LEIDSCH DAGBLAD Weer volop drukte in de havens Nog geen burgemeester in Benthuizen benoemd vandaag PvdA-kamerlid Dolman niet op verkiesbare plaats Werk hervat Moskou arresteert journalist uit VS ABVA LEIDSCH DAGBLAD Sprinttitel voor Burka en Heiden MAANDAG 28 FEBRUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35177 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FVovinciaal energiebedrijf is voorlopig van de baan LEIDEN - In Zuid-Holland Jcomt voorlopig geen provin ciaal gas- en elektriciteitsbed rijf. De pogingen die werden ondernomen door het provin ciaal bestuur zijn stukgelopen, eerst op verzet van de gemeente Rotterdam, nu van de gemeente Den Haag. De Haagse gemeen teraad heeft onlangs laten we ten niet aan de vorming van één bedrijf te willen meewerken. Dat gebeurde nadat men kennis had genomen van een rapport dat door de ambtelijke werk groep was opgesteld. Aan het overleg, dat in het voor jaar van 1976 van start ging werd deelgenomen door de ge meenten Leiden, Delft, Dord recht, Gouda en Den Haag. In het najaar van 1976 werd door een ambtelijke werkgroep een eerste rapport uitgebracht. Na dat Den Haag had besloten niet verder aan de besprekingen deel te nemen, hebben ook de andere gemeenten besloten af te zien van verder overleg over de vorming van provinciaal energiebedrijf. Wel beraden de gemeenten Leiden, Delft Gouda en Dordrecht zich nog over nader overleg in kleinere kring. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BENTHUI ZEN - Alhoewel vandaag de ambtsperiode van burgemeester I. J. P. Keijzer van Benthuizen, officieel afloopt is nog niet bekend wie in zijn plaats burgemeester van die gemeente zal worden. Keijzer nam, zoals be kend, enige weken gele den ontslag nadat zijn gemeente in opspraak was gekomen nadat twee wethouders ten onrechte waren gearresteerd. Hen was verduistering van vertrouwelijke post van de burgemeester ten laste gelegd. Intussen is burgemeester C. J. de Ronde van Be rgambacht en Ammerstol benoemd tot waarne mend burgemeester. Die benoeming was aanvan kelijk voor een maand. Deze benoeming is voor voorlopig onbepaalde tijd verlengd. Noch de provincie, noch het ministerie van Bin nenlandse Zaken hebben intussen een besluit over Benthuizen genomen. Bij Binnenlandse Zaken is zelfs op dit moment nog bekend of er rechtstreeks een burgemeester be noemd zal worden of dat een sollicitatieprocedure op gang zal worden gezet. Men wil in ieder geval wachten tot 7 maart, wanneer minister De Gaay Fortman van Bin- nenlandsw Zaken terug is van zijn reis naar de Ne derlandse Antillen. Waarnemend burge meester De Ronde heeft intussen meegedeeld het liefst zo snel mogelijk een nieuwe burgemeester voor Benthuizen te willen zien: „Dan kan ik weer te rug naar mijn eigen ge meente". De Ronde heeft voorlopig nog mandaat van zijn colleges gekre gen om in Benthuizen te blijven werken. ROTTERDAM (ANP) - In de havens van Rotter dam en Amsterdam wordt sinds vanmorgen weer volop gewerkt. Zowel bij de scheepvaartvereni gingen (werkgevers) als bij de vakbonden be stond de indruk dat de oproep van de vakbonds bestuurders, vrijdagmorgen aan de stakers om na het bereikte principeakkoord over een nieuwe cao weer aan het werk te gaan, volledig is ge volgd. De 98-jarige Deen Jensen (rechts) heeft eindelijk zijn rijbewijs aan de wilgen gehangenMet zijn Fordje uit 1928 heeft hij 49 jaar tevreden jereden langs 's Heren wegen en iaarbij een afstand afgelegd van 150.000 kilometer. Dat is erg veel op iet kleine eiland Samsoe waar