Ton extra voor migranten zit er nog niet in Wijk Meerburg wil eigen scholen LCG: beroep bij Kroon tegen Breestraat-plan Leiden en de controverse met CRM WaalDan moet Roomburger Polder bebouwd worden 'Ik heb behoefte aan dui delijker regels' VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 LEIDEN - Geen enkel Tweede Kamerlid heeft tot nu toe gereageerd op een verzoek van het college van B en W om een ton per jaar extra beschikbaar te stellen voor de huis- Door Ton van Brussel vesting van migranten in Leiden. In een brief, die begin deze maand aan alle leden van de kamer is gestuurd, wees het college op de laatste ontwikkelingen op dit gebied in Leiden. Men schreef onder meer: "Kort gezegd komt het er op neer dat de voorheen door particulieren verzorgde huis vesting van buitenlandse werknemers, steeds meer een zaak van het gemeentebestuur is geworden". Concreet betekende dat voor Lei- Geen reactie dus van de Tweede den o.a. dat een voormalig pand Kamer, maar wel van de Stich- gen als "Rijn en Lek" moesten maar wat minder steun krijgen en projecten als dat van Leiden, wat Signalerend Hooigracht 14-16: financiële problemen de Stedelijke Licht Fabrie ken aan de Hooigracht 14-16 werd verbouwd en geschikt ge maakt voor die huisvesting. Dat bracht wat problemen met zich mee, vooral in de beheerssfeer. Het aanstellen van personeel voor de dagelijkse controle op de gang van zaken en voor hulpver lening aan de bewoners, leverde een extra kostenpost op, die het college niet in de huurprijs wil door berekenen, omdat deze an ders voor de bewoners, die veelal niet meer dan een mager inko men hebben, niet meer op te brengen zouden zijn. Aangeklopt werd bij het ministerie van CRM. Toen bleek dat van die kant geen financiële steun te verwachten was, werd de brief aan de kamerleden geschreven. Rechtstreeks Nu dat ook weinig zoden aan de dijk lijkt te zetten, wil wethouder Oosterman (maatschappelijke aangelegenheden) rechtstreeks contact zoeken met de kamer fracties en eventueel nog een keer met vertegenwoordigers van CRM gaan praten. En levert dat nieuwe overleg weer niets op, dan blijft er weinig anders over, dan de gemeenteraad te vragen de extra beheerskosten, toch maar uit eigen zak te betalen. Daar zou dan een gaatje voor in de begroting gevonden moeten worden. ting tot bijstand aan buitenlandse werknemers "Rijn en Lek". Die club, de naam zegt het al, houdt zich bezig met de problematiek van buitenlanders in Nederland in het gebied tussen Rijn en Lek, met als belangrijkste plaatsen Leiden, Gouda en Alphen, omdat daar de meeste migranten wo- Rijn en Lek nu, was niet zo geluk kig met de opmerkingen die het college over haar werk in een brief aan de kamer had gemaakt. Het Leids college begrijpt natuur lijk best dat net zo als op het Stadhuisplein, op het Binnenhof de subsidiebomen ook niet tot in de hemel groeien, dus had het de kamerleden een suggestie aan de hand gedaan, waar die extra ton vandaan moest komen. Stichtin- ADVERTENTIE dealer BOUSSAC GORDIJNEN PI flFfi TAPIJT r LUlu gordijnen BESOUW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 Het college motiveerde het voorstel met de opmerkingen dat de over heid jaarlijks miljoenen in stich tingen als Rijn en Lek stopt, maar dat moeilijk te peilen is wat het resultaat van die steun is. Het col lege zegt niet onder de indruk te zijn van het werk van Rijn en Lek, en de ervaringen met buiten landse werknemers wijzen in eenzelfde richting. "Bovendien zijn instellingen als deze steeds meer van de directe hulpverle ning afgestapt en houden zich meer structureel, stimulerend en signalerend bezig", zo schrijft het college. Directeur G. Hijben van Rijn en Lek, had de brief voor ons ge-( sprek