Geloogd Massief Eiken GEEN HOOGMOED MAAR EERBIED i Meubelfabriek Oisterwijk EEN GROTE GOK SSflBHBO Evangelische hogeschool, reactie op „wereldse denktrant Inspraak toekomst Endegeest Ondernemers en verkeer de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 In het midden van het land - de precieze plaats van het gebouw is nog niet bekend - gaat in september een "evangelische hogeschool" van start. Daarmee wordt een aanzet gegeven tot een nieuwe universiteit. Het be gin is nog maar bescheiden, omdat de oprichting van een complete erkende universi teit de nu geldende wette lijke bepalingen niet moge lijk is. Niets van waar "Begrijp me goed: wij zullen op de evangelische hogeschool niet gaan proberen te bewijzen dat God be staat of dat de bijbel de opperste waarheid bevat. Maar wel zullen wij, als gelovigen, vanuit die ge dachte te werk gaan. De bijbel zal ons in staat stellen, op ieder wille keurig wetenschappelijk terrein een betere kijk op de materie te krijgen. Neem nou bijvoorbeeld de bevin dingen van de Club van Rome. Zij zeggen dat er een ramp op til is om dat we te veel mensen zullen krij gen die we niet meer kunnen voe den. Daarbij gaan ze op een typisch wereldse manier ervan uit, dat onze aarde tot in de eeuwigheid zal voortbestaan en steeds maar verder zal evolueren. Nou, daar stellen wij onze bijbel kennis tegenover. Wij geloven in de komst van de Verlosser op aarde. En dat zal niet in de oneindig verre toekomst zijn. Wij rekenen in ons denken over deze materie niet en miljarden jaren, maar in tijdperken die veel minder bevatten. Zowel het begin als het einde van de mensheid ligt naar onze overtui ging veel dichter bij dan de we reldse denkers verkondigen. En dat de wereld ooit te vol zou worden, is een puur menselijk be denksel, waar niets van waar is. Tijdens de voedselconferentie in Rome 1975 heeft een Nederlandse hoogleraar aangetoond, dat wij op onze aardbol 40 miljard mensen kunnen herbergen als we gewoon alle beschikbare landbouwgrond ook werkelijk zouden benutten. En dan zouden al die mensen meer dan voldoende te eten hebben". Gelukkig Volgens de heer Kerkhof zit de werkelijke reden dat wij met z'n al len dreigen vast te lopen, in ons egoisme en in het feit dat de zonden van de mens steeds weer de boven toon voeren. "De socialisten zeggen: verbeter de omstandigheden, dan krijg je nieuwe mensen. Wij zeggen: on derwerp je aan God. Als iemand Hem gaat geloven en Hem in zijn leven toelaat, dan krijg je vanzelf een nieuwe mentaliteit. Wat nu als goed gedrag geldt, is aardig doen tegenover je naaste. Dat gaat ook wel, maar het dient via de Here te geschieden. Ons complex van han delen moet veranderen. Nergens staat in de bijbel dat bezit slecht is, maar daarmee moeten wij God die nen en niet onszelf. En doordat we God dienen, stellen wij onze gaven beschikbaar tot heil van anderen. Wij zijn gelukkig omdat we eigen dom van de Here mogen zijn. Dat geluk willen wij ook voor onze kin deren. Om dat te bereiken moetje, eenmaal op de universiteit niet ge confronteerd worden met verlichte grondslagen. Dan moetje de bijbel als je leidraad kunnen accepteren". De hogeschool krijgt voorlopig een eenjarige opleiding als een vervolg op het middelbaar onderwijs, havo en vwo, een propaedeutische, dat wil zeggen algemeen voorberei dende opleiding. Daarmee zou de graad van baccalaureus kunnen worden gehaald, die mogelijk door buitenlandse universiteiten wordt erkend. Het baccalaureaat is een korte op de praktijk ingestelde academische studie, die men met een examen kan afsluiten. Het "onbijbelse denkklimaat" aan de universiteiten, waaronder ook de Vrije Universiteit in Amster dam, dat christelijke wetenschap^- beoefening vanuit bijbelse kaders onmogelijk maakt, is, volgens de oprichters, de aanleiding tot de nieuwe hogeschool geweest. Onder de oprichters bevindt zich dominee W. Glashouwer, voorzitter van de Evangelische Omroep. Hij is de se cretaris van de stichting „Evangeli sche Hogeschool". De voorzitter is dr. ir. C. Roos te Waddinxveen. De school wordt niet gesubsidieerd en zal dan ook uit giften moeten Werelds worden bekostigd. De begroting voor het eerste jaar sluit met een bedrag van 300.000. In dat jaar zul len de studiekosten 1000 bedra gen. christelijke identiteit kunnen handhaven. Dit alles bewijst wel, hoeveel behoefte er is aan een ho gere opleiding die de bijbel, het on feilbare