Jen- ten woont. Hij vond een koper voor zijn wagen in de persoon van au- '.omonteur Jörgen Oestergaard, die de „ereprijs" van 9000 gulden voor de wagen moest betaleii en tevens beloven dat de auto op het eiland blijft. De koop werd met een ferme handdruk bezegeld. afdeling Leiden houdt op 1 maart a.j om 8 uur een ledenvergadering ir het St. Antoniusclubhuis. Rustig weer Droog weer met voornamelijk in het noorden wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. Minimumtemperaturen van min twee graden in het noordwesten tot min ze- graden in het zuiden en oosten van Zon op: 7.27 uur, onder: 18.19 uur. Maan op: 13.42 uur, onder: 4.37 uur Hoogwater te Katwijk te 12.16 i laagwater te 7.35 en 20.21 uur. MOSKOU (UPI) - Het Ameri kaanse persbureau United Press International heeft bij de autoritei ten in Moskou geprotesteerd tegen de arrestatie en de mishandeling van één van zijn correspondenten die de brand van het afgelopen weekeinde in het Rossia-hotel wilde verslaan. Het betrof corres pondent Charles Wallace die zater dagochtend vroeg op de plaats van de brand aanwezig was toen een kapitein van de militie en twee mili tairen hem arresteerden. Wallace werd in het hotel gebracht en twee uur lang vastgehouden. Geünifor meerde agenten dwongen hem hardhandig het filmrolletje uit zijn camera af te geven en weigerden hem telefonisch contact te laten opnemen met UPI, de Ameri kaanse ambassade of de persafde ling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In het protest aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou zegt UPI dat de actie tegen Wallace een schending inhoudt van de waarborgen dat een journalist on gehinderd moet kunnen werken en van consulaire verdragen waarbij Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 15 maart 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. gearresteerde buitenlanders het recht hebben hun ambassade op de hoogte te brengen. Meer woningen nodig in 1990 dan geraamd DEN HAAG (ANP) - Volgens een nieuwe nationale bevolkingsprog nose van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal Nederland in het jaar 2000 maximaal 15,6 miljoen inwoners hebben, van wie 380.000 het gevolg zijn van buitenlandse emigratie. Daarnaast is er een nieuwe nationale woningbehoefte- raming uit de bus gekomen. Het aantal woningen zal op grond daar van in 1990 niet 5.420.000 zijn (zoals tot dusver werd aangenomen), maar 5.500.000. De regering is verder van mening, dat voorzetting van het spreidings- beleid noodzakelijk is, maar zegt dat de bestaande werkgelegenheid bij de overheid in Zuid-Holland west niet mag worden aangetast. De hele spreidingsoperatie zal daarom naar omvang worden be perkt tot de groei van het rijksappa raat in de periode na 1980. De rege ring gaat nu uit van verplaatsing van 4500 arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid in de periode 1980-1985. Hetspreidingsbeleid zal flexibel moeten zijn. In de uitvoer ing zullen versnellingen en vertra gingen moeten kunnen optreden, al naar gelang de werkgelegenheid in Zuid-Holland-west zich ontwik kelt. Dit staat in de z.g. regeringsbeslis sing, die vandaag aan de Tweede Kamer is aangeboden. De staking in de havens van Am sterdam en Rotterdam hebben drie weken geduurd. In tal van bedrijfstakken zijn van daag cao-onderhandelingen ge voerd. Als de onderhandelingen in de sectoren van het meubelbedrijf (20.000 man), schildersbedrijf (30.000 man) en het timmerbedrijf (9.000 man) vandaag niet positief verlopen, staan er in deze bedrijf