nog niet gezien, zakt achte- rover in zijn stoel en reageert la coniek: "O ja, hebben ze dat ge schreven. Nou ik vind het best. Laten ze ons maar minder geven. Daar heb ik geen bezwaar tegen. Maar dan moet Leiden wel ons werk overnemen". Uit het gesprek met Ghijben blijkt dat er geen innige vriendschap of nauwe samenwerking tussen Leiden en Rijn en Lek bestaat en volgens de directeur berust dat op onwetendheid van het ge meentebestuur. Hij wijst er op dat er inderdaad een accentver schuiving is geweest en dat Rijn en Lek zich meer beijvert voor het zoeken naar oplossingen voor die problemen van migranten, die voortdurend terugkomen. "We hebben zoveel mogelijk ge probeerd om elders initiatievan van de grond te helpen, om in de directe hulp te voorzien. Als dat lukte, stapten wij er een beetje uit. We hebben natuurlijk nog wel onze tolken, de c zingen en spreekuren". Moeizaam Simpel gezegd komt het er op neer dat Rijn en Lek er naar streeft om buitenlanders, net zo als Neder landers, alle kansen te geven om zich hier normaal te kunnen ont plooien. Een moeizaam werk, waarvan het resultaat natuurlijk niet op de korte termijn zichtbaar wordt. Zo'n situatie vergt een mentaliteitsverandering, die veel voeten in de aarde heeft en een proces is van jaren. Opmerkelijk is echter wel dat de overheid doorgaans de projecten die met veel geld worden ge steund, aan een sport controle onderwerpt. In overleg wordt bekeken of door de betrokken in stelling, in dit geval Rijn en Lek, wel de juiste wegen wordt be wandeld om het gestelde doel te bereiken. Kortom, of het geld wel op de juiste manier wordt uitge geven. En dan komen we op een terrein, waar de twijfels van Lei den liggen. "Wij geloven dat dit soort instellin gen", zegt wethouder Oosterman, veel minder toegerust zijn om hun werk uit te voeren. De ge meente kan dat in veel gevallen beter. Wij kunnen sneller inspe len. We werken soms wel samen met Rijn en Lek, maar meestal hebben we ze niet nodig. Het is mij ook duister wat in het pand aan de Doezastraat gebeurt. Als je op zondag bij ons aan de Hooi gracht komt kijken, zie je zeven tig mensen in de recreatiezaal. Die hebben het daar best en die gaan niet' naar de Doezastraat". Het ministerie van CRM stelt des- SCHAATSACTIVITEITEN TON MENKEN IJSBAAN Naast het rekreatieschaatsen voor alle soorten schaatsen in de hieronder vermelde openingstijden de volgende extra activiteiten Iedere dinsdag- en donderda gochtend damestrimmen, vrij dagavond ingaande om 22.30 uur marathon schaatsen. informaties bij de ijsbaan. Elke zaterdagavond disco schaatsavond. Verder ideaal voor kinderpartijtjes op woensdag- en za terdagmiddag. Iedere dag vanaf 7 uur geopend. Openingstijden van 7 tot 12 uur, van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur. Tot en met 15 mei geopend. Vondellaan 41, tel. 769344. LEIDEN - Het Leids City Centrum heeft de Kroon gevraagd om de be sluiten, die de gemeenteraad op 24 januari nam over de Breestraat te schorsen en te vernietigen. Het be roep van het LCC, waarin een groot deel van de winkelbedrijven in de binnenstad zich verenigd hebben, richt zich tegen de voorgenomen afsluiting op proef voor doorgaand verkeer van de Breestraat gedu rende zes maanden en de recon structie, eveneens op proef, van het gedeelte tussen de Koornbrugsteeg en Gangetje. Mr. dr. M. Teekens, de raadsman van het LCC heeft aan B en W, de gemeenteraad en de verkeers- commissie bovendien gevraagd alle maatregelen ter uitvoering van het raadsbesluit over de Breestraat, op te schorten, totdat de Kroon over het beroepschrift een beslis sing heeft genomen. De gemeente had begin maart met de uitvoering van het raadsbesluit willen begin- vrees uit dat tengevolge van