Einde stakingen in zicht Leiden verrijkt met bodega 't Vatte Gat' Minister Yan Agt stuit op weerstand Kleuters in Arnhem hebben lood in bloed CjSi&l Storm in glas water Groot deel Senaat oneens met 'porno-beleid' WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 BINNENLAND De twe twee partijen in de korte gedingen van gisteren. Van links naar rechts bondsonderhandelaar Wim Winters, voorzitter Cees Schel ling van de voedingsbond en Joop Dijkman van de industiebond NKV-NVV in gesprek met raads man A. Rood. Op de foto rechts se cretaris ir. Dijkstra en voorzitter Rinse Zijlstra van de zuivel- en vleesverwerkende industrie. Onderzoek wijst een teveel uit: verhoogde opname van lood in het groep "kunnen constateren" het "anders zijn Hoewel er geen duidelijke ziekte- zoek verschijnselen geconstateerd zijn bloed wordt gesproken van een gezond- heidskundig ongewenste situatie. het lood gehalte in het ruim 200 Arnhemse huisvrouwen. Daarbij kwam een licht verhoogde loodopname uit de Dit zijn de belangrijkste resultaten bus, waarna een kleuteronderzoek een onderzoek dat op verzoek werd aanbevolen omdat deze groep de provincie Gelderland en de kinderen gezien de extra opname CNV vindt aanvallen op Lanser onterecht UTRECHT (ANP) - Het CNV is verontwaardigd over "vele uitlatingen en publicaties, die kennelijk ten doel hebben verbondsvoorzitter J. Lanser verdacht te maken in de ogen van het Nederlandse volk". Volgens de vakbond is er in ver scheidene gevallen duidelijk sprake van opzet om ver deeldheid te zaaien onder de leden van de christelijke vak beweging. Een en ander staat in een ver klaring, die gisteravond is uitgegeven na afloop van een verbondsvergadering van het CNV die was gewijd aan de publiciteit die het CNV en zijn voorzitter Jan Lanser de laatste weken hebben gekre gen. De industriebonden NW en NKV meldden eerder deze week dat Lanser advi seur is van ogem. De zonder zegt daarover dat Lanser geen functie heeft aanvaard zondr overleg met en goedkeuring van het ver- bondsbestuur. Het in dit op zicht door het verbondsbes- tuur tot dusverre gevoerde beleid is door de verbonds raad goedgekeurd. "Er kan naar de vaste overtui ging van de verbondsraad geen twijfel bestaan aan de persoonlijke integiteit van de verbondsvoorzitter". UTRECHT (ANP) - Het einde van de stakingen lijkt in zicht. In alle sectoren zijn nu aankno pingspunten gevonden voor overleg. Een aantal bonden hebben in verband daarmee hun leden ook gevraagd de acties op te schorten. Zowel in de metaal als im de bouw zal morgenochtend om elf uur von- adviseren de bonden vandaag hun nis wijzen in het gisteren voortge- verrassende ontwikkeling c Schelling, voorzitter de dat daar gisteren de stakingsacties dingsbonden FNV met de nog flink werden uitgebreid. Vanmiddag werkgevers bouw onderhandelen nieuwe ca voorzitter FNV zijn de vakbonden zo optimis tisch over de afloop van de onder handelingen dat ze besloten de sta- ten al op centraal kingen op te schorten. Brouwer geld. meent dat ook de kwestie van de reële loonsverbetering geen al te Minister Boersma deed gisteren grote hinderpaal zal zijn. sende mededeling kwam dat de half vier al gaan bonden de werkgevers hadden uit- werknemers in de genodigd vooreen gesprek, had mr. de Rood de raadsman van de bonden, Volgens Leo Brouwer, meegedeeld dat de ultimatums de bouwbonden naar aanleiding waarvan de gedin gen werden aangespannen waren ingetrokken. Dit