"Feyenoord nog favoriet tegen RWDM" 'MATCH VAN DE HAAT' START MET REMISE Boksunie kan moeilijk meer om Koopmans heen Selectie UEFA-jeugd zonder nieuwelingen Trainer Vujadin Boskov: Hermens kanshebber voor veldlooptitel Wkom onmiddellijk naar zeist-stop DINSDAG 1 MAART 1977 PAGINA 9 IL CIOCCO - Om drie uur in de middag verscheen Tigran Petrowjan plotseling uit het niets in de nadrukkelijk om heinde speelruimte van het hotel II Ciocco in het Toscaanse dorpje Castel- vecchie Pascoli. Besluitloos keek hij om zich heen alsof hij zich afvroeg wat hij hier eigenlijk kwam doen. Een paar mi nuten later kwam Viktor Kortsjnoj van uit een andere deur de arena binnen. Geen van beide grootmeesters zag de p.ndere staan. Kortsjnoj deponeerde een thermosfles bij de scheidsrechterstafe, ging zitten en verzonk in diepe concentratie: na zes minuten ging zijn linkerhand naar de witte c-pion, die hij onder aanhoudend geflits van de fotografen twee velden op schoof. Hiermee was de match van de haat ook schaaktechnisch gesproken begonnen. Na bijna vier uur spelen stond Kortsjnoj, nadat hij zijn 22ste zet had gedaan, op vanachter zijn speeltafel liep naar de hoofdscheidsrecter Kazic en deelde deze mede dat wat hem betrof deze partij met Petrosjan remise gegeven kon worden. Ka^ic bracht deze boodschap vervolgens aan Petrosjan over, die dacht er een half uurtje over na en krabbelde toen zwij gend zijn naam op zijn notatiebiljet, ten teken dat hij akkoord ging. Waarna beide spelers zo snel mogelijk via ver schillende uitgangen de speelzaaal ver lieten. Petrosjan was duidelijk tevreden met deze eerste puntendeling In een moderne scherpe variant van het Catalaans ont zenuwde hij al vrij snel de strategie van Kortsjnoj en toen na negentien zetten de dames van het bord verdwenen had wit met een dubbelpion in het centrum een licht inferieure positie. Maar Petrosjan wenste niet tot de bodem te gaan. "Ik was in een vredelievende bui", zei hij na afloop en met enige spijt in zijn stem liet hij er op volgen: "Mijn voordeel was niet genoeg voor winst". Want van die vrede lievendheid is natuurlijk niets waar: als er een gerede kans was geweest om doodsvijand Kortsjnoj te pakken had de gezette Armenier die beslist gegrepen. Wit: Kortsjnoj Zwart: Petrosjan 1. c2-c4 e7-e6 2. g2-g3 d7-d5 3. Lfl-g2 pg8-f6 4. Pgl-f3 Lf8-e7 5. d2-d4 d5xc4 6. 0-0 0-0 7. Pf3-e5 bp8-c6 8. Lg2xc6 b7xc6 9. Pbl-c3 c6-c5 10. d4xc5 Le7xc5 11. Ddl-a4 Pf6-d5 12. Pc3-e4 Pb5-b6 13. Da4-c2 Lc5-e7 14. Pe5xc4 Pb6xc4 15. Dc2xc4 Dd8-d5 16. Dc4-c2 Lc8-b7 17. f2—f3 Dd5-d4 schaak 18. Kgl-g2 Lb7xe4 19. Dc2xe4 dd5xe4 20. f3xe4 tf8-b8 21. b2-b3 Le7-d6 22. Lel-f4. Remise op voorstel van Kortsjnoj. Al met al dus een kleine overwinning op punten voor Petrosjan, die nu zelf voor de opgave staat om in de tweede partij die morgenmiddag wordt gespeeld, met wit toe te slaan. De psychologische oorlogvoering tussen de beide kampen is tot dusverre veel minder fel dan velen verwachtten. Met behulp van een verrekijker (nodig om dat het publiek op ruim twintig meter afstand van het bord gehouden wordt) heb ik kunnen waarnemen dat in het ge drag van beide spelers niets ongeoor loofds viel te melden. Er werd niet geschopt onder de tafel bij voorbeeld. Alleen de gelaatstrekken ver rieden iets van een felle haat die het tweetal koestert. De zet van de ander wordt met opgetrokken wenkbrauwen genoteerd als gold het een persoonlijke belediging en meestal verlaat een speler die niet aan zet is de zaal of gaat hij in een hoekje naar het