4E2QB Kinderpyjama's in VS brandvrij maar wel levensgevaarlijk Controleer altijd naam uitgeverij Haar vriend balen Uitverkoop: uitkijken Iets beter klimaat in Moezeldal Brabantse bungalows Verzin een nummer voorde boot Zweeds vakantie boek DINSDAG 1 MAART 1977 PAGINA 14 Onder het motto "Een gewaarschuwd mens brengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consumenten, die wij in voorlichtingsbladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waarschuwing. Want wat een ander gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. "In mei 1974 komt er bij mevrouw D. een colporteur met tijdschriften aan de deur. Hij praat haar een ab onnement aan op het Duitse blad Neue Mode. Daar moet zij voor te kenen: ze zit er voor een jaar aan vast. en als het jaar om is en ze heeft niet twee maanden van tevoren op gezegd, wéér een jaar, enzovoort, enzovoort. Zij vindt Neue Mode eerst wel aar dig, ze laat het abonnement dan ook automatisch een tweede jaar in gaan. Dan komt er in oktober 1976 weer een colporteur aan haar deur. Ook met Neue Mode. Mevrouw zegt: Ik ben al abonnee. De colporteur: Da's geen probleem. Ik heb ook andere bladen. De Petra bijvoorbeeld. Dan stapt u toch van Neue Mode over op Petra? Mevrouw D.: Jawel, maar het ab onnement op Neue Mode moet ik nog tot 1 juni 1976 houden. Maar nu moet de colporteur lachen: Welnee, mevrouw, als u tussentijds op een ander blad wil overgaan, dan kan dat toch? Ik zal de Neue Mode wel voor u afzeggen. En mevrouw D. zet maar weer eens opnieuw haar handtekening bij een colporteur. Ditmaal voor een abon nement op het blad Petra. Op het abonnementscontract schrijft de colporteur vervolgens: "N.M.A. 1-1-1976". Dit. zo legt hij uit, bete kent: Neume Mode afgezegd per 1 januari. "Maar", voegt hij er aan toe, "u moet het zelf voor alle zekerheid toch maar even opzeggen dan zijn we er helemaal zeker van dat het goed gaat". Zij krijgt géén duplicaat van de bon. Zo stuurt de mevrouw een aange tekende brief aan de Heinrich Bauer Verlag in Keulen, uitgever van Neue Mode. Zij verzoekt hem haar abonnement op Neue Mode per 1 januari als vervallen te be schouwen en haar voortaan de Pe tra toe te zenden, zoals afgesproken is met zijn colporteur. Ze krijgt geen antwoord. Men blijft haar de Neue Mode nor maal bezorgen. Maar als zij een maand later ook de Petra per post ontvangt, vallen haar de schellen van de ogen. Want op het bandje van dat blad staat: Jo hannes Schulte KG, Buch- und Zeitschriftenvertrieb, D 6660, Zweibrücken. Andere baas Dus de colporteur heeft kennelijk een andere baas dan de Bauer Ver zij het Neue Mode contract heeft. Hij heeft daar dus ook niets op te zeggen, en boven dien heeft hij haar ook nog de streek geleverd om haar voor 18 maanden op de Petra te laten teke nen, terwijl hij gezegd had dat het voor eén jaar was. Voor die 18 maanden zit er meteen een rekening bij. Wat nu? De Petra afzeggen wegens valse praatjes bij dé werving, adviseren wij mevrouw D Mevrouw D. doet dat en zij zegt ook nog eens een keer de Neue Mode af. Zodat zij in juni van dit jaar van alle colportage verplichtingen bevrijd Mevrouw D. schrijft ons in haar laatste brief: .Tot mijn grote op luchting heb ik er verder niets meer van gehoord of gezien. U begrijpt dat ik geen blad of colporteur meer zien kan". NEW YORK - Een consumenten vereniging heeft de Amerikaanse