Primeur in Leids zwembad De Zijl Ook dit jaar weer volop keus in belastinggidsen Feestprogramma Zuiderkwartier is al 'rond...' HOLIDAY Organisatie zwemkampioenschappen Morgen start van kandidaatmatches Met NRV-Holiday reist u onder de vlag van de Nederlandse Reisvereniging (anno1906... a la 1976) VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 SPORT LEIDEN - De beste stuurlui staan aan wal wanneer van avond om zeven uur in zwembad "De Zijl" het startschot wordt gelost voor het eerste van de 138 nummers van de nationale aspiranten winterkampioenschappen zwemmen. De stuurlui komen uit de gelederen van de Leidse zwem- en polovereniging De Zijl/LGB. Een vereniging die zich lijkt te specialiseren in het op touw zetten van monster- evenementen. Na de omvangrijke en succesvolle organisatie van de nationale winter-clubkampioenschappen begin december 1976 eist van avond, morgen en zondag een nog veel grotere titelstrijd het uiterste ADVERTENTIE BRIL 58, da's veilig en verantwoord 'n moderne brilkiezen! Bril. 58 biedt u 'n fantastisch assortiment. Keuze uit meer dan 1500 modellen. We dachten 'n kollektie waar iedereen goed kan slagen Overzichtel ijk gegroepeerd In 'h volkomen vrijheid blijheid-sfeer. En met de optische kennis van Bril 58 achter elk montuur koopt u veilig en verantwoord 'n moderne bril! van de stuurmanskunst van De Zijl/LGB. "Deze kampioenschap pen zijn een visite-kaartje voor onze vereniging en voor de stad Leiden, waarvan ten onrechte altijd wordt gezegd dat er niets mogelijk is" zegt bestuurslid Jan Werter met gepaste trots. De in december gehouden wed strijden waren een test voor het nieuwe Leidse zwembad. Een zwembad dat, aldus de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond (KNZB) Van der Krol, zijn waarde reeds dubbel en dwars heeft aangetoond. De eerste ken nismaking tussen "De Zijl" en de KNZB, waarbij gemeente ^we thouder Tesselaar) en Sportstich ting nauwlettende toeschouwers waren, resulteerde in een tweede opdracht. Opnieuw een test, dit maal niet voor het zwembad, maar voor de KNZB. De Zijl/LGB, dat op het verzoek van het zwembad om de kampioen schappen te organiseren een "ja, maar dan moeten we van de sport stichting en de gemeente het bad kunnen huren" antwoordde, heeft de primeur wat betreft de nationale aspiranten titelstrijd. Het is voor het eerst dat de 13- tot en met 15- jarigen een eigen kampioenschap hebben en het is ook voor het eerst dat deze kampioenschappen per jaargang gehouden zullen worden. Medewerking Werter "In december hebben we voor onszelf kunnen vaststellen; we kunnen dit aan en het zwembad kan het aan. De enige moeilijkheid was de beschikbaarheid van het bad, maar we kregen alle mede werking van de Sportstichting. Het kampioenschap kost ons een fors bedrag, het bad is van vrijdagavond tot zondagavond in gebruik. De re cette (Ton Menken leverde extra tribunes) moet er voor zorgen dat we quitte draaien. Bij aspiranten is altijd veel publiek te verwachten, ouders en andere familieleden ko men naar hun kinderen kijken". Dat er wel degelijk stuurmans kunst van De Zijl/LGB wordt ge vraagd blijkt wel uit een paar wille keurige getallen die Werter voort overt: er zijn 89 deelnemende ver enigingen, ruim 300 zwemmers en zwemsters. Het programma telt, zoals hiervoor al even aangestipt, niet minder dan 138 starts. In het gebouw van de Bedrijfs Technische School aan de Medusastraat zijn meer dan 100 stretchers opgesteld zodat de spor ters voor-, tussen en na de wedstrij den kunnen rusten en indien nodig in Leiden kunnen overnachten. Onbeantwoord De vraag of De Zijl/LGB "in het wa ter" bij de kampioenschappen nog troeven heeft laat bestuurslid Wer ter onbeantwoord. Hij verklaart: "Omdat dit een geheel nieuw kam pioenschap is is er een open in schrijving, er zijn van de deelne mers geen tijden bekend en ik kan dus ook niet zeggen of onze mensen goede kansen hebben". Zowel De Zijl/LGB als het Alphense AZC