plafond zitten kijken. Want elkaar aankijken doen ze niet, dat wil zeggen: Petrosjan werpt af en toe een sombere diepzwarte blik op de man met wie hij hier een maand lang boven op een berg moet schaken, maar Kortsjnoj kijkt niet op of om. Een klein incidentje was er wel te melden, toen arbiter Kazic Petrosjan erop atten deerde dat hij volgens de reglementen van de FIDE niet in de buurt van het bord mag heen en weer lopen als de tegenstander aan zet is. Ijsberen mag, maar dan in een aangrenzend vertrek in je eentje, anders hinder je de tegenstan der. Met een berustend schouderopha len legde Petrosjan zich bij het voor schrift neer. De tweede partij van de kandidaten- match om het wereldkampioenschap schaken tussen Portisch en Larsen is remise geworden. De stand is nu 1 '/a—'/z in het voordeel van Portisch. De partij had een rustig verloop en door zijn ope ningskeuze - het zgn. orthodox dame gambiet - had de met zwart spelende Deense grootmeester eigenlijk al te ken nen gegeven de zaken niet te willen for ceren. Portisch koos een bekend ont wikkelingsschema. Zijn minimale voordeeltje rechtvaardigde nauwelijks winstpogingen. Ook ver moedelijk in verband met de stand in de match bood Portisch na het uitvoeren van zijn 20ste zet remise aan. Dit voorstel werd door Larsen zonder veel nadenken aanvaard. De tweede partij tussen de grootmees ters Lev Poloegajevski (Sov) en Henri que Mecking (Bra) van de kwartfinale van het kandidatentoernooi in het Zwit serse Luzern is uitgesteld tot morgen. De Braziliaan voelde zich gisteren niet goed. Ook Poloegajevski heeft een medisch on derzoek moeten ondergaan. Hij had rugklachten. Deze blijken te worden veroorzaakt door een abses. Een opera tief ingrijpen, dat grote consequenties voor de kwartfinale in Luzern heeft, wordt niet uitgesloten. De president van de internationale schaakfederatie (FIDE), onze landge noot prof. dr. Euwe heeft na afloop van de eerste partij in de tweekamp tussen Kortsjnoj en Petrosian verklaard dat hij zich volgend jaar niet meer beschikbaar zal stellen voor de presidentszetel van de FIDE. ,Na acht jaar vind ik het wel genoeg", zei hij. Hij voegde daaraan toe dat hij de Joegoslavische grootmeester SVetozar Gligoric een uitstekende kandidaat voor deze post achtte. ZEIST - Bondscoach Ger Blok heeft geen debutanten geselecteerd voor het UEFA-team, dat woensdag 9 maart in Deventer de tweede kwalifica tiewedstrijd tegen Spanje speelt. De Nederlandse jeugdploeg (16-18 ja rigen) is bij winst zeker van een plaats in het eindtoernooi. dat in Belgie wordt gehouden. Nederland heeft de leiding in zijn groep na twee wed strijden en evenzovele overwinningen. In Sittard werd met 1-0 gewonnen van Zwitserland en in Valencia met 2-1 van Spanje. Spanje en Zwitserland speelden in Neuchatel gelijk met 0-0. Blok selecteerde voor de wedstrijd tegen Spanje vijftien spelers. De zestiende (de tweede doelman) wordt eind deze week bekend gemaakt. De geselecteerden zijn: Paul Huis in 't Veld (Almania), Chris v.d. Dungen (FC Den Bosch), Romeo Zondervan (FC Den Haag), Stanley Brard, Gerrit Broere, Joop Hiele, Eddy Ridderhof (allen Feyenoord), Roger Schouwenaar (Haarlem), Pe ter Hendriks, Frans Koenen, Edo Ophof (allen NEC), Ronald Jans (PEC/Zwolle), Michel Valke (S-arta), Fred Filippo (UVS), Cees Molenaar (Volendam). Voor de opvolging van de Alphense trainer Leo Halles zijn bij de Schie- damse eerste divisieclub SVV drie kandidaten: Cor v.d. Gijp, Arie Ste- houwer en René van Eek. In de Afrikaanse zóne van de