het raadsbesluit de stad Leiden zal komen te zitten met een "steriel, grotendeels ongebruikt voetgan gersgebied". Door het afvallen van de Leidse klanten uit de buitenwij ken zal het Leidse winkelcentrum de helft van zijn klanten verliezen, zo vreest het LCC, welke ontwikke ling "stellig grote leegstand zal ver oorzaken, opheffing van vele zaken en werkloosheid onder midden standers en werknemers". Het LCC noemt dit "onaanvaardbare risico's van een onbezonnen raadsbesluit voor de belangen van de Leidse economie, de Leidse middenstand, de Leidse werknemers en de be zoekers uit de regio". Geen proef? Het Leids City Centrum gelooft niet dat er sprake is van een "expe rimentele" afsluiting en recon structie, maar van een permanente: "Het spreekt vanzelf dat een ge meente niet bij proef een straat gaat reconstrueren voor een bedrag van LEIDEN - "Als u Meerburg groen Wil laten en voor recrea tie bestemmen, dan is in ieder geval zeker dat hier geen school zal komen, dan worden uw schoolproblemen niet opgelost". De inwoners van Roomburg werden met deze uitspraak van wethouder Waal (stadsontwikkeling) gecon fronteerd gisteravond tijdens de tweede door de gemeente belegde discussie-avond over de plannen voor Leiden- Oost. Leiden-Oost is het gebied tussen de spoorlijn Leiden-Utrecht, de Lammenschansweg, de Zoeter- woudsesingel, de Hoge Rijndijk en de Rijksweg Amsterdam- Rotterdam; ook de andere zijde van de Hoge Rijndijk en het Waardei- land vallen binnen de grenzen van Leiden-Oost. Voor dit hele gebied heeft de gemeente de mogelijkhe den voor de toekomst aangegeven n structuurschets. De grote vraag waar het om draalt is: moet er in de polder tussen Rijn- Schiekanaal woningbouw plaats vinden, of moeten er bedrijven ge huisvest worden, of moet het ge bied voor recreatie bestemd wor den? Van alles wat wellicht, maar dan hoeveel van het een en hoeveel van het ander? De keuze die uit de verschillende mogelijkheden gemaakt wordt, zal invloed hebben op allerlei andere zaken. De bewoners van de wat geï soleerd Liggende wijk Meerburg lie ten gisteravond duidelijk blijken dat zij een groté behoefte hebben aan eigen scholen. Scholen zouden er alleen maar kunnen komen als er woningbouw plaatsvindt in de Roomburger polder, maakte we thouder Waal duidelijk. Hiermee reageerde hij op suggesties om van de Roomburger polder een "tweede Leidse Hout" te maken en woningbouw te plegen in de Cro- nesteinse polder aan de andere kant van de spoorlijn. Aan woningbouw in Roomburg zit ten nog heel wat haken en ogen vast, zette Waal overigens uiteen. Er zouden twee bruggen over het Rijn-Schiekanaal moeten komen. De provincie heeft in principe geen bezwaar tegen de aanleg van deze bruggen, maar over de financiële consequenties moet nog met de hogere overheid gepraat worden. "Zonder rijkssubsidie zijn deze plannen niet mogelijk". Waal achtte het niet mogelijk dat de gevraagd dat er regelmatig over leg is met Rijn en Lek, maar dat er behalve een formele accoun tantscontrole, geen toezicht op de besteding van de gelden wordt gehouden. Maar, zo zegt een voor lichter van CRM: "We hebben alle vertrouwen en we geloven dat Rijn en Lek erg zinnig werk doet". Personeel bibliotheek wil gesprek met bestuur LEIDEN - Het personeel van de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden heeft zijn bestuur een brief geschreven, waarin wordt aange drongen op een gezamenlijk ge sprek op korte termijn. In dit over leg moeten, aldus het personeel, onderwerpen aan de orde komen als het pakket van eisen, dat door het personeel is ingediend, de be stuursstructuur, het functioneren daarvan en de aanwezigheid van een vertegenwoordiging van het algemeen bestuur op personeels vergaderingen. Het