'DE KINDEREN ZIJN NIET ZO ZIELIG' Vrachtauto's weren uit Zijlkwartier agenda Jac. Hoogervorst neemt afscheid van „zijn" St. Willibrord Le/cfee Auto tegen lichtmast CORRESPONDENT(E) STAD EN RAND WOENSDAG 2 MAART 197! Ricky Kuster zorgt voor kinder-vakanties ZOETERWOUDE - Toen in I960.het wijkcentrum Tuinstad Slotermeer zijn vijfjarig be staan wilde vieren, kwam het wijkraadslid J. Ploeger op de gedachte de beschikbare gelden te gebruiken in het ka- •der van de vluchtelingenzorg, die toen in het middelpunt van de internationale belangstelling stond De activiteiten van het onder Ploegers leiding gevormde co mité resulteerden in het onder brengen - voor de periode van een maand - van vijftig vluchte lingenkinderen bij „vakantie- ouders" in de Amsterdamse tuinsteden. Het grote succes van deze eerste kinderuitzending maakte het begrijpelijk, dat op de ingesla gen weg werd voortgegaan. Zo ontstond de stichting "Europa-Kinderhulp" en sindsdien vindt ieder jaar tij dens de maanden juli en augus tus een steeds groter wordend aantal hulpbehoevende kinde ren een warm onthaal bij Neder landse vakantie-gezinnen. En niet meer alleen in Amsterdam maar in heel het land. Vorig jaar bijvoorbeeld werden 2397 kinderen bij vakantieou- ders ondergebracht. Deze kin deren waren dan voor het over grote deel afkomstig uit Frank rijk en West-Duitsland, en in mindere mate uit Engeland. Noord-Ierland, Turkije en uit Nederland zelf. Door Kees Verzaal Zwak Ricky Kuster, uit Zoeterwoude, maakt deel uit van de organisa tie Europa-Kinderhulp. Wat voor soort kinderen komen er naar Nederland? "Ten eerste zijn het kinderen, jongens en meisjes, tussen zes en twaalf jaar. Zij komen uit so ciaal zwakke milieus, kinderen dus die anders nooit op vakan tie kunnen. Zij krijgen dan, al is het maar voor enkele weken, de gelegenheid zich te bewegen in een normaal functionerend ge- Onze doelstelling is ook hulp verlenen aan het minder be deelde Europese kind. on geacht ras of levensbeschou wing". "Onze stichting is Europees georganiseerd, aldus Rickv Kuster". In West-Duitsland se lecteert de plaatselijke overheid kinderen voor ons, terwijl het Franse Leger des Heils, "Armée du Salut" dat daar voor ons doet Sociaal werkers en onderwij zend personeel selecteren op verzoek van deze instanties de uit te zenden kinderen". Redenen van uitzending zijn dan meestal een zwak sociaal gezin, of een groot gezin met kleine behuizing, het verkeerd beheren van het gezinsbudget en ook maar al te vaak het nage noeg geen aandacht schenken aan het kind Zwerven Een voorbet.. J hiervan: „Een groot gezin waarvan de vader komt te overlijden. De moeder moet gaan werken, waardoor de kinderen aan hun lot worden overgelaten. Vaak gaan deze kinderen zwerven op straat. Dit komt bijvoorbeeld in een land als Frankrijk, waar de sociale voorzieningen lang niet opti maal zijn, regelmatig voor". Wie komen er als vakantie- ouders in aanmerking? „In principe komt elk normaal functionerend gezin in aan merking, bij voorkeureen gezin met jonge kinderen meteen ge zonde instelling tegenover de speciale noden van de kleine loge's en met voldoende slaap- en speelruimte in de woning. De ervaring heeft uitgewezen dat het van meer belang is, het kind een echt tehuis te bieden, dan het iedere dag mee te Sle pen raar het strand, speeltuin of iets dergelijks. Mensen, die het karakter van het kind op de juiste wijze weten aan te voelen, zij-n waarschijnlijk de goede vakantie-ouders". Ricky Kuster. Moeilijk „Ik wil er echter nog wel op wij zen", aldus Ricky Kuster, „dat ieder jaar weer blijkt, dat een aantal mensen bij aanmelding over het één en ander te licht vaardig denken. Het is niet al leen maar "zo leuk" of „zo zie lig" of "zo nuttig voor de taal". brengen wel ontzettend veel voldoening geeft". Wat is de taak van Rickv Kus ter? „Wel, als er zich mensen aan gemeld hebben, bezoek ik deze gezinnen om te beoordelen, of zij aan de eisen voldoen die de stichting stelt. Omdat ik zelf al zes jaar achtereen ieder jaar een meisje in huis heb, kan ik uit het oogpunt van eigen ervaring vaak ook nuttige adviezen ver strekken". De Leiderdorpse Koningin Ju- lianaschool is winnaar geworden van het plaatselijk school-judo- toernooi, door drie wedstrijden te winnen. Tweede werd de Spring- schans, die twee wedstrijden won. De derde plaats werd veroverd door de