voorronden van het wereldkampioen schap voetbal heeft Guinee gisteren Togo uitgeschakeld. Guinee won in Dakar de tweede wedstrijd tegen Togo met 2-1. De eerste wedstrijd in Lome had Guinee al met 2-0 gewonnen. Guinee komt nu uit tegen Tunesie dat gisteravond met 1-1 gelijkspeelde tegen Algerije. Tunesië had het eerste duel met 2-0 gewonnen. Hong Kong won in Singapore met 4-1 van Indonesië. Het betrof een kwalificatieduel voor de Aziatische groep 1. De voetbalploeg van Argen tinië, won de eerste oefenwedstrijd met het oog op de WK van Hongarije. In Buenos Aires werden de Hongaren met 5-1 gedeklasseerd. In een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league versloeg West Bromwich Albion gisteravond op eigen terrein Birmingham City met 2-1. De thans 36-jarige Edson Arantes do Nascimento, of te wel Pele, de grootste voetballer aller tijden, zal op 1 oktober definitief afscheid ne men. Dit gebeurt in de wedstrijd tussen "The New York Cosmos", zijn huidige club en de Braziliaanse club Santos, waarvoor Pele voorheen heeft gespeeld. Pele zal voor beide teams één helft uitkomen. Hij zal daarna terugkeren naar Brazilië, waar hij een functie zal krijgen als speciaal adviseur van de nationale ploeg, die zich voorbereidt op het toernooi om het wereld kampioenschap 1978. r Vujadin Boskov: ergste crifis is voorbij ROTTERDAM - De Europese Boks Unie, het leiddingge- vende lichaam in het Europese profboksen, zal nu moeilijk meer kunnen weigeren Rudi Koopmans aan te wijzen als uitdager voor het Europees kampioenschap in het mid dengewicht. De Fries bleef gis teravond in het met ruim 4.500 toeschouwers goed bezette sportpaleis Ahoy' in Rotter dam ook in zijn 24e partij als prof ongeslagen. De 29-jarige Koopmans won een gevecht over tien ronden op punten van de Engelsman Bunny Ster ling, die vorig jaar nog Euro pees kampioen was bij de mid dengewichten. Koopmans begon ernstig ge handicapt aan het duel tegen Sterling. De Fries, die zich in een trainingskamp in Madrid op de partij had voorbereid, werd donderdag getroffen door een angina-aanval. De Bredase sportarts Simons bracht hem met veel medicij nen op de been. De ziekte heeft Koopmans zwaar aangepakt. Hij verloor bijna drie kilo gram aan gewicht en de sporen van de koorts stonden nog dui delijk op zijn gelaat. Koop mans startte overdonderend. Hoe korter hij in deze conditie in de ring behoefde te staan des te beter kwam hem dat uit. Het openingsoffensief van de Ne derlander had al direct succes. Na enig aftasten, lanceerde Koopmans een rechtse hoek precies op de kin van de op Ja maica geboren Brit. Sterling sloeg achterover en kwam bij de achtste tel slechts moei zaam overeind. Koopmans wilde doorgaan maar de geroutineerde Ster ling liep wijselijk weg. De Brit was duidelijk geïmponeerd en probeerde met vasthouden en kopstoten zijn tegenstander uit zijn ritme te brengen. Koopmans bleef echter gecon centreerd, tikte met zijn linkse directe veel punten bijeen en zocht voortdurend naar ope ningen voor zijn rechtse. In de slotfase, waarin Sterling een openbare waarschuwing kreeg wegens laag inkomen met het hoofd bleek dat Koopmans' conditie duidelijk geleden had. De Fries, reeds zeker van de puntenzege, deed het kalmer aan. Ook het slotof- fensief van Sterling, die pas in de tiende ronde echt actief Rudi Koopmans werd, ving Koopmans be kwaam op. De overwinning op punten stond toen reeds lang vast. James Vrij kan zijn hoop op een Europees titelgevecht in het weltergewicht voorlopig wel opgeven. De