hebben, zonder dat er nog maar 1 meter is gezwommen, al finalisten op de startblokken. Er staan name lijk enkele rechtstreekse finales op het programma, wjiar Edward Maasdijk (400 meter wisselslag jongens 1961) van De Zijl/LGB, Ge rard Bosman (200 meter rusglag, 400 meter vrije slag jongens 1962) van AZC en Paula Koeleman (100 meter schoolslag meisjes'61) even eens van AZC in uitkomen. De ta lentvolle Edward Maasdijk is met clubgenote Ria Hassefras de voor naamste inbreng van De Zijl/LGB, LZ'86 brengt B. Hameter in het wa ter en de belangrijkste deelnemers uit het Alphense veld zijn na het al genoemde tweetal Marie-Louise van Schaik en Helene van Brakel (geplaatst voor finale 400 meter vrije slag). Zwembad "De Zijl", Paramaribo- straat, Leiden. Vrijdag vanaf 19.00 uur, zaterdag vanaf 9 uur en vanaf 17 uur. Zondag idem. HANS JACOBS Lotto en toto De resultaten van lotto en toto van week no. 8 (20/2/77) zijn: Lotto le prijè: 2 winnaars, die elk bruto fl. 370.043,- ontvangen 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto fl. 44.061,- ontvangen 3e prijs: 206 winnaars, die elk bruto fl. 1.283,- ontvangen 4e prijs: 11217 winnaars, die elk fl. 31,- ontvangen 5e prijs: 12707 winnaars, die elk fl 27,- ontvangen Toto le prijs; .winnaar, die bruto fl. 108.936,-- ontvangt 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto fl. 17.021,- ontvangen 3e prijs: 115 winnaars, die elk fl. 828,-- ontvangen. De Hongaarse schaker Portisch. die morgen i Doelen begint aan een tweekamp met Larsen. de Rotterdamse ROTTERDAM - Dit weekeinde beginnen in vier verschillende Europese plaatsen de kandi daatmatches schaken, die uit eindelijk de uitdager van we reldkampioen Karpov moeten opleveren. In de Rotterdamse Doelen beginnen de Hongaar Portisch en de Deen Larsen morgenmiddag aan hun eerste partij. In Luzern ontmoeten de Braziliaan Mecking en de Rus Poloegajevski elkaar. Het derde treffen gaat tussen de Tsjech Hort en de Rus Spasski in een voor Spasski bekend terrein: Reijkjavik (Spasski werd hier door Fischer in 1972 in de finale verslagen). De laat ste tweekamp gaat tussen de ex-wereldkampioen Petrosjan en de gevluchte Rus Kortsjnoj in Italië. Er zal gespeeld wor den totdat één van de spelers 6V2 punt heeft, met dien ver stande dat er bij de stand 6-6 telkens met twee partijen ver lengd zal worden, totdat er één punt verschil is. Simultaan Sosonko Morgen organiseert het Leids «Vrije Tijdscentrum in samen werking met de schaakvereni ging Philidor en een sponsor een tweetal schaaksimultaans met Genna Sosonko (winnaar van het Hoogoventoernooi 1977) en de bekende Leidse schaker Theo Piket. Alle Leidse schaakfanaten kunnen in actie komen tegen deze spelers. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid een partijtje te schaken of te dammen. Voor beide simul taans kan worden ingeschreven bij het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, telefoon 146449. De kosten zijn 2,50 per per soon, terwijl de aanvang op 14.00 uur is gepland. Joan Baart Het Leidsch Schaak Genoot schap heeft in de Leidse regio het initiatief genomen tot het organiseren van een reeks si multaans. Joan Baart startte de eerste simultaan met als tegen stander werknemers van een Zoeterwoudse bierbrouwer. In soepele gang sloop de Neder landse jeugdkampioen langs de borden. Het in Oegstgeest wo nende schaakfenomeen had het zeker niet gemakkelijk. Toch stond hij slechts één remise af, de overige koningen werden vaak op de voor Baart speci fieke manier gevloerd. Cathy van der Mije De zesde en laatste partij voor de schaaktweekamp tussen Bulgaarse Lematsjlo en de Ne derlandse kampioene Cathy van der Mije is gisteren in Roos endaal na 54 zetten afgebroken. Van der Mije, die met wit speel de, staat een pion voor. De partij wordt vandaag voortgezet. In dien de Nederlandse wint wordt de eindstand van de tweekamp 3-3. Morgen zal dan de eerste beslissingspartij wor den gespeeld. LEIDEN - Zondagmiddag kan