bestuur van de bibliotheek had het personeel al een gesprek toege zegd. Dat zou op 23 maart plaats hebben. Het personeel schrijft ech ter: "gezien de acute onvrede van het personeel, achten wij die datum te ver weg". Gevraagd wordt om uiterlijk op 4 maart bij elkaar te komen. Het personeel heeft bin nenkort ook een gesprek met we thouder Oosterman over de biblio theekkwestie. ADVERTENTIE Weinig hoop Voor het college hier, lijkt er wat die extra ton aangaat weinig hoop. CRM houdt voet bij stuk, staat aan de kant van Rijn en Lek en zal financieel niet over de brug komen. En dan blijven er inder daad nog maar twee mogelijkhe den over. Of de kamerfracties worden bewerkt en gaan zich over dit beleidspunt (minder geld voor het lagere termijn werk, meer voor projecten op korte termijn) uitspreken of Leiden moet zelf gaan opdraaien voor de gevolgen van de door het college gekozen weg om het einde van de migrantenhuisvestingsproblemen naderbij te brengen. De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 170.- Dit model met briljant 245.- Met 2 briljanten ...320.- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgravereri. Desiree Anjer A.S. De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 ruim één miljoen gulden. Dit is het soort experimenten dat bij de aan vang al definitief is". Het LCC spreekt in dit verband van "be drieglijke schijn". De winkelier sorganisatie verwacht vooral nade lige gevolgen van het gebrek aan goede parkeervoorzieningen nabij het voetgangersgebied. "Het raadsbesluit brengt het aantal be schikbare parkeerplaatsen tot een minimum terug, terwijl de par keerplaatsen, die nog enigszins be reikbaar zijn, öf ver van het cen trum liggen, óf uiterst moeilijk ge vonden kunnen worden". Ook wijst het LCC erop dat het raadsbesluit van januari '77 in strijd is met de nota vorming voetgan gersgebied van juni 1971, die in dat jaar door de raad werd aanvaard. Daarin werd gesteld dat er geen be slissingen zouden worden geno men die vooruitgrijpen op een in te stellen onderzoek naar de binnen stadsfuncties. Het LCC wijst er op dat wel verschillende onderzoeken gaande zijn, maar nog niet afge rond. Meerburggrote behoefte aan scholen gemeenteraad over de huidige keu- ste spade de grond in gaat. De ont- van de aanwezigen daarna was dat zemogelijkheden nog geen uit- wikkeling is afhankelijk van men er dus niet op hoefde te reke- spraak zou willen doen. Als er ge- bouwplannen elders in de gemeen- nen dat de kinderen die nu geboren kozen zou worden voor woning- te. "Het is hoogst twijfelachtig of worden nog gebruik zullen kunnen bouw, en Waal vindt dat de raad wel men binnen vijf of zes jaar gaat maken van scholen in Meerburg een keuze moet doen, dan zal het bouwen", schatte de zeer voorzich- zelf. nog geruime tijd duren voor de eer- tige wethouder. Conclusie van een LEIDEN - "Ik heb behoefte «tan duidelijker regels". Naast we thouder Verboom die werkt aan diverse renovatie-projecten is wethouder Waal diegene van het college van B en W die het meest te stellen heeft met aller lei inspraakprocedures. Min of meer regelmatig is op te maken uit akties en ingezonden brie ven dat het overleg met de Leidse bevolking en het be drijfsleven niet tot ieders tevre denheid verloopt. Uit boven staande verzuchting blijkt dat ook de bestuurder wel zou wil len weten waar hij aan toe is. De laatste jaren zijn velerlei or ganisaties ontstaan in tal van Leidse wijken. Blijkbaar had de bevolking er behoefte aan zich te organiseren, voldeed de ge meenteraad niet meer in alle opzichten. Waal betwijfelt of het ontstaan van alle wijkcomi- té's en wijkverenigingen wijst op vervreemding van de ge meenteraad. De gemeenteraad blijft voor hem dan ook de