Vierambachts- wef op slot Slechthorenden luiden noodklok PUBLIEK Sassenheimse slotgracht wordt onder banden genomen RAADWOUBRUGGE BESLIST IN BEROEP TER AAR Lisserbroek pleit Zeiler Dercksen ten onrechte geschorst INBRAAKJE Gemeente koopt bollen grond STREEK VRIJDAG 25 FEBRUARI 1971 Gitaar -trio Burgerzaal: „charmant" BODEGRAVEN - Het Comité Concerten Burgerzaal Bodegraven had ditmaal voor een Trio van drie gitaren gekozen: Hopman, Kru- meich, Dick Visser. Men moet zo'n uitvoering als een sgirée nemen, te gelijk alles zien en aanhoren geeft de volle charme. Gestreefd werd naar origineel driegitarenbezetting en het hele programma beant woordde als keuze aan wat de ge degen vakman onder "een goed stuk" verstaat. Goed als Gouw, stemmenverdeling, gitaar- eigen behandeling van de stof. Wat nog niet inhoudt, dat er algemeen een concertwaarde in steekt om onder steboven van te zijn. Maar dat wa ren we wel bij het Trio in D van Filippo Graniani, die van na Mozart moet zijn en zelf van deze of van Haydn of de jonge Beethoven on dersteboven was. Een snuitebol van een Allegro dat Trio-begin, Ita liaans zonnig, met juist niets meer van de afkomst van de luit, die de "wieg" was van de klassieke gitaar. Klassieke, want van de jazz-gitaar, die een dikmetalen snaar draagt, zou er geen snaar gesprongen zijn in "Konversation" van Hans Lotz! Lotz, een van de zes 20ste eeuwers op het programma onder welke Hindemith, die gemeten aan zijn faam, wat tegenviel. Bij die zes Kometer en Dick Visser (een be werking), allang alom geaccep teerd. Het concerterende Trio telt ook internationaal mee, het enige wat we niet afdoende verzorgd vonden soms, is hoe een stuk z'n einde vinden moet. De ongenoemde componisten wa ren Carl Graun, Siegfried Mieller, Giuliani, Sors, Von Beckerath. KEES VERHOEF HAARLEMMERMEER Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer hebben besloten geen rokertjes meer beschikbaar te stelln tijdens vergaderingen van de raad, commissies, ambtelijke werkgroepen, recepties en dergelijke Het college meent dat het niet reëel is dat enerzijds door een overheidsinstelling produk- ten worden verstrekt die schadelijk kunnen zijn voor de volksgezondheid, terwijl anderzijds de overheid jaar lijks miljoenen guldens uit geeft om het roken te beper ken en de kwalijke gevolgen te bestrijden. Ook in ander opzicht is van het gemeentebestuur aandacht voor het rookprobleem ge vraagd. De schoolartsen- dienst, distrikt Haarlemmer meer, heeft B. en W. gevraagd een rookverbod in te stellen op alle openbare scholen. Ge steld wordt dat de gemeente terecht een optimale en maximale geneeskundige verzorging verlangt, hetgeen betekent dat ook de preventie de volle aandacht moet heb ben. De schoolartsendienst is van oordeel dat niet roken voor de klas en in de groep van leerlingen belangrijk is en dat de leerkracht, door niet te ro ken, de gehele rookpreventie behoort te steunen. Het "rookprobleem" zal in de gemeenteraad van 3 maart ter sprake komen. Enkele raads leden, waaronder dr. Kool van de PPR, hebben zich al eerder tot B. en W. gewend inzake het roken. Zij stelden voor het ro ken tijdens de raadsvergader ing gewoon het roken te ver bieden. Maar dat blijkt nog geen haalbare kaart te zijn. Klip Een week voor de onverbid delijke topper tegen HZC/De Robben wacht de Alphense wa- terpolohoofdklasser AZC za terdagavond eerst nog de ont moeting tegen VZC/Ritmees- ter. Een lastige klip, die AZC destijds in Veendaal met 7-6 wist te omzeilen. VZC/Ritmees- ter is vooral sterk in eigen bad - De Robben won vorige week nog moeizaam met 5-4 maar