stakken acties voor de deur. Sta kingen zijn daarbij niet uitgesloten, aldus een woordvoerder van de bouwbonden vanochtend in het ac tiecentrum in Woerden van de bouwbonden. Dat actiecentrum, waarin de bon den FNV en CNV broederlijk sa menwerken, is nog steeds "opera tioneel". Weliswaar is inmiddels een derde van de achterban van de bouwbonden onder de pannen nu voor de bouwvakkers een nieuwe cao is afgesloten maar voor de rest van de leden moeten de cao- onderhandelingen nog goeddeels op gang komen. Vandaag werden de onderhande lingen in de vleeswarenindustrie (15.000 werknemers) en bankwezen (90.000 werknemers) voortgezet. Ook de partijen in de metaalindus trie zijn vanmorgen weer gaan on derhandelen over vernieuwing van de cao. Bij het chemisch bedrijf Synres (440 man) werd vanochtend nog steeds gestaakt. Dit bedrijf in Hoek van Holland is in de industriële sec tor de hekkesluiter aan het sta kingsfront omdat de directie van dit bedrijf tot het weekeinde al thans niet gevoelig bleek voor de vakbondseisen. Inmiddels is er een langdurig beraad geweest tussen directie en vakbonden en dat be raad heeft volgens een vakbonds woordvoerder wellicht tot een ope ning geleid. Meisjes thuis SITTARD (ANP) De twee Sittardse meisjes, M. B. Ramakers (15) en M. G. Suykerbuyk (14) die sinds 7 fe bruari spoorloos waren zijn terecht. Na een oproep werden de meisjes door een inwoner van Amsterdam gesignaleerd in een cafetaria in de hoofdstad. De meisjes, die op 7 fe bruari op zwerftocht waren gegaan door Nederland in plaats van de school te bezoeken, zijn door be middeling van de Amsterdamse kinderpolitie naar Sittard overge bracht. Oeganda wil Amerikaanse waarnemer WASHINGTON (Reuter) - Oe ganda heeft de Amerikaanse rege ring uitgenodigd een waarnemer te sturen naar de door president Amin georganiseerde bijeenkomst met de Amerikanen in Oeganda. Het departement van Buitenlandse Za ken in Washington heeft nog niet beslist of de uitnodiging wordt aangenomen. (Zie verder pag. 9) De wereldkampioene bij de dames, de Canadese Sylvia Burka met haar "collega" de Amerikaanse schaatser Eric Heiden tijdens de ere-ronde in een arrestee op de baan van Alkmaar. Er lag gistermiddag een we reld van verschil tussen de twee schaatssprinters Eric Heiden en Jos Valentijn. De Amerikaan werd voor de derde keer in drie weken tijd gekroond als wereldkam pioen, Valentijn greep voor de derde maal net naast een titel in Alkmaar waar Heiden sa men met de dames kampioene Sylvia Burka in een arreslee een ereronde over het ijs maakte, balde Jos Va lentijn in machteloze woede zijn vuisten in de kleedkamer. "Hij jankte zonder tranen", zei zijn trainer Henk Gemser, die zijn pupil naar een vierde plaats had zien rijden. Valen tijn greep dus net naast de medailles, zijn verloofde Haitske Pijlman deed het bij de dames beter. Zij veroverde verrassend het brons. Op de 24ste speeldag in de eredivisie van het betaalde voetbal won Feyenoord weer eens. De 2-0 overwinning op het povere NEC was echter verre van indrukwekkend. Piet de Visser, de trainer van het Belgische RWDM zat dan ook glimlachend toe te kijken in de Kuip. Als Feyenoord woensdag in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker zo speelt als gis termiddag, lijkt er voor de Rotterdammers maar weinig kans op een positief resultaat. Ajax bleef aan de leiding door 0-1 winst bij Eindhoven, dat de spelwijze voetbal van de Amsterdammers bij monde van trainer Gosens vergeleek met een soort "zaalhandbal systeem". Tafeltennisser