Duitse deelstaat wil afval bij DDR dumpen Uw geld flink laten groeien. Wij helpen. Rabin: „Israël wil direct vrede sluiten" Oeganda erkent ongeregeldheden Carter vergroot tekort Amerikaanse begroting Israëlische politicus krijgt ruim vijl jaar SPAANSE POLITIE ONTDEKT WAPEN FABRIEK Rusland wil verbod op kernproeven WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 (Van onze correspondent) BONN - Er tekent zich in West-Duitsland een nieuw con flict om de kernenergie af. De regering van de deelstaat Nedersaksen (hoofdstad Hannover) heeft gisteren namelijk in beginsel het grensdorpje Gorleben (bij de DDR) aange wezen als plaats voor een installatie voor de verwerking van gebruikte kernbrandstof. TEL AVIV (Reuter) - Asher Yadlin, een voormalig topfi guur in de Isralische arbeider spartij, is gisteren wegens cor ruptie en belastingontduiking veroordeeld tot vijfeneenhalf jaar gevangenisstraf plus een geldboete van ca. 80.000 gulden. De 53-jarige Yadlin, ooit kandi daat voor het presidentschap van de Israëlische Nationale Bank, erkende vorige week vijf van de zeven punten die hem tenlaste waren gelegd - het aannemen van steekpenningen en het incasseren van een per centage op de verkoop van grond. Naar zijn zeggen heeft hij dat geld voor het grootste deel in de kas van de Arbeider- voor een slagschaduw over het congres van.de Arbeiderspartij, dat eveneens gisteren werd geopend. Op dat congres moet een lijsttrekker worden aange wezen voor de algemene ver kiezingen in mei. Premier Yitz hak Rabin krijgt voor die post geduchte concurrentie van Shimon Peres, de minister van Defensie. Yadlin was één van Rabins paladijnen. West-Duitsland zoekt naarstig naar opslagfaciliteiten daar rechtbanken de bouw van kern reactoren hebben tegengehouden omdat men twijfelt of er veilige plaatsen kunnen worden gevon den voor het opslaan van de afval. Gorleben, vijf kilometer van de grens met de DDR gelegen, is voor de opwekkingsfabriek en de opslag van het Westduitse atoomafval vol gens Bonn onaanvaardbaar. Voor de noodzakelijke onderzoekingen naar de geschiktheid van het ter rein (diepe zoutlagen) moeten me- MADRID (ANP) - De Spaanse poli tie heeft gisteren in Madrid een ge heime wapenfabriek ontdekt. Daarbij is de leider van de rechtse groepering "Strijders voor Christus Koning", Mariano Sanchez Covisa, gearresteerd samen met een aantal vooraanstaande Italiaanse en Franse neo-fascisten. De politie nam verscheidene wapens in be slag alsmede tekeningen voor de vervaardiging van wapentuig, ko gelvrije vesten, vervalste paspoor ten en geld. De clandestiene werk plaats had een produktiecapaciteit van vijftig wapens per maand. De Spaanse regering heeft de communistische partij niet willen legaliseren en de kwestie voor een uitspraak naar het hooggerechts hof verwezen, dat binnen 30 dagen moet beslissen, zo hebben de rechtskundige adviseurs van de partij meegedeeld. In het noorden van Spanje is door duizenden boeren voor de tweede achtereenvolgende dag geprotes teerd tegen het landbouw-beleid van de regering Van premier Soa- res. In het noorden van Spanje blokkeerden ongeveer 8.000 boeren het verkeer op snelwegen. In Madrid bleven meer dan 300 ge vangenen in de Carabanchel- gevangenis voerde de tweede ach tereenvolgende dag in hongersta king nadat bij gevechten met ge vangenisbewakers 21 gedetineerde verwondingen opliepen. De hon gerstaking werd ingezet uit protest tegen het overbrengen van gedeti neerden naar andere gevangenis- tingen in een straal van twintig tot dertig kilometer verricht kunnen worden. In het geval van Gorleben zou daarvoor de toestemming van de DDR noodzakelijk zijn. Als de Westduitse regering ergens geen behoefte aan heeft, dan is het aan vermijdbare vormen van samen werking met de tweede Duitse staat. Minister-president Albrecht (CDU) liet gisteren weten dat na rijp beraad het kabinet Gorleben had uitgekozen als de meest ge schikte plaats. Hij legde er over igens de nadruk op dat het hier al leen nog maar om een beginselbes luit gaat. Albrecht heeft de afgelopen weken duidelijk aarzeling getoond om een definitieve beslissing te vellen