Commissies akkoord met filiaal van bibliotheek 'Verzorging is niet alleen huishouden' „Proberen een vuist te maken" Groenevelt en Lanser in Leiden ENE MISDADIGE Wonderlijk vulmiddel PORION WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 LEIDEN - Een tweetal betrokken raadscommissies is gis teravond akkoord gegaan met het compromis dat de we thouders Oosterman en Tesselaar hebben bereikt in de bi bliotheekkwestie. Als maandag de gemeenteraad ook goedkeuring geeft, wordt in eerste instantie 850.000 be schikbaar gesteld voor de stichting van een bibliotheekfi liaal in de Merenwijk. Voorwaarde is echter dat in 1980 het dagelijks bestuur van de bibliotheek het filiaal van de ge meente overneemt en het geheel uit eigen middelen betaalt. Het aan het compromis voorafgaande conflict bleek met name in de extra vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden aanleiding tot vragen. Zo wilde Jan Duivesteijn (PvdA) weten welke prijs het bibliotheekbestuur straks in 1980 voor het filiaal moet betalen. "Betalen ze gewoon 850.000 of wordt dit bedrag vermeerderd met ons renteverlies over drie jaar Als je gaat rekenen kom je uit op 64.000. Ik vind dat heel wat", aldus het raadslid. Consequenties Tesselaar antwoordde dat daar nog niets over vastligt, maar dat het be stuur vermoedelijk 850.000 zou gaan betalen. Duivesteijn vond echter dat als het bibliotheekbestuur zo graag dat filiaal zelf wil beheren, men dan ook alle financiële consequenties moet aanvaarden. Ook al krijgt de gemeente steeds meer subsidies van CRM voor de bibliotheek, dan nog zou volgens Duivesteijn bekeken moet worden of het geld niet beter voor een ander doel gebruikt kan worden. "Het zijn geen doelsubsidies van het ministerie, dus de gemeenteraad kan net zo goed beslissen het geld ergens anders aan te besteden", zo zei hij. Het PvdA-raadslid Bordewijk wilde weten wat nu precies de reden van het bestuur was om het filiaal zelf te beheren. Oosterman antwoordde daar op: "Zowel Tesselaar als mij is die reden niet goed duidelijk geworden. Het zijn sentimentele en nostalgische gronden. Er zijn legaatgevers ge weest, die voor het legen panden bezit van de bibliotheek hebben ge zorgd. En men hangt het achterhaalde principe aan dat als men zelf geen bezit heeft, dat er dan ook niets meer te besturen valt". De bibliotheek heeft nu nog de panden aan de Breestraat en de Plantage in eigendom. Deze worden in 1980 verkocht, bij het gereedkomen van de nieuwe centrale bibliotheek in het Heerenlogement. Het dan vrijgeko men geld moet worden besteed aan de aankoop van het filiaal Meren wijk. "Zwart of wit" De WD'er Langerak vroeg zich af welke garanties er zijn, dat het bestuur straks inderdaad het filiaal koopt. Tesselaar wees er op dat "we dat zwart op wit hebben". Armand Höppener (PvdA) wil dat in een volgende commissievergadering wordt ingegaan op de problemen die het personeel met het bestuur heeft. "Ik heb uit de krant en ook van het personeel begrepen dat er nog steeds moeilijkheden ziin". Oosterman zegde dit toe, maar wees er wel op dat de bibliotheek een zelfstandige stichting is, die zelf bevoegd is om te handelen en dat de gemeente daar in niet tussenbeide kan komen. Het nieuwe bibliotheekfiliaal wordt overigens gebouwd op de begane grond van een terrasflat, die de stichting De Rosmolen in de Merenwijk gaat neerzetten. Op 1 maart gaat voor die bouw de eerste paal in de grond. z de achterste rijen LEIDEN - Voor de minder goede plaatsen in de Leidse Schouw burg worden geen kaarten meer verkocht zonder dat de bezoeker er op is gewezen dat de betrok ken plaats een slecht zicht geeft op het toneel. Bovendien wordt voor een dergelijke plaats maar half geld gerekend. Dat hebben K&O en Schouwburg besloten, nadat bij de heropening van de Schouwburg was gebleken dat bij een uitverkocht huis, waar door ook