acteert elders minder gedreven. Toch zal AZC op zijn tellen moeten passen. Het duel wordt in De Dillen om zeven uur ge speeld. Voor de traditionele weg wedstrijd van de Alphense at- letiekclub AAV'36, die 12 maart in en rond Alphen wordt gelopen, hebben inmiddels al diverse topatleten ingeschre ven. Zo komen o.a. internatio nals Cor Vriend (Eindhoven) en Roelof Veld (Deventer) naar Alphen. Gisteren meldde zich ook Gerard Mentink, onlangs winnaar van de Midwinter marathon, zich aan. De ver wachting is dat het aantal deelnemers, waaronder ook Belgen en waarschijnlijk Duitsers, dit jaar de 300 zal overschrijden. De communicatie verloopt een stuk prettiger dankzij het gebruik var "een praatslang met trechter-microfoon"Rechts mevrouw Minderhout. Het gaat niet zo geweldig met de afdeling Leiden van de Neder landse Vereniging voor Slech thorenden. Was het nog niet eens zo lang geleden een fitte vereniging, m menteel staan er nog maar zo'n tachtig leden ge registreerd, bijna allemaal ou deren. "We zijn zo langzamer hand een bejaardenclubje aan het worden", zei mij mevrouw Minderhout, zelf slechthorende en secretaresse van de afdeling. "Als er op ons secretariaat een overlijdensadvertentie binnen komt denken we "alweer een minder". We moeten zo snel mogelijk verjongen. Dan gaan we nog wel een tijd mee. Anders redden we .het niet." De uitgedunde vereniging, die ook de regio Alphen en de Bol lenstreek omvat, moet het nu al bijna een jaar zonder voorzitter zien te stellen. Sinds de vorige overleed is tevergeefs gezocht naar een plaatsvervanger. Nie mand staat te dringen. Geen van de huidige bestuursleden, geen van de leden. En er moet toch nodig iemand komen om de vereniging te redden. Mevr. Minderhout: "De klad is er eigenlijk ingekomen sinds ze die moderne gehoorappara- tuur hebben uitgevonden. Dat spul zit zo goed in elkaar dat een slechthorende dikwijls niet eens merkt dat hij een handicap heeft. Dat was vroe ger anders. Waren we ook veel meer op elkaar aangewezen. Vooral omdat we in de maat schappij toen een geïsoleerde groep vormden. Ik zeg niet dat ze die gehoorapparaten niet op de markt hadden moeten brengen. Natuurlijk wel. We zijn er maar wat mee geholpen. Maar het is ook niet zo dat slechthorenden elkaar dan opeens niet meer nodig zouden hebben. Laat ik een voorbeeld noemen. Kortgeleden werden we opge beld door een man uit Valken burg. Had ook een gehoorappa raat aangeschaft maar het be viel hem niets. Hij was er nau welijks beter door gaan horen, vertelde hij. Wij naar hem toe. Wat blijkt? Zijn batterijen wa ren bijna op en in plaats van het microfoontje op zijn revers te spelden had 'ie het in de bin nenzak van z'n colbertje weg gemoffeld. Geen wonder dat 'ie niets hoorde. Kijk, en dat bedoelen we nou met elkaar nodig hebben. Ook met die moderne apparatuur blijven er voor slechthorenden problemen bestaan. Vooral ook omdat er veel niet weten hoe hun apparatuur precies werkt. Ze hebben het zich bij de specialist wel laten vertel len, maar waren toen te zenu wachtig of luisterden gewoon niet goed." De vereniging gaat door met haar pogingen slechthorenden "te strikken" voor een lidmaat schap. Het probleem is alleen waar zit ten die slechthorenden? Mevr. Minderhout heeft in de afgelo pen jaren nogal wat pogingen ondernomen om aan adressen te komen. "Vroeger kreeg ik die nogal eens van sociaal werk sters", zegt ze, "maar nu is de medewerking nihil. Ik heb het geprobeerd via het Audiolo- gisch Centrum in Leiden maar zonder resultaat. Die mensen hebben antuurlij gelijk. Ik zou ook geen adressen afstaan. Pri vacy moet