Van der Stoel ontmoet in Praag dissident -59 Schandaal rond rovende rechter Jespers schokt België 'Behandeling van zwarten moet beter' "Ik ken maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft! Rumoer in West- Duitsland rond afluisterzaak Demonstraties in Spanje gort-of bloempap halve liter van 70 „Rider, mijnidee!' WOENSDAG 2 MAART 1977 BUITENLAND PAGINA 13 GENT (SP) - De getuige herkent rechter Jespers sis een der ro vers. Onderzoeksrechter speelde sleutel en lettergeheim van bankkluis door aan medeplichti gen. Auto waarin mevrouw Jes pers bijna levend verbrandde werd gesaboteerd. Verdrinking in badkuip was wellicht moord. Jespers bevriend in kringen die sex-spelletjes hielden. Nog meer vooraanstaanden in opspraak? Ook de dossiers worden uitge pluisd, onder meer de moord te Huise en dopingsproces dr. Mar- lier. De Belgische krant Het Laatste Nieuws heeft de halve voorpa gina ingeruimd voor boven staande koppen. De zondag aan gehouden rechter van onderzoek Jespers is in België dan ook het gesprek van de dag. Werd hij eind vorige week al verdacht van me deplichtigheid bij het leeghalen van een bankkluis (inhoud ter waarde van 40 miljoen Belgische francs, ofwel 2,8 miljoen gulden) en roof uit een flat (negen miljoen francs), in het weekeinde kwam daar de zware verdenking bij van moord op zijn echtgenote. Het laatste nieuws is dat er nog meer hooggeplaatste lieden bij de zaak betrokken waren en dat ook de wereld van de sex in dit schan daal een rol gaat spelen. Rechter Jespers' kabinet te Gent is inmiddels verzegeld. Het sterke vermoeden bestaat dat hij in een aantal belangrijke zaken een dubbelrol speelde. Was de man zondag niet aangehouden, dan zou hij vanaf maandag ook het onderzoek naar een diefstal van negen miljoen francs leiden. Vast staat inmiddels dat de rechter de sleutel van de bankkluis, waar hij niet rechtmatig aan was geko men, naar zijn vrienden - de da ders - heeft doorgespeeld. In dat verband is een bankdirecteur, een garagehouder en een zaken man aangehouden. Een aantal dossiers die Jespers als onderzoeksrechter samenstelde moet opnieuw onderzocht wor den, aldus de justitie. Zoals het merkwaardige dopingproces van de Gentse sportarts Marlier. Dat heeft destijds veel aandacht ge trokken omdat er stukken uit het dossier waren verdwenen. Mar lier en rechter Jespers waren be vriend. Juist vorige week werd de sportarts opschorting van straf toegestaan. De bekende wielren ner Eric de Vlaeminck kon vorig jaar in deze zaak niet gestraft worden voor doping omdat er verklaringen zoek waren. Dan de moord op de 15-jarige Ma- rijze Verhaeve uit Gent. Haar li chaam is vier jaar geleden in een gracht gevonden. De dader is nooit gepakt. Het onderzoek van rechter Jespers leverde ook maar weinig op. Nu blijkt dat twee goede kennissen van de rechter - beiden betrokken bij de recente roof uit de bankkluis - ervan ver dacht worden veel meer te weten van de verdwijning van dat meis je. De aangehouden jurist was schat rijk. Wat kan hem er dan toe ge bracht hebben om mee te werken aan zulke berovingen? De man was sedert vijftien jaar gehuwd met de sportieve tenniskam pioene Rosine de Sutter en heeft zonen van acht en dertien jaar. Dat huwelijk liep weliswaar de voorbije jaren niet, maar waarom zou de man wanneer hij van zijn vrouw af wilde haar moeten ver moorden? Men fluistert dat Rosine teveel wist; weg moest. Jespers (en an dere hooggeplaatsten, zo zegt men) was betrokken bij sex-clubs en andere duistere zaken, die weer gefinancierd waren door een van zijn vrienden. Dat is de zakenman Luc de Craemer uit Heusden, bij Gent, die inmiddels ook achter de tralies zit. Jespers stond bekend als een man van