de galerij op de tweede etage compleet in gebruik is, be zoekers over het slechte zicht klaagden. Het gaat in dit geval om 30 plaatsen, op de eerste en tweede etage. Daarnaast is een veer tiental andere stoelen perma nent buiten gebruik, in verband met de erboven geplaatste spots, die een voor de bezoeker ondra gelijke hitte te weeg brengen. K&O-directeur Tjitte Weeber reageert ook op de gisteren in deze krant geplaatste brief van een lezer, waarin gesuggereerd werd dat het voor niet K&O- leden onmogelijk zou zijn om voor kaarten voor bepaalde voorstellingen in aanmerking te komen. Halve prijs voor slechte plaatsen in schouwburg Hij vertelt desgevraagd: "We zijn uitgegaan van vijfhonderd schouwburgplaatsen. Daarvan zijn er vierhonderd in pricipe beschikbaar voor abonnemen thouders. Dat kunnen ook niet- leden van ons zijn. De overige honderd zijn voor de losse ver koop. Let wel, het komt maar in cidenteel voor dat alle vierhon derd kaarten door abonnemen thouders worden genomen. Meestal is er meer voor losse verkoop. Die honderd, daar moeten dan de 44 weggevallen plaatsen van worden afgetrok ken. En ik geeft toe dat we dan weinig overhouden. De bezwa- slecht zicht op het toneel. ren tegen sommige plaatsen werden pas duidelijk bij het ge bruik van de schouwburg. Vol gend jaar zullen we de verhou ding abonnementen-losse ver koop zeker aanpassen aan de si tuatie". "Daarnaast is het zo dat de Schouwburg in de advertenties vaak al uitverkocht achter een voorstelling zet, als de losse verkoop nog maar een dag bezig is. Dat kan heel goed. Op grond van ervaring weten we dat als die vierhonderd kaarten al weg zijn, dat dan de laatste 56 veelal een uur nadat de losse verkoop is begonnen ook de deur uit zijn. Het is zeker niet zo dat K&O- leden in dezen worden bevoor recht", aldus Weeber. Het aantal minder goede plaat sen in de schouwburg is over igens na de restauratie al aan zienlijk afgenomen, maar kon onmogelijk tot nul worden te ruggebracht, omdat de schouw burg nu eenmaal is gebouwd met zowel zit- als staanplaatsen. Die staanplaatsen bevonden zich met name op de galerij. In de vorige eeuw bood het theater daardoor plaats aan negenhon derd bezoekers. LEIDEN - Arie Groenevelt, voor zitter van de Industriebond NVV, en CNV-voorzitter Jan Lanser ko men volgende maand naar Leiden om op verschillende bondsmani- festaties te spreken. De eerste grote manifestatie is van het CNV en wordt op 1 maart ge houden in het gebouw 't Brugge- hoofd, Steenschuur 11. De bijeen komst begint om acht uur. De Industriebond N W organiseert op donderdag 24 maart een propaganda-avond in het Antonius Clubhuis aan de Mare (aanvang acht uur). Behalve Arie Groenevelt komt er ook de Stem des Volks uit Leiden, die muzikale medewerking ARIE GROENEVELT zal verlenen. Van de manifestatie zullen opnamen worden gemaakt door de Vara-televisie (Achter het Nieuws) en het radio actualiteitenprogramma Dingen van de Dag. Gelddiefstal LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Goejestraat is een bedrag van 1400 buitgemaakt. De bankbiljetten bevonden zich in een geldkistje op de eerste verdieping. De dader is de woning binnenged rongen door aan de voorzijde een raam te forceren. Van deze diefstal is aangifte bij de politie gedaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE' ADVERTENTIE U kunt morgenavond nog naar in de Leidse Schouwburg. Een lach en een traan als nog nooit vertoond! Rooie Sien is er een sprookje bij! CPN praat LEIDEN - De afdeling Lei den van de communistische Partij Nederland organiseert op 4 maart in het Antonius Clubhuis (Mare 43) een discussiebijeenkomst (aan vang 20.15) om te praten over de toekomst van de gezondheidszorg in Leiden. In een communique constateert de CPN dat er sprake is van een dreigende achteruitgang, o.m. tot uitdrukking komend in de bezuinigingen