omdat deze pun- zijn gere de Eerste Kamer een beroep op de De acties in het schilders- en stuca- partijen zo snel mogelijk v doorbedrijf, de timmerfabrieken, de hoiit- en metaalindustrie en dere nevenbedrijven zullen o^ igens gewoon doorgaan. Deze toren vallen namelijk onder eer gen cao. Twee bedrijven in de le taal met in totaal 920 werknemers akkoord besloten gisteren al hun acties op te notf me* schorten. Werkgevers en werkmemers i rond de tafel te gaan zitten. Boersma liet duidelijk doorschemeren dat hij achter de schermen bemiddeld had tussen werkgevers en werknemers. Hij noemde het een 'onverwachte tegenvaller' dat de stakingen na het de prijscompensatie in beëindigd. Boers- bemiddeling achter de scher- kwam er op neer dat hij de gemeente Arnhem in december yiade rnond werd verricht door het Coronel la- L>e puders boratorium van de universiteit Amsterdam, onder leiding prof.dr. R.L. Zielhuis. Kleuters uit de dicht bij het ind groter risico lopen, de kinderen zullen door provincie worden uitgeno digd voor een voorlichtingsbijeen komst waarop met name hygiëni sche maatregelen besproken zullen trie terrein gelegen wijken Presik- worden. Wethouder van volksge- haaf en het Broek werden bloedonderzoek onderworpen, evenals een controlegroep deren uit andere wijken. Overigen: zondheid mevrouw Lavell noemde deze voorlichtingscampagne be- kin- langrijker dan een eventueel nader uitgebreider onderzoek. werd de vraag opgeroepen of er wel grootste schuldige, het lood- genoeg kinderen onderzocht ren: op vrijwillge basis deden slechts 16 kinderen uit het Broek. 50 uit Presikjiaaf en e< groep van 42 kinderen derzoek bedrijf van Bilhton, verhuist 1 april naar elders. Daardoor wordt de huidige uitstoot van lood 150 kilo controle- Per dag teruggebracht tot 35 kilo. n het on- Wel blijkt het lood zich inmiddels de grond te hebben opgehoopt. Rel rond Vondeling gesprek met Krui- Gesteld werd ook dat, hoewel de Pr°f- Zielhuis pleitte blootstelling aan lood op de grens laging van de grenzen voor jonge van het aanvaardbare zit, de kans kinderen, reëel is dat nietonderzochte kinde ren deze grens overschrijden. Het loodgehalte in het bloed van kleuters in de "lager sociaalecono- mische klasse" bleek duidelijk ho ger te zijn. "Als de verdeling naar sociaal-economische klasse repre sentatief zou zijn stelling v groep die schappelijke status reeds Van de zijde van het milieu actie centrum Nederland (MAN) is hef tige kritiek geuit op het onderzoek. Woordvoerder Joris Langendam noemde het onderzoek onvolledig en de uitslag misdadig. "We hebben de gemeente moeten dwingen het de groep, dan zou de rapport nu vrij te geven. Die toe- verband met zijn maat- zegging kregen we pas toen we met justitie dreigden. de officier blootgesteld is, ook door de ligging Slechts een klein gedeelte van de zuivel hebben al overeenstemming twee partijen aanraadde bereikt waar en wanneer het open rond de tafel fe gaan zitten. Neem overleg zonder voorwaarden vooraf het akkoord over de prijscompe~ zal plaatsvinden. Vrijdagochtend satie en de omzetting van winst ontmoeten de partijen elkaar Amersfoort. Het gesprek met de werkgevers in de vleeswarenindus- trie wordt waarschijnlijk al morge nochtend gehouden. Concrete af spraken zijn daarover nog niet ge maakt. Vonnis De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk werk als uitgangspunt. Stel geen voorwaarden vooraf en schort de stakingen op". Minister