en in Nedersaksen een plaats aan te wij zen die als de vuilstortplaats voor al het Westduitse atoomafval moet dienen. Mogelijk heeft de keuze van een plaats zo dicht bij de Oost- duitse grens de heimelijke bijbe doeling het netelige probleem nog wat op de lange baan te kunnen schuiven. Maar de gemeenteraad van Gorle ben, weinig gelukkig over de be slissing van Hannover, houdt van daag een spoedvergadering. En een actiegroep heeft al laten weten be gin maart de straat te zullen opgaan voor een atoomvrij Gorleben, dat in een heide- en bosgebied gelegen is. Geboorte regeling in China PEKING (Reuter) - De ij veraars voor geboorteregeling in de Chinese volksrepubliek heb ben gepleit voor straffer maat regelen voor het afremmen van de bevolkingsgroei in het land van 800 miljoen (en volgens sommige deskundigen in het westen al 1 miljard) zielen. Zij zijn van plan aan experts te vragen om „veiliger, eenvoudi ger en doeltreffender" voorbe hoedsmiddelen. Onder de middelen die de volksrepubliek nu reeds toe past zijn sterilisatie en abortus. Twee kinderen per gezin wor den het maximum gevonden, met uitzondering van Tibeta- nen en andere minderheden in afgelegen, dunbevolkte stre ken, die grotere gezinnen mo gen vormen. Mannen in de steden wordt zo sterk afgeraden te trouwen vóór hun achtentwintigste, dat het bijna een verbod lijkt. ADVERTENTIE HEROPENING Couture Rië! vanaf 24 februari in het nieuw. Het interieur is mooier, groter en efficiënter geworden en daardoor kunt U nóg prettiger winkelen. De sfeer en presentatie van Bleyle, onze Rodier-shop, de Pierre Cardin hoek en de overige collecties zijn nog meer aan de laatste wensen aangepast. Tot ziens in onze nieuwe gezellige koffiebar. outurc Breestraat 135 - Leiden - telefoon 071-130489 De Israëlische premier Rabin, voorzitter Willy Brandt van de Socialistische Internationale en oud-premier Golda Meir van Israël zingen de "Internationale" op het cong res van de Sociaal Democratische Arbeiderspartij in Jeruzalem. NAIROBI (Reuter) - Radio Oe ganda heeft gisteren toegegeven dater incidenten zijn geweest in het Oegandese leger en dat daarbij en kelen zijn gedood. De radio zei dat president Idi Amin condoleance- boodschappen had gezonden "aan de gezinsleden van degenen die hun leven hebben verloren tijdens het tot rust brengen van de toe stand". De president heeft tevens zijn dankbaarheid uitgedrukt voor die "leden van de strijdkrachten die in staat waren de situatie te kalme- De radio had eerder gemeld dat de president tegen twee Afrikaanse leiders heeft gezegd dat Oeganda aan elke bedreiging van buurlan den "binnen het uur" het hoofd kan bieden. Vluchtelingen uit Oeganda hebben in Tanzania en Kenia verklaard dat Amin een campagne tot zuivering en moord op stamleden in zijn strijdkrachten is begonnen. "Er is opdracht gegeven alle leden van de Langi- en Acholestammen in leger, luchtmacht, politiekorpsen en ge vangeniswezen te liquideren". JERUZALEM/AMMAN (AP/REUTER/DPA) - Israél is be reid met zijn buren "direct vrede te sluiten of minstens onderhande lingen aan te gaan zonder vooraf gaande voorwaarden", zo heeft de Israëlische premier Rabin gisteren gezegd bij de opening van het con gres van de Israëlische sociaalde mocratische arbeiderspartij. Rabin gaf hiermee antwoord op de verklaring van president Sadat van Egypte dat hij bereid is "binnen een maand" met Israël vrede te sluiten. Diens uitlatingen over contact tus sen Jordanië en de PLO noemde Rabin een eerste stap in de goede richting, maar hij wees elke aparte vertegenwoordiging van de Pales- tijnen bij onderhandelingen van de hand. Op het congres zijn ongeveer 3000 afgevaardigden aanwezig, onder wie 50 socialistische leiders uit 15 landen, zoals Willy Brandt en pre mier Den Uyl. Op het partijcongres doen een paar duizend gekozen afgevaardigden en 600 leden van het centrale partij comité vanavond een keuze voor het leiderschap van de regerende Arbeiderspartij tussen premier Jit- schak Rabin en minister van De fensie Shimon Peres. De winnaar van deze verkiezingsstrijd zal te vens de partijkandidaat voor het premierschap van de nieuwe