Meijegaardschool. die een wedstrijd op haar naam bracht. De vergadering van de Leider- dorpse commissie verkeer en ver voer, die voor 8 maart vastgesteld was, gaat niet door. Dit in verband met een gebrek aan agendapunten. De Zoeterwoudse drumband VIOS heeft voor het komend jaar een begroting van twintigduizend gulden, waarin ondermeer de bij drage aan de manifestatie' Zoeter woude 700 is opgenomen. De drumband zal deelnemen aan een gecombineerd showprogramma. Op 11 juni zal het korps naar alle waarschijnlijkheid deelnemen aan een drumbandconcours in Noord- wyk. LEIDERDORP - De Wereldge bedsdag die morgen in de Dorps kerk aan de Hoofdstraat in Leider dorp wordt gehouden, begint niet, zoals wij gisteren meldden, om acht uur maar om half acht. LEIDEN - Een 26-jarige Leidse au tomobilist is gistervond tegen mid dernacht op de Haarlemmerweg tegen een lichtmast en vervolgens tegen een boom gereden. De licht mast brak als gevolg van de botsing af, de auto raakte aan de voorkant zwaar beschadigd. De bestuurder is met onbekend letsel naar het Dia- conessenhuis overgebracht. Het ongeval werd vermoedelijk veroor zaakt door oververmoeidheid en drankgebruik. Steenbakkerslaan bochtiger LEIDERDORP - De Leiderdorpse Steenbakkerslaan zal bochtiger worden dan deze nu is. om zodoende de laan minder aantrekkelijk te maken voor vrachtauto's. De bus baan aan het einde van de Splinterlaan, die er bij wijze van proef ligt, blijft bestaan en wordt door andere bestrating nog duidelijker herkenbaar gemaakt. Het vrachtverkeer moet, naar de mening van de dienst gemeentewerken van Leiderdorp, alleen over Touwbaan en Lijnbaan van en naar het Leiderdorpse industriegebied De Baanderij" rijden. Belemmeringen in de weg-op deze tekening de blokjes links van de Touwbaan en rechts van de Lijnbaan - moeten er voor zorgen dat er geen sluipvrachtverkeer ont staat. Dat zijn dc voorstellen die directeur J.J. van Vliet van de dienst Ge meentewerken gisteravond deed op de tweede hoorzitting over het Zijlkwartier, waar nu bewoners van de Spanjaardlaan en de Steenbak- kerslaan aan het woord kwamen. Gisteren werden de plannen voor een nieuw verkeerscirculatieplan met bewoners van de Zijllaan, Zijl- dijk en Zijloordlaan besproken. Uitvoerig kwam gisteravond aan de orde het voorstei van de gemeente Leiderdorp om het vrachtverkeer zowel van als naar hetindustrieter- rein over de Lijnbaan en de Touw baan te laten rijden. Daarvoor wordt de Zijldijk, behalve op het stuk tussen de beide wegen op het industriegebied, voor vrachtwa gens onaantrekkelijk gemaakt door wegversmallingen, Aan het einde van de Lijnbaan komt een plaats waar vrachtwa gens kunnen draaien om het indus trieterrein vervolgens weer te ver laten via de Touwbaan en de Riet schans naar de Engelendaal. Zo wordt met name het zware vracht verkeer van de Zijldijk en de Van der Marckstraat geweerd. Dat die maatregel nodig is blijkt wel uit de klacht van veel bewoners dat hun huizen als gevolg van het langsdenderende vrachtverkeer verzakken. Dat komt omdat onder de huizen niet of niet voldoende geheid is. Nog deze maand zal de raad zich uitspreken over het eerste voorstel van gemeentewerken voor het Zijlkwartier, namelijk de verbe tering van de busbaan. OEGSTGEEST - „Je kunt gerust stellen dat we de afgelopen twintig jaar heel wat spannende, vermakelijke, gezellige en nachtelijke uurtjes hebben beleefd". Dat is de conclusie die Jac. Hoogervorst (64) trekt aan de vooravond van zijn afscheid als beheerder van het Oegstgees- ter verenigingsgebouw „Sint Willibrord". Met 'we' bedoelt Hoogervorst zijn hele gezin. Zij waren het die in de afgelopen twintig jaar een groot gedeelte van het sociale gebeuren in Oegstgeest in goede banen hebben geleid. In 1957 is Hoogervorst er min of meer bij toeval in terechtgekomen. Voor die tijd had hij een eigen tuindeujj. „Ja, in Oegstgeest is erg veel veranderd", zo stelt Hoogervorst, „op een ge geven moment moest ik onder meer vanwege bouwactiviteiten van de gemeente mijn tuin verlaten en kwam ik in contact met „Willi brord". Van de grond Een hele overgang van de tuin naar de horeca- wereld. Hoogervorst zat er niet zo mee. „Er vonden al enige jaren geen activiteiten plaats in het gebouw. Toen we erin kwamen moest het van de grond af opgebouwd worden en dan rol je er vanzelf in". Wilskracht Op socialisten sluit de