FNV is de schuldige breuk CNV" van met Argentinië en Uruguay bedanken voorhnlp uit Amerika DODELIJKE MESSTEEK VOORZITTER Hoeveel betaalt OGEM? Brandweercommandant geinstalleerd Eis: acht jaar Promoties in Leiden Leids winkelcentrum zal sterkste blijken I WOENSDAG 2 MAART 1977 LEIDEN - "Ik blijf van mening dat dergelijke adviseurschappen te verenigen zijn met de functie van voorzitter van het CNV. Ik heb alleen in het belang van het CNVomdat het naar mijn mening het CNV zou kunnen schaden, mijn fucties bij de OGEM en de ABN neergelegd Aldus CNV-voorzitter Jan Lanser gisteravond op een regionale CNV-avond in Leiden nadat hem uit de zaal de vraag was voorge legd "hoeveel zijn uurloon bij de OGEM bedroeg". De heer Lanser antwoordde daarop dat hem daar geen uurloon werd betaald. De vragensteller liet zich echter niet met een kluitje in het riet sturen en zei te willen weten hoe hoog de jaarlijkse vergoeding was, die de heer Lanser voor zijn adviezen aan de OGEM opstreek. De CNV-voorzitter ontkende niet dat hij een financiële vergoeding van de OGEM ontving, maar over de hoogte daarvan wilde hij zich niet uitlaten. Vervolgens sloot hij de discussie over dit onderwerp met de opmerking dat voor hem de kwestie-OGEM is afgedaan. BUENOS AIRES (Reuter) - Argen tinië en Uruguay hebben gisteren bekendgemaakt dat zij geen Amerikaanse bijstand meer zul len accepteren, nu Washington op de kredieten aan deze landen heeft besnoeid omdat er de rech ten van het individu zouden wor den geschonden. In een verklaring van het Argen tijnse ministerie van buiten landse zaken, stond dat Amerika zich met de binnenlandse zaken van Argentinië heeft bemoeid op een wijze die onwetendheid over de typische situatie verraadt. De Argentijnse minister van defen sie, brigade-generaal Jose Maria Klix, verklaarde gisteren in een memorandum aan minister van buitenlandse zaken Cesar Guz- zetti, dat de strijdkrachten had den besloten geen Amerikaanse militaire hulp voor het Ameri kaanse fiscale jaar van 1978 te aanvaarden. De Amerikaanse minister van bui- T ,,r-» »T tenlandse zaken Cyrus' Vance, LhlDLN - Dst Gr tussen het Christelijk NstionScll Vsk- deelde het congres vorige week verbond (CNV) en de Federatie Nederlandse Vakbeweging mee dat de Amerikaanse mili- (FNV) geen overleg en geen samenwerking plaatsvindt, l^snoeidva^tS müjoen d'ollaMot konAf^eel voor rekening van de FNV. Toen de federatie 15 miljoen dollar, als bewijs van van NVV en NKV op 1 januari van het-vorig jaar van start afkeuring van de situatie rond $le ging, heeft de FNV namelijk alle contacten verbroken. Het CNV blijft bereid tot overleg en samenwerking met iedere groepering wiens houding, program en beleid daartoe mo gelijkheden bieden". Kardinaal Alfrink heeft als pre sident van de internationale bewe ging "Pax Christi" in een telegram aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, zijn verontrusting uitgesproken over de toestand in Oeganda. Pax Christi is "diep geschokt door de informatie over nieuwe feiten die erop wijzen dat de situatie die al jaren in Oeganda bestaat, door gaat". Ze verzoekt met klem de commissie voor de mensenrechten in te schakelen voor "alle mogelijke onderzoekingen" naar gebeurte nissen in de afgelopen jaren. Het algemeen bestuur en de mede werkers van het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk vragen president Amin van Oeganda in een brief, eerbied te hebben voor de levens van al zijn onderdanen en zich in te zetten voor de bescherming in plaats van de vernietiging ervan. mensenrechten in Argentinië. (Vance verklaarde bij die gelegen heid dat de Verenigde Staten zich ook ernstig bezorgd maken over die situatie in Zuid-Korea, maar daar zal niets aan worden gedaan omdat Zuid-Korea van dermate grote