Nederlandse kampioen leed tegen de Gha- nees Tiger Quai een zware ne derlaag. De scheidrechter Meyers staakte in de zesde ronde het gevecht toen Vrij voor de vierde maal na een linkse hoek op de kaak naar het canvas was geweest. Het was overigens de vijfde keer dat de Amsterdamse arbiter tellen moest want in de derde ronde had Vrij, eveneens na een linkse hoek op de kaak, ook al acht tellen staande rust ge had. Adrie Huussen kreeg met het onbeslist tegen Kevin White beslist te veel. De Utrechtse zwaarwelter werkte acht ron den wel erg hard, maar over tuigend was het niet. De Brit was veel te geroutineerd voor de jonge Nederlander, voor wie de jury wel erg veel cle mentie toonde. Jim Verstappen had weinig moeite met Jan Lubbers, die in de tweede ronde, na een rechtse hoek, staande werd uitgeteld. Het matige gevecht tussen de zwaargewichten Tuininga en Kuypers werd in de vijfde ronde beslist, toen Kuypers met een wenkbrauw blessure moest opgeven. ROTTERDAM - Vujadin Boskov handhaaft zijn stelling. Net zoals in december, acht de coach van Feyenoord zijn ploeg favoriet voor het veroveren van de UEFA-beker. Gisteren in „de kuip" onderstreepte de kleine Joegoslaviër nog eens zijn mening: „Een topploeg moet het hebben van de kwalitiet en de vorm. Aan het eerste heeft het Feyenoord niet ontbroken, het laatste echter is door de ongelukkige lengte van de winterstop - vier weken, dus te kort of te lang - aangetast. Onder andere daardoor hebben we een terugval doorgemaakt. Maar bij de uitwedstrijd tegen Roda JC in Kerkrade-13 februari: 1-1 - bleek dat we alweer op de weg terug waren. Het ernstigste van de vormcrisis is overwonnen. Nu de vorm terug is, is Feyenoord favoriet tegen RWDM, hoe moeilijk we ook tegen Belgische ploegen kunnen spelen". Terug m de realiteit van de compe titieresultaten heeft Feyenoord na de winterstop tot nu toe onmisken baar schipbreuk geleden. Werden de woorden van Boskov in decem ber nog gestaafd door de eerste plaats op de ranglijst, anno maart 1977 is Feyenoords voorsprong van één punt op Ajax verloren gegaan en omgezet in een achterstand van drie punten. Het mag dan ook de vraag heten of het optimisme van Boskov graadmeter is voor de ge suggereerde opleving van zijn spe lers. Vakkennis kan de Feyenoord- trainer nooit ontzegd worden. Eenmaal bezocht hij de komende tegenstander in het toernooi om de UEFA-beker zelf, diverse keren ging assistent-trainer Theo Verlan gen naar RWD Molenbeek kijken. „RWDM kan, zoals alle andere Bel gische ploegen, uitstekend verde digen. De Deen Bjerre, de laatste man, bestrijkt achter de verdedi ging een zeer grote ruimte. Het sterkste gedeelte van de ploeg is echter het middenveld, bestaande uit de Denen Olsen en Nielsen, de Westduitser Wissmann en Jan Boskamp. Van hen is Nielsen de gevaarlijkste speler. Hij probeert het contact te leggen met de spitsen Teugels en Wellens. Bovendien heeft Nielsen de hardheid, de inzet en de inventiviteit van een grote middenvelder. Hij doet zelfs een man als Jan Peters in de schaduw verdwijnen". In principe speelt Feyenoord mor genavond in dezelfde opstelling als afgelopen zondag in de competi tiewedstrijd tegen NEC. Slechts het optreden van Mladen Ramljak is onzeker, indien de kou in de avonduren aan blijft houden. Wim Jansen is er vanwege zijn blessure zeker niet bij en Michel van de Kor- put heeft in principe als organisator in de verdediging zijn plaats af moeten staan aan de weer herstelde Ramljak. Vos en Rijsbergen zijn bedoeld voor de mandekking