Van Agt deelde gistera vond in de Senaat mee dat tegen personeel van gemeentelijke ver voersbedrijven dat in de afgelopen dagen aan een staking heeft deel genomen geen vervolging zal wor den ingesteld. Formeel valt dit per soneel onder het stakingsverbod voor ambtenaren. Den Haag (SP) - Het relletje rond Kamervoorzitter Vondeling is met een sisser afgelopen. Nadat Vondeling gisteravond in een gesprek met een stuk op negen fractievoorzitters een kleine schuldbelijdenis had gedaan, besloten CDA en VVD verder geen heisa meer te maken over Vondelings de prijscompen- brief aan Bankpresident Zijlstra. 'Het incident is gesloten"zo verklaarde zowel VVD-voorman Wiegel als de (tijdelijke) CD A-voorzitter Kruisinga na. afloop. Vondeling erkende dat hij zich "wat vergist" had door als Kamervoorzitter Zijlstra de les te i de woning ten opzichte industriecomplex nog eens extra in het 'nadeel zijn," aldus prof. Ziel huis. "Dit is een hachelijke situatie. Vergiftigingsverschijnselen stoffen die Billiton loost is zocht, zonder mensen in andere leeftijdsgroepen erbij te betrek ken." Het MAN eist samen met de ver- i pas bij veel hogere eniging 'Voorkomen is beter' grens, waarbij kans op verlammin gen toeneemt, maar de invloed lood op ontwikkeling van het nuwstelsel is nog onbekend. De gewilligd zal vraag is of het zich ontwikkelende de gemeente kind bij een verhoogde loodop- algeheel medisch bevolkingson derzoek voor alle bewoners rond de Billiton. Als deze eis niet wordt in kort geding tegen Drden aangespan- Het MAN zegt dat zij wel lezei Vorige week deed Vondeling nogal wat stof opwaaien met zijn verwijt aan het adres van Zijlstra dat het democratisch onfatsoenlijk is om niet aan de verkiezingsstrijd deel te nemen en toch premier te willen worden. De zaak liep zo hoog dat de Kamervoorzitter vandaag bij de fractieleiders uit de Tweede Kamer op het matje moest komen. Het gesprek van de fractievoorzitters met Vondeling werd geboycot door de progressieve voormannen. Van Thijn (PvdA), Terlouw (D'66) en De Gaaij Fortman (PPR). Ook de PSP-voorman Van der Lek en de éénlingenBeuker (RKPN), Huijsen en Nooteboom lieten het afweten. geringe veranderingen giftigingsverschijnselen bij de be- het zenuwstelsel kan krijgen. heeft geconstateerd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Waar mensen elkaar, onder het genot van een glas wijn of sherry, spontaan ontmoeten Zojuist heb ik in Leiden de nieuwe wijn en sherry bodega,,'t Vatte Gat" ontdekt. Rondwandelend door de oude binnenstad in het schemer van de vallende avond wordt mijn nieuwsgierigheid ge wekt door Spaans geklankte gitaarmuziek en geroezemoes van mensengeluiden. Uittrechterend uit een donkergroen geverfde deur van een historisch pand op de hoek van de Garenmarkt (16). ,,Wijn en sherry bodega" staat er boven de deur gepenseeld. Als de deur openzwaait en een lichtstraal op de bakstenen straat de route bebakent, stap ik naar binnen. Ik voel me er direkt thuis. Een nostal gisch getint interieur waarin mensen van allerlei rangen en standen, gemoedelijk met elkaar konverseren. Met deze eerst indruk wandel ik op de drukbezette bar af, waar tot mijn ver wondering de "barkrukken" geheel ont breken Niet zonder bedoeling zoals ik later zal ontdekken. Glas met steel zonder voetje Al gauw staat, of beter gezegd steekt, er een glas sherry voor mijn neus. Als at- traktie wordt immers in 't Vatte Gat" wijn of sherry in een glas