die worden toege past door het rijk. Sprekers zijn André de Leeuw, Tweede Kamer lid, en Dries Hoeven, Leids ge meenteraadslid. toevoegen. Kunsthars reparatiemortel met eindeloos vele toepassingen zowel buiten als binnen o.m. houtrot herstellen, betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwer ken stopverf. Uitvlakken traptre den of vloeren. Afdichten lek bal kon, goot, scheuren of kieren, ook om leidingen. Herstel natuursteen, keramiek, antiek. Hechtvulling tussen hout en steen (leggen pla vuizen). Hechting aan elk mate riaal, droog of vochtig, ook aan metaal of glas. Ideaal voor han denarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder het deksel. Gratis adviesblad over (opneem baar) leggen van plavuizen. Bel of schrijf producent: Fijnzand bv, Hilversum,035-47547 (4 lijnen?. LEIDEN - De Leidse regio heeft er met ingang van het volgend school jaar een nieuwe beroepsopleiding bijHet is de middelbare beroepsop leiding voor bejaardenverzorgende Een opleiding die sterk de nadruk legt op de menselijke begeleiding Maar die er tegelijkertijd van uit gaat dat de dienstverlening ten be hoeve van bejaarden ook prakti sche kanten heeft. Wat dat betreft is de opleiding ver gelijkbaar met de middelbare op leiding voor gezinsverzorgende. In beide opleidingen wordt namelijk grote aandacht besteed aan „attitude-vorming", het vermogen om in te spelen op de praktijksitua tie die de bejaarden- of gezinsver zorgende tegenkomt (attitude is: houding, opstelling). De middelbare opleiding tot be- jaardenverzorgende, waarvan er elders in het land al een aantal func tioneert, zal in Leiden worden toe gevoegd aan de al bestaande, mid delbare opleiding voor gezinsver zorgende van de Interkerkelijke school voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs „Uytter- dijk". Een school, die nu nog geves tigd is in het oude schoolgebouw van de lavo-leao aan het Noordein de, maar straks de beschikking zal krijgen over een splinternieuwe behuizing aan de Turkooislaan in het Morskwartier. De uitbreiding van het aantal op leidingen binnen de school „Uyt- terdijk" betekent een duidelijke stap op weg naar een opleiding voor all-round verzorgende. „Je kunt daarbij behalve aan bejaardenver- zorgende en gezinsverzorgende ook denken aan kraamverzorgende en eigenlijk aan alle vormen van verzorging zowel intramuraal (in ziekenhuizen, tehuizen red.) als ex tramuraal (daarbuiten red.)", zegt K. Zwitser, directeur van „Uytter- dijk". „Het gaat er namelijk om dat verzorging niet alleen wordt beke ken vanuit de puur praktische hoek. Want er is nog een andere in valshoek. En dat is dat bijvoorbeeld de bejaardenverzorgende zich pro beert in te leven in de situatie van de bejaarde. Bejaarden probeert uit Een les op de Interkerkelijke School voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs Uytterdijk hun isolement te halen door met hen te praten. Ik zeg altijd: je kunt èen dia maken van een bejaarden koor, maar je kunt ook een dia ma ken van een bejaarde in dat koor". Hetzelfde, vinden Zwitser en mej. De Vries, stafdocente bij „Uytter dijk", geldt voor de gezinsverzor gende. Het oude prentje van een zichtbaar opgelaten vader, die om ringd door een huilende kinder schare op klungelige wijze de afwas staat te doen, is naar hun mening dan ook niet meer van toepassing. „Mej. De Vries: „Dat plaatje ge bruikten we vroeger wel bij de voorlichting. Maar het suggereert eigenlijk teveel dat de gezinsver zorgende zich uitsluitend bezig houdt met huishoudelijke dingen. En dat is beslist niet zo. De gezins verzorgende heeft ook de taak om zich af te vragen: hoe voelt die va der zich zonder vrouw, hoe moet ik met hem praten, hoe kan ik hem geestelijk stimuleren". Beide opleidingen komen daar, zoals gezegd, ruimschoots aan te gemoet. Vandaar dat ze, in tegen stelling tot de opleidingen voor gezins- of bejaardenhelpster, niet in het huishoud- en nijverheidson derwijs zijn ondergebracht, maar in het middelbaar sociaal pedago gisch onderwijs. Twee jaar De middelbare opleiding voor be jaardenverzorgende duurt, evenals de opleiding voor gezinsverzor gende, twee jaar en is opengesteld voor meisjes en jongens die aan de volgende toelatingseisen voldoen: diploma vierjarige lbo (met twee examenvakken op C-niveau), di ploma driejarige Ihno (T- of P.T.