rege ring zijn die na de op 17 mei te hou den Knesseth-verkiezingen zal worden gevormd. Volgens de laat ste opiniepeilingen zou de Arbei derspartij onder leiding van Peres meer stemmen bij de nationale verkiezingen veroveren dan onder zyn rivaal Rabin. Maar de jongste opiniepeilingen wijzen tevens uit dat de Arbeiderspartij hoe dan ook bij de komende verkiezingen een gevoelig verlies zal lijden en de sta kingsgolven en het corruptie schandaal waarbij de partij nauw is betrokken hebben zeker niet bijge dragen om het beeld van de Arbei derspartij bij de Israëlische kiezers op te vijzelen. Premier Den Uyl zei op het congres dat veilige en erkende grenzen voor Israël noodzakelijk zijn als voor waarde voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. "De soevereiniteit van alle landen in het gebied is een voorwaarde waarvan niet mag worden afgeweken. Tege lijkertijd kan er nauwelijks een op lossing komen zonder oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Een Palestijnse identiteit moet ook tot uitdrukking komen in de vorm van gebied", aldus Den Uyl. Deze pro blemen zouden "door de betrokke nen in het gebied" moeten worden opgelost. Premier Den Uyl en de andere le den van de PvdA-delegatie werden met luid applaus en ritmisch hand geklap ontvangen. Deze extra har telijke uiting van Israëlische geestdrift kan mede toegeschreven worden aan een journalistieke op roep in het Israëlische dagblad "Jediot Achronot" om de Neder landse minister-president met "bij zondere toejuichingen" bij de ope ning van het partijcongres te ver welkomen. Premier Den Uyl heeft die extra blijk van waardering voor zijn komst verdiend aangezien hij tegen de wens van minister Van der Stoel toch naar Israël is gekomen. Vance Cyrus Vance, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, is van plan om in juni nog eens naar het Midden-Oosten te gaan om te proberen de Geneefse conferentie in de herfst bijeen te krijgen. Veel zal afhangen van de uitslag van de Israëlische algemene verkiezingen van mei en van het streven van de arabische landen naar een gemeen schappelijke benadering van de Pa lestijnse kwestie. Volgens Vance willen beide partijen graag vrede, maar zijn ze sterk verdeeld over de manier waarop. Tijdens zijn be sprekingen ter plaatse is geen voortgang naar een oplossing ge maakt. Een viermansdelegatie van de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) is sinds gisteren in Amman voor besprekingen met de Jor daanse regering over verbetering van de onderlinge betrekkingen die ernstig verstoord raakten toen koning Hoessein in 1970 de Pales- tijnen uit zijn land verdreef. Het belangrijkste onderwerp van de besprekingen zal zijn het voorstel van de Egyptische president Sa- dat dat de PLO en Jordanië een of andere officiële band aangaan in de hoop dat op die wijze de vastge- vervangen door mohammedaanse Soedanezen. Amin is zelf ook een moslem. Eén van de vluchtelingen zei dat Amin in zijn campagne al duizenden had gedood. Meer dan 2000 stamleden waren in de afgelo pen weken in de provincie gearres teerd,. Zij waren naar de hoofdstad Kampala overgebracht waar zij dit weekeinde werden doodgeschoten. Oegandese troepen hadden een in val gedaan in de Makare- universiteit van Kampala en had den "alle langi- en Acholestuden- ten gearresteerd die zij konden vinden". De nieuwe Britse minister van Bui tenlandse Zaken, David Owen, heeft op een persconferentie ge zegd dat hij op het ogenblik overleg met andere gemenebestlanden pleegt over de vraag of president Amin moet worden toegelaten op de conferentie van premiers van Gemenebestlanden die in juni in Londen wordt gehouden, en over de vraag of hij uit dit internationale orgaan moet worden gestoten. Hij zei ontsteld te zijn over wat hij ge hoord had. De Britse delegatie bij de VN- commissie voor de rechten van de mens zal een officieel onderzoek ei sen naar de dood van de angli- kaanse aartsbisschop en de twee Oegandese ministers. Dit heeft premier Callaghan gisteren aan het lagerhuis meegedeeld. GENEVE (AFP/UPI) - De Sowjet- afgevaardigde Victor Kichasjew heeft gisteren in de V.N.