Raad van Oegstgeest achter Haaswijk 1 „Eerst normen opstellen dan de uitgangspunten formuleren' leidse agenda Discussie rond woningtoewijzing Staatssecretaris Meijer opent bibliotheek Oegstgeest Dolman: „Onaangenaam werk beter betalen" STAD EN RAND VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 Vrijdag OEGSTGEEST - „Ik wil vooral mijn dank uitspreken voor de positieve instelling van de raad en het college van B en W, die het - door een extra bijdrage - uiteindelijk mogelijk maakten om deze voorziening te bouwen," aldus voorzitter Huizing van de Oegstgeester openbare bibliotheek, giste ren tijdens de opening van het vernieuwde onderkomen van die bibliotheek in het Rijnlands Lyceum. De nieuwe bibliotheek werd geopend door staatssecretaris Wim Meijer van CRM, die dat deed door een bibliotheek karretje door de levensgroot papieren boek te duwen. Staatssecretaris Meijer betoogde in zijn openingsrede dat er onder dit kabinet veel gedaan is voor het bi bliotheekwezen, dat dan ook tot een explosieve groei kwam. In de afgelopen drie jaar steeg het aantal OEGSTGEEST - "Het is een historische beslissing. De stoom is van de ketel af en ik ben ervan overtuigd dat we met datgene dat in de pan zit een zeer goed plan kunnen realiseren." Met deze beeldspraak uitte de heer Van Veen (CDA) gisteravond in de gemeenteraad zijn voldoening over de beslissing van de hele raad met uitzondering van mevrouw Zoutendijk (VVD) dat Haaswijk er moet komen. Aan de beslissing was een zeer langdurige discussie voorafgegaan. Het meerderheidsstandpunt van de WD werd verwoord door mevrouw blom. "We staan beslist niet te juichen om dit weiland op te offeren aan bebouwing, maar op een zeker moment is het een kwestie van afwegen", zo stelde zij. "Met cijfers is echter, beter dan voorheen, aangetoond dat er zowel in de regio als in Oegstgeest behoefte bestaat aan woningen." Eenzelfde geluid liet ook het CDA horen. Deze fractie meende dat de plannen voor Haaswijk volledig in overeenstemming zijn met de bevol kingsopbouw van Oegstgeest. Tenslotte ging ook de fractie van de PvdA/PPR akkoord met het voorstel. "De bezwaren die in het verleden waren tegen Haaswijk zijn thans vervallen", aldus Kohlbeck. Hij verwees hierbij naar het te lage percen tage sociale woningbouw en het ontbreken van een soort totaalplan voor Haaswijk. De behoefte aan woningen was op zijn fractie opgevallen. Over het milieu merkte Kohlbeck op dat het milieu ook direct het woonmi- lieu betreft. "Een goed huis, prettige omgeving, ruimte en eventueel een tuintje is voor een aantal mensen nog niet weggelegd. Ik vind dat men daaraan maar eens moet denken als er bezwaarschriften worden opge steld in een omgeving waar dit woonmilieu optimaal is." Misnoegen Enige tegenstemmer, mevrouw Zoutendijk uitte in scherpe bewoordin gen haar misnoegen over het plan. "Het is een vergissing, een beslissing die onze kinderen en kleinkinderen ons kwalijk zullen nemen. Er be staat absoluut geen behoefte aan Haaswijk." Zij betoogde dat de nood zaak rust op gegevens van 1963. "Gegevens die ervan uitgingen dat rond het jaar 2000, Nederland 20 miljoen inwoners zou hebben. De laatste voorspellingen komen rond een totaal van 14,3 miljoen. Tijdens behandeling van Haaswijk kwam de wens naar voren dat er bin nen korte tijd na aanvang van de bouwactiviteiten een loopbrug gereali seerd dient te worden, nabij de Hazeboslaan. Wethouder Van Belle zegde namens het college toe, dat hier rekening mee zal worden gehou den, zodra de financiële ruimte binnen het plan dit toelaat. Geen van de drie fracties toonde zich voorstander van een provinciale weg 6 ten noorden van Haaswijk. Verbreding van de Haarlemmertrekvaart werd wenselijker geacht. Toewijzingsbeleid Kohlbeck vroeg zich af of er al een duidelijk toewijzingsbeleid voor Haas wijk bestaat. Wethouder Meijling deelde mee dat dit eerst over enige tijd tegemoet gezien kan worden. Ook met de fasering van het plan toonde de raad zich tevreden. "Die fasering, over 8 of 10 jaar is gedaan om het Oegstgeester belang in Haaswijk te