strategische betekenis voor de Verenigde Staten is, dat "wat het zwaarst is, het zwaarst moet wegen"). Het ministerie van buitenlandse zaken in Montevideo verklaarde gisteren dat de regering van Uru guay had besloten alle soorten economische hulp van de Ver enigde Staten af te slaan. In de op een persconferentie voorgelezen verklaring stond dat Amerika de economische en militaire bij stand gebruikte om zich met de gang van zaken in Uruguay te bemoeien. De Verenigde Staten schortten vo rig jaar de militaire hulp aan Uru guay op omdat de militaire rege ring van dit land de mensenrech ten zou schenden. Dit zei CNV-voorzitter Jan Lanser gisteravond op een regionale bij eenkomst van het CNV in Leiden. De heer Lanser zette in zijn inlei ding uiteen dat de eigen weg van het CNV bepaald wordt doordat het materieel vraagstuk", aldus de CNV-voorzitter, "het is evenzeer een zaak van gerechtigheid als het streven naar medezeggenschap". De mede-verantwoordelijkheid die het CNV voelt voor het sociaal- CNV zich wil laten leiden door de economisch beleid houdt volgens het evangelie. Op basis hem in dat de christelijke vakbe- Mevrouw Sally Motlana, onder voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die op 22 februari werd gearresteerd, is weer vrij. Ze is vier dagen verhoord. Deze week zou zij naar de Verenigde Staten zijn gegaan om deel te nemen aan een conferentie over Zuidelijk Af rika. Simon Jansen De gemeente Westerkerk in Am sterdam viert zaterdag het zilveren jubileum van het Westerkerkkoor en van de cantor-organist Simon C. Jansen Samen hebben koor en or ganist ongeveer 200 uitvoeringen gegeven in Bach-cantatediensten. In het kader van deze jubileumvie ring zal op zondag 15 mei Bachs Hohe Messe tijdens een cantate dienst worden uitgevoerd. Vrijdag 4 maart om 8 uur spreekt de heer J. G. Fijnvandraat uit Leeuwarden in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden over „Antichristelijke stromingen van het laatste uur", dit in de cyclus „Leven we nu in de eindtijd?". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Lisse J. L. Ra- vesloot Oostermeer (Fr.), te Zeist G. van der End Papendrecht, be noemd door de synode tot docent theologisch seminarium Drieber gen A. D. H. Roscam Abbing Bil- thoven; aangenomen naar De- demsvaart C. Vijfhuizen Oosterend (Fr.), naar Hoogeveen G. Wursten Veenendaal, naar Voorburg B. Prakke (nu werkzaam bij stichting Kerkelijk Sociale Arbeid Rotter dam) Strijen; bedankt voor Ingen E. W. Tuinstra (zendingspredikant) te Oegstgeest. Geref. Kerken: be roepen te Assen B. Fidder R'dam- IJsselmonde, te Paterswolde J. C. van Loon Delft, te Wijnjewoude en te Urk J. Wieringa 't Zandt (Gr), te Arnhem G. Veenhuizen Zutphen; bedankt voor R'dam R. Oranje 01- denzaal, voor R'dam-Charlois C. Verhoog Franeker. daarvan ziet het CNV de i geroepen tot verantwoordelijk heid, en tevens in staat om die ver antwoordelijkheid te dragen. "Van de werknemer mag terecht worden mede weging mee moet werken aan de bestrijding van de inflatie en de be vordering van de werkgelegenheid. De cao-voorstellen die ook de CNV-bonden in het najaar van 1976 hebben ingediend, hielden daar verantwoordelijkheid te dragen ook rekening mee. Toen deson- voor de ontwikkeling van de on- danks de werkgevers niet bereid derneming", aldus de heer Lanser. bleken over 1977 de automatische "Maar evenzogoed mogen de prijscompensatie te betalen, kwam werknemers dan vragen om mede- het tot stakingen. Die konden door beslissingsrecht in zaken die de het CNV worden opgeschort zodra ontwikkeling van die onderneming de werkgevers alsnog instemden betreffen. Want door arbeid kan de met de automatische prijscompen- zich ontplooien en kan hij satie. Volgens Lanser had het CNV LEIDEN - In de burgerzaal van het tiijn installatierede sprak bur- - n<™ "geboren stadhuis is gistermiddag de gemeester Vis 1 brandweercommandant, de heer brandweerman, die vermoedelijk Broekman, officieel door burge- Vreet. LEIDEN - Visvereniging "Hengel sport" viste de laatste wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart bij Vijf huizen. De vangst was zeer slecht. In totaal werden door 21 hengelaars 54 vissen gevangen met een ge wicht van 11.030 gram. De totale seizoenuitslag werd daardoor. 