onbesproken gedrag. Hij was de weliswaar verwende en spor tieve enige zoon van een rijke vlashandelaar, die in zijn vrije uren actief lid was van de liberale Belgische PW en van charita tieve organisaties. Toch beston den er, zo blijkt achteraf, al langer verdenkingen. Twee jaar geleden vloog de auto van de rechter met alleen zijn echtgenote erin plotse ling in brand. Toen is vastgesteld dat een ontploffingsmechanisme was ingebouwd. Men dacht aan een aanslag op de rechter door lieden die betrokken waren bij handel in drugs en door Jespers werden gezocht. Die zaak is toen eigenlijk in de doofpot verdwenen. Nu er sterke geruchten zijn dat nog meer auto riteiten bij de affaire-Jespers be trokken zijn vraagt België zich af of de zaak wel tot op de bodem wordt uitgezocht. Velen zeggen dat te betwijfelen. ADVERTENTIE PRAAG (ANP) - Minister Van der Stoel heeft gisteren in zijn hotelkamer in Praag als eerste westelijke minister van buitenlandse zaken een ontmoeting gehad met de woord voerder van de groep van Charta '77, de filosoof Jan Patoc- ka. Patocka vertelde de minister dat hij blij was dat hij thans voor de eerste maal kon spreken en hij zich niet tot schrijven behoefde te beperken. Minister Van der Stoel verzekerde Patocka dat het streven van de Ne derlandse regering geen inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Tsjechoslowakije was, maar dat Nederland uitvoerig van alle delen van de slotakte van Hel sinki (lees: ook welke die betrek king hebben op de mensenrechten) wil. Minister Van de Stoel, die reeds eerder had gezegd dat hij eën ont moeting met de ondertekenaars van Charta '77 niet uit de weg zou gaan, verklaarde over de manier waarop deze ontmoeting tot stand was gekomen dat hij van een van de journalisten had gehoord dat ie mand hem wenste te spreken en dat h(j dat niet wilde weigeren". Pa tocka werd door twee Nederlandse journalisten naar de kamer van de minister gebracht zonder dat in het hotel geposteerde veiligheidsper soneel tussenbeide kwam. Later sprak hij in de hal van het hotel nog enige tijd met Nederlandse journa listen die, toen zij eerder trachtten de vroegere minister van buiten landse zaken Jiri Hajek - een der voormannen van Charta '77 - te Fraude bij verkiezingen El Salvador wordt ontkend SAN SALVADOR (Reuter) - De kiesraad van de middenameri- kaanse republiek El Salvador heeft gisteren een bezwaarschrift van de oppositie tegen de gang van zaken bij de presidensverkiezingen, van de hand gewezen. De centrum linkse oppositiebeweerde dat de kiesraad met de kiezerslijsten had geknoeid op de presidentskandi daat van de regeringspartij, gene raal Carlos Romero, aan de over winning te helpen. Romero kreeg 67,3 procent van de stemmen. De kiesraad heeft die uitslag beves tigd. President Arturo Molina maakte gisteren bekend dat ongeveer 200 mensen zijn gearresteerd in ver band met de dagenlange betogin gen tegen de 'verkiezingsfraude'. Hij sprak berichten tegen als zou den er tientallen doden en honder den gewonden zijn gevallen in ge vechten tussen betogers en politie. Op een persconferentie zei de pre sident dat er vijf doden en 40 a 50 gewonden waren. spreken te krijgen, moeilijkheden hadden met de voor Hajeks huis op wacht staande politie. Geen gevolgen De ontmoeting tussen Van der Stoel en Patocka, aldus de woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Praag, Milan Kadnar, zal geen gevolgen hebben voor de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Tsjechoslo wakije, maar in feite verweet hij minister Van der Stoel opportu nisme, gebrek aan realiteitszin en blind anticommunisme. Voordat de ontmoeting plaats had had minister Chnoepek in ant woord op vragen hoe