geschonken dat een steel zonder voetje heeft. In de bar en de tafelbladen zijn daarom gaten geboord, waar de steel doorheen moet. worden gestoken. Vaste prijs Door de "tappers" worden wijn, rood- wit-rosé, of sherry van very pale tot sweet, uit originele vaten in deze grappig gesteelde glazen geschonken. Alles tegen de aantrekkelijke prijs van 1,50 per glas Behalve deze tapwijnen en sherry uit het vat is het ook mogelijk om een speciale wijn te bestellen, die dan op fles wordt geserveerd. De aanwezige speciale wijnen zijn van leitjes af te lezen. Een koninkrijk voor CZ De heerlijke sherry is afkomstig uit Jerez van het oudste huis ter wereld CZ Van dit Spaanse merk CZ wordt gezegd dat in het verleden een koninkrijk voor een hoeveelheid van deze CZ sherry werd weggegeven. In 't Vatte Gat" zijn ook speciale, kleine hapjes te verkrijgen, die telkens aan het seizoen zullen worden aangepast. Vers klaargemaakt in een eigen keukentje. Praten en drinken Een andere vondst in 't Vatte Gat", zijn de "lussen" die aan het verlaagde, ge balkte plafond hangen. Niet zonder suc ces, als ik zie dat de gasten er druk ge bruik van maken, alsof ze het jaren ge wend zijn al hoewel in de tram kom je de lussen ook tegen Het is opmerkelijk hoe het staan aan de bar of rond een van de wijnvatentafels de communicatie bevordert. En ook daar is het in 't Vatte Gat" om begonnen. Ontmoetingspunt Tussen de gasten ontmoet ik de eige naar van de nieuwe wijn en sherry bode ga, de jonge ondernemer Eef van der List. Van hem hoor ik dat hij 't Vatte Gat" heeft bedoeld als een goed bereik baar trefpunt voor Leiden en verre om geving. Lang heeft hij over de opzet van zijn nieuwe zaak gedacht. Nu laat hij met gepaste trots het resultaat zien. 't Vatte Gat" is geen café of restau rant", zegt hij, "het moet een piaais zijn waar jong én oud mét plezier 'kómen. Onder het boodschappen doen, na het werk, om iets te vierenom in een ontspannen sfeer te praten en een glaasje te drinken. Naar mijn idee is daar dringend behoefte aan". Prettige openingstijden De openingstijden zijn dan ook zo geko zen, dat dit gemakkelijk kan gebeuren, het zijn doel moeilijk kan missen 't Vatte Gat" is dan ook elke dag, be halve zondags, tussen 16.00 en 20.00 uur open Bovendien is het simpel te be reiken via het grote parkeerterrein Le vendaal. Onder de gasten signaleer ik o.a. verte genwoordigers van de overheid, mid denstanders, fabrikanten, studenten kunstenaars, journalisten burgers, al len op hun gemak. De ambiance van 't Vatte Gat" blijkt juist te zijn, Leidenaren en niet Leidena- ren bevestigen het al ter plekke. Met de mensen die niet aikohoiische dranken prefereren, is ook rekening ge houden. Zij kunnen jus d'orange, ge perst uit verse sinaasappelen, of andere frisdranken bestellen De speciale hapjes die zijn te verkrijgen worden telkens aan het seizoen aange- Interieur De genoeglijke sfeer van 't Vatte Gat' is vooral aan het interieur te danken. Door een oud hollandse stijl met Spaanse stijl te ko.mbineren is een rassend effekt bereikt dat de gasten di rekt aanspreekt De boograa.mpjes, het gedempte licht van de laaghangende lampen, de zware vaten, die langs de grof gestucte en bakstenen muren zijn opgesteld, een plavuizen vloer enz. wer ken dit tot een harmonisch geheel af. Sprekershoek De speciaal gekreëerde "sprekershoek" kan iedereen die dat wil reserveren o.ti daar in nog intiemer sfeer bijeen te zit ten. Bijvoorbeeld