er zijn. Maar dat maakt het voor ons wel erg moeilijk. Maar misschien dat we nu toch nog gehoor krijgen." Er zijn plannen om de gracht om het voormalige slot Teylingen l in Sassenheim weer tot de oor- I spronkelijke omvang terug te l brengen. Het huidige watertje bij de ruïne is maar een klein gedeelte van de gracht zoals die er vroeger l lag Tijdens die werkzaamheden l wil men gelijk kijken of er nog l waardevolle oudheidkundige voorwerpen in de bodemlagen zit ten. Waarschijnlijk nog dit jaar zul len archeologische rijksdiensten de gracht rond het voormalige slot Teylingen in Sassenheim aan een n,auwkeurig onderzoek onderwerpen. Enerzijds om te onderzoeken of er zich nog waardevolle oudheidkundige voorwerpen in bevinden en an derzijds om de onderlinge bo demlagen te bestuderen als mede het nauwkeurig vaststel len van de juiste omvang van de oorspronkelijke slotgracht. Het huidige watertje tegen de Sas- senheimse ruine is namelijk maar een klein gedeelte van de gracht zoals die er vroeger lag. Dat heeft men kunnen aflezen op oude tekeningen. Parallel lopend aan het archeo logische onderzoek wil men die slotgracht weer in zijn oude staat terugbrengen. Om dat mogelijk te maken was het noodzakelijk om twee perceel tjes grond (vroeger slotgracht) aan te kopen. Na lange onder handelingenmet de eigenaars is dat een paar weken geleden ge lukt dankzij de bemoeienissen van de vorig jaar opgerichte Stichting Slot Teylingen, die zich onder meer tot doel heeft ge steld de slecht bezochte mine uit de vergetelheid te ontrekken en een wat groter publiek te inte- voor de majestueuze Sassenheimse steenklomp. Om dat te kunnen bereiken heeft de stichting een strijdplan ge maakt, waarbij het er niet zo zeer om gaat het slot in oude glo rie te herstellen alswel het voor het geïnteresseerde publiek aantrekkelijker en toegankelij ker te maken van de mine. Wat de financien betreft is de stich ting aangewezen op subsidies van provinciale- en rijksinstel lingen en giften uit het bedrijfs leven en van particulieren. Het stichtingsbestuur heeft kortge leden wat meer „aanzien" ge kregen dankzij de toetreding van rijksslotvoogd Hoogstra ten, momenteel tijdelijk direc teur van het Amsterdamse Van Gogh-museum. De op het gebied van de oud heidkunde gespecialiseerde rijksdiensten, die bij het slot grachtproject waarschijnlijk ter zijde zullen worden gestaan door archeologie-studenten, willen een gedeelte van de be staande gracht leegpompen om dan op het droge in de bodem te kunnen graven. In de rest van de gracht zal worden gedregd. Wat verwacht men er zoal aan te treffen? In ieder geval wat Ja cobakannetjes. Stenen drank kruiken die, zo wil het verhaal, destijds eigenhandig door slot- be woonster Jacoba van Beieren, werden vervaardigd en door haar ook persoonlijk in de gracht gemikt. Meestal als ze in een uitgelaten stemming ver keerde. Er zijn er nogal wat die vraag tekens zetten bij deze theorie. Immers, niet alleen uit de slot gracht van Teylingen zijn die Jacobakannetjes tevoorschijn gekomen, maar ook uit slot grachten bij andere kastelen, waarvan niet bekend is dat gravin Jacoba zich daar heeft opgehouden. Bovendien zijn ook Jacobakannetjes gevonden in het midden van de 14de eeuw lang voordat Jacoba werd ge boren. In het recente verleden zijn er twee van dergelijke kannetjes gevonden. Eén werd er uit de slotgracht gediept door kaas handelaar Van Vliet, die vlak bij de ruine woonde en een tweede werd aangetroffen op het stuk land dat aan de west zijde van de ruïne ligt. Bestuurslid Overbeeke:Zolang het bij de vondst van dergelijke