- stroom), diploma gezinshelpster, bejaardenhelpster of verzorgings assistente, diploma drie- of vierja rige mavo of drie klassen vwo, havo en mavo met bewijs van overgang naar de vierde klas. De opleiding is zowel voor externe als voor interne leerlingen toegan kelijk (in de nieuwe school komt een internaat voor 75 leerlingen Er is een praktijk- en theoriegedeelte en tot de lessen behoren om. twee talen, geestelijke stromingen, maatschappijleer, psychologie, ge- zondheidskunde, culturele vor ming, inleiding tot het beroep en huishoudkunde. Na de opleiding met goed gevolg te hebben doorlo pen, kan de leerling als bejaarden- verzorgende gaan werken in een bejaardentehuis of bij een instel ling voor maatschappelijke dienst verlening. De middelbare opleiding voor ge zinsverzorgende heeft dezelfde toe latingseisen als de opleiding voor bejaardenverzorgende. Tot het vakkenpakket behoren o.m. huis houdelijk inzicht en budgettering, inleiding tot het beroep, kennis van gezin en samenleving, opvoed kunde expressievakken, zorg voor het jonge kind en huiselijke zie kenverzorging. De gezinsverzor gende is evenals de gezinshelpster (die veelal in het huishouden assis teert) verbonden aan een instelling voor gezinsverzorging en wordt, zo luidt een communiqué van "Uyt terdijk", meestal ingezet in die ge vallen waarin de verantwoorde lijkheid groot is en waar naast prak tische vaardigheid een beroep ge daan wordt op de omgang met mensen en inzicht in de gezinspro- blematiek. Er is in de opleiding overigens ook een mogelijkheid in gebouwd voor een part-time oplei ding tot gezinsverzorgende voor 22-jarigen en ouderen, die dan twee hele of vier halve dagen werkzaam zijn bij een instelling voor gezins verzorging. En ook die opleiding duurt twee jaar. Met ingang van vandaag brengen wij een vierdelige serie over inspraak en macht. Een serie waarin aan dacht wordt besteed aan de verhouding tussen wijken en gemeenteraad het werk van de Leidse inspraak- coördinator, de interpretatie van wethouder Waal en de Adviesraad voor de Binnenstad LEIDEN - „Als buurtcomité moet je niet de illusie hebben alle belangen in de wijk te be hartigen. Je bent meer een ac tiegroep voor bepaalde belan gen, je probeert een vuist te maken". Meer en meer treden organisa ties uit de verschillende bin- nenstadswijken op de voor grond. De komende, open planprocedure voor inspraak is vooral op deze groepen gericht. Van hun kant echter heeft een aantal binnenstadswijken al kritiek geuit op de man die de procedure mogelijk moet ma ken: inspraakcoördinator Hans van Gelder. Wat valt er van die inspraak te verwachten en wat zal de houdihg van wijkverte- genwoordigers zijn? Het gemeentebestuur heeft voor het komend jaar veel in petto: er moet een allesomvat tend plan voor de binnenstad komen. De ambtelijke project groep binnenstad is al een jaar bezig met de voorbereiding van dat plan. Juli vorig jaar heeft deze projectgroep, waarin ook drie deskundigen van buiten Leiden zitten, al een stevige nota geschreven over de grote lijnen van het plan. Over een maand zal er een tweede nota komen met de resultaten van al lerhande onderzoek. Dat moet het materiaal leveren voor het definitieve plan. Inspraakcoör dinator Hans van Gelder, ook lid van de projectgroep, moet ervoor zorgen dat er rekening wordt gehouden met ieders be langen. Hij moet de inspraak voor alle