanden zou worden tenuitvoergelegd. Het vonnis van 1975 was even eens door de Haagse rechtbank uitgesproken terzake van soort gelijke feiten. De man exploiteerde een contact bureau en raakte later ook be trokken bij de exploitatie van een „relaxhuis" in Den Haag waar minderjarige jongens zich prosti tueerden. De klanten wierf hij via advertenties in diverse kranten en periodieken met teksten als „homo-boys tussen 16 en 20 jaar ontvangen heren privé". Zijn telefoon V/as aangesloten op een automatische telefoon- beantwoorder. Wie belde kreeg het adres en de tarieven te horen: 50 gulden per half uur „discreet relaxen". Het politie-onderzoek bracht aan het licht dat de Hage naar het contactbureau en het re laxhuis exploiteerde samen met zijn vaste vriend van nauwelijks achttien jaar. Ook dit jongmens stond gisteren terecht wegens het beroepsmatig bevorderen van ontucht tussen minderjarige jongens en man nen. Zelf „werkte" de knaap ook in het relaxhuis. Met zijn 47-jarige vriend had hij een gezamenlijke bankrekening. De andere jongens tussen 16 en 18 jaar verklaarden aan de politie dat zij de helft van hun verdien sten moesten afgeven aan de ex ploitanten van het relaxhuis. Eén van hen bleek van huis te zijn weggelopen. Zijn vader had om opsporing en aanhouding ver zocht. Overigens is komen vast te staan dat alle jongens geheel uit vrije wil en met grote animo dit werk deden. De twee verdachten verklaarden beiden in de mening te hebben verkeerd dat het runnen van een contactbureau voor minderjarige homofielen en van een ralaxhuis door de justitie was toegelaten. Zij hadden dit afgeleid uit het feit dat het in zo veel bladen wemelt van desbetreffende advertenties. Officier van justitie mr. Schimmel verwierp dit verweer omdat de oudste verdachte al eerder is ver oordeeld voor exploitatie van minderjarige jongens. Daarbij was de jongste verdachte ook be trokken geweest. Beiden wisten dus waar zij aan toe waren. De officier eiste tegen de jongste verdachte een gevangenisstraf van drie maanden. De Haagse advocate mej. mr. C. Groenewoud benadrukte dat de vorige strafzaak al weer van twee jaar geleden is. De verdachten meenden dat hun bedrijf sinds dien oogluikend werd toegestaan omdat het in de bladen inderdaad wemelt van de „rent a boy"- advertenties. Advocaat mr. F. N. Grooss zag deze strafvervolging zelfs als een soort proefproces. Volgens hem ziet de politie het ook zo. Vandaar dat twee waarnemers van de zeden politie in de zaal waren om de be handeling van deze zaak mee te maken. Volgens advocaat Grooss weet de politie momenteel niet zij zich te houden heeft. De politiemannen zelf kregen geen gelegenheid iets in het midden te brengen. Officier van justitie mr. Schimmel ontkende echter met klem dat hier zou kunnen worden gesproken van een proefproces. Het staat als een paal boven water dat de exploitatie van minderja rigen strafbaar is. De wetgever wenst minderjarigen nu eenmaal extra te beschermen - ook tegen zich zelf als dat nodig is. Of het gaat om heterosexuele of homo fiele minderjarigen, speelt daar bij geen rol. De rechtbank zal uit spraak doen op 15 maart. DEN HAAG (SP) - Justitie-minister Van Agt heeft een stevige nederlaag geleden. De Eerste Kamer heeft de minister gistermid dag gelast de actie tegen pornografische films te staken. Minister Van Agt werd de stok tussen de benen gestoken door de progressieve partijen (PvdA, PPR en D'66), de VVD en de CPN. Alleen het CDA, de SGP en de Boerenpartij stonden ach ter hem. Met 36 stemmen vóór en 26 stemmen tegen vond de Senaat dat de "anti-porno-actie" van de procureurs-generaal voorlopig opgeschort moest worden. Toch gaat de minister onverdroten door. Sex- films die worden vertoond in bioscopen met meer dan vijftig zitplaatsen worden door de politie in beslag genomen. Dit is de afgelopen weken op verschillende plaatsen gebeurd met de film "Deep Throat". Minister Van Agt beroept zich op artikel 240 van het wetboek van strafrecht dat alles wat "aanstotelijk voor de eerbaarheid" is streng verbiedt. "Zolang dit artikel nog deel uitmaakt van het wetboek van strafrecht, is de justitie gehouden het toe te passen", wierp hij de Eer ste Kamer tegen. Dit veroorzaakte in WD-kringen nogal wat wrevel. "Waarom wordt dan niet de hand ge houden aan het abortus-verbod?", wilde WD-senator H. Polak weten. Van Agt, bits: "Dat gebeurt naar de mate van het mogelijke". Zowel de Eerste als de Tweede Kamer heeft er herhaaldelijk op aangedrongen het anti- porno-artikel uit de strafwet te schrappen. Dit heeft minister Van Agt altijd geweigerd. Den Haag - De maatregelen tegen prostitutie zijn vol doende en behoeven niet te worden verscherpt. Tot deze conclusie komt