het Leidse Zuiderkwartier, na een afwezigheid van drie jaar, weer terugkeren in de Overgangs klasse van het landelijk micro- korfbal. Voorwaarde is dat er van het Dordtse ODO gewonnen moet worden. Bij een gelijkspel zou er een beslissingswedstrijd tegen het Haagse Ready gespeeld moeten worden. Zuiderkwartier heeft het echter in vergelijking met de Hagenaars iets gemakkelijker. Tegenstan der ODO is al gedegradeerd, (en wordt unaniem als de zwakste club uit de afdelingsklasse be stempeld) terwijl de Haagse kampioenskandidaat een lastige wedstrijd tegen Wion wacht. Wion is één van de gegadigden om met ODO te degraderen, dus kan de ploeg de Leidenaars een handje helpen door tegen Ready tot het uiterste te gaan om zo zeif het vege lijf in Zuidwest IIA te redden. Coach Wim Broers en aanvoerder Albert de Groot van Zuiderkwar tier hebben alle vertrouwen in een goede afloop van deze micro-korfbalcompetitie. "Ob jectief gezien moet het overmor gen geen onoverkomelijke zaak zijn om tegen ODO de winst bin nen te halen. Het grote gevaar schuilt misschien in een te groot optimisme van het team, dat denkt dat varkentje wel even te wassen". Aanvoerder De Groot vult aan: "Het is ook van het grootste belang om de zenuwen in bedwang te kunnen houden. Er staat inderdaad een hoop op het spel, maar in feite is het een doodgewone competitiewed strijd, net als de andere". Het had overigens maar weinig ge scheeld, of Zuiderkwartier had zich al kampioen mogen noemen. In een directe confrontatie met rivaal Ready, stonden de Leide naars met 7-6 voor. Toen moest echter steunpilaar Ineke de Her tog met uitgerekte enkelbanden het veld verlaten. Dat heeft de groep geen goed gedaan en vier minuten voor tijd wist Ready het kampioenschap een week uit te stellen, door nog net de gelijk maker te forceren. Zuiderkwartier rouwt er niet om. De club kan nu in ieder geval op eigen terrein het kampioenschap behalen. Mevrouw Van der Kaay, de voorzitster, heeft het feestpro gramma al rond. Vóór de recep tie, die zondag van 18.00 tot 19.00 uur op het Zuiderkwartiercom- plex plaatsvindt, zal er met het kampioensteam ergens vertoefd worden. Na de receptie zal er een klein feestavondje mét dansen zyn. Coach Broers en aanvoerder De Groot met de eensluidende, bij gelovige mening: "Het is te ho pen dat Frank Berendes, de trainer, er zondag niet bij is. Hij speelt zelf in HKV en kan zo doende bijna nooit bij onze wed strijden zijn. Dit seizoen is hij er slechts twee maal bij geweest. Beide keren verloren weDe wedstrijd begint om 13.20 uur in de Vijf Meihal. Voor de meeste korfbalclubs wordt de microkorfbalcompetitie in het aanstaande weekeinde beëin digd. Alleen de overgangsklassen hebben na zondag nog een volle dige ronde voor de boeg. Het ni veau van de subtop staat toch centraal voor het Leidse korfbal. Afgelopen zondag keerde De Da naïden daarin terug, waarmee deze vereniging - samen met de degradatie van het tweede team uit de res. hoofdklasse - een prachtige successenreeks op het hoogste niveau heeft afgesloten. De reis naar Emmen betekent voor De Danaïden de laatste epi sode uit de hoofdklassehistorie. Een potentiële opvolger is plotse ling Fides Pacta geworden na de laatste resultaten. Fides Pacta leidt met 1 punt voorsprong, maar kan zondag nog geen kam pioen worden. Veel hangt af van Fides Pacta-Pams (zondag 5 Mei hal 14.30). De Algemene is nog steeds over- gangsklasser en was hard op weg die positie te consolideren, maar ging lelijk "onderuit" tegen con current KVS. Het duel met hek- kesluiter GKV, dat zijn laatste kans zal grijpen, moet De Alge mene zekerheid geven. Bij winst op GKV, zal een nederlaag van Swift een dag later tegen BEP het sein op veilig zetten voor de Leidse ploeg, die na Jory Sjardijn nu ook Sannie Rusman moet vervangen. Na Truus v. Vliet wordt Liesbeth Thijssen aan het team toege voegd (zaterdag 5 Meihal 16.15) TOP-Quick (Lisse 20.10) is van belang voor behoud eersteklasse