Amerikaanse Congresleden protesteren bij Brezjnjew Steeds op de meer Oegandezen vlucht voor Oor onthult mysterie tsarendochter WÊkn Jordanië zegt de PLO steun toe Charles op stap met naaktmodel tSiu Koude Voeten Rechtse dreigementen aan Spaanse premier Botswana vreest aanval Rliodesië VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 LONDEN - Prins Charles, 28- jarige erfgenaam van de Britse troon, gaat uit met de dochter van een lord. Een meisje, dat naakt heeft geposeerd voor een mannenblad, dit berichtten gis teren twee kranten in Londen. De vriendin is de 23-jarige Fiona Watson, dochter van Lord Manton, die zijn fortuin gemaakt heeft jn zeep. Driejaar geleden schrolc de Britse aristo cratie op, toen Fiona elf pagi na's van een tijdschrift "alleen voor mannen" bleek te beslaan, daarbij doorgaans slechts ge kleed in een kralenketting. De Daily Mail liet miss Watson (maten (96—58—88) zeggen dat zij de attenties van de prins van Wales "amusant" vond. Haar vriend, Patrick Anderson, denkt er anders over. Hij zei tegen de Daily Mail: "Prins Charles belde gisteravond weer op voor een nieuwe afspraak. Ik heb tegen Fiona gezegd dat als zij haar plaats niet weet ik ver haal zal moeten gaan halen bij de moeder van die kerel." Lord Manton zei tegen de Sun: "Ze kennen elkaar inderdaad. Maar ik wist niet dat ze af spraakjes maakten." MÜNCHEN (AP) - DE Ameri- kaanse Anna, Anderson heeft weer steun gekregen van haar geduldige bewering dat zij groothertogin Anastasia, de jongste dochter van de laatste tsaar van Rusland, Nicolaas II. Moritz J. Hurtmayr, een van de bekendste deskundigen op in- stitioneel gebied in West- Duitsland, zegt dat hij de 75- jarige Anna heeft geïdentifi ceerd als groothertogin Anasta sia na vergelijking van een foto van haar rechteroor met een foto van de legendarische tsa rendochter. De foto's die deze week gepu bliceerd zijn in het weekblad Quick vertonen 17 identieke anatomische punten en weef selformaties, vijf meer dan wat gewoonlijk door Westduitse rechtbanken als voldoende soon vast te stellen, aldus wordt geaccepteerd om de identiteit van een bepaalde per- Hurtmayr. Anna Anderson, die sinds haar huwelijk met een professor in de geschiedenis aan de univer siteit van Virginia Anna Mona- han heet, vecht bij de Duitse rechtbank al een halve eeuw om erkend te worden als de jongste dochter en rechtmatige erfge name van de tsaar. Zij beweert op wonderbaarlijke wijze ontsnapt te zijn aan de bloedmoord op de Russische kononklijke familie tijdens de Russische revolutie, maar de Duitse rechters hebben haar aanspraak tot nu toe altijd ver worpen. Er zijn door de jaren heen steeds weer berichten ge publiceerd over het fortuin dat de tsaar bij de bank van Enge- In het gemeentehuis van Vriezeveen bevindt zich de enige foto van de echte Anasta sia,die in ons land aanwezig is. Dit is een reproductie daarvan. land zou hebben vastgezet. Maar de advocaten van me vrouw Monahan zeggen met klem dat het hun cliënte nooit om het geld te doen is geweest., WASHINGTON PRAAG HAMBURG (Reuter/AP/AFP) - Vijftig leden van het Amerikaanse huis van afgevaardigden hebben de Sowjet-partijleider Leonid Brezjnjew gisteren een brief gezonden waarin zij protesteren tegen de recente arrestatie van dissidenten in de Sowjet-Unie. In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag vindt vandaag een topconfe rentie plaats van de Oosteuropese leiders, meldde gisteravond de Westduitse televisie. Volgens de correspondent in Praag vindt de conferentie plaats onder voorzit terschap van Brezjnjew. De belang rijkste kwesties die