- ontwapeningscommissie in Ge- nève gezegd dat de hoogste voor rang moet worden gegeven aan het sluiten van een overeenkomst in zake totaal verbod op kemproeven, zoals in 1975 door de Sowjet-Unieis voorgesteld. Hij zei het te betreuren dat het be gin van de onderhandelingen zon der reden is vertraagd. De S.U. meent dat het vraagstuk van het toezicht opgelost is door de verbetering van de techniek voor het identificeren van aardschok ken. om sneller tot het doel te ko men heeft Rusland zich echter toch bereid verklaard een formule van toezicht op vrijwillige basis te aan vaarden, aldus Kichasjew. Hij vindt dat de onderhandelingen zouden moet worden gevoerd door de vijf kemmogendheden, met deelneming van landen die niet over de atoombom beschikken. De regering Carter bestudeert mo menteel de mogelijkheid van een eenzijdige stopzetting van proeven met Amerikaanse atoomkoppen, om de So wjet-Unie zover te krijgen dat zij het eens wordt met het stop pen van proeven met atoomwa pens, aldus het tijdschrift 'Aviation week and space technology' van gisteren. Verwacht wordt dat minister Vance dit standpunt in maart in Moskou zal meedelen. Het huidige verdrag verbiedt proe ven met atoomwapens van meer dan 150 kiloton. ADVERTENTIE WASHINGTON (ANP) - President Carter heeft het Amerikaanse con gres gisteren een begroting voor 1978 voorgelegd met een tekort van 57,7 miljard dollar; bijna elf miljard dollar meer dan de begroting die zijn voorganger Gerald Ford kort voor diens aftreden had ingediend. Belangrijke veranderingen in de .e begroting van Ford zijn alleen aan gebracht in de posten defensie, energie, gezondheidszorg en so ciale voorzieningen. In zijn boodschap aan het Congres zegt Carter dat de begroting voor 1978 in wezen nog steeds die van Ford is en dat er slechts die veran deringen in zijn aangebracht waar voor zijn regering de tijd kon vin den. Wel geven de veranderingen aan welke keuze Carter heeft ge maakt uit vele alternatieven. Op de uitgaven voor defensie heeft Carter 2,8 miljard dollar weten te bezuinigen door minder geld be schikbaar te stellen voor de ont wikkeling van de bomemnwerper B-l en van het intercontinentale ballistische geleide projectiel MX. Er zullen minder jachtvliegtuigen van het type F-15 worden besteld en de bouw van nog een vliegdek- schip met kernvoortstuwing gaat niet door, zoals Ford ook al. had voorgesteld. De maatregelen die president Car ter heeft voorgesteld ter bevorder ing van de economische bedrijvig heid in de Verenigde Staten betref fen de aanpak. openbare werken en bevordering van de werkgelegenheid inde over heidssector. De begrotingscijfers van Carter be vestigen wat hij tijdens zijn verkie zingscampagne heeft verklaard, namelijk dat hij de ontwikkeling van kernenergie voor de elektrici teitsvoorziening wil vertragen en meer aandacht wil schenken aan andere bronnen van energie. Carter zal de uitgaven voor research en ontwikkeling op het gebied van de kernenergie in vergelijking met de begroting van Ford met 304 miljoen dollar verlagen. Hij vraagt daarentegen 244 miljoen dollar meer voor allerlei maatrege len die het mogelijk maken met de beschikbare energiebronnen lan ger te doen. Hij wil bovendien geld hebben om een half miljard vaten ruwe olie (een vat is 159 liter) op te slaan om voorbereid te zijn op een nieuwe stopzetting van de leveren- ties van de Arabische olielanden. De ABN maakt u graag wegwijs in alle mogelijkheden, die voor spaarders en beleggers openstaan. Van het eenvoudige spaarboekje tot de Spaar-Extra-Rekeningen, waarmee uw geld direct opneembaar blijft terwijl u toch hoge rente ontvangt. Van automatisch sparen, tot kasbiljetten (de.snel in waarde stijgende certificaten, die u gewoon aan de balie kunt kopen). Van spaardeposito's met opzegtermijn tot spaar deposito's met vaste looptijd. Bij de ABN kunt u kiezen. En de ABN hèlpt u kiezen. U kunt mij helpen door informatie te sturen over: ABN-Spaarrekening □Spaar-Extra-Rekeningei Salaris Spaarplan Aankruisen wat verlangd wordt. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Aid. O.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9