..Dollende" Eric Heiden boordevol zelfvertrouwen George Best na auto-ongeluk in ziekenhuis W Beth Heiden: Amerikaans lichtgewichtje Amerikaanse favoriet zorgt voor paniek tijdens training Sprintzege Van Helden GOMEZ IS EREGAST Arie Lagendijk (28) trainer Quick Boys VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 SPORT PAGINA 13 ALKMAAR - Saaimun Heiden?", klinkt het met een typisch Ameri kaanse uithaal uit de mond van Elisabeth Heiden als zij wordt ge confronteerd met de naam Siem Heiden, de Nederlandse schaats- matador in de dertiger jaren. "Ja, ik heb die naam wel eens zien staan in een schaatsboekje. Maar ik geloof niet dat we familie van elkaar zijn". Beth Heiden, sinds Heerenveen bekend als het zusje van de wereldkampioen Ericzal het komende weekeinde evenals haar broer deelnemen aan de strijd om de wereldsprinttitels in Alkmaar. Net als zaterdag en zondag in Inzeil, waar Eric Hei den jeugdwereldkampioen werd en Bech de tweede plaats greep achter haar landgenote Kim Ko- stron, zijn vader en moeder Hei den present om hun succesvolle telgen langs de baan aan te moe digen Wie Beth hoort spreken moet onwil lekeurig denken aan de zangeres van het liedje "My boy Lollypop". Hetzelfde iele stemmetje, wat trouwens goed past bij de Ameri kaanse lichtgewichtBeth Heiden is 1.55 meter lang en weegt slechts 44 kilogram. Het is onvoorstel baar dat deze vechtjas uit Ma dison (Wisconsin) er op de 3000 meter tijden van beneden de 4.50.0 uit weet te persen. "Vorig jaar was de drie kilometer inderdaad mijn beste afstaiid", vertelt Beth Heiden, "maar dat kwam omdat ik mij moest specia liseren voor de Olympische Spe len in Innsbruck. Op de andere afstanden was ik toen kansloos" Beth Heiden sloot haar Olym pisch debuut af met de elfde plaats in4.51,67. "Ik hou eigenlijk meer van wedstrijden om we reldkampioenschappen dan van de Olympische Spelenmeent Beth Heiden. "Ik zou graag een echte allround schaatster willen zijn". Beth Heiden ("wij zijn van Duitse afkomst") stond op haar zevende jaar voor het eerst op schaatsen. "Mijn grootvader was ijshoc keyer en hij had ons eens een paar schaatsen cadeau gegeven. Het was eigenlijk de bedoeling dat ik kunstrijdster zou worden. Ik vond het echter veel leuker steeds rondjes te rijden. Het geeft zo'n fijn gevoel als je snel gaat". De op 27 september 1959 geboren Beth Heiden heeft de vorige zomer ook wat aan wielrennen gedaan, net als Eric trouwens. "Ik ben natuurlijk geen Sheila Young op de fiets", lacht Beth Heiden onmiddellijk. "Ik heb ook nog nooit op de baan gereden". De schaatsende Heidens hebben veel aan Diane Holum te danken. "In 1972 werd zij mijn clubcoach" aldus Beth. "Twee jaar later bege leidde zij de nationale ploeg. Diane Holum is altijd mijn train- ster geweest". Beth Heiden werd dit seizoen niet alleen voor de tweede achtereen volgende maal tweede in de strijd om het wereldjeugdkampioen schap, maar ook vierde in Keys tone, waar het wereldkampioen schap allround senioren op het spel stond. Zij is scholiere op de Madison West High school. "Ik raak niet achter op de lessen", zegt Beth Heiden, die ook van tennissen houdt. "De meeste ten tamens mocht ik al vantevoren af leggen. Als ik straks weer naar school ga heb ik nauwelijks ach terstand". Broer en zus Heiden: klaar voor de strijd ALKMAAR - Donderdagmiddag tijdens de training op de Alkmaarse kunstijsbaan lichte paniek; wereldkampioen Eric Heiden, voor wie in Alkmaar elke dag stapels fanmail wordt bezorgd, is gevallen. Uit alle hoeken van de ijsbaan schieten Amerikaanse rijdsters en rijders toe om hun kam pioen die blijft liggen weer op de been te helpen. Als ieder een om hem heen is gegroepeerd kijkt Eric Heiden op en lacht zijn inmiddels al wereldberoemde tandpastaglimlach en staat gierend van de pret weer op. „Moet je dat nou zien dollen", grijnst Neerlands oudste deelne mer aan dit sprinttoernooi Eppie Bleker langs de kant. "Dat gastje blaakt van zelfvertrouwen. Dat houdt houd niet voor mogelijk. Kijk, in