geïnspireerde Woord van God, als haar grondslag wil kie- F. J. Kerkhof: „De mens is een nietig schepsel Grote blijdschap "Er ontstond onmiddellijk grote blijdschap alom, toen de stichting werd aangekondigd", aldus de heer F.J. Kerkhof, 61 jaar, de penning meester van de stichting, wonend in Nieuw-Beyerland. "Sinds wij anderhalve week geleden een en ander openbaar hebben gemaakt, heeft de telefoon niet stilgestaan. Het aantal contribuanten neemt per uur toe. Ik kan nu al zeggen dat er een paar duizend mensen zijn die van positieve belangstelling heb ben blijk gegeven. En dat betreft dan meest jonge mensen, vaak nog scholieren, die niet weten hoe zij straks, op de universiteitl hun De heer Kerkhof wil graag motive ren waarom er in orthodox- christelijke kring aan een eigen ho geschool wordt gewerkt. De Vrije Universiteit in Amsterdam heeft toch een calvinistische grondslag? "In oorsprong wel. Maar daar is op een voor ons onaanvaardbare ma nier een kentering in gekomen. Ook op de VU is men namelijk steeds meer aandacht gaan schen ken aan de wereldse denktrant. En dan noem ik in de eerste plaats het neo-marxisme en het evolutio- nisme als filosofische kaders waar binnen wordt gewerkt. Iemand die thuis een christelijke opvoeding heeft gehad en de bijbel tot zijn leidraad heeft leren gebrui ken, moet, eenmaal op de universi teit gekomen, zijn levensvisie aan passen aan de wereldse, verkeerde denktrant. Dat leidt onherroepelijk tot gespletenheid. Plus dat je ziet dat veel jongeren zich, onder in vloed van hun omgeving, van de kerk gaan afwenden. Nu is het be slist niet zo, dat wij van zins zijn zieltjes te gaan winnen voor het protestantisme of zoiets, maar dat er geen deugdelijk alternatief be staat voor een christenmens die wil gaan studeren achten wij onjuist". Rotweer Wat betekent dat dan: studeren met de bijbel als grondslag? Een "evan gelische hogeschool" zal toch een studiepakket moeten hebben dat niet veel verschilt van dat van de andere hogescholen en universitei ten. De heer Kerkhof: "Kort gezegd wil len wij hiermee bereiken dat onze studenten zich weer gaan realise ren dat de hand van de Here overal merkbaar is en dat de bijbel veel meer is dan een mythisch boek, zoals hij vaak wordt omschreven, en wel degelijk met wetenschap te maken heeft. Als iemand - om maar eens wat te noemen - zegt: "Het isrotweer is rotweer ik had willen uitgaan maar nu moet ik door de regen binnen blijven", dan ziet hij niet de hand van God achter dit verschijnsel. Wij doen dat wel. Wij beseffen dat de mens een nietig schepsel is en dat hij eerbied moet hebben voor alles wat hij waarneemt. Dat besef is in de huidige wetenschapsbeoefening geheel zoek. Alles wordt hoogmoe dig verklaard door evolutie en we reldse begrippen. Neem nu het marxisme. Dat rede neert vanuit de produktieverhou- dingen. Spirituele zaken spelen in die leer geen rol. Alles komt voort uit stofwisselingen. Marx en Dar win ontkennen, dat God de Schep per is. Zij praten over oercellen waar dan in de loop van miljoenen jaren een mens uit geworden is. Waar de géést vandaan komt, is een raadsel. Maar zij zijn niet bereid te geloven, dat God dat gedaan heeft." Morgenavond om 7 uur wordt in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat in Leiden een door de groep „De Overbrugging" te ver zorgen jongerenmis gehouden met als thema: "Handelen naar eigen geweten". Ook om 7 uur morgena vond verzorgt het jongerenkoor van de Petrusparochie in de Pe- truskerk aan de Lammenschans- weg in Leiden een themaviering, De tekstgroep heeft in het kader van de vastentijd het begrip "so berheid" uitgewerkt tot het thema van deze avond: "Christen zijn is daden doen". De leiding van de jeugdkape! van de Vredeskerk in Leiden vroeg ons, mee te delen dat ook oud-leden in de kapeldienst van zondagmor gen 10 uur welkom zijn. In deze dienst neemt de jeugdkapelvoor- ganger A. Lagerwerf, na een pe riode van dertig jaar jeugdwerk in Leiden, afscheid. Na de dienst, om streeks kwart over elf, is er nog een ontvangst. In de serie avonddiensten gewijd aan het kerklied en de kerkmuziek wordt zondagavond van 7 tot 8 uur in de Dorpskerk te Wassenaar een zangdienst gehouden, waarin prof.dr. J. W. Schulte Nordholt voorgaat. Er wordt een aantal liede ren voor de passietijd uitgelegd en gezongen waarbij de cantorij van deze kerk medewerking verleent. Aan het begin en het eind van de dienst luistert men naar een viool sonate van Handel.