kannetjes blijft zullen we die waarschijnlijk in handen van de Stichting houden. Want zo zeldzaam zijn ze nu ook weer niet. Mochten we kostbaarder spullen aantreffen dan zal de overheid daar wel beslag op wil len leggen zodat ze in een mu seum tentoongesteld kunnen worden." Als het weer niet al te veel tegen zit wil men het grachtproject in ongeveer drie maanden zien te klaren. Daarna moet de stich ting weer aan geld zien te ko men voor het maken van een vaste overberbindingTot nu toe zijn bezoekers van de ruine door een slotvrouw overgeva ren. Dat blijft ze doen, ook als de brug er is. Als attractie. WOUBRUGGE - De eerste daadwerkelijke stap om tot een oplossing van de verkeersproblemen rond de Vierambachtsweg te komen is gezet. De raad van Woubrugge ging er gisteravond mee ak koord dat er een wisselend éénrichtingverkeer op het weggetje wordt ingesteld. Dit geld 's morgens tussen zeven uur en half tien en 's middags van vier uur tot half zeven. Jacoba-kannetje TER AAR - Ter Aar gaat in beroep bij de Kroon tegen het besluit van Gedeputeerde Staten om niet meer te werken aan de Stichting tot ver betering van de tuinbouwstruc- tuur. Hoewel de raad aanvankelijk enige schroom toonde, besloot hij later toch met algemene stemmen een uitspraak van de Kroon te vra gen. Door deze maatregel zou de Vie rambachtsweg onaantrekkelijk worden voor "sluipverkeer" van en naar Alphen en daardoor een stuk veiliger voor fietsers en ander lang zaam verkeer. In een later stadium zou bezien kunnen worden of ver dere maatregelen, zoals afsluiting van de weg voor gemotoriseerd verkeer, noodzakelijk zijn. Marx (KVP) toonde zich uitermate ontevreden met de maatregelen om het verkeer op de Vierambachts weg en de daarop aansluitende maken we Woubrugseweg aan banden te leg gen. Hij zei in de gehele beschou wing de handtekeningenacties ge mist te hebben tegen de verkeers- beperking, van een aantal Wou- brugse belanghebbenden. De fout van de huidige situatie ligt volgen: In Koudekerk vond hij de toestand nog nijpender dan in Woubrugge. omdat daar huizen vlak langs de weg liggen. Als oplossing voor de in Alphen op school gaande jeugd, die dagelijks over de gevaarlijke ver keersweg moet fietsen, zag Marx de aanleg van een fietspad. De agitatie van de bewoners van de Vierambachtsweg tegen het ver keer vond hij niet juist. "Als ze con sequent zijn verlangen ze bij gehele afsluiting ook geen ontheffing. Dan maken we een parkeerplaats en moeten ze maar naar hun huis lo pen". Ook vond hij dat de meeste klachten kwamen van mensen die pas langs de weg zijn komen wo nen. Als alternatief voor afsluiten noemde hij de weg onaantrekkelij ker voor het verkeer te maken, bij- Marx bij de provincie. Zij liet Alp- voorbeeld door het plaatsen hen vrijwel onbeperkte groei toe, een traag stoplicht bij de bocht bij terwijl er geen wegennet aanwezig gebouw "De Dageraad". dat die groei zou kunnen i dragen. Voordat Alphen ging uit breiden, had er eerst gezorgd moe ten worden voor passende verbin dingen. De KVP'er wees erop dat Burgemeester Brouwer de Koning antwoordde dat het gemeentebes tuur de resultaten van de ge noemde handtekeningacties nooit officieel heeft ontvangen. De sug- Een volle raadszaal luisterde naar de debatten die gisteravond in Woubrugge werden gevoerd over het wisselend éénrichtingverkeer op de Vierambachtsweg. belasting voor andere dorpen m een eerder stadium al gerelativeerd door te stellen dat er een aantal al ternatieven zijn waar het verkeer gebruik van kan maken als de Vie rambachtsweg gesloten wordt of eenrichtingsverkeer krijgt. Via de Lage