een adviescommissie voor de zedelijkheidswetgeving na een onderzoek van twee jaar. De commissie, waarvan de Leidse hoogleraar prof. mr. A. LMelai voorzitter is, heeft er dan oo bij minister Van Agt (justitie) op aangedrongen de bestaande wet telijke regelingen niet te wijzigen De commissie-Melai is aan het werk gezet na de deining in Rot terdam over de prostitutie in Ka- tendrecht. In 1975 ontlaadde zich in Katend- recht de spanning die al jaren be stond tussen de wereld van de prostitutie en de wijkbewoners. Dit ging gepaard met rellen, ru zies, vechtpartijen en enkele brandstichtingen. Na de uitbarsting in atendrecht werd er van alle kanten op aan gedrongen de maatregelen tegen de prostitutie te verscherpen. De commissie-Melai - waarin psy chologen, juristen, sociologen, een officier van justitie en een rechter zitting hebben - vindt dit met nodig. De bestaande wette lijke regelingen zijn volgens Me lai en de zijnen voldoende om de prostitutie aan banden te leggen en uitwassen, uitspattingen en overlast te voorkomen. Van de oprichting van „eroscentra" verwacht de commissie-Melai niets. Dit werkt juist het gevaar van uitbuiting van prostituee's in de hand, zoals in West-Duitsland gebleken is. Bovendien is het volgens de com missie zeer onwaarschijnlijk dat de Nederlandse prostitutie zich in een eroscentrum zal laten con centreren. Oo wimpelt de commissie het stel om bordeels toezivht van het gemeentebes tuur te onderwerpen af. De o\ heid mag volgens haar geen demeester zijn. Wel pleit de commissie-Melai GRATIS LOGIES De Amsterdammer P.H. (53) is gisteren met een proces-verbaal door de Maastrichtse politie naar huis gezonden omdat hij enkele ruiten van het politiebureau had stukgegooid. Hij deed dit de avond tevoren uit wraak omdat de politie hem gratis logies weigerde. Tot drie keer toe verzocht hy hierom, maar de politie verwees hem steeds naar een hotel. De Amsterdammer keerde later terug en toen de politie zyn verzoek weer niet wilde inwilligen keilde hij enkele bakstenen door de ruiten van het politiebureau. Dat hielp. Hij kreeg meteen gratis logies, maar met een proces verbaal toe. WOLKENDIEFSTAL Het hooggerechtshof van de Verenigde Staten zal binnenkort mis schien een uitspraak moeten doen in een zaak van 'wolkendiefstal'. De staat Washington, aan de Amerikaanse westkust, is deze week begonnen met een programma tegen de droogte, waarbij wolken worden besproeid met chemische middelen om regenval te veroor zaken. Washington is een van de staten die het meest te lijden te hebben onder de ernstige droogte die al maanden lang het gebied ten westen van de Rocky Mountains teistert. Maar de plannen van het Washington hebben het ongenoegen opge wekt van de minister van Justitie van de buurstaat Idaho. Hij neemt het Washington hoogst kwalijk dat deze staat de schaarse wolken wil 'uitknijpen' alvorens ze Idaho bereiken, dat ook door de droogte is getroffen. Hij heeft gedreigd de zaak aanhangig te maken bij het hooggerechtshof, dat zou moeten bepalen dat wolken met rust gela ten dienen te worden. Maar het staat niet vast dat er een rechtszaak van komt. De gouver neur van Idaho, John Evans, ziet niet veel in gerechtelijke stappen omdat hij zelf ook chemische sproeiprogramma's overweegt om de regengoden tot meer medewerking boven Idaho te dwingen. STREAKERS Een openbare bijeenkomst in Kansas waarop stelling werd genomen tegen de pornografie, werd onderbroken door twee mannen die spiernaakt door de 2000 aanwezigen renden. Een van de twee „streakers" werd bij de lurven gegrepen, maar de ander ontkwam. ROTTERDAM - Burgemeester Andre van der Louw vc kinderen, die hem graag persoonlijk wilden svreken ov school spraken met de burgemeester over de plaatsing i i Rotterdam hield gisteren een speciaal spreekuur voor r Rotterdamse zaken. Leerlingen van de Den Hertich- in stoplichten in een bepaalde straat. Bonden: loonsverhoging van 1,9 procent AMSTERDAM (SP) - De bijzon dere strafkamer van de recht bank in Amsterdam heeft het verzoek van de van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten om zijn voorlopige hechtenis op te heffen en hem onmiddellijk in vrijheid te stellen afgewezen. Menten had aangevoerd dat hij sta- tenloos is zodat hij niet in Neder land kan worden berecht. De bij zondere strafkamer heeft onder meer overwogen dat ten tijde van het begaan van de misdaden, waarvan Menten wordt verdacht, hij de Nederlandse nationaliteit nog niet had verloren. Volgens Menten heeft hij op 6 au gustus 1937 de Poolse nationali teit verkregen en kort na de Duitse inval van deze nationali teit afstand gedaan. Daardoor was hij statenloos geworden. Dat zou hij sindsdien gebleven zijn. Maar volgens de