belanghebbenden met de zogenaamde open planpro cedure mogelijk maken. Samenwerken Een aantal binnenstadswijken is naar aanleiding van de Brees- traatplannen gaan samenwer ken. De afsluiting van de Brees traat, inmiddels door de ge meenteraad aanvaard, zal meer verkeer op de city-ring veroor zaken. De wijken rond deze city-ring besloten gezamenlijk actie te voeren tegen deze ver keerstoename. Zij distantieer den zich daarbij van het bemid delend optreden van coördina tor Hans van Gelder. Van een van de aktievoerders is de uit spraak afkomstig over het buurtcomité als actiegroep. Het maakt de afkeer duidelijk tegen de door de gemeente georgani seerde inspraak waar Hans van Gelder aan werkt. Versluierend „Het organiseren van de in spraak werkt versluierend, het versluiert de onmacht van de bewoners". Er is grote angst om ingekapseld te worden: vanuit de gemeente worden plannen vrijgegeven via de door de ge meente aangestelde inspraak- coördinator en je mag wel over de details meepraten maar niet over de grote lijnen. Als er iets gevraagd wordt, zijn bepaalde oplossingen vaak al inge bouwd. Al die kritiek geeft een concreet gevaar aan: dat de wijkorgani- satie een verlengstuk wordt van Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 PPR -actie tegen kern energie in Leiden LEIDEN - Het PPR Aktiecentrum houdt komende zaterdag in de Leidse binnenstad een actie tegen kernenergie. Op het stadhuisplein wordt een informatie stand inge richt. Daar en ook op andere plaat sen in de stad houdt lijsttrekker Ria Beckers een korte toespraak. De PPR-folder over kernenergie zal aan passanten worden uitgereikt en er is ook de kans om een handteke ning te zetten en het PPR- standpunt in deze te onderstrepen, 's Avonds wordt er initiatief van de plaatselijke verkiezings campagne-commissie een feest georganiseerd in clubhuis "De Vro lijke Ark" aan de Pieterskerk- choorsteeg. Ook daar spreekt Ria Beckers en is er gelegenheid kennis te maken met leden van de PPR. het ambtelijk apparaat. „Wij zijn geen schakels tussen ge meente en buurtbewoners. Wij zijn er op de eerste plaats voor de bewoners, daar komen we voor op", zo wordt Eigen macht Wat verschillende binnen stadswijken hier verwoorden maakt duidelijk dat ze de han den absoluut vrij willen hou den, ze willen losstaan van de bestaande gemeentelijke orga nisatie. Er is een streven om los van deze organisatie van de grond af een eigen macht te or ganiseren. Als het zo uitkomt zal van de inspraakcoördinatbr gebruik worden gemaakt. Als er in de open planprocedure ver- - schillende plannen ter sprake komen, zal daar zo nodig op ge reageerd worden. Van tevoren wordt medeverantwoordelijk heid aan het opstellen van de plannen afgewezen: „Wij zijn bezig met onze eigen proble men. We kunnen ons niet be zighouden met formalistische zinsnedes in een rapport". Het is wellicht niet van enige ij- delheid ontbloot dat enkelin gen zich opwerpen als degenen die weten wat de buurt wil, waarbij „de gemeente" de ano nieme tegenstander is. Maar met deze simpele typering al leen zou onrecht worden ge daan aan de beweging in de wijken: nog steeds is er een pro ces gaande dat zich spontaan wijkorganisaties vormen. Het grote probleem waarvoor men in de gemeentedemocratie komt te staan bij deze soms anarchistisch te noemen ont wikkeling is dat de gemeente raad uiteindelijk nog-steeds de macht heeft. Wijkorganisaties kunnen inspreken wat ze wil len, het is toch de gemeenteraad die beslist. Bij een onwillige gemeenteraad kunnen wijken zich alleen macht verwerven door (harde) actie. De wijze waarop de gemeente raad uiteindelijk het allesom vattend plan voor de binnen stad zal vaststellen zal dan waarschijnlijk voor lange tijd invloed hebben op de al dan niet constructieve opstelling van een aantal wijken. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3