Zijde naar Koudekerk, over de Albert Schweizerbrug naar de Hoge Rijndijk of via de Herenweg naar Leimuiden zijn er drie van. Het is dus nooit zo dat één plaats de volledige verkeersstroom moet op vangen. Het voorstel tot het instel len van het eenrichtingverkeer werd aangenomen met slechts de stemmen van Mart en Noordam tegen. door het afsluiten van de weg het gestie over het minder aantrekke- probleem verlegd wordt naar plaat- lijk maken noemde hij vooruitlo- als Koudekerk en Nieuwveen. LISSERBROEK - De dorpsraad voortduren. "Ook al", van Lisserbroek wil dat er een bus- dorpsraad in haar brief, S» j®ml van Lisserbroek naar bestaande wegen voorai voo Hoofddorp en Nieuw-Vennep. In (brom-) fietsers erg gevaarlijk zijn" i de gemeenteraad van Haar lemmermeer gericht schrijven len \yijst de dorpsraad op de geïso leerde positie s Lisserbroek ten Hoofddorp. Veel Lisserbroekers zijn voor scho- andere voorzieningen aan gewezen op Nieuw -Vennep en opzichte van de andere kernen de Haarlemmermeer door het vol ledig ontbreken van een busdienst Mede omdat er in Lisserbroek 350 woningen zullen worden gebouwd veel Schipholwerkers 'T de komende twee jaar, zodat het de Haarlemmermeer inwonersaantal In de brief wijst de dorpsraad ook ren eerder gelanceerd idee om buslijn in te richten die plaat- uit de bollenstreek, waar ook ïen, met Amster- drieduizend zal stijgen, vindt de dorpsraad dat die situatie niet kan twee- naar dam moet verbinden. Deze buslijn ook Lisserbroek aan kunnen pen op datgene wat in de toekomst mogelijk aan de orde kan komen. Hij zei dat Woubrugge niet persé tegen sluipverkeer is, maar dat het gemeentebestuur geen massale verkeersstroom over de Vieram bachtsweg kan gedogen. Hij vond de visie van Marx over het ver- keersvraagstuk wat te optimis tisch. "Alphen blijft groeien en als we nu niet tot maatregelen over gaan dan kan dat rampzalige gevol gen hebben". Wethouder Van der Laan en raadslid Van Wieringen, beiden ook KVP konden zich in grote lijnen met deze visie van de burgemeester verenigen en stem den dan ook voor het voorstel. Marx bleef echter tegen. Heijkoop (WD) begon met een in tentieverklaring aan het adres van het college. Hij trok zijn eens ge dane bewering over een weinig ac tief beleid over deze kwestie terug en hij zei de verdediging van het Woubrugse college tegenover Alp hen uitstekend te vinden. Hij verge leek de verhouding tussen Wou brugge en Alphen met David en Goliath. Woubrugge moet volgens Heijkoop in deze kwestie een eigen beleid blijven voeren, ondanks het veel grotere Alphen. Het betoog van de wethouder uit Alphen noemde hij zwak en weinig rele vant. Hij vond het bevreemdend dat deze wethouder in een eerder stadium geen behoefte had gehad aan overleg en dat hij nu met "vak- bondskreten" als: "schouder aan schouder naar de provincie" op de proppen was gekomen. Ook zeer onsympathiek vond hij de uitlatin gen van de Alphense wethouder dat de bijna tweehonderd leerlin gen die dagelijks naar Alphen fiet sen slechts een vijfhonderdste uit maken van het totale leerlingen bestand aldaar. Haasbroek (prot. chr.) toonde er zich een voorstander van om de weg zijn oude landelijke karakter te laten houden en was dan ook voor de beperkende verkeersmaatrege len. Venhuizen (prot. chr.) vroeg zich met lichte verbazing af wat de term 'sluipverkeer'' eigenlijk be tekent. Zelf aan de Vierambachts weg wonend had hij geconstateerd dat dat verkeer geenszins sluipt, maar vaak met snelheden van over de honderd kilometer per uur rijdt. Hij had geconstateerd dat door de automobilisten de snelste route wordt