garanderen: We bouwen in de eerste plaats voor Oegstgeest en als we kunnen zullen we het regionaal belang erin betrekken", aldus burgemeester Eysinga. Haaswijk zal, naar het zich laat aanzien gerealiseerd worden door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Burgemeester Eysinga: "Het is onze conclusie dat het goed is Haaswijk in de meest nauwe samenwer king met het Bouwfonds tot stand te brengen, natuurlijk in overleg met de raad en de commissie openbare werken." uitleningen van 84 naar 125 miljoen en werd de collectie van het geza menlijke landelijke bibliotheken met anderhalf miljoen boeken uit gebreid. „Maar dat wil niet zeggen dat het met het bibliotheekwezen ook goed gaat, want als gevolg van die explosieve groei en de nieuwe maatregelen, die voor de bibliothe ken van kracht zijn geworden, zijn grote problemen ontstaan", aldus de staatssecretaris die daarmee vooral doelde op het enorme per soneelstekort en op de wrijvingen die ontstaan doordat de biblio- theekbesturen sinds het van kracht worden van de nieuwe biblio theekwet veel minder met het rijk en veel meer met de gemeentebes turen moeten samenwerken. Meijer pleitte voor betere organisa tie en planning en bovendien voor het opstellen van landelijke nor men: „Want als we de problemen op willen lossen zullen we toch eerst uitgangspunten moeten heb ben en om die te formuleren heb je nodig." Onvolwassen Burgemeester jonkheer T. A. van Eysinga van Oegstgeest toonde zich verheugd over de nieuwe bi bliotheek die behalve openbare bi bliotheek ook schoolbibliotheek voor het Rijnlands Lyceum is. „Ik heb waardering voor onze school, al kan ik voor de onvolwassen inhoud Herenstraat 45. gebouw Staal wyk, jeugdsoos Time, 7.45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open soos- speeltuingebouw, be- Humanitas, 2-4.30 uur Fred. Hendrikplantsoen 25.Leiderdorp, informatieavond Baha'i gem., uur nam. Nieuwe Ryn 19, club voor alleenstaan den; weduwen en weduwnaars, 8 uur Steenstraat lb b. Wereldwinkel, 9.30 uur menschans) 6.30-8 soosavond, 8-2 uur i LAK-Theater, Levendaal, Maijol Flore "Marjol Fore, solo II", 8.15 i Staatssecretaris Meijer opeht de nieuwe bibliotheek in Oegstgeest. daarvan vaak minder respekt op brengen", grapte de burgemeester. De heer Van Overeem, voorzitter van het schoolbestuur van het Rijn lands Lyceum bood een geschenk aan: een plastiek van kunstenares Simone HXAAK 8 DIE TEVENS LERARES OP HET Rijnlands Ly ceum is: „Ik moet het hier echter met een schoolmodel doen, want in de oven hebben zich vreemde pro cessen afgespeeld en het ontwerp van mevrouw Haak is er kleine Kleine stukjes uitgekomen". Tekort Directeur N. Olivier van de Ver enigde Provinciale Bibliotheek Centrale Zuid Holland wees - naast zijn kritiek op het provinciale per soneelstekort en het ontbreken van een bibliotheek in veel gemeenten - op de moeilijke positie waarin het personeel van de Oegstgeester bi bliotheek zich bevind. Omdat de bibliotheek ook een functie voor de school verricht eaat veel van de WASSENAAR - Oudere inwo ners van Wassenaar kunnen sinds kort leren volksdansen. De Wasse- naarse UW-afdeling heeft een cursus volksdansen voor oejaar den opgezet. Wekelijks wordt in de gereformeerde kerk aan de Zijl- Raad Zoeterwoude aanvaardt compromis ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gemeenteraad heeft zich gisteravond in een roerige verga dering tegen de voorgestelde nota "Woningtoewijzingsbeleid" van B en W gekeerd. Breekpunt tijdens de discussies vormde het voorstel van B en W om een woningtoewijzings commissie in te stellen, waarin éen lid van het college, drie raadsleden en drie leden van de woningbouw vereniging zitting hebben, ghebben. De raad keerde zich daar, met uit zondering van de WD tegen, waardoor het voorstel van B en W met negen tegen vier stemmen aan de kant werd geschoven. Wethouder De Jong, die de wegens ziekte afwezige burgemeester Uetmers verving, verdedigde het collegevoorstel door op te merken dat in de door het college voorge stane samenstelling leden, die be- stuursverantwoordelijkheid