Overleg in de metaal verliep in goede sfeer 3% besparing met A.S.D. in Shell benzüie.^M „ELKE LOZING IN RIJN STOPPEN Artsen oneens met Hendriks JUSTITIE ONDERZOEKT BILLITON De Zeeuw en Huijsen Mr. Berkhouwer op conferentie in Den Haag: 99 lid PvdA Verlies CDA Ds. Velema: „Geen giften meer naar Raad Chr. Kerken Straaljager in Noordzee gestort VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 BINNENLAND pagina 7 t Dick de Zeeuw DEN HAAG - 'Alle lozingen in de rijn moeten zonder meer worden gestopt, in elk land. Dan vervalt het excuus van concurrentievervalsing en hoeft er niet meer te worden ge praat over percentages en hoeveel heden toegestane lozingen. Dat is de mening van mr. C. Be rkhouwer, WD'er en vize- voorzitter van het Europese Parle ment - een mening die om haar eenvoud niet alleen verrassend is, maar ook in schrille tegenstelling staat tot wat de praktijk is tussen de oevers van het grootste riool van Europa. De - droevige - praktijk is dat nog niet zo lang geleden de Rijnoever- staten Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg, West-Duitsland en Nederland twee verdragen (over lo zingen van zout én giftige stoffen) hebben gesloten, maar dat de Rijn daarmee nog niet schoner is ge worden. Dit gegeven is de aanleiding voor een conferentie van parlementa riërs, gisteren en vandaag in het ge bouw van de Eerste Kamer in Den Haag. Een belangrijk doel van de confe rentie is de openbare mening te alarmeren en politieke druk uit te oefenen. Maar één van de deelne mende Duitse Bondsraadsleden vertaalde dat in een dringend ad vies om als parlementariërs zó snel met besluiten te komen dat particu liere acties als tegen kerncentrales worden voorkomen. De tijd dringt in elk geval, zo legde ir. C. van der Veen, directeur van de Amsterdamse waterleiding en voorzitter van de Rijncommissie Waterleidingbedrijven voor de zo veelste keer uit. Het gehalte aan moeilijk afbreekbare stoffen in het Rijnwater stijgt nog steeds. Enkele van deze stoffen zijn giftig of kan kerverwekkend en er zijn er bij die niet voor de volle honderd procent uit het drinkwater te verwijderen zijn. De Rijn is waterbron voor meer dan 200 miljoen Weliswaar heeft de inbedrijfstel- ling in 1975 van een reusachtige zuiveringsinstallatie door BASF in Ludwigshafen een gunstig effect gehad op de verontreiniging met biologisch afbreekbare stoffen, maar die is intussen weer volledig teniet gedaan door een aanzienlijke verhoging van de hoeveelheid niet of nauwelijks af te breken stoffen. En zoals kortgeleden bekend werd, heeft het zoutakkoord niet kunnen verhinderen dat in Frankrijk een decreet werd afgekondigd dat tot gevolg had dat er méér in plaats van minder afvalzouten van de Elzasser kalimijnen in de Rijn worden ge loosd. Terlouw maakte in dit ver band melding van een "droevig re cord": op één dag in januari be droeg de zoutvracht drieëneenhalf keer zoveel als het aanbevolen maximum, 700 in plaats van 200 ki logram chloride per seconde. Terlouws (overigens niet nieuwe) suggestie voor de instelling van een internationaal agentschap voor be heer en controle van de Rijn, mét politieke verantwoordelijkheid toegerust, vonden niet erg veel ge nade in de ogen van de overige deelnemers. Een voorstel om een volledige in ventarisatie te maken van alle ver vuilingsbronnen, zodat de parle menten in het stroomgebied van de Rijn doelmatige controle kunnen uitoefenen zal het vermoedelijk wél halen. Evenals de instelling van een speciale werkgroep ter voorberei ding van een tweede Rijnconferen tie op dit niveau. Mr. C. Berkhouwer DEN HAAG (SP) - De voormalige voorzitter van de KVP Dick de Zeeuw heeft zich bij de PvdA aangemeld als lid. Ook het Tweede Kamerlid Coos Huijsen (onafhankelijk) zal dat doen zodra de Kamer ontbonden is. Samen met Dick de Zeeuw hebben zich tien andere voormalige be stuurders van CHU en KVP aan gemeld als lid van de PvdA. Onder hen is het voormalige rotter- damse CHU-raadslid Frits Kern kamp. Ook de uit het NKV af komstige vice-voorzitter van het FNV Herman Bode heeft zich als lid van de PvdA opgegeven. De Zeeuw heeft de laatste paar jaar getracht los van de KVP een pro gressieve volkspartij op te rich ten. Deze zogeheten Beweging