regering verzocht de verkoop te verbieden van kinderpyjama's die behandeld zijn met een chemisch middel ter vermindering van het brandgevaar. Het spul zou kanker kunnen veroorzaken. Martine, vol jeugdpuis tjes, haar vriend balen. Zei ie mand: Isodine, goudbruin, ro mig, schuimend spul, om je te wassen. Puistjes sneller weg. Isodine, moet jij ook doen". Met deze opmerkelijke bood schap richtte cosmetiea- fabrikant Dagra zich in een Ster-spot tot radio-luisteraars. De reclameraad heeft daar nu een stokje voor gestoken. De raad erderde zich eraan, omdat de fabrikant suggereert dat ie mand met jeugdpuistjes weer zin opwekt, zelfs bij zijn vrien den. "Onfatsoenlijk", luidde het oordeel. Tris Sinds 1972 zijn er miljoenen van deze brandvrije pyjama's gemaakt waarin „Tris" is verwerkt. Ze zijn tot dusver alleen in Amerika ver kocht. De overheid had van de fa brikanten geeist dat hun produkten onbrandbaar zouden zijn. De be handeling met Tris maakte de pyama's zoveel duurder, dat er bui ten Amerika niet mee viel te con curreren. Gevreesd wordt echter dat de fabrikanten nu zullen probe* ren hun pyjama's, als die door een verbod waardeloos worden, in het buitenland af te zetten. Vorige week bleek uit voorlopige uitslagen van onderzoek op ratten en muizen dat Tris zowel bij de knaagdieren als de mens kanker zou kunnen veroorzaken. Het Mi lieudefensiefonds, een onafhande- lijke consumentenbeweging, heeft daarop prompt op maatregelen aangedrongen Het fonds voert aan dat kinderen Tris niet alleen door de huid naar binnen krijgen, maar ook doordat velen de gewoonte hebben op een punt van hun pyama te zuigen. De belangrijkste fabrikant van Tris, de Michigan Chemical Company, heeft al aangekondigd dat hij de produktie van Tris heeft gestaakt. (Merkwaardig genoeg was het het zelfde bedrijf dat onlangs in op spraak kwam door de vergiftiging van talloze mensen door PBB, ook een stof met brandvertragende werking. Door een reeks misver standen was een lading PBB door veevoer gemengd. Mensen die vlees of eieren van besmette dieren hebben gegeten, hebben nog spo ren van dit gif in hun lichaam. Hon derden bewoners van de staat Mi chigan tonen verschijnselen die va rieren van geheugenverlies tot pro blemen bij de botvorming en inge wandstoornissen.). Brandvertragers Tris - de wetenschappelijke naam is Tris (2,3-dibromopropyl)fosfaat - is een heel ander produkt dan PBB. Amerikaanse geleerden vragen zich dan ook af of daarom niet alle brandvertragers met veel meer argwaan moeten worden bekeken dan tot nu toe. Vijfjaar geleden besloot de Ameri kaanse overheid dat voortaan alle kinderpyjama's - van de allerklein ste maat tot nachtkleding voor veertienjarigen - brandvrij zouden moeten zijn. Zij kwam daartoe na dat artsen in Texas hadden ge klaagd over het grote aantal kinde ren met brandwonden waarvoor vlamvatten van de nachtkleding als oorzaak kon worden aangewezen. Het ziet er overigens niet naar uit dat met een verbod op de verkoop van met Tris behandelde pyjama de zaak is afgedaan. Professor Bruce N. Ames, hoogleraar biochemie aan de universiteit van Californie, schat dat er zo'n vier miljoen kilo Tris is verwerkt in polyester en kunstve zels. En hij wijst erop, dat naar de meeste stoffen met dezelfde wer king nog nimmer een goed onder zoek is ingesteld op mogelijke kan kerverwekkende effecten. Een muziekliefhebber