strafkamer is aan Menten op 11 oktober 1939 door de Nederlandse consul te Lvow (Lemberg) een Nederlands pas poort. afgegeven. Voorts is hij bij zijn terugkeer in Nederland in fe bruari 1943 in het bevolkingsre gister van de gemeente Bloe- mendaal opgenomen (hij kreeg een Nederlands personenbewijs). Ook heeft hij in 1949 voor het bij zonder gerechtshof in Amster dam verklaard nooit een andere dan de Nederlandse nationaliteit te hebben gehad. Dat heeft hij nog eens nadrukkelijk herhaald toen Polen in 1950 om zijn uitle vering vroeg. De voorlopige hechtenis is met in gang van 7 maart met dertig da gen verlengd tot 6 april. De eerste behandeling van de zaak in een openbare terechtzitting is voor lopig bepaald op maandag 4 april pm om uur in het gebouw van het kantongerecht aan de Pamas- susweg in Amsterdam. Waarschijnlijk zal de zaak dan wor den aangehouden tot een later tijdstip omdat niet te verwachten is dat het omvangrijke onderzoek dan al zal zijn voltooid. UTRECHT (ANP) - In de zuivel, de houthandel, het terrazzobedrijf, het scherper commerciële verzekeringsbedrijf en bij Niemeyer zijn gisteravond de onderhandelingen overeen nieuwe cao voor 1977 met succes afgerond. De cao in de zuivel krijgt een loop tijd tot 1 april 1978. Het akkoord samenwerking tussen omvat een reële loonsverhoging procent per 1 januari 1977 0,75 procent per 1 juli. meentebestuur om de prostitutie Volgens de bonden komt de verho- te regelen. „In de rug gesteund ging neer op 1,9 procent, aangezien door de bestaande wettelijke de éénprocents verhoging al per 1 januari wordt gegeven terwijl de eigenlijk per 1 april pas ingaat. ADVERTENTIE strafbepalingen". Het wetboek van strafrecht ver biedt: het bevorderen van prosti tutie, „koppelarij", ontucht met minderjarigen, vrouwenhandel en handel in jongens. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De huren gaan op 1 april definitief met omhoog. Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met dit voorstel staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting. Alleen de WD, de SGP en de Boerenpartij vonden 'een huurverhoging ^^a,n^e),in^.en 0V(eL van zeven procent te laag. Deze partijen wilden dat de huren dit jaar met acht procent zouden stijgen De 'vloer' in de prijscompensatie i lager uitgevallen dan de 225 gulden per procent prijsstijging die de bonden hadden gevraagd. Per 1 ja nuari 200 gulden aan prijscompen satie en per 1 juli en 31 december wordt 205 gulden uitgekeerd. De minimum-vakantietoeslag wordt verhoogd tot 1.725 gulden. Tens lotte zullen beide partijen een ver klaring opstellen over de vakbond- seis dat winst zoveel mogelijk moet worden vertaald in werkgelegen heid. De 40.000 werknemers in het ver zekeringsbedrijf krijgen volgens de bonden behalve de automatische prijscompensatie een reële ar- beidsvoorwaardenverbetering van 2 procent. Daarvan komt 1,2 pro cent direct 'in het loonzakje' te recht. De resterende 0,8 procent wordt gebruikt voor de verhoging van de vakantietoeslag, uitbreiding van de vakantie en meer extra va kantiedagen voor oudere werkne mers. Het pakket verbeteringen dat de werkgevers in het terrazzobedrijf en de houthandel hebben toege zegd, is in beide gevallen gelijk aan dat waarover men het in het bouw bedrijf eens is geworden. Een reële verbetering van 1,6 a 1,7, verwer king van de toeslag van in de uur lonen en een volledige automati sche prijscompensatie per 1 januari en 1 juli. Het personeel bij de Kon. bedrijven Theodorus Niemeyer in Groningen krijgt een reële loon sverbetering van 1,7 procent. Voorts is een extra verbetering van procent de arbeidsvoorwaarden voor ou dere werknemers bereikt van 0,3 procent. het bankbedrijf verlopen nog steeds tamelijk stroef. De bonden De confessionelen in de Eerste Kamer stemden zonder al te veel moeilijk- willen een re^e verbetering van de heden met de plannen van de staatssecretaris in In de Tweede Kamer l°n£n met 1,98 procent, terwijl de lagen KVP, ARP en CHU lange tijd dwars. Premier Den Uyl moest er zelfs werkgevers niet verder willen gaan aan te pas komen om een stuk of zeven CDA'ers om te praten. procent. Regelmatig sparen betekent goed sparen. Maar veel mensen hebben moeite met die regelmaat. Voor hen heeft de ABN het Salaris-Spaar- plan: u spreekt een bedrag af, dat vervolgens automatisch elke maand van uw salarisrekening naar uw spaarrekening wordt overgeboekt. Makkelijker kan het gewoon niet. U kunt mij helpen door informatie te sturen over het Salaris-Spaarplan. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats: Tel.: Heeft reeds een rekening hij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam. c/5 Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7