na een promotie, een attraktieve gelegenheid. Een bezoek aan't Vatte Gat" 3iden is zeker de moeite waard! voc ij vk het dan ook een prettige ontdekking N.N. wandelaar VYD: eregeld voor lady Churchill DEN HAAG(SP) - De WD wil dat Lady Churchill, de echtgenote van wijlen Sir Winston Churchill, een eregeld krijgt uit de Nederlandse schatkist. De WD'ers menen dat Lady Chur chill geld moet krijgen "vanwege de onschatbare diensten die haar echtgenoot heeft bewezen aan de zaak van de vrijheid". Ccuturi* Eind februari wordt Couture Riël in het centrum van Leiden heropend. Een zaak waar kwaliteit, hoogmodische stijl, en persoonlijk advies voorop staan. Wij hebben plaats voor enige modebewuste ervaren VERKOOPSTERS die graag op bovenstaande wijze willen werken, adviseren en verkopen. Sollicitaties zullen vertrouwelijk worden behandeld en dienen te worden gericht aan Couture R'iël - Breestraat 135 - Leiden - telefoon 071-130489. DEN HAAG (SP) - Justitieminister Van Agt stuit op weer stand met zijn actié tegen harde pornografische films. Een groot deel van de Eerste Kamer neemt het optreden van de justitie tegen de vertoning van sex-films in gewone biosco pen niet. De linkse partijen (PvdA, PPR, D'66 en CPN) en een stuk of wat WD-kamerleden willen dat de anti-porno-actie voorlopig wordt opgeschort. Minister Van Agt verzette zich krachtig tegen deze poging om hem de voet dwars te zetten. Of de mi nister in de Eerste Kamer een ne derlaag zal lijden hangt af van de WD. Sommige WD'ers staan ach ter het justitie-optreden. Er wordt volgende week dinsdag gestemd. De afgelopen week zijn op ver scheidene plaatsen sexfilms die niet door de beugel zouden kunnen ('Deep Throat") in beslag genomen. Vanuit de Eerste Kamer kreeg mi nister Van Agt er gisteren stevig van langs. De WD'er Polak vond het optreden van de justitie "niet te verkopen". Het oordeel van de PvdA was nog harder. PvdA- woordvoerder Brongersma had het over een "volstrekt verwerpelijke actie". Minister Van Agt bestreed dat de justitie nu scherper optreedt dan enkele tijd geleden. "Het ingrijpen van het Openbaar Ministerie is slechts een reactie op een nieuw verschijnsel: de vertoning van harde porno-films in de gewone bioscopen", zei hii. Er wordt alleen ingegrepen als een bioscoop meer dan vijftig zitplaat sen heeft. Dit is volgens Van Agt een voorlopige maatstaf. Er zijn nadere maatregelen tegen de ver toning van sex-films in kleinere, "besmuikte" bioscopen op komst. Het optreden tegen de harde porno-films is alleen door minister Van Agt opgezet. Het kabinet-Den Uyl heeft het niet goedgekeurd. Volgende week wordt minister Van Agt ook door de Tweede Kamer over het optreden tegen harde porno-films aan de tand gevoeld. 'Milieu belasting' dit jaar fors omhoog DEN HAAG (ANP) - De ge meenten en andere lagere over heden zijn dit jaar flink hun boekje te buiten gegaan met het verhogen van de zogenaamde "milieubelasting". Deze veron treinigingsheffing oppervlak tewater, die dient voor het schoonmaken en schoonhou den van meren, beken en sloten, is dit jaar in de meeste gebieden aanzienlijk verhoogd, De las tenverzwaring, die hiervan het gevolg is voor de gezinnen, be draagt gemiddeld twintig pro cent (soms zelfs 40 tot 65 pro cent! hoger). Dat is heel wat meer dan de ze ven procent, waarmee de tarie ven van de lagere overheden dit jaar van de regering mogen worden verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7