zouden worden besproken zijn het probleem van de dissidenten in de oosteuropese landen en de conferentie van Bel grado ter toetsing van de slotakte van Helsinki. In de Tsjechoslo waakse hoofdstad zouden strenge veiligheidsmaatregelen zijn getrof fen. Oosteuropese top Het bericht over de ophanden zijnde Oosteuropese top is tot nu toe officieel niet bevestigd. Poli tieke kringen in Tsjechoslowakije noemden het zelfs "hoogst onwaar schijnlijk" dat een dergelijk treffen zou plaatsvinden. De geruchten kunnen verband houden met de versterkte politiepatrouilles in Praag bij de 29ste verjaardag van de communistische machtsovername in het land. Een woordvoerder van het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken zei over een eventuele top "geen informa tie" te hebben. Hij weigerde nader commentaar. President Carter zei dat hij de zaak van mensenrechten hoog in het vaandeel van zijn regering zal hou den. Hij zei zich daarbij overigens bewust te zijn van het gevaar van het maken van fouten door een te extreem optreden. Carter schreef Willy Brandt BONN (DPA) - President Carter heeft oud-bondskanselier Willy Brandt een "sussende' brief ge schreven over vermeende CIA- betalingen. In zijn brief zegt Carter dat de beschuldigingen als zou ook Brandt geld hebben ontvangen van de CIA, "volkomen ongegrond" zijn. Het bestaan van de brief werd bekendgemaakt door de socialisti sche partij, de SPD, waar Brandt de voorzitter van is. Carter zegt diep bezorgd te zijn over de "nietsont ziende beschuldigingen" die hij ten zeerste betreurt. een miljoen gulden aan prijzen Cycles Peugeot stelde 13 fietsen beschikbaar vöor het Nationaal Fonds „Be ter Leven" Om te trim men of om boodschappen te doen. Voor school, va kantie en werk. Naar keuze een Peugeot dames- of herenfiets met 10 versnel lingen ter waarde van 500,Wordt geleverd via de Peugeot dealer in uw eigen woonplaats. Executie in Sowjet-Unie HONOLOELOE - Een kleine 500 kilometer ten westen van Hawa.. Hawaiian Patriot in volle zee ontploft en gezonken Eén bemanningslid van de tanker verloor het leven,de andere ben Lten weten dat de vete met Sy- Arrestaties toerden gered, zo is vandaag bekendgemaakt door de Amerikaanse kustwacht, na de ontploffing stroomde ne 1S bijgelegd, waardoor een mili- raël met wapens en know-how ge steund) samen met mededelingen dat een rechtste christelijke troe penmacht een nieuwe campagne voorbereidde om de guerrillastrij ders uit de zuidelijke Libanese ge bieden nabij de grens met Israël te verjagen. Naar schatting 3.500 Palestijnse guerrillastrijders zijn teruggekeerd naar "Fatachland" in Zuid- Libanon vlak bij de grens met Is raël. Dit heeft een Israëlische le- gerwoordvoerder donderdag mee gedeeld. "Al sinds het bestand in Beiroet was er een neiging onder de terroristen terug te keren en zich te concentreren in het gebied waar zij hun bases hadden vóór de burge roorlog in Libanon", zei hij. Guerrilla-eenheden gebruikten het heuvelachtige, bosrijke gebied als Invloedrijke Palestijnse guerrilla- basis voor aanvallen op Israëlische gisteravond de Liberiaanse tanker strijders onder Jassir Arafat heb- doelen in de jaren voordat de bur- i„. j-.j- geroorlog hen naar het noorden AMMAN/TEL AVIV (UPI/AP) - Een officiële delegatie van de PLO heeft steun van Jordanië gekregen voor deelneming van deze organi satie aan toekomstige vredeson derhandelingen als "de enige en wettige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk". Dit verklaar den regeringskringen in Amman na- besprekingen met een afvaardiging van de PLO. Maar Palestijnse groe peringen