verkozen. De weg via de Hoge Rijndijk is volgens Venhui zen dan ook een stuk stiller dan de Vierambachtsweg, hoewel beide wegen een goede verbinding met Alphen vormen. Hij was van me ning dat de mensen maar meer ge bruik moeten maken van het open baar vervoer. Wel zei hij het belang rijk te vinden dat de mensen en vooral de bedrijven die aan de Vie rambachtsweg gevestigd zijn een ontheffing krijgen van een moge lijk in de toekomst geldend inrij- verbod. Noordam verweet de burgemeester de verantwoordelijkheid voor de verkeersstroom af te schuiven naar andere gemeenten als Koudekerk. Een bewering waar Brouwer de Koning op antwoordde dat hij tij dens zijn ambtseed had beloofd primair de belangen van de bevol king van Woubrugge te dienen. Overigens had de burgemeester de AMSTERDAM - Het bestuur van het koninklijk Nederlands Water- sportverbond heeft vorig jaar top zeiler Fred Dercksen (21) uit Sneek ten onrechte voor één jaar ge schorst. De schorsing moet opge heven worden. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W.J. Borgerhoff-Mulder heeft dit giste ren bepaald in een kort geding dat Flving-junior-zeiler Derchsen tegen het watersportverbond had aangespannen. Aanleiding tot zijn schorsing was een klacht - in 1975 van het Ita liaanse zeilverbond De Italianen waren beledigd door het gedrag van Dercksen tijdens de wereld kampioenschappen bij Venetië. Hij uitte daar zijn ongnoegen over de Italiaanse pers door op het voor hoofd te wijzen en de vuisten te bal len. De zaak kwam in 1976 voor de zo genaamde gedrag-raad en later voorde beroepsraad van het water sportverbond. Beide raden conclu deerden, dat Dercksen voor eén jaar moest worden uitgesloten van (inter)nationale wedstrijden. NOORDWIJK - Pastoor Riep van de Noordwijkse parochie Maria ter Zee zal begin maart worden geïn stalleerd als rector van het verzor gingshuis voor bejaarden ,,De Wil- bert" in Katwijk. Dit weekeinde zal hij voor de laatste maal de diensten in de parochiekerk leiden. Na de diensten bestaat voor iedereen de gelegenheid om in de kerkzaal af scheid te nemen van de vertrek- kemde pastoor. De pastoor heeft ruim twee jaar in Noordwijk ge werkt. WADDINXVEEN - Bij het con structiebedrijf Van den Berg in Waddinxveen hebben dieven een sigarettenautomaat opengebroken maar alleen de pakjes tabak mee genomen. De sigaretten lieten ze onaangeroerd. Het geld stalen ze eveneens uit de automaat. Ver moedelijk hebben de inbrekers ook nog gezocht naar geld. Alle ruimten in het kantoor werden overhoop gehaald. Alleen de lade waarin wat geld was opgeborgen (de politie kon niet vertellen om wat voor be drag het ging), konden zij niet open krijgen. LISSERBROEK - De gemeente Haarlemmermeer gaat bijna drie hectare grond aankopen in Lisser broek om het bestemmingsplan al daar te kunnen realiseren. B en W vragen de raad daarvoor bijna 220 duizend gulden beschikbaar te stel len. het stuk grond, dat nu voor bol lenteelt wordt gebruikt, is bedoeld voor aanleg van wegen, openbaar groen, agrarische en handelsbed rijven, tuinbouw en agrarische doe leinden. De grond is nu eigendom van mevrouw A. J. van Hoge- Clemens uit Overveen. Het wordt gepacht door P. P. A. Clemens uit Lisserbroek. Van de 220.000 gulden is 140.000 bestemd voor dé eigena resse en bijna 80.000 gulden voor de pachter. Deze laatste som is bedoelt als schadeloosstelling. Zowel met mevrouw Van Hage als met de pachter, Clemens, heeft gemeente overeenstemming bereikt. Omge rekend per vierkante meter betaalt de gemeente f 7,85 gulden voor het terrein.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4