1. Ph. Verstraten jr. 326 st. (27.140 gr.), 2. Ph. Verstraten sr. 260 (18.670), 3. J. Boef 218 (16.570), 4.1 Masurel 218 (16.170), 5. R. v. Egmond 175 (14.740), 6. A. Sinteur 148 (12.860), 7. W. v. Westbroek 85 (12.120), 8. E. v. Houten 124 (11.900), 9. J. Brouwer 143 (11.780), 10. T. Blansjaar 146 (11.250). DVS viste de laatste wedstrijd met 23 man in de Ringvaart De vangst was zeer goed. In totaal werden 588 stuks maatvis met een gewicht van 80.435 gram aan de schaal gebracht. De uitslag was: 1. F. Zandvliet 63 (8305 gr.), 2. H. v. Loon 55 (6905), 3. W.v. Loon 50 (7150), 4. J. Helver- stein 44 (6470), 5. C. Hoppenbrou wer 40 (5120), 6. W. v. Berkel 37 (4900), 7. J. Moenen 33 (4600), 8. A. Staphorst 26 (4080), 9. M. Bron- meijer 28 (3610), 10. T. Hoppen- brouwer 28 (3430). Visvereniging "De Bliek" viste de vyfde wedstrijd in de Rijn. De uit slag was: 1. H. Schouten, 2. C. Schouten, 3. Chr. Sphouten, 4. J. Zandvliet, 5. C. D. Zandvliet, 6. K. Maat, 7. C. Zandvliet, 8. W. Smit, 9. A. Bavelaar, 10. C. Maat Visvereniging "Zuid-West" viste een wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag was: 1. W. Moenen 23 st. (2770 gr.), 2. A. Ruis 16 (2770), 3. H. Schouten 19 (2730), 4. J. Mooijbroek 8 (2480), 5. J. den Os 11 (1530), 6. J. v. d. Lucht 8 (1300), 7. A. de Geus 8 (1230), 8. R. de Bezemer 6 (1130), 9. W. v. d Laan 7 (850), 10. J. Verhaar 3 (730). W. Moenen werd algemeen kampioen van het seizoen '76-'77 verantwoordelijkheid dragen, ten zij de mens de slaaf is van de arbeid. De arbeid en de arbeidsomstandig heden moeten dus niet strijdig zijn met het mens-zijn. Daarom streeft de christelijke vakbeweging ook naar meer medezeggenschap voor de werknemers". De visie van het CNV houdt vol gens Lanser tevens in dat het CNV moet streven naar rechtvaardiger inkomensverhoudingen. "Inko mensverdeling is niet alleen een niet r r geëist. meester Vis geïnstalleerd. Behalve van collega-commandanten en van leden van het Leidse brandweer corps, was er voor deze gebeurtenis veel belangstelling van de kant van de verschillende gemeentediensten en de gemeenteraad. 'als baby in de wieg als eerste kreet het woord "brand" heeft geslaakt. Vis wees op zijn deskundigheid op het gebied van de brandpreventie en sprak voorts van de "plussen" en "minnen" van het Leidse corps. Hij noemde respectievelijk de grote deskundigheid van de corpsleden LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen culturele antropologie C. P. Epskamp (Leiden), artsexamen oude stijl L. M. E. Jozefzoon (Lei den), G. S. Knoe (Leiden), mej. A. de Vreugd (Katwijk), P. Widjaja (Oegstgeest), artsexamen nieuwe stijl B. Glaser (Leiden), mej. J. M. M. Hooymans (Voorschoten), mevr. J. Appelman-Keyzer (Leiden), J. Theunissen (Leiderdorp), docto raal examen Engels E. A. van Estrik (Leiden), Slavisch C. M. A. Knul (Leiden), pedagogiek mej. M. E. Kuitert (Leiden), psychologie E. Warlicht (Leiderdorp), J. A. H. M. de Meijer (Leiden), westerse socio logie mej. C. M. v. d. Velde (Leiden) en mevr. M. L. Maan-Faber (Lei den) en fiscaal recht A. J. van Vliet (Leiderdorp). Aan de Utrechtse universiteit is W. Ph. de Voogt (Warmond) geslaagd voor het doc toraal examen scheikunde. OPEN HUIS - Het loodgietersbed- rijf Van Weesel op de Hogewoerd in Leiden viert deze week het 