en rechtervleugelverdediger Dick Schneider moet met zijn opko mende acties de verrassende en be slissende pion worden in het Rot terdamse schaakspel. Kreuz krijgt de taak om zich met de Deense in ternational Nielsen te onderhou den en Jan van.Deinsen vult - naast Theo de Jong - het middenveld aan. Het aanvalstrio Jan Verheyen, Nico Jansen en Martin Vreijsen zou de geringe produktiviteit in de compe titie - vijf doelpunten in de laatste zeven wedstrijden - moeten doen vergeten. Dat is, volgens Boskov „initiatief en organisatie binnen de ploeg. Bovendien moeten we de bal sneller rond laten gaan, waardoor er minder krachtsverlies kan plaatsvinden. Feyenoord is een stabiele eenheid, maar door te snel opkomende nervositiet wordt de zwakte in het afwerken des te op vallender. Veel doelpunten zullen er tegen RWDM dan ook niet val len. Maar ook de winst met een mi niem verschil is een goed resul taat". De opstelling van Feyenoord zal morgenavond als volgt zijn: doel: Treytel, achten Schneider, Raml jak, Rijsbergen en Vos, midden: Kreuz, De Jong en Van Deinsen, voor Verheyen, Nico Jansen en Vreijsen. DEN HAAG-De Nationale veldkampioenschappen die zondag 6 maart worden gehou den op het Eurostrand bij Wester hoven beloven bijzonder interes sant te worden omdat na afloop de ploeg bekend zal worden gemaakt die ons land zal vertegenwoordigen in de cross des Nations, die op 20 maart in Düsseldorp wordt gelo pen. In totaal zullen aan deze kampioen schappen bijna 1000 atleten deel nemen. Het hoofdnummer is de 12.000 meter heren, waarvoor Jos Hermens als de grote favoriet van start gaat. Bij de dames, die 4300 meter over het gevarieerde parkoers moeten afleggen, geldt de Helmondse at lete Annie van Stiphout als de grootste kanshebster. Maar voor dat zij zich zal mogen tooien met de kampioenssjerp zal zij eerst moeten afrekenen met Carla Beurskens en Joke van Gerwen, ongetwijfeld haar belangrijkste tegenstandsters. zou ik even willen reageren op Uw artikel in de editie van zater dag 26-2, j.l."Leidse volleybalclub met twee gezichten; DON AR: OF BETER JANUS." Hierin vertelt Michel de Geus Ad van Kaam dat Donar de enige niet- studenten volleybalvereniging in Leiden is. Ik ken daarentegen nog twee burger-volley balverenigingen in Leiden; GGV en Leython A C." Komt Donar in de competitie met drie heren uit, GGV telt evenveel leden als Donar (50) en speelt met twee herenteams èn een dames team competitie in het rayon Lei den.Leyton A.C. is de grootste vol leybalvereniging in het district Zuid-Holland en heeft 360 aktieve leden. Met II damesteams die competitie spelen, waarvan het eerste team in de tweede divisie. Van de acht herenteams spelen de twee eerste teams in dezelfde klasse als Donar. In het totaal heeft Leython A.C. 8 junioren teams, die competitie spelen. Alle zestig mini- volleyballers van Leyton spelen, mee in een onderlinge competitie; er zijn drie mini-volleybalsekties, t.w. in het Morskwartier, de Me- renwijk en in Leiderdorp. Zestig rekreatie-volleyballers completeren het geheel; Leyton A.C., een "Leidse,' vereniging? Haje Olden, Diamantplein 46, Leiden. w neem voetbalschoenen mee'stop- f \JCOr bananen wordt öezorod -stop sport ©roeten van lochtmaar- ik schalk 6eor6e 5cwwartzkrois -XBONCöcoach ap-eh--imterim-stdp de vest- oeokslmg heb je dos al in je hoofd sjors net ALS op het HEILI6E WEMBLEY: jan-piet van 0£v£rs. rudolf valentimo-crol. willem suurpils, wim cds- weuvel h® en hove huöokamp

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9