snuffelt tij dens de uitverkoop in de bakken met laag-geprijsde grammofoon platen, waarvan de Bijenkorf (in Den Haag, in dit geval) een speciale uitstalling heeft. Hij vindt er eentje die hij wil hebben. Een koopje, denkt hij, "van 24,50 voor 9,95" staat er op het prijsje. Je kunt de platen niet eerst beluis- De schade-bon die nog in de hoes van de plaat zat, en die bewees dat de plaat al in 1974 wegens een kras door de importeur vaneen winkelier was teruggenomen. teren, 't Is inpakken en afrekenen. En terugbrengen wegens teleur stelling, dat kan met grammofoon platen niet. Maar onze muzieklief hebber kent het werk dat hij geko zen heeft, dus hij vindt het niet zo erg dat hij de plaat niet eerst mag horen. Thuisgekomen legt hij hem meteen op zijn draaitafel. En wie schetst zijn afgrijzen, als de welluidende muziek die er af komt, na zeer korte tijd verandert in lelijke tikken en overslaan van de naald. Er zit een kras op de plaat. Tja, ga maar eens terug naar de winkel met zo'n kras en bewijs maar eens dat je dat niet zelf hebt gedaan Teleurgesteld stopt onze man de plaat weer in de hoes terug. Maar wat ziet hij daar zitten, tussen het karton? Een soort formulier. In het Engels staat er op dat zijn nieuw gekochte grammofoonplaat in het jaar 1974 al eens van een klant is teruggenomen wegens diezelfde kras. Hij laat ons de plaat en dat formu lier zien, en wij vragen aan de Bij enkorf: "Wat zijn dat eigenlijk voor platen, die aanbiedingspartijen. Is net normaal dat daar kapotte tus sen zitten, die de mensen onge merkt kopen, omdat ze niet eerst kunnen luisteren?" Een woordvoerder van de Bijen korf: "Zulke aanbiedingen bestaan beslist niet uit beschadigde of af- Meer teer, dan meer belasting Naarmate er meer teer en nicotine in sigaretten zit, dient er meer be lasting voor betaald te worden. Dit beginsel wil de Belgische (liberale) senator Michel Dhooge vastgelegd zien in de Belgische wet Hij diende I daarvoor een wetsvoorstel in. gekeurde platen. Er gaan goede platen uit onze eigen voorraad in, die "uit" beginnen te geraken. Daarnaast kopen wij ook partijen op bij verschillende importeurs". En teruggenomen platen, wie stopt die er in? "Volgens de schade-bon die er bij zat, moet die plaat van een importeur afkomstig zijn. Waar schijnlijk is het een plaat die terug genomen is van een winkelier". Maken zulke platen dan dus deel uit van de opruimings-partijen van importeurs'' "Nee, dat zijn goede platen. Kleine series en incourante opnamen. Zo'n beschadigde plaat moet er per ongeluk tussen verzeild geraakt zijn. Een zaak die dat koopt, merkt zoiets niet. Je kunt er alle platen gaan controleren In confectiezaken zitten in de opruiming toch ook weeffoutjes tussen? Dan moet je goed kijken wat je koopt". Maar een jas met een weeffout is wel even wat anders dan een grammofoonplaat waar je eigenlijk niets aan hebt. En "goed kijken" is bij een plaat niet goed mogelijk, wantje kunt hem niet horen. Zit er geen duidelijke kras op, dan kan het wel weer een ander defect zijn. "Inderdaad". En naderhand ruilen kan ook niet. "Nee". (Voor onze klager maakt de Bijen korf voor deze keer een uitzonder ing. Hij mag terugkomen). Er doen veel optimistische ver halen de ronde over het klimaat in de rivierdalen van de Ahr en de Moezel. Regelmatig zouden wolkenvelden achter de bergen blijven hangen om de zon de kans te geven