zouden nooit meer acties tegen Israël mogen ondernemen vanaf Jordaans grondgebied. Het waren de eerste verzoeningsbe sprekingen met Jordanië sedert de verdrijving van de Palestijnse ver zetsstrijders uit het land in 1970. Bijgelegd MOSKOU (AP) - Yoeri Sosnowsky, een Russische functionaris die in 1975 ter dood werd veroordeeld wegens het aannemen van steek penningen van een Zwitserse za kenman, is vorige week terechtges teld, zo heeft een vriend bekend gemaakt. Hij zei dat de voltrekking "^e"aai van het vonnis tegen Sosnowsky lnlussen was uitgesteld en dat er sprake was van eventuele gratie, maar dat zijn vrouw Galina deze week een offi ciële brief had ontvangen waarin stond dat Sosnowsky was doodge schoten. De Zwitserse zakenman, Walter Haefelin, zit een 10-jarige gevange nisstraf uit, aldus de Zwitserse am bassade. In de herfst van het afge lopen jaar werd een verzoek om gratie voor hem afgewezen. Dit is voor zover bekend net eerste omkopingsschandaal waarbij een Russische functionaris en een Wes terse zakenman betrokken zijn. Sosnowsky, directeur van een meubelfabriek zou 153.000 dollar aan steekpenningen hebben aan genomen. ongeveer 17.000 ton ruwe olie in zee via een groot gat dat in de romp van het schip was geslagen. De wegstromende ^aire confrontatie in Libanon is af- Twee jonge Tsjechoslowaken zijn olie vatte evenals het schip, vlam. De Hawaiian Patriot was van Indonesië onderweg naar Honoloeloe. gewend. Dit bericht viel (door Is- gearresteerd wegens verspreiding van het Charta 77, het manifest waarin wordt gepleit voor mensen rechten, aldus dissidente kringen in Praag. De gearresteerden zijn een 35-jarige kernfysicus en een 30-jarige landbouwkundige. Vol gens genoemde kringen worden zij beschuldigd van verstoring van de openbare orde. Hun namen kwa men niet voor op de lijst van onder tekenaars van het Charta 77. Boon van officiële zijde verklaard dat de Sowjetrussi- sche dissident Andrei Amalrik niet door bondskanselier Helmut Schmidt zal worden ontvangen. Amalrik had daarom gevraagd. Ook president Giscard d'Estaing NAIROBI (AFP/DPA) - Westelijke van Frankrijk weigerde deze week diplomaten in Nairobi maakten gis- de dissident te ontvangen. Wel teren melding van een steeds gro- sprak Amalrik gisteren anderhalf tere vluchtelingenstroom uit Oe- uur met Franse parlementariërs. ganda naar Kenia. De vluchtelin- trok. ADVERTENTIE VOETBAL - Nadat de Zwolse eer ste divisieclub PEC eerder deze week al Herman Heskamp ingelijfd had, heeft het gisteren de van FC Amsterdam afkomstige spits Bjarne Pedersen ingelijfd. PEC probeert met beide aanvallers de weg naar de eredivisie gemakkelij ker te bewerkstelligen. en een warm hoofd. Ja, warme lucht stijgt en dat kan wel eens tot gevolg hebben dat de temperatuur in uw kamer niet overal gelijk is. Een probleem waar we ons best eens, met u, over willen buigen. Kom gerust eens langs. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) gen spraken van massamoorden op burgers en militairen die tot de Langi- en Acholistammen behoor den, in het midden van het land. Volgens de "Daily Nation" te Nai robi zijn tweehonderd lijken, waar onder ook van vrouwen en kinde ren, ontdekt in het bos van Mabira langs de weg van Kampala naar Jin- ja. Ook zouden 700 soldaten en poli tiemannen die maandag waren gearresteerd zijn doodgeschoten. Andere vluchtelingen zeiden dat in totaal tweeduizend Langi- en Acholi-militairen zijn verdwenen. Alle inwoners van het geboorte dorp van oudpresident Obote, Aka- roro, zouden door "mariniers" zijn gedood. Groot-Brittannië heeft gisteren met steun van de V.S. in de V.N.