# De intrede van ds. H. J. van Leeuwen (Nieu- werkerk aan de IJssel als hervormd predikant in de Merenwijk te Lei den is bepaald op zondag 20 maart om half 12 in een dienst van deze oecumenische kerkgemeenschap in de aula van de school aan het Valkenpad. Ds. Hortensius (gere formeerd) en pastoor Van Well zul len ook in deze dienst voorgaan. Ds. Van Leeuwen gaat in de Merenwijk wonen. Vrijstelling geestelijk ambt. De predikant meent, dat daardoor jonge theolo gen op een gemakkelijke manier in de gelegenheid worden gesteld "buiten schot" te blijven. Hij staat een gelijke behandeling van theologie-studenten met hun leef tijdgenoten voor. Onder het motto "Wereld moetje mee maken" wordt tot Pasen voor de achttiende keer de rk bisschop pelijke Vastenaktie gehouden, ditmaal voor zo'n 400 ontwikke lingsprojecten in de derde wereld. Vorig jaar was de opbrengst acht en een half miljoen gulden.Het meeste werd geïnd in de parochies, waar dit jaar onder de rooms- katholieken vier miljoen zakjes worden uitgezet. In 1976 is ongeveer 42 procent van de opbrengst naar latijns Amerika gegaan, 25 procent naar Afrika en 15 procent naar Azië. Een projekt vraagt gemiddeld f. 20.000 Volgens bisschop Ernst van Breda heeft de Vastenaktie zich goed ontwikkeld. Niet alleen is de opbrengst voort durend omhooggegaan, maar ook de bewustwording van verant woordelijkheid voor de derde we reld is verdiept. Martelingen Bisschop Ernst Op een conferentie van leger- predikanten in Lunteren heeft de hoofdlegerpredikant W. F. Jense zich gekeerd tegen de vrijstelling van militaire dienstplicht voor hen die zich voorbereiden op een De zeven bisschoppen van de Middenamerikaanse staat Nicara- qua hebben er bij de president van dit land, generaal Debayle, op aan gedrongen, een eind te maken aan wat zij noemen de golf van terreur en martelingen van zijn nationale garde tegen boerenfamilies en poli tieke dissidenten. In Nicaragua (2,5 miljoen inwoners) is al geruime tijd de staat van beleg van kracht. Volgens de bisschoppen worden mensen die van "subversieve acti viteiten" worden verdacht, gemar teld, verkracht of veroordeeld zon der vorm van proces. De autoritei ten hebben zichzelf buiten de wet geplaatst en buiten ieder juist ge drag", aldus de bisschoppen, op hetzelfde niveau als de zoge naamde vrijheidsbewegingen, tot schade van de menselijke vrijhe den". Zakennieuws Leiden e.o. Ook Leiderdorp krijgt een uit zendbureau. Met ingang van aan staande maandag, 28 februari, is op het adres Hoofdstraat 51 Trans- work uitzendburo BV gevestigd. Het kruideniersbedrijf van de firma Friesema aan de Formasa- straat 12 is opgeheven. Het sigarenmagazijn van Zwet sloot aan de Witte Singel 42 is even eens dicht. Aan de Haarlemmerstraat 275 heeft de firma Siera in plaats van een kledingzaak een winkel in rietwaren en kunstnijverheid geopend. De afdeling gereedschappen en ijzerwaren van de firma Jansen is van Haarlemmerstraat 129 ver huisd naar Haarlemmerstraat Aan de Smaragdlaan 54 is de onderaanneming van straatwerken van Van Ruitenburg opgeheven. Op 3 maart wordt de vernieuwde zaak van Couture Riël aan de Breestraat 135 geopend. Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) in Leiden over de investeringsrekening 95 LEIDEN - "Een grote gok". Zo om schreef het socialistisch Tweede Kamerlid, Arie van de Hek, gistera vond tijdens een ledenvergadering van de PvdA Afdeling Leiden het onlangs ingediende wetsontwerp Investeringsrekening. Van der Hek noemde het wetsontwerp een gok omdat in de komende jaren van overheidswege vele miljarden be schikbaar zullen komen voor parti culiere ondernemers zonder dat er op dit moment een samenhangend stelsel van normen en voorwaarden bekend is waaraan de ondernémrs zich zullen moeten houden. Van der Hek: "Investeringsreke ning is misschien het begin van iets moois maar biedt op dit moment allerminst de zekerheid dat de on dernemers hun activiteiten ook werkelijk zullen afstemmen op de wensen van de maatschappij. Daarom is het belangrijk dat de PvdA ook na de verkiezingen de politieke macht behoudt om in- 99 vloed te kunnen uitoefenen op een juiste uitvoering en verfijning van de Investeringsrekening". Het kamerlid pleitte voor een goede parlementaire controle op de vele miljarden die er zullen vrijkomen als het wetsontwerp Investerings rekening tot wet is