in stantie die in ieder geval de grote lijnen vaststelt. Tot hoe ver gaat in zijn ogen dan de zeg genschap van al die wijkorgani- saties? Als er regels opgesteld worden om inspraak te organiseren, zal er dan een zekere bevoegdheid gegeven moeten worden om de wijkorganisaties invloed te ge ven? Waal ziet grote bezwaren aan het geven van bevoegdhe den. Als er een zekere macht gegeven wordt aan bepaalde organisaties dan moet bekend zijn wie wat vertegenwoordigd en waarover. "Als je mensen mee laat stemmen, je weet niet watje in huis haalt. Je moet bij voorbeeld uitkijken dat het niet in de partij-politieke sfeer ge trokken wordt". Hij noemt wij ken waar vooraanstaande par tijleden in wijkorganisaties zit ten. Het gevaar is dat zo partij politiek betrokken wordt bij wijkproblemen. Op het ogen blik is het echter zo datje nooit mag vragen wat er intern in een wijk gebeurt, bijvoorbeeld na mens wie gesproken wordt, dat is taboe, meent Waal. Het betoog van Waal komt erop neer datje moet kunnen contro leren wat zich in een wijk en een wijkorganisatie afspeelt zodra een wijkorganisatie bepaalde bevoegdheden krijgt. Stel dat er in een wijk twee groeperingen ontstaan, wie krijgt dan bij voorbeeld stemrecht? In Waals visie blijft de beslissingsbe voegdheid bij de gemeenteraad. De wijkorganisaties (en even tueel andere organisaties) kun nen advies geven. Het zal van het gewicht van de argumenten afhangen die in dat advies ge bruikt worden wat voor invloed dat advies heeft. Uitgangspunt daarbij: als iedereen het ergens over eens is dan zijn er geen problemen, zodra er tegenstel lingen ontstaan op een bepaald punt moet de gemeenteraad de knoop doorhakken. De open planprocedure, waar Waal de verantwoordelijke we thouder voor is, moet het ko mend jaar aan iedereen de mo- gelijkhied bieden zijn zegje te doen over het allesomvattend plan dat voor de binnenstad wordt opgesteld. Ook hier gaat wethouder Waal ervan uit dat de gemeente de grote lijnen aangeeft. Op die voorstellen kunnen dan reacties komen. Per wijk kunnen de voorge stelde plannen uitgewerkt wor den, dat kunnen de wijken ook gezamenlijk doen. Deze zienswijze komt dus in het geheel niet tegemoet aan de wens van wijken om invloed te hebben op de grote lijnen. Ver der moeten de wijkorganisaties dan nog afwachten of hun me ning over details gedeeld wordt door de gemeenteraad en het college van B en W. Begrijpelijk dat in een derge lijke betrekkelijk machteloze positie de wijkorganisaties zich het verlengstuk voelen van het ambtelijk apparaat. Waal kan zich in dergelijke onlustgevoe lens verplaatsen. Hij ervaart de wijkorganisaties als zeer nut tige gesprekspartners die veel kunnen vertellen over de wijk en wat er in de wijk leeft. In een dergelijke situatie lijken de wijkorganisaties vaak een soort hulpje voor de gemeente. Zich tegen die situatie afzettend po neren sommige strijdlustige wijken dat zij er niet voor de gemeente zijn, maar voor de bewoners. Harde acties zijn dan hun middel om hun invloed te laten gelden. De regels waar Waal behoefte aan heeft lijken dat spanningsveld niet te kun nen oplossen. Sinds enige tijd bestaat een "werkgroep inspraak" onder leiding van wethouder Van Dam. Deze werkgroep heeft nog geen resultaten geboekt. Wethouder Van Dam heeft ech ter al wel de indruk dat de wij korganisaties helemaal niet zo zitten te springen om bevoegd heden te krijgen. Bevoegdhe den zouden allerlei procedures met zich brengen waarbij de wijkorganisaties zelf de gerezen conflicten zouden moeten op lossen. Nu is het de gemeente die de conflicten op moet los sen, wat voor de wijken veel gemakkelijker is. Aldus taxeert Van Dam de situatie. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3