- commissie voor de mensenrechten in Genève om instelling van een speciale commissie verzocht die de gang van zaken in Oeganda ter plaatse zou moeten onderzoeken. Naar verluidt heeft de Oegandese minister van Justitie, sir Godfrey Loele, die in Genève is, te verstaan brengen. Maandag is het Ameri- gegeven dat zijn land dige niets in de weg zal leggen. onpartij- kaanse atoomvliegdekschip En- onderzoek terprise de haven van Mombasa in Kenia binnengelopen, volgens De Britse regering meent intussen Amerikaanse functionarissen geldt het een routinebezoek om de be manning zich wat aan wal te kun nen laten vertreden. Radio Oeganda zei gisteren ook dat de Libische leider, kolonel Gadda fi, hem telegrafisch steun heeft toe gezegd. "De Libische strijdkrach- met dë gevonden te hebben c zich Amin "van het lijf te houden". Amin had woensdag aangekondigd met een gevolg van 250 personen in Londen op de gemenebestconfe rentie te zullen verschijnen, waar bij hij het vanzelfsprekend vond dat koningin Elizabeth hem met Ten staan gereed c alle eerbewij Premier Callaghan in het Lagerhuis: "Er bestaat schil tussen het deelnemen aan de Gemenebestconferentie, die niet afhankelijk is van een speciale uit nodiging, en het deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de koningin. Meer wil ik momenteel niet zeggen". MADRID (UPI-AFP) - Twee in Barcelona verschijnende bladen hebben een communiqué van de uiterst rechtse organisatie 'Triple A" gepubliceerd, waarin premier Suarez ter dood wordt veroordeeld wegens "verraad aan de denkbeel den van de 18e juli". "Triple A" die het communiqué telefonisch aan de twee kranten had doorgegeven dreigt met de publicatie van docu menten die het kabinet in een zeer moeilijk parket zouden kunnen brengen, als de neo-fascistische Ita lianen die in Madrid zijn aange houden, worden uitgewezen, en ultra-rechtse Spanjaarden gevan gen worden gezet. Volgens het communiqué zal er bij de komende verkiezingen "bloed vloeien" Een rechtsgeoriënteerde verzekerings agent uit Argentinië is officieel be schuldigd van het doodschieten van een Spaanse student bij een demonstratie op 23 januari in Mad rid. In Galicië (Noord-Spanje) zijn elf personen gearresteerd die zouden behoren tot de "hernieuwde com munistische partij", een organisa tie die verwant zou zijn aan de "an tifascistische verzetsgroep 1 okto ber" (Grapo). De belangrijkste socialistische par tij de PSOE van Felipe Gonzalez heeft besloten zich terug te trekken uit de onderhandelingen met pre mier Suarez. Hiermee protesteert zij tegen de officiële erkenning van de „PSOE-historische sector" waarvan Manuel Murillo secretaris-generaal is. De PSOE zei dat Suarez' beleid be doeld was om verwarring bij links te zaaien bij de verkiezingen die eind voorjaar gehouden zullen worden. De maatregel werd een oorlogsverklaring genoemd. Beide groeperingen vertegenwoordigen fundamenteel dezelfde beweging maar verschillen scherp in de kwestie van samenwerking met de communisten die door de "histori- schen" verworpen wordt. De topconferentie die de leiders van de Spaanse, Franse en Ita liaanse communistische partijen in Madrid houden vindt plaats op 2 en 3 maart. Dit heeft Santiago Carrillo de Spaanse communistenleider aangekondigd. Op het Madrileense bureau van de Spaanse communis tische partij toonde men zich ver baasd over de "voorbarige" verkla ring van Carrillo. Om veiligheids redenen willen de Spaanse com munisten niet de plaats onthullen waar de top wordt gehouden. Blamage dit als een duide lijk teken aan Amin: wanneer hij blijft staan op deelneming