hij stond tegenover pogingen van officiële gasten om op indirecte wijze in con tact te komen met leden van de op positie, in eerste instantie ver klaard dat alles van de gast afhing. - Hij voegde hierechter aan toe dat hij toen hij in Nederland was, als officiële gast slechts met de gas theer had gesproken, en geen pro blematische plaatsen had bezocht of met problematische personen had gesproken. Kennelijk refererend aan wat de woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken eens heeft gezegd over het gedrag van Nederlandse journalisten die minister Van der Stoel op een reis haar Egypte vergezelden, zei Kad nar dat gasten zich moeten gedra gen, "alsof zij bij hun tante op be zoek zijn". Geen antwoord De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken had gister middag nog niet officieel geant woord op het aanbod van minister Van der Stoel de NOS te vragen hem tien minuten televisiezendtijd ter beschikking te stellen indien hij zelf ook tien minuten voor de Tsje choslowaakse tv zou mogen spre ken (voldoende om de tekst van Charta 77 voor te lezen, die in Tsje choslowakije nooit integraal is ge publiceerd. De NOS bood maandagavond aan minister Chnoepek tien minuten in de rubriek "Panoramiek" te laten spreken indien minister Van der Stoel na afloop van deze uitzending een commentaar zou verzorgen. In antwoord op vragen zei mr. Van der Stoel zich niet te willen uit spreken over het aanbod van de NOS. Men zou kunnen veronder stellen dat, indien de hfederlandse Omroep Stichting de Tsjechoslo waakse bewindsman onmiddellijk en zonder meer tien minuten zend tijd had aangeboden, het voor Praag iets minder gemakkelijk was geweest argumenten te bedenken om te voorkomen dat minister Van der Stoel in een rechtstreekse uit zending tien minuten op de Tsje choslowaakse televisieschermen zou komen. Geldig t/m zaterdag 5 maart ALGIERS - Premier Fidel Castro van van Algerije. Castro maakte in Algii hebben met kolonel Gaddafi. Amerikaanse bedrijven in Z.-Afrika: WASHINGTON (Reuter) - Verte genwoordigers van elf grote Ame rikaanse bedrijven hebben gisteren de Zuidafrikaanse regering een reeks maatregelen voorgelegd, die zij in hun vestigingen in Zuid- Afrika willen invoeren om de posi tie' van de zwarte en kleurling- werknemers te verbeteren. De maatregelen betreffen betaling en promotiekansen en betere voorzie ningen voor huisvesting, gezond heidszorg en opleiding. De plannen, vervat in een „verkla ring van zes principes" zijn gisteren voorgelegd aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Washington Roelof Botha. Een woorvoerder van de ambas sade zei dat Botha de voorstellen zou overbrengen aan zijn regering. De discussie erover was vriendelijk verlopen, en hij meende dat de Zuidafrikaanse regering geen grote problemen zal hebben met de „zes principes". Hij somde de zes principes op als: opheffing van alle rassenschei ding in kantines, recreatieruimten en werkruimten van de Ameri kaanse bedrijven Gelijke kansen en gelijke behan deling voor alle werknemers Gelijke betaling voor hetzelfde op voor vergelijkbaar werk het organiseren van opleidings programma's waarmee Afrikanen en andere niet-blanken in aanzien lijke aantallen opgeleid kunnen worden voor banen in administra tieve, technische en toezichthou dende sectoren Meer Afrikanen en andere niet- blanken in leidinggevende posities in de Amerikaanse bedrijven, verbetering van de levensom standigheden van de werknemers ook buiten het bedrijf, op gebied van huisvesting, vervoer, onder wijs, recreatie en gezondheidszorg. Bezoek aan oostelijk deel van Berlijn kost thans geld BERLIJN (UPI) - De Oost- duitse overheid is ondanks westelijke protesten gisteren begonnen met de heffing van 10 mark wegenbelasting van automabilisten die Oost- Berlijn binnenrijden. Voertui gen van de Westelijke bezet- tingslanden in West-Berlijn zijn vrijgesteld. In het westen vindt men de hef fing in strijd met het bezet tingsstatuut en overweegt men diplomatieke stappen. Volgens een Westberlijnse woordvoerder wil Oost- Duitsland het voor Westduit sers en Westberlijners moei lijker maken vrienden en fami lie in Oost-Berlijn te bezoeken.