Resoluut werd echter onlangs opgeheven. Coos Huijsen kwam in de Tweede Kamer, toen in de CHU-fractie een plaatsje vrij kwam en hij daarvoor van de CHU-lijst het eerst aan de beurt was. Huijsen stelde zich echter onafhankelijk van de CHU op. omdat hij zich wel met de strekking van het ge meenschappelijk christen democratisch programma van 1972 kon verenigen, maar niet met de uitvoering daarvan door de CHU. AMSTERDAM - Bij een brand in een reestal in het landelijk deel i en 51 varkens omgekomen. Volgens de politie wordt de schade op ee\ bedrijf Veldhuisen (mét colbert) temidden van de kadavers. in Amsterdam-noord zijn gisteren 18 koeien ton geschat. Op de foto de eigenaar van het Vakbonden vragen stakers weer te werken DEN HAAG (ANP) - De nog steeds stakende vakbondsle den bij De Schelde in Vlissingen en Thomassen Drijver in Hoogeveen krijgen vandaag het dringende advies van de bondsbesturen een einde te maken aan de staking of haar op te schorten. De bonden doen d^t verzoek om tot zaken te kunnen komen met de werkgevers in de metaal. Gisteren hebben de twee partijen FME toch aan het gesprek deelge- UTRECHT (SP) - Huisartsen, specialisten en artsen in dienst verband accepteren de wet sontwerpen voorzieningen en tarieven gezondheidszorg niet. De Tweede Kamer houdt ko mende maand een hoorzitting over beide ontwerpen. De kritiek spitst zich toe op drie punten, die voor de artsen on aanvaardbaar zijn. Zij vinden dat het particulier initiatief in de wetsontwerpen nauwelijks aan bod komt. Inspraak en me dezeggenschap van de organi saties van artsen en anderen zijn onvoldoende gewaarborgd. Ook vrezen de artsen dat de overheid misbruik kan maken van allerlei bevoegdheden, al wordt dit niet met zoveel woor den gezegd. Hoewel de artsen met staatsse cretaris Hendriks (Volksge zondheid) van mening zijn dat ordening in de gezondheids zorg nodig is, vinden zij dat de overheid te ver gaat De Konin klijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der Genees kunst (KNMG) is bang dat de hulpverlening een standaar- dzorg wordt voor de modale burger in een uniform systeem. "Het gaat om de kwaliteit van de geneeskunde in haar op het individu gerichte toepassing. Dit vereist maatwerk en geen confectie". De maatschappij geneeskunst wil verder ophel dering over de bevoegdheden van de overheid met betrekking tot onder meer de grootte van artsenpraktijken. De artsen vinden dat de overheid die be voegdheden pas mag gebrui ken, wanneer de artsen zelf hebben nagelaten of niet in staat zijn om ordening aan te brengen De huisartsen die de meeste kri tiek hebben op de wetsontwer pen, vermoeden een eenzijdige machtsconcentratie bij de overheid. Volgens de huisart sen wordt aan de deskundig heid en verantwoordelijkheid van de artsen tekort gedaan Ook zien de artsen het niet zit ten dat straks een centraal or gaan tarieven gezondheidszorg de tarieven kan goedkeuren, afwijzen en zelfs vaststellen. "Discriminerend" voor alle werkers in de gezondheidszorg, noemen de artsen dit plan. als dit wetsvoorstel wordt aanv aard, krijgt de overheid volgens de maatschappij geneeskunst een bijna absolute macht over tarieven en honoraria. De artsen menen dat beide wet sontwerpen de conflicten in de gezondheidszorg nog meer in de hand zullen werken. Een ge dachte die gisteren ook werd geuit door het Christelijk Na tionaal Vakverbond. De artsen zien liever eerst een algemeen inkomensbeleid voor vrije be roepen alvorens het inkomens beleid voor artsen in een wet wordt geregeld open gesprek gehad oor de metaal. De voorzitter van de werkgeversdele gatie A. Prins merkte in dat ver band op dat de FME (vereniging van werkgevers en de metaalindus trie afgelopen maandag met het overleg dat gisteren plaatsvond had ingestemd, in de verwachting dat alle stakingen dan teneinde zouden zijn. "Dit is voor de werkgevers een moeilijke situatie", aldus de heer Prins. Maar omdat de FNV-bonden de stakers nu dringend verzoekt weer aan het werk te gaan, had de DEN HAAG - Uit de negende pei ling van het verkiezingsonderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, die gehouden werd in midden februari, blijkt een terug val voor het CDA. Eind januari nog 37% aanhangers, bij