95-jarig bestaan. Aan het jubileum wordt aandacht besteed met een Open Huis. Belangstellenden kunnen er morgenavond tussen zeven en ne gen uur terecht. en het uitstekende materieel, maar ook de slechte behuizing en de nood zaak van werktijdsverkorting. Zoals bekend is een wens van het corps om, evenals in andere corpsen in het land, zestig uur te gaan wer ken, in plaats van 66 uur zoals nu. De al enkele maanden geleden ver trokken vorige commandant Broeshart zei veel vertrouwen in de nieuwe commandant te hebben en hoopte dat deze meer resultaat zal boeken in de pogingen om tot een brandweerkazerne te ko- Na afloop van de installatie was er een receptie. Op de foto links commandant Broekman, die in het verleden bij de bedrijfsbrandweer van Philips werkte en de vorige commandant Broeshart, die nu aan het hoofd staat van de Haagse brandweer. Dinsdag introductie ruiterbewijs LEIDEN - Het al lang geleden aangekondigde ruiterbewijs -• ook wel ruiterpaspoort ge noemd - zal dinsdag aan staande officieel in Amster dam geïntroduceerd worden. Die dag begint ook een grote campagne gericht zowel op recreatieruiters als op de eige naren van terreinen. Het ruiterbewijs zal worden uitgegeven door de Stichting Recreatie Ruiter onder auspi ciën van de Nederlandse Hip pische Sportbond. De Stich ting Recreatieruiter hoopt, dat terreinen die zonder initiatie ven van de Nederlandse Hip pische wereld ongetwijfeld voor ruiters gesloten zouden blijven nu door terreineigena ren zullen worden openge houden voor houders van het ruiterbewijs, dat evenals een gewoon autorijbewijs een be wijs van bekwaamheid is van de betreffende ruiter. Voor verkrijging ervan zal een moeten worden afge- LEIDEN - De maand maart telt voor de Leidse universiteit zestien promoties. Tot doctor in de rechts geleerdheid promoveren op 9 maart R. E. P. de Ranitz (27) uit Lei den, op 23 maart B. J. van der Net (32) uit Gouda en op 30 maart G. P. van den Berg (39) uit Leiden. Tot doctor in de geneeskunde promo veren op 16 maart R. Ch. G. Gallan- Merkus (31) uit Bilthoven, op 24 maart L. S. J. M. Henkens (29) uit Voorschoten, op 30 maart E. Hen- nipman (39) uit Leiderdorp en op 31 maart J. D. P. van Dijk (33) en P. van 't Zelfde (40), beiden uit Leiden. Tot doctor in de letteren promoveren op 9 maart J. van Weeren (31) uit Leiden, op 16 maart P. J. Monté (37) uit Dordrecht en op 23 maart D. datHuet(46)en V. NoordhoekHegt Fishwick (47), uit Wantage (Enge- (28), beiden uit Leiden en op 23 maart A. W. F. M. van Leeuwen (27) uit Leiden. Tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen promoveren op 9 maart mej. E. land). Tot doctor in de sociale tenschappen promoveren op 30 maart B. J. S. Hoetjes (31) uit Gouda en op 31 maart A. Dijkstra (34) uit Leiden. ROERMOND (ANP) - De officier van justitie van de rechtbank te Roermond mr. J van Mechelen heeft een gevangenisstraf van acht jaar geëist tegen de 23-jarige N. P. uit Venlo. De officier achtte bewezen dat de verdachte op de avond van de 27ste september van het vorig jaar de 22-jarige Duitser Joachim Ungricht, zoon van een raadslid uit Möncheng- VUGHT - Mistroostig zit deze clown het circus Toni Boltini bij stel aanhangwagens die gisteren bij een openbare verkoop in Vught werden verkocht. De verkoop van circus-materiaal had plaats omdat Toni Boltini een belastingschuld van 1,5 miljoen gulden heeft plus ruim een ton schuld aan een bedrijfsvereniging. Behalve vijf aanhangwagens haalde een rijksopkoper in opdracht van de belastingdienst ook de verkoop binnen van twee vrachtwagens, vier opleggers en zes slaapwagens. Er waren slechts twee tegen elkaar biedende gegadigden, namelijk de rijksopkopers en de studenten van de Utrechtse studentenver eniging Veritas, waarvan Boltini beschermheer is. De