wezen is hij helemaal geen favoriet voor dit kampioenschap maar hij heeft wel de kick van het winnen te pakken gekregen en dan kom je een heel eind", aldus de bo venmeester uit Balk die het on danks de moeilijkheden die hij zelf ondervindt bij het uitoefenen van De Spaanse "krabbelaar" Antomq Gomez mag dan weliswaar niet zijn hobby er toch weer erg van ge- meedoen aan het sprinttoernooi in Alkmaar, hij is toch in die stad aan niet dat hij er bij is. Zelfvertrouwen aanwezig Als eregast van het organisatie-comité en om kaartjes te verko- heerst er inderdaad bij de Ameri- kanen, die met een grote kwette-_ INZELL - Hans van Helden heeft gisteravond op de kunstijsbaan van Inzeil tijdens de wedstrijden om de Gouden Schaats de 500 m voor all- rounders gewonnen in 39,82. Joop Pasman werd tweede in 40,37 en Piet Kleine eindigde als derde in 40,56 seconden. Het wereldrecord op de 3000 m, dat al sinds maart 1972 met 4.08.3 op naam van Ard Schenk staat, bleef ook gisteren overeind. Piet Kleine en Hans van Helden kwamen er wel dichtbij, maar bleven op respectie velijk 4.09.54 en 4.09.59 steken. rende groep in Alkmaar zijn neer gestreken. Naast Eric Heiden aast uiteraard ook Pieter Müller op de wereldtitel bij de sprint. Maar de Olympisch kampioen op de 1000 meter is een beetje verbitterd. "Het stelt in Amerika helemaal niets voor. Olympische titels, zou je toch denken, die moeten toch wel wat zeggen. Ben je mal. Ik heb de hele zomer in de bouw gewerkt. Mijn rug bijna verziekt om geld bij el kaar te krijgen om weer naar Eu ropa te gaan van de winter. En als je dan op een gegeven ogenblik merkt dat een paar jongens die helemaal niet goed kunnen schaatsen via vriendjespolitiek in de Ameri kaanse schaatsbond met geld op zak naar Europa worden gezonden, ja, dan wordt je wel een beetje boos en verbitterd (toen overigens een van deze jongens in Davos eens een vervelende opmerking maakte, sloeg Pieter Müller hem dan ook zonder pardon drie tanden uit de mond. Zo zijn de schaatsnomaden dan ook weer. RS). Vechtjas Toch hoopte Pieter Müller, die zijn jongere landgenoot Eric Heiden er onophoudelijk van probeert te overtuigen dat ook twee wereldti tels niets zeggen in Amerkika, wel een beetje op die titel. Zo'n vechtjas is het nu ook wel weer. En het zou natuuurlijk helemaal mooi zijn als zijn mooie verloofde Leah Poulos, die deze titel in 1974 al eens een keer binnenhaalde, er nu weer in zou slagen. Vooral ook omdat haar grootste concurrentie en vriendin, Sheila Young, er mee is gestopt. Leah Poulos heeft trouwens meer kans dan haar verloofde, want bij de heren zijn nogal een paar man meer die zich tot de favorieten kunnen rekenen. En daar zijn ook Nederlanders bij. Jos Valentijn bij voorbeeld, die het afgelopen wee keinde het Nederlandse record op de 500 meter brak en blakend van het zelfvertrouwen samen met trainer Henk Gemser en zijn ploeg genoten in Alkmaar arriveerde. Een dag eerder dan de meeste an dere deelnemers, maar Henk en zijn mannen vonden het beter om nog een dagje thuis te zijn. Ideaal "Korte trainingskampen, dat is ons uitstekend bevallen", aldus Henk Gemser, die nu al wat voor de sprin ters toch de topper van het jaar moet worden tevreden kan terug blikken op het afgelopen seizoen. "We hebben geloof ik een ideale voorbereiding gehad. Een fijne groep sportmensen". Dat bleek ook uit de verklaring van Sies Uilkema, het jonge sprinttalent, die op de laatste wedstrijd uit de ploeg werd verdrongen door de iets oudere Bert de Jong. "Okay, ik had mis schien wat meer wind dan de ande ren, maar Bert heeft me er af gere den. Dinsdag rijden we trouwens weer een wedstrijd in het West- duitse Grefrath. Dat worden dan mijn revanchewedstrijden", aldus de strijdlustig in het rond blik kende Uilkema. Bert de Jong was dan misschien wel een klein beetje beduusd van zijn plotselinge uit verkiezing, hij heeft er wel voor ge knokt. "Bij het Nederlands kam pioenschap moest ik zorgen dat ik bij de eerste vier eindigde. Dat