deze peiling nog 33%, die op het CDA zouden stemmen. De .progressieve drie blijven ongeveer gelijk (nu 39%, was 40%), evenals de VVD die van 16 naar 17% zijn gegaan. NUNSPEET (ANP) - De voorzitter van het Nederlands bestuur van de Internationale Raad van Christe lijke kerken (de tegenhanger van de Wereldraad van Kerken), de chr. geref. predikant J. H. Velema te Nunspeet, heeft geadviseerd, tot nader order geen giften of schen kingen aan deze raad te doen zolang de kwestie omtrent het gevoerde financiële beleid niet is opgelost. Bij de raad waarvan het hoofdkan toor in De Bilt staat, is een discreet conflict gerezen over de besteding van ontvangen hulpverleningsgel- den. In de afgelopen jaren werd uit Nederland ruim f 300.000 overge maakt naar de internationale presi dent in Amerika zonder dat duide lijk is wat er met deze gelden is ge beurd. Ds. Velema verwijt dr. J. C. Maris, secretaris van de internationale raad en directeur van het kantoor in De Bilt, dat er met hem hierover niet valt te praten, zó is hij over tuigd van eigen gelijk. De voorzitter kan nog niet zeggen, welke stappen het Nederlandse bestuur zal doen. Om dezelfde redenen weigerde de Veenendaalse hervormde predi kant J. Verwelius, lid van het Ne derlandse bestuur, gisteravond in Waddinxveen een toespraak te houden tijdens een bijeenkomst waarin ds. Richard Wurmbrand voor de stichting De Ondergrondse Kerk het woord voerde met dr. Ma- ris als vertaler. Wereldraad Drie bevrijdingsbewegingen in Rhodesiê ontvangen samen 85.000 dollar - meer dan f 200.000,- - uit het fonds van het programma ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken. Het zijn de ANC van bisschop Moezorewa, de ZAPU van Nkomo en de ZANU van Moegabe. Het bedrag voor de ANC is bestemd voor gezondheidszorg, onderwijs en juridische bijstand aan zwarte gevangenen, dat voor de ZAPU gaat naar Rhodesische vluchtelin gen in Zambia en het geld voor de ZANU komt ten goede aan de Rho desische vluchtelingen in Mozam bique. Het uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken, dat deze week over de geldelijke bijdragen beslis te, heeft tevens aan de Britse rege ring gevraagd, haar bemoeienissen om een zwarte meerderheidsrege ring in Rhodesiê te krijgen, niet te verminderen en aan te dringen op hervatting van de Geneefse confe rentie. ARNHEM (ANP) - De Arnhemse officier van justitie mr. F.Th. Boe- rewinkel Boerwinkel een onder zoekteam van Justitie, milieudes kundigen en politie ingesteld dat vandaag bijeenkomt om te beraads lagen over het Arnhemse bed rij 1 Billiton. Het bedrijf is de laatste tijd veel in opspraak door onder meer het onderzoekrapport naar het loodgehalte in het bloed van om wonenden. Gisteren kwam Billiton weer in het nieuws toen bekend werd dat een dag eerder een wolk met arseenhoudende stoffen was vrijgekomen. Mr Boerwinkel verklaarde desge vraagd dat het thans nog zeer moei lijk lijkt het bedrijf te vervolgen. Hij zei dit naar aanleiding van het ver zoek van enkele milieugroepen om een gerechtelijk onderzoek in te stellen en het loodbedrijf te sluiten. De onderzochte groep kleuters bij een deel van wie een hoog loodge halte in het bloed werd gevonden, acht de heer Boerwinkel klein. Bo vendien zal bewezen moeten wor den dat het lood van Billiton af komstig is. De onderzoekers heb ben in hun dinsdag gepubliceerde rapport de naam Billiton niet ge noemd. Het ongeluk noemde hij hoogst besmet raakten bij het vrijkomen van de gifwolk, naar huis gestuurd. Bij deze personen is niets veron trustends gevonden. Vier werkne mers zullen de komende nacht nog woensdag ter observatie in het Diaconessen- gelukkig. Po- ziekenhuis moeten blijven. Alle geen voorbereidingstijd te verliezen voor de onderhande lingen van a.s. maandag. Bespreekbaar Voorzitter van de raad van overleg in de metaal Wim Wamsteeker'Oid van het bondsbestuur van de in dustriebond NW) merkte nog op dat door partijen was gesproken "in een sfeer die bewees dat beide zij den de bedoeling hebben er uit te komen. Alles is bespreekbaar ge bleken en een gesprek is blijkbaar toch mogelijk in een sfeer waarin we niet met rode koppen tegenover elkaar zitten", aldus de heer Wam- steeker. Hij voegde daar nog