de druiven op de hellingen te doen rijpen. Bij de Consumentenbond heeft men dit eens serieus onder zocht aan de hand van klimaat swaarnemingen van de Duitse meteorologische dienst. Men bekeek de gegevens van de ja ren 1931 tot ^960 en kwam tot de conclusie dat het klimaat in het Moezeldal - en in mindere mate in het Ahrdal - iets gunstiger is dan in de omgeving. Maar let wel: iets. Verder is het klimaat daar nau welijks beter dan bij ons. Dat toont een lijstje uit de Consu menten Reisgids, dat wij hierbij afdrukken. U vindt daarin de temperatuur in graden Celcius, de regenval in millimeters per maand, en het aantal uren zon per maand. Tussen haakjes erachter staan de cijfers die in diezelfde tijd gemiddeld bij ons in De Bilt zijn genoteerd. maand temperatuur van lucht neerslag uren zon minimum maximum april 3,7 3,9) 13,7 (13,3) 53 (49) 162 (157) mei 7,7 7,1) 18,6 (17,7) 58 (52) 211 (202) juni 10,5 (10,1) 21,6 (20,7) 67 (57) 213 (208) juli 12,3 (12,2) 23,1 (21,4) 80 (78) 217 (182) augustus 11,7 (12,0) 22,3 (21,8) 79 (89) 186 (174) september 9,3 9,8) 19,3 (19,2) 55 (71) 132 (138) oktober 5,7 6,2) 13,6 (14,1) 50 (72) 81 95) De Brabantse streek- en provinciale VW's bundelen de informatie over te huren vakantiehuisjes en bungalows in Brabant. Op zes adressen kunt u informatie krijgen over bedrijven die nog huisjes vrij hebben tot januari 1978. Dit zijn de centrales: West-Brabant (076-125733), Hart van Brabant 013-436131De Meierij van Den Bosch (073-123071). Noordoost- Brabant (04120-24695), Peelland (04920-36342) en Kempenland (040-25004). Wie op vakantie naar Spanje een boot meeneemt, moet er wel voor zorgen dat er een r op die boot staat. Dat nag je zelf verzinnen, aar eentje op staat de identiteit zonodig kan worden vastgesteld. En je mag er het water niet mee in voordat je een vaarvergunning hebt gehaald bij de plaatselijke Commandancia de la Manna Daar moet je bewijzen dat de boot je eigendom is. Dat mag met een kwitantie, maar het kan nog probleemiozer met een in ternationaal certificaat voor pleziervaartuigen, waar de ANWB voor kan zorgen. Boten tot 5'/2 meter lang mogen zo het land mee in, maar zijn ze langer dan heb je ook nog een tijdelijke invoervergunning nodig, die je bij de douane kunt krijgen. Onlangs verscheen het jaar lijkse Zweedse Vakantieboek. Het boek is dit jaar uitgebreider dan1 ooit tevoren. In honderd pagina's geeft het uitgebreide informatie over nagenoeg alle mogelijkheden voor een vakan tie naar Zweden. Het Zweedse Vakantieboek van Bureau Zweden kan gratis worden afgehaald bij alle kan toren van de ANWB, bij de reis bureaus van Lissone- Lindeman/Ruvs, bij de reisaf delingen van V Den bij alle bij de ANVR aangesloten reis bureaus. Het kan ook direct worden aan gevraagd bij Bureau Zweden, Vijzelgracht 17, Amsterdam (telefoon: 020-237341 of 229105). De mogelijkheid v; keind rijverbod vo in Beieren is van de baan. De Duitse Raad voor Veilig Ver keer, de ADAC en de Duitse campingclub hadden fel, gepro testeerd tegen een plan van de minister van verkeer van Beie ren, om een onderzoek naar zo'n weekend rijverbod te laten in stellen. Maar er moet nu nog wel iets anders worden gedaan om in de zomer de files bij de gren sovergangen tussen Beieren en Oostenrijk te voorkomen. De afgelopen zomer was het filere cord 19 km

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14