lukte en toen had ik me eigenlijk ingesteld op het feit dat ik vierde man zou zijn, maar toen ik steeds maar bleef gaan (hij verbeterde dit seizoen zowel op de 500 als de 1000 meter zestien maal zijn persoonlijk record) toen dacht ik, misschien heb ik nog een kansje. En ik had gedacht dat het eigenlijk tussen mij en Eppie zou gaan, maar het werd tenslotte Sies", aldus de 21-jarige NTS-leerling uit Leeuwarden. Zelfbewust Eppie Bleker, hij geniet er van om er nog weer bij te horen, maar nij probeert toch ook een beetje uit de kijker te blijven, omdat hij niet tot de favorieten wil worden gerekend. Maar hij is er wel degelijk een. Vol vertrouwen, zelfbewust en zeker niet bang voor een beetje slecht weer. Jos Valentijn: "Ik reken hem er wel degelijk bij. Hij heeft veel routine dat is ook erg belangrijk". Routine heeft uiteraard ook Valery Moeratov, de man die al tweemaal wereldkampioen werd en nu nogal verrassend door de Russische schaatsbonzen weer als vertegen woordiger is aangewezen. Moera tov is wel degelijk een kanshebber, omdat hij namelijk ook vier keer een redelijk goede prestatie kan le veren en die mannen brengen het altijd het verst bij het wereldkam pioenschap sprint. Welke kans hebbers zijn er nog meer? De Noren hebben een sterke equipe met Did- riksen en Engelstadt, die vooral op de 1000 meter goed uit de weg kun nen en het jonge talent, een junior, Ronning, die bij de afgelopen Noorse sprintkampioenschappen harder ging dan de senioren. En dan de Zweden. Zij komen een beetje teleurgesteld aan de start en dat is begrijpelijk. Johan Granath, de wereldkampioen van vorig jaar in West-Berlijn, reed een uitste kend seizoen totdat hij zich in Da- vos blesseerde. Hij beschadigde met schaats de achillespees van het andere been. Hoewel hij na drie da gen al weer op het ijs stond, bleek daarna dat de blessure toch veel ernstiger was dan men had gedacht en Johan Granath kan zijn titel dan ook niet verdedigen. Zijn broer Olaf is er wel en misschien dat die de familie-eer nog een beetje hoog kan houden. Ria Schuurhuizen ALKMAAR - Voor de achtste maal, waarvan zes maal offi cieel, wordt dit weekeinde het wereldkampioenschap schaatsen op de sprint ver den. Op de kunstijsbaan De Meent in Alkmaar verschijnt overigens maar een oud wereldkampioen aan de start. Het is de Rus Valerie Moera tov, die al twee-maal eerder wereldkampioen werd. De wedstrijden in Alkmaar, die zowel zaterdag als zondag om twaalf uur beginnen kun nen per dag door zo'n elfdui zend toeschouwers worden bijgewoond. Tot op dit i ment zijn er zo'n achtduizend kaarten in de voorverkoop de deur uitgegaan. Het organisa tiecomité. waarin ook oud schaatser Eddie Verheyen opgenomen, verwacht als het weer een beetje behoorlijk i toch wel zo'n achtduizend toe schouwers per dag en dat i dan ook betekenen dat men de kosten is. Er zullen zaterdag en zondag 29 heren en 23 dames meedin gen naar de titels. De twee Franse rijders die volgens de organisatie, evenals de Spanj aard Gomez, - die overigens in Alkmaar eregast is en donder dagmiddag in het centrum van de kaasstad kaartjes zat te verkopen - te laat hadden i geschreven, zijn alsnog aan lijst van deelnemers toege voegd, omdat de Franse bond wel degelijk per telex al eerder had laten weten dat twee man zouden worden ingeschreven. LONDEN - George Best, Enge- lands meest besproken voet baller, is in de nacht van woensdag op donderdag ten gevolge van een auto-ongeluk met snijwonden in het gezicht en zware schouderverwondin gen in een ziekenhuis te Lon den opgenomen. Best reed met zijn auto tegen een lantaarn paal en sloeg met het hoofd door de voorruit. Alhoewel zijn toestand bevredigend ge noemd werd, ziet het er toch naar uit dat Best dit seizoen niet meer in actie zal komen voor de tegen degradatie vech tende tweede divisie-club Ful- ham uit Londen. Te duur De kans dat de Joegoslaaf Branko Oblak door Feyenoord wordt gecontracteerd is vrijwel nihil geworden. Ten aanzien van Oblak, die deze