aan toe dat hij er alle vertrouwen in heeft dat de stakers het advies van de vakbonden zullen opvolgen. Overigens is het punt van de reele loonsverhoging gisteren niet ter sprake gekomen. Alle punten wor den eerst in blokken verdeeld, zoals gebruikelijk in de metaal en de ma teriële zaken komen pas aan het eind ter sprake. Vleeswaren Werkgevers en werknemers in de vleeswarenindustrie komen ook maandag weer bijeen om te onder handelen over een nieuwe cao. Tij dens het gisteren gehouden ge sprek is alleen eikaars standpunten toegelicht zonder echt tot zaken te komen. Ook de cao- onderhandelingen in het bankbed rijf komen maandag in een beslis send stadium. De onderhandelin gen verlopen tot nu toe erg stroef. Belangrijkste geschilpunt is de reële arbeidsvoorwaardenverbete- ring. De werkgevers gaan niet ver der dan één procent reële loonsver betering, de vakbonden houden vast aan de bekende twee procent. Maandag wordt het volgens een woordvoerder van de vakbonden 'buigen of barsten.' AKZO De vakbonden en de leiding van AKZO zijn er gisteren ook nog niet uitgekomen. Over de hoogte van de werkelijke loonsverbetering blij ven de standpunten nog uit elkaar liggen. De bouw- en houtbonden 'Werkwilligen klagen niet bij politie over stakers' DEN HAAG (SP) - Er zijn door werkwilligen geen klachten bij de politie ingediend omdat sta kers hen hardhandig zouden hebben verhinderd om aan het werk te gaan. Dat hebben zowel premier Den Uyl als minister Boersma (so ciale zaken) gisteren geant woord op vragen van WD- fractieleider Hans Wiegel. Boersma zei dat er bij de sta kingen en acties gediscipli neerd is gehandeld. Premier Den Uyl bleef bij zijn eerdere uitlatingen op een PvdA-spreekbeurt in Zeist, dat stakingen in Nederland geac cepteerd moeten worden, als een middel voor de vakbewe ging om druk uit te oefenen op de werkgevers, wanneer on derhandelingen vruchteloos zijn geworden. "Onze democratie moet in staat zijn het stakingsrechte als laat ste wapen te aanvaarden. Maar het hanteren vraagt wel om spelregels", aldus Den Uyl. Met spelregels doelde hij op de uitspraak van de Utrechtse rechter in ertkele korte gedin gen, waarbij stakingsacties ge durende een afkoelingsperiode werden verboden. Den Uyl ontkenden dat er tus sen de verschillende ministers van het kabinet onenigheid zou zijn geweest over het beleid ten aanzien van het arbeidsconflict tussen werkgevers en werkne- ners rond Billiton een algemeen li chamelijk onderzoek wordt geëist. Wordt voor woensdag 2 maart geen positief antwoord ontvangen, dan willen op korte termijn caoonder- sitief noemde hij het dat het bedrijf achttien onderzochten verkeren i vrij snel de autoriteiten in kennis stelde en het personeel direct liet onderzoeken. Gisteravond zijn veertien achttien werknemers van in Arnhem die woensdag r goede conditie, aldus woordvoerder van Billiton. De vereniging .Voorkomen is beter' van de uit Oss heeft het Arnhemse ge- Billiton meentebestuur inmiddels schnfte- nogelijk lijk laten weten dat voor de bewo- zal tegen de gemeente een kort ge ding worden aangespannen, aldus de vereniging. De vereniging pleitte samen met het Milieu-aktiecentrum Neder land afdeling Arnhem al eerder voor een dergelijk onderzoek, maar wil dat na het rapport over het soms hoge loodgehalte in het bloed van kleuters spoed wordt betracht. handelingen voeren met de werk gevers in het schildersbedrijf. De bonden hebben besloten in af wachting van dit gesprek de sta kingen niet verder uit te breiden. Volgens een woordvoerder van de bonden willen de werknemers minstens hetzelfde hebben als waarover woensdag overeenstem ming is bereikt in de bouw. TEXEL (ANP) - Een F-104 van de Duitse luchtmacht uit Buchel is gistermiddag bij Terschelling in de Noordzee neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven. Tijdens "de eerste schietoefening stortte zijn toestel in zee. Volgens de rijkspoli tie bevonden zich geen andere boord. ADVERTENTIE De "nioedv ^illererbniik Haal het testrapport met alle feiten bij uw Shell I O tankstation. Ol vraag het even aan bij Shell Nederland f Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175, Rotterdam-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7