- BONN (SP) - "Ik een veiligheidsri sico voor de staat? Dat is volkomen absurd!". Dat riep gisteren in een sterk bewogen betoog de West- duitse atoomfysicus dr. Klaus Ro bert Traube uit, naar aanleiding van de geruchtmakende afluisteraffai- re, waarvan Traube begin vorig jaar het slachtoffer is geworden. Afge lopen maandag had het weekblad Der Spiegel een bij de Westduitse BVD uitgelekt verhaal gepubli ceerd waarin werd onthuld dat die dienst begin 1976 in Traube's huis afluisterapparatuur had geplaatst, omdat de atoomgeleerde werd ver dacht van gevaarlijke contacten met politieke terroristen. Traube hoonde de uitspraak van de verantwoordelijke minister van Binnenlandse Zaken Maihofer dat hij als één van de drie directeuren van de firma Interatom (kernreac toren) door zijn vermoede omgang met terroristen of sympathisanten "een groot veiligheidsrisico" zou zijn geweest, omdat Traube in staat geacht werd "gevaarlijke kernpo tentiëlen tegen de staat te ontkete nen". In zijn functie bij Interatom was hij "meer wetenschappelijk manager dan wetenschappelijk werker" geweest, aldus Traube, die daar aan toevoegde dat ingenieurs, met de dagelijkse produktie belast en op de hoogte van alle details, ter roristen eventueel veel beter had den kunnen helpen. De atoomfysicus ontkende niet dat hij contact had gehad met Hans- Joachim Klein, die zich later, bij de overval in december 1975 op de opec-ministers in Wenen, als terro rist had ontpopt. Maar hij kende hem alleen als begeleider van een oude kennis, de Frankfurter advo cate Ilse Hornischer, die weliswaar als juriste contacten met extremis ten heeft gehad, maar een volko men legale praktijk in Frankfurt voert. Met grote nadruk wilde Traube duidelijk maken dat hij van Kleins terroristische bedoelingen nooit kennis heeft gehad, "ik heb nauwe lijks een ernstig woord met hem gewisseld". En als deze man dan zo gevaarlijk was, waarom heeft dan do BVD niet de moeite genomen mij over de risico's van deze contac ten te informeren?". ADVERTENTIE Groeiende onrust onder boeren MADRID (DPA/Reuter) - De on rust onder de Spaanse boeren over het prijsbeleid van de regering in Madrid, is gisteren nog verder toe genomen. Enerzijds werd dit ver oorzaakt door de arrestatie van een van hun voormannen, Angel Fer nandez Perez die de secretaris generaal is van de illegale landar- beidersbond Anderzijds ontstond enige onrust toen de politie op last van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, gisteren een aantal wegversperrin gen slechtte die de boeren met trac toren hadden aangebracht. Tot dusver namen de boeren uit vijf van de elf Spaanse provincies deel aan de betogingen, voornamelijk in het noorden. Gisteren hielden de agrariërs met naar schatting 22.500 tractoren een demonstratieve tocht waarbij zij spandoeken meevoerden om hun wensen duidelijk te maken. Deze wensen zijn een verhoging van de prijzen voor landbouwproducten, goedkeuring voor het oprichten van vakverenigingen en een verbe tering van de oude dagsvoorzieningen evenals van de sociale situatie op het platteland. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. Veertig Riders voor f 1.90. I0J

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13