studenten uit Utrecht kochten voor in totaal 15.601 aan goede ren. Zij zullen dit materiaal weer ter beschikking van het circus stellen. Een manier waarop een en ander juridisch in elkaar kan worden gezet wordt thans uitgezocht door de advocaat van Toni Boltini, mr. Vink uit Utrecht. Voordat de eerste bezoekers gistermorgen binnen kwamen, werden door het personeel van het circus pamfletten uitgedeeld, waarop werd verzocht vooral niet tegen te bieden. Hoewel er heel wat auto-opkopers waren heeft men zich strikt aan dit verzoek gehou den, zodat de rijksopkopers geen tegenweer kregen bij het opko pen van de circusmaterialen en de prijzen daardoor ook niet wer den opgedreven. In totaal hebben zo'n 150 mensen de verkoop bezocht. Er deden zich geen problemen voor en alles verliep in ijzige kalmte. LEIDEN-Na hetv binnenstad het winkelen het be langrijkste. „Het gemeentebestuur behoort met alle middelen de sterke punten van onze Leidse bin nenstad te ondersteunen en te sti muleren, dan zal Leiden, voor wat betreft het winkelcentrum voor de streek, beslist de sterkste zijn". Dit schrijft de Adviesraad voor de Binnenstad als reactie op het Plan van Actie dat de gemeente verleden jaar heeft gepubliceerd. In het plan van Actie wordt op een rijtje gezet „wat gebeurd is, wat er nu gebeurd, en wat er in de toekomst moet ge beuren in de binnenstad". Het wonen in de binnenstad moet zoveel mogelijk in ere hersteld worden, aldus de Adviesraad. Het aantal inwoners is van groot belang voor een binnenstad. Een te grote concentratie van bepaalde bevol kingsgroepen, van welke aard ook, is echter niet gewenst. De Adviesraad is het oneens met de stelling in het Plan van Actie dat de hoofdrijwegen in de eerste plaats ten dienste moeten staan aan het openbaar vervoer. „Wanneer bij een goed circulatieplan een vlotte verkeersdoorstroming kan worden bewerkstelligd, is het niet noodza kelijk aan het openbaar vervoer de voorkeur te geven". Over de parkeermogelijkheden: "Met de parkeerfaciliteiten die een modern winkelcentrum aan zijn kopers biedt kan de binnenstad zich nauwelijks meten. Een oude binnenstad als Leiden heeft echter vele punten in zijn voordeel die een nieuw winkelcentrum beslist niet heeft en ook nooit zal krijgen". ladbach met een messteek om het leven heeft gebracht. P. zou een steek hebben toege bracht tijdens een vechtpartij in een Venlose bar, waarbij Un gricht en een bevriende Duitser het onderspit moesten delven tegen een overmacht van vijf Venlonaren. De twee Duitsers hadden op de bewuste avond ver tier gezocht in Venlo en waren te recht gekomen in de bar. Daar werden zij door het aanwezige publiek weinig vriendelijk beje gend. Eenmaal buiten gooide ie mand hen een bierglas achterna waarop de terugliepen teruglie pen naar de bar om er een onder zoek naar de dader in te stellen. In het donker van de barruimte ont stond een tumultueuze vechtpar tij, waarbij Joachim op een zeker moment ineenzakte. De vech tenden vluchtten heen en even la ter vond de politie het lijk van de Duitser op het trottoir voor de drankgelegenheid. Een messteek had een einde aan zijn leven ge maakt. Vrij kort na het gebeurde werd P aangehouden als de vermoede lijke dader. Twee bij het gevecht betrokken getuigen hadden na melijk verklaard dat P zelf had toegegeven de dodëlijke steek te hebben toegebracht. Tijdens de rechtzitting te Roermond, zeiden deze getuigen zich van die ver klaringen niets meer te herinne ren. Een van hen ging zelfs zo ver, dat hij de politie ervan beschul digde een vals proces-verbaal te hebben opgemaakt. De officier van justitie hechtte weinig geloof aan die uitlating en vond dat het overtuigend en wettig bewijs voor doodslag geleverd was.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15