rijen, voorwaarts en niet vergeten, als de rode avondzon is geval len. Leve Werkmans Wils kracht. De wilskrachtige werkmannen bestaan 75 jaar en zij blazen en trommelen nog vele volwaardige partijen mee. De jubileumsreceptie is inmiddels al gegeven, maar de Leidse muziekvereniging (U merkt, wij komen terzake) houdt op 17 september ook nog een feestavond. Dat duurt dus nog wel even, maar de leden willen het bestuur een passend geschenk aanbieden namens de Leidse burgerij. Daar moet nu al voor gespaard worden en zij die willen bijdragen kun nen geld storten op het giro nummer van de penningmees ter van Werkmans Wilskracht: 1702712. Duivenvoorde Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt zaterdag 5 maart een ex cursie in Duivenvoorde (Voor schoten). Om twee uur verza melen bij de ingang en vlug een beetje. Werk In Troef, Noordeinde 2a te Lei den, wordt vanavond voor "aanstaande" schoolverlaters informatie gegeven over het probleem hoe er al dan niet aan werk te komen is. Om acht uur; het blijft niet alleen bij praten want swingin' Nico Bill zal la ter op de avond als disc-jockey fungeren. Multinationals In het kader van de cyclus "Elites in Nederland" wordt in studentensociëteit SSR, Ho- gewoerd 108 in Leiden, vol gende week dinsdagavond een discussie gehouden over mul tinationale ondernemingen in Nederland. Het forum bestaat uit mej. drs. M.I. Carlier (Shell Nederland) drs. J. W. R. Schuijt (Erasmusuniversiteit) en drs. G. H. Terpstra (CNV). Het zal ingaan op de vraag of de mul tinational kan worden gezien als een economische elite. Ook de centrale vraag van de cy clus, "Wat is er te zeggen over de wenselijkheid van elites, indien wij streven naar een rechtvaardige en democrati sche samenleving?" zal aan de orde komen. Discussieleider is drs. F. A. A. N. van Winden van de Leidse universiteit; de dis cussie begint om acht uur. VIB bestrijdt uitlatingen van Vorrink LEIDERDORP - De Vereniging Voorkomen is Beter (VIB) bestrijdt de antwoorden, die minister Vor rink van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne heeft gegeven op vra gen van het Tweede Kamerlid Cees van Kuyen (PPR) over de asbestlo- zingen bij de firma Kruyt in Lei derdorp. Men is het met name niet eens met de stelling van de minis ter, dat de stoflozing enkele weken heeft plaatsgevonden. VIB stelt zich op het standpunt dat - waar al drie jaar door omwonen den stofwolken boven het bedrijf zijn gezien - de lozingen reeds ge durende enkele jaren hebben plaatsgevonden. VIB concludeert daaruit dat de afzuiglozingen in de publiciteit kwamen - kennelijk al niet in staat was alle stof uit de Eternitzagerij op te vangen. De vereniging biedt vrijdagavond om 19.00 uur op het gemeentehuis van Leiderdorp 1400 handtekenin gen aan burgemeester M. A. van der Have aan. In een bijbehorende peti tie pleit de vereniging voor regel matig medisch onderzoek van de omwonenden en de werknemers. ADVERTENTIE Het vergt de nodige tijd om alle evenementen die in de afgelopen twintig jaar in het gebouw hebben plaatsgevonden op te sommen. Verga deringen, feestavonden van personeelsvereni gingen, toneeluitvoeringen, carnaval talenten jachten, „popconcerten" en zelfs een autos how. Er zijn zoveel dingen de revue gepasseerd dat een werkelijk hoogtepunt niet valt aan te geven, hoewel de komst van achttien spik splinternieuwe automobielen Hoogervorst wel is bijgebleven. „Het is nog wonderbaarlijk dat die auto's toen zijn binnengekomen. Aan weerszijden van de deuren was maar een ruimte van pakweg drie centimeter". TELEVIZIE In de tijd dat Hoogervorst het beheer kreeg vond ook de opkomst van het medium televisie plaats. Een tijd waarin menig zaalhouder klaagdeover de „kijkziekte".Hoogervorst: „Ja, dat heb je wel kunnen merken. Vooral in de jaren zestig. De vele verenigingen die van de ruimte gebruik maakten, bleven plotseling weg. Van bijvoorbeeld het grote aantal toneel verenigingen die er waren, bleven er nog maar drie over". Gelukkig ziet Hoogervorst een zekere kente ring ten aanzien van „Het Grote Oog". „De laat- ste tijd kun je bemerken dat er weer behoefte is aan ontspanning en het verenigingsleven". Afscheid Op 1 juni aanstaande zal het doek definitief voor Hoogervorst vallen. Misschien heeft hij dan de tijd om eens een keer een toneelstuk helemaal te bekijken. Hoogervorst: „Ik vind het welletjes na