dra gen, zo de meerderheid in de com missie hebben. De Jong stond geen enkel amendement van de raad toe. De daaropvolgende discussie le verde een reeks compromissen op die er allemaal op gericht waren toch nog iets van het plan van het college te redden. Het CDA en Pro gressief Zoeterwoude, die in de discussie over het voorstel van B en W hadden aangevoerd dat één raadslid in de commissie vol doende is en dat men beter twee terzake deskundige burgers aan kan trekken, kwamen met plannen het eerste plan van PZ het verst ging. Kees Straver zei twee derde van het woningbestand door de woningbouwvereniging te wil len laten toewijzen, waarbij de ver eniging dan wel dezelfde criteria als de gemeente zou moeten hanteren. Het resterende deel zou moeten worden toegewezen door een raadscommissie. Toen ook dat plan het niet haalde kwam PZ-woordvoerder De Graaf met de basis voor het uiteindelijk compromis. Hij wilde eveneens tweederde van de woningen bij de vereniging laten en het resterend deel laten verdelen door een advies-commissie die een "bijna bindend" advies zou moeten uit brengen. Dat wil zeggen dat B en W alleen afwijkend mogen beslissen wanneer zij daarvoor een uitge breide motivatie hebben. Tingieten In datzelfde Breehuys begint woensdag 2 maart de cursus tingieten. Het gaat hierbij om het maken van gietvormen en tinnen voorwerpen naar eigen ontwerp. Lesbisch De COC-werkgroep Lesbiese vrouwen houdt maandaga vond een bijeenkomst over het thema: "Lesbisch zijn, je moet er voor uitkomen" Trefcen trum Nieuwe Rijn 20a, Leiden aanvang acht uur NIVON Het NIVON houdt zondag in het gebouw Pieterskerkgracht 11 in Leiden een familiedag. Van half elf tot vijf uur. De di verse afdelingen exposeren er hun foto's; ook worden er wandelingen gemaakt door het oude gedeelte van Leiden. En als het slecht weer is, wordt er een museumbezoek afge legd. Grootmoeder Nard Boer treedt zondagmid dag in het Leidse caf-e "De Twee Spiegels" (Nieuwstraat) op met liedjes uit grootmoe ders tijd. Het begint om 3 uur Bezinning Men laat ons weten dat er zon dagmiddag in 't Breehuys weer een bezinningsuur is. "De be doeling is, even niet gestoord door meningen van anderen na te denken over een bepaald onderwerp. Wanneer we dat willen, praten we er na verloop van tijd wel met elkaar over met behulp van door ons ge maakte notities. Als onder werp voor deze keer kozen we: ontmoeten, wat is dat: - kiezen of gekozen worden? - kiezen of delen?". Om drie uur voor minstens veertienjarigen en ouderen. Breestraat 19. LEIDERDORP - "Onaangenaam werk wordt slecht betaald en daarom moeten we buitenlandse werknemers aantrekken. Daar mee creëer je in feite een stuk werkloosheid. Het zou de moeite waard zijn eens te overwegen of we onaangenaam werk niet beter moeten gaan betalen en zo de stroom buitenlandse werknemers wat indammen?" aldus het Tweede Kamerlid Dolman (PvdA) gisteravond tijdens een politiek café in Leiderdorp. Dolman discussieerde bij die ge- i Francois Tobert Roure, 8.; Augustinus, super 8-cinemanifestatie, Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 Steenstraat I b, Wereldwinkel, 's 's i gens geopend. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg Leidse jeugdschaaksocièteit (11-15 jaar), Francois Tobert Roure, 8.30 Leidse Schouwburg, optreden van Miel Cools m.m.v. Klaus Flenter. gitaar en Leo Goudriaan, bas, 8.15 uur nam. Stadhuisplein, manifestatie PPR tegen personeelscapaciteit verloren aan activiteiten voor de school. „Daardoor kunnen de inwoners van Oegstgeest minder gebruik maken van de voorzieningen hier", aldus Olivier, die becijferde dat er in de Oegstgeester bibliotheek vijf tig procent meer personeel nodig is. Voorzitter Huizing van het Oegst geester bibliotheekbestuur pleitte tenslotte voor een opener en demo cratischer bestuursvorm voor openbare bibliotheken. „Wij willen als bestuur best een aanzet geven tot een discussie over die zaak". Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 nam.; zondagmiddag meditatie, 3 uur nam., koffiebar, 8-11 uur nam. Nieuwe Ryn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 Banden vernield LEIDEN - Van drie in Leiden- Noord geparkeerde auto's zijn in de nacht van woensdag op donderdag de banden doorgesneden. Van een wagen in de Surinamestraat wer den alle vier de banden lekgesto- ken en van een auto in de Sophia- straat eveneens alle banden. In de Prins Hendrikstraat waren het de banden van een vrachtwagen die het moesten ontgelden. De dader is tot noe toe onbekend. VOORSCHOTEN - L»e Voorscho- tense commissie volksgezondheid en maatschappelijke dienstverle ning, waarin ook burgers mogen meepraten, voelt zich gepasseerd door het college van burgemeester en wethouders. Dit omdat dit colle ge, naar de mening van de commis sie, te weinig overleg heeft ge pleegd over de instelling van de zo genaamde indicatie-commissie, die de plaatsing van bejaarden in ver zorgingscentra moet beoordelen. Nederlandse gemeenten zijn sinds 1 januari van dit jaar verplicht een dergelijke commissie te hebben en de Voorschotense wethouder L.L. Marselis beriep zich dan ook op het spoedeisende karakter van de zaak, waardoor de tijd voor overleg ont brak. 125802. Café "De gramma, 3 Spieghels", muziekpro- Pieterskerkgracht 11, familiedag NI VON, 11 uur vm.-5 uur nam. LAK-Theater, Levendaal. open-huis, gevarieerd programma voor jong en oud, vanaf 3 uur nam. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uu zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): J. Rynders, Gerard Brandtstraat 29, telefoon 760947; wijk II (Kooi en Me- renwyk): R. van Leeuwen, Zyldonk 38, van 10-18 uur, telefoon 146210, na 18 uur Paramaribohof 103, telefoon 140734; Wyk III (Waard Professorenwijk en Tuinstadswyk): A. van Luvk, Wasstraat 2a, telefoon 122522; Wyk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): van zaterdag 10 uur tot zondag 8 uur W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; van zon dag 8 uur tot zondag 24 uur A. A. van Ryn, Melissetuin 5, tel. 210797. Leiderdorp - Van 't Woud en Reuling, Hoofdstraat 40, tel. 130070 (zaterdag en zondag spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255 Voorschoten - S. v. d. Koov, S v. d. Oye- laan 13, tel. 6951 (zaterdag); J. Vryen- hoek, S. v. d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zon dag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - A de Gyzel, Oranje Nassau- laan 10, tel. 10834. Apotheken B en W werkten dat voorstel staande de vergadering om tot het uiteindelijk compromis. Een ad viescommissie, waarin een raads lid, één lid van het college, drie le den van de woningbouwvereniging en twee burgers, geeft een "bijna bindend" advies over alle huurwo ningen in Zoeterwoude. Daarop betoogde VVD-er Michiel- sen dat de woningbouwvereniging er in die constructie nog slechter afkomt dan in het oorspronkelijk plan van B en W. Het CDA schaarde zich, met uit zondering van Hogenelst, achter het voorstel van B en W. Met PZ en de WD tegen en de beide wethou ders voor werd het compromis met zeven tegen zes stemmen aanvaard. De avond-, nacht en zondagdienst de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 25 febr. tot 4 r door. Apotheek Tot Hulp der Mensch- Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum,1 d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht) Gezinsverzorging Leiden - Stichting Gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdurige zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441, ma. t/m vr. van legenheid met het CDA-Tweede Kamerlid Beumer over loonmati ging, bezuiniging en beperking van de overheidsuitgaven. Beumer meende dat men zou moe ten uitgaan van het feit iedereen zich waar moet maken en dat het daarom niet past jonge academici al van het begin af hoog in salaris schalen te plaatsen. Beumer zei verder dat het CDA weliswaar de overheidsuitgaven wil beperken, maar dan alleen wanneer tegelijkertijd de loonei sen gematigd zullen worden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 Per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement Per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2