Bert van der Hem vestigde een nieuw re cord: hij won voor de tiende maal de nationale titel en over troefde daarmee de legendari- sche Cor du Buy, die tot negen titels was gekomen. Bij de dames sloeg de Hazerswoudse Bettine Vriesekoop zich naar het kampioenschap. Samen met Scylla-speelster Sandra de Kruif eiste zij bovendien de dubbelspeltitel voor zich op. Titels ook in de korfbal wereld. Van de ploegen uit de Leidse regio konden Zuiderkwartier en Pernix gaan feestvieren. Daartoe was geen reden voor amateur-hoofdklasser UVS en eersteklasser Roodenburg. UVS verloor met 2-1 bij Xerx es, Roodenburg kwam niet verder dan 0-0 tegen Gouda. Onduidelijk abortuscom promis van de VVD Pagina 5 Carter wil schot in kwestie Cyprus Pagina 7 Kleurvergroting kado Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, Krijgt u een kleurvergroting Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het is de afvaardiging van de Leidse PvdA-afdeling za terdag tijdens een vergadering van de kieskring Leiden niet gelukt Kamerlid Dick Dolman aan een ze kere plaats op de kandidatenlijst voor de komende verkiezingen te helpen. De volgorde op de lijst in de kies kring Leiden bleef zoals hij aan vankelijk door het kieskring- bestuur was vastgesteld: na Den Uyl volgen Van der Hek en Van der Stoel. Vierde staat Dolman. Omdat de Leidse kieskring twee verkies bare plaatsen heeft en Den Uyl in de kieskring Amsterdam wordt ge kozen zou Dolman met zijn vierde plaats juist uit de boot vallen. Ook op de kandidatenlijst van de kieskring Dordrecht (met vier ver kiesbare plaatsen) belandde Dol man op een "onzekere", zevende plaats. Aanvankelijk stond hij vijfde geklasseerd. Hij zakte echter enkele plaatsen omdat minister Duisenberg en staatssecretaris Klein dankzij bemoeienis van het PvdA-partijbestuur naar verkies bare plaatsen werden geschoven. In Dordrecht is de volgorde na Den Uyl nu als volgt: Duisenberg, Klein, De Vries, Patijn, Molleman en Dolman. Minister Duisenberg zal waar schijnlijk in Drente worden geko- "Niet misselijk" DEN HAAG - Bij een alcohol controledie de rijkspolitie in de nacht van vrijdag op za terdag in Zuid-Holland orga niseerde, zijn 25 rijverboden opgelegd. Een woordvoerder van de rijkspolitie noemde dat aantal vanmorgen "niet mis selijk". Los van deze actie zette ook de Katwijkse gemeentepolitie dit weekeinde een alcohol controle op. Daar werden der tien automobilisten gepakt. Tegen allen werd proces verbaal opgemaakt. zen waar hij ook hoog op de kandi datenlijst staat. De enige bewinds man die op het ogenblik nog niet op een verkiesbare plaats is onderge bracht is staatssecretaris Marcel van Dam. De val van Kamerlid Dolman maakte bij de Leidse Afdelings voorzitter René Eikerbout, werk zaam als griffier in de Tweede Ka mer, nogal wat teleurstelling los. Eikerbout "Onze poging is zater dag tot mijn spijt en lichte woede mislukt. Ik vind het onbegrijpelijk. Dolman behoort zowel tot de top van de PvdA-fractie als tot de top van het parlement. Hij is onder voorzitter van de fractie en na Dui senberg dè financiële expert in de partij. Iedereen heeft ook altijd veel lof en waardering voor hem maar hij is in de kieskring Leiden ge woon niet zo populair als Van der Hek die kennelijk de afgelopen tijd nogal stevig heeft gelobbyd, vooral m de Afdeling Gouda. Voor Dol man is er nu nog een kansje dat hij op een verkiesbare plaats komt in de kieskring Rotterdam waar de kandidatenlijst nog moet worden vastgesteld".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1