Winst voor TOP en verlies van Wion een dag later tegen Ready geeft dat gestalte. Zijn de resulta ten andersom dan is TOP eruit. Tot slot de apotheose van de wed strijdenreeks in IIB; DKC-Pernix (zaterdag Buitenhof, Delft 16.00) met inzet de titel. Beide teams hebben 18 punten, alleen heeft Pernix na deze er nog één tegoed Winst voor Pernix betekent her overing van het eersteklasse- schap. Revanche LZ? LEIDEN - Met nog acht ronden te spelen in de waterpolocompetitie is het voor LZ'86, dat in de hoofd klasse de voorlaatste plaats bezet nu hoog tijd om punten te gaan ha len. In de eerstkomende twee wed strijden is dat mogelijk, want daarin zijn de tegenstanders niet al te sterk. Zaterdagavond kan LZ in De Zijl tegen PSV, waarvan eerder met 6-5 werd verloren revanche ADVERTENTIE LEIDEN - Nog een maand en uw aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting zal bij de inspec teur in de bus moeten liggen. Al thans, als u geen uitstel vraagt. Waarom? Voor hoe lang? Hoe? Het zij n de eerste vragen. Het zullen de laatste niet zijn. Het invullen van zo'n aangifteformulier is nu eenmaal een ingewikkelde klus. Knappe koppen zijn al sinds jaar en dag bezig om ons belastings telsel wat te vereenvoudigen. Tot nu toe is het bij friemelen in de marge gebleven. Nog altijd zit een flink deel van de Neder landse bevolking opgescheept met een jaarlijks brok gecompli ceerd huiswerk, opgelegd door meester Fiscus. Nu zit er bij zo'n toegestuurd aan giftebiljet wel een verklarende tekst. En er zullen best personen zijn, die daar genoeg aan hebben. Maar talloze anderen blijven zit ten met enkele of zelfs vele vra gen. Via de televisie heeft men al lang kunnen horen, dat gewenste inlichtingen in het belastingkan toor kunnen worden verkregen. Ook de Leidse rechtswinkel heeft laten weten, dat men de belas tingplichtigen graag te hulp zal schieten. Maar voor ons gevoel draait zulke hulp toch veelal om enkele ge richte vragen. Men kan moeilijk naar het belastingkantoor stap pen: "Vult u mijn biljet eens in." En de rechtswinkel zou zich ook geen raad weten als iedereen om bijstand kwam vragen. Daarom kunnen de belastinggid sen, die in grote stapels in de boekwinkels zijn neergelegd, vaak en goed uitkomst bieden. Zij maken het invullen van het aangifteformulier op zichzelf niet gemakkelijker, maar zij kunnen een zeer bruikbare leidraad vor men om de weg te vinden tussen de problemen door, die het for mulier onwillekeurig oproept. Want iedereen is zich er veel te goed van bewust, dat het maken van fouten geld kan kosten. Een verkeerde opgave kan zichzelf op het aanslagbiljet straffen. Een vergeten aftrekpost knaagt aan de portemonnee. Zo kunnen we nog even doorgaan. Zeven Daarom zijn die In zulke nuttige werkjes, in totaal hebben wij er ditmaal zeven toegestuurd ge kregen. Waaronder wij dan ook de door Johan Grobbee samen gestelde speciale editie van het kaderblad van de industriebond NKV rekenen. Hoewel dat geen gids in de ware zin van het woord is. Want eigenlijk richt Grobbée zich in hoofdzaak tot diegenen, die geen inkomstenbelasting be hoeven te betalen. Hij wijst hun erop, dat ook zij wellicht posten kunnen aftrekken. En hij vertelt hoe ze dan moeten handelen. Maar daarnaast geeft hij een overzicht van de sociale uitkerin gen. In kort bestek. Erg overzich telijk en derhalve heel aardig. Maar niet helemaal op de fiscus gericht. Zij, die wél met een aangifteformu lier te maken hebben, zullen hun keus uit de andere zes moeten maken. Wij kunnen uiteraard van hieruit niet bepalen wie welke gids moet nemen. We kunnen al leen vrij globaal aangeven, wat er in deze "belastingwinkel" te koop is. De goedkoopste is de "Belasting krant 1977" van de uitgever smaatschappij Annoventura in Amsterdam. Voor 3.25 kan men deze krant kopen. Op kwarto formaat. Uitgevoerd op nauwelijks veredeld krantenpa pier. zestig pagina's dik. Zoals vrijwel alle belastinggidsen volgt ook deze krant het