aan de gemenebestconferentie, dan moet hij erop rekenen dat hij "voor de deur moet blijven staan", terwijl alle anderen naar de gala-ontvangst van de koningin gaan. Vermoede lijk zal Amin een dergelijke bla mage niet riskeren. Negen Britse liberale afgevaardigden, onder wie partijleider David Steel, hebben ontvangen. Oegandese strijdkrachten te vech- donderdag ten tegen elke agressie van buiten af door geregelde troepen of huur lingen", aldus Gaddafi. De secretaris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, heeft aangedron gen op een internationaal onder zoek naar de dood van de Angli caanse aartsbisschop Janani Loe- woem en twee Oegandese minis ters. De Oegandese V.N.- afgevaardigde, Kinene, zei donder dag dat Amin daarvan kennis heeft genomen. Amin heeft er nog niet op geantwoord. Raketten Generaal Ariel Sjaron, het brein achter de oversteek van het Suez- kanaal door Israëlische militairen in de "Yom Kippoer" oorlog heeft in Washington gezegd dat Egypte bezig is met de voltooiing van de installatie van 50 raketlanceerplat- formen in de Sinai, hetgeen een schending betekent van het voor lopige accoord van 1975. Sjaron verklaarde tegenover ver slaggevers dat de Egyptenaren een mijnenveld met een breedte van vijf kilometer hebben aangelegd in de woestijn. Sjaron zei dat de regering-Rabin geen openbare kwestie heeft ge maakt van de Egyptische activitei ten omdat het Israëlische volk dan zou weten dat het interim-accoord op een mislukking is uitgelopen. Rabin verzocht De belangrijkste tegenstanders van de Israëlische arbeiderspartij heb ben verklaard dat de benauwde overwinning van premier Rabin op zijn minister van Defensie, Shimon Peres, als lijstaanvoerder hen zal steunen bij hun pogingen om de re geringspartij bij de verkiezingen van 17 mei te verslaan. "De resulta ten tonen dat er een grote crisis in de Arbeiderspartij is", zei de leider van het Likoed-oppositieblok, Me- nachem Begin, nadat de afgevaar digden naar de partijconventie met een meerderheid van slechts 41 stemmen Rabin kozen. Na zijn overwinning deelde Rabin mee dat Peres ook deel zou uitma ken van zijn volgende regering. "Van dit ogenblik af zijn wij allen verenigd", zei Rabin. i rnotie ingediend v regering gevraagd wordt maatrege- plan te zijn e i de SALISBURY (AP) - Botswana heeft Rhodesië t beschuldigd rgrote aanval te willen op haar grondgebied. Het Rhodesi- len te nemen om Oeganda uit het sche ministerie van buitenlandse zaken spreekt dat de beschuldiging. Het Gemenebest te schorsen. Een afgelopen weekeinde gaf Rhodesië echter toe dat haar troepen een blik- n Londen semoperatie hadden uitgevoerd in Botswana om guerrillabases aan te hetzelfde vallen. Rhodesië heeft zwarte guerrillastrijders ervan beschuldigd weer 40 zwarte Radio Oeganda herhaalde gisteren kinderen uit Rhodesië ontvoerd te hebben. De zwarten zeggen dat de de verklaring van Amin dat op tien kinderen vrijwillig naar Botswana zijn gegaan om te vluchten voor het Tanzania oorlogsgeweld of om dienst te nemen in het guerrillaleger. Premier Smith van Rhodesië geeft toe, dat zijn troepen 633 zwarte burgers heeft doodge schoten die „de avondklok overtraden of terroristen hielpen. Smith heeft hogere belastingen en salarisverdelingen aangekondigd om de stijgende kosten van de oorlog te bestrijden. groep van 40.000 Indiërs i is met een campagne voor doel begonnen. kilometer van de grens een invasiemacht gereed zou staan, die hem met steun van de V.S. Is raël en Engeland zou willen afzet ten om Obote weer aan de macht te

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9