verheven. Van der Hek: "Op het ogenblik worden er van de kant van de overheid mil joenen aan premies en subsidies gegeven aan een netwerk van orga nen waarbij de ministeriële ver antwoordelijkheid niet meer waar te maken is". Loonstrijd Van der Hek vond dit laatste een tekortkoming in de huidige parle mentaire democratie. Eveneens een tekortkoming vond hij de wijze waarop op het ogenblik de loon strijd wordt uitgevochten. Het ka merlid: "We zijn nu in Nederland niet op geordende wijze bezig met het nationale inkomen te verdelen. In de huidige strijd tussen werkge vers en werknemers wordt in we zen gebruik gemaakt van anarchis tische methoden. Noodgedwon gen. Maar eigenlijk zou de regering moeten uitmaken hoe het nationale inkomen wordt verdeeld. In de toekomst kan het in ieder geval niet doorgaan zoals het nu gaat want dan loopt het systeem vast". Van der Hek ontmoette met zijn opmerkingen nogal wat scepsis en kritiek van de aanwezigen. We thouder Verboom merkte op: "Ik loop al lang mee in de politiek en hoor al vele jaren dat huidige sys teem vastloopt maar voorlopig zie ik het toch niet gebeuren". Van der Hek vond een dosis idealisme ech ter noodzakelijk en merkte over de huidige loonstrijd nog waarschu wend op: "Waar rechts Nederland het nu bij de stakingen verliest, zal men straks proberen de volgende slag te winnen door de collectieve voorzienigen aan te tasten ten bate van de investeringsruimte voor de particuliere sector. Daar moeten we voor oppassen". Voordracht Voordat Van der Hek zijn verhaal afstak had de ledenvergadering overigens al de wens uitgesproken dat de twee verkiesbare plaatsen bij de komende verkiezingen in de kieskring Leiden zouden toevallen aan minister Van der Stoel en Ka merlid Dolman (in deze volgorde). Op de huidige voordracht van het kieskringbestuur is de volgorde na lijsttrekker Den Uyl, die via de kieskring Amsterdam wordt ver kozen; Van der Hek-Van der Stoel-Dolman. Een afvaardiging van de Afdeling Leiden zal die vol gorde morgen tijdens een vergader ing van de kieskring Leiden probe ren te wijzigen. Afdelings-voorzitter Rene Eiker bout maakte voorts melding van de lijstverbinding van de kieskring Leiden en Dordrecht om op die manier bij de komende verkiezin gen de kans op een extra Kamer zetel voor de westelijke PvdA'er groter te maken. LEIDEN - De raadscommissie ge zondheidszorg wil dat er een in spraakprocedure wordt ontworpen om zoveel mogelijk mensen en in- stahties te betrekken by de discus sie over de toekomst van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest. De commissie sprak dit gistera vond uit tijdens de behandeling van het eind vorig jaar uitgekomen structuurplan voor Endegeest. In dat plan wordt aangegeven hoe Endegeest en de zwakzinnigenaf deling Voorgeest zich tot 1988 zou den moeten ontwikkelen. Met de bouwplannen die nodig zijn, is vol gens het structuurplan in totaal ruim 49 miljoen gulden gemoeid. Het raadslid Höppener (PvdA) be pleitte met name de ambulante geestelijke gezondheidszorg bij de discussies over het structuurplan te betrekken, zoals de sociaal- psychiatrische dienst van de ge meente Leiden. Ook drong hij erop aan de relatie van Endegeest met de universitaire Jelgersmakliniek te bekijken. De patiënten- en ouder- verenigingen zouden volgens het raadslid eveneens bij de discussies moeten worden betrokken. De Geus (CDA) drong erop nieuwe voorzieningen die echt hard nodig zijn, zoals een opknap beurt voor de keuken van het kenhuis, het ketelhuis en de poli kliniek, los van het structuurplan te treffen. "Als we zolang moeten wachten met de bandages op de rotte plekken te leggen, dan kan e tegen die tijd misschien wel ee bulldozer doorheen", aldus het raadslid. LEIDEN - Het Nederlandse Katho liek Ondernemers Verbond (NKOV), afdeling Leiden houdt volgende week dinsdag, 1 maart, een ledenvergadering in het Anto- nius Clubhuis. Hoofdinspecteur J.H. la Rivière van de Leidse gemeentepolitie zal een inleiding houden over de verkeers- en parkeersituatie in de binnenstad. Ook zal gesproken worden over het voorstel om tot een fusie te komen van het NKOV met het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO), waarna de organisatie voortaan het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) zal heten. ADVERTENTIE waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.). Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19