aangiftefor mulier op de voet. Wie een niet al te ingewikkelde aangifte behoeft te doen kan daar aardig mee uit de voeten. Uitgebreider Maar men kan ook te rade gaan bij het wat uitgebreide "Belasting ABC" van dezelfde uitgever smaatschappij. Het formaat is maar de helft, maar men krijgt dan 150 bladzijden voor 7.90. Ook hier weer een volgen van het aangiftebiljet. Met extra nadruk op de wijzigingen, die dit jaar van kracht zijn geworden. Het is al lemaal wat uitgebreider, maar men kan dat nodig hebben. Ruim tweehonderd pagina's is het "gidsje" dik, dat mr. A. G. F. Lin- demeijer heeft gecomponeerd voor de uitgeversmaatschappij Het Spectrum in Utrecht. Een echte Prisma-pocket. Wat for maat en afwerking betreft. Al sinds jaren aan de markt en heeft een goede naam. Erg volledig en erg handig. Het kost 6.50. Duurder De uitgave van Kluwer in Deventer is wat duurder en komt op 10,50. Maar het is ook wat gro ter en telt eveneens over de twee honderd pagina's. Dus weer meer ruimte en derhalve kan er op meer details worden ingegaan. Deze gids werd samengesteld door C. Boersma en mr. A. J. En- gelberts. De auteurs bepalen met nadruk, dat zij zich niet richten tot ondernemers of mensen in vrije beroepen. Die laten zich wel bijstaan door fiscale deskundi gen. Maar die vele anderen raken gemakkelijk verstrikt in de in gewikkeldheid van de wetgeving en om dat te voorkomen, trachten zij hen stap voor stap door de ma- Ongekroond Sinds vele jaren was de Belasting- Almanak van Elseviers Week blad de ongekroonde koning van het belastinggidsen-rijk. De meest uitvoerige en we zouden haast zeggen ook de best geïn formeerde en waarschijnlijk de meest verkochte. Verwijzing naar pagina zoveel van deze Al manak was voor de inspecteur vaak voldoende. Het gaf een be tere uitleg aan een opgave dan woorden konden doen. Natuur lijk is deze voortreffelijke Belasting-Almanak ook dit jaar weer van de partij. In oranje uit gevoerd en te koop voor 12,90. (De inflatie is ook deze gidsen niet ongemerkt voorbij gegaan.) Sinds vorig jaar heeft Elseviers echter een grote concurrent aan de top gekregen. De Telegraaf kwam toen voor de eerste maal met een belastinggids, die wij van harte hebben geprezen om zijn verzorgde druk en zijn grondige, complete en overzichtelijke inde ling. Hij werd toen en is ook dit jaar weer samengesteld door J. L van Hedel. Want natuurlijk vroeg die eersteling om herhalingen. En het ziet er weer goed uit. Bijna net zo duur als Elseviers: 12,50 om precies te zijn. En ook erg goed. Dat zijn ze dan zo. De gidsen, die wij hebben gezien. Stuk voor stuk werkjes die in uw geval kunnen passen. Maar welke precies op welk geval van toepassing is kan men in zo'n kort bestek niet zeg gen. De keuze is bijna net zo in gewikkeld als het invullen van het belastingformulier. Maar het moet in maart gebeuren: "Maak uw keus KOOS POST Bovenstaande labels geven vlieg/autocarrcizen naar slechts enkele voorbeelden. Griekenland en Turkije NRV-Holiday doet meer: Vliegvakanties naar Spanje. Autocar-en treinreizen door Italië .Joegoslavië. Zuid- heel Europa.gecombineerde Engeland, enz. enz. Profiteer van 70 jaar reiservaring JMRV Leiden Breestraat 120 tel. 071 -122418/1441^0 alsmede bij alle door deN'RC-Holiday geselecteerde AN VR-reisburo's t Coupon voor meer informatie De Nederlandse Reisvereni ging werd in 1906 opgericht. Het reizen van toen was slechts weggelegd voor een zeer kleine groep Na de tweede wereldoorlog kwam hei reiswezen pas goed op gang. Eerst langzaam.de laatste tien jaar in een razendsnel tempo Daarmee nam ook de concur rentie toe Maar de NRV bleef niet achter. Integendeel. Onze NRV-Holiday. Een reisorgani- reisvereniginggroeide uit tot satie. helemaal van deze tijd. één van de modernste reis- maar met de service van organisaties, onder de naam ook met bijna onbegrensde mogelijkheden. Ook voor de meest verwende vakantie ganger.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15