week twee dagen in de Maasstad logeerde (gisteren keerde hij terug naar West-Duitsland) waren er weinig moeilijkheden. Waar het op afsprong was het trans ferbedrag dat Schalke'04 be dong. Schalke vroeg 750.000 mark, Feyenoord was niet be reid meer dan 650.000 te beta len. De Feyenoord-leiding gaat er vanuit dat meer geld niet ver antwoord is voor een 29-jarige speler. Feyenoord blijft zich, nu de kam pioenskansen als maar verder afbrokkelen en Europa Cup Il-voetbal de club door FC Twente door de neus werd ge boord, verder oriënteren. Over igens heeft rivaal Ajax even eens met tegenwind te kam pen. Na Hans Erkens ging deze week Rene Notten onder het mes. Notten werd behandeld aan een spierscheuring in het bovendijbeen. Tegen het bureau Inter Foot ball te Amstelveen stelt de poli tie een onderzoek in ter zake van verdenking van overtre ding van de wet op de arbeids bemiddeling. Dit onderzoek, dat de Amstelveense politie verricht in samenwerking met ambtenaren van de loontechni- sche dienst van het ministerie van Sociale Zaken, geschiedt in opdracht van de Amsterdamse De aanleiding tot dit onderzoek is een aangifte, die het ministerie van Sociale £aken tegen Inter Football bij het parket in Am sterdam heeft gedaan, wegens verdenking van Inter Football van overtreding vn de wet, die het zonder vérgunning van de minister van Sociale Zaken uitoefenen van arbeidsbemid deling verbiedt. overgegaan. Zo dit het geval zou zijn, dan kan de zaak bij de Amsterdamse kantonrechter worden aangebracht. Veldslag Er inmiddels al een aantal spe lers gehoord. Omdat het poli tieonderzoek nog niet is vol tooid kon de officier geen na dere mededelingen doen. Als hij de processen verbaal van alle verhoren van de politie heeft ontvangen, zal mr. Berger beslissen of er al dan niet tot een strafvervolging zal worden Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond zijn eerste wedstrijd van een toernee door de Verenigde Staten tegen de universiteit van San Francisco gelijkgespeeld met 3-3. Bij de rust was de stand 1-1. De Nederlandse amateurs had den van hun allereerste wed strijd op Amerikaanse bodem zo graag een demonstratie "hoe speelt men voetbal" willen ma ken. Het liep in San Francisco echter bijna op een veldslag uit. Op een veld, waar normaal "American Football" wordt ge speeld, kwam het Oranjeteam niet uit de voeten, omdat het. universiteitselftal van San Francisco veelvuldig de botte bijl hanteerde. Dit leverde de Amerikanen vier gele kaarten op en één speler kreeg er zelfs twee, iets wat in de Amerikaanse voetbalsport mogelijk is. Dat het Nederlands elftal toch nog met 3-3 gelijkspeelde tegen deze niets en niemand ontziende Amerikanen, mag als een uitstekende prestatie gezien worden, zeker wanneer men de barre terreinomstan digheden in aanmerking neemt. Aan Nederlandse zijde blonken Wim Wisse, Jaan de Graaf en Johan Kruisen uit LEIDEN - UVS-aanvoerder Arie Lagendijk (28) wordt volgend sei zoen trainer van de Katwijkse za terdag eersteklasser Quick Boys. Lagendijk, die Ger Perdijk op volgt heeft een contract getekend voor één jaar. De Leidse speler die een B-trainersdiploma bezit kwam snel rond met het bestuur van Quick Boys. Nadat hij gesolli citeerd had, was er slechts één ge sprek voor nodig om hem zijn aan stelling te bezorgen. Quick Boys- secretaris Ouwehand: "We hadden meer sollicitanten, maar Lagen dijk kwam erg sympathiek over. Bovendien kenden we hem al, om dat hij al eens eerder naar een functie van jeugdtrainer had ge solliciteerd. Vandaar dat we de knoop snel hebben doorgehakt". Lagendijk is met zijn 28 jaar de jongste hoofdtrainer die Quick Boys ooit heeft aangetrokken. Ouwehand: "Wij wilden ook graag een jonge trainer, omdat we een zeer jonge ploeg hebben". In die jonge ploeg debuteert morgen tegen CSVD overigens de Al- speler Kees van Rooyen in de basis-opstelling. én K ZÊI JE TCCP AL SKI0eP/Ë D/P l/£/2L/£FZ)- f/£/0 /6 PO&UM7F/7? S7LTS7UE.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13