twintig jaar". Het zal hem weinig moeite kosten de vele vrije tijd die hij gaat krijgen op te vullen. Vakantie staat hoog op de verlanglijst en voor de rest gaat hij terug naar zijn oude werk, het tuinie- Allereerst staat er nog wel een verhuizing te wachten. Waar naartoe blijft voorlopig nog een groot vraagteken. „Ik woon tenslotte in een dienstwoning en mijn opvolger heeft daar nu recht op". Vanaf 1 juni zal het verenigingsgebouw Willi brord beheert worden door het echtpaar Over- devest, dfe naar het zich laat aanzien, zal starten met een renovatie van het oude gebouw. WARMOND: kleine gemeente in een roerige tijd. De Schiphollijn wordt er aangelegd, er staan bouwprojecten op stapel, natuurbescherming heeft er een heel eigen plaats binnen het gemeentelijk beleid en het typische dorpskarakter wordt zorgvuldig bewaard. WARMOND: een plaats waar op alle niveaus veel te beleven valt dankzij watersport, toerisme en een rijk verenigingsleven, een plaats met inwo ners die nog echt bij hun dorp betrokken zijn. WARMOND: een plaats waar een groot aantal inwoners juist het Leidsch Dagblad leest omdat die krant zoveel, vanuit plaatselijke betrokkenheid geschreven, nieuws uit en over Warmond geeft. Voor die plaats zoekt het Leidsch Dagblad een die vindt dat goede informatie aan iedereen van groot belang is. Een man of vrouw die het Warmonds gebeuren door en door kent, die over een redelijk vlotte pen beschikt en mee wil draaien in een dynamisch team van free-lance medewerkers dat de nieuwsvoorziening uit de Leidse rand gemeenten verzorgt. Inlichtingen over deze functie worden gaarne verstrekt door Hans Meijer of Bram van Leeuwen, beiden dagelijks bereikbaar op de redactie van het Leidsch Dagblad, tel. 144941, toestel 30. 's Avonds zijn beide redakteuren bereikbaar op hun respectievelijke telefoonnummers: 121308 en 764471. Apotheken zondagdienst dei de regio Leiden, word) 0van 25 febr. tot 4 mrt door. Apotheek Tot Hulp der Menschi De avond-, nacht apotheken heid, Rosmolen 13. tel. 121060; Apotheek, Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoi ten, tel. 2525. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis informatie en inschrijving kinderclubs, 2-2.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizen laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uu) 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam.; vegetanes eethuis, 6-7.3C uur nam.; kreatieve werkavond, 8-10 uu( nam.; koffiebar. 8-11 uur nam.; lezing over wereldvoedselprobleem, 8.30 uui Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2j info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, do. van 9-11 Witte Poortkazerne, Noordeinde 2.UD-J VIESCENTRUM 2, adviescentrum voor werklozen, do. van uur v.m. 12.30 uur' Gemeentehuis Leiderdorp, schoolraad. 8 uur nam. Aula Rijnlands Lyceum poppenkast. 2 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 zeefd rukken, volksdansen, jazzballet, astro logie, pottenbakken, tekenen en schil-, K&O-gebouw, Rijksdaalderconcert. LAK-Theater, Levendaal 150, kinderca baret Pot voor Drie met „Pot voor drie, vier komt er nog wat van", 2.30 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep leefbaarheid en stedelijk wonen en werkgroep r Donderdag V d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp. Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- tengem., 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, architectenburo, gra tis advies. 8-9 uur nam., tel. 141217 'tBreehuys, Breestraat 19. Repelsteel. 7.30-10 uur nam., keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep, 8-10 uur nam., koffiebar 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie. 8-10 l Invaliden Bond. 01717-3309. Stadhuis SMAGC rdening ORSAS en culturele sec-1 ie ruimtelijke openbare werken, 8 uur Holiday Inn, streekcommissie Leiden en omstreken en bollenstreek, 8 uur nam. Aula Rijnlands Lyceum, kindertoneel voorstelling, 4 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, LAK-theater. Levendaal 150, „Goeie- Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassöge, 8 mm filmclub, speelgoed maken. Go, 8 i Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplexj, tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwarlier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan. tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2